Προς το περιεχόμενο

ασφαλιστικές εισφορές ΟΑΕΕ και καταχώρηση στα βιβλία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πότε βγήκε η συγκεκριμένη απόφαση ότι όταν έχουμε και εταιρία και ατομική τα καταχωρούμε μόνο στην εταιρία??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε βγήκε η συγκεκριμένη απόφαση ότι όταν έχουμε και εταιρία και ατομική τα καταχωρούμε μόνο στην εταιρία??

Πολ.1085/20-03-2014 στο αρθ.3, παρ.2.

Καλησπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που τα είχα υπολογίσει με βάση αυτά που έλεγαν μέχρι προχθές στην Ο.Ε (παρόλο που υπήρχε ατομική),,,,,,εκτύπωσα βιβλία 4ου τριμήνου 2013...και έστειλα και τις αντίστοιχες εκκαθαριστικές.....τι να κάνω?....Διόρθωση βιβλίων...τροποποιητικές εκκαθαριστικών.....και νέο υπολογισμό φόρου Ο.Ε.?....

Αναμόρφωση ,διότι ο κάθε βλαξ του δημοσίου μπορεί να σε υποχρεώσει ΜΟΝΟ για την φορολογικό χειρισμό μιας δαπάνης και όχι να καθορίσει τι είναι δαπάνη . Αν βέβαια θέλεις να τα αλλάξεις όλα τα αλλάζεις .Προσωπικά θα τολμούσα να τα αφήσω όπως είναι και να μην κάνω ουτε αναμόρφωση γιατί η πολ είναι μόνο μια οδηγία και η η ερμηνεία ενός νόμου από τον λογιστή μπορεί και να διαφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε βγήκε η συγκεκριμένη απόφαση ότι όταν έχουμε και εταιρία και ατομική τα καταχωρούμε μόνο στην εταιρία?? στην ατομική!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμόρφωση ,διότι ο κάθε βλαξ του δημοσίου μπορεί να σε υποχρεώσει ΜΟΝΟ για την φορολογικό χειρισμό μιας δαπάνης και όχι να καθορίσει τι είναι δαπάνη . Αν βέβαια θέλεις να τα αλλάξεις όλα τα αλλάζεις .Προσωπικά θα τολμούσα να τα αφήσω όπως είναι και να μην κάνω ουτε αναμόρφωση γιατί η πολ είναι μόνο μια οδηγία και η η ερμηνεία ενός νόμου από τον λογιστή μπορεί και να διαφέρει. 

Βέβαια υπάρχει και αυτό:

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4174/2013

Άρθρο 9

...........

3. Οι ερμηνευτικές εγκύκλιοι δεν είναι δεσμευτικές για τους φορολογούμενους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πότε βγήκε η συγκεκριμένη απόφαση ότι όταν έχουμε και εταιρία και ατομική τα καταχωρούμε μόνο στην εταιρία?? στην ατομική!  ;)

 

 

Ναι εκ παραδρομής έκανα λάθος ερώτηση αλλά ο συντοπίτης και φίλος Κώστας απάντησε σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εκ παραδρομής έκανα λάθος ερώτηση αλλά ο συντοπίτης και φίλος Κώστας απάντησε σωστά.

Ορθή επανάληψη!!!   :P  :P

Από που είσαι ρε συντοπίτη ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LAMMERGEIER

Lammergier Κώστας κι εσύ?

Αναφερόμουν στο kostas_25 που είναι ορμόμενος απο Αγρίνιο...

 

Ούτε που μου πέρασε από το μυαλό!!! karamanlhs_fatsa.jpg

 

Εγώ είμαι Κωστής...!!! :P :P

 

Μην μπερδευόμαστε!! :Dkaramanlis.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εκκαθαριστική ΦΠΑ που θα μπουν? Στον κωδ. 666 ?

και σε ποιον κωδικό τα μεταφέρετε στο Ε3 ? 

Προφανώς στις πελατών-προμηθευτών δεν θα μπει. Ετσι δεν είνα ?

Ευχαριστώ.

 

 

666 στην εκαθαριστική

Στο Ε3 έχει ξεχωριστό κωδικό στη στήλη των εξόδων..δε το θυμάμαι τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

666 στην εκαθαριστική

Στο Ε3 έχει ξεχωριστό κωδικό στη στήλη των εξόδων..δε το θυμάμαι τώρα..

516, 517, 518  :D  :D

 

Καλημέρα, συμπατριώτη !!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

. Περαιτέρω, σε συνέχεια της ΠΟΛ.1130/5.6.2013 διαταγής μας αναφορικά με τη φορολογική μεταχείριση των καταβαλλόμενων ασφαλιστικών εισφορών από μέλη νομικών προσώπων της παρ.4 του άρθρου 2 του ν.2238/1994. (προσωπικές εταιρείες κ.λπ.) σας γνωρίζουμε ότι όταν το μέλος της προσωπικής εταιρείας τηρεί βιβλία και στοιχεία του Κ.Φ.Α.Σ. λόγω άσκησης ατομικής επιχείρησης ή ελευθέριου επαγγέλματος τότε υποχρεωτικά οι ασφαλιστικές εισφορές που καταβλήθηκαν μέσα στο έτος 2013, εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα της ατομικής επιχείρησης ή του ελευθέριου επαγγέλματος (δεν ισχύει σε περίπτωση αδράνειας της επιχείρησης). Το ίδιο ισχύει και για τις ασφαλιστικές εισφορές που ενώ αφορούσαν την χρήση του έτους 2012, έχουν καταβληθεί εμπρόθεσμα έως και τις 29.3.2013. Αν ο φορολογούμενος συμμετέχει σε περισσότερες από μία προσωπικές εταιρείες, γίνεται δεκτό, οι καταβαλλόμενες ασφαλιστικές εισφορές σε ταμεία ασφάλισης να εκπίπτουν ως ανωτέρω, εξολοκλήρου από την εταιρία επιλογής του.

 

Το συμπέρασμα είναι ότι εκπίπτουν μόνο ΣΤ/2012 που καταβλήθηκε έως 29/3/2013 και Α,Β,Γ,Δ,Ε/2013 που καταβλήθηκαν έως 31/12/2013, υποχρεωτικά από την ατομική επιχείρηση ή από τα κέρδη των προσωπικών εταιρειών για τα μέλη τους που δεν ασκούν ατομική επιχείρηση ?

 

Εισφορές παρούσας χρήσης που δεν καταβλήθηκαν δεν τις καταχωρούμε ή τις καταχωρούμε και κάνουμε αναμόρφωση ?

 

Πως το αντιμετωπίζετε ?

 

Ειναι καποιοι που εχουν σαν κυρια ασφαλισια τον ΟΓΑ κ σαν εμπροθεσμη πληρωμη για το εξαμηνο του 2012 οριζουν την 30/6/2013..Με βαση την Πολ 1085/2014 δεν εχουν το δικαιωμα να το εκπεσουν?Γιατι οριζει σαν καταλητικη την 29/3/13...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι καποιοι που εχουν σαν κυρια ασφαλισια τον ΟΓΑ κ σαν εμπροθεσμη πληρωμη για το εξαμηνο του 2012 οριζουν την 30/6/2013..Με βαση την Πολ 1085/2014 δεν εχουν το δικαιωμα να το εκπεσουν?Γιατι οριζει σαν καταλητικη την 29/3/13...

Συναδελφοι δε γνωριζει κανεις? το εχετε λυσει ολοι το θεμα των ασφαλιστικων εισφορων? βγηκε μια αποφαση δ12α 1054299ΕΞ2014 Κ ΑΝΑΦΕΡΕΙ σαν καταλητικη την ημερομηνια 31/3/14......Γνωριζει καποιος/α?

 

Ευχαριστω

http://www.forologikanea.gr/news/ekptosi-asfalistikon-eisforon-apo-ta-akatharista-esoda-tis-xriseos-2013-ton-eleutheron-epaggelmation/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6ο διμηνο ΟΑΕΕ με εξοφληση 31/01/2014 τελικα σε ποια χρηση καταχωρειται?μπερδευτικα με την αποφαση

Από τη στιγμή που πληρώθηκε έως 31/3/2014 στη χρήση 2013.Αυτό αναφέρει η απόφαση του Υπουργείου με Αρ.Πρωτ.Δ12Α 1054299- 26/3/2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που πληρώθηκε έως 31/3/2014 στη χρήση 2013.Αυτό αναφέρει η απόφαση του Υπουργείου με Αρ.Πρωτ.Δ12Α 1054299- 26/3/2014.

σωστα αλλα η βεβαιωση του ΟΑΕΕ δεν περιλαμβανει το 6 διμηνο του 2013.ειναι απο το 6ο του 2012 εως 5ο 2013 χωρις τις προσαυξησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που πληρώθηκε έως 31/3/2014 στη χρήση 2013.Αυτό αναφέρει η απόφαση του Υπουργείου με Αρ.Πρωτ.Δ12Α 1054299- 26/3/2014.

Κ ρωταω,κ ελπιζω αυτη τη φορα να παρω εστω κ μια απαντηση απο καποιον που εχει καταλαβει αυτη τη διαταξη , πως προκυπτει αυτη η ημερομηνια?Ειναι καποιοι που εχουν σαν κυρια ασφαλισια τον ΟΓΑ κ σαν εμπροθεσμη πληρωμη για το εξαμηνο του 2012 οριζουν την 30/6/2013 ,δεν εχουν το δικαιωμα να εκπεσουν τις εισφορες για αυτο το εξαμηνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα αλλα η βεβαιωση του ΟΑΕΕ δεν περιλαμβανει το 6 διμηνο του 2013.ειναι απο το 6ο του 2012 εως 5ο 2013 χωρις τις προσαυξησεις!

Ναι αλλά το 6ο δίμηνο του 2013 πότε το πήρωσε?Αν το πλήρωσε έως 31/3/2013 μπαίνει στα βιβλία.Αυτό κατάλαβα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειτα από τα παραπάνω γίνεται δεκτό, ότι τα ποσά των ασφαλιστικών εισφορών που καταβλήθηκαν από ελεύθερους επαγγελματίες κατά τα ανωτέρω έως και την 31.3.2014 και αφορούν τη χρήση 2013 μπορούν να εκπεστούν από τα ακαθάριστα έσοδα της χρήσης αυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειτα από τα παραπάνω γίνεται δεκτό, ότι τα ποσά των ασφαλιστικών εισφορών που καταβλήθηκαν από ελεύθερους επαγγελματίες κατά τα ανωτέρω έως και την 31.3.2014 και αφορούν τη χρήση 2013 μπορούν να εκπεστούν από τα ακαθάριστα έσοδα της χρήσης αυτής.

Εγω γιατι αυτο το    μπορούν να εκπεστούν  γιατι το βλεπω διττο?Με την ενοια του αν θελεις τα αφαιρεις απο το 2013 Η επομενη παραγραφος ειναι "αυστηρη" και μιλαει για πληρωμες του 2014.Επισης να δηλωσω οιτ δεν εχω πιει τιποτα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, εγω δεν τις έχω περάσει στα βιβλία, γιατι ετσι και αλλιώς βγάζουν ζημιές, με τον ΟΑΕΕ δεν έβγαζα περισσότερες ζημιές πράγμα που δεν μου ακουγόταν καλα ( η επιχείρηση ειναι δική μου). Τελικά ειμαι παραβάτης ? στην εκκαθαριστική ΦΠΑ δεν τις έχω συμπεριλάβει . Ειμαι λάθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, εγω δεν τις έχω περάσει στα βιβλία, γιατι ετσι και αλλιώς βγάζουν ζημιές, με τον ΟΑΕΕ δεν έβγαζα περισσότερες ζημιές πράγμα που δεν μου ακουγόταν καλα ( η επιχείρηση ειναι δική μου). Τελικά ειμαι παραβάτης ? στην εκκαθαριστική ΦΠΑ δεν τις έχω συμπεριλάβει . Ειμαι λάθος ?

Γνωμη μου,ειναι υποχρεωτικο να τις περασεις...εσυ αποφασιζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ανακεφαλαίωση να δω αν κατάλαβα καλά?Όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες μπορούν να καταχωρήσουν στα έξοδα των βιβλίων τους για τη χρήση 2013 όσες εισφορές κατέβαλλαν στα ταμεία τους έως 31/3/2014.Το ίδιο ισχύει και για μέλη προσωπικών εταιρειών (ΟΕ-ΕΕ) και αστικών εταιρειών (δικηγορικές εταιρείες κλπ) εκτός αν τα μέλη των εταιρειών έχουν ατομική επιχείρηση οπότε τα καταχωρούν στα βιβλία των ατομικών.Σωστά?Έχω καταλάβει καλά?Κάθε διόρθωση δεκτή.Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...