Προς το περιεχόμενο

Α21 ΑΛΛΟΔΑΠΟΥ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΕΡΙΔΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιο πολλές πιθανότητες έχουν να πάρουν το "Α21" Πειραιάς --> Αεροδρόμιο.

Μακάρι να τα δικαιούνται οι ανθρωποι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολλές πιθανότητες έχουν να πάρουν το "Α21" Πειραιάς --> Αεροδρόμιο.

Μακάρι να τα δικαιούνται οι ανθρωποι...

δεν έχω κι άλλα like!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε παιδιά δεν διαβάζετε τις οδηγίες για το Α21

Το δικαιούνται ολοι οσοι διαμένουν αποδεδειγμένα στην χώρα για μια 10ετία ελληνες,αλλοδαποι (πολίτες τρίτων χωρών εκτος ευρωπαικής ζώνης),ομογενείς.πολίτες ευρωπαικών χωρών εντός και εκτός οικονομικής ζώνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε παιδιά δεν διαβάζετε τις οδηγίες για το Α21

Το δικαιούνται ολοι οσοι διαμένουν αποδεδειγμένα στην χώρα για μια 10ετία ελληνες,αλλοδαποι (πολίτες τρίτων χωρών εκτος ευρωπαικής ζώνης),ομογενείς.πολίτες ευρωπαικών χωρών εντός και εκτός οικονομικής ζώνης.

Πολίτες τρίτων χωρών μόνο αν έχουν παιδιά με ελληνική υπηκοότητα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολίτες τρίτων χωρών μόνο αν έχουν παιδιά με ελληνική υπηκοότητα

5. Το επίδομα χορηγείται στις ακόλουθες κατηγορίες
προσώπων, εφόσον έχουν μόνιμη και συνεχή δεκαετή
κατοικία ή διαμονή στην Ελλάδα, φορολογούνται στην
Ελλάδα και τα εξαρτώμενα τέκνα τους ευρίσκονται στην
Ελλάδα:
α) Έλληνες πολίτες,
β) ομογενείς αλλοδαπούς που διαθέτουν δελτίο ομο−
γενούς,
γ) πολίτες κρατών−μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης,
δ) πολίτες των χωρών που ανήκουν στον Ευρωπαϊκό
Οικονομικό Χώρο (Νορβηγία, Ισλανδία και Λιχτενστάιν)
και Ελβετούς πολίτες,
ε) αναγνωρισμένους πρόσφυγες των οποίων το κα−
θεστώς παραμονής στην Ελλάδα διέπεται από τις δι−
ατάξεις της Σύμβασης του 1951 για το Καθεστώς των
Προσφύγων (ν.δ. 3989/1959, Α΄201), όπως τροποποιήθηκε
από το Πρωτόκολλο της Νέας Υόρκης του 1967 για το
Καθεστώς των Προσφύγων (α.ν. 389/1968, Α΄125),
στ) ανιθαγενείς, των οποίων το καθεστώς παραμονής
στην Ελλάδα διέπεται από τις διατάξεις της Σύμβασης
του 1954 για το Καθεστώς των Ανιθαγενών (ν. 139/1975,
Α΄176),
ζ) δικαιούχους του ανθρωπιστικού καθεστώτος,
η) πολίτες άλλων κρατών που διαμένουν νόμιμα στην
Ελλάδα και είναι γονείς τέκνων ελληνικής υπηκοότητας
 
Ως ασυνόδευτος ανήλικος νοείται ο υπήκοος τρίτης χώρας ή ανιθαγενής που δεν έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του και ο οποίος είτε εισέρχεται στην Ελληνική Επικράτεια χωρίς να συνοδεύεται από τον κατά το νόμο ή το έθιμο υπεύθυνο για την επιμέλεια του ενήλικο και για όσο χρονικό διάστημα διαρκεί η ανωτέρω κατάσταση είτε βρέθηκε χωρίς συνοδεία μετά την είσοδο του στη Χώρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

σε τηλεφων. επικοινωνια με τον ογα μου ειπανε οτι μονο τα παιδια με ελληνικη υπηκοοτητα περνουν το επιδομα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γραφει και οταν πας να κανεις οριστικοποιηση της δηλωσης.

 

πολιτες τριτης χωρας με τεκνα που εχουν ελληνικη υπηκοοτητα. Πολλοι συναδελφοι ομως οριστικοποιουν τετοιες δηλωσεις δεν ξερω με ποιο σκεπτικο.

 

τωρα αν κανεις μπορει, ας  εξηγησει σε παιδια που γεννηθηκαν στην ελλαδα, απο γονεις που μενουν εδω πανω απο εικοσι χρονια μονιμα και  μιλανε μονο ελληνικα, γιατι τιμωρουνται και δεν εχουν ακομα ελληνικη υπηκοοτητα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφοι για τους υπήκοους αλβανίας πρέπει τουλάχιστον ένας στην οικογένεια να είναι είτε έλληνας πολίτης, (παιδί που πολιτογραφίθηκε πχ,) είτε ομογενής (μητέρα ή πατέρας) αλλιώς δεν το δικαιούνται.

Το θέμα είναι ότι ο ΟΓΑ είπε ότι θα κάνει ΜΟΝΟ δειγματολοιπτηκούς ελέγχους, και επιδή έρχονται και μου λένε πως ο κουνιάδος τους πήγε σε έναν λογιστή και τους το έκανε, τους λέω και εγώ πως δεν το δικαιούσε αλλά αν θέλεις έγω στο κάνω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο γιατί στο τέλος βλέπω να το παίρνουν ΌΛΟΙ και μετά να έρχονται να με βρίζουν που δε το κάναμε το "χαρτί για τα παιδιά" και τώρα χάσαν τα λεφτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Τελικά που καταλήγετε? Ότι το δικαιούνται ή όχι?

Οι πολίτες τρίτων χωρών που δεν ανήκουν σε καμία απο τις κατηγορίες που ανέφερα παραπάνω οχι δεν το δικαιούνται

Οσοι ανήκουν σε μια απο τις παραπάνω κατηγορίες το δικαιούνται.

Επειδή απ΄οτι είδα σας απασχολούν περισσότερο οι Αλβανοί αν δεν εχουν παιδιά με ελληνική υπηκοότητα δεν το δικαιούνται.

 

Στην χώρα μας όμως υπάρχουν αρκετοί πολίτες τρίτων χωρών που δεν εχουν παιδιά με ελληνική υπηκοότητα αλλά ανήκουν στις παραπάνω κατηγορίες Σομαλοί ,Αυγανοί ,Κούρδοι και άλλοι που δεν θυμάμαι.

Για τους ανιθαγενείς δηλ, τα ορφανά παιδιά απο τρίτη χώρα ο κηδεμόνας του υποβάλει την αίτηση χειρόγραφα στα κεντρικά του ΟΓΑ οχι ηλεκτρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω ότι έχουμε κάνει νοικοκυρέους τους αλλοδαπούς-αλβανούς, τα παίρνουν όλα μαύρα, δεν δηλώνουν τίποτα, τα κάνουν μασούρι, τα πάνε και στην αλβανία και τσούπ ΤΣΙΜΠΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ!!!!

 

Οι λογιστές τους υποβάλλουν τα Α21, παρ' ότι δεν τα δικαιούνται για να τσιμπίσουν  το ΧΧευρω.

εγω τσεκαρα το πολιτης τριτης χωρας και τα πεδια δημοτης και αριθμος μεριδας τα αφησα κενα και μου τα δεχθηκε. να δικαιουνται και οι αλβανοι τι να πεις..

 

Δεν το δικαιούνται εφόσον τα παιδιά τους δεν είναι ελληνικής υπηκοότητας.Το λέει καθαρά ο Ν.4093/2012 παρ. ΙΑ υποπ. ΙΑ.2.  Τσεκάροντας τα πολίτης τρίτης χώρας του υπέβαλες ψευδή δήλωση διότι αναφέρει "και γονέας τέκνων ελληνικής υπηκοότητας". Του έχεις αναφέρει τις κυρώσεις της ψευδούς δήλωσης του Ν. 1599/1986;

Γιατί ρε παιδιά δεν διαβάζετε τις οδηγίες για το Α21

Το δικαιούνται ολοι οσοι διαμένουν αποδεδειγμένα στην χώρα για μια 10ετία ελληνες,αλλοδαποι (πολίτες τρίτων χωρών εκτος ευρωπαικής ζώνης),ομογενείς.πολίτες ευρωπαικών χωρών εντός και εκτός οικονομικής ζώνης.

 

Δεν τις διάβασες καλά. Οι πολίτες τρίτης χώρας εφόσον είναι γονείς τέκνων ελληνικής υπηκοότητας.

 

το γραφει και οταν πας να κανεις οριστικοποιηση της δηλωσης.

 

πολιτες τριτης χωρας με τεκνα που εχουν ελληνικη υπηκοοτητα. Πολλοι συναδελφοι ομως οριστικοποιουν τετοιες δηλωσεις δεν ξερω με ποιο σκεπτικο.

 

τωρα αν κανεις μπορει, ας  εξηγησει σε παιδια που γεννηθηκαν στην ελλαδα, απο γονεις που μενουν εδω πανω απο εικοσι χρονια μονιμα και  μιλανε μονο ελληνικα, γιατι τιμωρουνται και δεν εχουν ακομα ελληνικη υπηκοοτητα .

 

Με το σκεπτικό του 10ευρου ή 20ευρου η δεν ξέρω πόσο Χρύσα μου.

 

 

Συνάδερφοι για τους υπήκοους αλβανίας πρέπει τουλάχιστον ένας στην οικογένεια να είναι είτε έλληνας πολίτης, (παιδί που πολιτογραφίθηκε πχ,) είτε ομογενής (μητέρα ή πατέρας) αλλιώς δεν το δικαιούνται.

Το θέμα είναι ότι ο ΟΓΑ είπε ότι θα κάνει ΜΟΝΟ δειγματολοιπτηκούς ελέγχους, και επιδή έρχονται και μου λένε πως ο κουνιάδος τους πήγε σε έναν λογιστή και τους το έκανε, τους λέω και εγώ πως δεν το δικαιούσε αλλά αν θέλεις έγω στο κάνω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο γιατί στο τέλος βλέπω να το παίρνουν ΌΛΟΙ και μετά να έρχονται να με βρίζουν που δε το κάναμε το "χαρτί για τα παιδιά" και τώρα χάσαν τα λεφτά...

 

Ωραίο σκεπτικό. Και αν, λέω αν, ο ΟΓΑ που θα δεί να παίρνουν επιδόματα οι αλλοδαποί,  αποφασίσει το δείγμα να είναι οι αλλοδαποί, και αν, λέω αν αποφασίσουν να εφαρμόσουν την παρ. 6 του άρθρου 22 Ν. 1599/1986 « Όποιος εν γνώσει του δηλώνει ψευδή γεγονότα ή αρνείται ή αποκρύπτει τα αληθινά με έγγραφη υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών. Εάν ο υπαίτιος αυτών των πράξεων σκόπευε να προσπορίσει στον εαυτό του ή σε άλλον περιουσιακό όφελος βλάπτοντας τρίτον ή σκόπευε να βλάψει άλλον, τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι 10 ετών ». θα συνεχίσεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο; Γιατί τότε ο αλλοδαπός στον εισαγγελέα να είσαι σίγουρος ότι θα πεί " εγκώ ντεν ξέρει ο λογκιστής μου τόκανε". Και αν βρεί και κανένα δικηγόρο και πέσει και καμιά αγωγή με τις διατάξεις περί εντολής του Αστικού Κώδικα, δεν ξέρω εάν θα υπάρξει πρόβλημα πάντως τρέξιμο θα υπάρξει σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πεδίο <<υπηκοότητα>> έχει Ελληνική,Αλβανική κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή?

Φίλε μου εσύ δεν τα διάβασες καλά αν δείς δημοσιευσή μου παραπάνω θα δεις ποίοι τα δικαιούνται (Αντιγραφή απο τον νόμο έκανα)

και όπως γράφω και ποιό πάνω ακόμα κάποιοι απ΄αυτές τις κατηγορίες πρέπει να απευθυνθούν στα κεντρικά του ΟΓΑ με χειρόγραφη αίτηση οχι ηλεκτρονικά

Επίσης μην ανησυχείτε δεν πρόκειται να πληρωθεί κανένας που δεν το δικαιούται γιατί ασχετα αν δέχεται την υποβολή των αιτήσεων το σύστημα της πετάει εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Έχω περίπτωση ξένου υπηκόου τρίτης χώρας όπου η σύζυγος και τα παιδιά έχουν Δελτίο ταυτότητας ομογενούς από το τμήμα αλλοδαπών. Ο υπόχρεος όμως όχι. Το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης που μου έφεραν γράφει για όλους ξένη υπηκοότητα. Να καταθέσω το Α21 σαν ομογενής? Προβληματίστηκα γιατί τα παιδιά δεν έχουν ελληνική υπηκοότητα,και ο υπόχρεος δεν είναι ομογενής. Κάποια σκέψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Έχω περίπτωση ξένου υπηκόου τρίτης χώρας όπου η σύζυγος και τα παιδιά έχουν Δελτίο ταυτότητας ομογενούς από το τμήμα αλλοδαπών. Ο υπόχρεος όμως όχι. Το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης που μου έφεραν γράφει για όλους ξένη υπηκοότητα. Να καταθέσω το Α21 σαν ομογενής? Προβληματίστηκα γιατί τα παιδιά δεν έχουν ελληνική υπηκοότητα,και ο υπόχρεος δεν είναι ομογενής. Κάποια σκέψη?

 

 

5. Το επίδομα χορηγείται στις ακόλουθες κατηγορίες

προσώπων, εφόσον έχουν μόνιμη και συνεχή δεκαετή

κατοικία ή διαμονή στην Ελλάδα, φορολογούνται στην

Ελλάδα και τα εξαρτώμενα τέκνα τους ευρίσκονται στην

Ελλάδα:

β) ομογενείς αλλοδαπούς που διαθέτουν δελτίο ομο−

γενούς,

 

Κάνε την αίτηση κι αν υπάρξει θέμα πές τους να απευθυνθούν στα κεντρικά του ΟΓΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙΣΧΥΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ? ΤΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ π.χ ΓΙΑ ΑΛΒΑΝΟ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΡΙΤΗΣ ΧΩΡΑΣ? ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ? ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΜΕΡΙΔΑΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνετε ότι είναι!

Αν είναι ομογενής, συμπληρώνετε το αντίστοιχο πεδίο.

Αν είναι πολίτης τρίτης χώρας (που συνήθως αυτό είναι), συμπληρώνετε το αντίστοιχο πεδίο μόνο αν έχουν τέκνα με ελληνική υπηκοότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνετε ότι είναι!

Αν είναι ομογενής, συμπληρώνετε το αντίστοιχο πεδίο.

Αν είναι πολίτης τρίτης χώρας (που συνήθως αυτό είναι), συμπληρώνετε το αντίστοιχο πεδίο μόνο αν έχουν τέκνα με ελληνική υπηκοότητα.

KAΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ .Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΗ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΒΑΝΟΣ Η ΜΗΤΕΡΑ ΒΟΥΛΓΑΡΑ,Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΔΩΣΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΠΕΡΑΣΕ ΕΠΙΤΥΧΩΣ ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΤΗΣ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ Η ΟΧΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς στην περίπτωσή σου το δικαιούτε ούτως ή άλλως ή μητέρα ως Ευρωπαική Ενωση. Τα παιδιά τι υπηκοότητας είναι; Μάλλων άκυρο οπωσδήπωτε να την κάνεις να δεις τι ζητάει από δικαιολογιτικά. Αφού το δικαιούτε ένας από τους δύο το δικαιούτε η οικογένια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Ξερει κανεις γιατι στην "εκτυπωση στοιχειων υπολογισμού", στους αλλοδαπους δίνει εξαρτώμενα τέκνα 0?? Στο Ε1 εχουν δηλωθει κανονικα τα τεκνα. Εχει συμβει σε κανεναν αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...