Jump to content
Sign in to follow this  
Guest TZABELAS  KITSOS

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 28 ΙΟΥΝΙΟΥ 2013 ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΣΚΕΥΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ SITE TOY TAXISNET ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟ 09:00 ΕΩΣ 12:00

Recommended Posts

Και κλεινουμε και τα γραφεία αυριο παρασκευή.Και δεν δεχομαστε πελάτες για δηλώσεις.Οχι να παίρνουμε τα δικαιολογητικά και έλα αυριο που θα τη στείλω να πάρεις το αντίγραφο. :D

συνάδελφοι το 3ωρο δεν είναι τίποτα!!!

εγώ ήδη ενημερώνω τους πελάτες ότι δεν θα δουλέψω πιθανόν και σαββατοκύριακο αν συνεχίσουμε την απεργία :)

υγ. το 3ωρο συγνώμη αλλά θα μοιάζει περισσότερο με συμπαράσταση του taxis που ούτως ή άλλως δεν δουλεύει παρά με απεργία

Για να πετύχει η αποχή πρέπει να γίνει:

-Για μεγάλο διάστημα

-Με τον σωστό τρόπο

-Με την συμμετοχή ΟΛΩΝ ΜΑΣ!

Είμαι κι εγώ μέσα!!!

Και προτείνω 1 εβδομάδα αποχή ,για να ταρακουνηθούν λίγο οι ''κύριοι'' του Υ.Ο.

Επίσης θεωρώ καλή ιδέα την ομαδική αγωγή που πρότεινε κάποιος συνάδελφος και την ενημέρωση των ΜΜΕ για το τι πραγματικά συμβαίνει στο επάγγελμα μας και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε.

Όχι τίποτα δηλαδή ,αλλά όλοι νομίζουν πως καλοπληρωνόμαστε.

Θεωρούν πως είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε ένα σωρό εργασίες χωρίς αμοιβή,πως πολλές φορές δεν είμαστε απαραίτητοι(π.χ. ότι οι φορολογούμενοι μπορούν και μόνοι τους να συμπληρώσουν το Ε1 κλπ)

Γενικώς δηλαδή υπάρχει λάθος εικόνα στην κοινωνία για το τι εστί λογιστής.

Παιδιά να μην στήλουμε κανένας για μια εβδομάδα. Έτσι και αλλιώς το σύστημα δεν δουλεύει. Να δούμε τι θα κάνουν οι κύριοι του Υ.Ο. Θα ταρακουνηθούν καθόλου ή να μην εκφραστώ καλύτερα.

+1 όχι μόνο για ένα 3ωρο, αλλά για όλη την βδομάδα!!!!!!!

Συμμετέχω στην αυριανή διαμαρτυρία, έχω ήδη αναρτήσει χαρτί και ενημερώνω τους πελάτες σχετικά. Ελπίζω να αποδειχθεί μαζική η συγκεκριμένη κίνηση και να είναι απλά η αρχή.

Μια χαρα τα λέτε, κι εγω μαζι σας , συμφωνω 100%

Αλλα....

Αν δεν βγειτε στον Παπαδακη στον Αυτιά , και στους λοιπους δεν γινεται τιποτα

Αν δεν το πουνε οι τηλεαστερες , παπαλα.... κανενας δεν προκειται να το χαμπαριασει

κι οταν λεω τηλεαστερες , εννοω , τους συναδελφους λογιστες που καναλιζονται αδιαλειπτως, 

και για τον πονο μας ουτε κουβεντα

κι οχι μονο , αλλα ουτε κουβεντα για το taxheaven , που ρε γμτ κι οι εφοριακοι απο δω ενημερωνονται !!!!

Για να πετύχει η αποχή πρέπει να γίνει:

-Για μεγάλο διάστημα

-Με τον σωστό τρόπο

-Με την συμμετοχή ΟΛΩΝ ΜΑΣ!

Είμαι κι εγώ μέσα!!!

Και προτείνω 1 εβδομάδα αποχή ,για να ταρακουνηθούν λίγο οι ''κύριοι'' του Υ.Ο.

Επίσης θεωρώ καλή ιδέα την ομαδική αγωγή που πρότεινε κάποιος συνάδελφος και την ενημέρωση των ΜΜΕ για το τι πραγματικά συμβαίνει στο επάγγελμα μας και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε.

Όχι τίποτα δηλαδή ,αλλά όλοι νομίζουν πως καλοπληρωνόμαστε.

Θεωρούν πως είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε ένα σωρό εργασίες χωρίς αμοιβή,πως πολλές φορές δεν είμαστε απαραίτητοι(π.χ. ότι οι φορολογούμενοι μπορούν και μόνοι τους να συμπληρώσουν το Ε1 κλπ)

Γενικώς δηλαδή υπάρχει λάθος εικόνα στην κοινωνία για το τι εστί λογιστής.

συμφωνώ!!  

Συμφωνω για αποχη τουλαχιστον εβδομαδας.

Εγω παντως μεχρι σημερα εχω στειλει μονο 2 δηλωσεις.

Μπορουμε παντως να ταραξουμε τα νερα αυτη την περιοδο. Ειναι στο χερι μας.

+1 ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΑΠΕΧΟΥΜΕ.    ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ , ΟΙ ΕΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ ΞΕΧΕΙΛΙΣΕ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΑΝ ΔΕΝ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ  ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΜΕΛΗ. ΠΟΣΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ???????????????

+1 αν και φοβάμαι ότι δυστυχώς δεν θα γίνει τίποτα

(νομίζω ότι και πέρυσι μαζεύαμε κάτι υπογραφές σχετικά με το Ε9  με πολύ μεγάλη συμμετοχή από εδώ μέσα αλλά τίποτα, ακόμα περνάμε ακίνητα και αγροτεμάχια τα οποία είχαν δηλωθεί σε προηγούμενα έτη  και ως δια μαγείας έχουν εξαφανιστεί.........)

+1

Συμφωνώ με όσους λένε ότι έχουμε μεγάλη δύναμη ειδικά μετά την καθιέρωση της υποχρεωτικής ηλεκτρονικής υποβολής των δηλώσεων. Σκεφθείτε τι θα συμβεί εάν αποφασίσουμε να ασχοληθούμε μόνο με τις δηλώσεις των πελατών μας και ενημερώσουμε τους ιδιώτες πελάτες μας ότι λόγω των ασφυκτικών ημερομηνιών που θέτει το Υπουργείο αδυνατούμε να ασχοληθούμε με αυτούς. Εμείς πάντως θα τελειώνουμε στις 31/5 και θα ξεκινάμε το καλοκαίρι μας κανονικά. Να δω το Υπουργείο τι θα παραλάβει και πως. Για να συμβεί όμως αυτό χρειαζόμαστε συνδικαλιστές με αρχή ίδια.

Δεν εμφανίζεται σωστά το newsletter; Δείτε το στον  browser σας.
logotypo_logiston_banner3.jpg
Προς:
Υπουργείο Οικονομικών.
Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων
Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων
Ομοσπονδία Λογιστών ΠΟΦΕΕ
Πρωτοβάθμιους Συλλόγους Ελλάδας 

Κοινοποίηση: 
Διαδικτυακή πύλη Tax heaven

ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΛΟΓΙΣΤΩΝ
ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΠΟ 28/6 – 2/7

Συνάδελφοι,

Σε ένδειξη διαμαρτυρίας στην κατάσταση που βιώνει ο λογιστής καλούμε τους συναδέλφους, συμβολικά,  να μην υποβάλλουν, ούτε να αποθηκεύσουν καμία φορολογική δήλωση φυσικών προσώπων ηλεκτρονικά από σήμερα Παρασκευή 28/6 έως την Τρίτη 2/7.

Η κίνηση αυτή έχει τους εξής σκοπούς:
Α. Τον συμβολικό της σκοπό.

Β. Την στήριξη οποιασδήποτε προσπάθειας, σε οποιοδήποτε σημείο της Ελλάδας, η οποία ξεκινάει από την Βάση (σ.σ. συναδέλφους λογιστές) (όπως μια τέτοια έχει δημιουργηθεί στο διαδίκτυο:
http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=91899&page=10

Γ. Να πιέσουμε τους εκπροσώπους μας για μια πιο δυναμική παρέμβαση και τέλος

Δ. Να προειδοποιήσουμε τους αρμόδιους των Υπουργείων να σταθμίζουν  την αξιοπρέπεια στην εργασία μας κατά την λήψη των αποφάσεων τους.  Διότι αν δεν το κάνουν τότε κινήσεις συμβολικού σκοπού όπως η σημερινή θα μετατραπούν σύντομα  σε μαζικές και δυναμικές κινητοποιήσεις. Το αδιέξοδο η σύγχυση  και η εξουθένωση  μας μόνο σε τέτοια αποτελέσματα θα επιφέρουν.

Καλούμε όλους τους συλλόγους να προβούν σε παρόμοιες πρωτοβουλίες.
Καλούμε την Ομοσπονδία να υποστηρίξει οποιαδήποτε κινητοποίηση της Βάσης.
Καλούμε τους υπεύθυνους του Υπουργείου όταν αποφασίζουν να σταθμίζουν την αξιοπρέπεια στην εργασία μας. 

Μ  ε     ε  κ  τ  ί  μ  η  σ  η
εκ του Συλλόγου Αδειούχων Λογιστών Φοροτεχνικών Ν. Χανίων

Ο Πρόεδρος Σταυρουλάκης Κωνσταντίνος,  
Ο Αντιπρόεδρος  Πατηνιωτάκης Ιωάννης , 
Ο Γραμματέας  Μπατάκης Διομήδης, 
Ο Ταμίας  Τσιριντουλάκης Ανδρέας,
 Το Μέλος Παπαδάκης Ιωάννης

Διεύθυνση:
Β. Κορνάρου 30 & Αποκορώνου
Χανιά, Κρήτη 731 00
Ελλάδα
Τηλέφωνα: 2821071581 - 2821051769
Fax: 2821052254 - 2821034670

Κώστα όταν εννοούμε καμμία δήλωση εννούμε καμμία.Ούτε φυσικών αλλά ούτε και νομικών προσώπων.Τα φυσικα πρόσωπα έχουν πάρει παράταση.Δεν έχει νόημα.

Γενικά δεν μπαίνουμε στο taxis ούτε απο περιέργεια.Το αγνοούμε.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.