Προς το περιεχόμενο

Πότε έχει υποχρέωση να καταθέσει Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΕ έκανε διακοπή εργασιών με ημερομηνία 31/07/2012.Πότε έχει υποχρέωση να καταθέσει Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος. Μέσω ΙΝΤΕΡΝΕΤ εμφανίζεται το μήνυμα «Δεν έχετε υποχρέωση υποβολής για το συγκεκριμένο έντυπο και για το διάστημα αναζήτησης υποχρεώσεων που επιλέξατε»

Όταν έγινε η διακοπή πήγα χειρόγραφη και δεν την δέχτηκαν μου είπαν μέσω ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΕ έκανε διακοπή εργασιών με ημερομηνία 31/07/2012.Πότε έχει υποχρέωση να καταθέσει Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος. Μέσω ΙΝΤΕΡΝΕΤ εμφανίζεται το μήνυμα «Δεν έχετε υποχρέωση υποβολής για το συγκεκριμένο έντυπο και για το διάστημα αναζήτησης υποχρεώσεων που επιλέξατε»

Όταν έγινε η διακοπή πήγα χειρόγραφη και δεν την δέχτηκαν μου είπαν μέσω ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

 

Για εταιρίες που έκαναν διακοπή μέχρι 11/2012 χειρόγραφα στη ΔΟΥ εντός τριμήνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την δέχτηκαν, όλες μέσω ΙΝΤΕΡΝΕΤ μου είπαν.

 

...

ε) Μέσα σε τρεις (3) μήνες από την ημερομηνία λύσης, μετατροπής ή συγχώνευσης της εταιρίας ή κοινοπραξίας, κατά περίπτωση, και εφόσον η εταιρία ή η κοινοπραξία τηρεί βιβλία πρώτης ή δεύτερης κατηγορίας του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων και η διαχειριστική περίοδος της λήγει μέχρι τις 30 Νοεμβρίου του οικείου οικονομικού έτους.

...

 

Από το άρθρο 64 του ΚΦΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς πρόστιμο 60€.

Και εμένα μου έλεγαν όλοι υποχρεωτικά μέσω Internet όχι χειρόγραφες, θα αλλάξει η διαδικασία.

Και ο χαζός τους άκουσα..

Όταν ήρθε η ώρα όμως, όλοι στην ΔΟΥ κάνανε την πάπια και κοιτάγανε αριστερά-δεξιά.

Και το κακό είναι ότι μου το είπαν σε 2 ΔΟΥ και λέω οκ κάτι έχω χάσει με τόσες αλλαγές και το άφησα.

Τελικά όμως εγώ το πλήρωσα.

Καλό μας κουράγιο

Μπάμπης Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς πρόστιμο 60€.

Και εμένα μου έλεγαν όλοι υποχρεωτικά μέσω Internet όχι χειρόγραφες, θα αλλάξει η διαδικασία.

Και ο χαζός τους άκουσα..

Όταν ήρθε η ώρα όμως, όλοι στην ΔΟΥ κάνανε την πάπια και κοιτάγανε αριστερά-δεξιά.

Και το κακό είναι ότι μου το είπαν σε 2 ΔΟΥ και λέω οκ κάτι έχω χάσει με τόσες αλλαγές και το άφησα.

Τελικά όμως εγώ το πλήρωσα.

Καλό μας κουράγιο

Μπάμπης Χ.

 

Επ' ευκαρία και επειδή το έχω δει να γράφεται πολλάκις

 

Υπενθυμίζω οτι το πρόστιμο είναι απο  117 μέχρι 1170 ευρώ και συμβιβάζεται στο 1/3 , κατά τά κέφια του εφόρου

Δηλαδή απο 117:3=39 μέχρι 1170:3=390 ευρώ

Τα 60 ευρώ ειναι η συνήθως κρατούσα ταρίφα 

Τώρα γιατί τα 60 είναι τα συνήθη και με ποια λογική "τιμωρουν" τον φορολογούμενο (αφου το ελάχιστο πρόστιμο είναι 39 ευρώ) είναι αλλου παππα (εφόρου) Ευαγγέλιο

Προσωπικώς σε κάποιες περιπτώσεις απαιτώντας αιτιολογία για την επιβολή 60 ευρώ και επιμένοντας (μερικές φορές "κλαίγοντας") να πληρώσω τω ελάχιστο τα κατατάφερα με ένα 40άρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επ' ευκαρία και επειδή το έχω δει να γράφεται πολλάκις

 

Υπενθυμίζω οτι το πρόστιμο είναι απο  117 μέχρι 1170 ευρώ και συμβιβάζεται στο 1/3 , κατά τά κέφια του εφόρου

Δηλαδή απο 117:3=39 μέχρι 1170:3=390 ευρώ

Τα 60 ευρώ ειναι η συνήθως κρατούσα ταρίφα 

Τώρα γιατί τα 60 είναι τα συνήθη και με ποια λογική "τιμωρουν" τον φορολογούμενο (αφου το ελάχιστο πρόστιμο είναι 39 ευρώ) είναι αλλου παππα (εφόρου) Ευαγγέλιο

Προσωπικώς σε κάποιες περιπτώσεις απαιτώντας αιτιολογία για την επιβολή 60 ευρώ και επιμένοντας (μερικές φορές "κλαίγοντας") να πληρώσω τω ελάχιστο τα κατατάφερα με ένα 40άρι. 

Αρκεί να μην τον εκνευρίσεις και σου βάλει 390 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...
Το ίδιο μου έτυχε και εμένα με Ο.Ε που έκανε διακοπή 03/2013. Στην εφορία που την πήγα λίγες μέρες μετά την διακοπή, μου είπαν ότι δεν τα παραλαμβάνουν και να τα στείλω μέσω ίντερνετ. Τώρα μου βγάζει μήνυμα το Taxis «Δεν έχετε υποχρέωση υποβολής για το συγκεκριμένο έντυπο και για το διάστημα αναζήτησης υποχρεώσεων που επιλέξατε» όταν πάω στο Ε5.

 

Στην εφορία μου είπαν να την πάω χειρόγραφη με πρόστιμο 1.000 ευρώ!

 

Θα τρελαθώ τελείως! Τι μπορώ να κάνω, πρόστιμο 1.000 ευρώ και μάλιστα χωρίς να φταίω, δεν μπορώ να δώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 μήνας είναι η προθεσμία -χειρόγραφη στη ΔΟΥ.

 

Μου έχει τύχει να δώσει ένα Ε5 ΟΕ ήδη - την πήραν κανονικά χωρίς πρόβλημα (βεβαιώσαν το 1/8 το οποίο και πληρώθηκε τραπεζικά κανονικά).

Οι υπόλοιπες δηλώσεις όλα πάνε ηλεκτρονικά, μόνο η δήλωση της εταιρείας πάει στη ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

1. Οι υπόχρεοι της παραγράφου 4 του άρθρου 2 υποβάλλουν δήλωση φόρου εισοδήματος στον Προϊστάμενο της αρμόδιας δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας, ως εξής:

α) Μέχρι την 1η Απριλίου του οικείου οικονομικού έτους, αν η εταιρία ή η κοινοπραξία ή η κοινωνία δεν τηρεί βιβλία ή τηρεί βιβλία πρώτης ή δεύτερης κατηγορίας του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων. Η υποβολή της δήλωσης πραγματοποιείται ανάλογα με το τελευταίο ψηφίο του αριθμού φορολογικού μητρώου (Α.Φ.Μ.) του φορολογουμένου με αρχή το ψηφίο 1 και ολοκληρώνεται μέσα σε έντεκα (11) εργάσιμες ημέρες.

β) Μέχρι τις 15 Απριλίου του οικείου οικονομικού έτους, αν η εταιρία έχει ως αντικείμενο εργασιών την αντιπροσώπευση ή πρακτόρευση ασφαλιστικών εταιριών ή τη μεσιτεία ασφαλειών, καθώς και την πρακτόρευση ή αντιπροσώπευση τραπεζών ή αν αυτή συμμετέχει σε εταιρία ή κοινοπραξία που τηρεί βιβλία τρίτης κατηγορίας του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων και εφόσον η διαχειριστική περίοδος αυτής λήγει μέσα στους μήνες Νοέμβριο ή Δεκέμβριο του προηγούμενου ημερολογιακού έτους.

γ) Αν, κατ' εφαρμογή των διατάξεων της περίπτωσης β' της παραγράφου 5 του άρθρου 28 και του τρίτου εδαφίου της παραγράφου 1 του άρθρου 29, η διαχειριστική περίοδος είναι υπερδωδεκάμηνη, υποβάλλονται δύο δηλώσεις, μία για τη δωδεκάμηνη περίοδο και μία για τη μικρότερη περίοδο, μέσα στην προθεσμία που ορίζεται για τη δήλωση της δωδεκάμηνης περιόδου. Στην περίπτωση αυτήν η κατανομή των αποτελεσμάτων γίνεται με βάση τα ακαθάριστα έσοδα καθεμιάς περιόδου.

δ) Μέσα σε τρεισήμισι (3,5) μήνες από την ημερομηνία λήξης της διαχειριστικής περιόδου, αν η εταιρία ή η κοινοπραξία ή η κοινωνία τηρεί βιβλία τρίτης κατηγορίας του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων.

ε) Μέσα σε τρεις (3) μήνες από την ημερομηνία λύσης, μετατροπής ή συγχώνευσης της εταιρίας ή κοινοπραξίας, κατά περίπτωση, και εφόσον η εταιρία ή η κοινοπραξία τηρεί βιβλία πρώτης ή δεύτερης κατηγορίας του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων και η διαχειριστική περίοδος της λήγει μέχρι τις 30 Νοεμβρίου του οικείου οικονομικού έτους.

στ) Για τους υπόχρεους της παραγράφου 4 του άρθρου 2 που έχουν τεθεί υπό εκκαθάριση εφαρμόζεται ανάλογα η περίπτωση γ' της παραγράφου 2 του άρθρου 107.

Η δήλωση επιδίδεται από το νόμιμο εκπρόσωπο ή το πρόσωπο που έχει ορισθεί γι' αυτό, στον προϊστάμενο της αρμόδιας δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας.

...

 

από το άρθρο 64 του +ΚΦΕ.

 

Για τις κυρώσεις εκπρόθεσμης υποβολής, ισχύουν τα οριζόμενα από τις διατάξεις του ν.2253/1997 (άρθρα 1-4 κλπ)

 

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ. Μπαμπη εχω μια ο.ε. με ημερονια λυσης 31/12/2013 μπηκα στην πρ. πληροφορηση καταληκτικη ημερομηνια λεει 30/04/2014, για εκκαθαριστικη φπα 10/04/2014 στις συχνες ερωτησεις  λεει για λυση μετα τις 30/11/2013 ηλεκτονικα (4.Ποιες δηλώσεις υποβάλλονται υποχρεωτικά στη Δ.Ο.Υ.;

Υποβάλλονται υποχρεωτικά στη Δ.Ο.Υ. οι αρχικές δηλώσεις των υποκείμενων στο φόρο, σύμφωνα με την παράγραφο 4 του άρθρου 2 του ν.2238/1994 που:

• Προέρχονται από μετατροπή ή μετασχηματισμό ή συγχώνευση ή απορρόφηση στο έτος της διαχειριστικής περιόδου.

• Τελούν υπό εκκαθάριση.

• Κάνουν χρήση υπερδωδεκάμηνης διαχειριστικής περιόδου ή επιμηκύνουν ή συντομεύουν τη διαχειριστική τους περίοδο.

• Είναι τεχνικές εταιρείες και προσδιορίζουν τεκμαρτά κέρδη (κωδικός 100 της δήλωσης Ε5).
• Έχουν κάνει διακοπή εργασιών έως και τις 30/11/2013.

• Υποβάλλονται με επιφύλαξη.

• Ζητείται συμψηφισμός του χρεωστικού υπολοίπου, εν όλω ή εν μέρει, με απαιτήσεις κατά του δημοσίου σύμφωνα με το άρθρο 11 του ν. 3943/2011.)

 

εγω τωρα μεχρι ποτε πρεπει να υποβαλλω μεχρι 31/03/2014 η 30/04/2014?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι λέει η προσωπική πληροφόρηση...

 

...

1. Η καταληκτική ημερομηνία υποβολής, είναι η 30η Απριλίου 2014.

...

 

από την ΠΟΛ.1043/2014.

 

Καλησπέρα κ.Νίκο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το πρόστιμο είναι "με τα παλιά τα στάνταρ". 1% προσαύξηση για κάθε μήνα καθυστέρησης και υποχρεωτικά όλο το ποσό, δεν έχει δόσεις πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...