Προς το περιεχόμενο

εχω ενδοκοινοτικες αποκτησεις απο βουλγαρια δεν ειναι στην ευρωπαικη ενωση σε ποιο λογαριασμο θα τος περασω εγω στα βιβλια μου β κατηγοριας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή λοιπόν είμαστε λογιστές Άρθρο 19 Ν 2859/2000-πολ 1282/23-12-12 και εμηνευτική Ν. 2093/92 και στα ΄β παρέλκει η αναγραφή της φορολογητέας αξίας και ως εκροή(Σχετ Εγγρ 1031796/219/23-3-1998 επίσης Άρθρο 4 ΚΦΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μκ83 καταρχην φροντιστηρια δεν ζητησα απο κανεναν και κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να απαντησει την οποιαδηποτε απορια εχω εγω και ο καθενας εδω μεσα!!

 

τωρα αν εσυ δεν εχεις να ασχοληθεις με κατι αλλο απο το να δινεις τετοιου ειδους απαντησεις καλο θα ηταν να μην απαντας καθολου δε σε υποχρεωνει κανεις μα κανεις!!!αναρωτιεμαι το οφελος το δικο σου απο ολο αυτο και πως σε γεμιζει σαν ανθρωπο αλλα

 

αποτι αλλη αδιαφορω κιολας!!!

 

καλα να εισαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς λοιπόν επειδή είσαι "new entry" όπως αυτοχαρακτηρίστηκες, θα έπρεπε να είσαι και πιο προσεκτική.

 

Να ψάξεις λίγο περισσότερο να βρεις σχετικά θέματα, άρθρα, απαντήσεις (υπάρχουν άφθονες όπως είδες) κλπ

 

και μετά να αναρτήσεις κάποια απορία (αν είχες) 

 

και όχι με το παραμικρό (σου είπαν, είχατε πολύ κόσμο εκεί μέσα ... ) χωρίς "επεξεργασία"

 

να ανοίγεις νέο θέμα (στο οποίο βέβαια βρέθηκαν πάλι κάποιοι να σου δώσουν μασημένη τροφή).

 

 

Σημ: Δεν περιμένω να "γεμίσω σαν άνθρωπος" μέσα από ένα forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λοιπόν είμαστε λογιστές Άρθρο 19 Ν 2859/2000-πολ 1282/23-12-12 και εμηνευτική Ν. 2093/92 και στα ΄β παρέλκει η αναγραφή της φορολογητέας αξίας και ως εκροή(Σχετ Εγγρ 1031796/219/23-3-1998 επίσης Άρθρο 4 ΚΦΑΣ

Σχετ.Εγγ.1031796/219/23-3-1998

Ειδικα για τους επιτηδευματιες που τηρουν βιβλιο Εσοδων-Εξοδων αρκει η αναγραφη σε μια χωριστη στηλη των ενδοκοινοτικων αποκτησεων και παρελκει η αναγραφη της φορολογητεας αξιας και ως εκροη.

 

η αντιμετώπιση που έγραφες ήταν 

 

Άνοιξε μία στήλη στα έσοδα πλασματική αξία ενδοκοινοτικών αποκτήσεων στα έσοδα, μια πλασματική αξία ενδοκοινοτικών στα έξοδα και μία πραγματική αξία ανδοκ στα έξοδα.Επίσης άνοιξε 2 λογ/σμους-έναν πλασματική αξία ενδοκ και έναν πραγματική αξία ενδοκ. Ο πλασματική αξία θα ενημερώνει τη στήλη και έσοδων και εξόδων.Ο πραγματική αξία τη στήλη μόνο εξόδων. Τα βάζεις και στην περιοδική και όλα οκ.

 

 

μιλάμε για το ίδιο πράγμα ? 

και το άρθρο 4 του ΚΦΑΣ τι λέει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

new entry ,για ανθρωπους με λογικη΄και λιγη κατανοηση συνεπαγεται οτι γινονται και λαθη!ειπα λαθος μου που εβαλα μια ερωτηση ετσι βιαστικα χωρις οπως ειπες κιεσυ να την επεξεργαστω και επισης να την εξηγησω ετσι ακριβως οπως την ηθελα!γιατι αλλα ηθελα να πω και αλλα ειπα τελικα στο ερωτημα μου!! σε αυτο δεν σου ριχνω αδικο οπως και το παραδεχτηκα στους συναδελφους παραπανω.

 

αποκει και περα ομως δεν καταλαβα το νοημα των απαντησεων σου...γιατι απλα ηθελες να πεις κατι εκεινη την ωρα ετσι για να την πεις..για ποιο λογο?γιαυτο αναρωτηθηκα ''τι καταλαβε τωρα που το ειπε αυτο?''

ερχεσαι σε αντιφαση γιατι αν δεν περιμενες να γεμισεις απο ενα φορουμ (που αυτο ειναι το φυσιολογικο) προς τι αυτου του ειδους οι απαντησεις?εσενα τι σε ενοχλει αν συναδελφοι προθυμοποιηθηκαν να απαντησουν με ''μασημενη τροφη" οπως αποκαλεσες τις απαντησεις τους?ειχες κανενα λογο να γραψεις οτι εγραψες?μην απαντησεις καθολου!! δεν μπορω ..ειμαστε σε αλλο μηκος κυματος και δεν θα συνεννοηθουμε! και ηδη κουραστηκα και καποιοι απο εμας δουλευουν κιολας!

 

και παλι φιλοι!!να εισαι καλα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλοι ???

 

δεν ήμασταν κι από χθες νομίζω, ούτε θα μπορούσαμε άλλωστε...

 

Στο μοναδικό που συμφωνούμε είναι ότι εκπέμπουμε σε άλλο μήκος κύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τροπος του λεγειν ηταν το φιλοι.δεν θα μπορουσε κατι αλλο...αλλα τεσπα εχεις δειξει οτι πιανεσαι απο τις λεξεις οποτε δεν το συνεχιζω!

 

καλη συνεχεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλοι ???

 

δεν ήμασταν κι από χθες νομίζω, ούτε θα μπορούσαμε άλλωστε...

 

Στο μοναδικό που συμφωνούμε ότι εκπέμπουμε σε άλλο μήκος κύματος.

Φιλαρακι...... :o

 

δεν σε εχω συνηθισει σε αυτο το μοτιβο...... :) !!

 

Ειδες τι ειπε ο ΘΑΝΑΣΗΣ μας  .....για το περσυνο  " που εισαι θαναση.."..????-----που θα εισαι Παναγιωτη για τα 10 επομενα χρονια!!!!

 

ετσι για αλλαγη το γραφω ...

 

Γιαν + 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Και ν ανοίξεις 3 στήλες συνολκά όπως το έγραψα δεν πειράζει. Ίσα ίσα είναι πιο εύκολο να ελεγχθεί. αν θέλει κάποιος δεν ανοίγει στα έσοδα, αλλά γιατί να μη το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τροπος του λεγειν ηταν το φιλοι.δεν θα μπορουσε κατι αλλο...αλλα τεσπα εχεις δειξει οτι πιανεσαι απο τις λεξεις οποτε δεν το συνεχιζω!

 

καλη συνεχεια!!

Καλο απογευμα,

 

καλυτερα θα ηταν να μην εχουμε νευρα τετοιες ωρες.....

φορτιση υπαρχει σε ολους μας....

 

και ως νεοι στο forum  και μη γνωριζοντας ο ενας τον αλλο ..

 

οι κακιες στιγμες δεν αργουν..... :angry: .

 

Σου ζητω συγνωμη για την παρεμβαση...

αλλα οπως θα δεις πρωτα εγραψα  προσ mk83...

και

αν βρεθεις και στην 10 συναντηση σιγουρα θα αλλαξεις γνωμη.....για πολλους απο εμας.. νεους και παλιους!.. :)

 

 

Φιλικα

Γιαν + 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακι...... :o

 

δεν σε εχω συνηθισει σε αυτο το μοτιβο...... :) !!

 

Ειδες τι ειπε ο ΘΑΝΑΣΗΣ μας  .....για το περσυνο  " που εισαι θαναση.."..????-----που θα εισαι Παναγιωτη για τα 10 επομενα χρονια!!!!

 

ετσι για αλλαγη το γραφω ...

 

Γιαν + 5

 

Γιάννη, 

 

κρύβε λόγια και μη με λες φίλη σου, 

 

σύμφωνα με το "δείξε μου τον φίλο σου να σου πω ποιος είσαι" κινδυνεύεις να κακοχαρακτηριστείς

 

... και είναι κρίμα, γιατί εσύ είσαι καλό παλικάρι !!!

 

Καλό μεσημέρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά έτσι σε πρόγραμμα ενημερώνονται άμεσα οι περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ.

 

Αυτό σας είπε και ο Γιάννης (Χαλκιδέος):  

 

ότι δυστυχώς πολλές φορές μπερδεύουμε τα λογιστικά με τα λογισμικά.

 

Καλό μεσημέρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το βασικό είναι ότι δεν είναι λάθος αυτό που είπα. Και μεταφράζοντας και το νόμο λέει παρέλκει(περιττεύει).Δε λέει είναι λάθος και μην ανοίγεται στήλη.Άλλωστε γι αυτό γράφουμε πλασματική αξία και το αφαιρούμε στην εκκαθαριστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λάθος δεν είναι τίποτα 

αλλά μπερδεύεις (μπερδεύουμε) το πως ένα πρόγραμμα (πρόσβαση) αντιμετωπίζει το θέμα με το τι είναι λογιστική (στο δικό μου πχ δεν ανοίγεις κανέναν ¨λογαριασμό¨, το καταχωρείς στο ¨ενδοκοινοτικές αποκτήσεις¨ και τα κάνει όλα μόνο του (εκτός από καφέ) 

 

ακόμα πρέπει να πω ότι ¨δαιμονίζομαι¨  όταν ακούω ή διαβάζω για τα β κατηγορίας το ΄ανοίγεις έναν λογαριασμό¨  ή σε τι λογαριασμό να το περάσω¨ 

όπως είπε και η μαρία μκ83 μπερδεύουμε την λογιστική με τα λογισμικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α όλα κι όλα...

Εγώ σαν νέος στα Β' .. ανοίγω πλήρες λογιστικό σχέδιο και τις δηλώσεις ΦΠΑ, E3 κ.λ.π.

τις συντάσσω βάσει ισοζυγίου , όπως και στα Γ' .. αυτά με τις στήλες με ζαλίζουν... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α όλα κι όλα...

Εγώ σαν νέος στα Β' .. ανοίγω πλήρες λογιστικό σχέδιο και τις δηλώσεις ΦΠΑ, E3 κ.λ.π.

τις συντάσσω βάσει ισοζυγίου , όπως και στα Γ' .. αυτά με τις στήλες με ζαλίζουν... :D

 

Καλά εσύ μικρός είσαι ακόμη ... θα μάθεις :P  :P  :P  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α όλα κι όλα...

Εγώ σαν νέος στα Β' .. ανοίγω πλήρες λογιστικό σχέδιο και τις δηλώσεις ΦΠΑ, E3 κ.λ.π.

τις συντάσσω βάσει ισοζυγίου , όπως και στα Γ' .. αυτά με τις στήλες με ζαλίζουν... :D

 

Soully Eliot ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, 

 

κρύβε λόγια και μη με λες φίλη σου, 

 

σύμφωνα με το "δείξε μου τον φίλο σου να σου πω ποιος είσαι" κινδυνεύεις να κακοχαρακτηριστείς

 

... και είναι κρίμα, γιατί εσύ είσαι καλό παλικάρι !!!

 

Καλό μεσημέρι 

ΚΑΝΩ  ΔΙΑΦΟΡΑ  ΤΕΣΤ.....

 

Απο λογιστικη δεν βλεπω φως καθ'οτι απληρωτοι... ως συνηθως

 

θα δωσω εξετασεις  για την ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ........ :lol: !!!!!!!

καλη συνεχεια Μαρια....

Φιλικα

γιαν + 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΝΩ  ΔΙΑΦΟΡΑ  ΤΕΣΤ.....

 

Απο λογιστικη δεν βλεπω φως καθ'οτι απληρωτοι... ως συνηθως

 

θα δωσω εξετασεις  για την ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ........ :lol: !!!!!!!

καλη συνεχεια Μαρια....

Φιλικα

γιαν + 5

 

Γιάννη,

 

Ο.Κ. το έπιασα το υπονοούμενο ...

 

Ξεκινάω εγώ τους εμπρησμούς (μην περιμένουμε τον Αύγουστο)

 

ώστε να χρειαστούν extra προσωπικό και να σε προσλάβουν.

 

:ph34r:  :ph34r:  :ph34r: 

 

Καλή δύναμη

 

Θα σου χρειαστεί

 

Μαρία :)  :wub:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγάλο λέγεται Ευρωπαική Ενωση (Ε.Ε.) και είναι αυτό που μας ενδιαφέρει στα ενδοκοινοτικά . 

 

Το μικρότερο λέγεται Ευρωζώνη και είναι υποσύνολο του πρώτου ...σε αυτό που μπήκε η Ελλάδα και πρόκοψε. Εδώ κοινό νόμισμα είναι υποχρεωτικά το ευρώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...