Προς το περιεχόμενο

Α21 ΑΛΛΟΔΑΠΟΥ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΕΡΙΔΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την συμπληρωση του Α21 απαραιτητη ειναι η συμπληρωση της οικογενειακης μεριδας,

Αλλοδαπος που μενει μονιμα στην Ελλαδα πανω απο 10 χρονια και ο οποιος δεν εχει μεριδα στην Ελλαδα, την εχει στην χωρα του, και απο το δημο πηρε απλα μια βεβαιωση οτι κατοικει στον Δημο στη ταδε διευθυνση, στα στοιχεια δημοτης και μεριδα τι συμπληρωνουμε? Το δικαιουται το επιδομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


 

 

 

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΕΝΤΥΠΟΥ Α21

 

 

 

Το έντυπο Α21αίτησης-υπεύθυνης δήλωσης χρησιμοποιείται για τη χορήγηση είτε μόνο του ενιαίου επιδόματος στήριξης τέκνων

 

(οικογένειες με ένα ή δύο εξαρτώμενα τέκνα), είτε και του ειδικού επιδόματος (οικογένειες με τρία και άνω εξαρτώμενα τέκνα).

 

Αιτών / δικαιούχος των επιδομάτων είναι ο υπόχρεος σε υποβολή του εντύπου Ε1 δήλωσης φορολογίας εισοδήματος.

 

 

Για τη συμπλήρωση του εντύπου Α21 ο αιτών θα πρέπει να γνωρίζει:

 

 

Τον αριθμό οικογενειακής μερίδας από το δημοτολόγιο του Δήμου στην Ελλάδα όπου είναι εγγεγραμμένα όλα τα μέλη με κανονική εγγραφή (όχι ενδεικτική).

 

Το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης αναζητείται υποχρεωτικά αυτεπάγγελτα από την Υπηρεσία.

 

Τον αριθμό ΙΒΑΝ του λογαριασμού του σε Τράπεζα ή στα ΕΛ.ΤΑ., όπου θα πιστώνεται το ποσό των επιδομάτων.

 

Τους ΑΜΚΑ όλων των μελών της οικογένειας. Ειδικότερα ο ΑΜΚΑ του αιτούντα/δικαιούχου είναι υποχρεωτικός, προκειμένου να δικαιωθεί και να εισπράξει τα επιδόματα.

 

Tην ονομασία του Δήμου,της Δημοτικής Ενότητας

και

 

της Δημοτικής/Τοπικής Κοινότητας, που κατοικεί (σύμφωνα με τον ν. 3852/2010 «Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης-Πρόγραμμα Καλλικράτης»).

Διευκρινίσεις για την συμπλήρωση ορισμένων πεδίων/ερωτήσεων:

 

 

Τα πεδία «Χώρα Γέννησης», «Χώρα Διαμονής» και «Χώρα Υπηκοότητας» συμπληρώνονται,επιλέγοντας από την λίστα το ακριβές όνομα της χώραςπ.χ. Γαλλία

 

 

Τα πεδία που αφορούν στα στοιχεία του δημοτολογίου («Νομός» δημότη, «Δήμος» δημότη και

«Αριθμ.οικογ.μερίδας») συμπληρώνονται μόνο για τα μέλη της οικογένειας που είναιεγγεγραμμένα σε δημοτολόγιο Δήμου στην Ελλάδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα πεδία που αφορούν στα στοιχεία του δημοτολογίου («Νομός» δημότη, «Δήμος» δημότη και
«Αριθμ.οικογ.μερίδας») συμπληρώνονται μόνο για τα μέλη της οικογένειας που είναιεγγεγραμμένα σε δημοτολόγιο Δήμου στην Ελλάδα.
 

 

 

 

αυτο απανταει για τα μελη

δεν μας λεει για τον δικαιουχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αριθμός μερίδας (όχι γύρος) - ή ότι άλλο είναι αυτός ο αριθμός για τους αλλοδαπούς , είναι ο ίδιος και για τα τέκνα  και για τον δικαιούχο και για τον / την σύζηγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός... οπότε με την σειρά του, δεν θα πάρει επίδομα ο γονέας αν δεν έχει εγγεγραμένα παιδια στο δημοτολόγιο (αφού γι 'αυτά είναι το  συγκεκριμένο βοήθημα)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΤΕ ΜΕ ΤΟ Α21 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΤΑ ΠΡΩΤΑ 6 ΨΗΦΙΑ ΤΟΥ ΑΜΚΑ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΩΣΤΟΣΟ ΠΟΛΛΑ ΑΜΚΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΚΔΟΘΕΙ  (ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΩΝ ΜΕΛΩΝ) ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 6 ΨΗΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΛΕΙ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ.ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΦΟΡΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΕ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΔΟΔΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΜΚΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Για την συμπληρωση του Α21 απαραιτητη ειναι η συμπληρωση της οικογενειακης μεριδας,

Αλλοδαπος που μενει μονιμα στην Ελλαδα πανω απο 10 χρονια και ο οποιος δεν εχει μεριδα στην Ελλαδα, την εχει στην χωρα του, και απο το δημο πηρε απλα μια βεβαιωση οτι κατοικει στον Δημο στη ταδε διευθυνση, στα στοιχεια δημοτης και μεριδα τι συμπληρωνουμε? Το δικαιουται το επιδομα?

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ.ΕΒΓΑΛΕΣ ΑΚΡΗ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΔΑΠΟ?ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 12 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΗΚΕΙ.ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΡΤΑ ΟΜΟΓΕΝΗ , ΣΤΙΣ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ.ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΤΕ ΜΕ ΤΟ Α21 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΤΑ ΠΡΩΤΑ 6 ΨΗΦΙΑ ΤΟΥ ΑΜΚΑ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΩΣΤΟΣΟ ΠΟΛΛΑ ΑΜΚΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΚΔΟΘΕΙ  (ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΩΝ ΜΕΛΩΝ) ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 6 ΨΗΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΛΕΙ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ.ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΦΟΡΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΕ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΔΟΔΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΜΚΑ .

Στέλνεται κανονικά. Μου έχει τύχει κάποιες φορές και προχώρησα χωρίς πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Τελικά το παίρνουν το επίδομα οι αλλοδαποί που έχουν ανήλικα τέκνα και υποβάλλουν ΦΕ, οι οποίοι όμως δεν είναι εγγεγραμμένοι στους Δήμους και δεν έχουν οικογενειακή μερίδα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

 

 
 
 
ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΕΝΤΥΠΟΥ Α21
 
 
 
Το έντυπο Α21αίτησης-υπεύθυνης δήλωσης χρησιμοποιείται για τη χορήγηση είτε μόνο του ενιαίου επιδόματος στήριξης τέκνων
 
(οικογένειες με ένα ή δύο εξαρτώμενα τέκνα), είτε και του ειδικού επιδόματος (οικογένειες με τρία και άνω εξαρτώμενα τέκνα).
 
Αιτών / δικαιούχος των επιδομάτων είναι ο υπόχρεος σε υποβολή του εντύπου Ε1 δήλωσης φορολογίας εισοδήματος.
 
 
Για τη συμπλήρωση του εντύπου Α21 ο αιτών θα πρέπει να γνωρίζει:
 
 
Τον αριθμό οικογενειακής μερίδας από το δημοτολόγιο του Δήμου στην Ελλάδα όπου είναι εγγεγραμμένα όλα τα μέλη με κανονική εγγραφή (όχι ενδεικτική).
 
Το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης αναζητείται υποχρεωτικά αυτεπάγγελτα από την Υπηρεσία.
 
Τον αριθμό ΙΒΑΝ του λογαριασμού του σε Τράπεζα ή στα ΕΛ.ΤΑ., όπου θα πιστώνεται το ποσό των επιδομάτων.
 
Τους ΑΜΚΑ όλων των μελών της οικογένειας. Ειδικότερα ο ΑΜΚΑ του αιτούντα/δικαιούχου είναι υποχρεωτικός, προκειμένου να δικαιωθεί και να εισπράξει τα επιδόματα.
 
Tην ονομασία του Δήμου,της Δημοτικής Ενότητας
και
 
της Δημοτικής/Τοπικής Κοινότητας, που κατοικεί (σύμφωνα με τον ν. 3852/2010 «Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης-Πρόγραμμα Καλλικράτης»).
Διευκρινίσεις για την συμπλήρωση ορισμένων πεδίων/ερωτήσεων:
 
 
Τα πεδία «Χώρα Γέννησης», «Χώρα Διαμονής» και «Χώρα Υπηκοότητας» συμπληρώνονται,επιλέγοντας από την λίστα το ακριβές όνομα της χώραςπ.χ. Γαλλία
 
 
Τα πεδία που αφορούν στα στοιχεία του δημοτολογίου («Νομός» δημότη, «Δήμος» δημότη και
«Αριθμ.οικογ.μερίδας») συμπληρώνονται μόνο για τα μέλη της οικογένειας που είναιεγγεγραμμένα σε δημοτολόγιο Δήμου στην Ελλάδα. 

Καταλήγουμε τελικά στο οτι όσοι ομογενείς δεν είναι εγγεγραμένοι σε Δημοτολόγιο στην Ελλάδα δεν δικαιούνται το επίδομα;
Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να με διαφωτίσει, γιατι μπερδεύτηκα!
 
 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιδομα το δικαιουνται κανονικα ολοι οι Ελληνες και ξενοι οι οποιοι διαμενουν μονιμα Ελλαδα τα τελευταια 10 χρονια συνεχομενα.

Οι αλλοδαποι δεν υποχρεουται να συμπληρωσουν αριθμο οικογενειακης μεριδας και το συστημα το παιρνει κανονικα μολις συμπληρωσεις το αντιστοιχο τετραγωνακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιδομα το δικαιουνται κανονικα ολοι οι Ελληνες και ξενοι οι οποιοι διαμενουν μονιμα Ελλαδα τα τελευταια 10 χρονια συνεχομενα.

Οι αλλοδαποι δεν υποχρεουται να συμπληρωσουν αριθμο οικογενειακης μεριδας και το συστημα το παιρνει κανονικα μολις συμπληρωσεις το αντιστοιχο τετραγωνακι.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ συνάδελφε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιδομα το δικαιουνται κανονικα ολοι οι Ελληνες και ξενοι οι οποιοι διαμενουν μονιμα Ελλαδα τα τελευταια 10 χρονια συνεχομενα.

Οι αλλοδαποι δεν υποχρεουται να συμπληρωσουν αριθμο οικογενειακης μεριδας και το συστημα το παιρνει κανονικα μολις συμπληρωσεις το αντιστοιχο τετραγωνακι.

αυτο από που προκύπτει? και σε ποιά κατηγορία δικαιούχου τον βάζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο από που προκύπτει? και σε ποιά κατηγορία δικαιούχου τον βάζεις?

Προκυπτει απο τη συμπληρωση του εντυπου.

Εγω σε οσους το εκανα δεν υπηρξε κανενα θεμα και το εντυπο κατεχωρηθηκε κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκυπτει απο τη συμπληρωση του εντυπου.

Εγω σε οσους το εκανα δεν υπηρξε κανενα θεμα και το εντυπο κατεχωρηθηκε κανονικα.

Δε μου λες όμως τους αλλοδαπούς από τρίτη χώρα σε ποια κατηγορία δικαιούχων τους βάζεις...γιατι σίγουρα μπορείς να βάλεις ότι θέλεις στο έντυπο το θέμα έιναι αν είναι και το σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο είναι ότι αν τικάρεις το "Πολίτης τρίτης χώρας που διαμένει νόμιμα στην Ελλάδα και είναι γονέας τέκνων ελληνικής υπηκοότητας" και μετά στην καταχώρηση των παιδιών βάλεις ότι έχουν Αλβανική υπηκοότητα, το σύστημα το δέχεται.

 

Δε νομίζω να είναι σωστό όμως.

Ομογενείς δεν είναι, παιδιά με ελληνική υπηκοότητα δεν έχουν, αρα γιόκ. Η αίτηση έχει θέση υπεύθυνης δήλωσης.

 

Έχετε τύχει εσείς σε αλλοδαπούς κατοίκους τρίτης χώρας που να έχουν παιδιά με ελληνική υπηκοότητα; Διότι αυτό ζητάει η υπεύθυνη δήλωση. Άρα λέω πως δε δικαιούνται επίδομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΕΠΙ ΔΕΚΑΕΤΙΑ Π.Χ. ΑΛΒΑΝΙΚΗΣ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΙ ΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ?  ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΡΙΤΗΣ ΧΩΡΑΣ Π.Χ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω ότι έχουμε κάνει νοικοκυρέους τους αλλοδαπούς-αλβανούς, τα παίρνουν όλα μαύρα, δεν δηλώνουν τίποτα, τα κάνουν μασούρι, τα πάνε και στην αλβανία και τσούπ ΤΣΙΜΠΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συστηθώ: Μαρία "συνήγορος διαβόλου" :

 

και ποιος φταίει που τα παίρνουν όλα μαύρα ???

 

για να μην ρωτήσω το κλασικό: Αν δεν ήταν αυτοί ποιος θα δούλευε στα χωράφια, στις οικοδομές και ποιες θα μας καθάριζαν τα σπίτια ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας έχει την άποψή του  :) και είναι σεβαστή.

 

Με αυτούς που έχω γύρω μου και που έχω συναλλαγές βλέπω ότι είναι αχάριστοι και προσπαθούν με την πρώτη ευκαιρία να σου την "κάνουν". 

 

Τυχαίο είναι??? μπορεί .......

 

Τους φέρεσαι με τον καλύτερο τρόπο, τους δίνεις και κάτι παραπάνω και το αποτέλεσμα είναι μόλις γυρίσεις την πλάτη να σου την φέρουν.

 

Μιλάω καθαρά από προσωπική εμπειρία   ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τσεκαρα το πολιτης τριτης χωρας και τα πεδια δημοτης και αριθμος μεριδας τα αφησα κενα και μου τα δεχθηκε. να δικαιουνται και οι αλβανοι τι να πεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...