Προς το περιεχόμενο

Παράταση στις δηλώσεις φυσικών προσώπων-Πότε έχουν σκοπό να την ανακοινώσουν?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα και απο μενα και καλο κουραγιο

 

το δεκαπενθημερο ισχυει αυστηρα ,για τις δηλωσεις που πανε προς ελεγχο στη δου?

και επισης εχει αντιμετωπισει κανεις περιπτωση φορολογικου πιστοποιητικου κατοικου εξωτερικου (ειναι συγκεκριμενη φορμα απο irs) απο ηπα ,στην δου μου ζητουν μεταφραση απο δικηγορο αυτου του εντυπου ,ομως σε προγενεστερη επικοινωνια μου με την δου κατοικων εξωτερικου μου ειπαν οτι πλεον δεν χρειαζεται μεταφραση,τι ισχυει τελικα?

ευχαριστω

καποιος να μου απαντησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καποιος να μου απαντησει?

Προφανώς αναφέρεστε στην form 6166, που εκδίδεται από το IRS....Κανονικά θέλει την σφραγίδα της ΧΑΓΗΣ, από της Η.Π.Α., αλλά εδώ οι ανωτέρω  Δ.Ο.Υ. περί άλλων τυρβάζουν.........δλδ χάος...στο χάος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και απο μενα και καλο κουραγιο

 

το δεκαπενθημερο ισχυει αυστηρα ,για τις δηλωσεις που πανε προς ελεγχο στη δου?

και επισης εχει αντιμετωπισει κανεις περιπτωση φορολογικου πιστοποιητικου κατοικου εξωτερικου (ειναι συγκεκριμενη φορμα απο irs) απο ηπα ,στην δου μου ζητουν μεταφραση απο δικηγορο αυτου του εντυπου ,ομως σε προγενεστερη επικοινωνια μου με την δου κατοικων εξωτερικου μου ειπαν οτι πλεον δεν χρειαζεται μεταφραση,τι ισχυει τελικα?

ευχαριστω

Όσες έχω πάει προς έλεγχο δεν κοίταξε κανείς ημερομηνία υποβολής και να μετράει......το δεκαπενθήμερο!!! Οπότε μην αγχώνεσαι ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πιστεύω ότι ο κ.Γενικός θα βιηθήσει την κατάσταση την κατάσταση και τον Σεπτέμβριο ....

 

 

https://www.facebook.com/htheoharis/posts/10151833536768566?comment_id=29727093&offset=0&total_comments=2&notif_t=feed_comment

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι κατάντια αυτό να παρακαλάω τον κάθε γενικό τεχνοκράτη να μου δώσει παράταση ενώ με έχει ισοπεδώσει αρχικά το ίδιο το σύστημα και στη συνέχεια ο ίδιος ... τότε τι είναι κατάντια ... που θα του κάνω και την τιμή να γράψω στον τοίχο του ... θεωρώ αυτονόητο το επικοινωνιακό εμπάργκο  μαζί του ... 

 

καλημέρα και καλή δύναμη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι κατάντια αυτό να παρακαλάω τον κάθε γενικό τεχνοκράτη να μου δώσει παράταση ενώ με έχει ισοπεδώσει αρχικά το ίδιο το σύστημα και στη συνέχεια ο ίδιος ... τότε τι είναι κατάντια ... που θα του κάνω και την τιμή να γράψω στον τοίχο του ... θεωρώ αυτονόητο το επικοινωνιακό εμπάργκο  μαζί του ... 

 

καλημέρα και καλή δύναμη ...

 

Είμαι οπαδός της κοινής λογικής και της μέσης λύσης , τώρα αν εσείς θεωρείτε κατάντια την όποια επικοινωνία έχει ο καθένας μαζί του , δικό σας πρόβλημα , προσωπικά θεωρω ότι κάνω ότι μπορώ για το καλό όλων μας έστω και με μια επικοινωνία μέσω social media(είναι μια μορφή ήπιας πίεσης σε πρώτη φάση τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ), κατά τη ταπεινή μου γνώμη είναι μεγαλύτερη κατάντια να καθόμαστε και να βρίζουμε ή να κρίνουν εκ του Η/Υ και να περιμένουμεη θεία επιφώτηση .

 

Προσωπικά πήρα την απάντηση που ήθελα και βλέπω και φως για τον Σεπτέμβρη . Και θα σας πω ένα μυστικό , κατά πάσα πιθανότητα δεν τελειώνουμε εμείς στις 30/08  

 παρόλα αυτά οι δηλώσεις που θα μας μείνουν θα είναι από τις πλέον αναίμακτες(όχι όμως ότι θέλω να μας φύγει και καμία εκπρόθεσμη) , παρόλα αυτά όπως έχω γράψει άπειρες φορές αγωνιζόμαστε να μη φύγει από κανέναν καμία δήλωση εκπρόθεσμα και όχι όπως μας βολευει ...

 

Αλλά ξέχασα θα έπρεπε α περιμένω την αντίδραση της ΠΟΦΕΕ και βέβαια την αντίδραση των λογιστών ............

 

Συγχωρέστε με που ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την όποια επικοινωνία , αλλά συμπαθάτε με θα το ξανακάνω όταν χρειαστεί γιατί άλλοι συνάδελφοι κρέμονται (κακώς ίσως αλλά άλλο θέμα) και από μια δημοσίευση ...... 

 

 

ΥΓ Μπορείτε πάντως να μου υποδείξετε που ακριβώς προσωπικά παρακάλεσα για παράταση ???? Θα μου ήταν χρήσιμο για να διωρθόσω τη δημοσιεύση ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ .... ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΔΟΥΛΕΨΑ 8ΩΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΝΕΙΚΕ ΗΜΙΑΡΓΕΙΑ ...ΜΕΤΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΥΨΕΙΣ ...ΚΑΤΑΝΤΙΑ ! 

ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΟΥΘΕΝΩΘΕΙ ΠΛΕΟΝ ... ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ Η ΔΟΥΛΕΙΑ .

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΡΕ ΓΜΤ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι οπαδός της κοινής λογικής και της μέσης λύσης , τώρα αν εσείς θεωρείτε κατάντια την όποια επικοινωνία έχει ο καθένας μαζί του , δικό σας πρόβλημα , προσωπικά θεωρω ότι κάνω ότι μπορώ για το καλό όλων μας έστω και με μια επικοινωνία μέσω social media(είναι μια μορφή ήπιας πίεσης σε πρώτη φάση τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ), κατά τη ταπεινή μου γνώμη είναι μεγαλύτερη κατάντια να καθόμαστε και να βρίζουμε ή να κρίνουν εκ του Η/Υ και να περιμένουμεη θεία επιφώτηση .

 

Προσωπικά πήρα την απάντηση που ήθελα και βλέπω και φως για τον Σεπτέμβρη . Και θα σας πω ένα μυστικό , κατά πάσα πιθανότητα δεν τελειώνουμε εμείς στις 30/08  

 παρόλα αυτά οι δηλώσεις που θα μας μείνουν θα είναι από τις πλέον αναίμακτες(όχι όμως ότι θέλω να μας φύγει και καμία εκπρόθεσμη) , παρόλα αυτά όπως έχω γράψει άπειρες φορές αγωνιζόμαστε να μη φύγει από κανέναν καμία δήλωση εκπρόθεσμα και όχι όπως μας βολευει ...

 

Αλλά ξέχασα θα έπρεπε α περιμένω την αντίδραση της ΠΟΦΕΕ και βέβαια την αντίδραση των λογιστών ............

 

Συγχωρέστε με που ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την όποια επικοινωνία , αλλά συμπαθάτε με θα το ξανακάνω όταν χρειαστεί γιατί άλλοι συνάδελφοι κρέμονται (κακώς ίσως αλλά άλλο θέμα) και από μια δημοσίευση ...... 

 

 

ΥΓ Μπορείτε πάντως να μου υποδείξετε που ακριβώς προσωπικά παρακάλεσα για παράταση ???? Θα μου ήταν χρήσιμο για να διωρθόσω τη δημοσιεύση ......

Κατ αρχάς αλήθεια δεν τοποθετήθηκα προσωπικά για σένα και τις ενέργειές σου (φίλε broster) ... και δεύτερον εμμένω στην προσωπική άποψη που εξέφρασα 'περί κατάντιας' (έχω το δικαίωμα να εκφράζω την άποψη μου?) ... αν και για το γενικότερο πρόβλημα ευθυνόμαστε πρώτα εμείς ... και δεν αμφιβάλλω για την καλή πρόθεση και το ενδιαφέρον σου ...  :)

 

Φιλικά anodos ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πιστεύω ότι ο κ.Γενικός θα βιηθήσει την κατάσταση την κατάσταση και τον Σεπτέμβριο ....

 

 

https://www.facebook.com/htheoharis/posts/10151833536768566?comment_id=29727093&offset=0&total_comments=2&notif_t=feed_commen

 

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΡΗΣΤΗ ΣΤΟ FB ΘΑ'ΘΕΛΑ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΤΙ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ  ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θέλω να πιστεύω ότι ο κ.Γενικός θα βιηθήσει την κατάσταση την κατάσταση και τον Σεπτέμβριο ....

 

 

https://www.facebook.com/htheoharis/posts/10151833536768566?comment_id=29727093&offset=0&total_comments=2&notif_t=feed_commen

 

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΡΗΣΤΗ ΣΤΟ FB ΘΑ'ΘΕΛΑ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΤΙ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ  ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

εννοει μαλλον οτι δεν θα υπαρξουν θεματα με τις εκπροθεσμες δηλωσεις .. θα πανε ολες μεχρι 30/08 χωρις προστιμο .....αυτο ακταλαβα εγω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοει μαλλον οτι δεν θα υπαρξουν θεματα με τις εκπροθεσμες δηλωσεις .. θα πανε ολες μεχρι 30/08 χωρις προστιμο .....αυτο ακταλαβα εγω ..

 

Αυτό από που προκύπτει ????

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι, απλώς περιμένουμε την γκιλοτίνα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 30/08 για όλες για μένα είναι δεδομένο μετά και τη τοποθέτηση του κ.Γενικού , βέβαια το έχουν γράψει τα παιδιά πχ Σταυρουλάκης εδώ και και καιρό ... Αναμένουμε απλώς το τι θα γίνει με τις Δηλώσεις Σεπτεμβρίου , θεωρώ ότι η πίεση και προς τον κ,Γενικό θα αυξάνεται όσο παιρνούν οι μέρες και αυτό γιατί τότε θα ξυπνήσουν και οι καλοί συνάλδελφοι που έστελναν δηλώσεις ανα ΑΦΜΑ , αλλα φευ τελικά δεν θα προλάβουν τα 9 και 0 ....... Η δική μου νγώμη είναι ότι το σύστημα θα παραμείνει ανοιχτό τουλάχιστον έως 15/09 .... Ελπίζω να πέσω μέσα ..... Η άποψη μου που την έχω γράψει από Μάιο είναι ότι ειδικά φέτος καμία δήλωση δεν πρέπει να πάει εκπρόθεσμα από συνάδελφο λογιστή και πρέπει έστω και ένας να απομείνει να απαιτήσουμε να είναι εμπρόθεσμη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νομος μιλαει για 5 μηνο υποβολης των δηλψσεων και εγω εκει κολλαω!!!!! Μας λενε να τις κανετε σε δυο μηνες με ολα τα γνωστα (διακοπες συστηματος κλπ ) .Μην πατε διακοπες ξεχαστε και το ονομα σας και εμεις λεμε τωρα μ@λ@κι@ες!!! Για ονομα!

Ας μου πει ποιος πηγε διακοπες 15 μερες να βαλω τα γελια.Πια ποφεε ρε!!!!!!!! Εμεις φταιμε ολοι μαζι τα υπολοιπα ειναι παραμυθια !!! Εδω θα κανουν του γυμνασιου λογιστες του κ@λ@@ και εσεις ψανετε για παρατασεις ????? Αφου μας στελνουν για τσαι ολους μας !!!! Δεν εχετε παρει χαμπαρι τιποτα !!!! Ελεεεοοος

Εχουμε 1500000 ανεργους,(δεν ξερω αν συμπεριλαμβανουν και τους ανεργους επαγγελματιες !!) ,θα μας παρουν τα σπιτια,τα παιδια μας δεν θα εχουν δουλειες,και ακομα εμεις μιλαμε για παρατασεις !!!!!

Ρε, ποσο μαλακες ημαστε ολοι μας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Τελικα !!!!!!!

Φοβασε μην γινεις ανεργος ? Ναι θα γινεις,γιατι η πιτσιρικαδες του γυμνασιου,θα φυγουν απο το γραφειο σου και θα ανοιξουν δικο τους με μιση αμοιβη απο την δικη σου !

Ετσι ειναι η ζωη,οταν κοιτας το τρενο που περναει και δεν πηδας πανω!! Για μας τωρα περασε.................

 

 

 

 

Γιαννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δε μπορεσα να ανοιξω το συνδεσμο , απο τις απαντησεις καταλαβα οτι ο αποστολης εστειλε μηνυμα μεσω διαδυκτιου στο θεοχαρη. εγω θεωρω πολυ σωστη την κινηση του αποστολη και αφου του απαντησε ο γενικος , δειχνει οτι δεν ειναι αδιαφορος. δεν ξερω κι εγω αν θα προλαβω μεχρι 30/8 . πιθανο να τα καταφερω , απλα η μεγαλη πιεση μπορει να μας οδηγησει σε λαθη. απορω παντως με τον αποστολη , πως καταφερνετε και δουλευετε με αυτες τις συνθηκες . απο την τεταρτη μεχρι το σαββατο που ημουν πρεβεζα , η ζεστη ηταν αποπνικτικη . χαρα στο κουραγιο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αν και δε μπορεσα να ανοιξω το συνδεσμο , απο τις απαντησεις καταλαβα οτι ο αποστολης εστειλε μηνυμα μεσω διαδυκτιου στο θεοχαρη. εγω θεωρω πολυ σωστη την κινηση του αποστολη και αφου του απαντησε ο γενικος , δειχνει οτι δεν ειναι αδιαφορος. δεν ξερω κι εγω αν θα προλαβω μεχρι 30/8 . πιθανο να τα καταφερω , απλα η μεγαλη πιεση μπορει να μας οδηγησει σε λαθη. απορω παντως με τον αποστολη , πως καταφερνετε και δουλευετε με αυτες τις συνθηκες . απο την τεταρτη μεχρι το σαββατο που ημουν πρεβεζα , η ζεστη ηταν αποπνικτικη . χαρα στο κουραγιο σας!

 

 

 

Επειδή δεν ανοίγει ο σύνδεσμος μήπως μπορεί κάποιος με copy paste να το δημοσιεύσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 30/08 για όλες για μένα είναι δεδομένο μετά και τη τοποθέτηση του κ.Γενικού , βέβαια το έχουν γράψει τα παιδιά πχ Σταυρουλάκης εδώ και και καιρό ... Αναμένουμε απλώς το τι θα γίνει με τις Δηλώσεις Σεπτεμβρίου , θεωρώ ότι η πίεση και προς τον κ,Γενικό θα αυξάνεται όσο παιρνούν οι μέρες και αυτό γιατί τότε θα ξυπνήσουν και οι καλοί συνάλδελφοι που έστελναν δηλώσεις ανα ΑΦΜΑ , αλλα φευ τελικά δεν θα προλάβουν τα 9 και 0 ....... Η δική μου νγώμη είναι ότι το σύστημα θα παραμείνει ανοιχτό τουλάχιστον έως 15/09 .... Ελπίζω να πέσω μέσα ..... Η άποψη μου που την έχω γράψει από Μάιο είναι ότι ειδικά φέτος καμία δήλωση δεν πρέπει να πάει εκπρόθεσμα από συνάδελφο λογιστή και πρέπει έστω και ένας να απομείνει να απαιτήσουμε να είναι εμπρόθεσμη ....

Αποστόλη καλησπέρα, επειδή δεν έχω καλές σχέσεις με το φατσοβιβλίο και δεν θέλω να έχω και στο μέλλον, δεν μπόρεσα να δω το περιεχόμενο της συνομιλίας σου με τον κ. Γενικό. Ομως πιστεύω ότι και άλλοι θα έχουν το ίδιο πρόβλημα και για τον λόγο αυτόν μήπως θα ήταν μπορετό να ανεβάσεις την συνομιλία σου, όπως έκαναν και άλλοι, για να δούμε τι ακριβώς ρώτησες και τι σου απάντησε;

  Πιστεύω ότι έτσι θα μπορέσουμε να κρίνουμε καλύτερα για τις προθέσεις του κ. Γενικού, που μέχρι σήμερα είναι κάθετα αντίθετος για παράταση. Με εκτίμηση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Apostolis Stavridis-PAXP-deijE.gifHarry Theoharis
κ.Γενικέ αν και είμαι λίγο εκτός επικαιρότητας (βλέπε τη δηλώσης σας για τις προβληματικές επιχειρήσεις) ....... Μας διαλύσατε τις όποιες διακοπές , μας έχασαν οι οικογένειες μας (όσοι έχουμε και μικρά παιδιά ο χρόνος μακρυά τους απλά δεν συγκρίνεται) μη μας καταστρέψετε οικονομικά και κοινωνικά ..... Αναφέρομαι βεβαίως στο θέμα των δηλώσεων και το χρόνο υποβολής τους . Θεωρώ ότι η λήξη ανά ΑΦΜ ούτως ή άλλως δεν θα ισχύσει, αλλά πέρα από αυτό δώστε ή αφήστε ανοιχτό το σύστημα και το Σεπτέμβρη , θα μπορείτε να το κάνετε αυτό λέγοντας πχ ότι πλέον παραλαμβάνονται δηλώσεις μόνο από Λογιστικά γραφεία (οι μεμονομένοι πολίτες κατά 99% τις έχουν ήδη στείλει) , ο όγκος των δηλώσεων έχει υποβληθεί , έχει μείνει η ουρά που λέμε . Γνωρίζετε και εσείς ότι φέτος σηκώσαμε ένα τεράστιο βάρος στις πλάτες μας με πολλές ελλείψεις και προβλήματα. ΥΓ Ο πλυθηντικός σας πιάνει με την έννοια της φορολογικής Διοίκησης και όχι ότι ευθύνεστε καθάρα εσείς για το θέμα των δηλώσεων .
 
 
  •  
  • 372699_549303565_1333526658_q.jpg
     
    Harry Theoharis Κύριες Σταυρίδη θα κάνουμε ό,τι μπορούμε για τους ΑΦΜ που λήγουν πριν 30/8 αλλά δεν υπάρχει καμία δυνατότητα παράτασης για μετά τις 30/8. Αυτό μπορώ να το πω από τώρα και μάλιστα κατηγορηματικά. Κατανοώ τις δυσκολίες αλλά δεν υπάρχει καμία δυνατότητα, σας διαβεβαιώ.
  • 573175_100003679792686_1177530731_q.jpg
     
    Apostolis Stavridis κ.Γενικε δεν σας γνωρίζω προσωπικά, αλλά έχω την αίσθηση ή την ελπίδα αν θέλετε ότι και εσείς δεν θέλετε να μας φέρετε σε ακόμη πιο δύσκολη θέση και πως θα κάνετε ότι μπορείτε τουλάχιστον για να μην υπάρξουν δύσκολες καταστάσεις για μας και μάλιστα χωρίς ευθύνη μας. Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση, μένω μΕ την ελπίδα γιατί το αίτημα είναι δίκαιο . Δεν σας κουράζω άλλο, σας εύχομαι καλό βράδυ .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστόλη, μετά από την δημοσίευση του συναδέλφου παραπάνω, δεν μένει καμιά αμφιβολία ότι παράταση μετά την 30/8 δεν θα υπάρξει. Βέβαια στην χώρα μας ισχύει το never say never...

Να επισημάνω μόνο ότι ισχύει, ειδικά για την περίπτωση του κ. Γενικού το "δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις". Δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράταση για όλες τις δηλώσεις εώς την 30η Αυγούστου - Άνοιγμα υποβολής όλων των δηλώσεων φόρου εισοδήματος μέχρι 30 Αυγούστου

[19.08.2013]
 

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Νίκης 5-7

10180 Αθήνα

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ Tηλ.: 210-3332553/4

Fax: 210-3332559

e-mail: [email protected]

Δευτέρα, 19 Αυγούστου 2013

Δελτίο Τύπου

Άνοιγμα υποβολής όλων των δηλώσεων φόρου εισοδήματος μέχρι 30 Αυγούστου

Ως εξαιρετικό και μοναδικό μέτρο, το Υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνει πως προτίθεται να επιτρέψει, με νομοθετική ρύθμιση που πρόκειται να κατατεθεί, την εμπρόθεσμη υποβολή όλων των δηλώσεων φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων (ΦΕΦΠ) μέχρι την καταληκτική ημερομηνία της 30ης Αυγούστου ανεξαρτήτως του ψηφίου λήξης του αριθμού φορολογικού μητρώου του φορολογουμένου.

Η δυνατότητα αυτή δίνεται λαμβάνοντας υπόψη τον αυξημένο φόρτο που δημιούργησε η υποχρεωτική για όλους – για πρώτη χρονιά φέτος – ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων, αλλά και τα περισσότερα στοιχεία που ζητήθηκαν (όπως ο ΑΜΚΑ για τα προστατευόμενα μέλη και το ρολόι της ΔΕΗ για τα οικήματα). Για την απόφαση αυτή συνυπολογίστηκαν η συμπιεσμένη, σε σχέση με την νομοθετημένη, διάρκεια υποβολής, τα τεχνικά ζητήματα των εφαρμογών στις αρχές Ιουνίου, πως παρατηρήθηκαν αυξημένες, παράλληλες, υποχρεώσεις κατά την υποβολή, ιδιαίτερα το μήνα Ιούλιο, αλλά και οι καθυστερήσεις που έλαβαν χώρα στη συλλογή των απαραίτητων για την υποβολή βεβαιώσεων από επιχειρήσεις, ταμεία και τράπεζες.

Οι τεχνικοί αυτοί λόγοι δυσχέραναν την υποβολή από μεριάς μεγάλου αριθμού φορολογουμένων και το Υπουργείο ανταποκρίνεται με σκοπό την καλύτερη εξυπηρέτηση των φορολογουμένων.

Τονίζεται πως η καταληκτική ημερομηνία της 30ης Αυγούστου δεν πρόκειται να πάρει παράταση, καθώς δεν υπάρχουν τεχνικοί ή άλλοι λόγοι. Η υποβολή συνεχίζεται με ικανοποιητικούς ρυθμούς και ο υπολειπόμενος χρόνος κρίνεται αρκετός για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Συνεπώς, κάθε υποβολή μετά την 30η Αυγούστου θα εκκαθαριστεί ως εκπρόθεσμη με τα προβλεπόμενα πρόστιμα και προσαυξήσεις.

Τέλος, ενημερώνουμε πως ο προγραμματισμός για την υποβολή όλων των δηλώσεων του οικ. έτους 2014 θα ξεκινήσει από το Φθινόπωρο με σκοπό τη δημιουργία πλάνου για την ενίσχυση των πληροφοριακών συστημάτων και την επίλυση δυσλειτουργιών, αλλά και να ανακοινωθούν οριστικές, αμετάκλητες, ημερομηνίες υποβολής το Δεκέμβριο, πράγμα που θα επιτρέψει το σωστό προγραμματισμό εργασίας για όλους τους φορολογούμενους, αλλά και τους επαγγελματίες του κλάδου την επόμενη χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράταση για όλες τις δηλώσεις εώς την 30η Αυγούστου - Άνοιγμα υποβολής όλων των δηλώσεων φόρου εισοδήματος μέχρι 30 Αυγούστου

[19.08.2013]
 

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Νίκης 5-7

10180 Αθήνα

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ Tηλ.: 210-3332553/4

Fax: 210-3332559

e-mail: [email protected]

Δευτέρα, 19 Αυγούστου 2013

Δελτίο Τύπου

Άνοιγμα υποβολής όλων των δηλώσεων φόρου εισοδήματος μέχρι 30 Αυγούστου

Ως εξαιρετικό και μοναδικό μέτρο, το Υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνει πως προτίθεται να επιτρέψει, με νομοθετική ρύθμιση που πρόκειται να κατατεθεί, την εμπρόθεσμη υποβολή όλων των δηλώσεων φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων (ΦΕΦΠ) μέχρι την καταληκτική ημερομηνία της 30ης Αυγούστου ανεξαρτήτως του ψηφίου λήξης του αριθμού φορολογικού μητρώου του φορολογουμένου.

Η δυνατότητα αυτή δίνεται λαμβάνοντας υπόψη τον αυξημένο φόρτο που δημιούργησε η υποχρεωτική για όλους – για πρώτη χρονιά φέτος – ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων, αλλά και τα περισσότερα στοιχεία που ζητήθηκαν (όπως ο ΑΜΚΑ για τα προστατευόμενα μέλη και το ρολόι της ΔΕΗ για τα οικήματα). Για την απόφαση αυτή συνυπολογίστηκαν η συμπιεσμένη, σε σχέση με την νομοθετημένη, διάρκεια υποβολής, τα τεχνικά ζητήματα των εφαρμογών στις αρχές Ιουνίου, πως παρατηρήθηκαν αυξημένες, παράλληλες, υποχρεώσεις κατά την υποβολή, ιδιαίτερα το μήνα Ιούλιο, αλλά και οι καθυστερήσεις που έλαβαν χώρα στη συλλογή των απαραίτητων για την υποβολή βεβαιώσεων από επιχειρήσεις, ταμεία και τράπεζες.

Οι τεχνικοί αυτοί λόγοι δυσχέραναν την υποβολή από μεριάς μεγάλου αριθμού φορολογουμένων και το Υπουργείο ανταποκρίνεται με σκοπό την καλύτερη εξυπηρέτηση των φορολογουμένων.

Τονίζεται πως η καταληκτική ημερομηνία της 30ης Αυγούστου δεν πρόκειται να πάρει παράταση, καθώς δεν υπάρχουν τεχνικοί ή άλλοι λόγοι. Η υποβολή συνεχίζεται με ικανοποιητικούς ρυθμούς και ο υπολειπόμενος χρόνος κρίνεται αρκετός για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Συνεπώς, κάθε υποβολή μετά την 30η Αυγούστου θα εκκαθαριστεί ως εκπρόθεσμη με τα προβλεπόμενα πρόστιμα και προσαυξήσεις.

Τέλος, ενημερώνουμε πως ο προγραμματισμός για την υποβολή όλων των δηλώσεων του οικ. έτους 2014 θα ξεκινήσει από το Φθινόπωρο με σκοπό τη δημιουργία πλάνου για την ενίσχυση των πληροφοριακών συστημάτων και την επίλυση δυσλειτουργιών, αλλά και να ανακοινωθούν οριστικές, αμετάκλητες, ημερομηνίες υποβολής το Δεκέμβριο, πράγμα που θα επιτρέψει το σωστό προγραμματισμό εργασίας για όλους τους φορολογούμενους, αλλά και τους επαγγελματίες του κλάδου την επόμενη χρονιά.

 

EΠΙΤΕΛΟΥΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα μας κάνουν; Εμείς φταίμε για τα παρακάτω υπογραμμισμένα σημεία της ανακοίνωσης; 

 

Η δυνατότητα αυτή δίνεται λαμβάνοντας υπόψη τον αυξημένο φόρτο που δημιούργησε η υποχρεωτική για όλους – για πρώτη χρονιά φέτος – ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων, αλλά και τα περισσότερα στοιχεία που ζητήθηκαν (όπως ο ΑΜΚΑ για τα προστατευόμενα μέλη και το ρολόι της ΔΕΗ για τα οικήματα). Για την απόφαση αυτή συνυπολογίστηκαν η συμπιεσμένη, σε σχέση με την νομοθετημένη, διάρκεια υποβολής, τα τεχνικά ζητήματα των εφαρμογών στις αρχές Ιουνίου, πως παρατηρήθηκαν αυξημένες, παράλληλες, υποχρεώσεις κατά την υποβολή, ιδιαίτερα το μήνα Ιούλιο, αλλά και οι καθυστερήσεις που έλαβαν χώρα στη συλλογή των απαραίτητων για την υποβολή βεβαιώσεων από επιχειρήσεις, ταμεία και τράπεζες.

Οι τεχνικοί αυτοί λόγοι δυσχέραναν την υποβολή από μεριάς μεγάλου αριθμού φορολογουμένων και το Υπουργείο ανταποκρίνεται με σκοπό την καλύτερη εξυπηρέτηση των φορολογουμένων.

Τονίζεται πως η καταληκτική ημερομηνία της 30ης Αυγούστου δεν πρόκειται να πάρει παράταση, καθώς δεν υπάρχουν τεχνικοί ή άλλοι λόγοι. Η υποβολή συνεχίζεται με ικανοποιητικούς ρυθμούς και ο υπολειπόμενος χρόνος κρίνεται αρκετός για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Συνεπώς, κάθε υποβολή μετά την 30η Αυγούστου θα εκκαθαριστεί ως εκπρόθεσμη με τα προβλεπόμενα πρόστιμα και προσαυξήσεις.

 

Αρα εμείς φταίμε, που κάναμε την μέρα νύχτα για να υποβληθούν οι δηλώσεις με ικανοποιητικούς ρυθμούς !

 

Καλά να πάθουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω να μην βρίσω μέρες που είναι

 

Στο τέλος θα του κάνουμε και άγαλμα του θεοχάρη

 

Στο χωριό μου λένε...........

 

εκει που μας χρωστούσανε ,  μας πήραν και το βόδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, ενημερώνουμε πως ο προγραμματισμός για την υποβολή όλων των δηλώσεων του οικ. έτους 2014 θα ξεκινήσει από το Φθινόπωρο με σκοπό τη δημιουργία πλάνου για την ενίσχυση των πληροφοριακών συστημάτων και την επίλυση δυσλειτουργιών, αλλά και να ανακοινωθούν οριστικές, αμετάκλητες, ημερομηνίες υποβολής το Δεκέμβριο, πράγμα που θα επιτρέψει το σωστό προγραμματισμό εργασίας για όλους τους φορολογούμενους, αλλά και τους επαγγελματίες του κλάδου την επόμενη χρονιά.

 

 

ΕΓΩ ΚΡΑΤΑΩ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...