Jump to content

Παράταση στις δηλώσεις φυσικών προσώπων-Πότε έχουν σκοπό να την ανακοινώσουν?

Recommended Posts

Συμμάζεψα λίγο το γραφείο μου και εκεί που νόμιζα ότι έχω τελειώσει, από το Σάββατο κιόλας, βρήκα μέσα στις απεσταλμένες και μία ξεχασμένη.

Δεν ξέρω αν πρέπει να την στείλω τώρα ή να περιμένω μήπως δοθεί παράταση.

Στεναχωρήθηκα πολύ γιατί η παπαριά έγινε από αμέλια-μ@λ@κία κι όχι επειδή δεν προλάμβαινα

'επαθα σχεδόν το ίδιο πέρσι, 

έτσι για συμπαράσταση

• Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Εδώ κάπου πρέπει να τελειώσει αυτό . Είτε δοθεί είτε δεν δοθεί παράταση , πρέπει ο κάθε συνάδελφος  να σταματήσει να παίζει με τα όριά του. Η ανθρώπινη ζωή είναι υπεράνω προστίμων , κωδικών , δηλώσεων

Όπως όλοι γνωρίζουμε η υποβολή δηλώσεων εισοδήματος είναι μια μακρά διαδικασία. Ξεκινάει με έναν καινούργιο φορολογικό νόμο (κάθε χρόνο ώστε να τηρούμε τα έθιμα και τις παραδόσεις). Ακολουθείται από δ

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι του χρόνου θα δηλώσω ότι 3 μήνες ήμουν φιλοξενούμενη στον εργοδότη. Πιο πολλές ώρες είμαι στο γραφείο παρά στο σπίτι μου ....

Posted Images

κι εγω και εμεινα παγωτο οταν το ειδα εφυγε η γη κατω απο τα ποδια μου......αστα να παν υπομονη του χρονου τετοιο καιρο θα σου φαινεται αρκετα μακρινο συναδελφε επισημανση οχι ο θανατος του συναδελφου η δηλωση που δεν εφυγε στην συναδελφο ας αναπαυτει η ψυχη της στον παραδεισο

Συμμάζεψα λίγο το γραφείο μου και εκεί που νόμιζα ότι έχω τελειώσει, από το Σάββατο κιόλας, βρήκα μέσα στις απεσταλμένες και μία ξεχασμένη.

Δεν ξέρω αν πρέπει να την στείλω τώρα ή να περιμένω μήπως δοθεί παράταση.

Στεναχωρήθηκα πολύ γιατί η παπαριά έγινε από αμέλια-μ@λ@κία κι όχι επειδή δεν προλάμβαινα

ομοιοπαθεις κ φοβουμαι μη βρω κ αλλη . το θεμα ειναι στελνουμε η περιμενουμε

Άποψή μου είναι ότι:

Είτε δώσουν παράταση, είτε δεν δώσουν οι δηλώσεις πρέπει να υποβληθούν

Άρα συνεχίστε την υποβολή τους

...κι αν ακόμη βγει παράταση, σιωπηρή ή μη, πάλι "μέσα" θα είστε.

Καλή συνέχεια

Καλησπερα..... Αλλη μια χρονια ατελειωτα ξενυχτια και ωρες προετοιμασιας των δηλωσεων συν των οποιων αλλων υποχρεωσεων. Ελειψα 17 μερες απο το γραφειο με αδεια και μονο μια μερα ηταν που δεν εκανα δουλεια.... Τα παιδια και η γυναικα μου με εβλεπαν συνεχεια πισω απο ενα λαπτοπ να παλευω και να βριζω. Σημερα τελειωσα ολες τις δηλωσεις 6μιση ξημερωματα. Μπηκα λοιπον στο taxheaven (μεχρι και τον κωδικο ειχα ξεχασει!) και διαπιστωσα πως ξεχασα τη Παρασκευη τις ΑΠΔ (παλι καλα ληγουν σημερα). Δευτερη διαπιστωση, πως μια γυναικα - συναδελφος εφυγε απο τη ζωη λογω της καταρας του να εισαι λογιστης στην Ελλαδα. Ειλικρινα λυπαμαι και κακα τα ψεμματα, τι καλο ταξιδι ρε παιδια? Η γυναικα παει, εφυγε. Τη στερουνται οι δικοι της ανθρωποι μα πανω απ ολα στερειται και εκεινη τη χαρμολυπη της ζωης. Γιατι? Ας μας απαντησουν οι οποιοι ηθικοι αυτουργοι που μας φτανουν στα ορια μας. Ειλικρινα εχω μεγαλη θλιψη μεσα μου ας μη την ηξερα τη κοπελα, απλα σαν ανθρωπος προς ανθρωπο. Ο Θεος να αναπαυσει τη ψυχουλα της.... Μακαρι να αλλαξει κατι, αλλα δε το βλεπω. Ελπιζω ομως......

Μίλησα με taxis και μου είπαν να πληρωθεί χωρίς την προσαύξηση.

Τώρα πως αφαιρεθεί μετά ένας Θεός ξέρει.

Αν θέλουμε να πληρωθεί όλο το ποσό υπολογίζουμε πάλι μόνοι μας την έκπτωση.(πχ λέει η ταυτ. πληρωμής 300 και εμέις πληρώνουμε 295,50???)

Σίγουρα ούτε ο Θεός το ξέρει… μόνο ο θεοχάρης…

εγω στελνω , η σημερινη μερα εχει 2 φορες την ωρα 8.00  7.59'.59" και το πρωι που περασε και το απογευμα :)

και η αυριανη αλλες 2 φορες :)

ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΤΩΡΑ?

ΕΓΩ ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΙΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ , ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΜΟΥ ΤΙΣ ΜΕΤΡΑΕΙ, ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΔΕ ΕΒΓΑΛΕ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ, ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ, . ΕΙΔΟΜΕΝ

Καλό τεστ θα είναι μία με μηδενικό φόρο.Εμένα σε μηδενικές μου έτυχε και άμεσα εκκαθαριστικό.Προσοχή όχι σήμερα. Αλλά αν κάποιος έχει καμία απλή με μηδενικό φόρο καλό θα ήταν να το τεστάρει σήμερα.

Καλό τεστ θα είναι μία με μηδενικό φόρο.Εμένα σε μηδενικές μου έτυχε και άμεσα εκκαθαριστικό.Προσοχή όχι σήμερα. Αλλά αν κάποιος έχει καμία απλή με μηδενικό φόρο καλό θα ήταν να το τεστάρει σήμερα.

ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ  ΜΕ ΜΗΔΕ ΦΟΡΟ, ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΕΚΚ/ΚΟ ΜΗΔΕΝ , ΤΕΛΙΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ

ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΕΡΣΙ , 1Η ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ , ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΣΤΑΛΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΠΩΣ ΤΙΣ ΔΕΧΘΗΚΑΝ ?ΤΙΣ ΠΕΡΣΙΝΕΣ ΕΝΝΟΩ, ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΣΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ

Κύριε Θεοχάρη , 

Συγχαρητήρια.....  είστε αξιέπαινος και πολύ αποτελεσματικός .

Συγχαρητήρια ....  για την αποφασιστικότητα σας να μην δώσετε παράταση έστω και σιωπηρή στην υποβολή των δηλώσεων.

Συγχαρητήρια ...   που μας φέρατε και φέτος στα όρια νευρικής κρίσης.

Συγχαρητήρια.....  που φέρατε και τα μέλη των οικογενειών μας σε απόγνωση

Συγχαρητήρια.....  για τους θανάτους συναδέρφων που δεν άντεξαν την πίεση.

Συγχαρητήρια ..... για την επιμονή σας να μην εκτιμάτε την προσφορά του κλάδου μας στην οικονομία .Οι πράξεις σας το επιβεβαιώνουν καθημερινά...

Συγχαρητήρια.....  για το κατόρθωμά σας να γίνετε τόσο αντιπαθής σε τόσους ανθρώπους σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα .

Συγχαρητήρια , συγχαρητήρια , συγχαρητήρια.... η Τρόικα σας προσκυνά..

Και επειδή πιστέυω ότι διαβάζετε αυτό το θέμα θα σας έδινα μία φιλική συμβουλή.

Μην τουιτάρετε τόσο συχνά,  δεν κάνει τόσο καλό όσο νομίζετε στην δημόσια εικόνα σας..

Ειλικρινά λυπάμαι πάρα πολύ εάν το σύστημα θεωρεί εκπρόθεσμες τις σημερινές δηλώσεις. Δεν καταλαβαίνω την στάση της Π.Ο.Φ.Ε.Ε .Ούτε μία ανακοίνωση . Να λεεί προσπαθήσαμε, καναμε αυτό εκείνο το άλλο.Είδαμε τον κύριο Γενικό εν συνεχεία τον υπουργό, τον πρωθυπουργο αλλά τίποτα ανένδοτοι ...... Τουλάχιστον να ανακοίνωναν ότι δώσανε μία μάχη αλλά χάθηκε .Τίποτα σιγή ιχθύος............ μέχρι στιγμής.....

Με αναθεματισμούς ή επευφημίες δεν κερδίζεται τίποτα. Η ουσία είναι να τελειώσουν και οι συνάδελφοι που δεν πρόλαβαν. Θα πρέπει το σύστημα να παραλάμβάνει εμπρόθεσμα μέχρι την προσεχή Δευτέρα και όπως θέλετε ονομάστε το(παράταση, σιωπρή παράταση, ή με ποδοσφερικές ορολογίες που έγραψε και ο συνάδελφος στο status του καθυστερήσεις.)

Δημοσιονομικά δεν επηρεάζει σε κάτι αφού θα υπάρχει δυναότητα άμεσης εκκαθάρισης. Σε φυσιολογικές συνθήκες θα μου πείτε, διότι υπάρχουν και τα πρόστιμα. Αν όμως η εκτέλεση του προυπολογισμού εξαρτάται από μερικά πρόστιμα καλύτερα να εκτροχιαστεί τελείως.

Με υπεράνθρωπες προσπάθειες σχεδόν καταφέραμε το ακατορθωτο. Υποβολή δηλώσεων στην συντομότερη χρονική περίοδο της τελευταίας δεκαπεντετίας.

Και δανειζόμενος αυτό που κατά κόρον κυκλοφορεί τελευταία στο φατσοβιβλίο: Αν κατι είναι γρηγορότερο απο το 4G γνωστής κινητοεταιρείας , αυτό σίγουρα είναι τα φετινό καλοκαίρι του Λογιστή/στριας που πέρασε ανεπιστρεπτή με την ταχύτητα του φωτός, αφήνοντας πίσω μια πικρή γεύση που δεν ξεχνιέται με τίποτα!.

Κύριε Θεοχάρη , 

Συγχαρητήρια.....  είστε αξιέπαινος και πολύ αποτελεσματικός .

Συγχαρητήρια ....  για την αποφασιστικότητα σας να μην δώσετε παράταση έστω και σιωπηρή στην υποβολή των δηλώσεων.

Συγχαρητήρια ...   που μας φέρατε και φέτος στα όρια νευρικής κρίσης.

Συγχαρητήρια.....  που φέρατε και τα μέλη των οικογενειών μας σε απόγνωση

Συγχαρητήρια.....  για τους θανάτους συναδέρφων που δεν άντεξαν την πίεση.

Συγχαρητήρια ..... για την επιμονή σας να μην εκτιμάτε την προσφορά του κλάδου μας στην οικονομία .Οι πράξεις σας το επιβεβαιώνουν καθημερινά...

Συγχαρητήρια.....  για το κατόρθωμά σας να γίνετε τόσο αντιπαθής σε τόσους ανθρώπους σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα .

Συγχαρητήρια , συγχαρητήρια , συγχαρητήρια.... η Τρόικα σας προσκυνά..

Και επειδή πιστέυω ότι διαβάζετε αυτό το θέμα θα σας έδινα μία φιλική συμβουλή.

Μην τουιτάρετε τόσο συχνά,  δεν κάνει τόσο καλό όσο νομίζετε στην δημόσια εικόνα σας..

Συγχαρητήρια Κατερίνα, εκφράζεις πολλούς από μας...