Προς το περιεχόμενο

Λογιστικες εγγραφες τελους χρησης για διανομη κερδων - φορο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους

Εχω την εξης απορια και εχει κολλησει ο εγκεφαλος μου νομιζω....

Εχω Επε με λογιστικα κερδη 2.500 και μετα απο αναμορφωση φορολογητεα κερδη 12800 περιπου

Και θελω να κανω τις εγγραφες διαθεσης κερδων οπου ο φορος που προκυπτει ειναι μεγαλυτερος απο τα κερδη μου ......ποιους λογαριασμους πρεπει να χρησιμοποισω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου δεν το καταλαβαινω αυτο

Αφου εβγαλα κερδη στη χρηση μου .... γιατι η διαφορα που ειναι εξωλογιστικη ( απο την αναμορφωση) να μου εμφανιστει σαν ζημια εις νεο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου δεν το καταλαβαινω αυτο

Αφου εβγαλα κερδη στη χρηση μου .... γιατι η διαφορα που ειναι εξωλογιστικη ( απο την αναμορφωση) να μου εμφανιστει σαν ζημια εις νεο;

Εβγαλες κερδη 12800 στη φορολογια εισοδηματος  , οχι στη χρηση σου, (στα οποια με διαφορα νομικα τερτιπια περιλαμβανονται η/και τυχον τεκμαρτα, η/και τυχον μη αναγνωρισιμες δαπανες τις οποιες ομως εκανες , κλπ κλπ)

Αυτο ΔΕΝ σημαινει οτι εμειναν κερδη για να τα διανειμεις.

Αυτα που εβγαλες ειναι το ποσο ΠΑΝΩ στο οποιο επιβαλλεται ο φορος, ( οχι τα πραγματικα προς διανομη κερδη )

Ο ισολογισμος δεν  σταματαει στα κερδη, εχει φορους, εχει   διαφορές φορολογ. ελέγχου προηγ.χρήσεων  εχει  υπόλοιπο αποτ/των(ζημιων)προηγ.χρήσεων , εχει   μη ενσ/μένους στο λειτ/κό κόστος φόρους , εχει, εχει, εχει,...... Αν σου περισεψει κατι ....και τη γλυτωσει απο το αποθεματικο, εεε μοιρασε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο τα λογιστικα αλλο τα φορολογικα...

  

 

Ετσι είναι εδώ όμως επειδή ο φόρος εισοδήματος των φορολογητέων κερδών είναι μεγαλύτερος απο το λογιστικό κέρδος (το οποίο μπορούσε υπό προυποθέσεις να διανεμηθεί ) , δεν υπάρχει πλέον κάτι προς διανομή , αλλά επιπλέον θα μειωθεί το ενεργητικό της επιχείρησης κατά την πληρωμή των φόρων, επομένως θα εμφανισθεί ζημία  (οπως εξήγησαν παραπάνω οι cel,  Τζαβέλας και Τάσος ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...

εγω σε περασμένο ισολογισμό που είδα...

 

 

8000 κέρδη χρήσεως

 

90000 ζημιές προηγούμενων χρήσεων πραγματικές, δηλαδή χωρίς αναμόρφωση αποτελεσμάτων,που βάσει απλής αφαίρεσης 82000 μεταφέρονται είς νέον ζημίες στην διάθεση άξαφνα είδα υπολογισμό φόρου στα 8000 και επιπλέον υπολογισμό αποθεματικού είδα .

 

Χωρις πολλά πολλά πρέπει να δημοσιεύσω νέο ισολογισμό και θέλει λεφτά δεν τα δίνουν, το αφήνω ετσι .Μπορω να τα ζητήσω πίσω ή θα μου ζητήσουν τον τροποποιημένο, κανας παλιός συνάδελφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σε περασμένο ισολογισμό που είδα...

 

 

8000 κέρδη χρήσεως

 

90000 ζημιές προηγούμενων χρήσεων πραγματικές, δηλαδή χωρίς αναμόρφωση αποτελεσμάτων,που βάσει απλής αφαίρεσης 82000 μεταφέρονται είς νέον ζημίες στην διάθεση άξαφνα είδα υπολογισμό φόρου στα 8000 και επιπλέον υπολογισμό αποθεματικού είδα .

 

Χωρις πολλά πολλά πρέπει να δημοσιεύσω νέο ισολογισμό και θέλει λεφτά δεν τα δίνουν, το αφήνω ετσι .Μπορω να τα ζητήσω πίσω ή θα μου ζητήσουν τον τροποποιημένο, κανας παλιός συνάδελφος

Προσοχή παίδες,άλλο λογιστικό αποτέλεσμα και άλλο φορολογικό,μην γράφουμε τέτοια και μας δει ο Χάρης και μας τσακίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή παίδες,άλλο λογιστικό αποτέλεσμα και άλλο φορολογικό,μην γράφουμε τέτοια και μας δει ο Χάρης και μας τσακίσει.

Παιδά θα μου διδαξεις την διαφορά μεταξύ λογιστικού και φορολογικού αποτελέσματος?

 

Διάβασε ξανά τι γράφω, αν δεν μπορείς να δώσεις απάντηση ή δεν ξέρεις μην απαντάς αλλα τι αλλων, ξερεις ο ανθρωπος ειναι ενα περιεργο όν, εκει που καθεται μια χαρά του την βιδώνει και τσακ του στριβει το στομ.α.. εστω και στα 33

 

ξανά μήπως δεν το έβγαλα προς τα έξω σωστά.

 

Εταρεία στον ισολογισμό της έχει αληθινές ζημιές παρελθουσων χρήσεων 90,000.00

 

αποτέλεσμα "χρήσης" 2012 διαχειριστικό  8,000.00

 

στην δήλωση( φορολογική) διαχειριστικού 2012 δεν έχουν υπολογιστεί λογιστικές διαφορές απο αναμόρφωση.

\

Αρα διαθεση αποτελεσμάτων ζημιές  90000-(κέρδη 8000) 82000,00 ζημιες είς νεον 

 

δεν υπολογίζεις φόρο δνε υπολογίζεις αποθεματικο, πας επανω στο παθητικό και ριχνεις -ζημιές εις νεον 82000 

ενα σκερπάνι υπολογισε φορο περσι, να τα ζητήσω με αίτηση , ή θα μου ζητήσουν το φεκ με τον τροποποιημενο ισολογισμο και θα θελουν παράβολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Πρόσεξε φίλε δε ξέρεις πόσο εύκολο είναι να'σαι συ του χρόνου το... Σκεπαρνι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...