Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
adam19

Μεταβιβαση μετοχων ΑΕ μη εισηγμενων ,απο χαριστικη αιτια

Question

Εχει καταργηθει η διαταξη για την εφαρμογη συντελεστων 1,2% για δικαιουχους Α  βαθμου
σε περιπτωση δωρεαν μεταβιβασης των μετοχων απο γονεις σε παιδια??

 

Αν εχει κανει καποιος μεταβιβαση αυτου του τυπου προσφατα θαταν χρησιμη η απαντηση του

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Ναι , δεν υφίσταται πλέον το 1,2% 

Η μεταβίβαση αιτία δωρεάς γονικής παροχής μετοχών  φορολογείται  βάση της κλίμακας φορολογίας δωρεών γονικών παροχών.

 

Προσδιορίζεται η αξία των μετοχών  με την ΠΟΛ 1055/2003.

Κάνεις ιδιωτικό συμφωνητικό δωρεάς των μετοχών.

Καταθέτεις τη δήλωση φόρου δωρεάς-γονικής παροχής στο κεφάλαιο της εφορίας ,πληρώνεις αν προκύπτει φόρος και τέλος....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ευχαριστω για τις απαντησεις....

οποτε συμφωνα με τις ισχυουσες κλιμακες μεχρι του ποσου των 300,000 ευρω, αξιας πραγματικης των μετοχων( που υπολογιζεται με την 1055)
παμε στην περιπτωση της δωρεας
αφου βλεπω οτι η κλιμακα ειναι στο 0% μεχρι 150.000
και 1% για τα επομενα 150.000

απ οτι ειδα δεν συνυπολογιζονται οι αξιες αυτες σε  μελλοντικη αποδοχη κληρονομιας λογω θανατου
και ισχυουν ξανα τα αφορολογητα σε αυτη την μελλοντικη περιπτωση θανατου 

μαλλον θα το γραψω στο συμφωνητικο οτι ζητα το παιδι να μην συνυπολογιστουν

Αρα περναμε και απο το τμημα κεφαλαιου της δου του δωρητη (πατερα)
απο την φαε θα βαλουν σφραγιδα για τον σωστο υπολογισμο της αξιας των  μετοχων υποθετω

 
""Για  την  αιτία  δωρεάς  ή  γονικής  παροχής  μεταβίβαση  των  περιουσιακών  στοιχείων  των 
περιπτώσεων α΄ και β΄ απαιτείται η σύνταξη ιδιωτικού εγγράφου, το οποίο συνυποβάλλεται 
με την οικεία δήλωση, ή συμβολαιογραφικού εγγράφου. 
Για τα περιουσιακά στοιχεία της παραγράφου αυτής δεν έχουν εφαρμογή οι διατάξεις των 
άρθρων 4, 21, 22, 23, 24, 29§2, 36 και 47 ν. 2961/2001 περί φορολογίας κληρονομιών, 
ήτοι: 
Άρθρο 4. Συνυπολογισμός άλλων δωρεών, γονικών παροχών 
Άρθρα 21, 22, 23. Έκπτωση χρεών, βαρών, κληροδοτημάτων 
Άρθρο 24. Επιμερισμός χρεών 
Άρθρο 29§2 Έκπτωση αναπήρων 
Άρθρα 36, 47. Συνυπολογισμός προγενέστερων δωρεών, γονικών παροχών. 
Οι πιο πάνω διατάξεις δεν εφαρμόζονται στην περίπτωση που ο υπόχρεος σε φόρο, με τη 
δήλωση  των  παραπάνω  περιουσιακών  στοιχείων,  συνυποβάλλει  αίτημα  για  τη  μη 
εφαρμογή τους και αφορούν: 
Η παραπάνω απόφαση εφαρμόζεται σε μεταβίβαση, κατά περίπτωση: 
α) ατομικής επιχείρησης 
β)  εταιρικές  μερίδες  και  ποσοστά  συμμετοχής  σε  υπόχρεους  της  παραγράφου  4  του 
άρθρου  2  του  Κ.Φ.Ε.  (Ο.Ε.,  Ε.Ε.,  αστικές  κερδοσκοπικές  ή  μη  εταιρείες,  αφανείς  ή
συμμετοχικές εταιρείες, κοινωνίες αστικού δικαίου που ασκούν επιχείρηση ή επάγγελμα, 
καθώς  και  κοινοπραξίες  του  Κ.Β.Σ.  οι  οποίες  ασχολούνται  με  οποιαδήποτε  άλλη 
δραστηριότητα,  εκτός  από  αυτή  της  εκτέλεσης  δημοσίων  ή  ιδιωτικών  τεχνικών  έργων 
γενικώς, ανεξάρτητα αν αυτά αποτελούν έργα πολιτικού μηχανικού, λιμενικά, οδοποιίας, 
μηχανολογικά, ηλεκτρολογικά κτλ.), 
γ) εταιρικά μερίδια Ε.Π.Ε., και 
δ) μετοχές ημεδαπών Α.Ε. μη εισηγμένες στο Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 3/7/2013 at 1:48 ΜΜ, adam19 said:

Εχει καταργηθει η διαταξη για την εφαρμογη συντελεστων 1,2% για δικαιουχους Α  βαθμου
σε περιπτωση δωρεαν μεταβιβασης των μετοχων απο γονεις σε παιδια??

 

Αν εχει κανει καποιος μεταβιβαση αυτου του τυπου προσφατα θαταν χρησιμη η απαντηση του

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα,

έκανα μεταβίβαση μετοχών α.ε  με δωρεά με βάση την 1055 μέσα στο 2017.Σε περίπτωση που γίνει διανομή κερδών για το έτος αυτό ο μέτοχος θα πάρει ότι του αναλογεί με το νέο ποσοστό ή αναλογία πρίν και μετά τη μεταβίβαση?Επίσης σε ότι αφορά τις λογιστικές εγγραφές πρέπει να κάνω κάτι ή αλλάζει μόνο η περιγραφή του ποσοστού στο μέτοχο και τέλος?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αποψη μου , η  διανομή κερδών 2017  θα εγκριθεί από τη Γ.Σ  στο 2018 άρα με τα ποσοστά που έχει την ημερομηνία έγκρισης από την Γ.Σ.Επαναλαμβάνω αποψή μου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
18 ώρες πριν, PETROS GRIVAS said:

Αποψη μου , η  διανομή κερδών 2017  θα εγκριθεί από τη Γ.Σ  στο 2018 άρα με τα ποσοστά που έχει την ημερομηνία έγκρισης από την Γ.Σ.Επαναλαμβάνω αποψή μου.

Σας ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...