Προς το περιεχόμενο

ασφαλιστικές εισφορές ΟΑΕΕ και καταχώρηση στα βιβλία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με βάση την ανωτέρω γνώμη του συναδέλφου gkazan ( που είναι και δική μου), όχι μόνο το 6 δίμηνο του 2012, αλλά και όλες οι εκπροθέσμως καταβληθείσες εκπίπτουν ( μπορεί να είναι και καταβληθείσες όχι απο ρύθμιση )

Επειδή όμως είναι εισφορές που δεν αφορούν το 2013, ενδέχεται κάποιος να να αμφισβητήσει την δαπάνη αυτή, δεδομένου ότι και αυτή η διάταξη είναι θολή όπως σχεδόν όλες, δεδομένου ότι δεν υπάρχει για τα ερωτήματα που θέτουμε, σαφής και ξεκάθαρη ερμηνευτική, και όχι απλώς δικές μας γνώμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! επιχειρηματιας που εχει πληρωσει μονο το 5ο διμηνο του 2013 και τα υπολοιπα διμηνα ειναι απληρωτα και μπηκε σημερα σε καθεστως ρυθμισης τι να καταχωρησω στα βιβλια τα απλογραφικα. το 5ο διμηνο το καταχωρω κανονικα, οκ . για τα υπολοιπα ποια ειναι η γνωμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! επιχειρηματιας που εχει πληρωσει μονο το 5ο διμηνο του 2013 και τα υπολοιπα διμηνα ειναι απληρωτα και μπηκε σημερα σε καθεστως ρυθμισης τι να καταχωρησω στα βιβλια τα απλογραφικα. το 5ο διμηνο το καταχωρω κανονικα, οκ . για τα υπολοιπα ποια ειναι η γνωμη σας?

Καταχωρείς μόνο ότι πληρώθηκε μέσα στην χρήση 2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταχωρείς μόνο ότι πληρώθηκε μέσα στην χρήση 2013

ναι οκ αυτο εχει γινει. τα υπολοιπα τα οποια με δοσεις θα πληρωνονται μεσα στο 2014 τι θα γινει? θα καταχωρουνται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οκ αυτο εχει γινει. τα υπολοιπα τα οποια με δοσεις θα πληρωνονται μεσα στο 2014 τι θα γινει? θα καταχωρουνται?

Ναι χωρίς τις προσαυξήσεις στο έτος που πληρώνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ σωστό, οτι στο βιβλίο θα καταχωρείται το σύνολο της κάθε δόσης με την ημερομηνία πληρωμής της, απλά το μέρος της δόσης που αφορά τις προσαυξήσεις θα αναμορφώνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτήματα για τα οποία εδώ και ένα χρόνο αναμένεται εγκύκλιος.

 

1. Εισφορές παρούσας χρήσης που δεν καταβλήθηκαν δεν τις καταχωρούμε ?

    ή τις καταχωρούμε και κάνουμε αναμόρφωση ?

 

2. Είναι δυνατόν εισφορές προηγουμένων χρήσεων να εκπίπτουν επειδή

    καταβλήθηκαν σε τρέχουσα χρήση ?

 

3. Είναι φυσιολογικό από τα κέρδη ΝΠ να αφαιρούνται εισφορές δυσανάλογες

    για τα μέλη ή εισφορές μόνο μερικών μελών έτσι απλά ?  Τα μέλη που θα 

    έχουν αφαιρέσει από την ατομική τους τις εισφορές τους θα μοιράζονται

    τις εισφορές των συνεταίρων τους ή θα προσθέτουμε τις εισφορές τους

    στα προς διανομή κέρδη ?

 

Η πρώτη απάντηση είναι ότι όσο δεν φεύγουν οι yesmen γίνονται όλο

και πιο επικίνδυνοι και αυτό φαίνεται καθημερινά.

 

Ότι γνώμη και να εκφράζει ο καθένας για τα παραπάνω και για άλλα

ερωτήματα που προκύπτουν είναι απλώς γνώμες που δεν κατοχυρώνουν

κανένα για τίποτα.

 

ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ.  

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Έως την 31-12-12 τι έκανες? αν καταχωρούσες και έκανες αναμόρφωση το ίδιο θα κάνεις και τώρα . Αν δεν καταχωρούσες (99,99 αυτό έκανες) κατά την γνώμη μου καταχωρείς μόνο ότι έχεις πληρώσει .Ο λόγος είναι ότι οι εισφορές δεν είναι πραγματικό έξοδο της επιχείρησης(αν ήταν θα το είχες κάθε χρόνο) αλλά είναι ένα "φορολογικό" 'εξοδο.Έχω διαβάσει την απάντηση που έχει δώσει για το θέμα ένα λογιστικό περιοδικο-σαιτ και φαντάζομαι ότι σε έχει προβληματίσει στον χειρισμό του θέματος . 

2.Ναι γιατί υπάρχαν(Ν2238 αρθ31) έξοδα τα οποία εκπίπτουν κατά τον χρόνο καταβολής-πληρωμής  τους πχ δικαιώματα

3.Στην αρχή η έκπτωση αφορούσε μόνο τα φυσικά πρόσωπα αλλά στην πορεία προστέθηκαν κ ΟΕ ,ΕΕ γι αυτό υπάρχει και το μπέρδεμα . Αν αποφασίσεις να καταχωρήσεις στην ατομική τις εισφορές στην ΟΕ δεν θα κάνεις τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βεβαια καταχωρουνται με την ημνια πληρωμης , αλλα αν σου φερει ο πελατης τα 2 αποδεικτικα πληρωμης του τσμεδε με τις εμπροθεσμες πληρωμες στο τελος του ετους δεν θα τα καταχωρησεις τοτε;;

στα απλογραφικα σε ποιον λογ καταχωρειτε τις εισφορες αυτες;;;64-98-04 ή σε άλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

την προεγραφή στον οαεε μπορω να την καταχωρησω;

Καποια βοήθεια;

αν ναι να την βάλω με την ημ/νια πληρωμης δηλαδή πριν την εναρξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εκκαθαριστική ΦΠΑ που θα μπουν? Στον κωδ. 666 ?

και σε ποιον κωδικό τα μεταφέρετε στο Ε3 ? 

Προφανώς στις πελατών-προμηθευτών δεν θα μπει. Ετσι δεν είνα ?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εκκαθαριστική ΦΠΑ που θα μπουν? Στον κωδ. 666 ?

και σε ποιον κωδικό τα μεταφέρετε στο Ε3 ? 

Προφανώς στις πελατών-προμηθευτών δεν θα μπει. Ετσι δεν είνα ?

Ευχαριστώ.

Κανείς .... ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εκκαθαριστική ΦΠΑ που θα μπουν? Στον κωδ. 666 ?

και σε ποιον κωδικό τα μεταφέρετε στο Ε3 ? 

Προφανώς στις πελατών-προμηθευτών δεν θα μπει. Ετσι δεν είνα ?

Ευχαριστώ.

 

 

Στην εκκαθαριστική ΦΠΑ που θα μπουν? Στον κωδ. 666 ?  προφανώς

και σε ποιον κωδικό τα μεταφέρετε στο Ε3 ? οταν ανοιξει ή θα βάλουν κωδικό

ή σε κάποιον από τους ήδη υπάρχοντες

Προφανώς στις πελατών-προμηθευτών δεν θα μπει. Ετσι δεν είνα ? προφανώς πιστεύω κι εγώ

 

Αλλά έχεις φτάσει σε τέτοιο προχωρημένο στάδιο

γιατί εγώ έχω μείνει πολλά χιλιόμετρα πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στην εκκαθαριστική ΦΠΑ που θα μπουν? Στον κωδ. 666 ?  προφανώς

και σε ποιον κωδικό τα μεταφέρετε στο Ε3 ? οταν ανοιξει ή θα βάλουν κωδικό

ή σε κάποιον από τους ήδη υπάρχοντες

Προφανώς στις πελατών-προμηθευτών δεν θα μπει. Ετσι δεν είνα ? προφανώς πιστεύω κι εγώ

 

Αλλά έχεις φτάσει σε τέτοιο προχωρημένο στάδιο

γιατί εγώ έχω μείνει πολλά χιλιόμετρα πίσω.

 

 

Αν τηρηθούν οι προθεμίες  :lol: που έχουν δώσει το Ε3 ανοίγει αν δεν κάνω λάθος τη Δευτέρα 3/2/14

 

Αυτό το λέω γιατί πχ στον πίνακα εδώ  http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/ec0f5df5-8c63-464c-a058-7bccafb1fe73 με τις ημερομηνίες υποβολής για την εκκαθαριστική του φπα δίνει διάστημα 3/1/2014 - 30/04/2014 στα απλογραφικά ενω αν μπεις με τους κωδικούς σου στην προσωποποιημένη πληροφόρηση δίνει μέχρι 25/02/2014 !!!!!

 

Ποιο να ισχύει ??? !!!! Ειδομεν από τα πρόστιμα !!!!

post-50589-0-69640500-1391096786_thumb.j

post-50589-0-61141900-1391096800_thumb.j

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΟΛΙΣ ΜΙΛΟΥΣΑ ΣΤΟ 15515 (Γ.Γ.Π.Σ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΕΛΑΒΑΝ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΟΤΙ Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ Φ1 ΓΙΑ ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΗΓΕΙ ΣΤΙΣ 20/04/2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τηρηθούν οι προθεμίες  :lol: που έχουν δώσει το Ε3 ανοίγει αν δεν κάνω λάθος τη Δευτέρα 3/2/14

 

Αυτό το λέω γιατί πχ στον πίνακα εδώ  http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/ec0f5df5-8c63-464c-a058-7bccafb1fe73 με τις ημερομηνίες υποβολής για την εκκαθαριστική του φπα δίνει διάστημα 3/1/2014 - 30/04/2014 στα απλογραφικά ενω αν μπεις με τους κωδικούς σου στην προσωποποιημένη πληροφόρηση δίνει μέχρι 25/02/2014 !!!!!

 

Ποιο να ισχύει ??? !!!! Ειδομεν από τα πρόστιμα !!!!

 

 

ΜΟΛΙΣ ΜΙΛΟΥΣΑ ΣΤΟ 15515 (Γ.Γ.Π.Σ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΕΛΑΒΑΝ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΟΤΙ Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ Φ1 ΓΙΑ ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΗΓΕΙ ΣΤΙΣ 20/04/2014

έχει αλλάξει κάτι από την ΠΟΛ.1045/23.2.2012 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

. Περαιτέρω, σε συνέχεια της ΠΟΛ.1130/5.6.2013 διαταγής μας αναφορικά με τη φορολογική μεταχείριση των καταβαλλόμενων ασφαλιστικών εισφορών από μέλη νομικών προσώπων της παρ.4 του άρθρου 2 του ν.2238/1994. (προσωπικές εταιρείες κ.λπ.) σας γνωρίζουμε ότι όταν το μέλος της προσωπικής εταιρείας τηρεί βιβλία και στοιχεία του Κ.Φ.Α.Σ. λόγω άσκησης ατομικής επιχείρησης ή ελευθέριου επαγγέλματος τότε υποχρεωτικά οι ασφαλιστικές εισφορές που καταβλήθηκαν μέσα στο έτος 2013, εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα της ατομικής επιχείρησης ή του ελευθέριου επαγγέλματος (δεν ισχύει σε περίπτωση αδράνειας της επιχείρησης). Το ίδιο ισχύει και για τις ασφαλιστικές εισφορές που ενώ αφορούσαν την χρήση του έτους 2012, έχουν καταβληθεί εμπρόθεσμα έως και τις 29.3.2013. Αν ο φορολογούμενος συμμετέχει σε περισσότερες από μία προσωπικές εταιρείες, γίνεται δεκτό, οι καταβαλλόμενες ασφαλιστικές εισφορές σε ταμεία ασφάλισης να εκπίπτουν ως ανωτέρω, εξολοκλήρου από την εταιρία επιλογής του.


 


Το συμπέρασμα είναι ότι εκπίπτουν μόνο ΣΤ/2012 που καταβλήθηκε έως 29/3/2013 και Α,Β,Γ,Δ,Ε/2013 που καταβλήθηκαν έως 31/12/2013, υποχρεωτικά από την ατομική επιχείρηση ή από τα κέρδη των προσωπικών εταιρειών για τα μέλη τους που δεν ασκούν ατομική επιχείρηση ?


 


Εισφορές παρούσας χρήσης που δεν καταβλήθηκαν δεν τις καταχωρούμε ή τις καταχωρούμε και κάνουμε αναμόρφωση ?


 


Πως το αντιμετωπίζετε ?


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω καταχώρησα την δαπάνη σε βιβλια Β' κατηγορίας ο.ε. 31/12/2013  με την ετησια  βεβαιωση του ΟΑΕΕ (περίλαμβάνει 6ο διμ 2012 και 1,2,3,4,5, διμ 2013) .

Η δαπάνη αυτη αφαιρείτε απο τα έσοδα της ΟΕ για ότα τα μέλη της εκτός απο εκείνα που έχουν ατομική επιχείρηση με δραστηριότητα.

 

Εαν κάποια απο  τα μέλη της οε ειναι μέλη και σε αλλη προσωπική ειταιρεία , επιλέγουν απο ποια εταιρεία θα ξεπέσουν την δαπάνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που τα είχα υπολογίσει με βάση αυτά που έλεγαν μέχρι προχθές στην Ο.Ε (παρόλο που υπήρχε ατομική),,,,,,εκτύπωσα βιβλία 4ου τριμήνου 2013...και έστειλα και τις αντίστοιχες εκκαθαριστικές.....τι να κάνω?....Διόρθωση βιβλίων...τροποποιητικές εκκαθαριστικών.....και νέο υπολογισμό φόρου Ο.Ε.?....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που τα είχα υπολογίσει με βάση αυτά που έλεγαν μέχρι προχθές στην Ο.Ε (παρόλο που υπήρχε ατομική),,,,,,εκτύπωσα βιβλία 4ου τριμήνου 2013...και έστειλα και τις αντίστοιχες εκκαθαριστικές.....τι να κάνω?....Διόρθωση βιβλίων...τροποποιητικές εκκαθαριστικών.....και νέο υπολογισμό φόρου Ο.Ε.?....

Λογικα θα πρέπει να γινουν ολα αυτα που λες αλλαγη σε βιβλια και τροποποιητικη ΦΠΑ , δε λες παλι καλα που δεν εστειλες και δήλωση εισοδήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...