Προς το περιεχόμενο

ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΦΜΥ ΕΤΟΥΣ 2013 .


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημέρα,

 

Ελπίζω να μην μπερδέψω περισσότερο τα πράγματα.

Επειδή σε κάθε δίμηνο μετά την υποβολή της προσωρινής έβαζα τον αριθμό καταχώρησης και την χρονολογία καταχώρησης στο τάξις μέσα στο προγραμμά μου θα με βόλευε να χρησιμοποήσω αυτά τα στοιχεία και όχι αυτά που γράφει η πολ.1144.Εξάλλου ταυτότητες πληρωμής δεν έχω κρατημένες και θα έπρεπε να μπάινω μέσα να τις βλέπω μια μια.Ακόμα δεν έβγαλα άκρη με το ποια ημερομηνία ήθελε.Την ημερομηνία που είχε η ταυτότητα πληρωμής,την ημερομηνία που έγινε πραγματικά η πληρωμή η οποία μπορεί να διαφέρει ή την ημερομηνία που το έκαναν αποδεκτό.

 

Σε σημερινή επικοικηνωνία μου είπαν:

Αφήστε τον αριθμό καταχώρησης και την ημερομηνία καταχώρησης στο αρχείο σας είναι σωστός και αυτός ο τρόπος.

Οταν τους είπα ότι λόγω της πολ.1144 πολλοί συνάδελφοι έχουν βάλει τον 11φηφιο της ταυτότητας πληρωμής και έχουν μπερδευτεί με την ημερομηνία μετά από σύσκεψη μου είπαν ότι η ημερομηνία που πρέπει να μπεί είναι η ημερομηνία καταχώρησης της δήλωσης παρότι δεν το γράφει πουθενά αυτό.

 

Τα μπινελίκια ένας ένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα Παναγιωτη εγω βαζω τα 11 ψηφια και την ημερομηνια πληρωμης και αφου φευγει δε θα κατσω να σκασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα,

 

...

 

Τα μπινελίκια ένας ένας.

 

Παναγιώτηηηηηηη καλημέραααααααα :)

Αρχίζω πρώτος ...  :P 

 

%CE%B2%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B9%CE%B5%CF%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

το πεδίο αριθμός τέκνων είναι υποχρεωτικό??? 

 

Ναι είναι υποχρεωτικό.

Προσδιορίζει και το αφορολόγητο του υπόχρεου που τον βαρύνουν.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Γιατί δεν βάζετε το αφμ της κάθε επιχείρησης?

Καλημέρα

Λοιπόν σήμερα το πρωί προχώρησε με όνομα αρχείου το ΑΦΜ της εταιρίας. Το ΑΜΚΑ δεν το συμπλήρωσα. Εφυγε κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Πως φεύγουν ρε παιδιά οι δηλώσεις αφου μόλις την υποβάλεις με αρχείο σου ζητάει να επιλέξεις υποχρεωτικά έκδοση εντύπου??

Εχω χαζέψει τελείως ή κάτι δεν κάνω σωστά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε να πάει σε πολλούς λόγους το φτωχό μου το μυαλό. Μα ο πρώτος που πάει (και κυριότερος νομίζω) είναι, για την καταπολέμηση της γραφειοκρατίας συνάδελφε. :P

Όπως τα ίδια κάναμε κάποτε και στην εκκαθαριστική ΦΠΑ :rolleyes:

Τα ίδια και χειρότερα ... :angry:

 

Τι μου θυμίσατε τώρα! :mellow:

Θυμήθηκα εκείνες τις δίφυλλες εκκαθαριστικές ΦΠΑ και τις ταχυπληρωμές των περιοδικών ... :o

 

Τι εποχές κι αυτές.

Νοσταλγικές θα έλεγα ... ^_^

 

Καλημέραααααααα :)

 

Υ.Γ.

Και μη ξεχνάμε και τα σε αναστολή Ε20 και 21. Κι αυτά, για την καταπολέμηση της γραφειοκρατίας ...

 

Οι προκαταβολές του ΦΠΑ 25%...

Οι δίφυλλες περιοδικές...

Οι έκτακτες σε περιπτώσεις Leasing (αυτό κι αν ήταν...)

 

Αλλά, παρόλα αυτά, έβγαινε πιο εύκολα (ή τώρα τα ωραιοποιώ, νοσταλγώντας τα... δεν ξέρω, ίσως) 

 

Καλημέρα

καλή δύναμη σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προκαταβολές του ΦΠΑ 25%...

Οι δίφυλλες περιοδικές...

Οι έκτακτες σε περιπτώσεις Leasing (αυτό κι αν ήταν...)

 

Αλλά, παρόλα αυτά, έβγαινε πιο εύκολα (ή τώρα τα ωραιοποιώ, νοσταλγώντας τα... δεν ξέρω, ίσως) 

 

Καλημέρα

καλή δύναμη σε όλους

 

Μαρίαααααααααααα ...

Μη φανερώνεις την ηλικία μας λέμεεεεεεεεεεεε :P:D

 

Καλημέρααααααααααααα :):wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα τροποποιητική υποβάλετε;  και πώς;  Μιας και κατά την δημιουργία του αναλυτικού αρχείου (το έκανα με το χέρι για να δω πως λειτουργεί) δεν πρόσεξα την επιλογή  "είδος των αποδοχών"   :wacko:  και άφησα το  προεπιλεγμένο      " Αναδρομικά αποδοχών " Μία έκανα και αυτή λάθος :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βαλεις στη φόρμα της εφαρμογής τα σωστα ποσά φόρου που αναλογούν αφού τα υπολογίσεις για να τα πάρει η εφαρμογή. Στο αρχείο που θα αποθηκεύεις και πριν την υποβολή θα πας με το σημειωματάριο με edit και θα βάλεις αυτά που έχουν οι βεβαιώσεις που έχεις δώσει. Μετά θα το ανεβάσεις στη δήλωση.

ακριβώς όπως το είπες, το διόρθωσα με το σημειωματάριο και το πήρε κανονικά

ευχαριστώ πολύ  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα τροποποιητική υποβάλετε;  και πώς;  Μιας και κατά την δημιουργία του αναλυτικού αρχείου (το έκανα με το χέρι για να δω πως λειτουργεί) δεν πρόσεξα την επιλογή  "είδος των αποδοχών"   :wacko:  και άφησα το  προεπιλεγμένο      " Αναδρομικά αποδοχών " Μία έκανα και αυτή λάθος :angry:

 

Υποβάλετε ξανά την σωστή.

Θα θεωρηθεί υποβληθείσα η τελευταία.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο νομό Ηλείας.Όταν δεν έχει φορο ένα δίμηνο απο τα 6 τι γραφουμε στην ημερομηνία & στον αρ.καταχώρησης?000000000 & 31/12/2012?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KAΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΟΛΙΣ ΕΛΑΒΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΤΙΣ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ΦΜΥ ΞΕΠΕΡΑΣΤΗΚΕ  ΚΑΤΕΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΙΣΧΥΕΙ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποβάλετε ξανά την σωστή.

Θα θεωρηθεί υποβληθείσα η τελευταία.

Καλημέρα

Δυστυχώς μου λέει ότι έχει υποβληθεί δήλωση για το ίδιο ΑΦΜ & την ίδια περίοδο και η αρχική και δεν υπάρχει επιλογή διαγραφής ή υποβολή τροποποιητικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα το αρχείο E7_2013.jar, το συμπλήρωσα και το αποθήκευσα με ονομασία το ΑΦΜ της εταιρίας.


Όταν πάω να το επισυνάψω στην E7 εκεί που λέει επιλογή αρχείου δεν το παίρνει. Τι κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς μου λέει ότι έχει υποβληθεί δήλωση για το ίδιο ΑΦΜ & την ίδια περίοδο και η αρχική και δεν υπάρχει επιλογή διαγραφής ή υποβολή τροποποιητικής

 

Ζητώ συγγνώμη.

Μόνο στη ΔΟΥ οι τροποποιητικές.

Είχα στο μυαλό μου τις συγκεντρωτικές πελ-προ ... :(

 

...

2. Οι αρχικές οριστικές εκπρόθεσμες δηλώσεις απόδοσης φόρου μισθωτών υπηρεσιών για τις οποίες δεν προκύπτει ποσό φόρου για απόδοση καθώς και οι τροποποιητικές οριστικές δηλώσεις Φ.Μ.Υ. του ιδίου οικονομικού έτους, υποβάλλονται αποκλειστικά στις αρμόδιες Δ.Ο.Υ., σε δύο αντίτυπα, συνοδευόμενα υποχρεωτικά με μαγνητικό μέσο, το οποίο περιέχει το σύνολο των στοιχείων που προβλέπεται να περιλαμβάνονται στις εκδιδόμενες βεβαιώσεις αποδοχών ή συντάξεων, καθώς και το σύνολο των λοιπών στοιχείων του Εντύπου Ε7.Τα στοιχεία αυτά καταχωρούνται άμεσα από την Δ.Ο.Υ. στο σύστημα TAXIS.

...

 

από την ΠΟΛ.1144/13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΟΛΙΣ ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΙΑ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΠΑΙΔΙΑ,ΚΑΛΜΑΡΑ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ  ΜΕ ΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ,ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι έτσι για να μη νιωθω μονος μου μαλάκας;μόνο  για τις φμυ έχετε αγχος;φπα προλαβαίνεται;δηλώσεις προχωράνε;πίεση από πελατες να γίνονται όλα στην ώρα τους όπως παλιά δεν έχετε;πληρωμές πώς πάνε;εμένα δεν μου πάει τίποτα καλά.δουλεύω μέχρι 2-3 το βράδυ και στο τέλος νιώθω λες και δεν έχει φύγει καθόλου η δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...