Προς το περιεχόμενο

Παράταση στις δηλώσεις φυσικών προσώπων-Πότε έχουν σκοπό να την ανακοινώσουν?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στον 605 προφανώς θα βάζεις τον παρακρατηθέντα και τον αναλογούντα τον αγνοείς.

Αρκεί το ποσό της παρακράτησης να είναι 20% επί του ποσού της αμοιβής.

Αρα με οδηγείς στο συμπέρασμα ότι η βεβαίωση του δικού μου δεν είναι σωστή επειδή

έχει παρακρατηθέντα και αναλογούντα (όπως των μισθωτών).

Σ ευχαριστώ.

 

Στις δικές μου βεβαιώσεις αναγράφει μόνο τον παρακρατηθέντα...

από δύο διαφορετικούς Δήμους...τώρα τι να σου πω...ποία είναι η σωστή βεβαίωση...δεν ξέρω!

Πάντως όπως και να έχει φορολογικά δεν αλλάζει κάτι και στις δύο περιπτώσεις...φορολογείτε με τις γενικές διατάξεις

επικαλείσαι τον φόρο άρα όλα καλά!

Καλησπέρα και στους δυο σας. Οταν έχουμε παρακράτηση φόρου 20%  (ή 3%) στους εργολάβους κ.λ.π.) αυτός είναι ο τελικός. Αναλογούν και παρακρατηθείς είναι μόνο γα τους μισθωτούς-συνταξιούχους και είναι ακριβώς και ο αναλογούν βάσει κλίμακας και ο παρακρατηθείς , μείον το 1,5%. Φιλικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και στους δυο σας. Οταν έχουμε παρακράτηση φόρου 20%  (ή 3%) στους εργολάβους κ.λ.π.) αυτός είναι ο τελικός. Αναλογούν και παρακρατηθείς είναι μόνο γα τους μισθωτούς-συνταξιούχους και είναι ακριβώς και ο αναλογούν βάσει κλίμακας και ο παρακρατηθείς , μείον το 1,5%. Φιλικά...

Ευχαριστούμε δάσκαλε :) 

Πάντα είμαι επιφυλακτική με τις συγκεκριμένες αμοιβές γιατί όπως γνωρίζεις είμαι καμμένη...

ακόμα εκκρεμεί η προσφυγή.

Καλή μας συνέχεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και στους δυο σας. Οταν έχουμε παρακράτηση φόρου 20%  (ή 3%) στους εργολάβους κ.λ.π.) αυτός είναι ο τελικός. Αναλογούν και παρακρατηθείς είναι μόνο γα τους μισθωτούς-συνταξιούχους και είναι ακριβώς και ο αναλογούν βάσει κλίμακας και ο παρακρατηθείς , μείον το 1,5%. Φιλικά...

Το ερώτημα το απηύθυνα διότι είχα να περάσω σε φορ.δηλ αιρετού τοπ.αυτοδιοίκησης βεβαίωση αμοιβών με παρακρατηθέντα

και αναλογούντα φόρο (όπως των μισθωτών ).Και από κει ξεκίνησε ο προβληματισμός μου μιας και οι αμοιβές των αιρετών

φορολογούνται με τις γεν.διατάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα το απηύθυνα διότι είχα να περάσω σε φορ.δηλ αιρετού τοπ.αυτοδιοίκησης βεβαίωση αμοιβών με παρακρατηθέντα

και αναλογούντα φόρο (όπως των μισθωτών ).Και από κει ξεκίνησε ο προβληματισμός μου μιας και οι αμοιβές των αιρετών

φορολογούνται με τις γεν.διατάξεις.

Συνάδελφε συνονόματε (; ) απάντησα για το 20% που είναι ο φόρος που παρακρατείται. Δεν νομίζω ότι έχει διαφορά από τον αναλογούντα, αφού είναι συντελεστής παρακράτησης. Μπορεί οι αιρετοί άρχοντες να φορολογούνται με την κλίμακα, αλλά αν η βεβαίωση που του δίνει η υπηρεσία έχει χωριστή στήλη με αναλογούντα και χωριστή με παρακρατούμενο (πράγμα που μου φαίνεται περίεργο) τότε θα το περάσεις στις στήλες των παρακρατούμενων και αναλογούντων, αλλά θα έχει αντιστοιχία με την αποζημίωση (γιατί ουσιαστικά για αυτό πρόκειται ) των αιρετών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε δάσκαλε :) 

Πάντα είμαι επιφυλακτική με τις συγκεκριμένες αμοιβές γιατί όπως γνωρίζεις είμαι καμμένη...

ακόμα εκκρεμεί η προσφυγή.

Καλή μας συνέχεια!!!

Θα μου επιτρέψεις , καλή μου συναδέλφισα , αφού σε ευχαριστήσω , να μη δεχθώ τον τίτλο του "δασκάλου". Αν με την βοήθεια, λόγω κάποιων γνώσεων ή εμπειρίας, που προσφέρω, ωφελούνται κάποιοι συνάδελφοι , αυτό μου φτάνει. Είναι βαρύς ο τίτλος που μου απονέμεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψεις , καλή μου συναδέλφισα , αφού σε ευχαριστήσω , να μη δεχθώ τον τίτλο του "δασκάλου". Αν με την βοήθεια, λόγω κάποιων γνώσεων ή εμπειρίας, που προσφέρω, ωφελούνται κάποιοι συνάδελφοι , αυτό μου φτάνει. Είναι βαρύς ο τίτλος που μου απονέμεις...

Τον τίτλο όπως λες του δασκάλου δεν τον "απονέμω"

μόνο για τις γνώσεις και τις εμπειρίες σου.

Αλλά και για όλα αυτά που μας προσφέρεις εδώ και είναι πολλά!!!

Εγώ ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τίτλο όπως λες του δασκάλου δεν τον "απονέμω"

μόνο για τις γνώσεις και τις εμπειρίες σου.

Αλλά και για όλα αυτά που μας προσφέρεις εδώ και είναι πολλά!!!

Εγώ ευχαριστώ...

Να κάνουμε και επισημη τελετή απονόμης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ Ε3 ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕ ΑΚΟΜΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

Error 500--Internal Server Error From RFC 2068 Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1: 10.5.1 500 Internal Server Error

The server encountered an unexpected condition which prevented it from fulfilling the request.

 

Έτσι ακριβώς.

..και γω περιμένω για αγρότη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Error 500--Internal Server Error From RFC 2068 Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1: 10.5.1 500 Internal Server Error

The server encountered an unexpected condition which prevented it from fulfilling the request.

 

Έτσι ακριβώς.

..και γω περιμένω για αγρότη

 

ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΓΡΟΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΩ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΤΑ ΤΡΕΛΑ ΤΟΥ Ο ΧΑΡΟΥΛΗΣ....ΒΡΕ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνουμε και επισημη τελετή απονόμης ?

 

Εεεε δε παίζεσαι Χρηστάκη...  τα θέλει ο ...Λοκός σου....Απονομής όχι   απονόμης !!! Αμά θες κ σύ τίτλο .. θυμισου να σου απονείμουμε στο "10th Taxheaven Meeting" τον τίτλο του Σεξ Σύμπολ Νο2 .... δε πιστεύω να αμφισβητείς τα πρωτεία του Κοντού  ???!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε συνονόματε (; ) απάντησα για το 20% που είναι ο φόρος που παρακρατείται. Δεν νομίζω ότι έχει διαφορά από τον αναλογούντα, αφού είναι συντελεστής παρακράτησης. Μπορεί οι αιρετοί άρχοντες να φορολογούνται με την κλίμακα, αλλά αν η βεβαίωση που του δίνει η υπηρεσία έχει χωριστή στήλη με αναλογούντα και χωριστή με παρακρατούμενο (πράγμα που μου φαίνεται περίεργο) τότε θα το περάσεις στις στήλες των παρακρατούμενων και αναλογούντων, αλλά θα έχει αντιστοιχία με την αποζημίωση (γιατί ουσιαστικά για αυτό πρόκειται ) των αιρετών;

Συνάδελφε συνονόματε (όντως,ΓΙΑΝΝΗΣ)  είναι περίεργο ή και μή επιτρεπτό να δίδονται βεβαιώσεις απο τους Δήμους

γιά τις αμοιβές των αιρετών (δημοτ.΄΄αρχόντων΄΄) με παρακρατηθέντα και αναλογούντα διότι παραπέμπει σε σύμβαση

εξαρτώμενης εργασίας-μισθωτού και φορολόγησή τους ως μισθωτών.Αυτός ήταν ο προβληματισμός μου.Με απάντησε η

συνάδελφος ΚALASTY ότι σε δική της περίπτωση έχει μόνο παρακρατηθέντα.

Αν περάσω και αναλογούντα και παρακρατηθέντα (313-315) τότε τον θεωρώ μισθωτό.Το σωστό είναι να περαστούν οι

αμοιβές στον 507 και ο παρακρατηθείς στον 605.

Τί λες εσύ,ποιά είναι η γνώμη σου?

Πάντως ευχαριστώ που διαθέτεις τόσο χρόνο γιά να απαντήσεις στις ερωτήσεις μας.Και μόνο απ το γεγονός αυτό σου

πρέπει ο τίτλος του δάσκαλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνουμε και επισημη τελετή απονόμης ?

Γιατί κάθε φορά που σχολιάζω στο τέλος το μετανιώνω?

Την ερώτηση την κάνω σε μένα με αφορμή το σχόλιο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάθε φορά που σχολιάζω στο τέλος το μετανιώνω?

Την ερώτηση την κάνω σε μένα με αφορμή το σχόλιο σου.

 

Ναι αλλά σου τυχαίνουν και βερζεβούληδες  .. :P ...σαν τον Χρήστο (Cel)  που δεν αντέχουν να μην σε πειράξουν...  :D 

Αν μάλιστα ψαρώσεις.... :huh: 

Την έβαψες...  :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις αλλος προβληματα με το δικτυο ή μονο εγω Μιση ωρα κολησε στην οριστικη υποβολη

οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά σου τυχαίνουν και βερζεβούληδες  .. :P ...σαν τον Χρήστο (Cel)  που δεν αντέχουν να μην σε πειράξουν...  :D 

Αν μάλιστα ψαρώσεις.... :huh: 

Την έβαψες...  :D 

Δεν ψαρώνω ούτε κολλάω...νομίζω ότι λιγάκι το ξέρεις!

Είναι δύσκολο ειδικά όταν δεν γνωρίζεις τον άλλο να καταλάβεις το ύφος του γραπτού λόγου του.

Τέλος πάντων ας μην συνεχίσουμε δεν έχει νόημα...έχουμε σοβαρότερα θέματα να ασχοληθούμε!

Καλή συνέχεια να έχουμε...καλό μας κουράγιο!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί να τον κάνουμε τον ψυχολόγο? Γνώσεις μαγειρικής θέλουμε από τον Τσελεμεντέ του αναρχικού μου φαίνεται! :angry::ph34r:

 

Για την ψυχολογική υποστήριξη που προσφέρουμε, στους φορολογούμενους όλης της χώρας, λέω...  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεε δε παίζεσαι Χρηστάκη...  τα θέλει ο ...Λοκός σου....Απονομής όχι   απονόμης !!! Αμά θες κ σύ τίτλο .. θυμισου να σου απονείμουμε στο "10th Taxheaven Meeting" τον τίτλο του Σεξ Σύμπολ Νο2 .... δε πιστεύω να αμφισβητείς τα πρωτεία του Κοντού  ???!!!

 

Λυπάμαι αλλά, το Νο 2 το έχει άλλος... ο CEL μπορεί να πάρει το Νο 3... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι αλλά, το Νο 2 το έχει άλλος... ο CEL μπορεί να πάρει το Νο 3... 

Ποιος, ποιος Μαρία;  Ετσι για ξέρουμε δηλαδή, επειδή ζει ακόμη ο Αλαίν Ντελόν.... :D  :D  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας, γεια σου σαρακηνε μου με την ομορφη παρο,(πεθυμησα γουνα με σουμα, για στειλε μου μια σε πακετο ,με τον μειωμενο φπα ε?)

 

παιδια, εχει υποβαλει κανεις φδ σε 1,2,3,4,  τωρα να μου πει αν τις δεχονται με τα ολα τους ?

ευχαριστω :unsure: :unsure: :unsure: :unsure: :unsure::rolleyes:

 

HARYK,  δε σε ξεχασα μετα τις δηλωσεις σε ετοιμαζω τραγουδακι :ph34r::P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την πλακα και τα αστεια που κανετε καταλαβαινω οτι ειστε σιγουροι οτι ολα τα ΑΦΜ θα πανε μεχρι τελος Αυγουστου.. Ή κανω λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την πλακα και τα αστεια που κανετε καταλαβαινω οτι ειστε σιγουροι οτι ολα τα ΑΦΜ θα πανε μεχρι τελος Αυγουστου.. Ή κανω λαθος;

ΤΟ Ευχομαι, δε ξερω γι αύτο ρωτω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...