Jump to content
SIMITIAN

ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕ ΞΕΝΗ ΣΗΜΑΙΑ

Recommended Posts

ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΤΥΧΕ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ TAXIS ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο BROWSER ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΗΓΗΤΕΣ

ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ Ο ΑΦΜ

1313, on 05 Jun 2015 - 4:09 PM, said:snapback.png

Ναυτικός (αξιωματικός εμπορικού) εισέπραξε μισθούς από εταιρεία με έδρα στο εξωτερικό (δεν υπάρχει ελληνικό ΑΦΜ).Δηλώνονται στον κωδικό 251 (χωρίς ηλεκτρονική πληροφόρηση) .Για να υποβληθεί η δήλωση ζητά ΑΦΜ εργοδότη,βάζω 999999999,000000000,999999998 και τίποτα.Τι κάνω πως προχωράω;

ΓΡΑΦΩ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ . ΠΕΡΥΣΙ ΤΟ ΒΑΖΑΜΕ ΣΤΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΓΡΑΜΗ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΟΥΣΕ. ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ? ΜΗΠΩΣ ΠΑΝΕ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΩΔΙΚΟ ΤΕΛΙΚΑ ΦΕΤΟΣ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ?

ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΑΦΜ ΤΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η ΔΗΛΩΣΗ!!!!!!!!!

Οι μισθοί του αξιωματικού εμπορικού ναυτικού φορολογικού κατοίκου Ελλάδας που υπηρετεί σε πλοίο με ξένη σημαία και ξένων συμφερόντων κατ' εμέ θα πρέπει λογικά να πάνε στον κωδικό 263. Το ερώτημα είναι ότι αναφέρει στις οδηγίες για τον συγκεκριμένο κωδικό ότι "εφόσον υπηρετείτε κλπ...και ο φόρος εισοδήματος έχει καταβληθεί στην αλλοδαπή.." . Εγώ ας πούμε έχω μηνιαίες αποδοχές μισθοδοσίας(και όχι ετήσιες) διότι αυτές του έδωσαν από το κρουαζιερόπλοιο που δουλεύει και εκεί δεν ασχολούνται με ετήσιες αποδοχές, παρακρατήσεις φόρων και δε συμμαζεύεται!!!!! και δεν του έχει κρατηθεί φόρος(Ολλανδική εταιρεία)..συνεχίζει και σε αυτή την περίπτωση να πηγαίνουν εκεί οι αποδοχές του ή μήπως μπορούν να πάνε και στον 389 στην 1η σελίδα? και αυτός δεν έχει δικαίωμα για έκπτωση αποδείξεων?

καλή ιδέα να τα βάλεις στον 389 και να φορολογηθεί σαν μισθωτός βάζοντάς του και αποδείξεις..δε λέω..

αλλά δυστυχώς το σωστό νομίζω(όχι ότι αλλάζει και τίποτα) είναι στον 251, και όχι στον  263(διότι δεν αποδόθηκε φόρος στο εξωτερικό), με όλες τις συνέπειες που ξέρεις.. 

καλή ιδέα να τα βάλεις στον 389 και να φορολογηθεί σαν μισθωτός βάζοντάς του και αποδείξεις..δε λέω..

αλλά δυστυχώς το σωστό νομίζω(όχι ότι αλλάζει και τίποτα) είναι στον 251, και όχι στον  263(διότι δεν αποδόθηκε φόρος στο εξωτερικό), με όλες τις συνέπειες που ξέρεις.. 

Τη κάτσαμε ιγκόρ τούντορ....

και το περνάει το σύστημα και χωρίς ΑΦΜ εργοδότη σωστά?

Τι συνέπειες εννοείς; Θα φορολογηθεί κανονικά με τον συντελεστή που ισχύει για τους αξιωματικούς ή το κατώτερο πλήρωμα, απλώς δεν του έχει γίνει εκ των προτέρων η παρακράτηση σωστά;

Επίσης αν το πλοίο του έκανε κρατήσεις για το Ν.Α.Τ αυτές θα αφαιρούταν από τις αποδοχές, σε περίπτωση ωστόσο που ο ίδιος ο ναυτικός κάνει εξαγορά στο Ν.Α.Τ τι γίνεται;

Τελικά τζίμ πάει υποχρεωτικά στον 263 ασχέτως αν δεν έχει αποδοθεί φόρος γιατί στον 251 πρέπει να βάλεις ΑΦΜ για να φύγει η δήλωση. Έτσι μου είπαν στο 15515.

καλημέρα..

Πλοίαρχος εργάστηκε το 2015 σε ναυτιλιακή εταιρεία του 89/67(ιδέα δεν έχω τι είναι αυτό)  με ελληνικό αφμ αλλά σε πλοίο με Λιβεριανή σημαία με αποδοχές 12000 χωρίς παρακράτηση..

μπορούμε να στηριχθούμε στην πολ.1084 και να τις πάμε στον κωδικό 389 ή αναγκαστικά στον 263..?

12 λεπτά πριν , GEORGE01 said:

παει στον 251 και βαζεις και το αφμ της ναυτιλιακης μετα, θα φορολογηθει με 15% στην εκκαθαριση

αυτής της άποψης ήμουνα και γω, όπως έγραψα και παλιότερα, αλλά λέω μπας και..του γλιτώναμε κανένα ευρουλάκι..

σ ευχαριστώ..

εαν η εφορια για τον α-β λογο του ζητησει ελεγχο θα πρεπει να προσκομισει τη βεβαιωση αποδοχων και ετσι την πατησε, ετσι κι αλλιως ο φορος που του εχει καταλογιστει ειναι ηδη στην τσεπη του αφου δεν του εχει παρακρατηθει, επιπλεον εαν δεν κανει εξαγορα υπηρεσιας στο νατ εχει ωφεληθει απο τη ξενη σημαια

Καλημέρα σας… εχω περίπτωση που εχει κάνει και εξαγορά ΝΑΤ …

Όταν το βαζω στο πίνακα 4Α κωδικός 351 μου το βγάζει για έλεγχο..

Εν τω μεταξυ η βεβαίωση από το ΝΑΤ εχει και ενάμιση μηνα  του 2014 … απο το ΝΑΤ μου λενε δεν γινεται  να τα χωρισουν σε 2014 & 2015….

Σκέφτηκα να το αφαιρέσω από τις αποδοχές την πληρωμή ΝΑΤ και το αποτέλεσμα να μπει στο 251…

Κανεις που εχει παρόμοια περίπτωση???

ευχαριστω

On 1/7/2016 at 8:55 ΠΜ, Olivi said:

Καλημέρα σας… εχω περίπτωση που εχει κάνει και εξαγορά ΝΑΤ …

Όταν το βαζω στο πίνακα 4Α κωδικός 351 μου το βγάζει για έλεγχο..

Εν τω μεταξυ η βεβαίωση από το ΝΑΤ εχει και ενάμιση μηνα  του 2014 … απο το ΝΑΤ μου λενε δεν γινεται  να τα χωρισουν σε 2014 & 2015….

Σκέφτηκα να το αφαιρέσω από τις αποδοχές την πληρωμή ΝΑΤ και το αποτέλεσμα να μπει στο 251…

Κανεις που εχει παρόμοια περίπτωση???

ευχαριστω

Συνάδελφε αυτό όπως καταλαβαίνεις δεν είναι ορθόν,οπότε λαμβάνεις τα ρίσκα σου..Με το ΝΑΤ επικοινώνησες για να διορθωθεί η βεβαίωση???

το ξερω οτι δεν ειναι σωστο 100 % αλλα ηθελα να αποφύγω τον ελεγχο..  ρώτησα στη Δ.Ο.Υ. μου ειπαν οτι τους ενδιαφέρει η ημερομηνία πληρωμής τα χαρτια δείχνουν οτι πληρωθήκανε μεσα στο 2015..οποτε θα μου βγάλει για έλεγχο και θα παω στην συγκεκριμένη υπάλληλο την Δευτέρα κιόλας με τα γραμματια εισπραξης εισφορων λογω εξαγορας...

18 λεπτά πριν , Olivi said:

το ξερω οτι δεν ειναι σωστο 100 % αλλα ηθελα να αποφύγω τον ελεγχο..  ρώτησα στη Δ.Ο.Υ. μου ειπαν οτι τους ενδιαφέρει η ημερομηνία πληρωμής τα χαρτια δείχνουν οτι πληρωθήκανε μεσα στο 2015..οποτε θα μου βγάλει για έλεγχο και θα παω στην συγκεκριμένη υπάλληλο την Δευτέρα κιόλας με τα γραμματια εισπραξης εισφορων λογω εξαγορας...

την εξαγορά την περνάμε στον 351??

On 7/2/2016 at 7:51 ΜΜ, Olivi said:

συναδελφε, ειναι ορθοτατο, την εφορια την ενδιαφερει ποτε ο ναυτικος εκανε τη συγκεκριμμενη εξαγορα και οχι ποιο διαστημα αφορα αυτη, ειπαρχουν περιπτωσεις ναυτικων (ειδικα την περιοδο που πλησιαζουν κοντα στη συνταξη) οπου εξαγοραζουν υπηρεσια ακομα και περιοδο 2-3 χρονων πισω,

On 4/7/2016 at 10:03 ΠΜ, Olivi said:

ναι....

γιατί όμως δεν μου μειώνει τον φόρο???? έχω βάλει τις ευρωποιημένες αποδοχές αξιωματικού σε πλοίο με ξένη σημαία στον 263...και την εξαγορά στον 351 και δεν μου μειώνει τον φόρο.

On 4/7/2016 at 10:15 ΠΜ, GEORGE01 said:

συναδελφε, ειναι ορθοτατο, την εφορια την ενδιαφερει ποτε ο ναυτικος εκανε τη συγκεκριμμενη εξαγορα και οχι ποιο διαστημα αφορα αυτη, ειπαρχουν περιπτωσεις ναυτικων (ειδικα την περιοδο που πλησιαζουν κοντα στη συνταξη) οπου εξαγοραζουν υπηρεσια ακομα και περιοδο 2-3 χρονων πισω,

με συγχωρείς αλλά δεν προκύπτει από κάποια εγκύκλιο αυτό που λέτε(τουλάχιστον δεν έχει περάσει από την αντίληψή μου). Βέβαια θεωρητικά "περνάει" και μπορείς να την υποβάλεις αλλά σε ενδεχόμενο έλεγχο τί γίνεται??? 

On 2/7/2016 at 7:51 ΜΜ, Olivi said:

τελικά τί έκανες με την εν λόγω περίπτωση???

On 4/7/2016 at 10:15 ΠΜ, GEORGE01 said:

ένα ακόμη πράγμα που με προβληματίζει στο εν λόγω θέμα είναι ότι όταν πάει ο ναυτικός να καταθέσει τα χαρτιά του για σύνταξη μήπως του ζητήσει το ΝΑΤ τις φορολογικές δηλώσεις και θέλουν συγκεκριμένα να φαίνεται στον 351 η εξαγορά??? και δε θα μπορεί να προχωρήσει στην έκδοση της σύνταξης του??? δεν ξέρω αν το έχει αντιμετωπίσει κανείς..

Τελικά παιδια για ναυτικό έλληνα που απέκτησε εισόδημα από μπάρκο σε πλοιο με ξενη σημαια και διαχειρίστρια ΑΛΛΟΔΑΠΗ εταιρια στις φιλλιπίνες το εισόδημα που εβγαλε πως το εμφανίζουμε στη δήλωση? Να σημειωθεί ότι δεν εξαγόρασε ποτε υπηρεσία ΝΑΤ. Απλά εφυγε και εργασθηκε για μια φιλλιπινεζικη ναυτιλιακή σε πλοία της. Ποια είναι η ορθη αντιμετόπιση?

Καλησπέρα.

Ναυτικός σε πλοίο με ξένη σημαία έλαβε 56400,00 ευρώ το 2018.

Επίσης, εξαγόρασε 27343,05 από το ΝΑΤ τον Ιούνιο του 2018, για έτη που αφορούσαν στο 2016 και στο 2018.

Το ποσό της εξαγοράς το βάζω στο 351 και το ποσό του μισθού στο 251.

Πριν την υποβολή μου βγάζει μήνυμα για έλεγχο λόγω της εξαγοράς.

Έχει αφαιρέσει το ποσό της εξαγοράς από τον μισθό και ο φόρος βγαίνει στο υπόλοιπο.

Αν καταθέσει τα Γραμμάτια Είσπραξης από το ΝΑΤ θα είναι εντάξει, σωστά?

Δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα ώστε να προχωρήσει η εκκαθάριση?

Όποιος μπορεί ας επιβεβαιώσει.

Ευχαριστώ πολύ.

ριξε μια ματια στο δηλωστε εξυπνα 2019 σελ 63-64 

κωδικο 263 βλεπω για τον μισθο οσο για το 351 οκ 

και για τι μιλάμε κατώτερo  η ανωτερο ;