Jump to content

Παράταση στις δηλώσεις φυσικών προσώπων-Πότε έχουν σκοπό να την ανακοινώσουν?

Recommended Posts

Εννοείται ότι είμαστε πολλοί.

Ένα μάτι εδώ, κι ένα στις δηλώσεις. 

Μισό μυαλό στην καταστροφή και μισό στην ελπίδα

Αποθηκεύουμε και περιμένουμε.
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι το ίδιο και αν αποστέλλουμε. Ο 049 εμφανίζεται συμπληρωμένος στην εκτύπωση απεσταλμένης δήλωσης. 
Εκκαθαριστικά δεν βγαίνουν ακόμη για καμία, άρα είτε στέλνουμε είτε αποθηκεύουμε είναι στη διάθεσή τους για να τον λάβουν υπ' όψιν ή όχι στην εκκαθάριση όποτε το αποφασίσουν οριστικά. 

να ξεκαθαρισω οτι εχω κι εγω τις ενστασεις μου με τη λειτουργια των συλλογων και οπως εχει γραψει ο αποστολης η κριτικη θα ειναι σκληρη . εχω μαθει ομως να μη  λειτουργω απο μονος μου. οσα παραπονα και αν εχουμε το αποκλειω να μη γινονται κινησεις απο τους συλλογους και την ομοσπονδια. μακρυα απο μενα ο ρολος του υπερασπιστη των συνδικαλιστικων φορεων αλλα δε θελω να αδικησω και κανενα. η πληρης απαξιωση των εκπροσωπων μας ( ακομη και αν τα καταφερουμε μονοι μας) , θα εχει βραχυπροθεσμα σημαντικα οφελη αλλα μακροπροθεσμα θα μας οδηγησει στην καταστροφη ως κλαδο.

Συνάδελφε κι εγώ δεν είμαι υπέρ της απαξίωσης. Αισθάνομαι όμως προδομένος εκ του αποτελέσματος έως τώρα.

Και όπως όλα στην πατρίδα μας θέλουν χτίσιμο από την αρχή, είναι πια πέρα για πέρα επιβεβλημένο λόγω των συνθηκών, να χτίσουμε κι εμείς σε νέα βάση.

Δεν νομίζω να υπάρχει επαγγελματικός κλάδος πιο αδύναμος απ' τον δικό μας (βλ. δικηγόρους, γιατρούς, μηχανικούς κτλ.)

Μια ερωτησούλα για την τελευταία μου δήλωση..
Στέλνω ηλεκτρονικά δήλωση συζύγων απο τους οποίους ο άνδρας πέθανε τον Ιούνιο του 2012. Φτάνω την δήλωση μέχρι την εκκαθάριση κ βγάζει φόρο 500 ευρω (τελικά δεν υπολογίζει τις αποδείξεις το σύστημα). :angry:  :angry:  :angry:  Χειρόγραφα δεν μπορεί να την πάει γιατι δεν έχει ακόμη τα έντυπα για την διαγραφή του συζύγου απο το μητρώο..αν όμως την καταθέσει χειρόγραφα λέτε να δέχονται τις αποδείξεις κ να μην επιβαρυνθεί τα 500 ευρω; Στην ΔΟΥ πάντως παίρνω εδω και 2 μέρες κ δεν το σηκώνουν για να ρωτήσω..αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος θα ήμουν ευγνώμων!!

Στέλνω ηλεκτρονικά δήλωση συζύγων απο τους οποίους ο άνδρας πέθανε τον Ιούνιο του 2012. Φτάνω την δήλωση μέχρι την εκκαθάριση κ βγάζει φόρο 500 ευρω (τελικά δεν υπολογίζει τις αποδείξεις το σύστημα). :angry:  :angry:  :angry:  Χειρόγραφα δεν μπορεί να την πάει γιατι δεν έχει ακόμη τα έντυπα για την διαγραφή του συζύγου απο το μητρώο..αν όμως την καταθέσει χειρόγραφα λέτε να δέχονται τις αποδείξεις κ να μην επιβαρυνθεί τα 500 ευρω; Στην ΔΟΥ πάντως παίρνω εδω και 2 μέρες κ δεν το σηκώνουν για να ρωτήσω..αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος θα ήμουν ευγνώμων!

Ξεχωριστή δήλωση με κατάθεση στη ΔΟΥ για το θανόντα αφού γίνουν οι μεταβολες στο μητρώο και αίτηση για κλειδάρισμο για τη σύζυγο προκειμένου να γίνει ηλεκτρονικά η δήλωση!!!

Στέλνω ηλεκτρονικά δήλωση συζύγων απο τους οποίους ο άνδρας πέθανε τον Ιούνιο του 2012. Φτάνω την δήλωση μέχρι την εκκαθάριση κ βγάζει φόρο 500 ευρω (τελικά δεν υπολογίζει τις αποδείξεις το σύστημα). :angry:  :angry:  :angry:  Χειρόγραφα δεν μπορεί να την πάει γιατι δεν έχει ακόμη τα έντυπα για την διαγραφή του συζύγου απο το μητρώο..αν όμως την καταθέσει χειρόγραφα λέτε να δέχονται τις αποδείξεις κ να μην επιβαρυνθεί τα 500 ευρω; Στην ΔΟΥ πάντως παίρνω εδω και 2 μέρες κ δεν το σηκώνουν για να ρωτήσω..αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος θα ήμουν ευγνώμων!!

το πρόβλημα είναι αν θα την πάρουν στην ΔΟΥ , αν θα γλυτώσει τα 500 € ή το πως πρέπει να υποβληθεί η δήλωση σύμφωνα με τον νόμο και τις διαταγές ?

το πρόβλημα είναι αν θα την πάρουν στην ΔΟΥ , αν θα γλυτώσει τα 500 € ή το πως πρέπει να υποβληθεί η δήλωση σύμφωνα με τον νόμο και τις διαταγές ?

όλα μαζί..αλλά κυρίως το τελευταίο Χαλκίδεε  :rolleyes:

Αγαπητέ Σαρακηνέ,δεν σου καταλόγισα κακή προαίρεση,προς Θεού.

Ομως,έχοντας σαν δεδομένο ότι οι δηλώσεις μετά τις 3/9 είναι εκπρόθεσμες,

δεν πρέπει να κινηθούμε με κάποιον τρόπο? Πιθανόν οι όποιες κινήσεις της

ΠΟΦΕΕ να έχουν αποτέλεσμα,πιθανόν όμως να μην έχουν.Να σταυρώσουμε 

τα χέρια?

Γιάννη,ας κάνουμε λίγο υπομονή ακόμη...

Μία τέτοια βεβιασμένη κίνηση θεωρώ πως θα στραφεί εναντίον μας.

Αυτή την στιγμή πρέπει να ενωθούν οι φωνές μας και όχι να διασπαστούν κι άλλο.

Άντε και να μαζευτούν 150-200 υπογραφές νομίζεις ότι θα τις υπολογίσουν?

Οι πράξεις τους απέδειξε ότι δεν λαμβάνουν τίποτα υπόψιν τους παρά μόνο αριθμούς.

Σαφώς θα πρέπει η ΠΟΦΕΕ να ενημερώσει τουλάχιστον έως αύριο για να παρθούν και οι ανάλογες αποφάσεις και κινήσεις.

Είτε συλλογικά είτε ατομικά(λάθος επιλογή).Πιστεύω αυτό που θα πρέπει να γίνει ο καθένας μας να πιέσει τους κατόπιν συλλόγους να πάρουν δραστικές και συλλογικές αποφάσεις

και αυτοί με την σειρά τους στην ΠΟΦΕΕ.. είτε ανήκουν σ'αυτή είτε όχι!!.Ίσως έτσι τους δώσουμε ακόμη έναν άσσο για να τον χρησιμοποιήσουν...

όσοι δεν ανήκουν σε σύλλογο και εφόσον υπάρχει στην περιοχή τους ας κινητοποιηθούν και να ενεργοποιηθούν.

Σε όσες πάλι δεν υπάρχουν ατομικές επιστολές στην ΠΟΦΕΕ.

Μην ξεχνάμε πως εμείς είμαστε η βάση που δημιουργεί τους συλλόγους και κατά επέκταση την ΠΟΦΕΕ η οποία είναι δημιούργημα δικό μας

είτε με την μη συμμετοχή μας...είτε με την αποχή μας...είτε με την σιωπή μας!!!Μας αρέσει...δεν μας αρέσει!

Αυτό που πιστεύω και ας με βρίσετε..στην διοίκηση υπάρχουν άνθρωποι που όντως παλεύουν για τον κλάδο και είμαι πεπεισμένη 

ότι δεν θα επιτρέψουν σε κανέναν να αφήσουν συνάδελφο εκτεθειμένο..

Γνωρίζω πολλούς συναδέλφους που αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα με τις εκπρόθεσμες και δεν συμμετέχουν εδώ στο site...προς ενημέρωση αυτό

είμαστε ακόμη περισσότεροι που θα σταθούμε δίπλα τους κι ας έχουμε τελειώσει θεωρητικά!

Φωνές πρέπει να ενώσουμε και όχι διαφορές...αντιδικίες και κατηγορίες.

Ο καθένας μας θα πρέπει να αναθεωρήσει τις απόψεις του εφόσον θέλουμε την ενότητα του κλάδου μας.

Ας το αποδείξουμε στην πράξη και να αφήσουμε κατά μέρος τα λόγια...λάθος κινήσεις...επιλογές...έχουμε κάνει ΟΛΟΙ ΜΑΣ!!!.

Γιάννη,ας κάνουμε λίγο υπομονή ακόμη...

Μία τέτοια βεβιασμένη κίνηση θεωρώ πως θα στραφεί εναντίον μας.

Αυτή την στιγμή πρέπει να ενωθούν οι φωνές μας και όχι να διασπαστούν κι άλλο.

Άντε και να μαζευτούν 150-200 υπογραφές νομίζεις ότι θα τις υπολογίσουν?

Η πράξη τους απέδειξε ότι δεν λαμβάνουν τίποτα υπόψιν τους παρά μόνο αριθμούς.

Σαφώς θα πρέπει η ΠΟΦΕΕ να ενημερώσει τουλάχιστον έως αύριο για να παρθούν και οι ανάλογες αποφάσεις και κινήσεις.

Είτε συλλογικά είτε ατομικά(λάθος επιλογή).Πιστεύω αυτό που θα πρέπει να γίνει ο καθένας μας να πιέσει τους κατόπιν συλλόγους να πάρουν δραστικές και συλλογικές αποφάσεις

και αυτοί με την σειρά τους στην ΠΟΦΕΕ.. είτε ανήκουν σ'αυτή είτε όχι!!.Ίσως έτσι τους δώσουμε ακόμη έναν άσσο για να τον χρησιμοποιήσουν...

όσοι δεν ανήκουν σε σύλλογο και εφόσον υπάρχει στην περιοχή τους ας κινητοποιηθούν και να ενεργοποιηθούν.

Σε όσες πάλι δεν υπάρχουν ατομικές επιστολές στην ΠΟΦΕΕ.

Μην ξεχνάμε πως εμείς είμαστε η βάση που δημιουργεί τους συλλόγους και κατά επέκταση την ΠΟΦΕΕ η οποία είναι δημιούργημα δικό μας

είτε με την μη συμμετοχή μας...είτε με την αποχή μας...είτε με την σιωπή μας!!!Μας αρέσει...δεν μας αρέσει!

Αυτό που πιστεύω και ας με βρίσετε..στην διοίκηση υπάρχουν άνθρωποι που όντως παλεύουν για τον κλάδο και είμαι πεπεισμένη 

ότι δεν θα επιτρέψουν σε κανέναν να αφήσουν συνάδελφο εκτεθειμένο..

Γνωρίζω πολλούς συναδέλφους που αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα με τις εκπρόθεσμες και δεν συμμετέχουν εδώ στο site...προς ενημέρωση αυτό

είμαστε ακόμη περισσότεροι που θα σταθούμε δίπλα τους κι ας έχουμε τελειώσει θεωρητικά!

Φωνές πρέπει να ενώσουμε και όχι διαφορές...αντιδικίες και κατηγορίες.

Ο καθένας μας θα πρέπει να αναθεωρήσει τις απόψεις του εφόσον θέλουμε την ενότητα του κλάδου μας.

Ας το αποδείξουμε στην πράξη και να αφήσουμε κατά μέρος τα λόγια...λάθος κινήσεις...επιλογές...έχουμε κάνει ΟΛΟΙ ΜΑΣ!!!.

KALASTY,δεν έχω διαφορά ούτε αντιδικώ με κανέναν.Στο forum κατέθεσα την άποψή μου για το συγκεκκριμμένο θέμα.

Επίτρεψέ μου όμως να έχω πολλές,πολλές αμφιβολίες γιά την αποτελεσματικότητα της ΠΟΦΕΕ που αναφέρεις.

Ειμαι μαζι σας σ οτι και να κανετε.

Δηλωσεις εχω αποθηκευμενες και εγω αλλα με τους αυτοελεγχους τι γινεται?

Πηγα σημερα να καταθεσω αλλα δεν περνουν οι εφοριες ,εληξαν μου ειπαν..

μια απορία 

ο ένας έμεινε με 100 ο άλλος με 110 κανά δυο με 30 και 50 ό παρ άλλος 70

κάποιος από αυτούς λέει με 2-3 μέρες ακόμα θα τελειώναμε 

(δηλαδή αν πούμε ότι έχεις  50 δηλώσεις και θες 3 μέρες, σημαίνει ότι φτιάχνεις 16 την ημέρα)

και η απορία μου 

πόσες δηλώσεις συνολικά έχετε τον χρόνο βρε συνάδελφοι 

τα γράφω όλα αυτά έχοντας και στο μυαλό μου τα όσα στο θέμα αυτό έγραψε η καλή μου η Χρύσα 

και για να ξεκαθαρίσω και την δική μου θέση 

έχω περίπου 200 δηλώσεις , είμαστε 1,5 άτομο (το μισό είμαι εγώ,  μιας και τα πρωϊνά λείπω από το γραφειο) ζοριστήκαμε πολύ αλλά την Παρασκευή το βράδυ τελειώσαμε 

Δεν μετράει μόνο ο αριθμός των δηλώσεων, αλλά και το πόσοι απασχολούνται, πόσες ώρες, πόσο χρόνο διάρκειας υποβολής έχεις και φυσικά η οργάνωση του κάθε γραφείου.

2 άτομα εδώ βγάλαμε πολλαπλάσιο αριθμό, σχετικά εύκολα πριν τη λήξη της προθεσμίας, αλλά με άπειρες ώρες δουλειάς και γενικά λειτουργικό σύστημα. Όμως, αν ένας από τους δυο μας αρρώσταινε 1 εβδομάδα, πολύ απλά δεν θα πηγαίναμε διακοπές για να προλάβουμε. Δεν νομίζω ότι μπορούμε να κατηγορήσουμε κανένα συνάδελφο που δεν πρόλαβε φέτος.. Γιατί μπορεί ίσως να τόλμησε να πάει μερικές μέρες διακοπές, να τόλμησε να δει τα παιδιά του, να τόλμησε να αρρωστήσει... Φέτος το ευκολότερο πράγμα ήταν να βγεις εκτός προγράμματος...

ady, on 05 Sept 2013 - 11:20 AM, said:snapback.png

Τελικά ενδιαφέρεται κάνεις να το κάνουμε η είμαι μονή μου ?

Φοβάμαι, πως ναι, φίλτατη. Ολοι ξεκινούν με ενθουσιασμό και στα μισά ή και στην αρχή του δρόμου εγκαταλείπουν και διαπιστώνεις ότι μένεις μόνη. Το έχω ζήσει και ειλικρινά λυπάμαι που το λέω...

Παιδιά εγώ τα παραταω επειδή κουραστικά

Τελικά είχες δίκιο  ΣΑΡΑΚΙΝΕ ,δύστυχος και ας μη μου αρέσει

Καλή συνεχεία σε όλους  εμπρόθεσμους και μη

ady, on 05 Sept 2013 - 11:20 AM, said:snapback.png

Παιδιά εγώ τα παραταω επειδή κουραστικά

Τελικά είχες δίκιο  ΣΑΡΑΚΙΝΕ ,δύστυχος και ας μη μου αρέσει

Καλή συνεχεία σε όλους  εμπρόθεσμους και μη

ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜ Ε    ΤΟ ΜΑΝΑ ΕΞ ΟΥΡΑΝΟΥ ?

Λοιπον για να μην μενουμε στα λογια

ξεκιναμε και συμπληρωνουμε

ΙΔΡΥΕΤΑΙ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ

Διαδικτυακός Σύλλογος Λογιστών

(ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ)

Α’ ΜΕΡΟΣ

ΣΥΣΤΑΣΗ, ΕΔΡΑ, ΣΚΟΠΟΣ, ΜΕΣΑ, ΠΟΡΟΙ

ΑΡΘΡΟ 1

Σύσταση, Έδρα

1. Τα ιδρυτικά μέλη, επιστήμονες και εργαζόμενοι ως λογιστές,  ΙΔΡΥΟΥΝ Σωματείο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα με την επωνυμία «Διαδικτυακός Σύλλογος Λογιστών».
  2. Έδρα του Συλλόγου ορίζεται……………………...
  3. Ο Σύλλογος μπορεί να ιδρύει γραφεία του και σε άλλα μέρη της χώρας ή του εξωτερικού.

υπαρχει παραδειγμα το οποιο μαλιστα ξεκινησε με αφορμη το taxheaven ...!!!!!!

http://www.netmichanikos.org/article1

http://www.michanikos.gr/topic/9486-%CE%91%CE%BD%CE%B5%CE%BE%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%A3%CF%8D%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%91/page-3

συμπληρωνουμε το καταστατικο με χρονοδιαγραμμα κλπ

προχωραμε σε εγγραφες κλπ

κάνουμε μια συνέλευση ίσως διαδικτυακή...!!!!!

τεχνικα γινεται αυτο

κανουμε και εκλογες κλπ κλπ

και σε 15 ημερες ειμαστε ετοιμοι ???

τι εχουμε να χασουμε ???

πολυ καλο!!!!!!!!!!!