Προς το περιεχόμενο

Παράταση στις δηλώσεις φυσικών προσώπων-Πότε έχουν σκοπό να την ανακοινώσουν?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχαρητήρια Κατερίνα, εκφράζεις πολλούς από μας...

 

 

Κύριε Θεοχάρη , 

Συγχαρητήρια.....  είστε αξιέπαινος και πολύ αποτελεσματικός .

Συγχαρητήρια ....  για την αποφασιστικότητα σας να μην δώσετε παράταση έστω και σιωπηρή στην υποβολή των δηλώσεων.

Συγχαρητήρια ...   που μας φέρατε και φέτος στα όρια νευρικής κρίσης.

Συγχαρητήρια.....  που φέρατε και τα μέλη των οικογενειών μας σε απόγνωση

Συγχαρητήρια.....  για τους θανάτους συναδέρφων που δεν άντεξαν την πίεση.

Συγχαρητήρια ..... για την επιμονή σας να μην εκτιμάτε την προσφορά του κλάδου μας στην οικονομία .Οι πράξεις σας το επιβεβαιώνουν καθημερινά...

Συγχαρητήρια.....  για το κατόρθωμά σας να γίνετε τόσο αντιπαθής σε τόσους ανθρώπους σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα .

Συγχαρητήρια , συγχαρητήρια , συγχαρητήρια.... η Τρόικα σας προσκυνά..

 

Και επειδή πιστέυω ότι διαβάζετε αυτό το θέμα θα σας έδινα μία φιλική συμβουλή.

Μην τουιτάρετε τόσο συχνά,  δεν κάνει τόσο καλό όσο νομίζετε στην δημόσια εικόνα σας..

Να μεταφερθεί στα ανέκδοτα. :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και τι τους πειράζει να δώσουν μία σιωπηρή παράταση για 15-20 ημέρες?

 

ας βρουν ως δικαιολογία το εξής ,"το σύστημα θα δέχεται ως εμπρόθεσμες δηλώσεις μέχρι τις 20/09 ,με την προυπόθεση ότι αυτές έχουν αποθηκευτεί προσωρινά μέχρι τις 31/08  και εκ παραδρομής ή για τεχνικούς λόγους δεν  οριστικοποιήθηκαν".

 

ποιος θα ασχοληθεί με τι και πως και αν και 'εφόσον".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μεταφερθεί στα ανέκδοτα. :ph34r:

Αν εσύ όλα αυτά τα θεωρείς αστεία , τότε τι να σου πω ... ξεπερνάς ακόμα και την έκφραση "black humor"..!!!

Yπάρχουν συνάδερφοι αυτή τη στιγμή  που αναστενάζουν και υποφέρουν.Λίγη συναδερφική αλληλεγγύη δεν βλάπτει.

Αλλά για αυτό γίνονται όλα αυτά.Βρίσκουν και κάνουν ...Υπάρχουν πολλοί που χαιδεύουν αυτάκια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ειχαν το θρασσος σημερα να με παρουν απο την ΠΟΦΕΕ να μου πουν να περασουν να παρουν την συνδρομη

μηπως ηταν απο το συλλογο σου? δε νομιζω η ποφεε να παιρνει συνδρομες απο απλους λογιστες , απο εμενα παντως δεν παιρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλαρααααααα , χρηματα να δωσουμε την υγεια μας να εχουμε και ολα γινονται! το λεω αυτο γιατι σημερα απο τις 11 μεχρι τις 3 ημουν στο νοσοκομειο με πολυ υψηλη πιεση . μπορει να χασω 2-3 χιλιαρικα σε προστιμα αλλα αυτα ξαναγινονται , η καρδια μου οχι. ψηλα το κεφαλι και οτι εγινε εγινε , εγω ειμαι ενταξει με τον εαυτο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μεταφερθεί στα ανέκδοτα. :ph34r:

Συνάδελφε, καλησπέρα. Δεν ξέρω τι εννοείς με το παραπάνω, γιατί δεν βλέπω κάτι το χιουμοριστικό και η συναδέλφισα εκφράζει την αγωνία μας, για την οποία συμφώνησα και εγώ. Φαινόμενα όμως, όπως το δικό σου σχόλιο και το προχθεσινό του επιλεγόμενου Παρμενίωνα, που απαξίωσε και ειρωνεύτηκε τον χαμό της κοπέλας στην Κρήτη, δεν νομίζω ότι μας τιμούν σαν κλάδο και σαν κάποιου επιπέδου ανθρώπους. 

Εκτός αν άλλο ήταν το νόημα. Αν ξαναδιαβάσεις το σχόλιό σου, ίσως δεις πόσο άσχετο είναι με τα όσα γράφουμε για το θέμα των δηλώσεων.

Συναδελφικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλαρααααααα , χρηματα να δωσουμε την υγεια μας να εχουμε και ολα γινονται! το λεω αυτο γιατι σημερα απο τις 11 μεχρι τις 3 ημουν στο νοσοκομειο με πολυ υψηλη πιεση . μπορει να χασω 2-3 χιλιαρικα σε προστιμα αλλα αυτα ξαναγινονται , η καρδια μου οχι. ψηλα το κεφαλι και οτι εγινε εγινε , εγω ειμαι ενταξει με τον εαυτο μου.

Συνάδερφε λυπάμαι για την περιπέτεια με την υγεία  σου.Σε ευχαριστούμε παρά πολύ για την συμβουλή ..

Σου εύχομαι περαστικά.. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να βάλεις το ίδιο ΑΜΚΑ με το άλλο παιδί και την ίδια ημερομηνία γέννησης εάν δεν στο παίρνει.

 

 

Δεν υπάρχει άλλο παιδί,ένα παιδί εχει η οικογένεια.

 

Τελικά έβαλα το ΑΜΚΑ της μητέρας και το πήρε.

Του πατέρα δεν το πήρε αλλά της μητέρας ναι.

 

Μυστήρια πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω συναδελφε την ιδια αποψη εχω.Το σαββατοκυριακο κοιμηθηκα 3 ωρες και τωρα συνεχιζω.Αν τις βγαλουν εκπροθεσμες δε με απασχολει.Εχω απο τη μερα που ανοιξε το συστημα που δουλευω 18 ωρες το εικοσιτετραωρο.Γέννησε η γυναίκα μου,το παιδί μου είναι 40 ημερών και ζήτημα είναι να εχω ασχοληθει καθολου μαζι του και ο κυριος Θεοχαρης μας δουλευει και βγαινει στα καναλια να μας λεει ιστοριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως ηταν απο το συλλογο σου? δε νομιζω η ποφεε να παιρνει συνδρομες απο απλους λογιστες , απο εμενα παντως δεν παιρνει.

ναι της αθηνας αυτο εννοω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλαρααααααα , χρηματα να δωσουμε την υγεια μας να εχουμε και ολα γινονται! το λεω αυτο γιατι σημερα απο τις 11 μεχρι τις 3 ημουν στο νοσοκομειο με πολυ υψηλη πιεση . μπορει να χασω 2-3 χιλιαρικα σε προστιμα αλλα αυτα ξαναγινονται , η καρδια μου οχι. ψηλα το κεφαλι και οτι εγινε εγινε , εγω ειμαι ενταξει με τον εαυτο μου.

Συνάδελφε, πρώτα η υγεία και μην κάνουμε παλαβομάρες. Και εγώ συντηρώ την πίεση και έχω καλέσει 2-3 φορές γιατρό στον τελευταίο χρόνο. Και μην ανησυχείς για πρόστιμα, προσπάθησε να τελειώσεις ότι απόμεινε ως την Παρασκευή και πιστεύω ότι θα πάνε όλα καλά και για σένα και για όλους μας. Περαστικά και βάστα, βάστα γερά. Εχουμε όλη την ζωή μπροστά μας, τουλάχιστον εσείς οι νεώτεροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι της αθηνας αυτο εννοω

Αγαπητέ Τζαννή, δεν βλέπω κάτι το μεμπτό στο να σου ζητά ο σύλλογος την συνδρομή, αν είσαι γραμμένος και ενεργός. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι είναι ο μοναδικός πόρος για τον Σύλλογο, εκτός από τα χρήματα που βάζουν από την τσέπη τους τα μέλη του Δ.Σ., όπως συμβαίνει σε μας. Αλλο η ΠΟΦΕΕ και άλλο οι σύλλογοι, άλλωστε οι συνδρομές είναι ανταποδοτικά τέλη. Μη ξεχνάς τα δωρεάν για τα μέλη του, σεμινάρια, αν κάνει ο σύλλογός σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχουμε χάσει πλέον την ψυχραιμία μας.'Οπως αναφέρει ο αγαπητός συνάδελφος Σαρακηνός, η υγεία προέχει πάνω από όλα. Ας συνεχίσουμε να στέλνουμε και στο κάτω κάτω λεφτά θα παρουν , όχι όμως την ψυχή μας. Για πληροφόρηση των συναδέλφων, έστειλα 9,22 το πρωί δήλωση επαγγελματία με εκκαθαριστικό για επιστροφή και δεν έβγαλε να πάει για έλεγχο,και τώρα 20,30 μμ.πάλι δήλωση επαγγελματία με χρεωστικό 9050,00 και μου έβγαλε να πάει η δήλωση για έλεγχο. Οπότε τι συμπέρασμα να βγάλουμε , εκπρόθεσμες ή μη. Δεν ασχολούμαι άλλο ότι γίνει ας γίνει.Στο κάτω κάτω νομίζω ότι είμαστε αρκετοί που δεν προλάβαμε να στείλουμε δηλώσεις είτε γιατί φταίμε εμείς είτε οι ίδιοι οι φορολογούμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει άλλο παιδί,ένα παιδί εχει η οικογένεια.

 

Τελικά έβαλα το ΑΜΚΑ της μητέρας και το πήρε.

Του πατέρα δεν το πήρε αλλά της μητέρας ναι.

 

Μυστήρια πράγματα...

 

Να πεις του "πατέρα?" να κάνει επειγόντως test DNA ;)  :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσύ όλα αυτά τα θεωρείς αστεία , τότε τι να σου πω ... ξεπερνάς ακόμα και την έκφραση "black humor"..!!!

Yπάρχουν συνάδερφοι αυτή τη στιγμή  που αναστενάζουν και υποφέρουν.Λίγη συναδερφική αλληλεγγύη δεν βλάπτει.

Αλλά για αυτό γίνονται όλα αυτά.Βρίσκουν και κάνουν ...Υπάρχουν πολλοί που χαιδεύουν αυτάκια!!!

 

 

Συνάδελφε, καλησπέρα. Δεν ξέρω τι εννοείς με το παραπάνω, γιατί δεν βλέπω κάτι το χιουμοριστικό και η συναδέλφισα εκφράζει την αγωνία μας, για την οποία συμφώνησα και εγώ. Φαινόμενα όμως, όπως το δικό σου σχόλιο και το προχθεσινό του επιλεγόμενου Παρμενίωνα, που απαξίωσε και ειρωνεύτηκε τον χαμό της κοπέλας στην Κρήτη, δεν νομίζω ότι μας τιμούν σαν κλάδο και σαν κάποιου επιπέδου ανθρώπους. 

Εκτός αν άλλο ήταν το νόημα. Αν ξαναδιαβάσεις το σχόλιό σου, ίσως δεις πόσο άσχετο είναι με τα όσα γράφουμε για το θέμα των δηλώσεων.

Συναδελφικά...

 

Έχει ενδιαφέρον ο τρόπος που εξέφρασε η Katerina S την αγωνία μας στη συγκεκριμένη δημοσίευση...

Ξέρεις αναστενάζω και εγώ από κούραση και άγχος, έχω 2-3 δηλώσεις ακόμη αλλά δεν ψάχνω αποδιοπομπαίους τράγους. 

Μέχρι στο επίπεδο μου έκανες αναφορά... Με βάζεις δίπλα με κάποιον που απαξίωσε τον θάνατο ενός ανθρώπου; Νιώθεις καλά Γιάννη;

Ένα θα σου πω μόνο, ελπίζω να  σου περάσει σύντομα  το άγχος, η κούραση, ή ότι οτιδήποτε άλλο σε βασανίζει.

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε χάσει λίγο την ψυχραιμία μας μου φαίνεται. Δεν βοηθά κανέναν μας όλη αυτή η ένταση, και σίγουρα κάποια σχόλια σαν αυτά που επισήμανε ο Γιάννης. Και εγώ είχα το Laptop μαζί μου στο νοσοκομείο όπου είχα τη μητέρα μου και δούλευα, και κάποια στιγμή γέλαγα μόνη μου με τον εαυτό μου και τα χάλια μας. Αυτό δεν σημαίνει ότι αδιαφορώ η δεν αγωνιώ. Και το να τα βάζω με τον Θεοχάρη, το βρίσκω άνευ ουσίας, για τον απλούστατο λόγο ότι αυτός είναι εκπρόσωπος της κυβέρνησης και όχι δικός μας εκπρόσωπος. Ο κ. Θεοχάρης μια χαρά έκανε τη δουλειά του, οι δικοί μας τα θαλασσώσανε, με αυτούς θα τα βάλω. Κάποτε θα πρέπει να αποφασίσουμε "με ποιούς θα πάμε και ποιούς θα αφήσουμε" που λέει και ο Νιόνιος. 

 

Λυπήθηκα ειλικρινά για την συνάδελφο από την Κρήτη που έφυγε τόσο ξαφνικά, και τα λόγια είναι φτωχά και λίγα για να παραγορήσουν τους δικούς της. Όμως ας μην  χρησιμοποιούμε την απώλεια ενός συνανθρώπου μας για την δική μας εκτόνωση. Όλο αυτό που ζήσαμε φέτος, θα πρέπει να μας ενώσει και όχι να μας χωρίσει. Και να μην το ξεχάσουμε την επόμενη μέρα, όπως συνηθίζουμε να κάνουμε μέχρι σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να δωσουν παραταση για να μην πληρωσει κανενας λογιστης προστιμο για αυτην την απιστευτα κουραστικη χρονια....

Καλο κουραγιο σε οσους στελνουν ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ.ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ (ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ) ΑΓΩΝΙΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΙΚΑ ΑΓΩΝΙΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΙΩΠΗΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΟΥΜΕ. ΜΑΣ ΕΤΡΕΞΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ Φ.Π. ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΞΟΥΝ ΜΕ ΤΑ Ε9, ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΒΟΛΕΣ ΤΩΝ ΠΙΝ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΚΛΠ. ΣΕ ΣΕΠΕ ΚΑΙ ΟΑΕΔ, ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Η 15/09 ΚΑΙ ΟΣΟ ΕΜΕΙΣ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ ΤΟΣΟ ΑΥΤΟΙ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ. ΜΗΠΩΣ ΕΦΤΑΣΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΡΑΣΟΥΜΕ ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ ΣΑΝ ΕΝΑΣ ΦΟΡΕΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ 100 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ Ή ΑΝΕΡΞΑΡΤΗΤΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΦΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που βλέπω συνάδελφοι είναι η όλο και μεγαλύτερη πίεση κυρίως των μικρών λογιστικών γραφείων ( και μάλλον δεν είναι τυχαίο) ή αυτών που δουλεύουν μόνοι τους προκειμένου να σκάσουν.Αντίθετα μεγάλες ελεγκτικές εταιρίες και λογιστικά γραφεία  που έχουν την πολυτέλεια να πάρουν (φθηνό) προσωπικό ευημερούν όσο οι υπόλοιποι σκάνε.Ισως να ναι λίγο τραβηγμένη η σκέψη μου αλλα η όλη κατάσταση τον τελευταίο καιρό και η συνεχής αυξανόμενη πίεση εκεί με οδηγεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που τελείωσαν τα μεγάλα βάσανα ,πρέπει όλοι να καταλάβουμε τι εστί ενότητα

και μιά φωνή,τις πολλές φωνές και με διαφορετική χροιά κανένας,όπως φάνηκε εκ του

αποτελέσματος,δεν τις υπολογίζει γιατί χάνονται στο πουθενά.

Επομένως ξαναλέω για πολλοστή φορά να αφήσουμε τις μικροσκοπιμότητες ,τους εγωισμούς

και τα μικροσυμφέροντα και όλοι μαζί να προχωρήσουμε,έστω και κάποιοι να κάνουν τους μικρούς

γιά το καλό όλων μας,ας πλησιάσει ο ένας τον άλλον και όλοι να γίνουμε ένα,μόνο τότε θα έχουμε 

αποτέλεσμα.

Επίσης μην βγαίνουν μερικοί και ρίχνουν το φταίξιμο για οτι κακό συμβαίνει στον κλάδο ,ακόμη έλεος

και για το χάσιμο της συναδέλφου,στους άλλους λές και αυτοί με την όλη στάση τους είναι περιστεράκια.

Επι πλέον για όλα αυτά και για τα χειρότερα που έρχονται,επειδή είμαστε σκορποχώρι,δεν φταίει μόνο ο 

χοντρός,αυτό ας το έχουν υπ όψιν τους και οι απο μέσα και οι απ έξω,κανονικά θα πρέπει όλοι εμείς να 

ζητήσουμε ευθύνες ,δεν ξέρω και δικαστικά ,απο όλους αυτούς που καπηλεύονται την αγαθοσύνη μας και

την βλακεία μας.Προφανώς μιλάω για όλους αυτούς τους κόκορες που ο καθένας θέλει τις κότες του και το

κοτέτσι  του και τα φυλάει ως κόρη οφθαλμού ,αντί να φτιάξουν ένα σύγχρονο ορνιθοτροφείο σεβαστό και 

υπολογίσιμο απο όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...