Προς το περιεχόμενο

Παράταση στις δηλώσεις φυσικών προσώπων-Πότε έχουν σκοπό να την ανακοινώσουν?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω.

 

Όσο για την ΕΙΡΗΝΗ αν και δεν την ξέρω

έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην γνώμη σου Κώστα και συμφωνώ μαζί σου.

 

Αυτή η χρονιά είναι πολύ δύσκολη πάντως για όλους

και δεν βλέπω και φως στον ορίζοντα.

 

Αλλά ένα είναι σίγουρο αν δεν είμαστε όλοι μαζί

θα μας διαλύσουν αν δεν το έχουν κάνει ήδη…

 

Από τη στιγμή που δεν με ξέρεις, θα έπρεπε να προσέχεις τι λες. Δεν έχω κανένα λόγο να βροντοφωνάζω ποιά είμαι, και όσοι με σέβονται θέλω να με σέβονται όχι γιατί τους το λέει κάποιος άλλος, αλλά γιατί το πιστεύουν. Και να μην με συμπαθείς, δεν πειράζει, δεν μπορούμε να είμαστε σε όλους αρεστοί. Αλλά δεν μπορείς να μου προσάπτεις  ιδιότητες που δεν έχω, όπως φυσικά αυτό ισχύει και για μένα και για όλους.

Και συγγνώμη αν παραφέρθηκα με μία λέξη πιο πάνω... Δεν έχει σημασία ότι δεν την έγραψα, άφησα να εννοηθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρίν λίγο πήρα ένα τηλεφωνημα από ένα συνάδελφο, ο οποίος δεν είναι εγεγγραμένος σε κανένα σύλλογο.

Η Π.ΟΦ.Ε.Ε. όχι μόνο αρνήθηκε να παραλάβει αλλά του συνέστησε και σε ποιόν σύλλογο να γραφτεί!!!

Πως νόμιζα ότι αυτό δεν είχε σκοπό να προσελκύσει νέα μέλη, αλλά να λύσει τα προβλήματα...

 

Κ.Β.Σ.

 

 

να ρωτήσω βρε Ειρήνη 

τι αρνήθηκε να παραλάβει,  το μειλ ?

και πως του τα ζήτησε όλα αυτά ? με (ξανά) μέιλ ?

μην τρελαθούμε 

 

και για να ξαναγυρίσουμε σε κάτι που λέγαμε πριν λίγες μέρες (μιας και όλα φαντάζουν πονηρά) 

 

ονόματα , διευθύνσεις τηλέφωνα έχουμε ? 

 

έτσι για να μην λέει ο καθ ένας ότι θέλει 

 

 

Πήρε τηλέφωνο, αυτό  είπε τουλάχιστον.

 

 

Εγώ ξέρω Κωστή ότι όποιος ψάχνεται βρίσκει και λόγους και αφορμές. Το ποιός είναι παρτάκιας φαίνεται, όπως και ο κάθε εγκάθετος. Οι άνθρωποι έχουν και διαδρομή και ιστορία.

 

Παραπέρα όμως, αυτό που γράφεις ήθελα να τονίσω. Είναι τραγικό λάθος να μην εξυπηρετούμε όσους δεν είναι γραμμένοι. Και περισσότερο από όλα να εκμεταλλευόμαστε εκβιαστικά το γεγονός, ώστε να εγγράψουμε μέλη. Δεν λέω ότι αυτό έγινε από όλους, ανέφερα ένα γεγονός που μου καταγγέλθηκε. 

 

 

Από τη στιγμή που δεν με ξέρεις, θα έπρεπε να προσέχεις τι λες. Δεν έχω κανένα λόγο να βροντοφωνάζω ποιά είμαι, και όσοι με σέβονται θέλω να με σέβονται όχι γιατί τους το λέει κάποιος άλλος, αλλά γιατί το πιστεύουν. Και να μην με συμπαθείς, δεν πειράζει, δεν μπορούμε να είμαστε σε όλους αρεστοί. Αλλά δεν μπορείς να μου προσάπτεις  ιδιότητες που δεν έχω, όπως φυσικά αυτό ισχύει και για μένα και για όλους.

Και συγγνώμη αν παραφέρθηκα με μία λέξη πιο πάνω... Δεν έχει σημασία ότι δεν την έγραψα, άφησα να εννοηθεί...

 

Ειρήνη , διαμαρτύρεσαι και σωστά, σου προσάπτουν πράγματα, ιδιότητες όπως λες, που δεν έχεις. (και σίγουρα δεν έχεις) 

από την άλλη κάποιος ¨πήρε τηλέφωνο ¨ και συ κάνεις ολόκληρα σχόλια αλλά επί της ουσίας δεν απαντάς. 

ονόματα διευθύνσεις, τηλέφωνα 

 

οι καιροί είναι πονηροί και οι ¨ανώνυμες καταγγελίες¨  τουλάχιστον ύποπτες 

θα μπορούσα να πω, ύποπτη και η υιοθέτησή τους και η πάνω σ αυτήν ανάπτηξη ολόκληρης θεωρίας. Με κρατάει λίγο το ότι σε (ξανά λίγο) ξέρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε σούπερ ιδέα. 

Αλλά  μπα...

Μπα...

...όσο το σκέφτομαι, τελικά είμαι χέστης. -_-

 

Δείτε τι έπαθα φοιτητής στην Θεσσαλονίκη.

Πάω στην Τούμπα να δω και γώ ποδόσφαιρο Α' Εθνικής που στα Χανιά τότε ήταν άγνωστο σπορ. 

Επέλεξα το μάτς ΠΑΟΚ - Λάρισα. 

Συναντώ μια παρέα έξω από το γήπεδο και του λέω:

"Βρε παιδιά που είναι η θήρα τάδε; ", - δεν την θυμάμαι - 

Με κοιτάζουν άγρια και μου λένε:

Α....χά !!!! Τυράκι είσαι ε; Ρε δε πας να γ... Ρε γύρνα σπίτι σου να κάνεις .. - τι μου είπαν δεν θυμάμαι -  θαρρώ να κάνω πυκτόγαλο... ή κάτι τέτοιο...

Τ'χασα και γω, λέω να δεις που θα φάω ξύλο.. Και να το ΄τρωγα για χάρης της Κρήτης να το πάρει το ποτάμι, αλλά για χάρη της Λάρισας εεε αυτό πάει πολύ...

 

Τελικά, χεσμένος εγώ, έλεγα διάφορες αρλούμπες, δεν θυμάμαι, πως δεν είμαι από την Λάρισα και βεβαίως σώθηκα από ένα βασικό μας ιδιώμα. Την διάλεκτο..

Όπως με παρατούσαν, έλεγε ο ένας στους άλλους. "Βρε μαλάκες δεν βλέπετε ότι μιλάει κρητικά; "

 

Σταύρο,

άστο λοιπόν...

Δεν μαρσάρει τελικά το μηχάνημα.. :huh:  :D  

Και μετά λένε ότι τα ΜΠΑΟΚΙΑ δεν έχουν υψηλό IQ, όχι μόνο άκουσαν αλλά και είδαν! 

Ούστ τυρογαλά!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη , διαμαρτύρεσαι και σωστά, σου προσάπτουν πράγματα, ιδιότητες όπως λες, που δεν έχεις. (και σίγουρα δεν έχεις) 

από την άλλη κάποιος ¨πήρε τηλέφωνο ¨ και συ κάνεις ολόκληρα σχόλια αλλά επί της ουσίας δεν απαντάς. 

ονόματα διευθύνσεις, τηλέφωνα 

 

οι καιροί είναι πονηροί και οι ¨ανώνυμες καταγγελίες¨  τουλάχιστον ύποπτες 

θα μπορούσα να πω, ύποπτη και η υιοθέτησή τους και η πάνω σ αυτήν ανάπτηξη ολόκληρης θεωρίας. Με κρατάει λίγο το ότι σε (ξανά λίγο) ξέρω 

 

Γιάννη, δεν ανέπτυξα θεωρία, και δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω για τα λεγόμενα του συγκεκριμένου ανθρώπου. Οι καιροί είναι πονηροί χροοοοόνια τώρα, μόνοι που εμείς μάλλον αργά το καταλάβαμε...

Θα μπορούσα και εγώ να σκεφτώ με τον ίδιο τρόπο, αλλά δυστυχώς δεν είμαι καχύποπτη και δεν θέλω να γίνω. Όποιος δρα κακόβουλα θια το βρεί κάποια στιγμή μπροστά του.

 

Για να δείς πόσο διασπαστική είμαι, του απάντησα να απευθυνθεί στην ΕΦΕΕΑ γιατί αυτή συγκεντρώνει τα στοιχεία για την Αττική...

 

Υστ. Ναι είμαι εύθικτη, είμαι οξύθυμη, και δεν πιστεύω ότι όλα έχουν εξαγοράσιμη αξία. Και είμαι και Πειραιώτισσα με όσα αυτό συνεπάγεται... B):rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που υπολογιζει ειναι φορος

Εισοδημα 350,00 € φορος 117,00 με προκαταβολη βεβαιως, βεβαιως. για το τεκμαρτο 3000 χιλιαρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, δεν ανέπτυξα θεωρία, και δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω για τα λεγόμενα του συγκεκριμένου ανθρώπου. Οι καιροί είναι πονηροί χροοοοόνια τώρα, μόνοι που εμείς μάλλον αργά το καταλάβαμε...

Θα μπορούσα και εγώ να σκεφτώ με τον ίδιο τρόπο, αλλά δυστυχώς δεν είμαι καχύποπτη και δεν θέλω να γίνω. Όποιος δρα κακόβουλα θια το βρεί κάποια στιγμή μπροστά του.

 

Για να δείς πόσο διασπαστική είμαι, του απάντησα να απευθυνθεί στην ΕΦΕΕΑ γιατί αυτή συγκεντρώνει τα στοιχεία για την Αττική...

 

Υστ. Ναι είμαι εύθικτη, είμαι οξύθυμη, και δεν πιστεύω ότι όλα έχουν εξαγοράσιμη αξία. Και είμαι και Πειραιώτισσα με όσα αυτό συνεπάγεται... B):rolleyes:

 

Ειρήνη 

η ΠΟΦΕΕ σε ανακοίνωση που και εσύ ανέβασες έλεγε να γίνει απογραφή των δηλώσεων που δεν έχουν υποβληθεί στους συλλόγους και στην ΠΟΦΕΕ στο μειλ τάδε. 

Ο συγκεκριμένος άνθρωπος λέει ότι πήρε τηλέφωνο. Γιατί ? με μειλ δεν μπορούσε ? και  τι εννοούμε του αρνήθηκαν ? μήπως λέω μήπως του ειπαν πχ δεν μπορούμε κυριε να σημειώνουμε τηλεφωνικά , στείλτε ένα μειλ ή μπορείτε  να πάτε στον σύλλογό σας και αν είστε από την αθηνα στην ΕΦΕΕΑ (λες να του λέγανε στην ΠΕΦΕ ή στον ΛΣΑ ? Η ΕΦΕΕΑ είναι μέλος της ΠΟΦΕΕ) 

και βρε Ειρήνη, όταν η ΠΟΦΕΕ η ίδια μιλάει σε ανακοίνωσή της και για τους συναδέλφους που δεν έιναι γραμμένοι σε συλλόγους, θα αρνιόταν σε ¨κάποιον συνάδελφο " την αρωγή έτσι ώστε να έχουμε να λέμε 

 Είναι τραγικό λάθος να μην εξυπηρετούμε όσους δεν είναι γραμμένοι. Και περισσότερο από όλα να εκμεταλλευόμαστε εκβιαστικά το γεγονός, ώστε να εγγράψουμε μέλη. Δεν λέω ότι αυτό έγινε από όλους, ανέφερα ένα γεγονός που μου καταγγέλθηκε. 

 

και για να τελειώνω 

ένα, ονόματα τηλέφωνα διευθύνσεις, για να ξέρουμε τι λεμε και να αναλαμβάνει ο καθένας την ευθύνη των όσων καταγγέλει

δύο, εγώ πάντως το έχω καταλάβει προ πολλού ότι οι καιροί είναι πονηροί 

και τρία , και γω Αρβανίτης και λοιπόν ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, τουλαχιστο σ αυτη που εστειλα μολις τωρα

ΤΟ ΘΕΜΑ ειναι αν φαινεται στην προσωρινη εκκαθαριση ο κωδ 049 , οπως πριν, αυτο θυμαμαι ελεγε ο σταυρουλακης,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΘΕΜΑ ειναι αν φαινεται στην προσωρινη εκκαθαριση ο κωδ 049 , οπως πριν, αυτο θυμαμαι ελεγε ο σταυρουλακης,

ο 049 φαινεται αλλα ταυτοχρονα υπολογιζει και το φορο.

Συνεπως το αγνοει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη 

η ΠΟΦΕΕ σε ανακοίνωση που και εσύ ανέβασες έλεγε να γίνει απογραφή των δηλώσεων που δεν έχουν υποβληθεί στους συλλόγους και στην ΠΟΦΕΕ στο μειλ τάδε. 

Ο συγκεκριμένος άνθρωπος λέει ότι πήρε τηλέφωνο. Γιατί ? με μειλ δεν μπορούσε ? και  τι εννοούμε του αρνήθηκαν ? μήπως λέω μήπως του ειπαν πχ δεν μπορούμε κυριε να σημειώνουμε τηλεφωνικά , στείλτε ένα μειλ ή μπορείτε  να πάτε στον σύλλογό σας και αν είστε από την αθηνα στην ΕΦΕΕΑ (λες να του λέγανε στην ΠΕΦΕ ή στον ΛΣΑ ? Η ΕΦΕΕΑ είναι μέλος της ΠΟΦΕΕ) 

και βρε Ειρήνη, όταν η ΠΟΦΕΕ η ίδια μιλάει σε ανακοίνωσή της και για τους συναδέλφους που δεν έιναι γραμμένοι σε συλλόγους, θα αρνιόταν σε ¨κάποιον συνάδελφο " την αρωγή έτσι ώστε να έχουμε να λέμε 

και για να τελειώνω 

ένα, ονόματα τηλέφωνα διευθύνσεις, για να ξέρουμε τι λεμε και να αναλαμβάνει ο καθένας την ευθύνη των όσων καταγγέλει

δύο, εγώ πάντως το έχω καταλάβει προ πολλού ότι οι καιροί είναι πονηροί 

και τρία , και γω Αρβανίτης και λοιπόν ?

Εσύ Αρβανίτης, η Ειρήνη Πειραιώτισσα, εγώ Αρβανίτισσα και ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΛΛΗΝΕΣ. Ειρήνη ημίν αδέρφια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΣ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...

Αν σου πω ότι μου πέρασε απ' το μυαλό....... <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους συναδέλφους με τον κωδ 049, ξανά λέμε ότι ελπίζουμε -στις προαναφερόμενες διαβεβαιώσεις - , τις οποίες πιστεύω, ότι στο οριστικό εκκαθαριστικό θα υπολογιστούν οι αποδείξεις του 049 και δεν θα υπάρξει η ποινή του 10%. Απλά κατά το τσεκάρισμα των κωδικών, όπου ακριβώς από κάτω κάνει έναν υπολογισμό εκκαθάρισης, αυτός δεν είναι οριστικός.

Στο εκκαθαριστικό θα υπολογίζονται.

Πιστεύω στις διαβεβαιώσεις της Ομοσπονδίας. 

 

Θυμίζω όμως ότι πάμε για εκπρόθεσμες με το 1%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά πρόστιμο εκπρόθεσμης υποβολής στα μηδενικά και πιστωτικά.

 

50 - 60 - 70 ευρώ, ανάλογα σε ποιο σημείο της Ελλάδας βρίσκεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους συναδέλφους με τον κωδ 049, ξανά λέμε ότι ελπίζουμε -στις προαναφερόμενες διαβεβαιώσεις - , τις οποίες πιστεύω, ότι στο οριστικό εκκαθαριστικό θα υπολογιστούν οι αποδείξεις του 049 και δεν θα υπάρξει η ποινή του 10%. Απλά κατά το τσεκάρισμα των κωδικών, όπου ακριβώς από κάτω κάνει έναν υπολογισμό εκκαθάρισης, αυτός δεν είναι οριστικός.

Στο εκκαθαριστικό θα υπολογίζονται.

Πιστεύω στις διαβεβαιώσεις της Ομοσπονδίας. 

 

Θυμίζω όμως ότι πάμε για εκπρόθεσμες με το 1%. 

Δε βαριέσαι για το 1%... Λεφτά υπάρχουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μεσα στον πανικό του τι να πρωτοκάνουμε, μας στέλνουν και ενημερώσεις με ερωτηματολόγια τώρα.... ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΦΡΟΥΤΟ!!!!

 

 

 

Αγαπητέ/ή κύριε/α,

Σύμφωνα με την αναζήτηση που διενεργήθηκε την 09/09/2013 στην κεντρική βάση της Γ.Γ.Π.Σ. διαπιστώθηκε ότι δεν υποβάλατε Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων οικ. έτους 2012. Για το λόγο αυτό, σας καλούμε όπως προβείτε στην τακτοποίηση της παραπάνω εκκρεμότητας.

Σε περίπτωση ύπαρξης ιδιαίτερου λόγου μη υποβολής παρακαλούμε να μας ενημερώσετε απαντώντας εντός 10 ημερών στο τυποποιημένο ερωτηματολόγιο που θα εμφανιστεί στην οθόνη σας μέσω του συνδέσμου :https://www1.gsis.gr/gsisapps/taxcomp/displayTaxComp.htm?token=06680781-c6bf-4009-880d-686d05443b26 

Εάν έχετε ήδη τακτοποιήσει την παραπάνω εκκρεμότητα τότε μη λάβετε υπόψη το παρόν μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yes indeed! It's true!

Απο κάτι τέτοια φαίνεται ότι ο κλάδος αναβαθμίζεται συνεχώς.Μπράβο συναδέλφισσα, πολύ καλόοοοοοοοοοοο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κάτι τέτοια φαίνεται ότι ο κλάδος αναβαθμίζεται συνεχώς.Μπράβο συναδέλφισσα, πολύ καλόοοοοοοοοοοο.

Μπατ ουφ κορς! Ιέχουμι κι ένα ιπίπιδου! ΧΑ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αισιως αισιως, σημερα τελειωσα ουφφφφφφφφφφφφφ!!!!!!!!!!, παιδια οποιοι τελειωσαμε ενα τελευταιο κουραγιο το σαββατοκυριακο παμε σε γραφεια συναδελφων που εχουν προβλημα να βοηθησουμε, κανενας μονος του απεναντι στο μπουρδελο υπουργειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...