Προς το περιεχόμενο

Κάθε μήνα η υποβολή συγκεντρωτικών καταστάσεων - Ο νέος τρόπος υποβολής τους - Τι προβλέπει το σχέδιο της απόφασης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που ζουμε καποιοσ το ειχε ξαναπει παλιοτερα και ισως ειναι ο ιδιος που το επαναλαμβανει και κατω απο το αρθρο στη κεντρικη σελιδα......

 

 

"

ava01.gif ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ | June 25, 2013 6:19 PM | Reply
ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΑΜΕΣΟ ΜΕΛΛΟΝ ?
ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΤΕ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΟΦΥΛΑΚΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΤΡΩΓΑΝ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΜΕΣΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΡΟΣΩΠΟ ΛΟΓΙΣΤΗ-ΜΕΓΑΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΗ (ΜΑΛΛΟΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ) ΠΟΥ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ 12ΩΡΗΣ+ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΩΝ 250 ΕΥΡΩ (ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΛΥΚΕΙΟΥ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΟΕΕ) ΚΑΙ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ 20-30 ΕΥΡΩ / ΜΗΝΑ (ΙΣΩΣ ΛΕΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ) ΘΑ ΤΗΡΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ONLINE ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ME ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ SIEMENS ΚΛΠ ΚΛΠ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΙ ΜΕΣΩ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ 100% ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘ.ΕΠΑΓΓ. ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΕΞΟΥΝ ΠΙΑ.
ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΤΟΥΝ ΘΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΕΞΩ, ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΟ(ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ) ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΩΦΕΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ (ΚΑΜΙΑ 10ΑΡΙΑ) ΚΕΦΑΛΙΑ-ΠΟΛΙΤΙΚΟΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΕΞΙΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ.
ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΥΧΕΡΟΙ (ΛΟΓΟ ΗΛΙΚΙΑΣ) ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΙΣΘΟΥΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΙΣΩΣ ΖΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΛΥΠΑΜΕ .....
ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΒΑΤΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΠΙ ΣΦΑΓΗ ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΣΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟ.
 
ava01.gif ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ | June 25, 2013 6:41 PM | Reply
ΟΣΑ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ ΜΠΕΕΕΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΜΑΣ Ή ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗ, Ο ΤΣΟΠΑΝΗΣ (ΔΝΤ ΚΛΠ) ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΣΦΑΞΙΜΟ.... Ή ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΜΠΕΕΕΕΕ ΤΟΥ ΣΦΑΓΜΕΝΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ Ή ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΟΠΑΔΙ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΧΑΡΟΣ.

"

 

Συμφωνω απολυτα μαζι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα όσο και να διαφωνείς, λυπάμαι.

 

Μεμονωμένα δεν γίνονται τέτοιες κινήσεις.

Θα είμαστε δυό, τρείς ... δέκα ... εκατό.

 

Αυτό που προτείνεις είναι απολύτως αποδεκτό, αλλά μόνο αν γίνει συντεταγμένα.

Να οργανωθεί και να αναγγελθεί από τα συλλογικά μας όργανα.

Μόνο τότε μπορεί να σταθεί και να ευδοκιμήσει κάτι τέτοιο..

 

Υπάρχουν όμως τέτοια όργανα ;

Κι αν ναι, είναι ικανά να σηκώσουν το βάρος των εξελίξεων ;

Λυπάμαι ξανά, θα απαντήσω στην ερώτηση μόνος μου.

Μάλλον όχι ...

 

Αν δεν αλλάξουν ρότα αυτά, είμαστε καταδικασμένοι.

Αν αλλάξουν τακτική, τότε ίσως ... κάτι να γίνει.

 

Μέχρι τότε, στείλε καμιά δήλωση, γιατί δεν μας βλέπω καλά ...

 

Και ξανά προτρέπω όλους μας, πρέπει να συμμετάσχουμε, στην έστω και "για τους τύπους" αυτή την  διαβούλευση.

Πρέπει τουλάχιστον να πούμε έστω μια φορά την άποψή μας κι ας μην την λάβει κανείς υπόψη του.

 

Κι ας είναι καταδικασμένη εκ των προτέρων ...

Συμφωνω απολυτα !!Υπαρχουν οι συλλογοι μας και τα σωματεια μας!! Πρεπει να ειναι σε επικοινωνια ολοι τους! Βεβαια αυτο μεχρι να γινει μαλλον θα τρεχουμε ολοι μας,δυστυχως!!Αρα πρεπει πρωτα να γινει αυτο και μετα ολοι μας θα κανουμε κατι !

Πραγματικα αν υπηρχε τωρα κατι παρομοιο σημερα ,(με ολα αυτα που εχουμε επιφορτιστει ) και τα σταματουσαμε  αυριο, θα σταματαγε η λειτουργια του κρατους !

Βασικα τα συλλογικα μας οργανα πρεπει εμεις να τα ξυπνησουμε γρηγορα ομως.Σε τοπικο επιπεδο πρωτα απο ολους μας και μετα να αναλαβουν οι Προεδροι μας να επικοινωνησουν με ολους τους υπολοιπους !!

Γιαννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα !!Υπαρχουν οι συλλογοι μας και τα σωματεια μας!! Πρεπει να ειναι σε επικοινωνια ολοι τους! Βεβαια αυτο μεχρι να γινει μαλλον θα τρεχουμε ολοι μας,δυστυχως!!Αρα πρεπει πρωτα να γινει αυτο και μετα ολοι μας θα κανουμε κατι !

Πραγματικα αν υπηρχε τωρα κατι παρομοιο σημερα ,(με ολα αυτα που εχουμε επιφορτιστει ) και τα σταματουσαμε  αυριο, θα σταματαγε η λειτουργια του κρατους !

Βασικα τα συλλογικα μας οργανα πρεπει εμεις να τα ξυπνησουμε γρηγορα ομως.Σε τοπικο επιπεδο πρωτα απο ολους μας και μετα να αναλαβουν οι Προεδροι μας να επικοινωνησουν με ολους τους υπολοιπους !!

Γιαννης

Τωρα ομως, σημερα,(οσα τηλ και να πηρα πριν λιγο στην ΠΟΦΕΕ κανεις δεν το σηκωνει. ΤΥΧΑΙΟ ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ! ) γιατι η διαβουλευση θα κρατησει μονο 14 μερες, μετα ...... θα ειμαστε παλι τα "γατακια" τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΕ ΑΛΛΟ ΝΗΜΑ...

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΑΛΛΟ  ETOIMAZOYN ME TIΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΤΙΣ ΤΡΟΙΚΑΣ....

 

ΦΠΑ ΑΝΑ ΜΗΝΑ & ΓΙΑ ΤΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ....

 

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΕΛΕΓΚΤΕΣ & ΓΙΑ ΤΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ....

 

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ & ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ

ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΣΤΟ ΤΑΧΙS.

 

ΔΕΝ ΜΕ ΑΓΧΟΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΣΗΣ.....

 

ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ......

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.....

 

ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΤΕ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ....

 

ΘΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ Η ΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΡΙ......

ΘΑ ΠΑΨΟΥΝ ΤΑ ΠΕΛΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ 400+ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΡΑΦΕΙΩΝ.....

 

ΘΑ ΠΑΨΟΥΝ & ΤΑ ΒΕΡΕΣΕ.......

ΟΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΖΑΜΠΑ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ....

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΣ ΠΡΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΤΑ ΔΕΟΝΤΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πάρω λίγο αλλιώς  ?

Φωνάζουμε ή μάλλον κραυγάζουμε γιατί το υπουργείο έχει την πρόθεση να προσθέσει ακόμα μια υποχρέωση στους φορολογούμενους. Και μιας και η υποχρέωση αυτή είναι αρμοδιότητα του φοροτέχνη λογιστή, θα την επωμιστούμε εμείς.  Δηλαδή θα έλεγε κάποιος ακόμα ένα αντικείμενο το οποίο μπορεί (καλά μην βαράτε) να αυξήσει την αμοιβή μας. Θεωρητικά έτσι είναι ή έτσι θα ήταν αν ζούσαμε σε μια άλλη εποχή. (Εδώ φυσικά θα πρέπει να θυμίσω τις φωνές και διαμαρτυρίες των συναδέλφων για διάφορες ¨εργασίες¨  που είτε το υπουργείο τις έδινε σε άλλη ομάδα ελευθέρων επαγγελματιών , πχ  την ανάθεση σε συμβολαιογράφους των καταχώρηση γάμων , θανάτων κλπ είτε υπήρχε εμπλοκή και άλλων ενδιαφερόμενων όπως το κτηματολόγιο. Ακόμα ζήτημα που τρέχει είναι η ανάληψη μέρους του φορολογικού ελέγχου από τον κλάδο μας . Αυτά και άλλα πολλά δεν είχαμε- έχουμε πρόβλημα να τα αναλάβουμε ).

Ας γυρίσω όμως στο θέμα.

Να δούμε το πραγματικό πρόβλημα?

Οι πελάτες μας αδυνατούν να μας πληρώσουν.

Έτσι δεν είναι ? αυτό δεν είναι το πρόβλημα ? αν μπορούσαν να μας πληρώσουν θα κραυγάζαμε τόσο πολύ ? δεν νομίζω , μάλλον θα τρίβαμε τα χέρια μας, όπως θα τα τρίβαμε για την για πέμπτη ή έκτη φορά που μας καλεί το κράτος να ξαναδούμε ή να ξαναυποβάλλουμε το Ε9 ή να στείλουμε μέσω διαδικτύου τις καταστάσεις στον ΟΑΕΔ , στο ΣΕΠΕ, στο …….. στο ……. κλπ  κλπ , απλά θα αυξάναμε προς μεγάλη μας χαρά την αμοιβή μας και όλα μέλι γάλα.

Άρα καταλήγουμε ότι το πρόβλημα δεν είναι δικό μας  αλλά των πελατών μας που αδυνατούν να πληρώσουν ακόμα και αυτές τις στοιχειώδεις απαιτήσεις,  τις σχετικές με τον κλάδο μας,  που έχει το κράτος από αυτούς .

Ναι αλλά δεν άκουσα κανά σωματείο πχ  συνεργείων αυτοκινήτων να φωνάζει και να διαμαρτύρεται, ούτε την πχ  ομοσπονδία επαγγελματιών   βιοτεχνών  Εύβοιας , ούτε την ΓΣΕΒΕ , ούτε τον σύλλογο φαρμακοποιών, ούτε κανέναν Επιμελητήριο .  Κανείς δεν βγήκε ποτέ να φωνάξει και να πει ότι αδυνατούμε να υποβάλλουμε αυτό ή εκείνο απλά γιατί δεν αντέχουμε , δεν μπορούμε να πληρώσουμε τους ανθρώπους αυτούς που θα υλοποιήσουν την κάθε απαίτηση του κράτους.

Τίποτα , σιγή από αυτούς που θάπρεπε πρώτοι να φωνάζουν και να κραυγάζουν. Αναλαμβάνουμε όμως εμείς και τον ρόλο αυτόν. Αντί να τους πετάξουμε το μπαλάκι , αντί να τους βάλλουμε μπροστά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΕ ΑΛΛΟ ΝΗΜΑ...

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΑΛΛΟ  ETOIMAZOYN ME TIΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΤΙΣ ΤΡΟΙΚΑΣ....

 

ΦΠΑ ΑΝΑ ΜΗΝΑ & ΓΙΑ ΤΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ....

 

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΕΛΕΓΚΤΕΣ & ΓΙΑ ΤΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ....

 

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ & ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ

ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΣΤΟ ΤΑΧΙS.

 

ΔΕΝ ΜΕ ΑΓΧΟΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΣΗΣ.....

 

ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ......

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.....

 

ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΤΕ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ....

 

ΘΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ Η ΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΡΙ......

ΘΑ ΠΑΨΟΥΝ ΤΑ ΠΕΛΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ 400+ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΡΑΦΕΙΩΝ.....

 

ΘΑ ΠΑΨΟΥΝ & ΤΑ ΒΕΡΕΣΕ.......

ΟΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΖΑΜΠΑ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ....

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΣ ΠΡΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΤΑ ΔΕΟΝΤΑ...

Συμφωνω με ολα οσα λες αλλα θα σου θεσω καποιες αποψεις που εχω,

 

ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΤΑΙ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ? ΝΑΙ (συνεχως το ακουμε αλλα δεν το βλεπουμε, ισως καποτε να γινει)

 

ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΤΖΑΜΠΑ? ΙΣΩΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΜΕΣΑ (οι λογιστες των 400+ τζαμπα πελατων εχουν μεχρι σημερα κανει γερη μπαζα και θα φυγουν απο το παιχνιδι οταν πια για εμας θα ειναι πολυ αργα. Οταν ο πελατης μου που μετα την αυξηση που θα του ζητησω λογω αυξημενου ογκου δουλειας θα παει στον τζαμπα μεχρι να ξαναγυρισει σε εμενα ή μεχρι να αντικατασταθει απο αλλον εγω θα τα εχω κακαρωσει επαγγελματικα και ο τζαμπας θα συνεχισει να κανει μπαζα με 500+ πελατες.

 

Οπως σε ολα τα επαγγελματα ετσι και στο δικο μας ο τζαμπας θα κανει γερη μπαζα (βλεπε κριση) και θα πεθανει τελευταιος και ο ακριβος λογιστης πλην ομως δικαιος σε σχεση με το τι προσφερει θα εχει μεινει στην καλυτερη περιπτωση με ελαχιστους πελατες που δεν θα τον συντηρουν οικονομικα και ή θα κλεισει ή θα γινει κι αυτος τζαμπας αλλα χωρις πια να μπορει να κανει γερη μπαζα γιατι θα τον τρωνε τα εξοδα.

 

Ετσι λοιπον βλεπουμε απο την μια ολο και περισσοτερους λογιστες του 20αρικου πια να προσπαθουν να επιβιωσουν με το λιγο πελατολογιο που τους απεμεινε διοτι προσπαθησαν καποτε (τα τελευταια 2-3 χρονια) να κρατησουν σταθερα ψηλα τις αμοιβες τους (και την αξιοπρεπεια τους) χανοντας μεγαλο μερος του πελατολογιου τους και απο την αλλη τους απο χρονια λογιστες του τζαμπα (πρωην εφοριακους κλπ) να εχουν δυναμωσει (τα τελευταια 2-3 χρονια) ακομα περισσοτερο απο τους πελατες που ψαχνουν τζαμπα υπηρεσιες και πια δεν γυριζουν πισω στον παλιο τους λογιστη κι ας εχει κι αυτος πια τζαμπα υπηρεσιες.

 

Προσωπικα εχω χασει το 1/3 του πελατολογιου μου (και η απωλεια συνεχιζεται καθε χρονο) απο τζαμπα λογιστη της περιοχης μου ο οποιος διαφημιζει δηλωσεις συνταξιουχων-μισθωτων με 10 εως 15 ευρω (σιγουρα εχετε ακουσει ολοι τετοιες τιμες σε οποια περιοχη κι αν ειστε κι εχετε χασει πελατες) και τηρηση απλογραφικων απο 40 ευρω το τριμηνο.

 

Αν λοιπον δεν καθισουμε ολοι μαζι συλλογικα μεσω οργανων να καθορισουμε αξιοπρεπεις τιμες, δικαιωματα, κλπ καθως και "ποινες" σε οποιους τις παραβαινουν ωστε να αναβαθμισουμε το επαγγελμα συλλογικα παντα θα υπαρχουν οι τζαμπατζηδες και οι χαμενοι. Οι αλλες επαγγελματικες ομαδες ειναι εξυπνοτερες που το εχουν κανει (ιατροι-δικηγοροι-μηχανικοι κλπ)? ΜΑΛΛΟΝ ΝΑΙ.

 

Ισως ειμαι γραφικος αλλα ετσι συμβαινει γυρω μου και με αυτο τον καημο θα παραδωσω καποια στιγμη την επαγγ.ταυτοτητα.

 

Ειμαστε ολοι αξιοι της μοιρας μας οσο κοιταμε να βγαλουμε τα ματια συναδελφων - φιλων - συμφοιτητων μας για να ζησουμε λιγο περισσοτερο μπας και σκαπουλαρουμε την κριση.

 

ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ δεν υπαρχουν για να διεκδικησουν τα δικαιωματα μας, παρα μονο αναβολες και παρατασεις διεκδικουν κι αυτο μας βολευει σημερα χωρις να κοιταμε το αυριο. Ετσι και τωρα οση διαβουλευση και να γινει ο βασικος κορμος της ανακοινωσης δεν θα αλλαξει, αντε το πολυ πολυ να αλλαξει η μηνιαια υποβολη και να γινει κατι αλλο(αν αλλαξει κι αυτη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟΥΣ ''ΜΑΓΚΕΣ'' ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΑΝ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ!!!!!!!

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΠΟ 20 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΠΟ 15 ΕΥΡΩ!!!!

ΒΓΑΛΑΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω έχουμε 41 απαντήσεις και στην σελίδα της διαβούλευσης καμμιά. Τι κάνουν τις φιλτράρουν;

 

Μάλλον τα σχόλια στη διαβούλευση εμφανίζονται μετά την ολοκλήρωσή της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με ολα οσα λες αλλα θα σου θεσω καποιες αποψεις που εχω,

 

ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΤΑΙ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ? ΝΑΙ (συνεχως το ακουμε αλλα δεν το βλεπουμε, ισως καποτε να γινει)

 

ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΤΖΑΜΠΑ? ΙΣΩΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΜΕΣΑ (οι λογιστες των 400+ τζαμπα πελατων εχουν μεχρι σημερα κανει γερη μπαζα και θα φυγουν απο το παιχνιδι οταν πια για εμας θα ειναι πολυ αργα. Οταν ο πελατης μου που μετα την αυξηση που θα του ζητησω λογω αυξημενου ογκου δουλειας θα παει στον τζαμπα μεχρι να ξαναγυρισει σε εμενα ή μεχρι να αντικατασταθει απο αλλον εγω θα τα εχω κακαρωσει επαγγελματικα και ο τζαμπας θα συνεχισει να κανει μπαζα με 500+ πελατες.

 

Οπως σε ολα τα επαγγελματα ετσι και στο δικο μας ο τζαμπας θα κανει γερη μπαζα (βλεπε κριση) και θα πεθανει τελευταιος και ο ακριβος λογιστης πλην ομως δικαιος σε σχεση με το τι προσφερει θα εχει μεινει στην καλυτερη περιπτωση με ελαχιστους πελατες που δεν θα τον συντηρουν οικονομικα και ή θα κλεισει ή θα γινει κι αυτος τζαμπας αλλα χωρις πια να μπορει να κανει γερη μπαζα γιατι θα τον τρωνε τα εξοδα.

 

Ετσι λοιπον βλεπουμε απο την μια ολο και περισσοτερους λογιστες του 20αρικου πια να προσπαθουν να επιβιωσουν με το λιγο πελατολογιο που τους απεμεινε διοτι προσπαθησαν καποτε (τα τελευταια 2-3 χρονια) να κρατησουν σταθερα ψηλα τις αμοιβες τους (και την αξιοπρεπεια τους) χανοντας μεγαλο μερος του πελατολογιου τους και απο την αλλη τους απο χρονια λογιστες του τζαμπα (πρωην εφοριακους κλπ) να εχουν δυναμωσει (τα τελευταια 2-3 χρονια) ακομα περισσοτερο απο τους πελατες που ψαχνουν τζαμπα υπηρεσιες και πια δεν γυριζουν πισω στον παλιο τους λογιστη κι ας εχει κι αυτος πια τζαμπα υπηρεσιες.

 

Προσωπικα εχω χασει το 1/3 του πελατολογιου μου (και η απωλεια συνεχιζεται καθε χρονο) απο τζαμπα λογιστη της περιοχης μου ο οποιος διαφημιζει δηλωσεις συνταξιουχων-μισθωτων με 10 εως 15 ευρω (σιγουρα εχετε ακουσει ολοι τετοιες τιμες σε οποια περιοχη κι αν ειστε κι εχετε χασει πελατες) και τηρηση απλογραφικων απο 40 ευρω το τριμηνο.

 

Αν λοιπον δεν καθισουμε ολοι μαζι συλλογικα μεσω οργανων να καθορισουμε αξιοπρεπεις τιμες, δικαιωματα, κλπ καθως και "ποινες" σε οποιους τις παραβαινουν ωστε να αναβαθμισουμε το επαγγελμα συλλογικα παντα θα υπαρχουν οι τζαμπατζηδες και οι χαμενοι. Οι αλλες επαγγελματικες ομαδες ειναι εξυπνοτερες που το εχουν κανει (ιατροι-δικηγοροι-μηχανικοι κλπ)? ΜΑΛΛΟΝ ΝΑΙ.

 

Ισως ειμαι γραφικος αλλα ετσι συμβαινει γυρω μου και με αυτο τον καημο θα παραδωσω καποια στιγμη την επαγγ.ταυτοτητα.

 

Ειμαστε ολοι αξιοι της μοιρας μας οσο κοιταμε να βγαλουμε τα ματια συναδελφων - φιλων - συμφοιτητων μας για να ζησουμε λιγο περισσοτερο μπας και σκαπουλαρουμε την κριση.

 

ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ δεν υπαρχουν για να διεκδικησουν τα δικαιωματα μας, παρα μονο αναβολες και παρατασεις διεκδικουν κι αυτο μας βολευει σημερα χωρις να κοιταμε το αυριο. Ετσι και τωρα οση διαβουλευση και να γινει ο βασικος κορμος της ανακοινωσης δεν θα αλλαξει, αντε το πολυ πολυ να αλλαξει η μηνιαια υποβολη και να γινει κατι αλλο(αν αλλαξει κι αυτη).

 

συγνωμη συναδερφε....

αν φοβασε τον λογιστη του τζαμπα........τοτε τζαμπα συζηταμε.......

το εχω ξαναπει.....η πιτα ειναι μεγαλη & εξαρτατε τι κομματι θελει (Η ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ) ο καθενας μας....

εαν κλαψουριζω για τον πελατη που εφυγε γιατι κανει αλλου τζαμπα την δηλωση του ....ειμαι αξιος τησ μοιρας μου.....

 

να μου φυγουν ολοι τοτε, εαν για την τιμη που εχω & οχι για την ποιοτητα της εργασια μου ,κρατω τους πελατες......

 

 

καθιστε ηρεμα & σκεφτητε αυτα που πολυ σωστα γραφει ο συναδερφος

 

"Ας γυρίσω όμως στο θέμα.

Να δούμε το πραγματικό πρόβλημα?

Οι πελάτες μας αδυνατούν να μας πληρώσουν.

Έτσι δεν είναι ? αυτό δεν είναι το πρόβλημα ? αν μπορούσαν να μας πληρώσουν θα κραυγάζαμε τόσο πολύ ? δεν νομίζω , μάλλον θα τρίβαμε τα χέρια μας, όπως θα τα τρίβαμε για την για πέμπτη ή έκτη φορά που μας καλεί το κράτος να ξαναδούμε ή να ξαναυποβάλλουμε το Ε9 ή να στείλουμε μέσω διαδικτύου τις καταστάσεις στον ΟΑΕΔ , στο ΣΕΠΕ, στο …….. στο ……. κλπ  κλπ , απλά θα αυξάναμε προς μεγάλη μας χαρά την αμοιβή μας και όλα μέλι γάλα.

Άρα καταλήγουμε ότι το πρόβλημα δεν είναι δικό μας  αλλά των πελατών μας που αδυνατούν να πληρώσουν ακόμα και αυτές τις στοιχειώδεις απαιτήσεις,  τις σχετικές με τον κλάδο μας,  που έχει το κράτος από αυτούς .

Ναι αλλά δεν άκουσα κανά σωματείο πχ  συνεργείων αυτοκινήτων να φωνάζει και να διαμαρτύρεται, ούτε την πχ  ομοσπονδία επαγγελματιών   βιοτεχνών  Εύβοιας , ούτε την ΓΣΕΒΕ , ούτε τον σύλλογο φαρμακοποιών, ούτε κανέναν Επιμελητήριο .  Κανείς δεν βγήκε ποτέ να φωνάξει και να πει ότι αδυνατούμε να υποβάλλουμε αυτό ή εκείνο απλά γιατί δεν αντέχουμε , δεν μπορούμε να πληρώσουμε τους ανθρώπους αυτούς που θα υλοποιήσουν την κάθε απαίτηση του κράτους.

Τίποτα , σιγή από αυτούς που θάπρεπε πρώτοι να φωνάζουν και να κραυγάζουν. Αναλαμβάνουμε όμως εμείς και τον ρόλο αυτόν. Αντί να τους πετάξουμε το μπαλάκι , αντί να τους βάλλουμε μπροστά"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΕ ΑΛΛΟ ΝΗΜΑ...

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΑΛΛΟ  ETOIMAZOYN ME TIΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΤΙΣ ΤΡΟΙΚΑΣ....

 

ΦΠΑ ΑΝΑ ΜΗΝΑ & ΓΙΑ ΤΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ....

 

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΕΛΕΓΚΤΕΣ & ΓΙΑ ΤΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ....

 

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ & ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ

ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΣΤΟ ΤΑΧΙS.

 

ΔΕΝ ΜΕ ΑΓΧΟΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΣΗΣ.....

 

ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ......

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.....

 

ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΤΕ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ....

 

ΘΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ Η ΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΡΙ......

ΘΑ ΠΑΨΟΥΝ ΤΑ ΠΕΛΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ 400+ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΡΑΦΕΙΩΝ.....

 

ΘΑ ΠΑΨΟΥΝ & ΤΑ ΒΕΡΕΣΕ.......

ΟΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΖΑΜΠΑ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ....

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΣ ΠΡΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΤΑ ΔΕΟΝΤΑ...

 

 

συγνώμη αλλά ....

την αναβάθμιση που την βλέπεις ? 

 

στην : ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ & ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ

ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΣΤΟ ΤΑΧΙS.

 
στο ΦΠΑ ΑΝΑ ΜΗΝΑ & ΓΙΑ ΤΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ....
 
ή στο  ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΕΛΕΓΚΤΕΣ & ΓΙΑ ΤΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ....
 
αυτά θα μας : ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ Η ΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΡΙ......
 
μπα , δεν νομίζω 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

συγνώμη αλλά ....

την αναβάθμιση που την βλέπεις ? 

 

στην : ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ & ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ

ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΣΤΟ ΤΑΧΙS.

 
στο ΦΠΑ ΑΝΑ ΜΗΝΑ & ΓΙΑ ΤΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ....
 
ή στο  ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΕΛΕΓΚΤΕΣ & ΓΙΑ ΤΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ....
 
αυτά θα μας : ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ Η ΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΡΙ......
 
μπα , δεν νομίζω 

 

 

AΣ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΟΙ ΤΖΑΜΠΑΤΖΙΔΕΣ

ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥΣ....(το νεο μετρο που πανε να περασουν)

ΕΚΕΙ ΚΟΛΑΕΙ ΤΟ "αυτά θα μας : ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ Η ΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΡΙ......"

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΑΠΟ 1/1/2014

 ΕΚΤΟΣ & ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AΣ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΟΙ ΤΖΑΜΠΑΤΖΙΔΕΣ

ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥΣ....(το νεο μετρο που πανε να περασουν)

ΕΚΕΙ ΚΟΛΑΕΙ ΤΟ "αυτά θα μας : ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ Η ΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΡΙ......"

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΑΠΟ 1/1/2014

 ΕΚΤΟΣ & ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ.....

Από τζαμπατζήδες άλλο τίποτα, μάλιστα κάποιος πιο παλιά άλλα έλεγε εδώ και άλλα σε αγγελίες που έβαζε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Υπάρχουν οι σύλλογοι μας και τα σωματεία μας" λέει ο άλλος...υπήρχαν αδελφέ...όταν ιδρύθηκαν είχαν σκοπό, όραμα και στόχους!!
Κάτι που ιδρύθηκε κάποτε με άλλες προοπτικές δεν μπορεί να εξυπηρετήσει τα σημερινά συμφέροντα. Η ιδεολογία και τα καταστατικά των φορέων αυτών δεν εφαρμόζονται ούτε στο ελάχιστο. Χρειαζόμαστε νέους φορείς που θα μας εκπροσωπήσουν, κι αυτοί σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να είναι οι ίδιοι, γιατί έχει χαθεί η εμπιστοσύνη. Χρειαζόμαστε όμως τους φορείς προκειμένου να έχουμε την απαραίτητη κάλυψη...αποχή από τις δηλώσεις δεν μπορούμε να κάνουμε μόνοι μας, κακά τα ψέμματα, χρειαζόμαστε κάποιον φορέα όπου θα είμαστε υπό την αιγίδα του (κι όχι γίδια του), ο οποίος θα αναλαμβάνει τα ρίσκα και τους κινδύνους, θα εκπροσωπεί εμάς και θα είναι ένα με εμάς, γιατί πολύ απλά είμαστε εμείς. Και εμείς με τη σειρά μας θα δώσουμε την απαραίτητη συνδρομή, η οποία μόνο τότε αποκτάει νόημα, διότι θέλουμε να συνεισφέρουμε σε τέτοιους φορείς, θα μας κοστίσει αν κλείσουν. Αλλά τώρα, να πληρώσω συνδρομή για κάτι που επιθυμώ και βλέπω ορθό να κλείσει, έστω και προσωρινά.

Νομίζω πως το 1ο βήμα είναι να βουλιάξουν αυτοί οι φορείς...για να φανεί πιο ξεκάθαρα η ανάγκη για κάτι καινούργιο μη χρωματισμένο κομματικά!!Κάποιος φορέας ο οποίος θα έχει σεβασμό και κύρος. Δεν είμαι αχάριστος (πολύ), ξέρω ότι αρκετές παρατάσεις τις οφείλουμε στις πιέσεις των συλλόγων αυτών, αλλά αυτό που δε ξέρει το κράτος για εμένα είναι ότι δε μ' αρέσει να μου κάνουν χάρες. Ας βάλουν τους "σταθερούς" κανόνες του παιχνιδιού κι εγώ θα παίξω...όταν σ' ένα παιχνίδι αλλάζουν οι κανόνες κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού γίνεται μπάχαλο, και τελικά το παρατάμε...έρχεται η εποχή που θα νομοθετεί το κράτος και θα ρωτά ο φορολογούμενος αν "έκλασε κανείς"...μετά συγχωρήσεως,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη συναδερφε....

αν φοβασε τον λογιστη του τζαμπα........τοτε τζαμπα συζηταμε.......

το εχω ξαναπει.....η πιτα ειναι μεγαλη & εξαρτατε τι κομματι θελει (Η ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ) ο καθενας μας....

εαν κλαψουριζω για τον πελατη που εφυγε γιατι κανει αλλου τζαμπα την δηλωση του ....ειμαι αξιος τησ μοιρας μου.....

 

να μου φυγουν ολοι τοτε, εαν για την τιμη που εχω & οχι για την ποιοτητα της εργασια μου ,κρατω τους πελατες......

 

 

καθιστε ηρεμα & σκεφτητε αυτα που πολυ σωστα γραφει ο συναδερφος

 

"Ας γυρίσω όμως στο θέμα.

Να δούμε το πραγματικό πρόβλημα?

Οι πελάτες μας αδυνατούν να μας πληρώσουν.

Έτσι δεν είναι ? αυτό δεν είναι το πρόβλημα ? αν μπορούσαν να μας πληρώσουν θα κραυγάζαμε τόσο πολύ ? δεν νομίζω , μάλλον θα τρίβαμε τα χέρια μας, όπως θα τα τρίβαμε για την για πέμπτη ή έκτη φορά που μας καλεί το κράτος να ξαναδούμε ή να ξαναυποβάλλουμε το Ε9 ή να στείλουμε μέσω διαδικτύου τις καταστάσεις στον ΟΑΕΔ , στο ΣΕΠΕ, στο …….. στο ……. κλπ  κλπ , απλά θα αυξάναμε προς μεγάλη μας χαρά την αμοιβή μας και όλα μέλι γάλα.

Άρα καταλήγουμε ότι το πρόβλημα δεν είναι δικό μας  αλλά των πελατών μας που αδυνατούν να πληρώσουν ακόμα και αυτές τις στοιχειώδεις απαιτήσεις,  τις σχετικές με τον κλάδο μας,  που έχει το κράτος από αυτούς .

Ναι αλλά δεν άκουσα κανά σωματείο πχ  συνεργείων αυτοκινήτων να φωνάζει και να διαμαρτύρεται, ούτε την πχ  ομοσπονδία επαγγελματιών   βιοτεχνών  Εύβοιας , ούτε την ΓΣΕΒΕ , ούτε τον σύλλογο φαρμακοποιών, ούτε κανέναν Επιμελητήριο .  Κανείς δεν βγήκε ποτέ να φωνάξει και να πει ότι αδυνατούμε να υποβάλλουμε αυτό ή εκείνο απλά γιατί δεν αντέχουμε , δεν μπορούμε να πληρώσουμε τους ανθρώπους αυτούς που θα υλοποιήσουν την κάθε απαίτηση του κράτους.

Τίποτα , σιγή από αυτούς που θάπρεπε πρώτοι να φωνάζουν και να κραυγάζουν. Αναλαμβάνουμε όμως εμείς και τον ρόλο αυτόν. Αντί να τους πετάξουμε το μπαλάκι , αντί να τους βάλλουμε μπροστά"

 

 

'Οταν ο τέντζερης κυλάει, δεν μπορεί παρά να βρεί και το καπάκι... Ενώνονται διαλεκτικά, τουλάχιστον μέχρι να βρούν τον κοινό τόπο, του να στρέψουν μιά ομάδα εναντίον κάποιας άλλης. Οι μεν εφαρμόζοντας την τακτική του "διαίρει και βασίλευε" και οι δε στο όνομα της "καθαρότητας" και αφού το πετύχουν (οφείλουμε να αναγνωρίσουμε την μέχρι σήμερα σχεδόν καθολική επιτυχία τους) πανηγυρίζουν και οι 2 για την δικαίωση των θεωρητικών απόψεών τους. Οι μεν γιατί δικαιώθηκαν "στην πράξη" και οι δε γιατί δικαιώθηκαν "στις εκτιμήσεις τους". Όλοι οι υπόλοιποι, η μεγάλη πλειοψηφία, μένουμε άναυδοι από τον αμοραλισμό και των δυο και μετά πάμε "για άλλα", θεωρώντας την μία από τις δυο πλευρές σύμμαχο, λησμονώντας την διασπαστική της άποψη.

 

Η συγκεκριμένη προωθούμενη διάταξη είχε μπεί σαν πρόταση και πριν 7 περίπου χρόνια. Κυρίως προωθούνταν από όλες, σχεδόν, τις εταιρείες πληροφορικής (αποτελεί έκπληξη?). Τότε δεν θεωρήθηκε ώριμη για να "περάσει", όμως έτσι έσπειραν το σπόρο. Σήμερα πάμε να θερίσουμε εκείνη την σπορά.

 

Η απάντηση δεν μπορεί να είναι τίποτε διαφορετικό από την συσπείρωση με όλες τις επαγγελματικές ομάδες, την κοινή δράση μαζί τους και την μαζικοποίηση των φορέων μας με σκοπό την αντιμετώπιση των νέων υποχρεώσεων, που θέλουν να επωμισθούμε. Αντίπαλοι δεν είναι οι επιχειρήσεις που υποστηρίζουμε λογιστικά. Αυτές είναι σύμμαχοι. Αντίπαλοι είναι εσωτερικοί μεν αυτοί που επιχειρούν την διάσπαση των επαγγελματικών ομάδων, με οποιοδήποτε πρόσχημα και σε οποιοδήποτε από τα 2 ανωτέρω στρατόπεδα ανήκουν, εξωτερικοί δε αυτοί που προσπαθούν να εξοντώσουν, μέσω της πρόσθεσης νέων,  βαρέων και εξαιρετικά χρονοβόρων, υποχρεώσεων τόσο τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις όσο και εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όχι μόνο κάθε μήνα, αλλά θα στέλνουμε και για στοιχεία που δεν είχαμε υποχρέωση μέχρι τώρα. Όπως λιανικές πωλήσεις, ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ-ΟΤΕ και τον ΦΠΑ ξεχωριστά. Οι άνθρωποι τα χουν παίξει τελείως.

Οτι και να πώ θα είναι λίγο. Ας ελπίσουμε να επικρατήσει η λογική.

Πάντωςπέρα απ' αυτό, μας έχουν ξεσκίσει.

Δεν προλαβαίνουμε να διαβάζουμε.

Βγήκε ο νέος ΚΦΑΣ.

Θα βγεί ο νέος ΚΦΕ, ο νέος Κωδικας φορολογικών διαδικασιών. ΕΛΕΟΣ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

taxis connecting accountants... θα γνωριστούμε καλύτερα βρε!!

θα τηλεφωνιόμαστε κάθε μήνα για την συμφωνία των  υπολοίπων, καλό!!

αντε να πεισω ομως τη γυναικα μου , για ποιο λογο καθε μηνα θα τηλεφωνιομαστε! μεχρι να το πιστεψει θα εχουμε χωρισει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο μας υπολογίζουν τελικά ... δημόσιες διαβουλεύσεις του κερατά ... εφεύρεση ΠΑΣΟΚ ... κάναμε πολλές έγραψα κι εγώ στην αρχή και διαπίστωσα ότι πήγανε όλα στα σκουπίδια κάνανε αυτό που είχαν προαποφασίσει στην προκειμένη το παρόν σχέδιο ... και βάζω και στοίχημα ... στο διάολο όλοι και όλα τους ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε να πεισω ομως τη γυναικα μου , για ποιο λογο καθε μηνα θα τηλεφωνιομαστε! μεχρι να το πιστεψει θα εχουμε χωρισει!

αν δεν σε χωρίσει γι αυτό θα σε χωρίσει γιατί θα κοιμάσαι στο γραφείο  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να τσακωνωμαστε γιατί δεν υποβάλουμε ένα σχέδιο καλύτερο από αυτό του Κου Θεοχάρη.

Γιατί ένας σύλλογος δεν κάνει μία επιτροπή από γνώστες (μηχανογράφους, μηχανικούς ΕΑΦΔΣΣ, λογιστές κλπ ) και να προτέινει ένα καλύτερο σύστημα από αυτό που προτείνει ο κος θεοχάρης .?

 

 

Κατά την γνώμη μου όλες αυτές οι σπασμωδικές διατάξεις που έχουν ψηφιστεί  (και θα ψηφισθούν) θα μπορούσαν  να συγκεντρωθούν σε ένα πλαίσιο κάτω από το οποίο θα μπορούν να δουλεύουν οι επιχειρήσεις , και το ΥΠΟΙΚ να μπορεί άμεσα να διασταυρώνει ότι θέλει .

Και στα φυσικά πρόσωπα και στα νομικά

Οργάνωση , πρόγραμμα και σχέδιο χρειάζεται.

Εδώ και δύο χρόνο έχουν μαζευτεί  διατάξεις επί διατάξεων οι οποίες είναι μεμονωμένες, κάνουν την ζωή μας δυσκολότερη και το προσδοκώμενο αποτέλεσμα δεν έρχεται. (πάταξη φοροδιαφυγής)

 

Η άποψή μου είναι να συνδυαστούν

 

1.ΚΦΑΣ  (τήρηση βιβλίων, στοιχείων , ηλεκτρονικό τιμολόγιο, τα πάντα μέσα από ΕΑΦΔΣΣ.. Κατάργηση των χειρόγραφων (σε περιπτώσεις αδυναμίας συστημάτων θα εκδίδονται αλλά μετά θα καταχωρούνται στο σύστημα και θα παίρνουν ΕΑΦΔΣΣ)

2.ΚΦΑΣ Ενημέρωση βιβλίων

2.Υποβολή καταστάσεων κάθε χρόνο (ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ- ΟΤΕ - Τράπεζες, δίδακτρα κλπ) Οι γνωστές δηλαδή καταστάσεις των ΠΟΛ 1095 και 1077

3.ΦΠΑ (ανά μήνα και ανά τρίμηνο )

4.Ψηφιακή υπογραφή

5.Συγκεντρωτικές καταστάσεις

6.ΦΜΥ

7.ΑΠΔ

8.περιουσιολόγιο (πόθεν έσχες - τεκμήρια )

9.Δηλώσεις εισοδήματος - φορολογική αναμόρφωση

 

 

Όλα τα παραπάνω διέπονται από διατάξεις που έχουν γραφτεί στο πόδι . Εαν κάτσει μία επιτροπή και μελετήσει , μπορεί να βγάλει ένα ενιαίο πλαίσιο λειτουργίας και τήρηση των ανωτέρω συνδυάζοντας τες όλες έτσι ώστε και το ΥΠΟΙΚ να παίρνει την πληροφόρηση που θέλει άλλα και οι επιχειρήσεις και οι λογιστές να έχουν ένα πιο  σαφές πλαίσιο να εργαστούν .

 

Αναρωτιέμαι που είναι οι διατάξεις που αφορούσαν την αυτόματη υποβολή στοιχείων των ΕΑΦΔΣΣ στην ΓΓΠΣ. Το πράσινο φως το πήραμε από την τρόικα, οι αποφάσεις που είναι ?

Το ΦΠΑ που υποτίθεται ότι ήταν ο σχεδιασμός του ΥΠΟΙΚ να αποδίδεται κατευθείαν στο TAXIS μέσω των ταμειακών με την χρήση καρτών?

Αυτά γιατί δεν συνδυάζονται με τα παραπάνω ?

Τι ακριβώς θα ακολουθήσει ακόμα  (εκτός από την υποβολή του ΦΠΑ να μήνα και για τα Β που είναι σίγουρο)?

 

Γιατί το ΟΙκ.Επιμελητήριο δεν εκπονεί μία ολοκληρωμένη μελέτη που να βασίζεται σε όλα αυτά.?

Γιατί αφού δεν μπορεί το Επιμελ.. δεν το κάνουν άνθρωποι του χώρου?

Γιατί στην τελική δεν το κάνει το ΥΠΟΙΚ.?

Αντί να φτιάχνει επιτροπές για κάθε είδους θέμα , γιατί δεν βάζει μία επιτροπή από "σοφούς" να κάτσει 5 μήνες και να εκπονήσει επιτέλους ένα πλήρες σχέδιο που θα καθορίζει όλα τα ανωτέρω.

 

Κάποιες σκόρπιες σκέψεις έγραψα έτσι όπως μου ήρθαν . Δεν αντέχω πια αυτή την προχειρότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, βασικά συμφωνώ μαζί σου. Αλλά οι "αξιότιμοι" πελάτες μας, δεν εχουν πρόβλημα. 

Για ποιο λόγο να παραπονεθουν??? Αφου θα βρουν καλύτερη τιμή απο εμάς......

Εξάλλου για ποια αιτία να ασχοληθουν με τους δούλους???

 

Μπάμπη, εξυπακούεται οτι οποιαδήποτε κίνηση θα αποφασιστεί απο τις οργανώσεις. 

Εγω μόνος μου κι εσύ τι να κανουμε? Να αυτοκτονήσουμε επαγγελματικά????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να τσακωνωμαστε γιατί δεν υποβάλουμε ένα σχέδιο καλύτερο από αυτό του Κου Θεοχάρη.

Γιατί ένας σύλλογος δεν κάνει μία επιτροπή από γνώστες (μηχανογράφους, μηχανικούς ΕΑΦΔΣΣ, λογιστές κλπ ) και να προτέινει ένα καλύτερο σύστημα από αυτό που προτείνει ο κος θεοχάρης .?

 

 

Κατά την γνώμη μου όλες αυτές οι σπασμοδικές κινήσεις που έχουν γίνει (και θα γίνουν) μπορούν να συγκεντρωθούν σε ένα πλαίσιο κάτω από το οποίο μπορούν να δουλεύουν οι επιχειρήσεις και το ΥΠΟΙΚ να μπορεί άμεσα να διασταυρώνει ότι θέλει . Και στα φυσικά πρόσωπα και στα νομικά

Οργάνωση , πρόγραμμα και σχέδιο χρειάζεται.

Εδώ και δύο χρόνο έχουν μαζευτεί όλο νέες διατάξεις οι οποίες είναι μεμονομένες, κάνουν την ζωή μας δυσκολότερη και το προσδοκόμενο αποτέλεσμα δεν έρχεται. (παταξη φοροδιαφυγής)

 

Η άποψή μου είναι να συνδιαστούν

 

1.ΚΦΑΣ  (τήρηση βιβλίων, στοιχείων , ηλεκτρονικό τιμολόγιο, τα πάντα μέσα από ΕΑΦΔΣΣ.. Κατάργηση των χειρόγραφων (σε περιπτώσεις αδυναμίας συστημάτων θα εκδίδονται αλλά μετά θα καταχωρούνται στο σύστημα και θα παίρνουν ΕΑΦΔΣΣ)

2.ΚΦΑΣ Ενημέρωση βιβλίων

2.Υποβολή καταστάσεων κάθε χρόνο (ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ- ΟΤΕ - Τράπεζες, δίδακτρα κλπ) Οι γνωστές δηλαδή καταστάσεις των ΠΟΛ 1095 και 1077

3.ΦΠΑ (ανά μήνα και ανά τρίμηνο )

4.Ψηφιακή υπογραφή

5.Συγκεντρωτικές καταστάσεις

6.ΦΜΥ

7.ΑΠΔ

8.περιουσιολόγιο (πόθεν έσχες - τεκμήρια )

9.Δηλώσεις εισοδήματος - φορολογική αναμόρφωση

 

 

Ολα τα παραπάνω διέπονται από διατάξεις που έχουν γραφτεί στο πόδι . Εαν κάτσει μία επιτροπή και μελετήσει , μπορεί να βγάλει ένα ενιαίο πλαίσιο λειτουργίας και τήρηση των ανωτέρω συνδιάζοντάς τες όλες έτσι ώστε και το ΥΠΟΙΚ να παίρνει την πληροφόρηση που θέλει άλλα και οι επιχειρήσεις και οι λογιστές να έχουν ένα πιο  σαφές πλαίσιο να εργαστούν .

 

Αναρωτιέμαι που είναι οι διατάξεις που αφορούσαν την αυτόματη υποβολή στοιχείων των ΕΑΦΔΣΣ στην ΓΓΠΣ. Το πράσινο φώς το πήραμε από την τρόικα, οι αποφάσεις που είναι ?

Το ΦΠΑ που υποτίθεται ότι ήταν ο σχεδιασμός του ΥΠΟΙΚ να αποδίδεται κετευθείαν στο TAXIS μέσω των ταμεικών με την χρήση καρτών?

Αυτά γιατί δεν συνδιάζονται με τα παραπάνω ?

Τι ακριβώς θα ακολουθήσει ακόμα  (εκτός από την υποβολή του ΦΠΑ νά μήνα και για τα Β που έιναι σίγουρο)?

 

Γιατί το ΟΙκ.Επιμελητήριο δεν εκπονεί μία ολοκληρωμένη μελέτη που να βασίζεται σε όλα αυτά.?

Γιατί αφού δεν μπορεί το Επιμελητ. δεν το κάνουν άνρθωποι του χώρου?

Γιατί στην τελική δεν το κάνει το ΥΠΟΙΚ.?

Αντί να φτιάχνει επιτροπές για κάθε έιδους θέμα , γιατί δεν βάζει μία επιτροπή από "σοφούς" να κάτσει 5 μήνες και να εκπονήσει επιτέλους ενα πλήρες σχέδιο που θα καθορίζει όλα τα ανωτέρω.

 

Κάποιες σκόρπιες σκέψεις έγραψα έτσι όπως μου ήρθαν . Δεν αντέχω πιά αυτή την προχειρότητα.

Μιλώντας με υψηλόβαθμο στέλεχος του Υπουργείου μας εκμυστηρεύτηκε ότι πλέον δεν ζητιάνε καν την άποψη τους. Οι λεγόμενοι «υπηρεσιακοί παράγοντες», που μέχρι πρότινος είχε βαρύτητα ο λόγος τους ,δεν υπάρχουν πια. Οι δε αποφάσεις δεν παίρνονται ποια στο υπουργείο οικονομικών. Ακόμα & στο όνομα  της τρόικας, έρχονται αποφάσεις-διατάξεις προς υπογραφή κατευθείαν στον υπουργό ,χωρίς όμως στην ουσία να είναι της τρόικας……
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσαν να σχεδιάσουν ένα μοντέλο δεδομένων για ένα ψηφιακό λογιστικό βιβλίο και μία αντίστοιχη υλοποίηση,

στην οποία θα καταχωρούμε τα παραστατικά και να γίνονται ότι διασταυρώσεις γουστάρουν κάθε δευτερόλεπτο, αυτόματα

από το σύστημα. Οι εταιρίες λογισμικού θα έφτιαχναν προγράμματα για ευκολότερη χρήση της παραπάνω υπηρεσίας που σίγουρα

δεν θα ήταν εύχρηστη ( :-) ) και όλοι θα ήμασταν ευχαριστημένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας με υψηλόβαθμο στέλεχος του Υπουργείου μας εκμυστηρεύτηκε ότι πλέον δεν ζητιάνε καν την άποψη τους. Οι λεγόμενοι «υπηρεσιακοί παράγοντες», που μέχρι πρότινος είχε βαρύτητα ο λόγος τους ,δεν υπάρχουν πια. Οι δε αποφάσεις δεν παίρνονται ποια στο υπουργείο οικονομικών. Ακόμα & στο όνομα  της τρόικας, έρχονται αποφάσεις-διατάξεις προς υπογραφή κατευθείαν στον υπουργό ,χωρίς όμως στην ουσία να είναι της τρόικας……

 

 

Αυτό το γνωρίζουμε εδώ και καιρό άλλα δεν έχει σχέση . Η τρόικα και κάθε τροικα θέλει αποτέλεσμα .  Εάν της πήγαιναν μία τεκμηριωμένη μελέτη δε θα έλεγε όχι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...