Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη ΟΕ σε ατομικη λογω αποχωρησης εταιρου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι συναδελφοι μεσα στον χωρις τελος χαμο των ημερων ερχεται το ημισι μιας οε και μου ανακοινωνει οτι το αλλο ημισι θα αποχωρησει και πως αυτος θελει να κρατησει την εταιρια.Τα φωτα σας παρακαλω επειγοντως για το πως μετατρεπεται μια οε σε ατομικη και απο που να αρχισω και που να τελειωσω.

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι συναδελφοι μεσα στον χωρις τελος χαμο των ημερων ερχεται το ημισι μιας οε και μου ανακοινωνει οτι το αλλο ημισι θα αποχωρησει και πως αυτος θελει να κρατησει την εταιρια.Τα φωτα σας παρακαλω επειγοντως για το πως μετατρεπεται μια οε σε ατομικη και απο που να αρχισω και που να τελειωσω.

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

λυση της ΟΕ και εναρξη ατομικης

 

που ειναι το προβλημα?

Οπως ο συνάδελφος ethos γράφει, ΟΕ ή ΕΕ με 2 μέλη και αποχώρηση του ενός, χωρίς εκχώρηση του μεριδίου του σε άλλον (με σύμφωνη γνώμη του μένοντος εταίρου) λύεται υποχρεωτικά και δημιουργείται στην θέση της η ατομική, αφού τακτοποιηθούν τα πάγια και εμπορεύματα (αν υπάρχουν). Δεν μπορεί να γίνει μετατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

το πρόβλημα νομίζω είναι (έχω και γώ μια πολύπλοκη τετοια διαδιδασια), ότι θα πρέπει να γίνουν την ίδια μέρα και τα δύο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

το πρόβλημα νομίζω είναι (έχω και γώ μια πολύπλοκη τετοια διαδιδασια), ότι θα πρέπει να γίνουν την ίδια μέρα και τα δύο????

Η διαδικασία λύσης της ΟΕ και πολύ περισσότερο με το ΓΕΜΗ είναι χρονοβόρα. Ωσπου να δηλωθεί στην Δ.Ο.Υ. η διακοπή, σίγουρα θα έχει περάσει αρκετό διάστημα. Παλιότερα συνέβαινε αυτό που λές, μόνο και μόνο για να εκδοθεί τιμολόγιο πώλησης των παγίων και των εμπορευμάτων στην διάδοχο ατομική επιχείρηση, για να εκπέσει τον ΦΠΑ στα δικά της βιβλία. Οπως είναι τα πράγματα η λύση είναι να ανοίξει η ατομική και να αγοράσει τα παραπάνω από την ΟΕ και να στεγασθεί στον ίδιο χώρο, με την υπογραφή του συμφωνητικού λύσης της εταιρείας και κάποια συνεννόηση με την Δ.Ο.Υ. για την περίπτωση αυτοψίας και εύρεσης πραγμάτων στον χώρο της ατομικής. Λίγο περίπλοκο, αλλά δεν βλέπω άλλη λύση. Δεν τίθεται και θέμα υπεραξίας της λυόμενης Ο.Ε. Δεν ξέρω αν άλλος συνάδελφος προτείνει κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δική μου περίπτωση (γι΄αυτό και πολύπλοκη), η ατομική θα είναι υποκατάστημα (το κεντρικό είναι σε άλλη πόλη  :angry: ), στην ΟΕ έχουμε προγράμματα εργαζομένων ΟΑΕΔ 4 των αριθμό, που για να μην τα χάσουμε ο ΟΑΕΔ μου είπε ότι θα πρέπει να κάνω απόλύσεις με την διάλυση της ΟΕ και προσλήψεις αυθημερών στην ατομική!!!!

Να σημειώσω δε ότι δεν υπάρχει απογραφή στο κεντρικό της ατομικής ώστε να χρησιμοποιήσω τους κωδικούς και να κερδίσω χρόνο!!!!  :(

 

'Ετσι μια απλή διαδικασία γίνεται πολύπλοκη  ;)

 

'Ελπίζω και εύχομαι σε μία καλή συνεργασία με τον άλλον συνάδελφο που βρίσκεται στην άλλη πόλη!!!

 

Αυτά τα ολίγα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δική μου περίπτωση (γι΄αυτό και πολύπλοκη), η ατομική θα είναι υποκατάστημα (το κεντρικό είναι σε άλλη πόλη  :angry: ), στην ΟΕ έχουμε προγράμματα εργαζομένων ΟΑΕΔ 4 των αριθμό, που για να μην τα χάσουμε ο ΟΑΕΔ μου είπε ότι θα πρέπει να κάνω απόλύσεις με την διάλυση της ΟΕ και προσλήψεις αυθημερών στην ατομική!!!!

Να σημειώσω δε ότι δεν υπάρχει απογραφή στο κεντρικό της ατομικής ώστε να χρησιμοποιήσω τους κωδικούς και να κερδίσω χρόνο!!!!  :(

 

'Ετσι μια απλή διαδικασία γίνεται πολύπλοκη  ;)

 

'Ελπίζω και εύχομαι σε μία καλή συνεργασία με τον άλλον συνάδελφο που βρίσκεται στην άλλη πόλη!!!

 

Αυτά τα ολίγα  :)

Αυτό είναι το βασικώτερο, αγαπητή μου. Καλή επιτυχία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το βασικώτερο, αγαπητή μου. Καλή επιτυχία...

Ευχαριστώωωω!!!!!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε

 

Αγαπητοι συναδελφοι μεσα στον χωρις τελος χαμο των ημερων ερχεται το ημισι μιας οε και μου ανακοινωνει οτι το αλλο ημισι θα αποχωρησει και πως αυτος θελει να κρατησει την εταιρια.Τα φωτα σας παρακαλω επειγοντως για το πως μετατρεπεται μια οε σε ατομικη και απο που να αρχισω και που να τελειωσω.

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Καλησπερα

Αναλογως του τι θελει να κανει ο μενοντας εταιρος, και σε τι σημειο ειναι οι σχεσεις των 2 εταιρων ΕΞΕΤΑΣΕ και αυτη την  περιπτωση ΑΝ βολευει στον πελατη σου ( μηπως θελει χρονο να βρει αλλο συνεταιρο κλπ κλπ)

 

" Σημειώνεται ότι: Η αποχώρηση ενός εκ των εταίρων δεν επιφέρει τη λύση της εταιρίας, ακόμη και στην περίπτωση της διμελούς ομόρρυθμης ή ετερόρρυθμης εταιρίας (η εταιρία λύεται μόνο εφόσον, εντός 2 μηνών από της αποχωρήσεως του εταίρου, δεν καταχωρισθεί στο ΓΕΜΗ τροποποίηση του καταστατικού για είσοδο νέου εταίρου)."

 

θα το βρεις εδω  http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16286

 

Αρ. πρωτ.: 116/8.4.2013
Αντιμετώπιση από τις Υπηρεσίες ΓΕΜΗ της «καταγγελίας ως Λόγο λύσης προσωπικών εταιρειών» και των «δηλώσεων εξόδου» ομορρύθμων εταίρων από τις προσωπικές εταιρείες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε

 

Καλησπερα

Αναλογως του τι θελει να κανει ο μενοντας εταιρος, και σε τι σημειο ειναι οι σχεσεις των 2 εταιρων ΕΞΕΤΑΣΕ και αυτη την  περιπτωση ΑΝ βολευει στον πελατη σου ( μηπως θελει χρονο να βρει αλλο συνεταιρο κλπ κλπ)

 

" Σημειώνεται ότι: Η αποχώρηση ενός εκ των εταίρων δεν επιφέρει τη λύση της εταιρίας, ακόμη και στην περίπτωση της διμελούς ομόρρυθμης ή ετερόρρυθμης εταιρίας (η εταιρία λύεται μόνο εφόσον, εντός 2 μηνών από της αποχωρήσεως του εταίρου, δεν καταχωρισθεί στο ΓΕΜΗ τροποποίηση του καταστατικού για είσοδο νέου εταίρου)."

 

θα το βρεις εδω  http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16286

 

Αρ. πρωτ.: 116/8.4.2013

Αντιμετώπιση από τις Υπηρεσίες ΓΕΜΗ της «καταγγελίας ως Λόγο λύσης προσωπικών εταιρειών» και των «δηλώσεων εξόδου» ομορρύθμων εταίρων από τις προσωπικές εταιρείες

 

 

για το φορολογικό μέρος μιας τέτοιας λύσης υπάρχει κάτι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε

 

Καλησπερα

Αναλογως του τι θελει να κανει ο μενοντας εταιρος, και σε τι σημειο ειναι οι σχεσεις των 2 εταιρων ΕΞΕΤΑΣΕ και αυτη την  περιπτωση ΑΝ βολευει στον πελατη σου ( μηπως θελει χρονο να βρει αλλο συνεταιρο κλπ κλπ)

 

" Σημειώνεται ότι: Η αποχώρηση ενός εκ των εταίρων δεν επιφέρει τη λύση της εταιρίας, ακόμη και στην περίπτωση της διμελούς ομόρρυθμης ή ετερόρρυθμης εταιρίας (η εταιρία λύεται μόνο εφόσον, εντός 2 μηνών από της αποχωρήσεως του εταίρου, δεν καταχωρισθεί στο ΓΕΜΗ τροποποίηση του καταστατικού για είσοδο νέου εταίρου)."

 

θα το βρεις εδω  http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16286

 

Αρ. πρωτ.: 116/8.4.2013

Αντιμετώπιση από τις Υπηρεσίες ΓΕΜΗ της «καταγγελίας ως Λόγο λύσης προσωπικών εταιρειών» και των «δηλώσεων εξόδου» ομορρύθμων εταίρων από τις προσωπικές εταιρείες

 Εχει ακόμα μια παράγραφο παρακάτω : 

Σημειώνεται ότι: Η αποχώρηση ενός εκ των εταίρων δεν επιφέρει τη λύση της εταιρίας, ακόμη και στην περίπτωση της διμελούς ομόρρυθμης ή ετερόρρυθμης εταιρίας (η εταιρία λύεται μόνο εφόσον, εντός 2 μηνών από της αποχωρήσεως του εταίρου, δεν καταχωρισθεί στο ΓΕΜΗ τροποποίηση του καταστατικού για είσοδο νέου εταίρου).

Στην περίπτωση που δεν υποβληθεί και δεν καταχωρισθεί τροποποίηση για είσοδο εταίρου, τότε οι Υπηρεσίες ΓΕΜΗ, θα αλλάζουν αυτεπάγγελτα το status της εταιρείας (π.χ. λύση).

 

Για τον λόγο αυτό έγραψα ότι με το ΓΕΜΗ έγινε πιο περίπλοκη η κατάσταση. Ομως σε τι διαφέρει από το κλείσιμο της διμελούς ΟΕ, όταν αποχωρήσει ο ένας εταίρος, χωρίς είσοδο νέου; Στην χρονοβόρα διαδικασία της λύσης της εταιρείας, που παλαιότερα χρειαζόταν απλώς καταχώρηση στα μητρώα εταιρειών του Πρωτοδικείου, του συμφωνητικού λύσης. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μια προσωρινη λυση για περιπτωση βίαιας(π.χ. ξαφνικης)  , και οχι συμφωνημενης αποχωρησης εταιρου.

Στην ουσια δεν λυεται αυτοδικαια η εταιρια χωρις να το θελουν και οι 2.

Ετσι κερδιζεις το χρονο σου για να βρεις νεο συνέταιρο και να μη λυθει η εταιρια

Για τη δυσκολια εχει δικιο ο συναδελφος ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ.

Οσον αφορα το φορολογικο κομματι, οπως σε καθε τι καινουριο , οι λυσεις παντα ΕΠΟΝΤΑΙ των προβληματων , ως γνωστον , στην Ελληνικη φορολογικη διοικηση....

Δημιουργειται το θεμα, αποστελλεις ερωτηση, παιρνεις απαντηση με εγγραφο της διοικησης ,

το οποιο αφορα μονο την περιπτωση σου  ( χωρις απαραιτητα να σου δινει και λυση)

και μετα αυτο χρησιμοποιειται απο αλλους περιφερομενο σε φορουμ , αρμοδιες και αναρμοδιες υπηρεσιες και υπευθυνους κλπ κλπ ..

Γνωστα στην Ελληνικη πραγματικοτητα.....δυστυχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Σε Ο.Ε. β΄κατηγορίας σχολή χορού θέλει να αποχωρήσει ο ένας εταίρος. Πληρώνει  υπεραξία; Πρέπει να κάνω λύση και μετά έναρξη; Πρώτα στο ΓΕΜΗ και μετά στην Δ.Ο.Υ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Λόγω αποχώρησης εταίρου σε ΟΕ θα κάνουμε έναρξη ατομικής.

Αυτό που με προβληματίζει είναι οι εργαζόμενοι της εταιρίας,καθώς θα υπάγονται πλέον σε νέο εργοδότη.Σκέφτομαι να περιλαμβάνουν οι νέες συμβάσεις με την ατομική τον όρο ότι αναγνωρίζονται όλα τα δικαιώματα των εργαζομένων που προέκυψαν απο την πρόσληψη τους στην ΟΕ (δώρα,αποζημίωση απόλυσης κτλ).

Ποιά είναι η γνώμη σας για το παραπάνω?Υπαρχει ιδανικότερος χειρισμός ώστε να μη χρειαστεί να καταβληθούν τα παραπάνω κατα τη λύση της ΟΕ?

Ευχαριστώ πολύ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Θα πρέπει στις νέες συμβάσεις στις παρατηρήσεις να αναγράφεις οτι οι παρούσες αποτελούν συνέχεια των αρχικών συμβάσεων που υπογράφηκαν με την ΟΕ και πως υπάρχει διάδοχη κατάσταση λόγω λύσης της ΟΕ με ταυτόχρονη έναρξη της ατομικής.

Επειδή μπορεί οι συμβάσεις να είναι πλήρους απασχόλησης κι επομένως δεν στέλνεται έντυπο Ε9 ώστε να τις επισυνάψεις, κατά τη γνώμη μου θα πρέπει το παραπάνω να αναγράφεται και στις παρατηρήσεις του Ε3 κι επομένως στις παρατηρήσεις του συμπληρωματικού πίνακα πρόσληψης Ε3.Ε4 αναφέροντας και τις ημερομηνίες πρόσληψης στην ΟΕ.

Τέλος θα πρέπει να αναφέρεται και στις παρατηρήσεις των εντύπων Ε6 της ΟΕ ώστε να είναι ξεκάθαρος ο λόγος μη καταβολής της αποζημίωσης απόλυσης.

Η προϋπηρεσία αφορά τις άδειες και την απόζημίωση απόλυσης κι όχι τα δώρα Πάσχα και Χριστουγέννων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 months later...

Καλησπέρα.

Εταιρεία ο.ε. που έχει μισθωτήριο ακινήτου  με 2 συνιδιοκτήτες (50% ο καθένας).Αποβιώνει ο ένας εκμισθωτής 4/3/17. Πριν αποβιώσει στις 1/2/17, η εταιρεία είχε δηλώσει οτι θέλει απο ΟΕ να γίνει ατομική λογω του οτι ο ένας εταιρος θα βγει σε συνταξη και η γυναίκα του θα το κρατήσει σαν ατομικη και υπογραφτηκε τροποποιητικό συμφωνητικο με την εταιρεία όπου με αυτο το συμφωνητικο δήλωνετε οτι θα τροποποιηθεί η εταιρεία απο Ο.Ε σε ατομίκη και οτι όλοι οι όροι του αρχικού(το 2012) συμφωνητικού μίσθωσης παραμένουν σε πλήρη και αμείωτη ισχύ και οτι η δήλωση του μισθωματος θα γίνει την ημέρα λύσης της ΟΕ με ταυτόχρονη έναρξη της ατομικής αλλα η ισχύ του συμφωνητικου ξεκινούσε με την υπογραφή του (1/2/17) και έχει λήξη σε 3 χρόνια.Η αποβιώσασα με διαθήκη αφήνει το 50% στα 2 της παιδια (25% ο καθένας).

Οι κληρονόμοι έκαναν την δήλωση μίσθωσης 09/06/2017 μετά απο συνεννόηση με τον λογιστή της εταιρείας (ο οποίος ηθελε την δήλωση για να μπορέσει να κάνει την έναρξη της ατομικής) οπου δήλωσαν συνέχεια του προηγούμενου συμφωνητικου που προυπήρχε απο το 2012 και σαν ιδιωτικό συμφωνητικό έβαλαν αυτό που είχε υπογράψει η μητέρα τους στις 1/2/17. Καταχωρήθηκε στο ταχις ως ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ. Εκανε αποδοχή ο ενοικιαστης.

 

ερωτήσεις:

1. το οτι το δήλωσαν οι κληρονόμοι απο 1/2/17 ενω η μητέρα τους εφυγε 4/3/17 είναι λάθος? πως αλλίως να δηλωθεί?

2.οι κληρονόμοι (εγώ δλδ) δεν θέλουν να γίνει νέο συμφωνητικο αφού ο ίδιος ανθρωπος στην ουσία θα μείνει μέσα, δεν θέλουν να τροποπουηθούν οι όροι του αρχικού και να πρέπει να βγούν ολα τα απαραίτητα δικαιολογητικά που απαιτούνται για καινούργια μισθωτήρια. υπάρχει περίπτωση να κολλήσει το θέμα στην εφορία ?

ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...