Προς το περιεχόμενο

ασφαλιστικές εισφορές ΟΑΕΕ και καταχώρηση στα βιβλία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλά το 6ο δίμηνο του 2013 πότε το πήρωσε?Αν το πλήρωσε έως 31/3/2013 μπαίνει στα βιβλία.Αυτό κατάλαβα εγώ.

 

Ναι αλλά είχε δοθεί οδηγία αν θυμάμαι καλά ότι καταχωρούνται στο έτος καταβολής (με την απόδειξη) άσχετα από την περίοδο που αφορούσαν, συν ότι έχουμε στείλει εκκαθαριστικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος διευκρινίζεται, ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 23 του ΚΦΕ (ν.4172/2013) από την 1.1.2014 και μετά θα εκπίπτουν μόνο οι καταβληθείσες ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί έως το τέλος του οικείου έτους.

 

Γιατι μεχρι τωρα το ιδιο δεν ισχυε? Και παλι μονο οι καταβληθεισες εισφορες δεν ειχαν δικαιωμα να καταχωρηθουν στα βιβλια και να εκπεσθουν?? Αν δεν τις ειχες πληρωσει δεν τις καταχωρουσες. Κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος διευκρινίζεται, ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 23 του ΚΦΕ (ν.4172/2013) από την 1.1.2014 και μετά θα εκπίπτουν μόνο οι καταβληθείσες ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί έως το τέλος του οικείου έτους.

 

Γιατι μεχρι τωρα το ιδιο δεν ισχυε? Και παλι μονο οι καταβληθεισες εισφορες δεν ειχαν δικαιωμα να καταχωρηθουν στα βιβλια και να εκπεσθουν?? Αν δεν τις ειχες πληρωσει δεν τις καταχωρουσες. Κανω λαθος?

Σωστά.Απλά η διαφορά είναι ότι θα εκπίπτουν οι καταβληθείσες έως 31/12 κάθε έτους και όχι έως 31/3 όπως ισχύει για φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια δεν θα καταχωρειται ποτε το 6ο διμηνο κι ας σου δινει τη δυνατοτητα ο ασφαλιστικος φορεας να το πληρωνεις εμπροθεσμα μεχρι και 31/1 (π.χ οαεε) του επομενου ετους? Δηλαδη το τελευταιο διμηνο θα χανεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιες λογιστικές εγγραφές γίνεται η καταχώρηση των εισφορών ΟΑΕΕ σε ΟΕ με διπλογραφικά βιβλία 

α) όταν οι εισφορές πληρώνονται από την ΟΕ

β) όταν οι εισφορές πληρώνονται από τους εταίρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μας έχουν γανώσει το μυαλό, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ, αυτό:

 

7. Έπειτα από τα παραπάνω γίνεται δεκτό, ότι τα ποσά των ασφαλιστικών εισφορών που καταβλήθηκαν από ελεύθερους επαγγελματίες κατά τα ανωτέρω έως και την 31.3.2014 και αφορούν τη χρήση 2013 μπορούν να εκπεστούν από τα ακαθάριστα έσοδα της χρήσης αυτής.

 

 

Αφορά αυτούς:

 

"6. Όπως μας επισήμανε η Ομοσπονδία Δικαστικών Επιμελητών Ελλάδας και ο Δικηγορικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης με τα ανωτέρω (α) και (β) σχετικά αντίστοιχα, βάσει των διατάξεων του άρθρου 1 του ν.1090/1980 όπως ισχύουν, όσον αφορά τις ασφαλιστικές εισφορές Δικαστικών Επιμελητών και λοιπών νομικών επαγγελμάτων (Δικηγόρων, Υποθηκοφυλάκων, Συμβολαιογράφων) προς τους φορείς ασφάλισής τους (Τ.Α.Ν., Τ.Ε.Α.Δ., Τ.Υ.Δ.Ε., Τ.Π.Δ.Ε., Τ.Υ.Δ.Θ., Ε.Τ.Α.Α., κλπ.) καταβαλλόμενες ασφαλιστικές εισφορές σε μία χρήση δύναται να αφορούν την αμέσως προηγούμενη χρήση.

Συγκεκριμένα, οι ανακοινώσεις των σχετικών Τομέων του Ε.Τ.Α.Α., δυνάμει των οποίων προσδιορίζεται το ύψος των εισφορών και εκκινεί η διαδικασία καταβολής τους από τους ασφαλισμένους, εκδίδονται σε μεταγενέστερο χρόνο της χρήσεως που αφορούν και συνακολούθως και η παραλαβή των ασφαλιστικών βιβλιαρίων, όπου επικολλώνται τα καταβαλλόμενα κατά τη διάρκεια μιας χρήσης ένσημα, παραλαμβάνονται από το Ταμείο στον ανωτέρω χρόνο. Περαιτέρω, η ελάχιστη για κάθε έναν από τους ανωτέρω ασφαλισμένους υποχρεωτική ασφαλιστική εισφορά σε κάθε Τομέα καταβάλλεται αρχικά κατά τη διάρκεια της χρήσης όπου αυτή ανάγεται, διά της αγοράς των σχετικών ενσήμων και της επικολλήσεώς τους στο οικείο ασφαλιστικό βιβλιάριο, η δε τυχόν διαφορά μεταξύ ενσήμων και ελαχίστου ποσού εξοφλείται με την καταβολή μετρητών σε τραπεζικό λογαριασμό του Ταμείου σε μεταγενέστερο χρόνο όπου και παραδίδονται τα ασφαλιστικά βιβλιάρια."

 

Απλά ΚΛΑΣΣΙΚΑ, ο π@πάρας που έγραψε την ΠΟΛ, βαρέθηκε να αναφέρει στο σημείο 7 ότι αφορά την παραπάνω κατηγορία ασφαλισμένων. Πέταξε ένα "Από τα παραπάνω" αλλά ξέχασε να αναφέρει ΡΗΤΑ ότι η διάταξη αυτή αφορά εκείνους που καταβάλουν τις εισφορές κάθε χρήσης στην επόμενη και όχι τους υπολοίπους (ΟΑΕΕ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μας έχουν γανώσει το μυαλό, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ, αυτό:

 

7. Έπειτα από τα παραπάνω γίνεται δεκτό, ότι τα ποσά των ασφαλιστικών εισφορών που καταβλήθηκαν από ελεύθερους επαγγελματίες κατά τα ανωτέρω έως και την 31.3.2014 και αφορούν τη χρήση 2013 μπορούν να εκπεστούν από τα ακαθάριστα έσοδα της χρήσης αυτής.

 

 

Αφορά αυτούς:

 

"6. Όπως μας επισήμανε η Ομοσπονδία Δικαστικών Επιμελητών Ελλάδας και ο Δικηγορικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης με τα ανωτέρω (α) και (β) σχετικά αντίστοιχα, βάσει των διατάξεων του άρθρου 1 του ν.1090/1980 όπως ισχύουν, όσον αφορά τις ασφαλιστικές εισφορές Δικαστικών Επιμελητών και λοιπών νομικών επαγγελμάτων (Δικηγόρων, Υποθηκοφυλάκων, Συμβολαιογράφων) προς τους φορείς ασφάλισής τους (Τ.Α.Ν., Τ.Ε.Α.Δ., Τ.Υ.Δ.Ε., Τ.Π.Δ.Ε., Τ.Υ.Δ.Θ., Ε.Τ.Α.Α., κλπ.) καταβαλλόμενες ασφαλιστικές εισφορές σε μία χρήση δύναται να αφορούν την αμέσως προηγούμενη χρήση.

Συγκεκριμένα, οι ανακοινώσεις των σχετικών Τομέων του Ε.Τ.Α.Α., δυνάμει των οποίων προσδιορίζεται το ύψος των εισφορών και εκκινεί η διαδικασία καταβολής τους από τους ασφαλισμένους, εκδίδονται σε μεταγενέστερο χρόνο της χρήσεως που αφορούν και συνακολούθως και η παραλαβή των ασφαλιστικών βιβλιαρίων, όπου επικολλώνται τα καταβαλλόμενα κατά τη διάρκεια μιας χρήσης ένσημα, παραλαμβάνονται από το Ταμείο στον ανωτέρω χρόνο. Περαιτέρω, η ελάχιστη για κάθε έναν από τους ανωτέρω ασφαλισμένους υποχρεωτική ασφαλιστική εισφορά σε κάθε Τομέα καταβάλλεται αρχικά κατά τη διάρκεια της χρήσης όπου αυτή ανάγεται, διά της αγοράς των σχετικών ενσήμων και της επικολλήσεώς τους στο οικείο ασφαλιστικό βιβλιάριο, η δε τυχόν διαφορά μεταξύ ενσήμων και ελαχίστου ποσού εξοφλείται με την καταβολή μετρητών σε τραπεζικό λογαριασμό του Ταμείου σε μεταγενέστερο χρόνο όπου και παραδίδονται τα ασφαλιστικά βιβλιάρια."

 

Απλά ΚΛΑΣΣΙΚΑ, ο π@πάρας που έγραψε την ΠΟΛ, βαρέθηκε να αναφέρει στο σημείο 7 ότι αφορά την παραπάνω κατηγορία ασφαλισμένων. Πέταξε ένα "Από τα παραπάνω" αλλά ξέχασε να αναφέρει ΡΗΤΑ ότι η διάταξη αυτή αφορά εκείνους που καταβάλουν τις εισφορές κάθε χρήσης στην επόμενη και όχι τους υπολοίπους (ΟΑΕΕ).

 

Εμενα αυτο το ....μπορουν να εκπεστουν....

δεν μου κανει υποχρεωση αλλα επιλογη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφει σε κάποιο σημείο :

 

4. Στη φορολογία εισοδήματος ισχύει η βασική αρχή της αυτοτέλειας των χρήσεων, γι’ αυτό δεν αναγνωρίζονται προς έκπτωση στην τρέχουσα χρήση δαπάνες που αφορούν προηγούμενες ή επόμενες χρήσεις έστω και αν καλύπτονται με δικαιολογητικά της τρέχουσας χρήσης, καθόσον οι δαπάνες κατά κανόνα αναγνωρίζονται στην χρήση κατά την οποία καθίστανται δεδουλευμένες και εκκαθαρισμένες, ανεξάρτητα αν έχει καταβληθεί το αντίτιμό τους ή όχι.

 

Δηλαδή εάν έχει γίνει ρύθμιση και πληρώνει παλιές εισφορές μαζί με τα τρέχοντα δεν αναγνωρίζονται οι παλιες εισφορές γιατί αφορούν παλιές χρήσεις (με την ένοια της αυτοτέλειας των χρήσεων) παρά μόνο της εκάστοτε τρέχουσας χρησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα αυτο το ....μπορουν να εκπεστουν....

δεν μου κανει υποχρεωση αλλα επιλογη 

Εμένα πάλι μου αφήνει την εντύπωση ότι ΚΑΤΑ ΠΑΡΕΚΚΛΙΣΗ του νόμου, όσοι κατέβαλαν έως και 31/03/2014 τις εισφορές που αφορούσαν το 2013, μπορούν πλέον να τις εκπέσουν από τα ακαθάριστα έσοδά τους... γιατί μέχρι πρότινος δεν μπορούσαν... Γιατί οι περισσότεροι είχαν εκπέσει τις εισφορές του 2012 με την δήλωση εισοδήματος του 2013, ενώ θα μπορούσαν να τις συμπεριλάβουν στα βιβλία τους (κατά παράβαση της αρχής της αυτοτέλειας της χρήσεως).

 

Μήπως ανακοίνωσαν αυτή την "διευκρίνιση" ενόψει αλλαγής του τρόπου καταβολής των εισφορών των αναφερόμενων στο σημείο 6 ασφαλισμένων;

 

Για να μην το κουράζω, ασχολούμαστε με ΜΑΛΑΚΙΕΣ.

 

Έπρεπε να καταχωρούμε τις δαπάνες στα βιβλία, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ, της ημερομηνίας καταβολής και θα προβαίναμε σε αναμόρφωση των δαπανών που δεν καταβλήθηκαν, μέχρι και την ημερομηνία υποβολής της δήλωσης εισοδήματος.

Διαφορετικά ας έχουν ΟΛΟΙ λογιστικά βιβλία, να κάνουν προβλέψεις, συμψηφισμού κλπ και να τελειώνει το πανυγήρι με το βιβλίο εσόδων-εξόδων-ταμείου-συμψηφισμού που θεωρούν και "απλογραφικό". Και φυσικά χωρίς να έχουν υποχρεώσεις των πραγματικών Γ Κατηγορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από κάθε χρησμοδότηση η Πυθία πλενόταν, έπινε νερό από την Κασταλία πηγή, μασούσε φύλλα δάφνης και ανέβαινε σ' έναν τρίποδα. Από τη βάση του τρίποδα έβγαιναν αναθυμιάσεις που παράγονταν με την καύση διαφόρων ψυχοτρόπων βοτάνων…..

 

Των φρονίμων τα παιδιά γνωρίζοντας τι θα επακολουθήσει συστήνουν ότι:

 

3. Οι ερμηνευτικές εγκύκλιοι δεν είναι δεσμευτικές για τους φορολογούμενους

4. Απαντήσεις που παρέχονται ή απόψεις που διατυπώνονται από υπάλληλο της Φορολογικής Διοίκησης σχετικά με την ερμηνεία της φορολογικής νομοθεσίας, δεν δεσμεύουν τη Φορολογική Διοίκηση, εκτός από τις περιπτώσεις, στις οποίες αυτό προβλέπεται στον Κώδικα.

(Άρθρο 9, ν. 4174)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, 

 

να ρωτήσω κάτι και γώ??????? 

 

τα δίμηνα τα περνάτε στα βιβλία ένα ένα ή κάνετε συγκεντρωτική εγγραφή στις 31/12?????

 

επίσης όταν έχουν κάνει ρύθμιση την περνάτε και αυτήν??

 

ευχαριστώ

 

 

Υ.Γ. για να μου φέρουν τις πληρωμές κάθε δίμηνο χτικιάζω..... και τώρα που μπήκα σε κανα δυό στον ΟΑΕΕ βλέπω ότι άλλα μου είχαν φέρει μέχρι 31/12/2013 και άλλα έχει ο ΟΑΕΕ  :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου,ειναι υποχρεωτικο να τις περασεις...εσυ αποφασιζεις

Ευχαριστω, θα τις περάσω συγκεντρωτικά με την βεβαίωση του ΟΑΕΕ (στο μηχ/Νο βιβλίο εσόδων εξόδων , θα το γράψω με το χέρι ? δεν μου εχει ξανά τύχει ,τι τύχη Θεέ μου , )και θα κάνω και τροποποιητική εκκαθαριστική ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως γνωριζει καποιος τί θα γινει με οσους εχουν ΟΓΑ??? 

 

Στο site του ΟΓΑ δεν εχει ανοιξει εφαρμογη με τα ποσα εισφορων του 2013 και μην μου πειτε να ζητησω τις πληρωμες , διοτι καποιοι εχουν πληρωσει ετεροχρονισμενα και θελω να δω τί φαινεται στο συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, 

 

να ρωτήσω κάτι και γώ??????? 

 

τα δίμηνα τα περνάτε στα βιβλία ένα ένα ή κάνετε συγκεντρωτική εγγραφή στις 31/12?????

 

επίσης όταν έχουν κάνει ρύθμιση την περνάτε και αυτήν?? (γιατί στην βεβαίωση του ΟΑΕΕ είναι και η ρυθμιση μέσα)

 

ευχαριστώ

 

 

Υ.Γ. για να μου φέρουν τις πληρωμές κάθε δίμηνο χτικιάζω..... και τώρα που μπήκα σε κανα δυό στον ΟΑΕΕ βλέπω ότι άλλα μου είχαν φέρει μέχρι 31/12/2013 και άλλα έχει ο ΟΑΕΕ  :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως γνωριζει καποιος τί θα γινει με οσους εχουν ΟΓΑ??? 

 

Στο site του ΟΓΑ δεν εχει ανοιξει εφαρμογη με τα ποσα εισφορων του 2013 και μην μου πειτε να ζητησω τις πληρωμες , διοτι καποιοι εχουν πληρωσει ετεροχρονισμενα και θελω να δω τί φαινεται στο συστημα.

 

Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ.

 

ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ... ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΕΣ ΦΠΑ ΕΠΙΣΗΣ,

 

ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗΣ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ 666...

 

 

 

ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ...

 

ΟΥΤΕ ΑΚΡΙΒΗ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ 4ου 3ΜΗΝΟΥ 2013

 

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως γνωριζει καποιος τί θα γινει με οσους εχουν ΟΓΑ??? 

 

Στο site του ΟΓΑ δεν εχει ανοιξει εφαρμογη με τα ποσα εισφορων του 2013 και μην μου πειτε να ζητησω τις πληρωμες , διοτι καποιοι εχουν πληρωσει ετεροχρονισμενα και θελω να δω τί φαινεται στο συστημα.

Aνταποκριτης του Ογα μου είπε οτι θα ανοιξει το συστημα απο την επόμενη εβδομαδα ( αν περιμενουμε δηλ να τσεκαρουμε μεσα απο Ογα πανε πίσω ΟΛΑ εκκαθαρ,κλεισιμο κλπ κλπ)

 

Παντως η βεβαίωση που θα εκδοθεί αφορα οτιδηποτε πληρωσε μεσα στο 2013 ...

 

Η απορια μου ειναι η εξης :

 

Η αποφαση αυτη που βγηκε τις προαλλες  ποιους αφορα?Καθαρα τους δικηγορους κ μόνο? Η αποφαση εχει εκδοθει με βαση καποια ερωτημα που εγιναν απο Δικηγορους αλλα αναφερει : ..."καθως κ ερωτηματα συλλογων ελευθ.επαγγελματιων " απανταει δηλ γενικοτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η αποφαση αυτη που βγηκε τις προαλλες  ποιους αφορα?Καθαρα τους δικηγορους κ μόνο? Η αποφαση εχει εκδοθει με βαση καποια ερωτημα που εγιναν απο Δικηγορους αλλα αναφερει : ..."καθως κ ερωτηματα συλλογων ελευθ.επαγγελματιων " απανταει δηλ γενικοτερα?

  Αυτό ακριβώς , απαντάει γενικότερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αυτό ακριβώς , απαντάει γενικότερα .

Ευτυχως που υπαρχει κα καποιος που το αντιλαμβανεται το ιδιο με μενα.....Σωτηρη δεν ξερω αν διαβασες το σχολιο της δευτερας απο τον κ.Νιφροπουλο 

 

σου  παραθετω ενα ερωτημα σπου εθεσα σε αλλη συζητηση  ...

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=90184&page=7#entry621814

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, επειδη έχω μπερδευτεί με το συγκεκριμένο θέμα, έχω περιπτωση γιατρο ο οποιος έχει πληρώσει τις εισφορές του β΄ εξαμήνου του 2013 20/01,

και το ποσό αυτό έχει περαστεί στο χειρόγραφο βιβλίο την συγκεκριμένη ημερομηνία,

Ποια είναι γνώμη σας το αφήνει ως έχει ( η αλήθεια είναι ότι βγάζει ζημια) ή το σβήνω και το περνάω 31/12 για να εκπέσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,τελικά είναι υποχρεωτικό να καταχωρησει κάποιος τις ασφαλιστικες εισφορές ΟΑΕΕ,ακόμα κι αν δεν του χρειαζεται στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και όλες τις υπόλοιπες δαπάνες που αφορούν την παραγωγική λειτουργία της επιχείρησης, ΝΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά τα όσα διάβασα έχω καταλήξει στα εξής,

 

τα 6 δίμηνα 2013 του Ο.Α.Ε.Ε. εφόσον έχουν καταβληθεί έως τις 31/3/14 και εφόσον έχουν καταχωρηθεί στα βιβλία έως 31/12/2013 θα εκπέσουν κανονικά απο την χρήση 2013.

 

για την χρήση 2014 θεωρώ πως το 2015 θα βγει αντίστοιχη παράταση εφόσον οι εισφορές του 6 διμήνου 2014 θα εκδοθούν τον Ιανουάριο 2015.

 

ένα ζήτημα το οποίο προκύπτει είναι ότι, οι εισφορές του 6 διμήνου 2012 οι οποίες καταβλήθηκαν το 2013 και δεν είχαν συμπεριληφθεί στην βεβαίωση εισφορών του 2012 απο τον Ο.Α.Ε.Ε., πάνε χαμένες γιατί αφορούν την χρήση 2012.

 

για τις εισφορές των ιατρών ισχύει ότι και με τον Ο.Α.Ε.Ε.

 

όσον αφορά τους νομικούς, οι σύλλογοι έχουν προτείνει στο υπουργείο να ισχύσει η έκπτωση για τις εισφορές του 2013 οι οποίες έχουν καταβληθεί έως 31/5/2014 και περιμένουμε νεότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά τα όσα διάβασα έχω καταλήξει στα εξής,

 

τα 6 δίμηνα 2013 του Ο.Α.Ε.Ε. εφόσον έχουν καταβληθεί έως τις 31/3/14 και εφόσον έχουν καταχωρηθεί στα βιβλία έως 31/12/2013 θα εκπέσουν κανονικά απο την χρήση 2013.

 

για την χρήση 2014 θεωρώ πως το 2015 θα βγει αντίστοιχη παράταση εφόσον οι εισφορές του 6 διμήνου 2014 θα εκδοθούν τον Ιανουάριο 2015.

 

ένα ζήτημα το οποίο προκύπτει είναι ότι, οι εισφορές του 6 διμήνου 2012 οι οποίες καταβλήθηκαν το 2013 και δεν είχαν συμπεριληφθεί στην βεβαίωση εισφορών του 2012 απο τον Ο.Α.Ε.Ε., πάνε χαμένες γιατί αφορούν την χρήση 2012.θα καταχωρηθουν στη χρηση του 2013 ,πολ1085

 

για τις εισφορές των ιατρών ισχύει ότι και με τον Ο.Α.Ε.Ε.

 

όσον αφορά τους νομικούς, οι σύλλογοι έχουν προτείνει στο υπουργείο να ισχύσει η έκπτωση για τις εισφορές του 2013 οι οποίες έχουν καταβληθεί έως 31/5/2014 και περιμένουμε νεότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...