Προς το περιεχόμενο

Να γραφτώ στο Οικονομικό Επιμελητήριο ή όχι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε και καλώς σας βρήκα.

 

Είμαι μόνιμος δημόσιος υπάλληλος, κλάδου ΤΕ Διοικητικού-Λογιστικού (διορισμένος μέσω ΑΣΕΠ) από το τέλος του 2009.

 

Είμαι πτυχιούχος ΤΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων και κάτοχος ΜΒΑ από το 2007.  Διαβάζοντας τη σχετική νομοθεσία και κατόπιν τηλεφωνικής επιβεβαίωσης από το Οικονομικό Επιμελητήριο, με ενημέρωσαν πως μπορώ να γραφτώ ως μέλος κανονικά.

 

Σε περίπτωση που βρισκόμουν εκτός δημοσίου, θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα να ανοίξω λογιστικό γραφείο.  Με την εγγραφή στο ΟΕΕ παίρνω τη Β΄ τάξη.  Για την Α΄ απαιτούνται και άλλες προϋποθέσεις.

 

Το ερώτημά μου είναι αν αξίζει να γραφτώ και ποιά τα πραγματικά προνόμια του μέλους, συγκριτικά με την απλή άδεια άσκησης επαγγέλματος που χορηγεί και σε μη πτυχιούχους.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε και καλώς σας βρήκα.

 

Είμαι μόνιμος δημόσιος υπάλληλος, κλάδου ΤΕ Διοικητικού-Λογιστικού (διορισμένος μέσω ΑΣΕΠ) από το τέλος του 2009.

 

Είμαι πτυχιούχος ΤΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων και κάτοχος ΜΒΑ από το 2007.  Διαβάζοντας τη σχετική νομοθεσία και κατόπιν τηλεφωνικής επιβεβαίωσης από το Οικονομικό Επιμελητήριο, με ενημέρωσαν πως μπορώ να γραφτώ ως μέλος κανονικά.

 

Σε περίπτωση που βρισκόμουν εκτός δημοσίου, θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα να ανοίξω λογιστικό γραφείο.  Με την εγγραφή στο ΟΕΕ παίρνω τη Β΄ τάξη.  Για την Α΄ απαιτούνται και άλλες προϋποθέσεις.

 

Το ερώτημά μου είναι αν αξίζει να γραφτώ και ποιά τα πραγματικά προνόμια του μέλους, συγκριτικά με την απλή άδεια άσκησης επαγγέλματος που χορηγεί και σε μη πτυχιούχους.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, δεν κατάλαβα τη διόρθωση.  Δεν ισχύει η απόκτηση της Β' τάξης αμέσως με τον νόμο 4152/2013; Το αναφέρει και εδώ: http://www.oe-e.gr/oe/images/stories/pdfs/nees_diakriseis_tajeon_N.4152.pdf

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει θεμα προνομιων εφοσον εγγραφεις παιρνεις  Β ταξη και μετα απο τριετη προυπηρεσια παιρνεις Α  ταξη

εκεινο που σε ενδιαφερει ειναι αν η εργασια σου στο δημοσιο  θεωρειται ως προυπηρεσια για το ΟΕΕ ωστε να μπορεις  μετα απο 3 χρονια να παρεις Α ταξης .

Εφοσον παρεις Α ταξης απο εκει περα πρεπει να δεις  αν εχεις τη δυνατοτητα να μην ανανενωνεις καθε χρονο την αδεια  (να γλυτωνεις 15 ευρω) αλλα μονο οταν οταν προκυψει αναγκη να εργαστεις ως λογιστης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι στο Ο.Ε.Ε. θες να γραφτείς μόνο αν σου προσφέρει κάτι ή αν σου δώσει κάποια προνόμια.

Η γνώμη μου είναι να μην εγγραφείς στο Ο.Ε.Ε. γιατί δεν μπορείς να το βοηθήσεις να αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενημέρωσαν ότι μόνο αν εργάζομαι σε λογιστικό αντικείμενο (εργάζομαι σε μη συναφές αντικείμενο) στην Υπηρεσία μου, μπορώ να πάρω την Α' τάξη. Οπότε όντως, δε βλέπω τον λόγο να γραφτώ, αφού οποτεδήποτε και αν γραφτώ αποκτώ αμέσως την Β' τάξη.  

 

Απλά στο τηλέφωνο μου το ανέφερε ως κάτι θετικό ότι μπορώ να είμαι και μέλος και αναρωτιόμουν τι θα προσέφερε η ιδιότητα μέλους.

 

Σας ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...