Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
dodos

Κάθε προσαύξηση περιουσίας που προέρχεται από άγνωστη ή μη διαρκή ή μη σταθερή πηγή ή αιτία θεωρείται κέρδος από επιχειρηματική δραστηριότητα.

Question

1.συμφωνα με το νεο πολυνομοσχεδιο :

Κάθε προσαύξηση περιουσίας που προέρχεται από άγνωστη ή μη διαρκή ή μη σταθερή πηγή ή αιτία θεωρείται κέρδος από επιχειρηματική δραστηριότητα.

θελω να ρωτησω το οικονομικο 2012 τεκνο αγορασε οικοπεδο αξιας 50.000  η απαλλαγει απο το ποθεν εσχεςπου ισχυει εως 31/12/2013 του εδινε το δικαιωμα να μην το δηλωση καν την αγορα στο ε1 του.

τωρα με αυτην την διαταξη μπορει να του ζητησουν τα ρεστα ?

 

2.το ε9 για τα ετη 2010 και 2011 θα εινα ανοικτο και σημερα ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

21 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Πώς η απαλλαγή από το πόθεν έσχες του έδινε το δικαίωμα να μην το δηλώσει καθόλου στο Ε1;

υπηρχε ενα σχετικο αρθρο στο taxheaven ,το ειχα κατεβασει θυμαμε που το ελεγε .

του κυριου ΓΡΑΒΙΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε περίπτωση ανάλωσης κεφαλαίου δεν θα υπολογιστεί η αγορά;

 

Όταν εξαιρείται του τεκμηρίου η δαπάνη για την αγορά ή ανέγερση από ενήλικο πρώτης κατοικίας, η συγκεκριμένη δαπάνη δεν αποτελεί τεκμήριο, αφαιρείται όμως και αυτή η δαπάνη, προκειμένου να προσδιοριστεί το κεφάλαιο προηγούμενων ετών. (Υπ. Οικ. 1092330/23-11-2007)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε περίπτωση ανάλωσης κεφαλαίου δεν θα υπολογιστεί η αγορά;

 

Όταν εξαιρείται του τεκμηρίου η δαπάνη για την αγορά ή ανέγερση από ενήλικο πρώτης κατοικίας, η συγκεκριμένη δαπάνη δεν αποτελεί τεκμήριο, αφαιρείται όμως και αυτή η δαπάνη, προκειμένου να προσδιοριστεί το κεφάλαιο προηγούμενων ετών. (Υπ. Οικ. 1092330/23-11-2007)

ναι εχεις δικιο ,εγω λεω οτι εχεις το δικαιωμα να μην την βαλεις στον ε1 στον κωδικο735 ετσι δεν ειναι ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ναι εχεις δικιο ,εγω λεω οτι εχεις το δικαιωμα να μην την βαλεις στον ε1 στον κωδικο735 ετσι δεν ειναι ?

Ναι ρε φιλαράκι, αλλά αν δεν το βάλεις στο Ε1 (όπως λες) πώς θα το αφαιρέσεις από την ανάλωση όταν έρθει η ώρα; Και πώς θα ξέρει το υπουργείο ότι υπάρχει αδικαιολόγητη αύξηση περιουσίας;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ντόντο, η μη εφαρμογή του πόθεν έσχες για αυτό το διάστημα δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να δηλώσεις το ποσό της αγοράς..

 

υποχρεωτικά θα πρέπει να γραφεί το ποσό στους κωδικούς 735-736 για πληροφοριακούς λόγους.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ντόντο, η μη εφαρμογή του πόθεν έσχες για αυτό το διάστημα δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να δηλώσεις το ποσό της αγοράς..

 

υποχρεωτικά θα πρέπει να γραφεί το ποσό στους κωδικούς 735-736 για πληροφοριακούς λόγους.

νομιζω οτι κανετε λαθος ,μπορεις να μην το γραψεις καθολου στο ε1...

Έστω οτι ο φορολογούμενος «Χ» προέβη μέσα στο έτος 2011 στην αγορά ενός διαμερίσματος συνολικής αξίας 170.000,00 ευρώ (στην αξία περιλαμβάνεται το τίμημα συμβολαίου, τα συμβολαιογραφικά, ο Φ.Μ.Α., η αμοιβή του δικηγόρου κ.λπ.). Τα χρήματα για την αγορά του ακινήτου δεν τα διέθετε αλλά του τα έδωσε ο πατέρας του. Στη δήλωση φορολογίας εισοδήματος ο φορολογούμενος «Χ» δε θα αναγράψει πουθενά το ποσό των 170.000,00 ευρώ, μιας και όπως γνωρίζουμε υπάρχει αναστολή του πόθεν έσχες έως 31.12.2013. Θα συμπεριλάβει βέβαια το ακίνητο στην δήλωση στοιχείων ακινήτων Ε9 του έτους αυτού.

Αν υποθέσουμε ότι ο συγκεκριμένος φορολογούμενος κληθεί στο μέλλον από τα αρμόδια ελεγκτικά όργανα να αποδείξει σύμφωνα με την παράγραφο 3 του άρθρου 48 του ν. 2238/1994 από ποια πηγή χρημάτων προέρχεται η προσαύξηση αυτή της περιουσίας του, δεν αντιμετωπίζει κανένα απολύτως πρόβλημα για τους εξής λόγους:

Τα χρήματα για την αγορά του ακινήτου όπως αναφέραμε του τα έδωσε ο πατέρας του. Το πραγματικό γεγονός δηλαδή είναι οτι τα χρήματα προέρχονται από γονική παροχή του πατρός του. Αυτή η γονική παροχή όμως σύμφωνα με τη φορολογία κεφαλαίου (παρ. 5 του άρθρου 34 του ν.2961/2001) δεν θεωρείται φορολογικά γονική παροχή και συνεπώς δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής δήλωσης. Ουσιαστικά η φορολογία κεφαλαίου δεν ενδιαφέρεται για δωρεές ή γονικές παροχές που αφορούν δαπάνη αγοράς ή ανέγερσης ακινήτων όταν η δαπάνη αυτή εξαιρείται από τις διατάξεις της περίπτωσης γ' του άρθρου 17 του ν. 2238/1994. Ο πατέρας του φορολογούμενου δεν θα συμπεριλάβει το ποσό των 170.000,00 ευρώ στη δική του δήλωση φορολογίας εισοδήματος (κωδ. 725 του εντύπου Ε1), διότι η φορολογία κεφαλαίου δε θεωρεί τη συγκεκριμένη παροχή χρημάτων ως γονική παροχή κατά τις διατάξεις του ν. 2961/2001, οπότε απο πλευράς φορολογίας εισοδήματος δεν εμπίπτει στην περίπτωση ε' του άρθρου 17 του ν. 2238/1994 (βλέπε ανωτέρω στην ενότητα I την περίπτωση δ' του άρθρου 17).

Ο έλεγχος δεν δύναται επ΄ουδενί λόγω να φορολογήσει αυτή την επαύξηση της περιουσίας του φορολογούμενου σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 48 του ν.2238/1994. Μάλιστα, στην περίπτωση αυτή δεν μπορεί να εφαρμοστεί ούτε η παρ. 9 της ΠΟΛ.1095/29.4.2011, σύμφωνα με την οποία «Σε όσες περιπτώσεις αποδεικνύεται ότι οποιαδήποτε προσαύξηση περιουσίας προέρχεται από δωρεά, δανειοδότηση κλπ. πρέπει να καταβάλλονται οι αναλογούντες αντίστοιχοι φόροι, τέλη κλπ. και τα αντίστοιχα πρόστιμα ή προσαυξήσεις », διότι δεν πρόκειται για δωρεά ή γονική παροχή κατά τη φορολογία κεφαλαίου ώστε να πρέπει να υποβληθεί δήλωση φόρου δωρεάς ή γονικής παροχής. Να σημειώσουμε ότι τα ίδια ισχύουν και αν αντί για γονική παροχή ο φορολογούμενος «Χ» είχε αγοράσει το ακίνητο με δωρεά απο άλλον φορολογούμενο.

 

ΑΠΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΓΡΑΒΙΑ ...

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

το πραγματικό γεγονός είναι ότι κάπου ξεφύτρωσαν 170 χιλ. ευρώ .Κάποιος πρέπει να τα δικαιολογήσει (μιλάω για τους νέους τύπου ελέγχους).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

το πραγματικό γεγονός είναι ότι κάπου ξεφύτρωσαν 170 χιλ. ευρώ .Κάποιος πρέπει να τα δικαιολογήσει (μιλάω για τους νέους τύπου ελέγχου

 

Δε λεει κατι για τον κωδ 735 το αρθρο.

 

τι αλλο να πει λεει οτι δεν το γραφουμε στο ε1 ....

ετσι δνε λεει ρε παιδια ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

το πραγματικό γεγονός είναι ότι κάπου ξεφύτρωσαν 170 χιλ. ευρώ .Κάποιος πρέπει να τα δικαιολογήσει (μιλάω για τους νέους τύπου ελέγχου

 

Δε λεει κατι για τον κωδ 735 το αρθρο.

 

τι αλλο να πει λεει οτι δεν το γραφουμε στο ε1 ....

ετσι δνε λεει ρε παιδια ?

 

δεν θα τα αναφερει πουθενα στο ε1 ετσι γραφει το αρθρο .....,ετσι δεν ειναι ?

εχω αρχισει και σαλταρω ....δεν νομιζω οτι κανω λαθος...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όταν κάποιος κωδικός αναφέρει ότι συμπληρώνεται για πληροφοριακούς λόγους, δεν προκύπτει εκ της αναφοράς αυτής υποχρεωτικότητα συμπλήρωσής του. Η άποψή μου παραμένει ως είχε και στο παραπάνω άρθρο που είχα γράψει. Άλλωστε μην ξεχνάτε ότι η πλειονότητα των Δ.Ο.Υ. δεν δεχόταν τις δηλώσεις δωρεάς για αγορά ή ανέγερσης κατοικίας κ.λπ. (λόγω της αναστολής του πόθεν έσχες). Η προσωπική μου τακτική είναι η ακόλουθη: Από τη στιγμή που φορολογικά υπάρχει το ποσό που δωρίζει ο πατέρας στον υιό του (δηλαδή προκύπτει από τις δηλώσεις του), τότε παρόλο που δεν γίνεται η δήλωση δωρεάς στη Δ.Ο.Υ., ζητώ να μεταφερθούν τα χρήματα σε λογαριασμό του υιού από τον πατέρα ώστε να προκύπτει το πραγματικό γεγονός. Αν στο μέλλον κληθεί να δικαιολογήσει την επαύξηση περιουσίας, τότε έχει τα αποδεικτικά για τη δωρεά. Δεν βάζω το ποσό στον κωδικό 735 του υιού, ούτε στις δωρεές (725) για τον πατέρα. 

 

Κων. Γραβιάς

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο κωδικός 735 συμπληρώνεται για πληροφοριακούς λόγους.Κανένας δεν σε υποχρεώνει να συπμπληρώσεις αυτό τον κωδικό ούτε κανένα αλλο πληροφοριακό στοιχείο του πίνακα 6 πέραν των εισοδημάτων που αναφέρονται στον πίνακα 6 που απο φέτος είναι υποχρεωτική για να επιβληθεί η εισφορά αλληλεγγύης..Εφόσον καταργήθηκε το τεκμήριο για την αγορά κατοικίας τότε δεν αποτελεί πλέον εισόδημα (τεκμαρτό) ώστε να είναι υποχρεωτική η αναγραφή.

Αν θέλουν να διαπιστώσουν προσαύξηση περιουσίας ας βρούν άλλους τρόπους.Και πάνω από όλα για να διαπιστώσουν προσαύξηση περιουσίας πρέπει να έχουν διαπιστώσει και τη βάση υπολογισμού της προσαύξησης.Για παράδειγμα αν εχω μια περιουσία α και αυξανεται κατά 5 πρέπει να γνωρίζουν  το α για να μπορούν να διαπιστώσουν ότι η περιουσία μου αυξηθηκε κατά 5.Ενόψει της παραγραφής και της μη ύπαρξης αρχείων στις ΔΟΥ ας έρθουν  να υπολογίσουν το α ώστε να διαπιστώσουν προσαύξηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

συμπέρασμα : 

 

dodos πολλά + 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ,ΚΑΙ ΤΟ Κ.ΓΡΑΒΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ,

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ...

ΤΩΡΑ ΗΣΥΧΑΣΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΣΤΟ Ε1..

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σας

 

συγνώμη για το λάθος, νόμιζα οτι είμαστε υποχρεωμένοι, Dodo συγνώμη εάν σε μπέρδεψα...

 

που υπάρχει το άρθρο αυτό?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σας

 

συγνώμη για το λάθος, νόμιζα οτι είμαστε υποχρεωμένοι, Dodo συγνώμη εάν σε μπέρδεψα...

 

που υπάρχει το άρθρο αυτό?

τι συγγνωμη .εχω κανει εγω τετοια ...

θα το βρεις στην αρχικη σελιδα με ενα μικρο κοστος ,αλλα αξιζει το κοπο ,οπως και ολα και ολοι εδω μεσα.

καλημερα αδελφια ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

και τι σημασία έχει αν το δηλώνεις ή όχι στο Ε1 . Υποχρεωμένος δεν είσαι.

 

από την στιγμή όμως που θα μπει στην περιουσιακή κατάσταση και ελέγχεσαι για χρόνια ΧΨΖ πρέπει να μπορείς να το δικαιολογήσεις.

 

εσύ ρώτησες για τα ...ρέστα! και όχι για τα ψιλά μιάς τυχόν συμπληρωματικής δήλωσης. 

 

έτσι όπως τα λες απλά το πρόβλημα μετατίθεται στον πατέρα ,ύπαρξη εισοδημάτων και για μένα και στον κωδικό 725-726 για αφαιρεθεί από το προς ανάλωση για μελλοντική χρήση.

 

Ο κύριος Γραβιάς λέει όχι , σεβαστό ως προς τον τύπο και την αντικρουόμενη πολυνομία της Ελλάδας. Ο άνθρωπος νόμους ερμηνεύει δεν φτιάχνει.  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

συμπέρασμα : 

 

dodos πολλά + 

με την ιδια λογικη κατοικος εξωτερικου που αγοραζει οικοπεδο στην ελλαδα ,μπορει να δηλωσει την αγορα στο ε1 αν θελει ?

(δεν εχει εισοδηματα στην ελλαδα )...σε πιθανο ελεγχο θα επικαλεστει εμβασματα χρηματων στην ελλαδα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όντως το άρθρο του κ. Γραβιά και του κ. Κουλογιάννη είναι αρκετά χρήσιμο και κατατοπιστικό. Νομίζω πως το εν λόγω άρθρο ξεκαθαρίζει αρκετά το τοπίο...
(αυτός είναι και ο λόγος που έσβησα και τη δημοσίευσή μου).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...