Jump to content
  • 0

απόσχιση ΑΕ με βαση τον 1997/72 και καταβολη ΦΣΚ


Question

Μία ΑΕ κάνει απόσχιση ενός κλάδου της δημιουργώντας μια νεα ΑΕ με βάση τον 1297/72. Τώρα στην εφορία μας ζητάνε ΦΣΚ διότι δεν αναγράφεται η λέξη απόσχιση στον νόμο 2166/1993 παραγραφος 1 του αρθρου 1 και αντιστοιχα στον νομο 1297/1972.

 

Σύμφωνα με το αρθρο της σελίδας του taxheaven εδω

 

Σύμφωνα με το άρθρο 5 του Ν.2954/2001. αλλά και την ΠΟΛ.1056/2002, δεν επιβάλλεται φόρος συγκέντρωσης κεφαλαίου στην προκύπτουσα υπεραξία. Ο φόρος αυτός, επιβάλλεται μόνο στην περίπτωση που συντελείται συγκέντρωση κεφαλαίων, δηλαδή, εφόσον γίνεται εισφορά περιουσιακού στοιχείου.

 

 


 

εμεις δεν έχουμε καμία εισφορά παρά μια απλή περίπτωση απόσχισης. Βρήκα τους νόμους και όντως έτσι είναι. Για όποιον έχει το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και η ΠΟΛ. 1388/2001 που αναφέρει τα ίδια.

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να πείσω την εφορία μας για το σωστό? ή μήπως κάνω κάπου λάθος?

Link to post
Share on other sites

2 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

εντέλει τηλεφώνησα στο υπουργείο αλλά και το έψαξα και μονος γιατί πίστευα ότι έχει γίνει λάθος. Η απάντηση, ως έχει έως σήμερα:

 

Ως νέα εισφορά θεωρείται και η διαφορά κεφαλαίου που προκύπτει για την απορροφώσα εταιρεία στην περίπτωση απόσχισης κλάδου ΑΕ και απορρόφησης του από άλλη. (άσχετα με τον νόμο που έγινε η απόσχιση)

 

Άρα έχει ΦΣΚ

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...