Προς το περιεχόμενο

Παράταση στις δηλώσεις φυσικών προσώπων-Πότε έχουν σκοπό να την ανακοινώσουν?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΕΧΕΤΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΕΚΡΕΜΩΝ ΦΔ  ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟΝ ΕΦΕΕΑ ?

 

 

ΝΑΙ Κ ΕΥΕΛΠΙΣΤΟΥΜΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΕΤΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΕΚΡΕΜΩΝ ΦΔ  ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟΝ ΕΦΕΕΑ ?

Ναι κι εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και τώρα έμεινε μόνο η δική μου φορολογική δήλωση νιώθω την ανάγκη να κλείσω κάτι που άφησα στην μέση.

 

Συνάδερφε Grzoka , που σε εκτιμώ ιδιαίτερα όλα αυτά τα χρόνια στο forum αυτό.

Δεν έψαξα για κανένα αποδοπομπιαίο τράγο.

Δεν έχω τίποτα με τον κύριο Θεοχάρη σε προσωπικό επίπεδο και μια χαρά κοπέλι φαίνεται και τον προσκαλώ και στο σπίτι μου να τον κεράσω και μια ρακί.

Για την ιδιότητά του όμως σαν γενικό γραμματέα, ρόλος πολύ δύσκολος τον οποίο αυτός επέλεξε να κάνει  , έχω κάθε δικαίωμα να τον κρίνω και μάλιστα αρνητικά,  γιατί  η αδικαιολόγητη αδιαλλαξία του και η σκληρότητα στο θέμα της παράτασης καθόλου δεν μου άρεσε.

Ξέρουμε πολύ καλά όλοι μας ότι  κάποιοι συνάδερφοι δεν έχουν προλάβει ακόμα να τελειώσουν και δεν είναι σε καμμία περίπτωση δικό τους λάθος.(Και μην ακούσω ότι αν δεν προλάβαιναν ας μην αναλάμβαναν την δουλειά γιατί το να διώχνεις δουλειές στις ημέρες μας είναι πολυτέλεια και  απαξίωση της φήμης και της πελατείας σου)

Οι καθυστερήσεις σε όλα , από την μεριά του υπουργείου είναι  γεγονός διαπιστωμένο .

Ο κύριος Θεοχάρης πολύ καλά έκανε τη δουλειά του , αλλά και εμείς πρέπει να κάνουμε με ανθρώπινες συνθήκες την δική μας.

Και επειδή ο κύριος Θεοχάρης και ο κάθε Θεοχάρης σήμερα είναι και αύριο δεν είναι , και επειδή εγώ είμαι εδώ ,δουλεύω και αγωνίζομαι κάθε μέρα για το μεροκάματο όπως  όλοι μας και επειδή ΘΕΛΩ και αύριο να είμαι εδώ και να συνεχίζω να δουλεύω και να αγωνίζομαι μπορώ χωρίς κανένα φόβο  να διαμαρτύρομαι σαν επαγγελματίας για μία συμπεριφορά η οποία  θίγει τις συνθήκες της εργασίας μου .

Οπως αυτός χρησιμοποιεί το twitter για να συνομιλεί με τους φίλους του έτσι και εμείς μπορούμε να εκφραζόμαστε θετικά ή αρνητικά για αυτά που διαπιστώνουμε από αυτό εδώ το βήμα.

Είναι σκληρή η κριτική αλλά όπως λέει και μια παροιμία "Όποιος δεν θέλει χτύπους στο χαλκιδιό δεν πάει".

 

Αγαπητή Κατερίνα,

ελπίζω πως θα κατάλαβες ότι δεν έκανα χαβαλέ με την κατάσταση που είχαμε περιέλθει αρκετοί από εμάς. Ο λόγος που έγραψα να μεταφερθεί στα ανέκδοτα ήταν γιατί λίγα λεπτά πριν είχε ανέβει μια δημοσίευση στην οποία κάποιος έγραφε: "το κρίμα στο λαιμό σας" αναφερόμενος στο τραγικό συμβάν. Αμέσως μετά ήρθε η δημοσίευση με τα "συγχαρητήρια" στον Θεοχάρη και εκεί το γλυκό έδεσε που λένε. Ειλικρινά μου φάνηκε "αστείο" και γιαυτό το σχολίασα έτσι. Πάντως για την ιστορία δεν σε παρεξήγησα.Καλώς ή κακώς έκανα αυτό που ένιωσα.

Φιλικά 
Γρηγόρης.
 
 

Οχι φίλε μου, που όπως λέει και η Κατερίνα σε έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση και το γνωρίζεις, δεν ήθελα να σε φέρω στο ίδιο επίπεδο με τον άσχετο "συνάδελφο" που εκφράσθηκε έτσι όπως ανέφερα. 

Οχι δεν είχα σκοπό να υποβαθμίσω το επίπεδο σου και θα ήταν προσβλητικό για την νοημοσύνη μου να το κάνω αυτό.

Ναι έχεις δίκαιο, δεν ένοιωθα καλά, όταν μετά από συνεχή δουλειά 45 ωρών και πλήρη σωματική και πνευματική εξάντληση, διαβάζω σε μια απλή φράση ότι είναι για τα ανέκδοτα μια διαμαρτυρία μας για το χάλι αυτό, που τόσο παραστατικά εξέφρασε η Κατερίνα.

Και δεν ψάχνουμε για αποδιοπομπαίο τράγο, ψάχνουμε για τους υπεύθυνους αυτής της κατάστασης και το να λέμε ότι έχουμε και εμείς ευθύνη, απλά δικαιώνει αυτούς που μας έφεραν ως εδώ.

 Προσωπικά για σένα έγραψα ότι ίσως να μη κατάλαβα καλά το νόημα της απάντησής σου και σου ζήτησα να την ξαναδείς.

  Και τέλος για το αν με βασανίζει κάτι, τι λες, υπάρχει σπίτι συναδέλφων που να επικρατεί γαλήνη και ηρεμία αυτές τις εφιαλτικές μέρες που κάθε χρόνο ζούμε; Η ώρα που γράφω αυτές τις γραμμές δείχνει ποια κατάσταση εξακολουθώ να βιώνω.

 Και επειδή θέλω να κλείσω το θέμα εδώ, δεν είχα πρόθεση να σε προσβάλω, απλά έγραψα αυτό που αισθάνθηκα εκείνη την στιγμή. Και αν το έκανα , ζητώ συγνώμη...

Γιάννη,

το ξέρω ότι είχα δίκιο είναι λογικό να μην νιώθουμε καλά με τέτοια πίεση και τέτοιες καταστάσεις. Δεν ένιωσα πως με έχεις σε εκτίμηση με αυτό που έγραψες γιαυτό κομμένα: τα φίλε μου και τα περί ιδιαίτερης εκτίμησης. Με υποβάθμισες και το ξέρεις, αν τυχόν δεν το κατάλαβες μπορείς κάλλιστα να ξαναδιαβάσεις την αρχική σου δημοσίευση και μία και δεύτερη φορά αν χρειαστεί θα την βρεις την άκρη. Δεν θεωρώ το κείμενο της Κατερίνας διαμαρτυρία αλλά ένα ξέσπασμα, επίσης το να λέμε ότι εμείς δεν έχουμε ευθύνη ΔΕΝ δικαιώνει αυτούς που μας έφεραν ως εδώ. Δεν είχα σκοπό να σου απαντήσω αλλά αυτό το: "Και αν το έκανα... " μου ήταν τρομερά εκνευριστικό. Δεν το γουστάρω καθόλου το δούλεμα.

Συναδελφικά. 
Γρηγόρης.

 

 

Αναφέρει η ανακοίνωση της ΠΟΦΕΕ σήμερα :

 

Ακόμη και τώρα «ξεγελάνε» τους Συναδέλφους επιτρέποντας την καταχώρηση ποσών στο κωδ. 049 με τις δαπάνες.
Τα ποσά που καταχωρούνται ΔΕΝ ΘΑ ΛΗΦΘΟΥΝ υπ’ όψιν στην εκκαθάριση ,όπως ενημερωθήκαμε από τον Γενικό  Γραμματέα  Δημοσίων Εσόδων .

 

Ας δεχθούμε ότι δεν θα ληφθούν υπ' όψιν στην εκκαθάριση, γιατί ως την ώρα που βγήκε η ανακοίνωση, υπολογίζονταν οι αποδείξεις στον 049 στον τελικό φόρο; Δηλαδή η Ομοσπονδία εννοεί ότι μας παραπλάνησε ομαδικά ο κ. Γενικός συνειδητά για να περνάμε τις αποδείξεις και να έλθει μετά να μας πει "την πατήσατε μάγκες, σας την έσκασα !" . Μπορεί ο άνθρωπος να επιμένει στην ημερομηνία λήξης, αλλά δεν τον θεωρώ ικανό να παραπλανήσει με αυτόν τον τον τρόπο όλους εμάς. Δεν έχει νόημα, θα μπορούσε απλά να κάνει αυτήν την κίνηση από το πρωϊ της Δευτέρας . 

Αναρωτιέμαι αν η προτροπή της ΠΟΦΕΕ να μην υποβάλουμε δηλώσεις μέχρι να "ξανανοίξει" το σύστημα, συνέβαλε στον αποκλεισμό των αποδείξεων , που μέχρι εκείνη την ώρα γίνονταν δεκτές ; Και αν ναι, τι νόημα είχε η πρόωρη προτροπή της για μη αποστολή των δηλώσεων; Επόμενο δεν ήταν να αντιδράσει ο Γενικός κατεβάζοντας τον διακόπτη; Αποδεδειγμένα υπήρχε σιωπηρή αποδοχή, έπρεπε να βγάλουμε παράρτημα και να το κάνουμε βούκινο; Και τώρα τι θα κάνει το Δ.Σ. της Ομοσπονδίας; Θα παραιτηθεί και θα βγει στα κανάλια να απαιτήσει τήρηση του πενταμήνου ή θα βγάλει άλλη ανακοίνωση τύπου "Γιώργη, χάσαμε " ;

 Σαν απλός λογιστής περιμένω απαντήσεις. Τώρα !

 

Ίσως η μεγαλύτερη μαλακία που θα μπορούσε να γραφεί σε ανακοίνωση. Κρίμα. :(  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κριμα γιατι οι λυσεις ερχονται μεσα απο την αντιπαραθεση...

 

δυο που συμφωνουν δεν εχουν λογο να μιλανε....

Καλησπέρα Χρύσα, 

Και όμως αν δεν υπάρχουν κάποιοι που συμφωνούν ποτέ δεν θα βρεθεί η λύση ή μάλλον δεν θα υλοποιηθεί το σχέδιο με επιτυχία. 

Και πάλι καλή συνέχεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουμε κάποιο νεότερο.

Τουλάχιστον προσπαθούν, ή εγκαταλείψαν την προσπαθεια??? Να ξέρουμε και μεις σίγουρα!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιάννη,

το ξέρω ότι είχα δίκιο είναι λογικό να μην νιώθουμε καλά με τέτοια πίεση και τέτοιες καταστάσεις. Δεν ένιωσα πως με έχεις σε εκτίμηση με αυτό που έγραψες γιαυτό κομμένα: τα φίλε μου και τα περί ιδιαίτερης εκτίμησης. Με υποβάθμισες και το ξέρεις, αν τυχόν δεν το κατάλαβες μπορείς κάλλιστα να ξαναδιαβάσεις την αρχική σου δημοσίευση και μία και δεύτερη φορά αν χρειαστεί θα την βρεις την άκρη. Δεν θεωρώ το κείμενο της Κατερίνας διαμαρτυρία αλλά ένα ξέσπασμα, επίσης το να λέμε ότι εμείς δεν έχουμε ευθύνη ΔΕΝ δικαιώνει αυτούς που μας έφεραν ως εδώ. Δεν είχα σκοπό να σου απαντήσω αλλά αυτό το: "Και αν το έκανα... " μου ήταν τρομερά εκνευριστικό. Δεν το γουστάρω καθόλου το δούλεμα.

Συναδελφικά. 

Γρηγόρης.

 

 

 

Ίσως η μεγαλύτερη μαλακία που θα μπορούσε να γραφεί σε ανακοίνωση. Κρίμα. :(  

Συνάδελφε , σχεδόν είχα ξεχάσει το περιστατικό αυτό, αλλά τώρα που το επανέφερες, με αφήνει κατάπληκτο ο τρόπος που απαντάς και με κατηγορείς ότι σε δουλεύω. Αν πάρουμε τα πράγματα με την σειρά, είχα γράψει στο σχόλιό σου για τα ανέκδοτα :

 

Καταχωρήθηκε 02 Σεπτέμβριος 2013 - 08:02 μμ

Grzokas, on 02 Sept 2013 - 7:06 PM, said:

Να μεταφερθεί στα ανέκδοτα. 

 

Συνάδελφε, καλησπέρα. Δεν ξέρω τι εννοείς με το παραπάνω, γιατί δεν βλέπω κάτι το χιουμοριστικό και η συναδέλφισα εκφράζει την αγωνία μας, για την οποία συμφώνησα και εγώ. Φαινόμενα όμως, όπως το δικό σου σχόλιο και το προχθεσινό του επιλεγόμενου Παρμενίωνα, που απαξίωσε και ειρωνεύτηκε τον χαμό της κοπέλας στην Κρήτη, δεν νομίζω ότι μας τιμούν σαν κλάδο και σαν κάποιου επιπέδου ανθρώπους. 

Εκτός αν άλλο ήταν το νόημα. Αν ξαναδιαβάσεις το σχόλιό σου, ίσως δεις πόσο άσχετο είναι με τα όσα γράφουμε για το θέμα των δηλώσεων.

Συναδελφικά...

 

Αν κατάλαβες ότι σε υποβάθμισα, λάθος. Ακόμα και ο συνάδελφος Παρμενίων αναγνώρισε, προς τιμήν του ότι κάποια πράγματα δεν γράφονται και τον ευχαριστώ δημόσια για αυτό.

Στη συνέχεια και μετά την απάντησή σου , σου έγραψα και όσα έγραψα, τα πίστευα :

 

SARAKINOS, on 03 Sept 2013 - 03:49 AM, said:

Οχι φίλε μου, που όπως λέει και η Κατερίνα σε έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση και το γνωρίζεις, δεν ήθελα να σε φέρω στο ίδιο επίπεδο με τον άσχετο "συνάδελφο" που εκφράσθηκε έτσι όπως ανέφερα. 

Οχι δεν είχα σκοπό να υποβαθμίσω το επίπεδο σου και θα ήταν προσβλητικό για την νοημοσύνη μου να το κάνω αυτό.

Ναι έχεις δίκαιο, δεν ένοιωθα καλά, όταν μετά από συνεχή δουλειά 45 ωρών και πλήρη σωματική και πνευματική εξάντληση, διαβάζω σε μια απλή φράση ότι είναι για τα ανέκδοτα μια διαμαρτυρία μας για το χάλι αυτό, που τόσο παραστατικά εξέφρασε η Κατερίνα.

Και δεν ψάχνουμε για αποδιοπομπαίο τράγο, ψάχνουμε για τους υπεύθυνους αυτής της κατάστασης και το να λέμε ότι έχουμε και εμείς ευθύνη, απλά δικαιώνει αυτούς που μας έφεραν ως εδώ.

 Προσωπικά για σένα έγραψα ότι ίσως να μη κατάλαβα καλά το νόημα της απάντησής σου και σου ζήτησα να την ξαναδείς.

  Και τέλος για το αν με βασανίζει κάτι, τι λες, υπάρχει σπίτι συναδέλφων που να επικρατεί γαλήνη και ηρεμία αυτές τις εφιαλτικές μέρες που κάθε χρόνο ζούμε; Η ώρα που γράφω αυτές τις γραμμές δείχνει ποια κατάσταση εξακολουθώ να βιώνω.

 Και επειδή θέλω να κλείσω το θέμα εδώ, δεν είχα πρόθεση να σε προσβάλω, απλά έγραψα αυτό που αισθάνθηκα εκείνη την στιγμή. Και αν το έκανα , ζητώ συγνώμη...

 

Και σήμερα μου απαντάς κατά ένα τρόπο πραγματικά περίεργο. Λοιπόν , όπως λες και σύ , κομμένα τα φίλε, που για μένα είναι ένδειξη σεβασμού και με μεγάλη μου λύπη, παίρνω πίσω την συγνώμη, γιατί βλέπω ότι δεν άξιζε τον κόπο στις 4 το πρωϊ, να σου γράψω την γνώμη μου για σένα. Δικαίωμά σου να δέχεσαι ή να απορρίπτεις κάποιον, αλλά μη υπονοείς ότι υποκριτικά ζήτησα συγνώμη. Αυτό δεν το δέχομαι.

  Αυτά, συνάδελφε Γρηγόρη, για την αποκατάσταση της αλήθειας και ευχαριστώ που μου δίνεις την ευκαιρία να αναθεωρήσω τα κριτήρια με τα οποία επιλέγω αυτούς που θεωρώ φίλους.

   Καλή συνέχεια

Συναδελφικά , Γιάννης.

 

Υ.Γ. Μην απαντήσεις, δεν αξίζει τον κόπο, αφού ο καθένας μας έχει διαμορφώσει την γνώμη του για τον άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να μην μενουμε στα λογια

ξεκιναμε και συμπληρωνουμε

 

ΙΔΡΥΕΤΑΙ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ

Διαδικτυακός Σύλλογος Λογιστών

(ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ)

Α’ ΜΕΡΟΣ

ΣΥΣΤΑΣΗ, ΕΔΡΑ, ΣΚΟΠΟΣ, ΜΕΣΑ, ΠΟΡΟΙ

ΑΡΘΡΟ 1

Σύσταση, Έδρα

  1. Τα ιδρυτικά μέλη, επιστήμονες και εργαζόμενοι ως λογιστές,  ΙΔΡΥΟΥΝ Σωματείο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα με την επωνυμία «Διαδικτυακός Σύλλογος Λογιστών».
  2. Έδρα του Συλλόγου ορίζεται……………………...
  3. Ο Σύλλογος μπορεί να ιδρύει γραφεία του και σε άλλα μέρη της χώρας ή του εξωτερικού.

υπαρχει παραδειγμα το οποιο μαλιστα ξεκινησε με αφορμη το taxheaven ...!!!!!!

 

http://www.netmichanikos.org/article1

 

http://www.michanikos.gr/topic/9486-%CE%91%CE%BD%CE%B5%CE%BE%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%A3%CF%8D%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%91/page-3

 

συμπληρωνουμε το καταστατικο με χρονοδιαγραμμα κλπ

προχωραμε σε εγγραφες κλπ

κάνουμε μια συνέλευση ίσως διαδικτυακή...!!!!!

τεχνικα γινεται αυτο

κανουμε και εκλογες κλπ κλπ

και σε 15 ημερες ειμαστε ετοιμοι ???

τι εχουμε να χασουμε ???

 

Τα έχουμε ξαναπεί αυτά, και κάποιοι από εδώ μέσα έχουν χάσει παααααάρα πολύ χρόνο. Πήγαινε στις συζητήσεις και θα δείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε , σχεδόν είχα ξεχάσει το περιστατικό αυτό, αλλά τώρα που το επανέφερες, με αφήνει κατάπληκτο ο τρόπος που απαντάς και με κατηγορείς ότι σε δουλεύω. Αν πάρουμε τα πράγματα με την σειρά, είχα γράψει στο σχόλιό σου για τα ανέκδοτα :

 

Καταχωρήθηκε 02 Σεπτέμβριος 2013 - 08:02 μμ

Grzokas, on 02 Sept 2013 - 7:06 PM, said:

Να μεταφερθεί στα ανέκδοτα. 

 

Συνάδελφε, καλησπέρα. Δεν ξέρω τι εννοείς με το παραπάνω, γιατί δεν βλέπω κάτι το χιουμοριστικό και η συναδέλφισα εκφράζει την αγωνία μας, για την οποία συμφώνησα και εγώ. Φαινόμενα όμως, όπως το δικό σου σχόλιο και το προχθεσινό του επιλεγόμενου Παρμενίωνα, που απαξίωσε και ειρωνεύτηκε τον χαμό της κοπέλας στην Κρήτη, δεν νομίζω ότι μας τιμούν σαν κλάδο και σαν κάποιου επιπέδου ανθρώπους. 

Εκτός αν άλλο ήταν το νόημα. Αν ξαναδιαβάσεις το σχόλιό σου, ίσως δεις πόσο άσχετο είναι με τα όσα γράφουμε για το θέμα των δηλώσεων.

Συναδελφικά...

 

Αν κατάλαβες ότι σε υποβάθμισα, λάθος. Ακόμα και ο συνάδελφος Παρμενίων αναγνώρισε, προς τιμήν του ότι κάποια πράγματα δεν γράφονται και τον ευχαριστώ δημόσια για αυτό.

Στη συνέχεια και μετά την απάντησή σου , σου έγραψα και όσα έγραψα, τα πίστευα :

 

SARAKINOS, on 03 Sept 2013 - 03:49 AM, said:

Οχι φίλε μου, που όπως λέει και η Κατερίνα σε έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση και το γνωρίζεις, δεν ήθελα να σε φέρω στο ίδιο επίπεδο με τον άσχετο "συνάδελφο" που εκφράσθηκε έτσι όπως ανέφερα. 

Οχι δεν είχα σκοπό να υποβαθμίσω το επίπεδο σου και θα ήταν προσβλητικό για την νοημοσύνη μου να το κάνω αυτό.

Ναι έχεις δίκαιο, δεν ένοιωθα καλά, όταν μετά από συνεχή δουλειά 45 ωρών και πλήρη σωματική και πνευματική εξάντληση, διαβάζω σε μια απλή φράση ότι είναι για τα ανέκδοτα μια διαμαρτυρία μας για το χάλι αυτό, που τόσο παραστατικά εξέφρασε η Κατερίνα.

Και δεν ψάχνουμε για αποδιοπομπαίο τράγο, ψάχνουμε για τους υπεύθυνους αυτής της κατάστασης και το να λέμε ότι έχουμε και εμείς ευθύνη, απλά δικαιώνει αυτούς που μας έφεραν ως εδώ.

 Προσωπικά για σένα έγραψα ότι ίσως να μη κατάλαβα καλά το νόημα της απάντησής σου και σου ζήτησα να την ξαναδείς.

  Και τέλος για το αν με βασανίζει κάτι, τι λες, υπάρχει σπίτι συναδέλφων που να επικρατεί γαλήνη και ηρεμία αυτές τις εφιαλτικές μέρες που κάθε χρόνο ζούμε; Η ώρα που γράφω αυτές τις γραμμές δείχνει ποια κατάσταση εξακολουθώ να βιώνω.

 Και επειδή θέλω να κλείσω το θέμα εδώ, δεν είχα πρόθεση να σε προσβάλω, απλά έγραψα αυτό που αισθάνθηκα εκείνη την στιγμή. Και αν το έκανα , ζητώ συγνώμη...

 

Και σήμερα μου απαντάς κατά ένα τρόπο πραγματικά περίεργο. Λοιπόν , όπως λες και σύ , κομμένα τα φίλε, που για μένα είναι ένδειξη σεβασμού και με μεγάλη μου λύπη, παίρνω πίσω την συγνώμη, γιατί βλέπω ότι δεν άξιζε τον κόπο στις 4 το πρωϊ, να σου γράψω την γνώμη μου για σένα. Δικαίωμά σου να δέχεσαι ή να απορρίπτεις κάποιον, αλλά μη υπονοείς ότι υποκριτικά ζήτησα συγνώμη. Αυτό δεν το δέχομαι.

  Αυτά, συνάδελφε Γρηγόρη, για την αποκατάσταση της αλήθειας και ευχαριστώ που μου δίνεις την ευκαιρία να αναθεωρήσω τα κριτήρια με τα οποία επιλέγω αυτούς που θεωρώ φίλους.

   Καλή συνέχεια

Συναδελφικά , Γιάννης.

 

Υ.Γ. Μην απαντήσεις, δεν αξίζει τον κόπο, αφού ο καθένας μας έχει διαμορφώσει την γνώμη του για τον άλλο.

Πλάκα έχεις,πας να βγεις και από πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ Γιαννη ειναι οτι πρεπει να αλλαξουν καποια πραγματα δε παει αλλο, ολοι μας εχουμε εξουθενωθει και εχουμε ξεχασει τι θα πει ανθρωπος,

καποτε φοιτητης δουλευα στο νησι του σαρακηνου, και μου λεει ενας καπετανιος που με εβλεπε να δουλευω 18 ωρες το 24ωρο, παιδι μου να ξερεις και να μη υπερβεις ποτε ενα πραγμα στη ζωη σου,   '' ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ    ΖΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ",   εσυ τι πιστευεις  σε ποιο ανηκουμε απο τα δυο ?

Λέοντα έπεσες στην περίπτωση,γιατί παραπονιέμαι συνέχεια σε φίλους ότι εγώ ζώ γιά να δουλεύω και μου

απαντούν ότι τυχεροί θάναι οι γαμπροί που θα κάνω στις κόρες μου (έχω δυό κόρες) υπονοώντας την προίκα

που θα φαγωθεί εις υγείαν του κορόιδου. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την Ευβοια ακολούθησε μπαράζ ανακοινώσεων και από άλλους συλλόγους.

Δείτε συνάδελφοι τις ανακοινώσεις από Ε.Φ.Ε.Ε.Αττικής,Ε.Λ.Φ.Ε.Ε.Ρόδου,Σ.Λ-Φ.Ε.Ε.Ν.Φθιώτιδας & Ευρυτανίας,Ε.Φ.Ε.Ε.Θεσ/νίκης και Ε.Φ.Ε.Ε.Αττικής.

Και το κερασάκι από Α.Κ.Ι.Ο.Ε.

Ολα αυτά στην αρχική σελίδα του TAXHEAVEN.

Πάμε καλά.

Από Λάρισα μεριά τι γίνεται?

Και γιά την αποκατάσταση των πραγμάτων τον χορό άνοιξε ο σύλλογος Λογιστών Θήρας χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέοντα έπεσες στην περίπτωση,γιατί παραπονιέμαι συνέχεια σε φίλους ότι εγώ ζώ γιά να δουλεύω και μου

απαντούν ότι τυχεροί θάναι οι γαμπροί που θα κάνω στις κόρες μου (έχω δυό κόρες) υπονοώντας την προίκα

που θα φαγωθεί εις υγείαν του κορόιδου. :D

το ξερω πολυ καλα πιστεψε με.... :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποτε θα το πληρωσουμε ακριβα αυτο που αφηνουμε τη ζωη να φευγει μεσα απο τα χερια μας και εμεις μενουμε απλοι θεατες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφοι Sarakine και Grzoka, με κάνατε και ντράπηκα που μια δική μου δημοσίευση σας έκανε και μαλώσατε .

Δεν θα έπρεπε.Κουβέντες ήταν ...πάει τέλειωσε.

Είμαστε όλοι κομμάτια  από αυτή τη κατάσταση και δεν είναι καθόλου φρόνιμο να παρεξηγεί ο ένας τον άλλο.Ολοι έχουμε δίκιο ....

Εχει και ο Θεοχάρης τα δικά του ...Ήμουνα υπερβολική.. Συγνώμη Θεοχάρη ... :wacko:   για το ξέσπασμα...(Αλλά μας άλλαξες και τα φώτα βρε αδερφέ!!).

 

Σήμερα πήγα στην εφορία της πόλης μου μετά από πολύ καιρό.Είδα καμιά δεκαριά συναδέρφους ..Τους είδα όλους αγέλαστους , κουρασμένους,τα μαλλιά ασπρισμένα ..... )Όλοι με την ίδια ερώτηση.Πρόλαβες τις δηλώσεις σου?

Άλλοι ναι ... άλλοι όχι ...ελπίζουν ακόμα σε μία σιωπηρή παράταση...

Κοινή διαπίστωση όλων η τρελοχρονιά η φετινή και η ανασφάλεια για τη δουλειά που μας περιμένει στο μέλλον..Ο Θεός βοηθός και μη χειρότερα...Ολοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε!!

 

Λοιπόν συνάδερφοι ξεχάστε τη δημοσίευση και τις αντιδράσεις-Καλές ήταν όλες και χρήσιμες- Βρείτε τα μεταξύ σας γιατί αυτό που έγινε δεν ήταν κάτι σοβαρό.Δεν θέλω να συνεχίσω να ντρέπομαι όταν σας βλέπω να δημοσιεύετε και να είστε μαλωμένοι..

Εγώ πάντως τα βρήκα με τον Θεοχάρη.Με συγχώρεσε και μάλιστα σήμερα που τον είδα στην τηλεόραση τον σταύρωνα να τον προσέχει  η Παναγιά και να τον φωτίσει το Άγιο Πνεύμα να δώσει αυτή την ευλογημένη παράταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΦΕΕΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ;

KAI ΓΩ ΕΣΤΕΙΛΑ, ΠΩΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ,ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάσατε στην κεντρική σελ. την ανακοίνωση του Υ.Ο ? Πέρσι χειρόγραφα 1,1 εκατ. φέτος 25.000 .

Και δεν αφήνουν τον κωλοκωδικό ανοικτό για πέντε ημέρες να κλείσουμε τις εκκρεμότητες . Μας τιμωρούν δηλαδή .

Ποιοί μας τιμωρούν ? Οι ανακόλουθοι , που δεν αναλαμβάνουν ποτέ την παραμικρή ευθύνη . Καλούμαστε να πληρώσουμε σε πρόστιμα

είκοσι και τριάντα φορές την αμοιβή μας . Αν είναι δυνατόν. Κατερίνα αντί να σταυρώνεις τον Θεοχάρη σταύρωσε εμάς τους εκπρόθεσμους

γιατί αν ισχύσει το κακό σενάριο το χρέος θα είναι μη βιώσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
Δεν εμφανίζεται σωστά το newsletter; Δείτε το στον  browser σας.
logotypo_logiston_banner3.jpg
 
   Προς:  
     Μέλη και μη μέλη του Συλλόγου Αδειούχων Λογιστών Ν. Χανίων.

   Κοινοποίηση:          
     Π.Ο.Φ.Ε.Ε. (Πανελλήνια Ομοσπονδία Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών)
     Όλους τους Συλλόγους της Χώρας.  
               

     
Θέμα: Κινητοποίηση για το πρόβλημα των "Εκπρόθεσμων" Φορολογικών Δηλώσεων.

      Συνάδελφοι,
         Κατά την σημερινή συνεδρίαση του Δ/Σ του Συλλόγου μας για το θέμα των «εκπρόθεσμων» δηλώσεων Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων  αποφασίσθηκαν τα κάτωθι:
 
         Κίνηση 1η
            Συμμετέχουμε άμεσα στην ηλεκτρονική αποθήκευση (όχι υποβολή) στο taxis net όλων των δηλώσεων που έχουν μείνει στα γραφεία μας.  Με αυτόν τον τρόπο θα αποδείξουμε ότι οι δηλώσεις που είναι στον αέρα δεν είναι 10 και 20 χιλιάδες Πανελληνίως – όπως διατείνονται οι… τεχνοκράτες -  αλλά πολλαπλάσιες αυτών. Με αυτόν τον τρόπο η Ομοσπονδία - και γενικά όσοι επιθυμούν πραγματικά να βοηθήσουν τους Φοροτέχνες Λογιστές  - θα μπορούν να έχουν αποδείξεις για την κατάστασης που επικρατεί.
            Προσοχή: Δεν αποθηκεύουμε μόνον τις δηλώσεις που έχουμε έτοιμες  (και δεν προλάβαμε να τις υποβάλλουμε μέχρι τα ξημερώματα της Δευτέρας) αλλά και τις δηλώσεις που έχουν μεγάλες εκκρεμότητες,  αποθηκεύοντας τις έστω και με διόρθωση του πίνακα των στοιχείων του φορολογουμένου.
            Στόχος μας είναι να μπορεί να φανεί  ΑΜΕΣΑ,  ο ακριβής αριθμός των εκκρεμών δηλώσεων.  
            Καλούμε όλους τους συναδέλφους μέλη ή μη μέλη του συλλόγου μας για άμεση αντίδραση σύμφωνα με τα παραπάνω. Αν γίνεται  την Δευτέρα το πρωί να είναι όλες οι εκκρεμείς δηλώσεις μας – χωρίς καμία εξαίρεση- αποθηκευμένες στο Taxis, έστω και ας δεν είναι ολοκληρωμένες.
 
          Κίνηση 2η:
            Καλούμε όλους τους συλλόγους της Χώρας  να συμπλεύσουν σε αυτήν την δράση η οποία έχει ανακοινωθεί ήδη από την Ομοσπονδία. Για αυτόν τον λόγο το  κείμενο αυτό θα αποσταλθεί με μειλ σε όλους τους συλλόγους αλλά και στην Ομοσπονδία. Τους καλούμε σε μια οριζόντια επικοινωνία με στόχο να αλληλοϋποστηρίζεται - ταυτόχρονο από όλους τους συλλόγους της Ελλάδας - οποιαδήποτε πρωτοβουλία για την προστασία της αξιοπρέπειας στην εργασία μας.
 
            Κίνηση 3η:
            Καλούμε την Ομοσπονδία, να υποστηρίξει αυτήν την προσπάθεια, την οποία ήδη έχει εξαγγείλει, έστω και αν αυτά έπρεπε να έχουν γίνει από καιρό και όχι όταν πια οι  τεχνοκράτες έχουν κάνει την δουλειά τους.
            Πρέπει οπωσδήποτε στην πρότασή της να προσθέσει άμεσα και ημερομηνία  λήξης της αποθήκευσης των δηλώσεων αυτών. Να ορίσει για παράδειγμα την 15η Σεπτεμβρίου (ημέρα Κυριακή)  ως ημερομηνία όπου όσες δηλώσεις έχουν αποθηκευτεί να επιδιώξει (σ.σ. η Ομοσπονδία)να θεωρηθούν εμπρόθεσμες και να υποβληθούν (με ένα κλικ) από την επόμενη ημέρα της 16η  Σεπτεμβρίου  (ημέρα Δευτέρα) έως την 20ηΣεπτεμβρίου (ημέρα Παρασκευή, άρα οριστική λήξη ξημερώματα Δευτέρας 23ης Σεπτεμβρίου)
            Για να γίνει αυτό πρέπει η Ομοσπονδία να έρθει άμεσα σε τηλεφωνική επικοινωνία (εντός διημέρου) με έναν – έναν τους Προέδρους των Συλλόγων όλων των Νομών της Χώρας ώστε οι τελευταίοι να πιέσουν ΑΜΕΣΑ τα μέλη τους στην αποθήκευση των δηλώσεων.
 
      Κίνηση 4η:
            Καλούμε τους συναδέλφους (μέλη και μη μέλη) του Συλλόγου μας να αποστείλουν μέχρι την Δευτέρα το πρωί (ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ) τις εκκρεμότητες τους με μειλ ώστε να έχουμε αντιπαραβολή αυτών που θα ανακοινώσει το Υπουργείο (σ.σ. το πλήθος των δηλώσεων που θα μας πει ότι είναι σε αποθήκευση).
            Μπορεί άλλοι να έχουν εμπιστοσύνη σε αυτούς. Εμείς δεν έχουμε.
            Καλούμε τους συναδέλφους να μην αμελήσουν να το κάνουν μέχρι την Δευτέρα. Αν κάποιος συνάδελφος έχει μία ή δύο δηλώσεις και σκεφτεί «και τι  έγινε για δύο δηλώσεις, σιγά μην δείξω άσχημη εικόνα για το γραφείο μου στέλνοντας στον σύλλογο τις εκκρεμότητες μου», τότε,  αυτόματα έχει μεταβεί από την συλλογική σκέψη στην ατομική, από το εμείς στο εγώ, από την ελπίδα στο αδιέξοδο
            Οι συνάδελφοι πρέπει να σταλούν στον σύλλογο  τα εξής στοιχεία (με mail στον σύλλογο):
            Α. Ονοματεπώνυμο λογιστή: ……………….
            Β. Πλήθος δηλώσεων αποθηκευμένων στο Taxis ……………..
            Γ. Πλήθος δηλώσεων που δεν έχω προλάβει να αποθηκεύσω στο taxis και θα το κάνω άμεσα: …………………………
            Τα στοιχεία αυτά θα προστατευθούν με ευθύνη του ΔΣ και θα αποσταλούν συγκεντρωτικά (χωρίς ονόματα) στην Ομοσπονδία.
             Καλούμε και τους υπόλοιπους συλλόγους της Χώρας να ακολουθήσουν την πρόταση της Ε.Φ.Ε.Ε.Α. (καταγραφή των εκκρεμοτήτων στους συλλόγους)  ώστε να ξέρουμε εκ των έσω την πραγματικότητα. Τα δεδομένα που θα εξάγουν όλοι οι σύλλογοι θα αποσταλούν στην Ομοσπονδία ώστε αυτή να έχει συγκεντρωτικά αποτελέσματα της Χώρας.
             Έτσι δεν θα μπορεί το Υπουργείο να κάνει δημιουργική λογιστική  πάνω σε  λογιστές….
 
          Κίνηση 5η:
            Καλούμε τους συναδέλφους (μέλη και μη μέλη) του Συλλόγου μας να δηλώσουν άμεσα με μειλ στον σύλλογο μας την διάθεσή τους να βοηθήσουν  τους υπόλοιπους συναδέλφους που έχουν μείνει με εκκρεμότητες. Η κατάσταση με τα ονόματα που θα δηλώσουν συμμετοχή στην αλληλεγγύη αυτή, θα αποσταλούν (με στοιχεία επικοινωνίας) στα μέλη που έχουν εκκρεμότητες ώστε να συνεννοηθούν για   την συνεργασία αλληλεγγύης.
 
        Το επιδιωκόμενο:
      Μια κοινή στάση αλληλεγγύης στην προσπάθεια διάσωσης της αξιοπρέπειας στην εργασία μας. Καλή συνέχεια.
 
        Υ.ΓΗ στάση μας σε περίπτωση αρνητικής έκβασης στην προσπάθεια μας  θα ανακοινωθεί στον σωστό χρόνο. 
 
 
Μ  ε     ε  κ  τ  ί  μ  η  σ  η
εκ του Συλλόγου Αδειούχων Λογιστών Φοροτεχνικών Ν. Χανίων
 
Ο Πρόεδρος - Σταυρουλάκης Κωνσταντίνος,  
Ο Αντιπρόεδρος -  Πατηνιωτάκης Ιωάννης , 
Ο Γραμματέας  - Μπατάκης Διομήδης, 
Ο Ταμίας  - Τσιριντουλάκης Ανδρέας,
 Το Μέλος - Παπαδάκης Ιωάννης

Διεύθυνση:
Β. Κορνάρου 30 & Αποκορώνου
Χανιά, Κρήτη 731 00
Ελλάδα
Τηλέφωνα: 2821071581 - 2821051769
Fax: 2821052254 - 2821034670
 
Copyright © 2013, All rights reserved.
Λαμβάνετε αυτά τα μυνήματα δίοτι είστε μέλη ή φίλοι του Συλλόγου Λογιστών Χανίων.
MC_MonkeyReward_09.png
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
Δεν εμφανίζεται σωστά το newsletter; Δείτε το στον  browser σας.
logotypo_logiston_banner3.jpg
 
   Προς:  

     Μέλη και μη μέλη του Συλλόγου Αδειούχων Λογιστών Ν. Χανίων.

   Κοινοποίηση:          

     Π.Ο.Φ.Ε.Ε. (Πανελλήνια Ομοσπονδία Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών)

     Όλους τους Συλλόγους της Χώρας.  

               

     

Θέμα: Κινητοποίηση για το πρόβλημα των "Εκπρόθεσμων" Φορολογικών Δηλώσεων.

      Συνάδελφοι,

         Κατά την σημερινή συνεδρίαση του Δ/Σ του Συλλόγου μας για το θέμα των «εκπρόθεσμων» δηλώσεων Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων  αποφασίσθηκαν τα κάτωθι:

 

         Κίνηση 1η

            Συμμετέχουμε άμεσα στην ηλεκτρονική αποθήκευση (όχι υποβολή) στο taxis net όλων των δηλώσεων που έχουν μείνει στα γραφεία μας.  Με αυτόν τον τρόπο θα αποδείξουμε ότι οι δηλώσεις που είναι στον αέρα δεν είναι 10 και 20 χιλιάδες Πανελληνίως – όπως διατείνονται οι… τεχνοκράτες -  αλλά πολλαπλάσιες αυτών. Με αυτόν τον τρόπο η Ομοσπονδία - και γενικά όσοι επιθυμούν πραγματικά να βοηθήσουν τους Φοροτέχνες Λογιστές  - θα μπορούν να έχουν αποδείξεις για την κατάστασης που επικρατεί.

            Προσοχή: Δεν αποθηκεύουμε μόνον τις δηλώσεις που έχουμε έτοιμες  (και δεν προλάβαμε να τις υποβάλλουμε μέχρι τα ξημερώματα της Δευτέρας) αλλά και τις δηλώσεις που έχουν μεγάλες εκκρεμότητες,  αποθηκεύοντας τις έστω και με διόρθωση του πίνακα των στοιχείων του φορολογουμένου.

            Στόχος μας είναι να μπορεί να φανεί  ΑΜΕΣΑ,  ο ακριβής αριθμός των εκκρεμών δηλώσεων.  

            Καλούμε όλους τους συναδέλφους μέλη ή μη μέλη του συλλόγου μας για άμεση αντίδραση σύμφωνα με τα παραπάνω. Αν γίνεται  την Δευτέρα το πρωί να είναι όλες οι εκκρεμείς δηλώσεις μας – χωρίς καμία εξαίρεση- αποθηκευμένες στο Taxis, έστω και ας δεν είναι ολοκληρωμένες.

 

          Κίνηση 2η:

            Καλούμε όλους τους συλλόγους της Χώρας  να συμπλεύσουν σε αυτήν την δράση η οποία έχει ανακοινωθεί ήδη από την Ομοσπονδία. Για αυτόν τον λόγο το  κείμενο αυτό θα αποσταλθεί με μειλ σε όλους τους συλλόγους αλλά και στην Ομοσπονδία. Τους καλούμε σε μια οριζόντια επικοινωνία με στόχο να αλληλοϋποστηρίζεται - ταυτόχρονο από όλους τους συλλόγους της Ελλάδας - οποιαδήποτε πρωτοβουλία για την προστασία της αξιοπρέπειας στην εργασία μας.

 

            Κίνηση 3η:

            Καλούμε την Ομοσπονδία, να υποστηρίξει αυτήν την προσπάθεια, την οποία ήδη έχει εξαγγείλει, έστω και αν αυτά έπρεπε να έχουν γίνει από καιρό και όχι όταν πια οι  τεχνοκράτες έχουν κάνει την δουλειά τους.

            Πρέπει οπωσδήποτε στην πρότασή της να προσθέσει άμεσα και ημερομηνία  λήξης της αποθήκευσης των δηλώσεων αυτών. Να ορίσει για παράδειγμα την 15η Σεπτεμβρίου (ημέρα Κυριακή)  ως ημερομηνία όπου όσες δηλώσεις έχουν αποθηκευτεί να επιδιώξει (σ.σ. η Ομοσπονδία)να θεωρηθούν εμπρόθεσμες και να υποβληθούν (με ένα κλικ) από την επόμενη ημέρα της 16η  Σεπτεμβρίου  (ημέρα Δευτέρα) έως την 20ηΣεπτεμβρίου (ημέρα Παρασκευή, άρα οριστική λήξη ξημερώματα Δευτέρας 23ης Σεπτεμβρίου)

            Για να γίνει αυτό πρέπει η Ομοσπονδία να έρθει άμεσα σε τηλεφωνική επικοινωνία (εντός διημέρου) με έναν – έναν τους Προέδρους των Συλλόγων όλων των Νομών της Χώρας ώστε οι τελευταίοι να πιέσουν ΑΜΕΣΑ τα μέλη τους στην αποθήκευση των δηλώσεων.

 

      Κίνηση 4η:

            Καλούμε τους συναδέλφους (μέλη και μη μέλη) του Συλλόγου μας να αποστείλουν μέχρι την Δευτέρα το πρωί (ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ) τις εκκρεμότητες τους με μειλ ώστε να έχουμε αντιπαραβολή αυτών που θα ανακοινώσει το Υπουργείο (σ.σ. το πλήθος των δηλώσεων που θα μας πει ότι είναι σε αποθήκευση).

            Μπορεί άλλοι να έχουν εμπιστοσύνη σε αυτούς. Εμείς δεν έχουμε.

            Καλούμε τους συναδέλφους να μην αμελήσουν να το κάνουν μέχρι την Δευτέρα. Αν κάποιος συνάδελφος έχει μία ή δύο δηλώσεις και σκεφτεί «και τι  έγινε για δύο δηλώσεις, σιγά μην δείξω άσχημη εικόνα για το γραφείο μου στέλνοντας στον σύλλογο τις εκκρεμότητες μου», τότε,  αυτόματα έχει μεταβεί από την συλλογική σκέψη στην ατομική, από το εμείς στο εγώ, από την ελπίδα στο αδιέξοδο

            Οι συνάδελφοι πρέπει να σταλούν στον σύλλογο  τα εξής στοιχεία (με mail στον σύλλογο):

            Α. Ονοματεπώνυμο λογιστή: ……………….

            Β. Πλήθος δηλώσεων αποθηκευμένων στο Taxis ……………..

            Γ. Πλήθος δηλώσεων που δεν έχω προλάβει να αποθηκεύσω στο taxis και θα το κάνω άμεσα: …………………………

            Τα στοιχεία αυτά θα προστατευθούν με ευθύνη του ΔΣ και θα αποσταλούν συγκεντρωτικά (χωρίς ονόματα) στην Ομοσπονδία.

             Καλούμε και τους υπόλοιπους συλλόγους της Χώρας να ακολουθήσουν την πρόταση της Ε.Φ.Ε.Ε.Α. (καταγραφή των εκκρεμοτήτων στους συλλόγους)  ώστε να ξέρουμε εκ των έσω την πραγματικότητα. Τα δεδομένα που θα εξάγουν όλοι οι σύλλογοι θα αποσταλούν στην Ομοσπονδία ώστε αυτή να έχει συγκεντρωτικά αποτελέσματα της Χώρας.

             Έτσι δεν θα μπορεί το Υπουργείο να κάνει δημιουργική λογιστική  πάνω σε  λογιστές….

 

          Κίνηση 5η:

            Καλούμε τους συναδέλφους (μέλη και μη μέλη) του Συλλόγου μας να δηλώσουν άμεσα με μειλ στον σύλλογο μας την διάθεσή τους να βοηθήσουν  τους υπόλοιπους συναδέλφους που έχουν μείνει με εκκρεμότητες. Η κατάσταση με τα ονόματα που θα δηλώσουν συμμετοχή στην αλληλεγγύη αυτή, θα αποσταλούν (με στοιχεία επικοινωνίας) στα μέλη που έχουν εκκρεμότητες ώστε να συνεννοηθούν για   την συνεργασία αλληλεγγύης.

 

        Το επιδιωκόμενο:

      Μια κοινή στάση αλληλεγγύης στην προσπάθεια διάσωσης της αξιοπρέπειας στην εργασία μας. Καλή συνέχεια.

 

        Υ.ΓΗ στάση μας σε περίπτωση αρνητικής έκβασης στην προσπάθεια μας  θα ανακοινωθεί στον σωστό χρόνο. 

 
 
Μ  ε     ε  κ  τ  ί  μ  η  σ  η
εκ του Συλλόγου Αδειούχων Λογιστών Φοροτεχνικών Ν. Χανίων
 
Ο Πρόεδρος - Σταυρουλάκης Κωνσταντίνος,  

Ο Αντιπρόεδρος -  Πατηνιωτάκης Ιωάννης , 

Ο Γραμματέας  - Μπατάκης Διομήδης, 

Ο Ταμίας  - Τσιριντουλάκης Ανδρέας,

 Το Μέλος - Παπαδάκης Ιωάννης

Διεύθυνση:

Β. Κορνάρου 30 & Αποκορώνου
Χανιά, Κρήτη 731 00
Ελλάδα
Τηλέφωνα: 2821071581 - 2821051769

Fax: 2821052254 - 2821034670

 
Copyright © 2013, All rights reserved.
Λαμβάνετε αυτά τα μυνήματα δίοτι είστε μέλη ή φίλοι του Συλλόγου Λογιστών Χανίων.
MC_MonkeyReward_09.png

 

 

Ας ενεργοποιηθουμε!

Εχουμε χρονο ακομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...