Προς το περιεχόμενο

Οίκος Ευγηρίας δηλωνεται σαν κατοικια στον πινακα 5 του Ε1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους...

 

Συνταξιουχος που μενει σε οικο ευγηριας, που δηλωνει οτι εχει σαν τοπο κατοικιας και σε ποιον πινακα???

 

Η βεβαιωση με το ποσο (που εδωσε ο συνταξιουχος για την διαμονη του στον οικο) που εχει παρει απο τον οικο για το ποσο που εχει δωσει μεσα στο 2012 δηλωνεται καπου???

 

Ευχαριστω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους...

 

Συνταξιουχος που μενει σε οικο ευγηριας, που δηλωνει οτι εχει σαν τοπο κατοικιας και σε ποιον πινακα???

 

Η βεβαιωση με το ποσο (που εδωσε ο συνταξιουχος για την διαμονη του στον οικο) που εχει παρει απο τον οικο για το ποσο που εχει δωσει μεσα στο 2012 δηλωνεται καπου???

 

Ευχαριστω....

 

??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Σε ανάλογη περίπτωση που είχα και εγώ φέτος, μου είπαν (στην ΔΟΥ Χολαργού) να το δηλώσω σαν ενοίκιο στον πίνακα 7.10, με τον Α.Φ.Μ του οίκου ευγηρίας.

Τους ρώτησα αφού είχα επικοινωνήσει με το ΤΑΧΙΣ απ'όπου μου είπαν το ίδιο πράγμα χωρίς να είναι απόλυτα σίγουροι - γι'αυτό με παρέπεμψαν σε ΔΟΥ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σκεφτομαι αυτο αλλα και το ενδεχομενο να τον εβαζα πισω μονο φιλοξενουμενο χωρις το ποσο να τελειωνει η ιστορια...

 

Βεβαια εκει υπαρχει θεμα με τα τετραγωνικα του σπιτιου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αφορουν τα ανωτερω δαπανη περιθαλψης ηλικιωμενου προσωπου , το 50 % καταχωρειται στους κωδ. 051-052 και εκπιπτει ως ιατρικο εξοδο (10% απο τον φορο) , θα πρεπει να συνοδεύεται με βεβαιωση του νομιμου εκπροσωπου της επιχ/σης που παρειχε την περιθαλψη.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Σε ανάλογη περίπτωση που είχα και εγώ φέτος, μου είπαν (στην ΔΟΥ Χολαργού) να το δηλώσω σαν ενοίκιο στον πίνακα 7.10, με τον Α.Φ.Μ του οίκου ευγηρίας.

Τους ρώτησα αφού είχα επικοινωνήσει με το ΤΑΧΙΣ απ'όπου μου είπαν το ίδιο πράγμα χωρίς να είναι απόλυτα σίγουροι - γι'αυτό με παρέπεμψαν σε ΔΟΥ. 

 

 

Σοβαρά το λές ή για αστείο;

..................................................................................................................................................................................................................................................................................

 

Επίσης θα τσεκάρεις αναλόγως 023  ή 024, για να έχει απαλλαγή απο αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά το λές ή για αστείο;

..................................................................................................................................................................................................................................................................................

 

Επίσης θα τσεκάρεις αναλόγως 023  ή 024, για να έχει απαλλαγή απο αποδείξεις.

 

Πολύ σοβαρά, έτσι ακριβώς μου είπαν.  Όπως και το να τσεκάρω τον 023/024.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ ολους παιδια....

 

Και σαν κατοικια που θα τον βαλω οτι μενει???

 

 

Ευχαριστω και παλι....

 

 

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα..καποιος που μενει σε οικο ευγηριας που του δηλωνουμε κατοικια στο Ε1??

 

Καλημέρα, στην περίπτωση που ανέφερα, ο άνθρωπος αυτός δεν έχει σπίτι δικό του αλλά μένει μόνιμα σε οίκο ευγηρίας. Δεν συμπληρώνω τίποτα στον πίνακα 5 γιατί δεν υπάρχει, ούτε και κάποιος συγγενής κλπ., το taxis την δέχεται την δήλωση έτσι.

Πρακτικά, για τον λόγο αυτό, έχει δηλώσει στο μητρώο ως διεύθυνση κατοικίας την διεύθυνση του οίκου ευγηρίας όπου παίρνει την αλληλογραφία του, εκκαθαριστικά κλπ. χωρίς πρόβλημα (και για αυτό είχα ρωτήσει στην εφορία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

1)τελικα πως απεικονιζεται η διαμονη σε οικο ευγηριας στο ε1? πρεπει να γινει μεταβολη στο μητρωο με τη διευθυνση του οικου? ο  φορολογουμενος ειναι κατακοιτος και ολη η αλληλογραφια του ερχεται στο ιδιοκτητο σπιτι του οπου την συλλεγουν τα παιδια του.

2)απο την στιγμη που  διαμενει σε οικο, το παιδι που μενει στο σπιτι  χαρακτηριζεται φιλοξενουμενο εστω κι αν δεν μενει πλεον ο πατερας του  η  να επικαλεστει δωρεαν παραχωρηση απο τον γονεα του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Σε ανάλογη περίπτωση που είχα και εγώ φέτος, μου είπαν (στην ΔΟΥ Χολαργού) να το δηλώσω σαν ενοίκιο στον πίνακα 7.10, με τον Α.Φ.Μ του οίκου ευγηρίας.

Τους ρώτησα αφού είχα επικοινωνήσει με το ΤΑΧΙΣ απ'όπου μου είπαν το ίδιο πράγμα χωρίς να είναι απόλυτα σίγουροι - γι'αυτό με παρέπεμψαν σε ΔΟΥ. 

δεν το βλεπω και πολυ σωστο να δηλωθει ενοικιο. δηλαδη τα εσοδα του οικου ευγηριας ειναι εσοδα απο ενοικια και οχι απο περιθαλψη ? θα τους καψετε τους οικους ευγηριας  αμα τα δηλωσει ενοικια ο ηλικιωμενος, σε πιθανη διασταυρωση. και τοτε στον 051 ποιες δαπανες θα βαλετε? παντως ολα εξαρτωνται κατα τη γνωμη μου απο την περιγραφη της αιτιολογιας του παραστατικου οσο αφορα δηλαδη το ειδος της υπηρεσιας που παρεχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...