Προς το περιεχόμενο

Ι.Κ.Α. αριθμ. πρωτ.: Ε40/372/27.6.2013


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ι.Κ.Α. αριθμ. πρωτ.: Ε40/372/27.6.2013
Διόρθωση λαθών Α.Π.Δ. μέσω διαδικτύου περιόδων απασχόλησης 1/2002-12/2012 Επανυποβολές Α.Π.Δ. εργοδοτών κοινών επιχειρήσεων, Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16729

 

 

 

Αν θυμάστε το μπάχαλο που είχε γίνει τον Σεπτέμβριο του 2012 με την αλλαγή του ασφαλίστρου των εργοδοτών λόγω κατάργησης της εισφοράς υπέρ ΟΕΕ και ΟΕΚ, τότε που ενώ είχε ανακοινωθεί από τον Υπ.Εργασίας αλλά και από το ίδιο το ΙΚΑ με δελτίο τύπου ότι ισχύουν οι νέες εισφορές από 1/9/2012 τελικά η αλλαγή έγινε από 1/10/2012.

Για όσους εργοδότες είχαν ήδη υπολογίσει τις μειωμένες εργοδοτικές εισφορές από 1/9/2012, το ΙΚΑ με το υπ'αρ. Γ'99/1/182/19.10.2012 έγγραφό του προέβλεπε το εξής:

"Η διαχείριση και επεξεργασία των ΑΠΔ Γ’ Τριμήνου 2012 Κοινών Επιχειρήσεων, καθώς και
οι ΑΠΔ Οικοδομοτεχνικών Έργων μηνός 9/2012 που  έχουν ήδη υποβληθεί  με μειωμένα ασφάλιστρα, θα πραγματοποιηθεί σε κεντρικό επίπεδο από τις Υπηρεσίες του ΟΠΣ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ"


Ολόκληρη η εγκύκλιος εδώ: http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_G99_1_182_19-10-2012.pdf

Έτσι,  βάσει του ως άνω εγγράφου του ΙΚΑ υπολόγισαν οι λογιστές/εκκαθαριστές μισθοδοσίας τη διαφορά του 1,10% στις εισφορές που απέδωσαν στα τέλη Νοεμβρίου  2012 για τον Σεπτέμβριο του 2012 και το ΙΚΑ με το παραπάνω έγγραφο διαβεβαίωνε ότι την συμπληρωματική εγγραφή/διόρθωση  στην ΑΠΔ θα την έκανε αυτό.

Δυστυχώς δεν το έκανε και το είδαμε όλοι στις ΑΠΔ του 9/2012 οι οποίες φαίνονται ακόμη και σήμερα ως "μη οριστικοποιημένες".

Και βρήκαν την λύση.
Ποια είναι αυτή;
Στείλανε πίσω ως ΛΑΘΗ όλες αυτές τις εγγραφές για να τις διορθώσουν ποιοι άλλοι;
Τα γνωστά κορόιδα, οι λογιστές....

Για άλλη μια φορά οι λογιστές καλούνται να δουλέψουν παραπάνω για να διορθώσουν  το απόλυτο μπάχαλο της δημόσιας διοίκησης. Θυμάστε όλοι τι περάσαμε με αυτή την ιστορία.
Ε όλη αυτή την ασυνενοησία, όλη αυτή την απρονοησία, επιπολαιότητα και προχειρότητα, καλούμαστε για άλλη μια φορά να διεκπεραιώσουμε εμείς.

Είναι άλλη μία περίπτωση απαξίωσης του επαγγέλματος και ειλικρινά δεν ξέρω που θα πάει αυτή η ιστορία...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σε απδ με 0 ΑΜ ΙΚΑ πηγα απο το υποκαταστημα για μια αλλη δουλεια και μου λεει δε μπορω να σου δωσω το χαρτι γιατι βλεπω οτι εχεις λαθη... δεν ειναι λαθη του λεω εχετε βγαλει εγκυκλιο και μου της καλεσε να παω απο εκει για διορθωσεις μπιλιες γιναμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σε απδ με 0 ΑΜ ΙΚΑ πηγα απο το υποκαταστημα για μια αλλη δουλεια και μου λεει δε μπορω να σου δωσω το χαρτι γιατι βλεπω οτι εχεις λαθη... δεν ειναι λαθη του λεω εχετε βγαλει εγκυκλιο και μου της καλεσε να παω απο εκει για διορθωσεις μπιλιες γιναμε...

 

Λάθη εννοούσε στον 9/2012 τις διαφορές των εισφορών υπέρ ΟΕΚ και ΟΕΕ;

Οι τύποι που διόρθωσαν ακόμα και τους ΚΠΚ στον ΟΣΥΚ τον Σεπτέμβριο του 2012 και στις 19/10/2012 (όταν είχαν ήδη υπολογιστεί οι μισθοδοσίες Σεπτεμβρίου 2012) έβγαλαν έγγραφο με το οποίο αποφάσιζαν ότι η αλλαγή θα γίνει από 1/10 και όχι από 1/9.

Και σου λένε ότι έχεις κάνει ΕΣΥ λάθος, ότι έχεις ...λάθη....

Είναι απίστευτοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθη εννοούσε στον 9/2012 τις διαφορές των εισφορών υπέρ ΟΕΚ και ΟΕΕ;

Οι τύποι που διόρθωσαν ακόμα και τους ΚΠΚ στον ΟΣΥΚ τον Σεπτέμβριο του 2012 και στις 19/10/2012 (όταν είχαν ήδη υπολογιστεί οι μισθοδοσίες Σεπτεμβρίου 2012) έβγαλαν έγγραφο με το οποίο αποφάσιζαν ότι η αλλαγή θα γίνει από 1/10 και όχι από 1/9.

Και σου λένε ότι έχεις κάνει ΕΣΥ λάθος, ότι έχεις ...λάθη....

Είναι απίστευτοι....

Λυπαμαι πραγματικα γι αυτη την ιστορια αλλα ξερω οτι οταν ηταν να βγει η ανακοινωση για τη διαχειριση καποιοι για αλλη μια φορα δεν εισακουστηκαν.

Βεβαια το προβλημα και παλι σε μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι πραγματικα γι αυτη την ιστορια αλλα ξερω οτι οταν ηταν να βγει η ανακοινωση για τη διαχειριση καποιοι για αλλη μια φορα δεν εισακουστηκαν.

Βεβαια το προβλημα και παλι σε μας.

 

Το πρόβλημα ξεκίνησε Ισιδώρα από τον Βρούτση που πήγε να περάσει με τροπολογία νύχτα το μέτρο εν αγνοία όλων και έγινε ρόμπα. Τα θυμάστε όλοι φαντάζομαι τα καραγκιοζιλίκια και την ταλαιπωρία που τραβήξαμε όλοι.

Φυσικά και οι εργαζόμενοι του ΙΚΑ δεν θα μπορούσαν να κάνουν όλη αυτή τη δουλειά, όπως και η μηχανογράφηση του ΙΚΑ.

Τέλος πάντων, για άλλη μια φορά όλο αυτό το μαύρο χάλι το πληρώνουμε εμείς, σπαταλώντας πάλι άφθονες ώρες τσάμπα και βερεσέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ι.Κ.Α. αριθμ. πρωτ.: Ε40/372/27.6.2013

Διόρθωση λαθών Α.Π.Δ. μέσω διαδικτύου περιόδων απασχόλησης 1/2002-12/2012 Επανυποβολές Α.Π.Δ. εργοδοτών κοινών επιχειρήσεων, Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16729

 

 

 

Αν θυμάστε το μπάχαλο που είχε γίνει τον Σεπτέμβριο του 2012 με την αλλαγή του ασφαλίστρου των εργοδοτών λόγω κατάργησης της εισφοράς υπέρ ΟΕΕ και ΟΕΚ, τότε που ενώ είχε ανακοινωθεί από τον Υπ.Εργασίας αλλά και από το ίδιο το ΙΚΑ με δελτίο τύπου ότι ισχύουν οι νέες εισφορές από 1/9/2012 τελικά η αλλαγή έγινε από 1/10/2012.

Για όσους εργοδότες είχαν ήδη υπολογίσει τις μειωμένες εργοδοτικές εισφορές από 1/9/2012, το ΙΚΑ με το υπ'αρ. Γ'99/1/182/19.10.2012 έγγραφό του προέβλεπε το εξής:

"Η διαχείριση και επεξεργασία των ΑΠΔ Γ’ Τριμήνου 2012 Κοινών Επιχειρήσεων, καθώς και

οι ΑΠΔ Οικοδομοτεχνικών Έργων μηνός 9/2012 που  έχουν ήδη υποβληθεί  με μειωμένα ασφάλιστρα, θα πραγματοποιηθεί σε κεντρικό επίπεδο από τις Υπηρεσίες του ΟΠΣ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ"

Ολόκληρη η εγκύκλιος εδώ: http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_G99_1_182_19-10-2012.pdf

Έτσι,  βάσει του ως άνω εγγράφου του ΙΚΑ υπολόγισαν οι λογιστές/εκκαθαριστές μισθοδοσίας τη διαφορά του 1,10% στις εισφορές που απέδωσαν στα τέλη Νοεμβρίου  2012 για τον Σεπτέμβριο του 2012 και το ΙΚΑ με το παραπάνω έγγραφο διαβεβαίωνε ότι την συμπληρωματική εγγραφή/διόρθωση  στην ΑΠΔ θα την έκανε αυτό.

Δυστυχώς δεν το έκανε και το είδαμε όλοι στις ΑΠΔ του 9/2012 οι οποίες φαίνονται ακόμη και σήμερα ως "μη οριστικοποιημένες".

Και βρήκαν την λύση.

Ποια είναι αυτή;

Στείλανε πίσω ως ΛΑΘΗ όλες αυτές τις εγγραφές για να τις διορθώσουν ποιοι άλλοι;

Τα γνωστά κορόιδα, οι λογιστές....

Για άλλη μια φορά οι λογιστές καλούνται να δουλέψουν παραπάνω για να διορθώσουν  το απόλυτο μπάχαλο της δημόσιας διοίκησης. Θυμάστε όλοι τι περάσαμε με αυτή την ιστορία.

Ε όλη αυτή την ασυνενοησία, όλη αυτή την απρονοησία, επιπολαιότητα και προχειρότητα, καλούμαστε για άλλη μια φορά να διεκπεραιώσουμε εμείς.

Είναι άλλη μία περίπτωση απαξίωσης του επαγγέλματος και ειλικρινά δεν ξέρω που θα πάει αυτή η ιστορία...

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ...

ΕΓΩ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΗΝ ΑΠΔ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΕΙΣΦΟΡΑ, ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΟΜΩΣ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ(ΧΩΡΙΣ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΕΙΣΦΟΡΑ).ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ WWW.IKA.GR ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΑΠΔ 9/2012 ΩΣ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΗ, ΤΙ ΚΑΝΩ? (ΣΤΗ ΑΠΔ ΤΟΥ 9ου ΠΑΝΤΩΣ  ΠΟΥ "ΜΠΗΚΑ" ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΕ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΕΙΣΦΟΡΑ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ...

ΕΓΩ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΗΝ ΑΠΔ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΕΙΣΦΟΡΑ, ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΟΜΩΣ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ(ΧΩΡΙΣ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΕΙΣΦΟΡΑ).ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ WWW.IKA.GR ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΑΠΔ 9/2012 ΩΣ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΗ, ΤΙ ΚΑΝΩ? (ΣΤΗ ΑΠΔ ΤΟΥ 9ου ΠΑΝΤΩΣ  ΠΟΥ "ΜΠΗΚΑ" ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΕ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΕΙΣΦΟΡΑ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Νομίζω ότι τις μικρές σε αριθμό εργαζομένων εταιρείες τις έκαναν στο ΙΚΑ ενώ τις μεγάλες όχι. Δεν ξέρω, δείτε το κι εσείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής ένα λάθος έχω πάρει με mail και αυτό δεν αφορά το θέμα του 09/2012 (καλά μπορεί να έρθει και άλλο στη συνέχεια). Η αλήθεια είναι πάντως ότι τότε ξαναέτρεξα όλες τις μισθοδοσίες (και δεν ήταν και λίγες), γιατί πολύ απλά δεν εμπιστευόμουνα το ΙΚΑ ότι θα τα διορθώσει... Δεν είχα και άδικο από ότι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και επαυξάνω....

 

Υπολογίσαμε και υποβάλαμε με λάθος εισφορές αλλά αν θυμόμαστε καλά ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ διαφορετικά γιατί με τις σωστές εισφορές η ΑΠΔ απλά ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΔΕΚΤΗ από το ΙΚΑ, με τις ευλογίες του λοιπόν τώρα τρέχουμε...

 

και βέβαια και το ΙΚΑ με το υπ'αρ. Γ'99/1/182/19.10.2012 έγγραφό του , επίσης το θυμόμαστε.

 

Αυτό που δε θυμόμαστε είναι ποια ήταν η τελευταία φορά που δεν νοιώσαμε ένα επαγγελματικό κουρέλι στις διαθέσεις του κάθε αχρείου πολιτικού που χωρίς να μας πληρώνει , το κρατός μας ορίζει το για ποιον θα δουλεύουμε.

 

Για πείτε μου για ποιον εργάζεστε περισσότερο ??? για τους πελάτες μας (με τους αστείους τζίρους που τους έχουν απομείνει) ή για το κράτος ως υπάλληλος βεβαίωσης φόρων ?????

 

Κόκκαλο θα είμαι όλο τον Αύγουστο για να ξεχάσω ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ Δημητρη μου!!!

 

Μου κανει εντυπωση που αγανακτεις.

 

Περιμενες στα αληθεια οτι το Ιδρυμα Κοινωνικων Ασφαλισεων

θα εκανε  σωστα την δουλεια του;

 

Αν ημασταν ενας οργανωμενος κλαδος, θα επρεπε να βγει μια ανακοινωση-διαμαρτυρια απο εναν φορεα,

που να απαιτει, οχι την μη διορθωση των "λαθων" από εμας, αλλα την αναγνωριση απο το ΙΚΑ της καταστασης.

 

Να εγραφε δηλαδη η εγκυκλιος σε καποιο σημείο:

 

Παρότι με το έγγραφο Γ'99/1/182/19.10.2012 σας ειχαμε ενημερωσει ότι η διαχείριση και επεξεργασία των ΑΠΔ Γ’ Τριμήνου 2012

Κοινών Επιχειρήσεων, καθώς και οι ΑΠΔ Οικοδομοτεχνικών Έργων μηνός 9/2012 που  έχουν ήδη υποβληθεί  με μειωμένα

ασφάλιστρα, θα πραγματοποιηθεί σε κεντρικό επίπεδο από τις Υπηρεσίες του ΟΠΣ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, αυτό τελικά δεν κατέστει τεχνικα εφικτό

για ολους τους εργοδοτες.

Οι διορθώσεις αυτές πρεπει να γίνουν από τους εργοδότες.

Λυπούμαστε για αυτην την ταλαιπωρία.

 

Αυτα ομως σε μια αλλη χωρα ισως.

Εδω ειναι λαθη που κανατε εσεις, οι εργοδοτες και οι λογιστες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το άλλο τι να πούμε δηλ...βγαίνει κάποιος που κάθεται σε ένα γραφειάκι και αποφασίζει ότι οι μειωμένες εισφορές πρώτων βαθμών συγγένειας καταργούνται...Ολα καλά ως εδώ ,μόνο που το σκέφτηκε μια μέρα που ξυνότανε προς το τέλος του φλεβάρη του 13.Λέει λοιπόν ,άντε να βγάλουμε κάτι παραπάνω ,να ευχαριστηθεί και η τρόικα, να το βάλουμε στον μήνα που θα πετάξω το βελάκι στον τόιχο μου,και βγήκε ο 5ος του 2012....Τρέχετε τώρα μαλ...να κάνετε τροποποιητικές ΑΠΔ για το 2012 (και ούτε καν από 4ο)Αμ δε....Αμα έχεις και πρόγραμμα ΟΑΕΔ τι γίνεται ...? Αίτηση για μηδενισμό των τριών ΑΠδ ,τις ξαναστέλνεις με "σωστές " εισφορές και ποσοστά επιδότησης ,για να βγάλουν  άκρη και στο Ικα και μετά περνάς και από ΟΑΕΔ για τις διαφορές...Και όλα αυτά με έξτρα χρέωση στον πελάτη βέβαια ε?(των ενσήμων εννοώ ,όχι του γραφείου μην τρελένεστε...) Αυτά...Αντίδραση συλλογική θέλει αλλά το ξαναλέω ότι οι λογιστές είμαστε λίγο φλώροι...και λουζόμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το άλλο τι να πούμε δηλ...βγαίνει κάποιος που κάθεται σε ένα γραφειάκι και αποφασίζει ότι οι μειωμένες εισφορές πρώτων βαθμών συγγένειας καταργούνται...Ολα καλά ως εδώ ,μόνο που το σκέφτηκε μια μέρα που ξυνότανε προς το τέλος του φλεβάρη του 13.Λέει λοιπόν ,άντε να βγάλουμε κάτι παραπάνω ,να ευχαριστηθεί και η τρόικα, να το βάλουμε στον μήνα που θα πετάξω το βελάκι στον τόιχο μου,και βγήκε ο 5ος του 2012....Τρέχετε τώρα μαλ...να κάνετε τροποποιητικές ΑΠΔ για το 2012 (και ούτε καν από 4ο)Αμ δε....Αμα έχεις και πρόγραμμα ΟΑΕΔ τι γίνεται ...? Αίτηση για μηδενισμό των τριών ΑΠδ ,τις ξαναστέλνεις με "σωστές " εισφορές και ποσοστά επιδότησης ,για να βγάλουν  άκρη και στο Ικα και μετά περνάς και από ΟΑΕΔ για τις διαφορές...Και όλα αυτά με έξτρα χρέωση στον πελάτη βέβαια ε?(των ενσήμων εννοώ ,όχι του γραφείου μην τρελένεστε...) Αυτά...Αντίδραση συλλογική θέλει αλλά το ξαναλέω ότι οι λογιστές είμαστε λίγο φλώροι...και λουζόμαστε...

 

Ξέρεις τι  μου κάνει εντύπωση; Που κάποιοι συνάδελφοι μαϊντανοι που έχουν πιάσει στασίδι στα πρωινάδικα, ποτέ δε αναφέρονται στην ταλαιπωρία του κλάδου από όλα αυτά, πλην του Κορομηλά που τον έχω ακούσει κάποιες φορές να αναφέρει κάποια πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίχα δύο τέτοιες περιπτώσεις απασχόλησης συγγενικών προσώπων...........

 

Αποφάσισα με την αλλαγή του νόμου να τους ασφαλίζω από 01/05/2012 χωρίς την μείωση της ειδικής περίπτωσης.

 

Η μία επιχείρηση πήγε το 10/2012 να ζητήσει διακανονισμό των οφειλόμενων.

Την πέρασαν από έλεγχο ζήτησαν την υποβολή και της απδ του 10/2012 με μειωμένα ποσοστά ενώ διόρθωσαν κι όλες τις προηγούμενες περιόδους από 05/2012 ως 09/2012 που είχα υποβάλει και τις έκαναν λάθος.........

Για την ώρα δεν έχουν ενοχλήσει γι αυτή την επιχείρηση.

 

Στη δεύτερη επιχείρηση συνέχισα με κανονικά ποσοστά (χωρίς την ειδική περίπτωση) χωρίς πρόβλημα.

Χθές ήρθε μήνυμα να διορθώσω γιατί λέει ........

ΚΩΔ. ΛΑΘΟΥΣ:   45    Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΚΑΔ ΙΚΑ,ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ, ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ

 

Έλεγξα το αντίγραφο της ΑΠΔ. Δεν υπάρχει λάθος, δεν υπάρχει ειδική περίπτωση, δεν υπάρχει ασυμφωνία.

Αλλά .............

Το αρχείο τους εμφανίζει ειδική περίπτωση 8, πακέτο κάλυψης 101.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ Δημητρη μου!!!

 

Μου κανει εντυπωση που αγανακτεις.

 

Περιμενες στα αληθεια οτι το Ιδρυμα Κοινωνικων Ασφαλισεων

θα εκανε  σωστα την δουλεια του;

 

Αν ημασταν ενας οργανωμενος κλαδος, θα επρεπε να βγει μια ανακοινωση-διαμαρτυρια απο εναν φορεα,

που να απαιτει, οχι την μη διορθωση των "λαθων" από εμας, αλλα την αναγνωριση απο το ΙΚΑ της καταστασης.

 

Να εγραφε δηλαδη η εγκυκλιος σε καποιο σημείο:

 

Παρότι με το έγγραφο Γ'99/1/182/19.10.2012 σας ειχαμε ενημερωσει ότι η διαχείριση και επεξεργασία των ΑΠΔ Γ’ Τριμήνου 2012

Κοινών Επιχειρήσεων, καθώς και οι ΑΠΔ Οικοδομοτεχνικών Έργων μηνός 9/2012 που  έχουν ήδη υποβληθεί  με μειωμένα

ασφάλιστρα, θα πραγματοποιηθεί σε κεντρικό επίπεδο από τις Υπηρεσίες του ΟΠΣ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, αυτό τελικά δεν κατέστει τεχνικα εφικτό

για ολους τους εργοδοτες.

Οι διορθώσεις αυτές πρεπει να γίνουν από τους εργοδότες.

Λυπούμαστε για αυτην την ταλαιπωρία.

 

Αυτα ομως σε μια αλλη χωρα ισως.

Εδω ειναι λαθη που κανατε εσεις, οι εργοδοτες και οι λογιστες τους.

 

6 ώρες επανυποβολών για τον Σεπτέμβριο του 2012, τσάμπα και βερεσέ... 

Γαμώ το διάολό σου ρε Σπυρόπουλε, δεν θα σε πετύχω πουθενά....

Αει σιχτίρ πια, βαρέθηκα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες επανυποβολών για τον Σεπτέμβριο του 2012, τσάμπα και βερεσέ... 

Γαμώ το διάολό σου ρε Σπυρόπουλε, δεν θα σε πετύχω πουθενά....

Αει σιχτίρ πια, βαρέθηκα....

Αααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εσύ δεν "παίζεσαι"

Τι σ' έχει πιάσει με τον άνθρωπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τις μικρές σε αριθμό εργαζομένων εταιρείες τις έκαναν στο ΙΚΑ ενώ τις μεγάλες όχι. Δεν ξέρω, δείτε το κι εσείς...

 

 ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ...

ΣΕ 2 ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΠΔ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ 9/2013 (ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΟΜΩΣ ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑ MAIL ΓΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ Κ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ 2012 ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΗΝΑ...

Κ ΟΙ 2 ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΑΠΟ 1 ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ Η ΚΑΘΕΜΙΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες επανυποβολών για τον Σεπτέμβριο του 2012, τσάμπα και βερεσέ... 

Γαμώ το διάολό σου ρε Σπυρόπουλε, δεν θα σε πετύχω πουθενά....

Αει σιχτίρ πια, βαρέθηκα....

Σκέψου να είχες να κανεις και Ε9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...