Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
birbilis

Προσαύξηση Χαρτοσήμου Αγορών από ιδιώτες

Question

Σε μία ΔΟΥ η προσαύξηση χαρτοσήμου (αγορές από ιδιώτες) είναι 1% ανά μήνα και σε άλλη ζητάνε 1,5%. Σύμφωνα με τον πίνακα του taxheaven η σωστή προσάυξηση είναι 1%.

Υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο- νόμος να το αναφέρει?

Στη ΔΟΥ με το 1,5% δεν δέχονται κουβέντα και η διαφορά είναι συμαντική.

 

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

ΠΟΛ.1007/17.1.2005
Κοινοποίηση των διατάξεων των άρθρων 22, 23, 24, 26 και 33 του Ν. 3296/2004 Φορολογία εισοδήματος φυσικών και νομικών προσώπων, φορολογικοί έλεγχοι και άλλες διατάξεις.

 

..................

Αρθρο 24

Με τις διατάξεις του άρθρου αυτού γίνεται αντικατάσταση ορισμένων διατάξεων του Ν. 2523/1997, που αφορούν τα ποσοστά πρόσθετων φόρων (προσαυξήσεων) σε περίπτωση εκπρόθεσμης υποβολής δήλωσης και καταβολής φόρων, τελών κλπ., υποβολής ανακριβούς δήλωσης ή παράληψης υποβολής δήλωσης.

Συγκεκριμένα, με τις νέες διατάξεις, τα ανωτέρω ποσοστά (1,5%, 2,5% και 3% για κάθε μήνα καθυστέρησης) μειώνονται αντίστοιχα σε 1 %, 2% και 2,5%, Επίσης τα ποσοστά (2,5%, 4,5%, 5% για κάθε μήνα καθυστέρησης) για το Φ.Π.Α., το Φ.Κ.Ε. κ.λπ. μειώνονται αντίστοιχα σε 1,5%, 3% και 3,5%.

Η ανωτέρω μείωση αφορά και τις ειδικές φορολογίες για τις οποίες εφαρμόζονται οι ανωτέρω προσαυξήσεις (σχετική εγκύκλιος η 1125403/2171/ΑΟΟ12/ΠΟΛ.1317/2.12.1997).

Α. Επομένως ειδικές φορολογίες στις οποίες επιβάλλονται τα νέα ποσοστό πρόσθετων φόρων (προσαυξήσεων) 1 % 2% 2,5% για κάθε μήνα καθυστέρησης είναι:

α. Τέλη χαρτοσήμου

Για τα τέλη χαρτοσήμου θα επιβάλλεται ο ανωτέρω πρόσθετος φόρος, γιατί σε καμιά περίπτωση τα τέλη αυτά δεν θεωρούνται φόροι παρακρατούμενοι ή επιρριπτόμενοι, ανεξάρτητα από τον τρόπο βεβαίωσης και καταβολής,

Ο Πρόσθετος φόρος θα υπολογίζεται και στην εισφορά Ο.Γ.Α. επί του χαρτοσήμου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

1000 ευχαριστώ συνάδελφε anast!

 

Και να σκεφτείς οτι η προισταμένη της συγκεκριμένης ΔΟΥ ήταν κάθετη...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΤΔΑ ΑΠΟ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ 2,6 Ή 3,6?

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ειδικότερα, στις περιπτώσεις μεταβίβασης αγαθών της ανωτέρω παραγράφου 3.β', που δεν θεωρούνται ως "μεταβίβαση αγαθών επιχείρησης ως συνόλου", θα οφείλεται φόρος προστιθέμενης αξίας.
Αντίθετα, στις περιπτώσεις μεταβίβασης αγαθών, που θεωρούνται, ως "μεταβίβαση αγαθών επιχείρησης ως συνόλου" θα οφείλεται:
α) Αναλογικό τέλος χαρτοσήμου 2% (πλέον εισφορά 20% υπέρ ΟΓΑ), σύμφωνα με τη διάταξη του άρθρου 15 παρ. 1α του Κώδικα Χαρτοσήμου, εάν η μεταβίβαση γίνεται με επαχθή αιτία, δηλαδή με αντάλλαγμα (και Υπ.Οικ.Σ.294/45/ΠΟΛ.24/1988).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

τα χαρτοσημα στα ενοικια ειναι υποχρεωτικα?πρεπει να τα αποδιδουμε?

 

ευχαριστω!

Φυσικά είναι υποχρεωτικά (μόνο για επαγγελματικές μισθώσεις).

Πληρώνονται με το εκκαθαριστικό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για αγορές από ιδιώτες πότε τελείωνει η προθεσμία πληρωμής τους?

Για το 2ο τρίμηνο στις 20/8/2014

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×