Προς το περιεχόμενο

Παράταση στις δηλώσεις φυσικών προσώπων-Πότε έχουν σκοπό να την ανακοινώσουν?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι,εκτός θέματος το ερώτημα,αλλά το έθεσα σε άλλη ενότητα και απάντηση δεν πήρα.

Παρακαλώ άν κάποιος από σας ασχολήθηκε με δήλωση αιρετού άς μου δώσει μία απάντηση.

Σε πελάτη μου ο οποίος είναι εκλεγμένος στην τοπ.αυτοδιοίκηση,και όχι μισθωτός,του δώσαν από τον δήμο βεβαίωση αποδοχών με αναλογούντα και παρακρατηθέντα φόρο.

Εγώ είχα υπ΄ όψιν μου ότι οι κάθε είδους αμοιβές των αιρετών υπόκεινται σε παρακράτηση φόρου 20% και μπαίνουν στα ελευθέρια επαγγέλματα (κωδ.507) βάσει της

Πολ.1135/4-10-2010 και φορολογούνται με τις γεν.διατάξεις από το 2010.

Είναι λανθασμένη η βεβαίωση?Τί πρέπει να δηλώσω εγώ?

Να θεωρήσω τον παρακρατηθέντα ως 20% και να τον βάλω στον κωδ.605 του πίνακα 7 με τις αμοιβές στον 507?

΄Η να βάλω μισθωτές υπηρεσίες και τον φόρο στον 313,315?

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Και πάλι συγγνώμη γιά το εκτός θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χαχαχαχχαχαχααχαχχαχαχαχ ΚΟΥΚΛΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

ναι ήταν αυτη η τσαπερδωνα που την ψαχναμε στις πρεσπες στο νησακι, φετος στην ταξχεαβεν συναντηση. αυτη ηταν, τι εχουμε να τραβηξουμε, !!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει στειλει κανεις καμια απλη δηλωση σε1-4 να δουμε αν βγαζει εκκαθαριστικο? Γιατι οποιος εχει εισοδηματα απο μισθους σε καμια δεν βγαζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

Υπενθύμιση: 

 

 

Υπάρχουν "πράγματα" που λέγονται χωρίς να γίνονται και πράγματα που γίνονται χωρίς να λέγονται .....

 

Μετά το τέλος την υποβολής των δηλώσεων ίσως... λέω ίσως.... να  μαθευτεί ο λόγος που δεν μπορεί να "ανακοινωθεί" ή να δοθεί παράταση.

 

 

Καληνύχτα σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι βγαζει στις εμπροθεσμες?

 

Ούτε σε αυτές βγάζει ...

 

Μόλις έστειλα μία σε 9 Δημοσίου υπαλλήλου για να δώ τι γίνετε και δεν έβγαλε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Ε Ν Η Μ Ε Ρ Ω Σ Η *

Θα ενημερωθείτε για την εκκαθάριση της δήλωσή σας, μετά τον

έλεγχο των στοιχείων που συμπληρώσατε, μέσω της ιστοσελίδας

www.gsis.gr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα σας!!Να ρωτήσω κάτι άλλο συνάδελφοι!!Το έντυπο α21 μέχρι πότε πρέπει να έχει κατατεθεί?Υπάρχει κάποια προθεσμία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ήταν αυτη η τσαπερδωνα που την ψαχναμε στις πρεσπες στο νησακι, φετος στην ταξχεαβεν συναντηση. αυτη ηταν, τι εχουμε να τραβηξουμε, !!!!!!!!!

Γερή και τυχερή νάναι πάντα! Αυτό έχει σημασία! Ε ρε χιλιόμετρα που έχεις να κάνεις φίλε μου! χεχεχε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρωθεί ο ΚΑΔ: 86.90.18.04 Υπηρεσίες ψυχολόγου...

Τί να τον κάνουμε τον ψυχολόγο? Γνώσεις μαγειρικής θέλουμε από τον Τσελεμεντέ του αναρχικού μου φαίνεται! :angry::ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετη ερώτηση αλλά να μην ανοίγω θέμα για κάτι τέτοιο: Από εχθές πηγαίνουν πελάτες μου να πληρώσουν στην εφορία τον φόρο από συμπληρωματικές δηλώσεις αναδρομικών και τους λένε από την εφορία πλέον θα πηγαίνουν στον λογιστή τους να τους δώσει ταυτότητα πληρωμής και μετά πληρωμή στην τράπεζα. Έχει βγει τέτοια απόφαση και δεν μπήρα χαμπάρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι,εκτός θέματος το ερώτημα,αλλά το έθεσα σε άλλη ενότητα και απάντηση δεν πήρα.

Παρακαλώ άν κάποιος από σας ασχολήθηκε με δήλωση αιρετού άς μου δώσει μία απάντηση.

Σε πελάτη μου ο οποίος είναι εκλεγμένος στην τοπ.αυτοδιοίκηση,και όχι μισθωτός,του δώσαν από τον δήμο βεβαίωση αποδοχών με αναλογούντα και παρακρατηθέντα φόρο.

Εγώ είχα υπ΄ όψιν μου ότι οι κάθε είδους αμοιβές των αιρετών υπόκεινται σε παρακράτηση φόρου 20% και μπαίνουν στα ελευθέρια επαγγέλματα (κωδ.507) βάσει της

Πολ.1135/4-10-2010 και φορολογούνται με τις γεν.διατάξεις από το 2010.

Είναι λανθασμένη η βεβαίωση?Τί πρέπει να δηλώσω εγώ?

Να θεωρήσω τον παρακρατηθέντα ως 20% και να τον βάλω στον κωδ.605 του πίνακα 7 με τις αμοιβές στον 507?

΄Η να βάλω μισθωτές υπηρεσίες και τον φόρο στον 313,315?

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Και πάλι συγγνώμη γιά το εκτός θέματος.

Εγώ το αντιμετωπίζω ως εξής:

507 αποδοχές και 605 παρακράτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα σας!!Να ρωτήσω κάτι άλλο συνάδελφοι!!Το έντυπο α21 μέχρι πότε πρέπει να έχει κατατεθεί?Υπάρχει κάποια προθεσμία?

31/12/2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ:   ΜΗΔΕΝΙΚΟ  

Aπό το Μενού Λειτουργιών μπορείτε να κάνετε εκτύπωση της Δήλωσης (Ε1) και των συνυποβαλλομένων εντύπων Ε2, Ε3,

καθώς και του Εκκαθαριστικού Σημειώματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗ ΒΓΑΖΕΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΟΦΕΙΛΗΣ

 

Ναι ξέρω από που βγαίνει :)

Το θέμα είναι πως πλέον για όλες τις πληρωμές τους θα έρχονται στον λογιστή για ταυτότητα πληρωμής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tweet@teo

 

Εξαιρετικώς επείγον

 

Παρακαλώ όπως μου ετοιμάσετε διπλές ξαπλώστρες ΑΜΕΣΑ στις παρακάτω παραλίες :

 

Πραπαμάλη , Καραβοστάσι , Αρρίλας , Αγ.Παρασκευή , Μεγα Αμμος , Μικρή Αμμος , Ζέρη και Ζαβιά.

 

 

Σε περίπτωση μη ετοιμότητος , από αύριο 01/08 θα επιβάλλεται πρόστιμο εκπροθέσμου 100,00 την ημέρα.

Εκπρόθεσμη ετοιμότητα-διαθεσιμότητα θα εξετασθεί μετά το πέρας των διακοπών , με καλή διάθεση.

 

B)

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το αντιμετωπίζω ως εξής:

507 αποδοχές και 605 παρακράτηση

Στον 605 προφανώς θα βάζεις τον παρακρατηθέντα και τον αναλογούντα τον αγνοείς.

Αρκεί το ποσό της παρακράτησης να είναι 20% επί του ποσού της αμοιβής.

Αρα με οδηγείς στο συμπέρασμα ότι η βεβαίωση του δικού μου δεν είναι σωστή επειδή

έχει παρακρατηθέντα και αναλογούντα (όπως των μισθωτών).

Σ ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον 605 προφανώς θα βάζεις τον παρακρατηθέντα και τον αναλογούντα τον αγνοείς.

Αρκεί το ποσό της παρακράτησης να είναι 20% επί του ποσού της αμοιβής.

Αρα με οδηγείς στο συμπέρασμα ότι η βεβαίωση του δικού μου δεν είναι σωστή επειδή

έχει παρακρατηθέντα και αναλογούντα (όπως των μισθωτών).

Σ ευχαριστώ.

Στις δικές μου βεβαιώσεις αναγράφει μόνο τον παρακρατηθέντα...

από δύο διαφορετικούς Δήμους...τώρα τι να σου πω...ποία είναι η σωστή βεβαίωση...δεν ξέρω!

Πάντως όπως και να έχει φορολογικά δεν αλλάζει κάτι και στις δύο περιπτώσεις...φορολογείτε με τις γενικές διατάξεις

επικαλείσαι τον φόρο άρα όλα καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γερή και τυχερή νάναι πάντα! Αυτό έχει σημασία! Ε ρε χιλιόμετρα που έχεις να κάνεις φίλε μου! χεχεχε :P

 

ti na tin kano, mas bgike tsaxpina, xaxaa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...