Προς το περιεχόμενο

καταχώρηση τόκων καταθέσεων στο ε1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Τελικά πώς καταχωρούνται οι τόκοι καταθέσεων σε περίπτωση συνδικαιούχων στο λογαριασμό; Το ποσό θα καταχωρηθεί από τον πρώτο δικαιούχο ή από όλους ισομερώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Τελικά πώς καταχωρούνται οι τόκοι καταθέσεων σε περίπτωση συνδικαιούχων στο λογαριασμό; Το ποσό θα καταχωρηθεί από τον πρώτο δικαιούχο ή από όλους ισομερώς;

Καλησπέρα,

 

ΠΟΛ.1155/26.6.2013

3. Είναι υποχρεωτική η αναγραφή όλων των εισοδημάτων του φορολογουμένου ανεξάρτητα από τον τρόπο φορολόγησής τους, καθώς και των απαλλασσόμενων από το φόρο εισοδημάτων. Για τα αυτοτελώς ή με ειδικό τρόπο φορολογούμενα εισοδήματα αναγράφεται και ο παρακρατηθείς ή αποδοθείς κατά περίπτωση φόρος.

Στις περιπτώσεις κοινών λογαριασμών σε χρηματοπιστωτικά ιδρύματα (κάθε μορφής στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό) υπάρχει υποχρέωση δήλωσης των ποσών των τόκων καταθέσεων που αναλογούν στους πραγματικούς δικαιούχους οι οποίοι καθορίζονται με βάση τις πραγματικές περιστάσεις. Ο Προϊστάμενος της ΔΟΥ έχει, σε κάθε περίπτωση, την διακριτική ευχέρεια να κρίνει διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

ΠΟΛ.1155/26.6.2013

3. Είναι υποχρεωτική η αναγραφή όλων των εισοδημάτων του φορολογουμένου ανεξάρτητα από τον τρόπο φορολόγησής τους, καθώς και των απαλλασσόμενων από το φόρο εισοδημάτων. Για τα αυτοτελώς ή με ειδικό τρόπο φορολογούμενα εισοδήματα αναγράφεται και ο παρακρατηθείς ή αποδοθείς κατά περίπτωση φόρος.

Στις περιπτώσεις κοινών λογαριασμών σε χρηματοπιστωτικά ιδρύματα (κάθε μορφής στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό) υπάρχει υποχρέωση δήλωσης των ποσών των τόκων καταθέσεων που αναλογούν στους πραγματικούς δικαιούχους οι οποίοι καθορίζονται με βάση τις πραγματικές περιστάσεις. Ο Προϊστάμενος της ΔΟΥ έχει, σε κάθε περίπτωση, την διακριτική ευχέρεια να κρίνει διαφορετικά.

 

Άρα, θα μπορούσε να καταλάβει κάποιος ότι πχ. αν έχουμε ένα λογαριασμό με 3 συνδικαιούχους, οι οποίοι εργάζονται και έχουν εισοδήματα, οι τόκοι θα καταχωρηθούν από όλους στο 1/3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΟΙ ΤΟΚΟΙ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ Η ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ??????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΟΙ ΤΟΚΟΙ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ Η ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ??????????

xaxaxaxaxaxa οταν βγαλει ο ηλιος κερατα θα μπουν απο μονοι τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εγώ πιστεύω ότι πρέπει να τους περνάνε με το χέρι σε μία-μία τις δηλώσεις. Αλλιώς δεν εξηγείται τόσο καιρό και να μην έχουν φορτωθεί.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα σήμερα μία δήλωση συνταξιούχου και στο τέλος της υποβολής μου έβγαλε διαφορετική εκκαθάριση από αυτήν που είχα υπολογίσει εγώ. Συγκεκριμένα η εκκαθάριση του Taxis βγάζει 110 Ευρώ επιπλέον φόρο. Πρόσεξα λοιπόν ότι η διαφορά που είχα ήταν στην εισφορά αλληλεγγύης. Εγώ υπολόγισα εισφορά αλληλεγγύης 230 Ευρώ και το Taxis υπολόγισε 340 Ευρώ.

Υπάρχει περίπτωση η διαφορά αυτή να οφείλεται σε τόκους καταθέσεων;

Στον κωδικό 659 της δήλωσης δεν μου εμφανίζει τίποτα το Taxis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα σήμερα μία δήλωση συνταξιούχου και στο τέλος της υποβολής μου έβγαλε διαφορετική εκκαθάριση από αυτήν που είχα υπολογίσει εγώ. Συγκεκριμένα η εκκαθάριση του Taxis βγάζει 110 Ευρώ επιπλέον φόρο. Πρόσεξα λοιπόν ότι η διαφορά που είχα ήταν στην εισφορά αλληλεγγύης. Εγώ υπολόγισα εισφορά αλληλεγγύης 230 Ευρώ και το Taxis υπολόγισε 340 Ευρώ.

Υπάρχει περίπτωση η διαφορά αυτή να οφείλεται σε τόκους καταθέσεων;

Στον κωδικό 659 της δήλωσης δεν μου εμφανίζει τίποτα το Taxis.

Ποιο ειναι το εισοδημα για το οποιο υπολογισες ειδικη εισφορα αλληλεγγυης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

αν καποιος ειχε το 2012 1000 ευρω τοκους τοτε,

659 900

433 100 ή

659 1000

433 100

η φορολογικη επιθεωρηση αναφερει οτι στο 659 μπαινουν τα ποσα αφαιρουμενου του φορου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καποιος ειχε το 2012 1000 ευρω τοκους τοτε,

659 900

433 100 ή

659 1000

433 100

η φορολογικη επιθεωρηση αναφερει οτι στο 659 μπαινουν τα ποσα αφαιρουμενου του φορου

659  μικτο - φορος     433  φορος       

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pπαντως στην φορολογικη επιθεωρηση και στο περιοδικο του Μελα αναγραφει τα καθαρα ποσα που μου φαινεται πιο λογικο..καποια αλλη αποψη;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι καποιος με εισοδημα 11000 αν βαλουμε το μεικτο τοκων 1000 ευρω στο 659 πανω και παρακρατηση 100 στο 433 εχει φορο αλληλεγγυης +1100 , οπως το βγαζει η εκκαθαριση

κατ εμε το σωστο συμφωνα και με το βιβλιο ειναι το καθαρο ποσο των τοκων 900 ευρω παει πανω και κατω στο 433 η τιποτα η τα 100 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως αν βάλουμε ποσό φόρου στο 433 για τους  καθαρούς τόκους στον 659...το προσμετρα(το ποσό του φόρου) στην εισφορα αλληλεγγυης...το εχει παρατηρησει κανεις αυτό..η εχω βγάλει λαθος συμπέρασμα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΠΩΣ Η ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ.ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ.ΠΡΟΣΕΞΕ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΟΙ ΤΟΚΟΙ ΜΠΑΙΝΟΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ? ΤΗΝ ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΠΑΧΑΛΟΟΟΟΟΟΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι γνωστο...απλα με το παραπανω παραδειγμα ειπα οτι αν γραφτει το μεικτο ποσο τοκων μπορει οριακα σε καποιον που ειναι στο φραγμα να υπολογιστει εισφορα αλληλεγγυης....επομενως στο 659 γραφουμε το καθαρο ποσο των τοκων και στο 433 το παρακρατηθεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, αν γραψουμε και το φορο στο 433 παλι θα υπολογιστει εισφορα αλληλεγγυης και για το ποσό των φόρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, αν γραψουμε και το φορο στο 433 παλι θα υπολογιστει εισφορα αλληλεγγυης και για το ποσό των φόρων...

Έτσι είναι το σωστό, καθαρά 659, φόρος 433

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ετσι ειναι το σωστό...με βάση τις οδηγίες....

απλά σκεφτείτε το λίγο....εισφορα αλληλεγγυης..πάνω στο φόρο....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ετσι ειναι το σωστό...με βάση τις οδηγίες....

απλά σκεφτείτε το λίγο....εισφορα αλληλεγγυης..πάνω στο φόρο....!

Δεν είναι το μόνο, και στα υπόλοιπα εισοδήματα η εισφορά επιβάλλεται επί του ποσού προ φόρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...