Jump to content

Recommended Posts

5. Πώς θα υποβάλω Οριστική ΦΜΥ όταν έχω και περίπτωση για την οποία δεν οφειλόταν φόρος σε κάποια περίοδο και συνεπώς δεν όφειλα να υποβάλλω για την περίοδο αυτή Προσωρινή ΦΜΥ ;

Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να προσθέσω τις ακαθάριστες αποδοχές για τις οποίες δεν όφειλα να υποβάλλω Προσωρινή ΦΜΥ στην αντίστοιχη στήλη της αμέσως προηγούμενης ή επόμενης εγγραφής του Πίνακα «Ανάλυση των Ποσών Φόρου, Τελών Χαρτ. και Εισφοράς ΟΓΑ που αποδόθηκαν κατά Δίμηνο ή Μήνα», ώστε να συμφωνήσουν οι Συνολικές Ακαθάριστες Αποδοχές των δυο πινάκων.

• Replies 267
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Έλα... μόλις ξαναψόφησε η εφαρμογή...   Ε βέβαια, τόσο πολύ που μας τον "εφαρμόζει", είπε να κάνει κανένα διάλειμμα...

Μπάμπη,     Καλησπέρα   

Και τώρα τι κάνουν ;   Δεν το δοκιμάζουν ;

ΔΕΝ ΧΡΕΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟ Β'ΠΙΝΑΚΑ.ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΔΟΣΕΙ ΦΟΡΟ.ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ εΣΤΕΙΛα ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΕΧΩ SINGULAR KAI OLA ΦΥΓΑΝΕ ΑΕΡΑ.

5. Πώς θα υποβάλω Οριστική ΦΜΥ όταν έχω και περίπτωση για την οποία δεν οφειλόταν φόρος σε κάποια περίοδο και συνεπώς δεν όφειλα να υποβάλλω για την περίοδο αυτή Προσωρινή ΦΜΥ ;

Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να προσθέσω τις ακαθάριστες αποδοχές για τις οποίες δεν όφειλα να υποβάλλω Προσωρινή ΦΜΥ στην αντίστοιχη στήλη της αμέσως προηγούμενης ή επόμενης εγγραφής του Πίνακα «Ανάλυση των Ποσών Φόρου, Τελών Χαρτ. και Εισφοράς ΟΓΑ που αποδόθηκαν κατά Δίμηνο ή Μήνα», ώστε να συμφωνήσουν οι Συνολικές Ακαθάριστες Αποδοχές των δυο πινάκων.

Δηλαδή εγώ που το ξέχασα αυτό από πέρσι και έβαλα τα τρία πρώτα δίμηνα με φόρο και τα επόμενα δύο που δεν είχαν φόρο τα έβαλα αναλυτικά με όλα τα στοιχεία μηδέν και ημερομηνία την ημερομηνία υποβολής φμυ να περιμένω μεγάλο πρόστιμο?

Γνώμη για τροποποιητική στην ΔΟΥ.

Ευχαριστώ.

ΔΕΝ ΧΡΕΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟ Β'ΠΙΝΑΚΑ.ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΔΟΣΕΙ ΦΟΡΟ.ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΣΤΕΙΛΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΕΧΩ SINGULAR KAI OLA ΦΥΓΑΝΕ ΑΕΡΑ.

ΕΝΝΟΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΟΡΟ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΜΗΝΑ....

ΠΑΩ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΕ ΑΡΧΕΙΟ... ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ  ΕΚΔΟΣΗ ΕΝΤΥΠΟΥ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.... ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΕΝΤΥΠΟΥ.... ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ

Το στέλνω με φόρμα επισυνάπτοντας αρχείο το υποβάλω και στην δεύτερη σελίδα...γράφει δεν φορτώθηκε αρχείο!!!

ΡΕ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΝΕ

EΣΤΕΙΛΑ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΦΜΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΑΚΙ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ & ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΤΟΥ (ΚΩΔ.16 ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΕΣ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥΣ)

ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ???????????????

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΤΗΝ Δ.Ο.Υ.?

ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΜΙΑ ΧΑΖΗ ΕΡΩΤΗΣΗ;;; ΕΣΕΙΣ ΟΛΟΙ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΕ ΤΟΥς ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ;; ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ

EΣΤΕΙΛΑ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΦΜΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΑΚΙ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ & ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΤΟΥ (ΚΩΔ.16 ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΕΣ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥΣ)

ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ???????????????

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΤΗΝ Δ.Ο.Υ.?

αποζ απολυσης μαλλον στον 15 κωδικο φορολ. με ειδικο τροπο

Βρε συνάδελφοι μιά ερώτηση να κάνω .... τα προγραμματα μισθοδοσίας που δουλεύετε δεν σας κανουν αυτόματα την  αποστολή της οριστικής δηλωσης ??????? .....γιατί με το δικό μου προγραμμα μισθοδοσίας δεν χρειάστηκε να κανω τιοποτα παραπάνω απο το να παταω κλικ και να συνεχίζει στο επόμενο βήμα .... μεσα σε 15'' έστειλα 5 οριστικές . Τι αρχεία λέτε που δεν ανεβαίνουν και δεν μπορείτε να συνεχίσετε?????? ....... 'η μηπως μου διαφεύγει εμενα κατι και δεν έκανα σωστά????

αποζ απολυσης μαλλον στον 15 κωδικο φορολ. με ειδικο τροπο

H ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 20.000 ΕΥΡΩ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ. ΟΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΚΩΔ.16 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ????

H ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 20.000 ΕΥΡΩ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ. ΟΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΚΩΔ.16 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ????

αποψη μου ειναι για 15

αφου υπαρχει κλιμακα φορου αρα ......

ασχετα αν εχει αφορολογητο ποσο υποκειται σε φορολογια με μηδενικο συντελεστη

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΛΕΧΘΗΚΕ ΜΕ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΕΛΕΓΧΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ 2012.ΟΙ ΠΡΟΚΥΠΤΟΝΤΕΣ ΦΟΡΟΙ ΒΕΒΑΙΩΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΗΔΗ Η ΠΡΩΤΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 6 ΔΟΣΕΙΣ.Η ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΜΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΣΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΔΙΜΗΝΑ ΤΙ ΘΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΠΟΣΑ ΤΩΝ ΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗΣ

Επειδή έχω και γώ  ιδια περίπτωση θα δοκιμάσω αύριο να την στειλω ηλεκτρονικά αν και νομίζω ότι πρέπει να κατατεθει στην ΔΟΥ Μήπως έχει τυχει παρόμοια  περίπτωση σε άλλον συνάδελφο?

ΠΑΩ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΕ ΑΡΧΕΙΟ... ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ  ΕΚΔΟΣΗ ΕΝΤΥΠΟΥ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.... ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΕΝΤΥΠΟΥ.... ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ

Το στέλνω με φόρμα επισυνάπτοντας αρχείο το υποβάλω και στην δεύτερη σελίδα...γράφει δεν φορτώθηκε αρχείο!!!

ΡΕ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΝΕ

Μετά απο ερώτηση στο TAXIS οι οριστικές στέλνονται μόνο με φόρμα (όχι αρχείο) και αφού συμπληρωθούν τα στοιχεία (μήνες,δίμηνα κ.λ.π.) επισυνάπτουμε το αρχείο και την υποβάλλουμε. Το αρχείο υποβάλεται άσχετα άν δείχνει ότι δεν έχει γίνει επιλλογή του.

Επειδή έχω και γώ  ιδια περίπτωση θα δοκιμάσω αύριο να την στειλω ηλεκτρονικά αν και νομίζω ότι πρέπει να κατατεθει στην ΔΟΥ Μήπως έχει τυχει παρόμοια  περίπτωση σε άλλον συνάδελφο?

Μόνο ηλεκτρονικά συνάδελφε.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=91986&p=565212

Καλημέρα

καλησπερα.οταν εχουμε διμηνα που εχουν φορο τα βαζουμε κανονικα και αυτα  που δεν εχουν φορο λεει οτι τα αθροιζουμε ολα μαζι και τα βαζουμε σε μια σειρα.πρεπει ομως να συμληρωθει αν ειναι διμηνο, ποιο διμηνο ειναι ,αριθμ διπλοτυπου και ημερομηνια.τι στο καλο βαζουμε σε ολα αυτα!

καλησπερα.οταν εχουμε διμηνα που εχουν φορο τα βαζουμε κανονικα και αυτα  που δεν εχουν φορο λεει οτι τα αθροιζουμε ολα μαζι και τα βαζουμε σε μια σειρα.πρεπει ομως να συμληρωθει αν ειναι διμηνο, ποιο διμηνο ειναι ,αριθμ διπλοτυπου και ημερομηνια.τι στο καλο βαζουμε σε ολα αυτα!

καλό απόγευμα. τα συμψηφίζεται σε δίμηνο που είχατε φόρο και βάζετε τον αρ. καταχώρησης και ημερ/νία του διμήνου που πληρώσατε

Δεν εχω ΑΦΜ σε καποιους αλλοδαπους,που ηρθαν τους προσελαβα,μιλαω για το 2012 και εφυγαν.Ειχαν ερθει πρωτη φορα στην Ελλαδα για εργασια και εφυγαν την επομενη μερα.

Τι κανω με την οριστικη ΦΜΥ  σχετικα με τον ΑΦΜ τους ?

Γιαννης