Προς το περιεχόμενο

Παράταση στις δηλώσεις φυσικών προσώπων-Πότε έχουν σκοπό να την ανακοινώσουν?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα πρόεδρε

 

Καλησπέρα Γιάννη..

 

Κωστής Γιάννη μου.. . :) 

Κωστής..  :) 

 

Εξάλλου αυτό το .. ουσιαστικό θα τ'χω δύο τρεις μήνες ακόμα. Έκαμα τη θητεία μου... Μετά ξεκουράζομαι οριστικά. Ο επόμενος !!! Ο επόμενος  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολλές καλησπέρες σε όλους τους συμπάσχοντες εξαντλημένους συναδέλφους.....μια ερώτηση..: Οταν υποβάλλετε μια δήλωση σας συμφώνει πάντα το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης με την εκκαθάριση που βγάζετε εσείς ...???? Εχω εντοπίσει αρκετές φορές διφορά στην εκκαθάριση του gsis σε σχέση με αυτή που βγάζω εγώ με αποτέλεσμα να μην ξέρω αν πρέπει να πω στον πελάτη μου το αποτέλεσμα μην τυχόν κ στο τέλος με πάρει κυνηγώντας....!!! Αλλος συνάδελφος έχει το ίδιο θέμα ?????? thanks.....κ καλή δύναμη σε όλους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδια τις εχω τελειωσει ολες!!!!!! Αφιερωμενο αποκλειστικα.!!! Ξεκιναω τα Ε9 .ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΣΚΙ ΣΤΙΣ ΑΛΠΕΙΣ !!!!!

Οποιος θελει να ερθει μαζι,υπαρχει ειδικο group με μειωμενες τιμες για Λογιστες τις Ελλαδας !!!!

Σημερα εκανα το πρωτο μου μπανιο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και θυμηθηκα οτι υπαρχει και η αλλη πλευρα της ζωης!!!!!!!!!!!!!!! ΑΑ!! Αποσταση απο θαλασσα περιπου 100 μετρα !! χαχαχαχαχ!!

 

Γιαννης

Κυκλαδες .

Απόσταση απο θάλασσα 50μ........10 μπάνιαααααααα.....!!!!!!!! Το ανέκδοτο οτι τα Ε9 υποβάλλονται εως 15/9 το άκουσες ????? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά συνεχίζεται η υποβολή των δηλώσεων στην ΓΓΠΣ με τους λογιστές φοροτεχνικούς να βρίσκονται κλεισμένοι ακόμα και τα Σαββατοκύριακα στα γραφεία τους στέλνοντας καθημερινά δηλώσεις κάτω από την πίεση των καταληκτικών ημερομηνιών .

Οι υποβολές έχουν ξεπεράσει τα 4.000.000 δηλώσεις μέχρι σήμερα όπως ανακοίνωσε ο Κος Θεοχάρης στο tweeter.

Σε άλλη σχετική ανάρτηση του ο Γενικός Γραμματέας δήλωσε ότι δεν υπάρχει περιθώριο παράτασης για την υποβολή των δηλώσεων Ε9 φυσικών προσώπων μετά την 15η Σεπτεμβρίου διότι πρέπει να γίνει η εκκαθάριση του ΦΑΠ 2013 έτσι ώστε ο φόρος να καταβληθεί σε 5 δόσεις από τον Οκτώβριο εως τον Φεβρουαριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές καλησπέρες σε όλους τους συμπάσχοντες εξαντλημένους συναδέλφους.....μια ερώτηση..: Οταν υποβάλλετε μια δήλωση σας συμφώνει πάντα το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης με την εκκαθάριση που βγάζετε εσείς ...???? Εχω εντοπίσει αρκετές φορές διφορά στην εκκαθάριση του gsis σε σχέση με αυτή που βγάζω εγώ με αποτέλεσμα να μην ξέρω αν πρέπει να πω στον πελάτη μου το αποτέλεσμα μην τυχόν κ στο τέλος με πάρει κυνηγώντας....!!! Αλλος συνάδελφος έχει το ίδιο θέμα ?????? thanks.....κ καλή δύναμη σε όλους....

Χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα ιδιωτικής εταιρείας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά συνεχίζεται η υποβολή των δηλώσεων στην ΓΓΠΣ με τους λογιστές φοροτεχνικούς να βρίσκονται κλεισμένοι ακόμα και τα Σαββατοκύριακα στα γραφεία τους στέλνοντας καθημερινά δηλώσεις κάτω από την πίεση των καταληκτικών ημερομηνιών .

Οι υποβολές έχουν ξεπεράσει τα 4.000.000 δηλώσεις μέχρι σήμερα όπως ανακοίνωσε ο Κος Θεοχάρης στο tweeter.

Σε άλλη σχετική ανάρτηση του ο Γενικός Γραμματέας δήλωσε ότι δεν υπάρχει περιθώριο παράτασης για την υποβολή των δηλώσεων Ε9 φυσικών προσώπων μετά την 15η Σεπτεμβρίου διότι πρέπει να γίνει η εκκαθάριση του ΦΑΠ 2013 έτσι ώστε ο φόρος να καταβληθεί σε 5 δόσεις από τον Οκτώβριο εως τον Φεβρουαριο.

του ειπε κανεις οτι δεν υπαρχει περιθωριο υποβολης των δηλωσεων ε9 μεχρι 15/9?????
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θαρρώ πως όλοι το ίδιο κάνουμε...Τουλάχιστον μέχρι την 30/8, μετά έχει ο Θεο-Χάρης.. :angry:

Ναι...δεν έχει νόημα...κ το 1-2 να υποβάλλουμε...θα χάσουμε την συνέχεια...άρα?

Γι'αυτό προσπαθώ να μην χάσω άλλο την ψυχραιμία μου...

διανύω μία περίοδο ανοσίας και όχι αναισθησίας  :lol: 

Όσο για τον Χαρούλη...τι να πω...ας κάνει ότι θέλει...

Σου οφείλω μία απάντηση...αλλά ειλικρινά...δεν βρίσκω λόγια...γράφω...σβήνω...

:(  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 42 χρόνια (εκ γενετής μου δηλ) δεν θα βρεθώ στο χωριό μου τον Αύγουστο.

Μας χωρίσατε από τις οικογένειές μας (συζύγους και παιδιά) και καημός στα γερόντια μας που φέτος δεν θα μας δουν!!

Μεγάλη η "θεοχάρη" σας... και μην ξεχάσετε να μας γράψετε στο Twitter πότε θα είστε διακοπές για να μην σας ενοχλούμε... :)

 

Αυτά όμως είναι θηλιές που θα σας πνίξουν, γιατί την αγανάκτησή μας τη βλέπει ο Θεός!

 

Και  Θεός ΥΠΑΡΧΕΙ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 42 χρόνια (εκ γενετής μου δηλ) δεν θα βρεθώ στο χωριό μου τον Αύγουστο.

Μας χωρίσατε από τις οικογένειές μας (συζύγους και παιδιά) και καημός στα γερόντια μας που φέτος δεν θα μας δουν!!

Μεγάλη η "θεοχάρη" σας... και μην ξεχάσετε να μας γράψετε στο Twitter πότε θα είστε διακοπές για να μην σας ενοχλούμε... :)

 

Αυτά όμως είναι θηλιές που θα σας πνίξουν, γιατί την αγανάκτησή μας τη βλέπει ο Θεός!

 

Και  Θεός ΥΠΑΡΧΕΙ!!!

 

 

Συνάδελφε αν τους αφήνεις να σε διαλύσουν.Η δουλεία δεν τελειώνει ποτέ. Εμείς κλείσαμε το γραφείο για να τελειώσουμε ότι μας έχει απομείνει (περίπου 130) χωρίς τα 0 και την Παρασκευή χαιρετάμε για 2 βδομάδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Γιάννη..

 

Κωστής Γιάννη μου.. . :) 

Κωστής..  :) 

 

Εξάλλου αυτό το .. ουσιαστικό θα τ'χω δύο τρεις μήνες ακόμα. Έκαμα τη θητεία μου... Μετά ξεκουράζομαι οριστικά. Ο επόμενος !!! Ο επόμενος  :) 

Νομίζω πρόεδρε, ότι ακόμα κι αν φύγεις απ το πόστο, το ουσιαστικό θα σ ακολουθεί πλέον όχι τυπικά, αλλά ......ουσιαστικά.

Και ο νοών,νοείτω.Εκτός κι αν ο αντικαταστάτης σου ,καταφέρει περισσότερα.Τότε συνηθίζουμε εμείς οι Ελληνες να ξεχνάμε την

προσφορά των προηγούμενων.Δρυός πεσούσης....................

Καληνύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα ιδιωτικής εταιρείας?

Όχι....μέσω internet με chrome ή mozilla. Αλλά σε πολλά μου βγάζει την εκκαθάριση ενώ στο αποδεικτικό βγάζει "ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ" κ σε κάποια βρίσκω διαφορές....τι γίνεται ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι....μέσω internet με chrome ή mozilla. Αλλά σε πολλά μου βγάζει την εκκαθάριση ενώ στο αποδεικτικό βγάζει "ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ" κ σε κάποια βρίσκω διαφορές....τι γίνεται ??????

Λυπάμαι...δεν ξέρω τι να σου πω γιατί εγώ χρησιμοποιώ πρόγραμμα ιδιωτικής εταιρείας και η μόνη διαφορά που έχω είναι 1 λεπτό...

μήπως υπάρχει προκαταβολή από το προηγούμενο έτος?Αν και δεν κατάλαβα πως κάνεις εσύ την εκκαθάριση για να γνωρίζεις το αποτέλεσμα...chrome ή mozilla είναι σύνδεση και δεν έχει σχέση με την εκκαθάριση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πρόεδρε, ότι ακόμα κι αν φύγεις απ το πόστο, το ουσιαστικό θα σ ακολουθεί πλέον όχι τυπικά, αλλά ......ουσιαστικά.

Και ο νοών,νοείτω.Εκτός κι αν ο αντικαταστάτης σου ,καταφέρει περισσότερα.Τότε συνηθίζουμε εμείς οι Ελληνες να ξεχνάμε την

προσφορά των προηγούμενων.Δρυός πεσούσης....................

Καληνύχτα.

Δυστυχώς έχεις δίκαιο, αν και το "Πρόεδρος" παραμένει, όσο ζεις. Μην ξεχνάς τον "Επίτιμο"...Αιώνια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το site του ΟΓΑ σκοπεύουν να το φτιάξουν?

Κατά τ' άλλα τις θέλει και κατά ΑΦΜ ο κ.Θεοχάρης.

Εγώ που έχω 30-35 με συντάξεις και εισφορές ΟΓΑ

θα μου πει στις 30/8 ότι είναι εκπρόθεσμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θαρρώ πως όλοι το ίδιο κάνουμε...Τουλάχιστον μέχρι την 30/8, μετά έχει ο Θεο-Χάρης.. :angry:

Να το παραφράσω λίγο συνάδερφε? Μου επιτρέπεις?  Γιατί είναι βλασφημία να αναφέρουμε το Θεό ακόμη κα σαν κομμάτι του ονόματος του "prince Harry"...

Θειο-Χάρης λοιπόν, είναι η πρότασή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το site του ΟΓΑ σκοπεύουν να το φτιάξουν?

Κατά τ' άλλα τις θέλει και κατά ΑΦΜ ο κ.Θεοχάρης.

Εγώ που έχω 30-35 με συντάξεις και εισφορές ΟΓΑ

θα μου πει στις 30/8 ότι είναι εκπρόθεσμες?

ξεκίνησε να δουλεύει. Μόλις εκτύπωσα δύο. Το Σαββατοκύριακο όμως πήγε χαμένο... ποιος ΔΥ να ασχοληθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα. Είχα την τύχη να έχω λίγα Α.Φ.Μ. σε 1-2 και τα έχω τελειώσει. Μου προέκυψε μία πελάτισσα που έχουν κάνει τα χαρτιά τους για διαζύγιο και θέλει να υποβάλει δήλωση μόνη της με τη γνωστή διαδικασία (μητρώο για διακοπή σχέσης κλπ). Μου είπε ότι το Α.Φ.Μ. της τελειώνει σε 2. Τι να της πω; να κάνει κοινή δήλωση φέτος με τον πρώην σύζυγο ή να κάνει τη μεταβολή στο μητρώο; το σύστημα είναι ακόμα ανοιχτό για τα 1-2; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα. Είχα την τύχη να έχω λίγα Α.Φ.Μ. σε 1-2 και τα έχω τελειώσει. Μου προέκυψε μία πελάτισσα που έχουν κάνει τα χαρτιά τους για διαζύγιο και θέλει να υποβάλει δήλωση μόνη της με τη γνωστή διαδικασία (μητρώο για διακοπή σχέσης κλπ). Μου είπε ότι το Α.Φ.Μ. της τελειώνει σε 2. Τι να της πω; να κάνει κοινή δήλωση φέτος με τον πρώην σύζυγο ή να κάνει τη μεταβολή στο μητρώο; το σύστημα είναι ακόμα ανοιχτό για τα 1-2; 

 

Καλημέρα ,

 

πες της την γνωστή ατάκα της εποχής  ..........

 

προλαβαίνει να παντρευτεί κάποιον με ΑΦΜ στο 0.

 

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα. Είχα την τύχη να έχω λίγα Α.Φ.Μ. σε 1-2 και τα έχω τελειώσει. Μου προέκυψε μία πελάτισσα που έχουν κάνει τα χαρτιά τους για διαζύγιο και θέλει να υποβάλει δήλωση μόνη της με τη γνωστή διαδικασία (μητρώο για διακοπή σχέσης κλπ). Μου είπε ότι το Α.Φ.Μ. της τελειώνει σε 2. Τι να της πω; να κάνει κοινή δήλωση φέτος με τον πρώην σύζυγο ή να κάνει τη μεταβολή στο μητρώο; το σύστημα είναι ακόμα ανοιχτό για τα 1-2; 

 

Του συζύγου το ΑΦΜ σε τι λήγει;

Μένουν μαζί, υπάρχει διακοπή της έγγαμης συμβίωσης;

 

Πιστεύω εδώ έχουν εφαρμογή τα εξής:

 

http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/7

 

Αρθρο 5. Φορολογία των εισοδημάτων των συζύγων και των ανήλικων τέκνων

 

1.Κατά τη διάρκεια του γάμου οι σύζυγοι έχουν υποχρέωση να υποβάλλουν κοινή δήλωση των εισοδημάτων τους, στα οποία ο φόρος, τα τέλη και οι εισφορές που αναλογούν υπολογίζονται χωριστά στο εισόδημα καθενός συζύγου.

 

 

και 

Αρθρο 61. Υπόχρεοι σε υποβολή δήλωσης

 

2.Για τους εγγάμους, για τους οποίους συντρέχουν οι προϋποθέσεις του πρώτου εδαφίου της παρ.1 του άρθρου 5, υπόχρεος σε επίδοση δήλωσης είναι ο σύζυγος και για τα εισοδήματα της συζύγου του.Ειδικά, υποχρεούνται να επιδώσουν φορολογική δήλωση ο καθένας χωριστά για το συνολικό εισόδημα του οι σύζυγοι όταν:

α) Έχει διακοπεί η έγγαμη συμβίωση κατά το χρόνο υποβολής της δήλωσης. Το βάρος της απόδειξης για τη διακοπή φέρει ο φορολογούμενος.

β) Ο ένας από τους δύο συζύγους είναι σε κατάσταση πτώχευσης.

γ) Ο ένας από τους δύο συζύγους έχει υποβληθεί σε δικαστική συμπαράσταση.

Στην περίπτωση της παρ. 4 του άρθρου 5, για τα εισοδήματα των ανήλικων τέκνων, υπόχρεος για την υποβολή της δήλωσης είναι ο πατέρας ή, αν αυτός δεν υπάρχει ή δεν έχει τη γονική μέριμνα, η μητέρα.

 

 

Με την επισήμανση, ότι είμαι νέος στο χώρο, οπότε ας επιβεβαιώσουν και οι συνάδελφοι..

Τώρα εαν κάνει μόνη της δήλωση με τη διαδικασία, που αναφέρεις και μετά σε πιθανό έλεγχο κάτσουν ν' ασχοληθούν και με το αν εφ' όσον δεν είχε βγεί το διαζύγιο ακόμη, αλλά υπήρχε διακοπή έγγαμης συμβίωσης, να το αποδείξει στο έφορο και πώς μπορεί να γίνει αυτό, ε τι να πώ, καρατραβηγμένο από τα μαλλιά..

Μήπως ο σύζυγος συμπτωματικά ανήκει σε κάποια από τις περιπτώσεις β και γ της παρ.2 του άρθρου 61;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του συζύγου το ΑΦΜ σε τι λήγει;

Μένουν μαζί, υπάρχει διακοπή της έγγαμης συμβίωσης;

 

Πιστεύω εδώ έχουν εφαρμογή τα εξής:

 

http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/7

 

και 

 

Με την επισήμανση, ότι είμαι νέος στο χώρο, οπότε ας επιβεβαιώσουν και οι συνάδελφοι..

Τώρα εαν κάνει μόνη της δήλωση με τη διαδικασία, που αναφέρεις και μετά σε πιθανό έλεγχο κάτσουν ν' ασχοληθούν και με το αν εφ' όσον δεν είχε βγεί το διαζύγιο ακόμη, αλλά υπήρχε διακοπή έγγαμης συμβίωσης, να το αποδείξει στο έφορο και πώς μπορεί να γίνει αυτό, ε τι να πώ, καρατραβηγμένο από τα μαλλιά..

Μήπως ο σύζυγος συμπτωματικά ανήκει σε κάποια από τις περιπτώσεις β και γ της παρ.2 του άρθρου 61;

Δεν έχει θέμα με το διαζύγιο, έχω μιλήσει με το μητρώο και μου είπαν ότι μπορεί να γίνει χωριστά ακόμα και σε διάσταση αν υπάρχει χαρτί δικαστηρίου. Μπορεί να δηλώσει διακοπή σχέσης. Η ερώτησή μου είναι άλλη, τη συμφέρει να το κάνει που το Α.Φ.Μ. της τελειώνει σε 2; το σύστημα είναι ακόμη ανοιχτό αν ξέρει κανείς ρωτάω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει θέμα με το διαζύγιο, έχω μιλήσει με το μητρώο και μου είπαν ότι μπορεί να γίνει χωριστά ακόμα και σε διάσταση αν υπάρχει χαρτί δικαστηρίου. Μπορεί να δηλώσει διακοπή σχέσης. Η ερώτησή μου είναι άλλη, τη συμφέρει να το κάνει που το Α.Φ.Μ. της τελειώνει σε 2; το σύστημα είναι ακόμη ανοιχτό αν ξέρει κανείς ρωτάω 

Μα κι εμένα το σημείο, στο οποίο στέκομαι δεν είναι στο αν μπορεί η όχι, αλλά στο ότι υποχρεούται να κάνει χωριστά, δε ξέρω που το στηρίζει η ΔΟΥ και λέει, ότι μπορεί(όπου το μπορεί σημαίνει, ότι αν δε θέλει δεν κάνει κιόλας), αλλά ο νόμος που παρέθεσα αναφέρει, ότι υποχρεούται(γι' αυτό και το υπογράμμισα), οπότε εαν υπάρχει διακοπή έγγαμης συμβίωσης, δε νομίζω, ότι υπάρχει άλλη επιλογή, αν θέλουμε να είμαστε απόλυτα καλυμμένοι..

 

Θα μου πείς, αμα κάνουν κοινή, θα κάτσουν να ψάξουν, εαν όντως είναι σε έγγαμη συμβίωση όντες ακόμη σε έγγαμη κατάσταση η αν τυχόν υπάρχει χαρτί δικαστηρίου, που να το πιστοποιεί, οπότε να σου πούν γιατί τους έκανες κοινή κι όχι χωριστές;

Πολύ γραφειοκρατικό το ζήτημα για να το κάνουν για όλους τους έγγαμους φορολογούμενους της χώρας η έστω και δειγματοληπτικά και ανύπαρκτο το όφελος απ' όλη αυτή τη διαδικασία..

 

Στο ερώτημά σου για το αν είναι ανοιχτό το σύστημα για το 2, δε γνωρίζω να σου απαντήσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα δέχεται όλους τους ΑΦΜ σε ότι και αν λήγουν, το θέμα είναι αν μετά ο Χαρούλης βγάλει πρόστιμα εκπρόθεσμης υποβολής!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...