Προς το περιεχόμενο

σκεψεις για εναρξη λογιστικου γραφειου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους τους συναδελφους, θα ηθελα κ γω να σας πω τον λογισμου μου κ να παρω καποιες γνωμες ειτε καλες ειτε κακες. Ειμαι 30 χρονων, αποφοιτη λογιστικης με 4 χρονια προυπηρεσια σε λογιστικο γραφειο, πλεον ανεργη απο τα τελη του 2011 λογω περικοπων. Ο αντρας μου ακριβως οπως κ γω, με προυπηρεσια 5 χρονων συνεχιζοντας να δουλευει  στο γραφειο που ειναι, μενουμε στη Θεσσαλονικη, τοπος καταγωγης του αντρα μου. Βεβαια πλεον παιρνει 500 ευρω κ τωρα στη περιοδο των δηλωσεων χτυπαει 12ωρα χωρις να πληρωνεται υπερωριες αλλα οπως ολοι γνωριζουμε η δουλεια πρεπει να βγει. Αρχισαμε να κανουμε σκεψεις να ανοιξουμε ενα δικο μας γραφειο με καποιες προυποθεσεις, θα ανοιχτει σαν ατομικη επιχ. στο ονομα του αντρος μου ετσι με τη παραλληλη εργασια στο αλλο γραφειο να μη χαθουν τα 500 ευρω αλλα κ να μπει σαν πρωτος ασφαλιστικος φορεας το ΙΚΑ ετσι ωστε να αποφυγουμε το ΤΕΒΕ, το ενοικιο του γραφειου θα ναι  γυρω στα 200-250 ευρω τα οποια  θα μας το παρεχουν οι γονεις μου οπως κ σε αλλα εξοδα του γραφειου π.χ προγραμματα, εκτυπωτης κτλ. Ξρουμε οτι στις δηλωσεις θα εχουμε επιτυχια, απο βιβλια δεν ξερουμε πως θα παμε. Τελος σε παλιοτερη συζητηση ( πριν την εξαρση της κρισης ) που ειχα με τον λογιστη στον οποιο δουλευα, μου ειπε να το τολμησω κ πως σε δυσκολα ζητηματα θα με βοηθαει με τις γνωσεις κλ.

 

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα καλη επιτυχια σε οτι και να κανετε μη ξεχνας μονο οτι βαση του υπουργειου του χρονου (λεμε τωρα...) δε θα υπαρχουν δηλωσεις (μισθωτοι συνταξιουχοι), αυτο θα κανει πολλους απο εμας να τα βγαζουμε περα δυσκολα με τα εξοδα του γραφειου και ισως και πολλοι να κλεισουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους τους συναδελφους, θα ηθελα κ γω να σας πω τον λογισμου μου κ να παρω καποιες γνωμες ειτε καλες ειτε κακες. Ειμαι 30 χρονων, αποφοιτη λογιστικης με 4 χρονια προυπηρεσια σε λογιστικο γραφειο, πλεον ανεργη απο τα τελη του 2011 λογω περικοπων. Ο αντρας μου ακριβως οπως κ γω, με προυπηρεσια 5 χρονων συνεχιζοντας να δουλευει  στο γραφειο που ειναι. Βεβαια πλεον παιρνει 500 ευρω κ τωρα στη περιοδο των δηλωσεων χτυπαει 12ωρα χωρις να πληρωνεται υπερωριες αλλα οπως ολοι γνωριζουμε η δουλεια πρεπει να βγει. Αρχισαμε να κανουμε σκεψεις να ανοιξουμε ενα δικο μας γραφειο με καποιες προυποθεσεις, θα ανοιχτει σαν ατομικη επιχ. στο ονομα του αντρος μου ετσι με τη παραλληλη εργασια στο αλλο γραφειο να μη χαθουν τα 500 ευρω αλλα κ να μπει σαν πρωτος ασφαλιστικος φορεας το ΙΚΑ ετσι ωστε να αποφυγουμε το ΤΕΒΕ, το ενοικιο του γραφειου θα ναι  γυρω στα 200-250 ευρω τα οποια  θα μας το παρεχουν οι γονεις μου οπως κ σε αλλα εξοδα του γραφειου π.χ προγραμματα, εκτυπωτης κτλ. Ξρουμε οτι στις δηλωσεις θα εχουμε επιτυχια, απο βιβλια δεν ξερουμε πως θα παμε. Τελος σε παλιοτερη συζητηση ( πριν την εξαρση της κρισης ) που ειχα με τον λογιστη στον οποιο δουλευα, μου ειπε να το τολμησω κ πως σε δυσκολα ζητηματα θα με βοηθαει με τις γνωσεις κλ.

 

Ευχαριστω πολυ.

και εγώ είμαι σε παρόμοιες σκέψεις με σένα, απλώς να σου υπενθυμίσω ότι αναμένεται πρόγραμμα για νέα επιχειρηματικότητα από τον ΟΑΕΔ το οποίο βέβαια έπρεπε να έιχε βγει αλλά ακόμα τίποτα. ακούγεται για επιδότηση 10.000 ευρω περίπου για ένα χρόνο. Καθόλου άσχημα για να κάνεις την αρχή σου, πέρνα μια βόλτα απο τον οαεδ που ανήκεις για να πάρεις πληροφορίες και κάποια παρακολούθηση σεμιναρίου επιχειρηματικότητας μήπως απαιτείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δε θα έχετε ΟΑΕΕ και το ενοίκιο, αλλά και τα πρώτα έξοδα θα τα καλύψουν άλλοι (γονείς), τότε δεν έχετε και τίποτα να χάσετε, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα καλη επιτυχια σε οτι και να κανετε μη ξεχνας μονο οτι βαση του υπουργειου του χρονου (λεμε τωρα...) δε θα υπαρχουν δηλωσεις (μισθωτοι συνταξιουχοι), αυτο θα κανει πολλους απο εμας να τα βγαζουμε περα δυσκολα με τα εξοδα του γραφειου και ισως και πολλοι να κλεισουν...

 

ετσι κι αλλιως σκεφτομαστε τη κινηση να τη κανουμε τελη του '13 με αρχες του '14 ετσι ωστε να προετοιμαστουμε καλα, οποτε μεχρι τοτε θα ξερουμε τι γινεται απο αποφασεις του υπουργειου. ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ είμαι σε παρόμοιες σκέψεις με σένα, απλώς να σου υπενθυμίσω ότι αναμένεται πρόγραμμα για νέα επιχειρηματικότητα από τον ΟΑΕΔ το οποίο βέβαια έπρεπε να έιχε βγει αλλά ακόμα τίποτα. ακούγεται για επιδότηση 10.000 ευρω περίπου για ένα χρόνο. Καθόλου άσχημα για να κάνεις την αρχή σου, πέρνα μια βόλτα απο τον οαεδ που ανήκεις για να πάρεις πληροφορίες και κάποια παρακολούθηση σεμιναρίου επιχειρηματικότητας μήπως απαιτείται.

ξερω τα παρακολουθω αλλα μη ξεχνας οτι θα πρεπει πρωτα να ανοιχτη η επιχειρηση κ μετα αν θα παρεις την επιδοτηση κ μεις ειμαστε σε μεγαλη πολη βλ.Θεσ/κη οποτε μαλλον χλωμο το βλεπω ειδικα για την επιχειρηση που θελουμε εμεις. Απο οσο μπορω να γνωριζω ολα τα προγραμματα θελουν να εχεις παρακολουθησει το σεμιναριο επιχειρηματικοτητας. εχουμε μπει σε σκεψεις γτ πλεον το εισοδημα μας ειναι 500 ευρω κ μενουμε κ σε νοικι, ειναι απογοητευτικο να δουλευεις τοσα χρονια, να υπαχουν οι καλυτερες σχεσεις κ συνεργασιες κ στο τελος να απολυεσαι λογω περικοπων ή να μειωνεται ο μισθος σου στο ελαχιστο!!!! Καμια φορα σκεφτομαι οτι δεν εχω τιποτα να χασω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δε θα έχετε ΟΑΕΕ και το ενοίκιο, αλλά και τα πρώτα έξοδα θα τα καλύψουν άλλοι (γονείς), τότε δεν έχετε και τίποτα να χάσετε, έτσι δεν είναι;

ενταξει δε θα τα καλυψουν ολα αλλα ενα μερος, ναι κ γω αυτο λεω δεν εχουμε τιποτα να χασουμε, μονο χρεη να προσθεσουμε χαχαχαχαχα αλλα κ ποιος δεν εχει τη σημερον ημερα στην Ελλαδα χρεη ;; χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω τα παρακολουθω αλλα μη ξεχνας οτι θα πρεπει πρωτα να ανοιχτη η επιχειρηση κ μετα αν θα παρεις την επιδοτηση κ μεις ειμαστε σε μεγαλη πολη βλ.Θεσ/κη οποτε μαλλον χλωμο το βλεπω ειδικα για την επιχειρηση που θελουμε εμεις. Απο οσο μπορω να γνωριζω ολα τα προγραμματα θελουν να εχεις παρακολουθησει το σεμιναριο επιχειρηματικοτητας. εχουμε μπει σε σκεψεις γτ πλεον το εισοδημα μας ειναι 500 ευρω κ μενουμε κ σε νοικι, ειναι απογοητευτικο να δουλευεις τοσα χρονια, να υπαχουν οι καλυτερες σχεσεις κ συνεργασιες κ στο τελος να απολυεσαι λογω περικοπων ή να μειωνεται ο μισθος σου στο ελαχιστο!!!! Καμια φορα σκεφτομαι οτι δεν εχω τιποτα να χασω!!!

δεν είναι απαραίτητο να έχει γίνει ήδη η έναρξη , μπορεί και ταυτόχρονα..βέβαια πας με την λογική να το ανοίξεις όπως και να έχει και να καλύπτεις τα λειτουργικά έξοδα κάπως γιατί άμα στραβώσει κάτι .....απλώς καλοδεχούμενη οποιαδήποτε επιδότηση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου δεν μας λες που θες να ανοιξεις

 

ας σου πουμε εμεις

 

να κανεις εναρξη σε περιοχη κατω απο 500 ατομα

 

1) θα γραφτεις στον ΟΓΑ

2) δεν θα πληρωνεις τελοςς επιτηδευματος

3) λογικα θα ίσε και μονοπώλιο αφου κανενας δεν παει σε τοσο μικρα μερη

4) στα μικρα μερη πληρώνουν ολοι ( ιδιως οι συνταξιουχοι )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου δεν μας λες που θες να ανοιξεις

 

ας σου πουμε εμεις

 

να κανεις εναρξη σε περιοχη κατω απο 500 ατομα

 

1) θα γραφτεις στον ΟΓΑ

2) δεν θα πληρωνεις τελοςς επιτηδευματος

3) λογικα θα ίσε και μονοπώλιο αφου κανενας δεν παει σε τοσο μικρα μερη

4) στα μικρα μερη πληρώνουν ολοι ( ιδιως οι συνταξιουχοι )

ισως αν διαβαζες τις παραπανω απαντησεις που εχω δωσει αναφερω τη Θεσσαλονικη. Ναι ειμαι σιγουρη οτι στο χωριο μου με τους 100 κατοικους κ τα 2 καφενεια θα ημουν μονοπωλιο, ασε που δεν εχει κ καλη ως καθολου συγκοινωνια οποτε που να τρεχουν!!! η πιο κοντινη πολη ειναι στα 30 χλμ. Ευχαριστω για την προταση σου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι κι αν επιλέξεις, με θετική σκέψη και αποφασιστικότητα.

 

Να μην ξεχνάς πως " Η μόνη χαμένη μάχη στην ζωή σου είναι αυτή που δεν έδωσες ποτέ! "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι κι αν επιλέξεις, με θετική σκέψη και αποφασιστικότητα.

 

Να μην ξεχνάς πως " Η μόνη χαμένη μάχη στην ζωή σου είναι αυτή που δεν έδωσες ποτέ! "

 

Υπάρχει κ άλλο ένα ... "καλύτερα πολλές χαμένες ευκαιρίες παρά μια λάθος επιλογή." :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου δεν μας λες που θες να ανοιξεις

 

ας σου πουμε εμεις

 

να κανεις εναρξη σε περιοχη κατω απο 500 ατομα

 

1) θα γραφτεις στον ΟΓΑ

2) δεν θα πληρωνεις τελοςς επιτηδευματος

3) λογικα θα ίσε και μονοπώλιο αφου κανενας δεν παει σε τοσο μικρα μερη

4) στα μικρα μερη πληρώνουν ολοι ( ιδιως οι συνταξιουχοι )

 

 

ισως αν διαβαζες τις παραπανω απαντησεις που εχω δωσει αναφερω τη Θεσσαλονικη. Ναι ειμαι σιγουρη οτι στο χωριο μου με τους 100 κατοικους κ τα 2 καφενεια θα ημουν μονοπωλιο, ασε που δεν εχει κ καλη ως καθολου συγκοινωνια οποτε που να τρεχουν!!! η πιο κοντινη πολη ειναι στα 30 χλμ. Ευχαριστω για την προταση σου!!

 

Nομίζω οτι ο συνάδελφος parmgr κάνει "καυστικό" χιούμορ.. με το οποίο βέβαια θα συμφωνήσω..

 

δεν υπάρχει λόγος για παρεξηγήσεις..

 

καλή επιτυχία σε οτι απόφαση πάρεις, εξάλλου ο τολμών νικά λένε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κ άλλο ένα ... "καλύτερα πολλές χαμένες ευκαιρίες παρά μια λάθος επιλογή." :)

 

Σωστότατο κι αυτό........ααα δεν μπορώ να διαφωνήσω!! :lol:

 

Να σου πω και κάτι πιο ακριβές για την περίπτωση:

 

ΠΠΠΠΠΠ  δηλαδή

Πολύ Προσεκτικός Προγραμματισμός Προλαμβάνει Παταγώδεις Πανωλεθρίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομίζω οτι ο συνάδελφος parmgr κάνει "καυστικό" χιούμορ.. με το οποίο βέβαια θα συμφωνήσω..

 

δεν υπάρχει λόγος για παρεξηγήσεις..

 

καλή επιτυχία σε οτι απόφαση πάρεις, εξάλλου ο τολμών νικά λένε..

βεβαια θα μπορουσε να γινει μια απλη παρατηρηση μονο, με αποτελεσμα τη προσθηκη της περιοχης στην αρχικη μου δημοσιευση, οπως κ εκανα. Δεν υπαρχει καμια παρεξηγηση, εδωσα μια απαντηση με το δικο μου ''καυστικο'' χιουμορ. Σε ευχαριστω παντως κ οπως ειπες ο τολμων νικα, κ να πεσεις, παλι καπως θα βρεθει ο τροπος να σηκωθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι συνεχίζω

 

αγοραζεις ενα προγραμμα - φορολογικο μηχανισμο ( μεγαλο κολπο για τους εκτος περιοχης ) αφου τους περνας ολους ΙΔΙΩΤΕΣ

 

στα καταστηματα υπαρχει το προβλημα εκτος περιοχης ( εξωτερικός συνεργατης - αλλο μεγαλο κολπο )

 

αυτα

 

 

χωρις  παρεξηγηση.

 

να ανοιξεις με το καλο να συνεχισης να βαζεις Ενσημα γιατι το ΟΑΕΕ ειναι μεγαλος βραχνας αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...