Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Ο κωδικός 019 της ΔΦΕ αφορά μόνο τον υπολογισμό του τέλους επιτηδεύματος ?.

Γιατί εάν δεν κάνω λάθος η φορολόγηση των παροχής ως μισθωτοί (με τα γνωστά κριτήρια) ισχύει από την χρήση του 2013

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ετοιμαζόμουν να πελαγώσω, αλλά ΟΚ.

 

Ποιος ψάχνει και ποιος υπολογίζει τώρα μη εκπιπτόμενα έξοδα, ασφαλιστικές εισφορές και πως τα απεικονίζουμε όλα αυτά στο Ε3 και στο Ε1.. ανοίγω το taxheaven και πλέον μπορώ να πάω για μπύρα.

 

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ισχύει η προϋπόθεση της έγγραφης σύμβασης;

 

Νομίζω ότι κάπου είχα δει μια εγκύκλιο σχετική, αλλά δε μπορώ να τη βρω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ισχύει η προϋπόθεση της έγγραφης σύμβασης;

 

Νομίζω ότι κάπου είχα δει μια εγκύκλιο σχετική, αλλά δε μπορώ να τη βρω.

Καλή σας ημέρα,

 

Από το βιβλιαράκι οδηγιών

 

 019-020. Σημειώστε ‘’Χ’’ πάνω στη λέξη ‘’ΝΑΙ’’, αν εσείς ο ίδιος ή η σύζυγος σας είστε επιτ-
ηδευματίας που εκδίδει ΑΠΥ, ασκείτε ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελεύθ-
ερο επάγγελμα και έχετε έγγραφη σύμβαση με μέχρι τρία (3) φυσικά ή νομικά πρόσω-
πα ή ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) των ακαθάριστων εσόδων σας
προέρχεται από ένα (1) από αυτά τα πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες σας.
 
Και από το άρθρο 45;
 
Επίσης, ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, αφαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών, θεωρείται το εισόδημα από ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα, εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι ακόλουθες προϋποθέσεις:

αα) Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους, και ββ) Τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες δεν υπερβαίνουν τα τρία (3), ή εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) των ακαθαρίστων εσόδων του εισοδήματος από ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες αυτές.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα κι ευχαριστώ.

 

Αυτό το γνωρίζω και πιθανότατα έχετε δίκιο.

 

Έχω όμως αυτην την εντύπωση διότι, όταν ψηφίσθηκε ο νόμος, ήταν πλέον αργά για την σύναψη έγγραφης σύμβασης η οποία να αφορά στο 2012.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα κι ευχαριστώ.

 

Αυτό το γνωρίζω και πιθανότατα έχετε δίκιο.

 

Έχω όμως αυτην την εντύπωση διότι, όταν ψηφίσθηκε ο νόμος, ήταν πλέον αργά για την σύναψη έγγραφης σύμβασης η οποία να αφορά στο 2012.

Δυστυχώς δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου κάτι που να το αναιρεί.

Βέβαια είναι πολύ πιθανό απλά να μην το πήρα είδηση  :) .

 

Ας μας βοηθήσει και κάποιος άλλος συνάδελφος που μπορεί να είναι πιο ενημερωμένος από εμένα.

 

Καλή δύναμη να έχετε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...