Προς το περιεχόμενο

Παράταση στις δηλώσεις φυσικών προσώπων-Πότε έχουν σκοπό να την ανακοινώσουν?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα κύριε Σαρακηνέ,

Δεν γνωριζόμαστε αλλά σε πολλά θέματα έχουμε τις ίδιες αντιλήψεις και απόψεις.  

Ξεκαθαρίζω ότι ουδέποτε ενεπλάκην σε σωματεία, διότι πολύ απλά δεν μου "γέμισαν" ποτέ το μάτι. 

Συμφωνώ μαζί σας κύριε Σαρακηνέ. Ως απλή λογίστρια περιμένω άμεσα απαντήσεις. Όπως επίσης να μας εξηγήσει ο κύριος Γενικός γιατί το taxis υπολειτουργούσε στη διάρκεια του Σ/Κ, ιδιαίτερα τα ξημερώματα της Δευτέρας. Ήταν και αυτό τυχαίο; Άραγε ήταν τυχαίο και το ότι δεν είχε την δυνατότητα εισαγωγής δεδομένων που δεν υπήρχαν μέσα στο σύστημα; Όλα τυχαία γίνονται άραγε; Απλά ερωτώ κύριε Γενικέ. Και θέλω άμεσα απάντηση και για αυτό. 

Μαρία- Αθήνα

 

Εδω που τα ρωτας , ποιος σε ακουει και ποιος υπευθυνος θα σου απαντησει?

Δε νομιζεις οτι αν ειχαμε ενα συλλογο αξιοπιστο, θα επαιρνες καλυτερα τις απαντησεις που ζητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με το παραπανω δεν δινω αλοθι και ελαφρυντικα σε οσους δεν ασχολουνται, ουτε ησυχαζω τη δικη μου συνειδηση.

 

Πιστευω βαθεια, πως πρεπει να λειτουργησουν καποτε οι συλλογοι οπως πρεπει με τη συμμετοχη ολων μας

Χρύσα καλημέρα.

Αυτά πιστεύω και εγώ,αλλά πρέπει να είμαστε μέσα στους συλλόγους για να λειτουργήσουν έτσι.

 

Δεν μπορώ  να καταλάβω τι σκεπτικό είναι αυτό....

Ποιος είπε ότι αναλάβαμε νέους πελάτες.....αυτούς που έχουμε χρόνια τώρα προσπαθούμε να εξυπηρετήσουμε....

ο όγκος της δουλειάς φέτος σχεδόν διπλάσιος από άλλες χρονιές....πως θα προλάβουμε...νιώθεις ωραία που έχεις

προλάβει? σ'αρέσει να κρίνεις? η ζωή σου φέρθηκε ωραία σε εσένα και πρέπει να ευχαριστείς το Θεό!!!

Να πάρω υπάλληλο για ένα μήνα?

Είναι έντιμο αυτό? και μετά να του πώ φύγε.

Νομίζεις όταν έχεις ένα μικρό γραφείο μπορείς να αντέξεις υπάλληλο με ΙΚΑ?

Νομίζεις ότι πληρωνόμαστε?

Έχεις γραφείο? αν έχεις τα ξέρεις και δεν θέλεις να τα δεχτείς..... 

Αν μέσα στη ΠΟΦΕΕ είναι αρκετοί με απόψη σαν τη δικιά σου πως θα διεκδικήσουμε ανθρώπινες συνθήκες εργασίας?

Τέλος να σου θυμίσω ότι αν είχαμε τον χρόνο που από το νόμο τόσο χρόνια δικαιούμαστε δεν θα μιλάγαμε τώρα.

Κάτσε καλά......γιατί τα νεύρα είναι τεντωμένα....και δεν μου φταίς εσύ σε τίποτα ακόμα και άν έχουμε διαφορετικές θέσεις!!!!!

Τώρα τι να σου πώ?αυτά κατάλαβες ,απ ότι είπα?είπα εγώ οτι οι συνθήκες δουλειάς είναι οκ?είπα οτι η ΠΟΦΕΕ είναι 

οκ?είπα οτι δεν είναι μεγάλος ο φόρτος που μας επιρρίπτουν καθημερινά?χωρίς καμιά αντίδραση απο κανέναν.

Το αντίθετο λέω,οτι πρέπει νά είμαστε όλοι μαζί να διεκδικήσουμε τα δικαιώματά μας,αλλά αν είμαστε σκορποχώρι

δεν μας φταίνε οι άλλοι.Επίσης με αυτό το κάτσε καλά νομίζεις οτι θα πάμε μπροστά?νεύρα έχουμε όλοι και μάλιστα 

πολλά.Επίσης όποιος έχει πολλούς πελάτες και δεν τα βγάζει πέρα ,παίρνει βοηθό η και δεν κοιτάει πως να ρίξει τις

τιμές να βρεί και άλλους γιατί αυτό έχει ανάποδα αποτελέσματα.Ακόμη όλοι γράφουμε κανονικά ,αυτό το μπλέ δεν είναι

οτι το καλύτερο στα σημερινά ζόρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ας πούμε στα παιδιά που γράφουν ότι παίρνουμε πελάτες κλπ για λεφτά τους τύχαινε κάτι  , οτιδήποτε ρε παιδί μου από θέμα υγείας ως τεχνικό πρόβλημα και δεν προλάβαιναν , πως θα τους φαινόνταν να έβγαινε κάποιος έξυπνος (καλή ώρα εγώ) και να τους κούναγε το δάκτυλο ότι κακώς αναλαμβάνουν πελάτες .......

 

Εμάς λοιπόν εδώ το ξαναγράφω για πολλοστή φορά , στην αρχή νομίζαμε ότι θα κάναμε διπλάσιες δηλώσεις από πέρυσι γιατί είχαμε εισροή πελάτων (κυρίως από παιδιά και πεθερικά πελατών) τώρα όμως με την ολοκλήρωση των δηλώσεων βλέπουμε ότι είμαστε στα ίδια ακριβώς επίπεδα με πέρυσι άντε να έχουμε 10-20 παραπάνω , απλά ο χρόνος συμπλήρωσης της δήλωσης αυξήθηκε δραματικά κυρίως από τις γνωστές καθυστερήσεις αλλά και από τα νέα επιπλέον στοιχεία ...

 

Είναι ΑΝΟΗΤΟ κάποιοι καλόι συνάδελφοι να κάνουν τους μετά Χριστο Προφήτες και να δίνουν βούτηρο στο ψωμί αυτών που δημιούργησαν το πρόβλημα , παράλληλα δε δείχνουν ότι δε σέβονται το κόπο και τον ιδρώτα των συναδέλφων που φτύσαμε αίμα να διώξουμε τις δηλώσεις , άρα είναι και ΑΝΤΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΚΟ  ..... Τα νεύρα όλων είναι τεντωμένα και χρειάζεται προσοχή σε ότι γράφουμε ..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απορία 

ο ένας έμεινε με 100 ο άλλος με 110 κανά δυο με 30 και 50 ό παρ άλλος 70

 

κάποιος από αυτούς λέει με 2-3 μέρες ακόμα θα τελειώναμε 

(δηλαδή αν πούμε ότι έχεις  50 δηλώσεις και θες 3 μέρες, σημαίνει ότι φτιάχνεις 16 την ημέρα)

 

και η απορία μου 

πόσες δηλώσεις συνολικά έχετε τον χρόνο βρε συνάδελφοι 

 

τα γράφω όλα αυτά έχοντας και στο μυαλό μου τα όσα στο θέμα αυτό έγραψε η καλή μου η Χρύσα 

 

και για να ξεκαθαρίσω και την δική μου θέση 

 

έχω περίπου 200 δηλώσεις , είμαστε 1,5 άτομο (το μισό είμαι εγώ,  μιας και τα πρωϊνά λείπω από το γραφειο) ζοριστήκαμε πολύ αλλά την Παρασκευή το βράδυ τελειώσαμε 

 

ΦΙΛΕ ΧΑΛΚΙΔΕΕ,

 

ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΗΘΙΝΑ?

 

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΙΣΤΕΣ-ΓΡΑΦΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ 500, 1000 Ή ΚΑΙ 1500 ΔΗΛΩΣΕΙΣ (ΕΧΩ ΓΝΩΣΤΟ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΜΕ 1300 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ) ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΔΕΚΑΡΙΚΟΥ Ή ΕΙΚΟΣΑΡΙΚΟΥ (ΔΩΣΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΠΑΡΜΠΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ) ΚΑΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΥΤΕΛΙΣΕΙ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΑΣ. (ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ Ή ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΙΣ ΕΦΟΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ "ΚΙΝΕΖΙΚΑ", ΠΟΛΥ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ-ΟΓΚΟΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΑΡΕΙΣ 1 ΕΥΡΩ)

 

ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αν θεωρείς ότι μπορείς ανά πάσα στιγμή να προσλάβεις άτομα που να ξέρουν να κάνουν κ σωστές δηλώσεις...για να μην εκτεθείς κ από πάνω

 

 

ενώ μόνοι μας...

 

τις κάνουμε όλες σωστά... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω που τα ρωτας , ποιος σε ακουει και ποιος υπευθυνος θα σου απαντησει?

Δε νομιζεις οτι αν ειχαμε ενα συλλογο αξιοπιστο, θα επαιρνες καλυτερα τις απαντησεις που ζητας?

Χρύσα ας μην μπούμε σε αντιπαράθεση μεταξύ μας. Έχουμε αντίθετες απόψεις σε πολλά πράγματα. Όσον αφορά τους συλλόγους που με ρωτάς, λυπάμαι αλλά ουδέποτε ανέχτηκα να υπηρετήσω τα συμφέροντα κανενός. Και θα συνεχίσω να το πράττω. Γιατί πολύ απλά στο τέλος αποδεικνύεται ότι κοιτάνε μόνο την πάρτη τους. Όταν και άμα υπάρξει ποτέ πνεύμα απόλυτης συλλογικότητας και αλληλεγγύης θα το σκεφτώ. Θέλει πολύ δουλειά ακόμα για να αλλάξει η νοοτροπία.  Καλή συνέχεια σου εύχομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τι να σου πώ?αυτά κατάλαβες ,απ ότι είπα?είπα εγώ οτι οι συνθήκες δουλειάς είναι οκ?είπα οτι η ΠΟΦΕΕ είναι 

οκ?είπα οτι δεν είναι μεγάλος ο φόρτος που μας επιρρίπτουν καθημερινά?χωρίς καμιά αντίδραση απο κανέναν.

Το αντίθετο λέω,οτι πρέπει νά είμαστε όλοι μαζί να διεκδικήσουμε τα δικαιώματά μας,αλλά αν είμαστε σκορποχώρι

δεν μας φταίνε οι άλλοι.Επίσης με αυτό το κάτσε καλά νομίζεις οτι θα πάμε μπροστά?νεύρα έχουμε όλοι και μάλιστα 

πολλά.Επίσης όποιος έχει πολλούς πελάτες και δεν τα βγάζει πέρα ,παίρνει βοηθό η και δεν κοιτάει πως να ρίξει τις

τιμές να βρεί και άλλους γιατί αυτό έχει ανάποδα αποτελέσματα.Ακόμη όλοι γράφουμε κανονικά ,αυτό το μπλέ δεν είναι

οτι το καλύτερο στα σημερινά ζόρια.

Κοίτα να δείς....όποιος έχει καιρό να γαργαλήσει του φταίνε όλα!!!!

Καλή καρδιά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα έπρεπε να ήταν ανοικτό 6 μήνες (1/2 - 30/6) και απ΄την στιγμή που άνοιξε δεν συνέβη αυτό.Δεν τηρήθηκαν οι προθεσμίες.

Άρα δεν μπορεί,  κάτι θα υπάρχει νομικά που μας καλύπτει. Αλλά το ερώτημα είναι πως μπορεί να κινηθεί αυτή η διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

118 δηλώσεις μόνος.

 

Δουλεύω και εγώ τα πρωϊνα .Την κοπέλα στο γραφείο δεν την ενέπλεξα καθόλου είχε καταχωρήσεις ΦΠΑ ,ΑΠΔ ,ΦΜΥ κ.λπ. Τις έκανα μόνος μου .Με έσωσε η κανονική μου άδεια από την μισθωτή εργασία. Βέβαια από 15 ημέρες κανονική το χρόνο και τις 7 τις πέρασα στο γραφείο.Ερχόμουν 9 πρωϊ έως 9 το βράδυ. Για μόλις 118 δηλώσεις.

 

35 μόνιμων πελατών (χωρίς εχτρα αμοιβή)

15 συγγενών ( δώστε ότι θέλετε)

 

68 πελατών για Ε1 με αποδείξεις παροχής σε όλους. ΑΥΤΟ ΤΟ "σε ολους" ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΟΝΙΜΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ Ε?

 

ΥΓ πάντως και εγώ οριακά πρόλαβα. Υπό αυτές τι συνθήκες δεν μπορούσα να δεχτώ παραπάνω δηλώσεις.

 

ΠΕΡΙΣΥ ΕΚΑΝΕ ΕΦΟΔΟ ΤΟ ΣΔΟΕ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΕ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ ΜΗ ΕΚΔΟΣΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΣΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΜΟΝΙΜΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ, ΜΕ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΕΤΗΣΙΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΔΟΕ ΑΝΕΝΔΟΤΟ, ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΟΠΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ Σ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ 5 ΕΥΡΩ ΑΜΟΙΒΗ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας τα λές καλά,γιατί το πρόστιμο το πληρώνεις εσύ?αν δεν έχει ανταπόκριση σε αυτά 

που παίρνεις?

 

 

Ειμαι σαφης σε οτι γραφω και ισχυει. Οποιαδηποτε παραλειψη, προστιμο κλπ πληρωνεται απο τη τσεπη μου. Το αν εχω και που θα βρω τα χρηματα για αυτο ειναι προβλημα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ας πούμε στα παιδιά που γράφουν ότι παίρνουμε πελάτες κλπ για λεφτά τους τύχαινε κάτι  , οτιδήποτε ρε παιδί μου από θέμα υγείας ως τεχνικό πρόβλημα και δεν προλάβαιναν , πως θα τους φαινόνταν να έβγαινε κάποιος έξυπνος (καλή ώρα εγώ) και να τους κούναγε το δάκτυλο ότι κακώς αναλαμβάνουν πελάτες .......

 

Εμάς λοιπόν εδώ το ξαναγράφω για πολλοστή φορά , στην αρχή νομίζαμε ότι θα κάναμε διπλάσιες δηλώσεις από πέρυσι γιατί είχαμε εισροή πελάτων (κυρίως από παιδιά και πεθερικά πελατών) τώρα όμως με την ολοκλήρωση των δηλώσεων βλέπουμε ότι είμαστε στα ίδια ακριβώς επίπεδα με πέρυσι άντε να έχουμε 10-20 παραπάνω , απλά ο χρόνος συμπλήρωσης της δήλωσης αυξήθηκε δραματικά κυρίως από τις γνωστές καθυστερήσεις αλλά και από τα νέα επιπλέον στοιχεία ...

 

Είναι ΑΝΟΗΤΟ κάποιοι καλόι συνάδελφοι να κάνουν τους μετά Χριστο Προφήτες και να δίνουν βούτηρο στο ψωμί αυτών που δημιούργησαν το πρόβλημα , παράλληλα δε δείχνουν ότι δε σέβονται το κόπο και τον ιδρώτα των συναδέλφων που φτύσαμε αίμα να διώξουμε τις δηλώσεις , άρα είναι και ΑΝΤΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΚΟ  ..... Τα νεύρα όλων είναι τεντωμένα και χρειάζεται προσοχή σε ότι γράφουμε ..........

 

Αποστολε, θα σου απαντησω, οχι ομως "απο την απεναντι οχθη"  ....

 

πιο ξεφτιλα διαχωρισμος δεν θα μπορουσε να υπαρχει, αυτοι που τελειωσαν και αυτοι που δεν τελειωσαν ....

 

κανεις δεν ειπε , οχι εγω τουλαχιστον οτι ειχα 1000 δηλωσεις εξω απο την πορτα μου και τις εδιωξα, ουτε μια δεν εδιωξα....

αλλα για να τελειωσω εχω αφησει πισω εκκρεμοτητες απο φπα , βιβλια και δεν συμμαζευεται, ουτε και ξερω πως θα τα ξεμπερδεψω...

 

το καθε προβλημα που μεμονωμενα αντιμετωπιζει ο καθενας μας , ειναι τελικα προβλημα ολονων.

 

δεν κρινουμε πως δουλεψε ο καθενας, αλλα αν αξιζε ο κοπος και η προσπαθεια και οι προσωπικες θυσιες μας....

κι αν ολα αυτα τα πληρωσουν καποιοι και με δυσβασταχτα προστιμα ακομα χειροτερα....

 

το θεμα ειναι να δουμε τι δεν πηγε καλα και να μην ξαναπαθουμε τα ιδια.....

 

το κακο ειναι ομως πως δεν το βλεπουμε, γιατι τα ιδια παμε να παθουμε με το Ε9.

 

Αυτοι που τα παιρνουν απο την υποθεση ξερουν και οριζουν σεμιναρια περα απο την προθεσμια.

Εμεις τι δεν ξερουμε?

Γιατι ξαναπεφτουμε με τα μουρτα σε αλλον αγωνα , χωρις μια ανασα? (και σου ξαναλεω , οτι εγω παλι θα προλαβω )

επιτηδες μας το κανουν , για να μην  προλαβαινουμε να σκεφτουμε ?

 

γιατι δεν αντιδραμε , γιατι δε λεμε οχι , αν δεν παρουμε σωστες προθεσμιες ?

 

οσο γι αυτο που λες , το πολυ ανθρωπινο, επειδη ειναι μια εργασια προσωπικη, δεν θα επρεπε να υπαρχει προβλεψη σε προβληματα πολυ σοβαρα προσωπικα ή υγειας? Τοσες αναφορες σε υποχρεωσεις μας εχουν οι δεκαδες νομοι τελευταια, κατι για τα δικαιωματα μας πουθενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρύσα ας μην μπούμε σε αντιπαράθεση μεταξύ μας. Έχουμε αντίθετες απόψεις σε πολλά πράγματα. Όσον αφορά τους συλλόγους που με ρωτάς, λυπάμαι αλλά ουδέποτε ανέχτηκα να υπηρετήσω τα συμφέροντα κανενός. Και θα συνεχίσω να το πράττω. Γιατί πολύ απλά στο τέλος αποδεικνύεται ότι κοιτάνε μόνο την πάρτη τους. Όταν και άμα υπάρξει ποτέ πνεύμα απόλυτης συλλογικότητας και αλληλεγγύης θα το σκεφτώ. Θέλει πολύ δουλειά ακόμα για να αλλάξει η νοοτροπία.  Καλή συνέχεια σου εύχομαι. 

 

κριμα γιατι οι λυσεις ερχονται μεσα απο την αντιπαραθεση...

 

δυο που συμφωνουν δεν εχουν λογο να μιλανε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΡΙΣΥ ΕΚΑΝΕ ΕΦΟΔΟ ΤΟ ΣΔΟΕ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΕ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ ΜΗ ΕΚΔΟΣΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΣΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΜΟΝΙΜΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ, ΜΕ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΕΤΗΣΙΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΔΟΕ ΑΝΕΝΔΟΤΟ, ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΟΠΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ Σ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ 5 ΕΥΡΩ ΑΜΟΙΒΗ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ.

 

Στους συγγενείς ναι. Αφού δώσαν ότι ήθελαμ και ευτυχώς όλοι κάτι δώσανε. Τώρα στους μόνιμους έιναι στο πακέτο αμοιβής . Σε ευαριστώ για την επισήμανση . Αφού υπάρχει τέτοιο πρόβλημα θα εκδώσω και σε αυτούς . Ο ΦΠΑ όμως από την τσέπη μου, αφού έχουμε συμφωνήσει ότι στην τακτική αμοιβή καλύπτεται και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μα ειμαι ο μονος που νομιζω οτι η ποφεε αντι να κανει κατι καλο ,κατι δραστικο και ουσιαστικο  .... μονο μας μπερδευει και μας παραπληροφορει ????????

Και εγώ αυτό καταλαβαίνω συνάδελφε.Νομίζω ότι η ανακοίνωση είναι μνημείο βλακείας & προσπάθειας να καλύψουν την απουσία τόσων ημερών.Ενας αχταρμάς προσπάθειας εκμετάλλευσης του θανάτου της συναδέλφου, με ακατανόητα πράγματα για εμπρόθεσμες & εκπρόθεσμες,Ε9 κλπ..Αφού ρε εγγέφαλοι παλεύετε να είναι εμπρόθεσμες, γιατί να μη συνεχιστεί η υποβολή?

Αν είναι ήδη στο σύστημα θα θεωρηθούν εκπρόθεσμες & θα είναι εμπρόθεσμες όσες υποβληθούν μετά την πιθανή ανακοίνωση του Υ.Ο? Θα μας τρελλάνετε τελείως?Ίσα-ίσα όσο περισσότερες είναι στο σύστημα θεωρούμενες ως εκπρόθεσμες τόσο περισσότερη πίεση μπορείτε να ασκήσετε συνδικαλισταράδες.. Αφήστε τον κάθε συνάδελφο να πορεύεται, κατά το δοκούν,αφού αποτύχατε πλήρως να καθοδηγήσετε τον κλάδο. Κρατήστε την αγωνιστική φλόγα σας για του χρόνου..............  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου Γιάννη καλημέρα σου,δεν έγινα τόσο σκληρός όσο δείχνω,αλλά θα συμφωνήσω απόλυτα

με τον αμαρτωλό,αν δεν προλαβαίνω τους πελάτες μου και εν όψη του χρήματος ,δεν θα τρελαθώ,

υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια,για αυτό έγραψα τα παραπάνω.Σε καμιά 

δε περίπτωση δεν είπα να ψοφήσει η γελάδα του γείτονα,όπως επίσης αν προσλάμβανα κάποιον

δεν θα τον φοβόμουν ποτέ μην μου πάρει την πελατεία,εγώ προτιμώ να έχω λίγους πελάτες και να 

διαβάζω πολύ,γιατί μόνο έτσι έχω καταλάβει εδώ και 30 χρόνια οτι μπορείς να επιβιώσεις σε αυτόν 

τον κλάδο που δεν έχεις βοήθεια και προστασία απο κανέναν,ποτέ δεν κοίταξα την αρπαχτή του 

σήμερα.  Επι πλέον εγώ δεν είπα οτι η ΠΟΦΕΕ δεν έχει ευθύνες ,έχει και μεγάλες,αλλά αυτή την ΠΟΦΕΕ

θέλουμε ,αυτήν έχουμε,όλοι να της κάνουμε κριτική είτε είμαστε μέσα και πολύ μεγαλύτερη αυτοί που είναι

απ έξω.Αλλά και σήμερα που φαίνονται τα προβλήματα,τα οποία μπροστά σε αυτά του αύριο δεν είναι τίποτα,

ακόμη δεν αφήνει κανείς τα δικά του μικροσυμφέροντα προκειμένου να πιέσει την ΠΟΦΕΕ απο μέσα να έχει

την δύναμη όλου του κλάδου να πετύχει αυτά που σήμερα δεν μπορεί,με όλες τις τρικλοποδιές που της βάζουν

ίσως και με την ανικανότητα της διοίκησης της ,που και εδώ έχουμε μερίδιο ευθύνης γιατί εμείς την βγάλαμε είτε

με την αποχή μας είτε με την ψήφο μας.

Ακόμη φίλε μου βλέπεις οτι μιλάνε και παραπονιούνται συνάδελφοι που δεν ξέρουν τι θα πεί σύλλογος και πιστεύω

οτι είναι πάρα πολλοί,έλεος ,ποιός θα προωθήσει τα αιτηματά τους  ,η συνεχής κριτική στα πάντα? η Βαγγελιώ η

γύφτισσα?

Γιάννη όποιος κατάλαβε κατάλαβε και εσύ θεωρώ οτι είσαι απο τους ανθρώπους που καταλαβαίνεις.

Την καλημέρα μου στην όμορφη Πάρο.

 

Όχι Γιάννη, δεν θέλουμε αυτήν την ΠΟΦΕΕ, και τα μέλη σύλλογοι του κλάδου έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης.

Όταν στην συνάντηση των προέδρων (μελών και μη μελών) στις 18-7-2013 στο Σύνταγμα, κατατέθηκε από τον Σύλλογο Χανίων η πρόταση για εξώδικο, το Προεδρείο την απαξίωσε, και δεν μπήκε καν προς ψήφιση. Και δεν βρέθηκε ούτε ένας άλλος πρόεδρος να καταγγείλει αυτήν την αυθαιρεσία. Αντίθετα το προεδρείο επέμενε στην επιστολή και στις υποσχέσεις. Το ξαναείπα, η θα κάνουμε δημόσιες σχέσεις η θα έρθουμε σε ρήξη. Δεν υπάρχει άλλη οδός. Με τις επισκέψεις στον Γ.Γ. και τις φωτογραφίες δεν κάνουμε τίποτα. Και ναι το εξώδικο έφυγε τελικά με την υπογραφή κάποιων συλλόγων αλλά όχι της ΠΟΦΕΕ!!! Κάναμε ότι μπορούσαμε χωρίς τη στήριξη της ΠΟΦΕΕ, και θα συνεχίσουμε όσο μπορούμε. Και μην ξανακούσω την καραμέλλα για δήθεν μεμονωμένες αντιδράσεις που κάνουν κακό στον κλάδο, γιατί είναι μεγάλο ψέμμα και προπαγάνδα. Να σου θυμίσω ότι η αλλαγή της ώρας προσέλευσης των λογιστών στο ΥΟΟ και στις ΔΟΥ έγινε από σύλλογο και όχι την ΠΟΦΕΕ, να μην πούμε για τη Γ Ειδική και άλλα. Και το προεδρείο θα έπρεπε να στηρίζει αυτές τις ενέργειες και όχι να τις καταγγέλει και να δρα συτγκεντρωτικά.

Και επειδή μίλησες για τρικλοποδιές, για πες μερικές να δούμε αν όντως είναι έτσι. Εκτός αν εσύ θεωρείς τρικλοποδιά, την αποκάλυψη της αλήθειας, όπως πχ την συμπαιγνία με το ΟΕΕ για την Γ Ειδική, η οποία αποκαλύφθηκε στην Κέρκυρα...

Εγώ δεν έχω μάθει να απαξιώνω τους συνομιλητές μου, και για αυτό θέλω να λέω τα πράγματα με το όνομα τους. Υποχρέωση μας είναι να στηρίζουμε ΠΡΩΤΑ τους συναδέλφους και μετά το ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ.

 

Υστ. Και εγώ έχω τελειώσει, είχα πολύ λίγες ούτως η άλλως, και ήταν αναγκαστική επιλογή αυτό. Δεν σημαίνει όμως αυτό ότι θα τα βάλω με τους υπόλοιπους, και μάλιστα τους συναδέλφους από την επαρχία που αντιμετώπισαν πολύ σοβαρά προβλήματα με τον όγκο όλων των εργασιών τους καλοκαιρινούς μήνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν αντιδραμε.......

α) Δεν υπαρχει Ηγεσια , Ηγετης  με ολα τα χαρακτηριστικα που να τον κανουν να ξεχωριζει

β) Οι πλειοψηφια υπεβαλε δηλωση στο ΟΕΕ κατοπιν προτροπης ΠΟΦΕΕ,Συλλογων ,Ενωσεων

γ) Οι Ηγεσιες των ανωτερω και πλειαδα Συναδελφων πιστευουν οτι οι Λ/Φ ειναι Συνεργατες του ΥΟ για να μην πω εκμαευουν διακαως(Ηγεσιες)

δ) Χειραγωγημενος Συνδικαλισμος απο πανω προς τα κατω (υπαρχουν εξαιρεσεις)  

ε) Περισσοτερα βλεπε στο θεμα Κατακερματισμος του κλαδου ΛΦ

στ) κτλ....

 

Υ/Γ Δεν υπεβαλα δηλωση στο ΟΕΕ

      Συνεχισα την αποχη εως 25/08

      Δεν αισθανομαι συνεργατης του ΥΟ ειμαι στην αλλη οχθη

      Κανω την δικη μου επανασταση για τον λογο οτι δεν με καλυπτουν οι ενεργειες της Ηγεσιας

      Απο μονοι μας θα βρουμε τον δρομο  με προσωπικες πρωτοβουλιες 

 

     Τελος Προτεινω

     mail στο ΟΕΕ να μας αφαιρεσουν τις υπογραφες μας απο το ΤΑΧΙΣ  

     Ετσι βλεπω Φιλοι και Φιλες τον αγωνα....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι πληρώσεις παίρνεις ,λέει πολύ σοφά ο λαός μας.

Αυτό μπορεί να ισχύει σε κρεοπωλείο, όχι στη δουλειά μας.

Αν είχε κάποιος τη δυνατότητα να πάρει προσωπικό λέτε να καθόταν νυχτα-μέρα να δουλεύει σα μ@@@@ας?

Όσο δε για το αν εμείς τις φτιάχνουμε σωστά, είναι δική μας η ευθύνη. Αλλά δε θα πάρεις κάποιον να σου τα συντάσσει και μετά εσύ να τα διορθώνεις κάνοντας διπλή δουλειά. Δεν υπάρχουν οι χρονικές δυνατότητες για δοκιμές.

 

Μπράβο σας που κάνατε το κουμάντο σας και τελειώσατε τη δουλειά σας, είδατε και τα παιδακια σας, πλακωθήκατε και στα κρασάκια σας κλπ κλπ. Όπως είπατε, επιλογές του καθενός. Τόσες πιστέψατε ότι μπορούσατε, τόσες παραλάβατε (δηλώσεις). Τα συγχαρητήριά μου. Εύχομαι και εις ανώτερα.

 

Από την άλλη είμαστε εμείς οι κατάπτυστοι και άπληστοι, που μαζεύουμε όλο το χρήμα. :)  Κοπιάστε να σας δώσω μερικά από αυτά που μάζεψα!

Το αν θα παρθούν και πόσες δηλώσεις τη χρονια, το αποφασίζει άλλος, όχι εγώ.

Το πόσες θα "αναλάβω" να διεκπαιρεώσω, το αποφασίζει άλλος, όχι εγώ.

Το αν θα χάσω τη δουλειά μου όμως, το αποφασίζω ΜΟΝΟ ΕΓΩ, διότι είμαι η μόνη που γνωρίζω τις δυσκολίες και τις ανάγκες εμού και της οικογενείας μου!

 

 Και δε θα δεχθώ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ κριτική για τις επιλογές μου αυτές.

Ζωή που δεν ξέρεις πως είναι, ΔΕΝ την κρίνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έστειλλα δήλωση & το ποσό πληρωμής που βγάζει πριν την υποβολή, το υπολογίζει με αγνόηση του 049. Άρχισαν οι εκπρόθεσμες μάλλον................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλά θα ήθελα να αναφερθώ όχι όμως την δεδομένη στιγμή...
γνωρίζω ότι στους περισσότερους θα είναι παντελώς αδιάφορο...

σ'αυτήν την κρίσιμη στιγμή δεν θα έπρεπε ξαναλέω να

"ενωθούν οι φωνές των πληκτρολογίων μας"

μόνο και μόνο για χάρη των συναδέλφων που αυτή την στιγμή είναι μετέωροι και εκτεθειμένοι???
Χωρίς να καταλογίζουμε ευθύνες και κατηγορίες ο ένας των άλλων?
Άλλωστε δεν είμαστε όλοι μας υπεύθυνοι?Ας δούμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε τους συναδέλφους μας 
γιατί φέτος ήταν αυτοί...του χρόνου θα είμαστε κι εμείς.
Υ.Γ.Αν γνωρίζει κάποιος πως είναι η υγεία του παιδιού του κ.Σταυρουλάκη να μας ενημερώσει?
Δεν χρειάζονται λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κριμα γιατι οι λυσεις ερχονται μεσα απο την αντιπαραθεση...

 

δυο που συμφωνουν δεν εχουν λογο να μιλανε....

 

Έτσι ακριβώς είναι.

 

Αποστολε, θα σου απαντησω, οχι ομως "απο την απεναντι οχθη"  ....

 

πιο ξεφτιλα διαχωρισμος δεν θα μπορουσε να υπαρχει, αυτοι που τελειωσαν και αυτοι που δεν τελειωσαν ....

 

κανεις δεν ειπε , οχι εγω τουλαχιστον οτι ειχα 1000 δηλωσεις εξω απο την πορτα μου και τις εδιωξα, ουτε μια δεν εδιωξα....

αλλα για να τελειωσω εχω αφησει πισω εκκρεμοτητες απο φπα , βιβλια και δεν συμμαζευεται, ουτε και ξερω πως θα τα ξεμπερδεψω...

 

το καθε προβλημα που μεμονωμενα αντιμετωπιζει ο καθενας μας , ειναι τελικα προβλημα ολονων.

 

δεν κρινουμε πως δουλεψε ο καθενας, αλλα αν αξιζε ο κοπος και η προσπαθεια και οι προσωπικες θυσιες μας....

κι αν ολα αυτα τα πληρωσουν καποιοι και με δυσβασταχτα προστιμα ακομα χειροτερα....

 

Α) το θεμα ειναι να δουμε τι δεν πηγε καλα και να μην ξαναπαθουμε τα ιδια.....

 

το κακο ειναι ομως πως δεν το βλεπουμε, γιατι τα ιδια παμε να παθουμε με το Ε9.

 

Αυτοι που τα παιρνουν απο την υποθεση ξερουν και οριζουν σεμιναρια περα απο την προθεσμια.

Εμεις τι δεν ξερουμε?

Β) Γιατι ξαναπεφτουμε με τα μουρτα σε αλλον αγωνα , χωρις μια ανασα? (και σου ξαναλεω , οτι εγω παλι θα προλαβω )

επιτηδες μας το κανουν , για να μην  προλαβαινουμε να σκεφτουμε ?

 

γιατι δεν αντιδραμε , γιατι δε λεμε οχι , αν δεν παρουμε σωστες προθεσμιες ?

 

οσο γι αυτο που λες , το πολυ ανθρωπινο, επειδη ειναι μια εργασια προσωπικη, δεν θα επρεπε να υπαρχει προβλεψη σε προβληματα πολυ σοβαρα προσωπικα ή υγειας? Τοσες αναφορες σε υποχρεωσεις μας εχουν οι δεκαδες νομοι τελευταια, κατι για τα δικαιωματα μας πουθενα. 

 

 

Α) Καλά η αυτοκριτική δεν είναι και το καλύτερο μας.

Β) Όχι δεν το κάνουν για να μην προλάβουμε να σκεφτούμε. Το διαίρει και βασίλευε είναι πολύ πιο αποτελεσματικό και δεν αναφέρομαι στα του κλάδου μας μόνο. Απλά είναι μια δουλειά που πρέπει να βγει άμεσα χωρίς να τους ενδιαφέρει το πως.

Υ.Γ.

Τα καλύτερα έρχονται όμως για όλους... ποια είπαμε ότι είναι η κλίμακα φορολογίας για το 2014; :ph34r: 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έστειλλα δήλωση & το ποσό πληρωμής που βγάζει πριν την υποβολή, το υπολογίζει με αγνόηση του 049. Άρχισαν οι εκπρόθεσμες μάλλον................

Από χθες ισχύει αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά γιατί θα μας τρελάνουν! Ήρθε μια γυναίκα σήμερα να της κάνω την δήλωση(κάλιο αργά παρά ποτέ)! Της είπα ότι έχει περάσει η προθεσμία και μου είπε ότι της είπε ο δικηγόρος της ότι πήραν παράταση μέχρι την Παρασκευή! Ισχύει κάτι τέτοιο?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...