Jump to content
  • 0

Περιοδεύων πωλητής-ασφάλιση με σταθερό μισθό


Question

Θέλω να κάνω πρόσληψη σε έναν περιοδεύων πωλητή. Καταρχάς μπορώ να τον πάω με την Ε.Γ.Σ.Σ.Ε από τη στιγμή που δεν ισχύει η Σ.Σ.Ε. των περιοδευόντων, σωστά; Ο μισθός του θα είναι σταθερός αλλά κατώτερος από τις αντίστοιχες τεκμαρτές αποδοχές. Θα υπάρξει πρόβλημα με αυτό; Διαβάζω επίσης ότι στην περίπτωση σταθερών αποδοχών δεν ισχύει η κατάταξη σε ασφαλιστικές κλάσεις για τον υπολογισμό των εισφορών. Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που κάποια στιγμή του χορηγηθεί κάποιο μπόνους επίτευξης στόχου; Η ασφάλιση θα γίνει πάνω στις αποδοχές τις πραγματικές ή τεκμαρτές, ανάλογα με το ποιες θα είναι μεγαλύτερες;

Link to post
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Θέλω να κάνω πρόσληψη σε έναν περιοδεύων πωλητή. Καταρχάς μπορώ να τον πάω με την Ε.Γ.Σ.Σ.Ε από τη στιγμή που δεν ισχύει η Σ.Σ.Ε. των περιοδευόντων, σωστά; Ο μισθός του θα είναι σταθερός αλλά κατώτερος από τις αντίστοιχες τεκμαρτές αποδοχές. Θα υπάρξει πρόβλημα με αυτό; Διαβάζω επίσης ότι στην περίπτωση σταθερών αποδοχών δεν ισχύει η κατάταξη σε ασφαλιστικές κλάσεις για τον υπολογισμό των εισφορών. Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που κάποια στιγμή του χορηγηθεί κάποιο μπόνους επίτευξης στόχου; Η ασφάλιση θα γίνει πάνω στις αποδοχές τις πραγματικές ή τεκμαρτές, ανάλογα με το ποιες θα είναι μεγαλύτερες;

Σχετικά με τα παραπάνω που ανέφερα. Από το ΙΚΑ μου είπαν ότι θα πρέπει να ασφαλιστεί με τις τεκμαρτές αποδοχές υποχρεωτικά. Τότε ποιο το νόημα αυτό που αναφέρει ότι:

Κατ' εξαίρεση οι εισφορές δεν υπολογίζονται επί των πραγματικών αποδοχών για ορισμένες κατηγορίες μισθωτών που αμείβονται με κυμαινόμενες αποδοχές (π.χ. σερβιτόροι, κουρείς, κομμωτές, οδηγοί ταξί, πλασιέ κλπ). Οι μισθωτοί αυτοί κατατάσσονται κάθε χρόνο σε ασφαλιστικές κλάσεις με απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και οι εισφορές υπολογίζονται επί των τεκμαρτών αποδοχών των κλάσεων της κατάταξης, όπως αυτές διαμορφώνονται κάθε φορά.

  Η κατάταξη αυτή δεν ισχύει για τους εν λόγω μισθωτούς στην περίπτωση που:

  • Αμείβονται αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές, οι οποίες όμως δεν πρέπει να είναι κατώτερες των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας (Γενικής και Ειδικής) για κανονική απασχόληση.
  • Αμείβονται με σταθερές αποδοχές και ποσοστά, φιλοδωρήματα κλπ και οι σταθερές αποδοχές υπερβαίνουν τις τεκμαρτές αποδοχές της κλάσης κατάταξής τους. Σε αυτή την περίπτωση ασφαλίζονται επί σταθερών αποδοχών (άρθρο 18 παρ. 6 του Κ.Α. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ).
Link to post
Share on other sites
  • 0

 

Σχετικά με τα παραπάνω που ανέφερα. Από το ΙΚΑ μου είπαν ότι θα πρέπει να ασφαλιστεί με τις τεκμαρτές αποδοχές υποχρεωτικά. Τότε ποιο το νόημα αυτό που αναφέρει ότι:

Κατ' εξαίρεση οι εισφορές δεν υπολογίζονται επί των πραγματικών αποδοχών για ορισμένες κατηγορίες μισθωτών που αμείβονται με κυμαινόμενες αποδοχές (π.χ. σερβιτόροι, κουρείς, κομμωτές, οδηγοί ταξί, πλασιέ κλπ). Οι μισθωτοί αυτοί κατατάσσονται κάθε χρόνο σε ασφαλιστικές κλάσεις με απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και οι εισφορές υπολογίζονται επί των τεκμαρτών αποδοχών των κλάσεων της κατάταξης, όπως αυτές διαμορφώνονται κάθε φορά.

  Η κατάταξη αυτή δεν ισχύει για τους εν λόγω μισθωτούς στην περίπτωση που:

  • Αμείβονται αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές, οι οποίες όμως δεν πρέπει να είναι κατώτερες των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας (Γενικής και Ειδικής) για κανονική απασχόληση.
  • Αμείβονται με σταθερές αποδοχές και ποσοστά, φιλοδωρήματα κλπ και οι σταθερές αποδοχές υπερβαίνουν τις τεκμαρτές αποδοχές της κλάσης κατάταξής τους. Σε αυτή την περίπτωση ασφαλίζονται επί σταθερών αποδοχών (άρθρο 18 παρ. 6 του Κ.Α. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ).

 

 

Ok. Αυτό το παραπάνω το λύσαμε.

Μία άλλη ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Οι πληρωτέες αποδοχές πως θα υπολογιστούν αν θελήσω να τον αμείβω με το κατώτατο της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. ; Από το κατώτατο μικτό θα αφαιρέσω τις εισφορές του εργαζομένου που αντιστοιχούν στις τεκμαρτές αποδοχές του; 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ok. Αυτό το παραπάνω το λύσαμε.

Μία άλλη ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Οι πληρωτέες αποδοχές πως θα υπολογιστούν αν θελήσω να τον αμείβω με το κατώτατο της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. ; Από το κατώτατο μικτό θα αφαιρέσω τις εισφορές του εργαζομένου που αντιστοιχούν στις τεκμαρτές αποδοχές του; 

 

Καμιά βοήθεια; Ευχαριστώ!

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...