Προς το περιεχόμενο

Φορολογική Δήλωση αποβιώσαντα - ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπόχρεος απεβίωσε στις 05/03/2013 και η σύζυγος έσπευσε τις επόμενες ημέρες να δηλώσει το θάνατό του στη ΔΟΥ. Έρχεται τώρα να κάνουμε τη δήλωση την οποία την πάω στη ΔΟΥ χειρόγραφα διότι δεν είχε εκδοθεί κλειδάριθμος αλλά και γιατί στο σύστημα φαίνεται πως έχει αποβιώσει και δεν δέχεται ηλεκτρονική υποβολή.

Ο υπόχρεος ο οποίος ήταν συνταξιούχος με ποσοστό αναπηρίας άνω του 80% εφ' όρου ζωής, κάλυπτε τα τεκμήρια μέσα στα οποία συμπεριλαμβάνεται διαμέρισμα 113τμ το οποίο ανήκει στη σύζυγο και στο οποίο κατοικούσαν. Η σύζυγος δεν έχει κανένα εισόδημα.

Πήγα στη ΔΟΥ να καταθέσω τη δήλωση για τα εισοδήματα του 2012 και μου λέει η υπάλληλος πως επειδή έχει δηλωθεί ο θάνατος πρέπει να γίνουν ξεχωριστές δηλώσεις για τον καθένα. Και ρωτάω στην υπάλληλο: και πως θα καλυφθεί το τεκμήριο για την κατοικία της συζύγου;

Απάντηση: δεν θα καλυφθεί!! Ας μην δήλωνε το θάνατο πριν την υποβολή της δήλωσης. Έτρεξε και αυτή να δηλώσει το θάνατο!!

Καλά σοβαρά μιλάνε;;  

Έπειδή το σύστημα δεν μπορεί να δεχθεί τη δήλωση ως ζευγάρι θα παραβλέψουμε το πραγματικό γεγονός, ότι δλδ τα τεκμήρια της συζύγου καλύφθηκαν από το οικογενειακό εισόδημα;

Έχετε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο; Καμία ιδέα για κάλυψη τεκμηρίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόχρεος απεβίωσε στις 05/03/2013 και η σύζυγος έσπευσε τις επόμενες ημέρες να δηλώσει το θάνατό του στη ΔΟΥ. Έρχεται τώρα να κάνουμε τη δήλωση την οποία την πάω στη ΔΟΥ χειρόγραφα διότι δεν είχε εκδοθεί κλειδάριθμος αλλά και γιατί στο σύστημα φαίνεται πως έχει αποβιώσει και δεν δέχεται ηλεκτρονική υποβολή.

Ο υπόχρεος ο οποίος ήταν συνταξιούχος με ποσοστό αναπηρίας άνω του 80% εφ' όρου ζωής, κάλυπτε τα τεκμήρια μέσα στα οποία συμπεριλαμβάνεται διαμέρισμα 113τμ το οποίο ανήκει στη σύζυγο και στο οποίο κατοικούσαν. Η σύζυγος δεν έχει κανένα εισόδημα.

Πήγα στη ΔΟΥ να καταθέσω τη δήλωση για τα εισοδήματα του 2012 και μου λέει η υπάλληλος πως επειδή έχει δηλωθεί ο θάνατος πρέπει να γίνουν ξεχωριστές δηλώσεις για τον καθένα. Και ρωτάω στην υπάλληλο: και πως θα καλυφθεί το τεκμήριο για την κατοικία της συζύγου;

Απάντηση: δεν θα καλυφθεί!! Ας μην δήλωνε το θάνατο πριν την υποβολή της δήλωσης. Έτρεξε και αυτή να δηλώσει το θάνατο!!

Καλά σοβαρά μιλάνε;;  

Έπειδή το σύστημα δεν μπορεί να δεχθεί τη δήλωση ως ζευγάρι θα παραβλέψουμε το πραγματικό γεγονός, ότι δλδ τα τεκμήρια της συζύγου καλύφθηκαν από το οικογενειακό εισόδημα;

Έχετε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο; Καμία ιδέα για κάλυψη τεκμηρίου;

 

Κάνε ανάλωση απο τα κοινά τους εισοδήματα για να καλυφθεί το τεκμήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τεκμήρια καλύπτονται ίσα ίσα και με το ζόρι κάθε χρόνο. Στην ουσία δεν περισσεύει αρκετό κεφάλαιο για ανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με αποβιώσαντα σύζυγο τον Μάρτιο του 2012 με βάλαν στη ΔΟΥ να του δηλώσω το σπίτι για τους 2 μήνες που ήταν εν ζωή όπως και το αυτοκίνητο. Όταν τους είπα ΄'οτι δεν το αντιμετωπίζαμε ετσι ως τώρα μου απάντησαν "κακώς" και ότι το υπουργείο αυτό λέει.  Άρα αφού εσένα πέθανε στο 2013 το σπίτι πρέπει να δηλωθεί στον αποβιώσαντα αφού το 2012 ήταν εν ζωή. Και νομίζω ότι και η δήλωσε θα έπρεπε να κατατεθεί ως κοινή μεταξύ των δυο συζύγων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ανάλωση απο τα κοινά τους εισοδήματα για να καλυφθεί το τεκμήριο.

σελ.   52    ΓΡΑΒΙΑΣ  Κ.       #  1.3.3        ναι απο τα  κοινα  εισοδηματα........ και του  θανοντος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βάλει η σύζυγος ότι τη φιλοξενούσε ο σύζυγος για το 2012. Εφόσον αυτός ζούσε, δε θα υπάρχει πρόβλημα.

 

Κοινή δήλωση δε γίνεται, πρέπει αναγκαστικά να γίνουν χωριστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνάδερφε, καταρχήν ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΙΚΟ!

Από την στιγμή που η σύζυγος πέθανε μέσα στο 2013 και η δήλωση απαιτεί τα στοιχεία που ίσχυαν 01/01/2013, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα κάνουν κοινή δήλωση. Η υπάλληλος ήθελε απλά να σε διώξει και πέταξε την πρώτη βλακεία που της ήρθε. Επίσης, μην νομίζεις ότι ξέρουν κιόλας...

 

Τι πρέπει και μπορείς να κάνεις. 

- Πριν στείλεις τη δήλωση ηλεκτρονικά, στην ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ προσθέτεις χειρόγραφα το ΑΦΜ τις αποθανούσης συζύγου και κάνεις επιβεβαίωση και με τα δύο, οπότε στέλνεις τη δηλωσούλα σου ΚΑΝΟΝΙΚΑ!

- Αν έχεις κάνει ήδη επιβεβαίωση ή για κάποιον λόγο δεν δέχεται το ΑΦΜ της συζύγου, παίρνεις τηλέφωνο στην ΓΓΠΣ (στο καινούργιο, το πενταψήφιο μάλλον) και σου κάνουν αυτοί επιβεβαίωση με τα στοιχεία που θέλεις. Μετά από μια βδομαδούλα περίπου θα φαίνεται στο σύστημα και στέλνεις τη δήλωσή σου κανονικά και πάλι.

 

Του χρόνου οι χωριστές!!! Και επειδή ανησυχείς για τα τεκμήρια... ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ! γιατί θα είμαι μόνο για δύο μήνες, οπότε πολύ μικρό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΙΣΑΒΕΤ Χ. ΠΡΟΣΟΧΗ

Υπόχρεος απεβίωσε στις 05/03/2013 και η σύζυγος έσπευσε τις επόμενες ημέρες να δηλώσει το θάνατό του στη ΔΟΥ.

 

αποψη μου και εμενα ειναι να δηλωσεις φιλοξενουμενη την συζυγο στον συζυγο και τελειωσε το θεμα,αν το σπιτι ειναι του ανδρα.αν ειναι της γυναικας δωρεαν παραχωρηση στον ανδρα για να παρει το τεκμηριο και στην συνεχεια δηλωνει η ιδια παλι φιλοξενουμενη (δεν ειναι τρυκ απλα περιγραφει την αληθεια οτι το σπιτι το συντηρουσαν τα εισοδηματα του συζυγου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνάδερφε, καταρχήν ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΙΚΟ!

Από την στιγμή που η σύζυγος πέθανε μέσα στο 2013 και η δήλωση απαιτεί τα στοιχεία που ίσχυαν 01/01/2013, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα κάνουν κοινή δήλωση. Η υπάλληλος ήθελε απλά να σε διώξει και πέταξε την πρώτη βλακεία που της ήρθε. Επίσης, μην νομίζεις ότι ξέρουν κιόλας...

 

 

Το ανωτέρω ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν ισχύει, από τη στιγμή που κατα το χρόνο υποβολής της δήλωσης δεν υπάρχει συμβίωση και έγγαμος βίος, οι δηλώσεις κατατίθενται ξεχωριστά.

Λύσεις για την αποφυγή του τεκμηρίου είναι αυτές που πρότεινε πιο πάνω ο Γιώτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχει δηλωθεί ο θάνατος δεν μπορούν να κάνουν κοινή δήλωση.

Θα γίνει χωριστεί για τον σύζυγο και την σύζυγο επειδή έχει δηλώθει ο θάνατος στην ΔΟΥ.

Μέχρι τέλος του έτους θα πρέπει να κάνει και διακοπή του ΑΦΜ του θανόντος αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ της δήλωσής του όχι πριν.

Τα υπόλοιπα όπως τα περιγράφει ο ΓΙΩΤΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανωτέρω ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν ισχύει, από τη στιγμή που κατα το χρόνο υποβολής της δήλωσης δεν υπάρχει συμβίωση και έγγαμος βίος, οι δηλώσεις κατατίθενται ξεχωριστά.

Λύσεις για την αποφυγή του τεκμηρίου είναι αυτές που πρότεινε πιο πάνω ο Γιώτης

Η λύση που προτείνει ο Γιώτης είναι το πρώτο πράγμα που είπα ότι θα κάνω στην υπάλληλο της ΔΟΥ προκειμένου να αποφύγω το τεκμήριο, αλλά και γιατί είναι το πραγματικό γεγονός. Ο σύζυγος συντηρούσε το ακίνητο. 

Η απάντηση βέβαια της υπαλλήλου ήταν ότι αυτά που λέω δεν στέκουν. Δεν μπορεί να γίνει δωρεάν παραχώρηση από τη στιγμή που ιδιοκατοικείται και από αυτήν. Δεν ασχολήθηκα παραπέρα αλλά πρέπει να δω εάν μπορεί η υπάλληλος με βάση κάποια διάταξη να μη μου δεχθεί τη δήλωση λόγω της δωρεάν παραχώρησης που θέλω να κάνω. Δεν ξέρω εάν μπορεί να το στηρίξει πουθενά, όπως επίσης και που μπορώ εγώ να το στηρίξω και να μπορέσω να το περάσω με δωρεάν παραχώρηση της συζύγου προς το σύζυγο.

Έχετε τίποτα υπόψη σας;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ο υπάλληλος να μη μπορεί να δεχθεί τη δήλωση, απο εκεί και πέρα είναι θέμα ελέγχου, αλλά σε οποιονδήποτε λογικό ελεγκτή να τύχεις πιστεύω θα καταλάβει την κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανωτέρω ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν ισχύει, από τη στιγμή που κατα το χρόνο υποβολής της δήλωσης δεν υπάρχει συμβίωση και έγγαμος βίος, οι δηλώσεις κατατίθενται ξεχωριστά.

Λύσεις για την αποφυγή του τεκμηρίου είναι αυτές που πρότεινε πιο πάνω ο Γιώτης

 

Εμένα πάντως δεν μου φαίνετε λογικό ότι κριτήριο για το αν υποβληθεί κοινή δήλωση ή όχι είναι η ημερομηνία υποβολής της δήλωσης.

 

Θα δίνατε την ίδια απάντηση εάν η περίπτωση  δεν αφορούσε θάνατο αλλά γάμο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως δεν μου φαίνετε λογικό ότι κριτήριο για το αν υποβληθεί κοινή δήλωση ή όχι είναι η ημερομηνία υποβολής της δήλωσης.

 

Θα δίνατε την ίδια απάντηση εάν η περίπτωση  δεν αφορούσε θάνατο αλλά γάμο ;

Λογικό ή όχι, το αναφέρει ρητά ο νόμος.

Κοινή δήλωση υποβάλλεται ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ εκτός εάν έχει διακοπεί η έγγαμη σχέση ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ της δήλωσης.

 

Δες τα άρθρα 5 και 61 του ΚΦΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βάλει η σύζυγος ότι τη φιλοξενούσε ο σύζυγος για το 2012. Εφόσον αυτός ζούσε, δε θα υπάρχει πρόβλημα.

 

Κοινή δήλωση δε γίνεται, πρέπει αναγκαστικά να γίνουν χωριστές.

έτσι έκανα και εγώ πρίν καμια δεκαριά ημέρες.πρέπει να βρίσκουμε τρόπο να ξεπερνάμε την βλακεία του συστήματος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα το μεσημέρι με τον επόπτη ελέγχου της ΔΟΥ ο οποίος μου είπε πως ο πιο σωστός τρόπος είναι να χρησιμοποιήσω την ανάλωση κεφαλαίου. Το θεωρεί πιο σωστό από το να κάνω δωρεάν παραχώρηση στο σύζυγο. Σε περίπτωση όμως που δεν φτάνουν τα κεφάλαια η δωρεάν παραχώρηση θα πάει σύννεφο και ότι γίνει. 

Έλεος, δηλαδή να μας κοστίζει 600 ευρώ φόρου το γεγονός ότι ο θάνατος του υπόχρεου δηλώθηκε άμεσα και πριν την υποβολή της φορολογικής δήλωσης!!!!

 

Ευχαριστώ πολύ όλους τους συναδέλφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθρωπος που αποβιωσε μεσα στο 2013 και δεν εχει δηλωθει ακομη ο θανατος ,θα δηλωθει αρχες Αυγουστου.Κανουμε την δηλωση χειρογραφα η ηλεκτρονικα?Εχει παλιους κωδικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στείλε τη δήλωση ηλεκτρονικά και μετά δήλωσε το συμβάν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στείλε τη δήλωση ηλεκτρονικά και μετά δήλωσε το συμβάν..

Αυτο σκεφτομουν και εγω με μονο φοβο να μην δημιουργηθει προβλημα με την εκκαθάριση.Ευχαριστω πατριδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Ο σύζυγος απεβίωσε Δεκέμβριο 2014.

Η σύζυγος δεν έχει δικά της εισοδήματα. Κωδικούς έβγαλε για να υποβάλλει Ε9 μέχρι 31/3/2015.

Διαγραφή στο μητρώο δεν έγινε ακόμα.

Η δήλωση φορολογίας εισοδήματος του θανόντα μπορεί να υποβληθεί και ηλεκτρονικά ή πρέπει οπωσδήποτε να πάει χειρόγραφα στη ΔΟΥ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σύζυγος απεβίωσε Δεκέμβριο 2014.

Η σύζυγος δεν έχει δικά της εισοδήματα. Κωδικούς έβγαλε για να υποβάλλει Ε9 μέχρι 31/3/2015.

Διαγραφή στο μητρώο δεν έγινε ακόμα.

Η δήλωση φορολογίας εισοδήματος του θανόντα μπορεί να υποβληθεί και ηλεκτρονικά ή πρέπει οπωσδήποτε να πάει χειρόγραφα στη ΔΟΥ;

κανονικα πρεπει να δηλωθει στο μητρωο και να παει ξεχωριστα, εκτος αν πεθανε 31/12/2014! :blink:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα πρεπει να δηλωθει στο μητρωο και να παει ξεχωριστα, εκτος αν πεθανε 31/12/2014! :blink:  

 

Καλησπέρα συνάδελφε,

 

Και την Πέμπτη 14/5/15 να είχε πεθάνει ο άνθρωπος, δηλαδή ακριβώς πριν την έναρξη της υποβολής των φορολογικών δηλώσεων, οι δηλώσεις των συζύγων πρέπει να υποβλήθούν χωριστά, στην δου για τον θανόντα και ηλεκτρονικά για την σύζυγο.

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=99034&p=670382

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδελφε,

 

Και την Πέμπτη 14/5/15 να είχε πεθάνει ο άνθρωπος, δηλαδή ακριβώς πριν την έναρξη της υποβολής των φορολογικών δηλώσεων, οι δηλώσεις των συζύγων πρέπει να υποβλήθούν χωριστά, στην δου για τον θανόντα και ηλεκτρονικά για την σύζυγο.

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=99034&p=670382

 

AYTO EINAI TO ΣΩΣΤΟ... το συνηθισμενο ειναι να στελνουν μαζι ηλεκτρονικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AYTO EINAI TO ΣΩΣΤΟ... το συνηθισμενο ειναι να στελνουν μαζι ηλεκτρονικα...

 

Ναι, αλλά ο συνάδελφος προφανώς ρώτησε για την σωστή και τυπική διαδικασία. Σίγουρα το "συνηθισμένο" ήταν η εύκολη επιλογή και για εκείνον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά ο συνάδελφος προφανώς ρώτησε για την σωστή και τυπική διαδικασία. Σίγουρα το "συνηθισμένο" ήταν η εύκολη επιλογή και για εκείνον.

το σωστο αυτο ειναι, αλλα εχει διαφορα αν πεθανε το 2014 ή 2015

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...