Προς το περιεχόμενο

Δήλωση Φ01-010 και ζημίες παρελθουσών ετών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

Προσπαθώ να στείλω δήλωση Φ01-010 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

 

Το έτος 2010 (οικονομικό 2011) η επιχείρηση πραγματοποίησε ζημίες τις οποίες είχα δηλώσει κανονικά.

Το επόμενο έτος (2011) η επιχείρηση είχε πάλι ζημίες τις οποίες δήλωσα αλλά δεν συμπεριέλαβα στην δήλωση τις ζημίες παρελθουσών χρήσεων (κωδικός 039)

Φέτος προσπαθώ να στείλω την δήλωση αναγράφοντας στον κωδικό 039 το άθροισμα των ζημιών των δύο προηγούμενων χρήσεων αλλά κατά την αποστολή εμφανίζεται σφάλμα που με πληροφορεί ότι το ποσό του κωδικού δεν είναι ίσο με το ποσό των ζημιών της χρήσης 2011, ενώ εγώ θέλω να συμπεριληφθεί και το ποσό της χρήσης 2010 εφόσον διατηρώ το δικαίωμα μεταφοράς της ζημίας για πέντε (5) χρήσεις.

 

Έχει κανείς σαφή άποψη επί του θέματος ή μπορεί να δώσει κάποια βοήθεια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε καλησπέρα. Φοβάμαι ότι πρέπει να κάνεις τροποποιητική στην Δ.Ο.Υ. και να περιμένεις να ενημερωθούν μετά την καταχώρηση από τον υπάλληλο της εφορίας, οι ζημιές, οπότε να μην στο βγάζει σφάλμα και να στην δεχτεί κανονικά. Το είχα αντιμετωπίσει και γω ακριβώς το ίδιο κατά το πρώτο έτος ηλεκτρονικής υποβολής και το είχα λύσει έτσι.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα πέρσι.

Έκανα χειρόγραφη τροποποιητική στη Δ.Ο.Υ. μόνο για το συγκεκριμένο κωδικό, εγκρίθηκε και θεώρησα ότι όλα τακτοποιήθηκαν.

Έκανα το Γενάρη αναπροσαρμογή ακινήτων και μείωσα τις ζημιές προηγουμένων χρήσεων, μιας και δεν φαίνεται φως στο τούνελ των ζημιών στην πενατετία.

Έκτοτε περίμενα με αγωνία. Πήγα και σε επιμορφωτικό σεμινάριο, ρώτησα και τον εισηγητή τη γνώμη του, μου λέει θα είναι τακτοποιημένο από το TAXIS.

Ανοίγει το Φ.01-010, @@ ότι είχε η περσινή ηλεκτρονική αρχική δήλωση μου βγάζει.

Εν τω μεταξύ, φύγαμε και από τη Μεγάλων Επιχειρήσεων και τρέχα γύρευε.

Έβαλα τα περσινά και να πάνε στο διάολο όλοι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...