Προς το περιεχόμενο

Α21 ΑΛΛΟΔΑΠΟΥ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΕΡΙΔΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πατέρας .μάνα Αλβανικής υπηκόοτητας..διαμένει 10 χρόνια στην Ελλάδα...τα παιδιά έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα το ένα το 2003 και το άλλο το 2009...και έχουν αλβανικό διαβατήριο....

ΑΜΚΑ...έχουν κανονικά και τα δυο παιδιά και οι γονείς...

Να υποβάλω Α21?....δικαούνται επίδομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατέρας .μάνα Αλβανικής υπηκόοτητας..διαμένει 10 χρόνια στην Ελλάδα...τα παιδιά έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα το ένα το 2003 και το άλλο το 2009...και έχουν αλβανικό διαβατήριο....

ΑΜΚΑ...έχουν κανονικά και τα δυο παιδιά και οι γονείς...

Να υποβάλω Α21?....δικαούνται επίδομα?

ν.4093/12 Υποπαράγραφος ΙΑ 2

 

"...

 

6. Το ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων χορηγείται στις ακόλουθες κατηγορίες προσώπων εφόσον έχουν μόνιμη και συνεχή δεκαετή διαμονή στην Ελλάδα και τα εξαρτώμενα τέκνα τους ευρίσκονται στην Ελλάδα:

α) Έλληνες πολίτες που διαμένουν μόνιμα στην Ελλάδα,

β) ομογενείς αλλοδαπούς που διαμένουν μόνιμα στην Ελλάδα και διαθέτουν δελτίο ομογενούς,

γ) πολίτες κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης που διαμένουν μόνιμα στην Ελλάδα,

δ) πολίτες των χωρών που ανήκουν στον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο (Νορβηγία, Ισλανδία και Λιχτενστάιν) και Ελβετούς πολίτες που διαμένουν μόνιμα στην Ελλάδα,

ε) αναγνωρισμένους πρόσφυγες που διαμένουν μόνιμα στην Ελλάδα, των οποίων το καθεστώς παραμονής στην Ελλάδα διέπεται από τις διατάξεις της Σύμβασης του 1951 για το Καθεστώς των Προσφύγων (ν.δ. 3989/1959, Α΄201), όπως τροποποιήθηκε από το Πρωτόκολλο της Νέας Υόρκης του 1967 για το Καθεστώς των Προσφύγων (α.ν. 389/1968, Α΄125),

στ) ανιθαγενείς, των οποίων το καθεστώς παραμονής στην Ελλάδα διέπεται από τις διατάξεις της Σύμβασης του 1954 για το Καθεστώς των Ανιθαγενών (ν. 139/1975, Α΄ 176),

ζ) δικαιούχους του ανθρωπιστικού καθεστώτος,

η) πολίτες άλλων κρατών που διαμένουν νόμιμα και μόνιμα στην Ελλάδα και είναι γονείς τέκνων ελληνικής υπηκοότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον κατι δεν ξερω σωστα....

εαν το παιδι ειναι Ελληνικης υπηκοοτητας, τότε μόλις βαλεις αυτο το πεδίο στο Α21 σου ζηταει αυτόματα δημο και μεριδα...Το ανηλικο παιδί όμως μόνο του δεν μπορει να γραφτει στο Δήμο, εαν δεν εχουν γραφτει πρωτα οι γονεις, οι οποίοι δεν μπορουν να γραφτουν γιατι δεν εχουν Ελληνικη υποκοότητα ...... Τι δεν καταλαβαινω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα .....συμπερασματικά......γονείς αλβανικής υπηκοότητας με διαμονή 10 χρόνια στην Ελλάδα....με παιδιά ανήλικα γεννημένα όμως στην Ελλάδα (με ΑΜΚΑ) με αλβανικό όμως διαβατήριο.....δεν δικαιούνται το επίδομα.....άρα δεν υποβάλουμε Α21......σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα .....συμπερασματικά......γονείς αλβανικής υπηκοότητας με διαμονή 10 χρόνια στην Ελλάδα....με παιδιά ανήλικα γεννημένα όμως στην Ελλάδα (με ΑΜΚΑ) με αλβανικό όμως διαβατήριο.....δεν δικαιούνται το επίδομα.....άρα δεν υποβάλουμε Α21......σωστά?

Εάν τα παιδιά έχουν αλβανική υπηκοότητα, όχι δεν το δικαιούνται !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα!! Μια απλή ερώτηση: Από όλους αυτούς που έχουν κάνει Α21, σε οικογενειες που τα τέκνα

έχουν δηλωθεί ως μη Ελληνικής υπηκοότητας, υπάρχει κάποιος που του έχουν καταθέσει τα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα!! Μια απλή ερώτηση: Από όλους αυτούς που έχουν κάνει Α21, σε οικογενειες που τα τέκνα

έχουν δηλωθεί ως μη Ελληνικής υπηκοότητας, υπάρχει κάποιος που του έχουν καταθέσει τα χρήματα;

Απλή αλλά 1000απαντημένη...!!

Εάν είναι κάτοικος 3ης χώρας με παιδιά υπηκόους της χώρας αυτής δεν το δικαιούνται.

Εάν είναι κάτοικος χώρας που ανήκει στην Ε.Ε. (π.χ. Ρουμανία) τα δικαιούται κι ας μην έχουν ελληνική υπηκοότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

εγω σε οσους αλβανους εκανα και εχουν αλβανικη υπηκοοτητα και αυτοι και τα παιδια τους δεν βγηκε να παρουν χρηματα τωρα ενας συναδελφος που τον ρωτησα μου ειπε οτι εχει αλβανους που πηραν και αλλους που δεν πηραν σε αυτη την περιπτωση μπορει να εχει κανει και λαθος ο συναδελφος και να εχει βαλει καταλαθος ελληνικη υπηκοοτητα.εχουμε το ιδιο προγραμμα οποτε θα τον ρωτησω τι εχει βαλει στον συγκεκριμενο αλβανο που πηρε λεφτα και θα σας πω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μία δική μου περίπτωση , στον υπολογιδμο βγάζει ότι παίρνει παρότι τον έχω δηλώσει σαν Εθνικότητα Αλβανίας , απλά τον δήλωσα ίσως κατά λάθος ότι γεννήθηκε Ελλάδα (βέβαια δεν έχει έρθει ο πελάτης για να το διευκρινήσω γιατί το έκανα τον Αύγουστο και πιθανό να έχει όντως γεννηθεί Ελλάδα , πάντως Χώρα Υπηκοότητας τον δήλωσα Αλβανίας) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KAΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ .Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΗ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΒΑΝΟΣ Η ΜΗΤΕΡΑ ΒΟΥΛΓΑΡΑ,Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΔΩΣΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΠΕΡΑΣΕ ΕΠΙΤΥΧΩΣ ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΤΗΣ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ Η ΟΧΙ?

 

 

Δηλαδή μπορεί κάποιος να αποκτήσει την ελληνική υπηκοότητα δίνοντας εξετάσεις; 

 

Θα τρελαθώ τελείως μου φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μία δική μου περίπτωση , στον υπολογιδμο βγάζει ότι παίρνει παρότι τον έχω δηλώσει σαν Εθνικότητα Αλβανίας , απλά τον δήλωσα ίσως κατά λάθος ότι γεννήθηκε Ελλάδα (βέβαια δεν έχει έρθει ο πελάτης για να το διευκρινήσω γιατί το έκανα τον Αύγουστο και πιθανό να έχει όντως γεννηθεί Ελλάδα , πάντως Χώρα Υπηκοότητας τον δήλωσα Αλβανίας) .

 

Παρομοίως και σε δικό μου πελάτη αλβανικής υπηκοότητας με τέκνο επίσης αλβανικής υπηκοότητας ως είναι φυσικό, στον υπολογισμό βγάζει ότι δικαιούται επίδομα

 

Σε άλλους δύο παρόμοιας εθνολογικής, οικογενειακής και οικονομικής κατάστασης ο υπολογισμός βγάζει μηδέν και δηλωθέντα τέκνα 2-εξαρτώμενα 0

 

Να πω την αλήθεια δεν είχα σκοπό να τους υποβάλλω το Α21 διότι όπως σαφώς λένε οι οδηγίες το επίδομα δικαιούνται

η) πολίτες άλλων κρατών που διαμένουν νόμιμα και μόνιμα στην Ελλάδα και είναι γονείς τέκνων ελληνικής υπηκοότητας.

 

 

επέμεναν όμως και το υπέβαλα όντας σίγουρη ότι θα απορριφθούν

 

να όμως που ο πρώτος το πήρε  :huh:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζόκερ δηλαδή...

 

 

κι αν σου κάτσει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού βγάζουν μια νέα υποχρέωση και την αφήνουν έτσι στο χαμό , χωρίς συγκεκριμένες οδηγίες , αλλά λίγο από εδώ λίγο από εκεί τι περιμένουμε .... Βέβαια για όλους πάλι εμείς θα φταίμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μία δική μου περίπτωση , στον υπολογιδμο βγάζει ότι παίρνει παρότι τον έχω δηλώσει σαν Εθνικότητα Αλβανίας , απλά τον δήλωσα ίσως κατά λάθος ότι γεννήθηκε Ελλάδα (βέβαια δεν έχει έρθει ο πελάτης για να το διευκρινήσω γιατί το έκανα τον Αύγουστο και πιθανό να έχει όντως γεννηθεί Ελλάδα , πάντως Χώρα Υπηκοότητας τον δήλωσα Αλβανίας) .

 

σε δικια μου περιπρωση ενω στην αρχη το περασαν και πηρε προκαταβολη μετα τον καλεσαν για να τα παει πισω... ετσι μου ειπε τωρα την εκανε για ολλανδια... ποιο πολλα τα επιδοματα εκει για ολους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε δικια μου περιπρωση ενω στην αρχη το περασαν και πηρε προκαταβολη μετα τον καλεσαν για να τα παει πισω... ετσι μου ειπε τωρα την εκανε για ολλανδια... ποιο πολλα τα επιδοματα εκει για ολους...

χα χα αυτό είναι το καλύτερο!!

Αχ, δεν νομίζω να υπάρχει χειρότερη οργάνωση σε άλλη χώρα... :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις γιατι στην "εκτυπωση στοιχειων υπολογισμού", στους αλλοδαπους δίνει εξαρτώμενα τέκνα 0?? Στο Ε1 εχουν δηλωθει κανονικα τα τεκνα. Εχει συμβει σε κανεναν αλλο?

Δεν συνδεεται ΕΤΣΙ το Α21 με το Ε1.

Στο Α21 βαζεις και παιδια που γεννηθηκαν το 2013 και ΔΕΝ υπαρχουν στο Ε1

ΕΠΙΣΗΣ στο Ε1 βαζεις και ανεργα τεκνα με καρτα ανεργιας και φανταρους τα οποια ΔΕΝ παιρνουν το επιδομα στηριξης ( μονο οσα ειναι ανηλικα η σπουδαζουν και ειναι μεχρι 24 το παιρνουν)

Ριξτε μια ματια στο ΠΟΙΑ τεκνα επιδοτουνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον κατι δεν ξερω σωστα....

εαν το παιδι ειναι Ελληνικης υπηκοοτητας, τότε μόλις βαλεις αυτο το πεδίο στο Α21 σου ζηταει αυτόματα δημο και μεριδα...Το ανηλικο παιδί όμως μόνο του δεν μπορει να γραφτει στο Δήμο, εαν δεν εχουν γραφτει πρωτα οι γονεις, οι οποίοι δεν μπορουν να γραφτουν γιατι δεν εχουν Ελληνικη υποκοότητα ...... Τι δεν καταλαβαινω????

Για τους αλλοδαπους γενικα , προσκομιζεις ΑΛΛΑ δικαιολογητικα που προβλεπονται στην αποφαση

 

Ριξτε μια ματια στα δικαιολογητικα για αλλοδαπους τριτων χωρων με παιδια με ελληνικη υπηκοοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

καλησπερα, 

σε περιπτωση που ο συζυγος εχει αρ. οικογενειακης μεριδας αλλα η συζηγος εχει ενδεικτικη εγγραφη αλλοδαπου, τι κανουμε? δε συμπληρωνουμε αρ. στη συζυγο η βαζουμε του συζυγου? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, 

σε περιπτωση που ο συζυγος εχει αρ. οικογενειακης μεριδας αλλα η συζηγος εχει ενδεικτικη εγγραφη αλλοδαπου, τι κανουμε? δε συμπληρωνουμε αρ. στη συζυγο η βαζουμε του συζυγου? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...