Προς το περιεχόμενο

Κάθε μήνα η υποβολή συγκεντρωτικών καταστάσεων - Ο νέος τρόπος υποβολής τους - Τι προβλέπει το σχέδιο της απόφασης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχουν καταλαβει σε ποια χωρα ζουνε

εχουν καταλαβει οτι η καθε επιχειρηση δεν μπορει να εχει δικο της λογιστηριο

εχουν καταλαβει οτι το κοστος για τις επιχειρησεις ειναι τεραστιο ηδη και δεν μπορουν να σηκωσουν αλλο

μετα τα γελια εμεινα αναυδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να δούμε και προσφορές για "ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑβάδιστη αποστολή ΚΕΠΥΟ μηνιαία, από 4 ευρώ.... για να πάνε όλα καλά".

 

Αυτά να τα ξανασκεφτούν όσοι χρεώνουν 10αρικα και 15αρια για τήρηση "απλογραφικών", που πλέον κατ' ευφημισμόν θα λέγονται έτσι... τίποτα το "άπλο" πλέον....

 

Κοίτα που στο τέλος θα είμαστε και υπεύθυνοι με την τσέπη μας για την μ@λακία του κάθε πελάτη.

 

Υ.Γ. Για να κάνουμε ένα γκάλοπ, πόσοι θα μας έρθουν να μας πουν οτι για αυτά ευθύνεται η γνωστή "συντεχνία λογιστών", που τους "καταπιέζει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι που ονομάζεται.....ηλεκτρονική γραφειοκρατία....????? γιατί είχα απορία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνω ον δικηγόρο του εξω απο εδώ , πιστεύω οτι μας ευνοεί , και μας ανεβάζει την δουλειά και τις τιμές που πρέπει να χρεώνουμε στου πελάτες . Σταματήστε να δουλεύεται τζάμπα και παρτε και κανα υάλληλο να μειωθεί η ανεργία ! Τι να τα κάνετε τα λεφτα , ειναι καταραμένα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνω ον δικηγόρο του εξω απο εδώ , πιστεύω οτι μας ευνοεί , και μας ανεβάζει την δουλειά και τις τιμές που πρέπει να χρεώνουμε στου πελάτες . Σταματήστε να δουλεύεται τζάμπα και παρτε και κανα υάλληλο να μειωθεί η ανεργία ! Τι να τα κάνετε τα λεφτα , ειναι καταραμένα !!!

Έτσι θα έπρεπε να είναι άλλα δυστυχώς δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνω ον δικηγόρο του εξω απο εδώ , πιστεύω οτι μας ευνοεί , και μας ανεβάζει την δουλειά (Το μόνο σίγουρο που θα γίνει) και τις τιμές που πρέπει να χρεώνουμε στου πελάτες (Το μόνο σίγουρο που δεν θα γίνει) . Σταματήστε να δουλεύεται τζάμπα και παρτε και κανα υάλληλο να μειωθεί η ανεργία ! Τι να τα κάνετε τα λεφτα , ειναι καταραμένα !!!

 

Από τις "αυξήσεις" σε πελατεία και έσοδα, λέω αντί για πρόσληψη υπαλλήλου (να έχω άλλο ένα άτομο μαζί, δεν λέει να είμαι ο μόνος που δεν έχει κάποιον να του εξομολογείται τα προβλήματά του... μπορεί να μην τον πληρώνω, μιας και όλο κυνηγάω χρωστούμενα αλλά υγεία να' χουμε και όλα τ' άλλα θα έρθουν), να κεράσω όλο το forum γλαρόσουπα... κατά προτίμηση σε δείπνο. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κουράζομαι να το επαναλαμβάνω : Ο τυμπανιστής δίνει τον ρυθμό και οι κωπηλάτες (λογιστές μας έλεγαν κάποτε) τραβάμε το κουπί στην κυβερνητική γαλέρα, νύχτα-μέρα...Ως πότε παλικάρια ;;

Υ.Γ. Το σύστημα είναι καλό αν εφαρμοσθεί στο τέλος της χιλιετίας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους!!!

 

Αγαπημένε μου κρουστικέ εκτυπωτή,

όπως βλέπεις φτάνει η ώρα που θα σε αποχωριστώ για πάντα.

Εκατοντάδες χιλιάδες φορές έκανες αδιάκοπα την διαδρομή δεξιά - αριστερά εκτυπώνοντας εκατομμύρια χαρακτήρες.

Πολλές φορές ζήλεψες ορισμένους που "μασούσαν" τα λόγια τους και μάσησες θεωρημένο χαρτί. Δεν ξέρεις πόσες τέτοιες φορές γλίτωσες το σφυρί.

Σε φρόντιζα και σε συντηρούσα. Με το σεσουάρ σε φυσούσα για να φύγουν τα σκουπίδια και μελανοταινία σου άλλαζα τακτικά επιλέγοντας πάντα την γνήσια.

Δεν είμαι σίγουρος ότι θα μου λείψει ο διαπεραστικός ήχος της λειτουργίας σου.

Πριν σε αποσυνδέσω θα βγάλω μια φωτογραφία μαζί σου.

 

Με εκτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπόν, έχουμε κι λέμε , λέμε κι έχουμε..

Εγω σαν σεβαστο στην κενωνια προσωπατο, εχω καμποσους πελατες δικους μου, και 

καμποσους πελατες αλλουνου.

 

Θα πω , λεπον, στις πελατες , τσι δικοι μου.

- Αδελφια, απο 50 το μηνα , πεστε 150 , κι αν θετε, αν δεν θετε , τραβατε στον αλλον τον αξαδελφο, κι αφηστε τουτον να ηρεμησει

 

Στου αλλουνου, θα πω

-Κοιτα να δεις , αλλουνου, απο 500 δωσε 1000 κι αν θες , αν δε θες γεια σου

 

Αποτελεσμα

1. Αν πουν ολοι ΝΑΙ σε ολα, εχει καλως , θα κονομαω , αλλα τα τεκνα μου, θα με ξερουν εξ οψεως, φωτογραφικώς να λεμε...

 

2. Αν πουν ΟΧΙ σε ολα , εχει πολυ καλως , καθοτι η κερά τα κονομαει , θα χαιρετηθουμε ασκαρδαμικτι ή κάπως έτσι, και θα 

πλατσουριζω στην πισινα με τα τέκνα , .... τις κορες μου , εννοω, η πισινα πλαστική , jumbiσια... μην παραξηθουμε κιολας... και μετα θα 

 

ΚΑΘΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γράψω αυτά που σκέφτομαι θα με κακοχαρακτηρίσετε............

Μην γράψεις... Μην γράψεις.....    Γιατί αμα γράψουμε όλοι τι σκεφτόμαστε, θα πουν οτι ασκούμε άλλο επάγγελμα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω έχουμε 41 απαντήσεις και στην σελίδα της διαβούλευσης καμμιά. Τι κάνουν τις φιλτράρουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω τιποτα !

   Αυτοι δεν ελεγαν οτι ολα τα δεδομενα θα στελνονται αυτοματα, ημερησια απο καθε επιχ/ση ? Αρα γιατι θα θελουν απο εμας τα δεδομενα καθε μηνα ????

Βλακιες και τιποτα αλλο !!! Το συστημα εχει διαλυθει ολο .Εχουν φορτωσει σε μας,τα παντα και δυστυχως,μας εχουν κανει αμμισθους υπαλληλους,του Υπουργ.Οκον. του ΟΕΑΔ του ΣΕΠΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΞΟΔΑ ΠΟΥ ΤΑ ΖΟΥΜΕ ΗΔΗ !!!! Τα χαρτια ,τα μελανια,τους υπαλληλους,τον χρονο μας κανεις δεν υπαρχει περιπτωση να μας τα πληρωση !!!! Τα προστιμα απο λαθη ???? Ανθρωπος εισε !!

   Εχουμε γινει πλεον ηδη χομπιστες οι περισσοτεροι μας ? Δουλευουμε γιατι ?? Για το τιποτα πλεον και ταυτοχρονα ημαστε υπευθυνοι,για ολα σχεδον !!

Διακοπες δεν μπορουμε να κανουμε πλεον ,δουλευουμε πανω απο12 ωρες ο καθενας μας,δεν αμοιβομαστε γιατι δεν μας πληρωνουν,τα ακουμε κιολας γιατι δεν τους κανουμε και φραπε την ωρα που τον θελουν (βλεπε πελατες),ολα τελεια δηλαδη !!!!

    Αντε λοιπον ΧΟΜΠΙΣΤΑ ΜΟΥ,για να εισε Λογιστης τους,το επομενο βημα θα ειναι να τους πληρωνεις και αυτους !!!Το Δημοσιο το πληρωνουμε ηδη !!!!

    Εχω να πω και αλλα πολλα ,αλλα δεν προλαβαινω γιατι εδω που ζω και εξασκω το επαγγελμα μου,ειχαμε συνεχεια και θα εχουμε ελεγχους απο τους παντες !!!!

Τοσο τακτικα,που στις μεγαλες πολεις,ουτε που το εχουν καν στο μυαλο τους !!! Εποχικοτητα βλεπεις,αλλα αυτο το μαρτυριο δεν παιζετε με τιποτα!!! Και με ολες αυτες τις τις υποχεωσεις !!!!

Δεν Ξερω τι θα γινει πλεον αυριο !!!

 

Γιαννης

Κυκλαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ημαστε καλα να μην κανουμε καμοια δηλωση ουτε φπα ουτε εισοδηματος ουτε πληρωμες ικα για να μαθουν να σεβονται  αυτους που δουλευουν αμιδθη γι αυτουσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοί σε λίγο θα πάνε στα Σόδομα να μοιράσουν τζάμπα προφυλακτικά.

 

Γραφειοκράτες τα Σόδομα καταστράφηκαν και μην επιβαρύνετε τις επιχειρήσεις με ότι λαλακία σας έλθει στο κεφάλι .

 

Κλείστε τα  κλιματιστικά και ανοίξτε τα παράθυρα να ακούσετε τον θόρυβο της αγοράς. Απόλυτη ησυχία δεν κουνιέται φύλλο!!!

 

Και μην φουσκώνεται και τα μυαλά των ξένων ότι ήλθαν στην χώρα της παρανομίας και της φοροδιαφυγής ,γιατί ΟΛΑ αυτά υπήρχαν επειδή οι νόμοι ήταν πολλοί και ποτέ δεν εφαρμόζονταν.

 

Δεν μπορεί για 5 μαλάκες να την πληρώνει το σύνολο .Από τις ετήσιες συγκεντρωτικές βρίσκετε τους μαλάκες και τους κλείνετε δια παντός μέσα ,χωρίς δικαίωμα προσφυγής και αμέσως θα εξαφανιστούν οι υπόλοιποι από φόβο.

 

Βγάλτε το από το μυαλό σας το χωροφυλακιστίκο ,η ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ δημιουργεί τα προβλήματα και οι ευνοικές ρυθμίσεις που βγάζετε κάθε τρεις και λίγο .ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΛΠΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΟΝΤΑΡΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΛΑΜΟΓΙΟ. 

 

και τα εικονικά και τα πλαστά τα ξέρετε και σεις βγάλατε πριν 3 χρόνια την ρύθμιση και καθαρίσανε.

 

Οτιδήποτε   γίνεται τώρα είναι για λόγους αδυναμίας την οποία ο φορολογούμενος την δηλώνει οικειοθελώς με την παρότρυνση του λογιστή ,ο δε μη σύννομος Ο ΜΑΥΡΟΣ δηλ. έτσι ή αλλιώς δεν εμπεριέχεται σε ΚΑΜΙΑ εκκαθαριστική.

 

Οσο για την συμφωνία δηλώσεων ΦΠΑ και βιβλίων υπεύθυνος είναι ο λογιστής.

 

Και το λέω αυτό γιατί θα μας πρήξετε σε οχλήσεις ασυμφωνίας που θα οφείλονται καθαρά σε λόγους λανθασμένης (τύποις) καταχώρησης ή καθυστέρησης λήψης τιμολογίου και στον έναν μήνα θα είναι παραπάνω ο πωλητής και στον άλλον ο αγοραστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, κατά την άποψή μου, θα πρέπει όλοι να συμμετάσχουμε σ' αυτήν την διαβούλευση με όσο πιο καυστικά σχόλια και επιχειρήματα μπορούμε.

 

Ας αντιδράσουμε έστω και ηλεκτρονικά, έστω για μια φορά ...

 

Καλή δύναμη.

 

 

Διαφωνώ, και εξηγούμαι : Δεν θα κάνω καμία διαβούλευση κλπ αηδίες !!!!!

 

Θα κάνω Απεργία Τωρα!!!!!   Καμία συζήτηση και ανεγκέφαλους !!!!!  

 

Γενικη Απεργία τώρα !!!!!!   Οχι ΦΠΑ, δηλώσεις, Ε7 Ουτε συγκεντρωτικές !!!!  

 

Τι θα μας κάνουν?????   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

taxis connecting accountants... θα γνωριστούμε καλύτερα βρε!!

θα τηλεφωνιόμαστε κάθε μήνα για την συμφωνία των  υπολοίπων, καλό!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ, και εξηγούμαι : Δεν θα κάνω καμία διαβούλευση κλπ αηδίες !!!!!

 

Θα κάνω Απεργία Τωρα!!!!!   Καμία συζήτηση και ανεγκέφαλους !!!!!  

 

Γενικη Απεργία τώρα !!!!!!   Οχι ΦΠΑ, δηλώσεις, Ε7 Ουτε συγκεντρωτικές !!!!  

 

Τι θα μας κάνουν?????   

 

Κώστα όσο και να διαφωνείς, λυπάμαι.

 

Μεμονωμένα δεν γίνονται τέτοιες κινήσεις.

Θα είμαστε δυό, τρείς ... δέκα ... εκατό.

 

Αυτό που προτείνεις, θεωρώ ότι θα γίνει απολύτως αποδεκτό από την συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων, αλλά μόνο αν γίνει συντεταγμένα.

Να οργανωθεί και να αναγγελθεί από τα συλλογικά μας όργανα.

Μόνο τότε μπορεί να σταθεί και να ευδοκιμήσει κάτι τέτοιο..

 

Υπάρχουν όμως τέτοια όργανα ;

Κι αν ναι, είναι ικανά να σηκώσουν το βάρος των εξελίξεων ;

Λυπάμαι ξανά, θα απαντήσω στην ερώτηση μόνος μου.

Μάλλον όχι ...

 

Αν δεν αλλάξουν ρότα αυτά, είμαστε καταδικασμένοι.

Αν αλλάξουν τακτική, τότε ίσως ... κάτι να γίνει.

 

Μέχρι τότε, στείλε καμιά δήλωση, γιατί δεν μας βλέπω καλά ...

 

Και ξανά προτρέπω όλους μας, πρέπει να συμμετάσχουμε στην έστω και "για τους τύπους" αυτή την  διαβούλευση.

Πρέπει τουλάχιστον να πούμε έστω μια φορά την άποψή μας κι ας μην την λάβει κανείς υπόψη του.

 

Κι ας είναι καταδικασμένη εκ των προτέρων ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...