Προς το περιεχόμενο

Βεβαίωση αναπηρίας +67% με ισχύ μικρότερη του έτους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανάπηρος με αναπητία +67% έχει βεβαίωση από την  α' βαθμια επιτροπή που λήγει Μάρτιο 2012.

Έχει την ωφέλεια του αφορολογήτου των 2000,00 για την φετεινή δήλωση ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάπηρος με αναπητία +67% έχει βεβαίωση από την  α' βαθμια επιτροπή που λήγει Μάρτιο 2012.

Έχει την ωφέλεια του αφορολογήτου των 2000,00 για την φετεινή δήλωση ? 

Αν δεν έχει νέα βεβαίωση οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Εγώ με βεβαίωση αναπηρίας 80% από την α' βαθμια επιτροπή που έληξε τον Απρίλιο του 2012 έχω προβληματιστεί αρκετά τι να κάνω. Με συναδέλφους που έχω μιλήσει μου λένε ότι δεν προκύπτει από πουθενά ότι πρέπει να έχει ισχύ για όλη την διάρκεια του έτους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω περίπτωση με ισχύ ως το Σεπτέμβριο του 2012 και τον έβαλα κανονικά ανάπηρο, μετά από παρότρυνση και κάποιου συναδέλφου εδώ στο Φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει νέα βεβαίωση οχι

Από που προκύπτει αυτό; Αν υπάρχει διάταξη που να ορίζει το χρονικό διάστημα θα ήθελα κάποιος να κάνει τον κόπο να την ανεβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε, δεν υπάρχει νομική διάταξη.

 

Είμαι της άποψης, πως επειδή τα ΑμεΑ ανήκουν στις ιδιαίτερα ευπαθείς κοινωνικές ομάδες,

πως πρέπει να χειριστούμε τις υποθέσεις τους από τη θέση της εύνοιας, δηλαδή να λάβουμε υπόψη την απόφαση που τα ευνοεί.

 

Αν θέλει το Υπουργείο, ας προβλέψει για τα ΑμεΑ να δηλώνουν τα ετήσια εισοδήματα τους σε δύο "ταχύτητες", έτσι όπως τα έχει κάνει...
ή ας κάνει ο έφορος αυτή τη ...δουλειά, αν του το επιτρέπει η συνείδηση του, φυσικά.

 

 

Εμείς ας τα δηλώσουμε σε μία: Την ευνοϊκότερη για εκείνα.

 

Αλλωστε, δεν στέκει τον έναν μήνα να έχεις ποσοστό αναπηρίας 67% και τον επόμενο 66%, ειδικά σε πολλές περιπτώσεις όπου από τις ιατρικές εξετάσεις εμφανίζεται επιδείνωση της υγείας του παθόντος.

 

Το φαινόμενο μειώσεων των ποσοστών αναπηρίας έχει αυξηθεί εκρηκτικά, διότι σε εποχές οικονομικών κρίσεων,

ο τομέας της Κοινωνικής Πρόνοιας είναι αυτός που πληρώνει τη νύφη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θα ήταν σωστό , τα ίδια  τα άτομα που έχουν γνωμάτευση αναπηρίας και δεν συμπεριλαμβάνει όλο το χρόνο, να απευθύνονται στις αρμόδιες υπηρεσίες για ανανέωση της γνωμάτευσης πριν αυτή λήξει; 

 

 

Εγκύκλιος Ο.Α.Ε.Ε. Αρ. 41/16.9.2011
Νέα διαδικασία διαπίστωσης – βεβαίωσης αναπηρίας
Αθήνα, 16/09/2011

 

"....- Πολίτες που ζητούν να καθοριστεί το ποσοστό αναπηρίας τους για οποιαδήποτε άλλη χρήση πλην της συνταξιοδότησης ή της χορήγησης επιδομάτων από τον Οργανισμό (πχ μειωμένα εισιτήρια, χαρακτηρισμός ΑΜΕΑ, μείωση φορολογίας) θα πρέπει να απευθύνονται μόνοι τους στις υπηρεσίες ΚΕΠΑ, αναλαμβάνοντας το κόστος εξέτασης το οποίο ανέχεται σε 46,14 ευρώ και σε καμία περίπτωση δεν θα χορηγείται παραπεμπτικό από τον Οργανισμό."

 

 

Επίσης από βιβλίο οδηγιών συμπλήρωσης δήλωσης :

"Αντίθετα, αν ισχύει για ορισμένο χρόνο,πρέπει να υποβάλλεται νέα απόφασημετά τη λήξη της πρώτης. Σημειώνεται ότι οι ήδη

εκδοθείσες γνωματεύσεις (πριν την 01.09.2011) από τις Πρωτοβάθμιες Υγειονομικές
Επιτροπές των νομαρχιών, μπορούν να χρησιμοποιούνται για την αναγνώριση
φορολογικών ελαφρύνσεων επ’ αόριστον, αν πρόκειται για επ’ αόριστον κρίση, ή αλλιώς
μέχρι την ημερομηνία που λήγει η ισχύς τους, (χωρίς να απαιτείται οι ενδιαφερόμενοι
να εξετάζονται εκ νέου από τις Υγειονομικές Επιτροπές του ΚΕΠΑ, όπως επισημαίνεται
στην αριθμ. πρωτ. Φ80000/οικ.30002/1896/14.12.2011 εγκύκλιο του Υπουργείου
Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης), μόνο εφ’ όσον έχουν εκδοθεί σύμφωνα με τα
προβλεπόμενα στις υφιστάμενες σχετικές φορολογικές διατάξεις. Σε περίπτωση που
έχουν εκδοθεί ελλιπείς γνωματεύσεις, ή γνωματεύσεις από αναρμόδιες, βάσει του
ισχύοντος νομοθετικού πλαισίου, υγειονομικές επιτροπές, δεν είναι δυνατό να γίνουν
δεκτές για την αναγνώριση φορολογικών ελαφρύνσεων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koιτάξτε, τα ΑμεΑ απευθύνονται στα ΚΕ.Π.Α. - τα οποία δεν δημοσιεύουν τα τηλέφωνα τους - κατόπιν αρκετής γραφειοκρατίας στο θέμα των δικαιολογητικών τους

και περιμένουν πολλούς μήνες μέχρι να εξεταστούν από τις Υγειονομικές Επιτροπές, καμιά φορά ακόμα και χρόνο.

 

Αφού εξεταστούν, περιμένουν λίγους μήνες ακόμα μέχρι να τους γνωστοποιηθεί το αποτέλεσμα και δεν είναι λίγες οι φορές που η εκδιδόμενη απόφαση μειώνει σε σημαντικό βαθμό το ποσοστό αναπηρίας τους, πράγμα που τους κάνει να προσφεύγουν με ένσταση στη Δευτεροβάθμια Υγειονομική Επιτροπή, η οποία συνήθως αργεί πολύ περισσότερο, ακόμα και πάνω από έτος μέχρι να τους καλέσουν για εξέταση και μέχρι να τους γνωστοποιηθεί κι από εκεί το αποτέλεσμα, ζήσε Μάη μου...

 

Ελλάς, η κόλαση των ΑμεΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...

Καλησπέρα
 
τελικά κάθε χρόνο και πιο δύσκολα..
 
φορολογούμενος με +67% αναπηρία, υπάρχει βεβαίωση από ΚΕΠΑ, η οποία ορίζει την αναπηρία από 5/2013 εως 11/2014, στο taxis βγάζει μήνυμα :

 

"Από τα αρχεία της υπηρεσίας μας δεν προκύπτει η ένταξή σας στην κατηγορία των αναπήρων. Μπορείτε να συνεχίσετε την υποβολή της δήλωσής σας η οποία θα εκκαθαριστεί αφού προσκομίσετε για έλεγχο τα σχετικά δικαιολογητικά πιστοποίησης της αναπηρίας."

 

προκύπτει τελικά από κάπου ότι η βεβαίωση πρέπει να έχει όλο το έτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα..

 

φορολογούμενος με +67% αναπηρία, υπάρχει βεβαίωση από ΚΕΠΑ, η οποία ορίζει την αναπηρία από 5/2013 εως 11/2014, στο taxis βγάζει μήνυμα :


"Από τα αρχεία της υπηρεσίας μας δεν προκύπτει η ένταξή σας στην κατηγορία των αναπήρων. Μπορείτε να συνεχίσετε την υποβολή της δήλωσής σας η οποία θα εκκαθαριστεί αφού προσκομίσετε για έλεγχο τα σχετικά δικαιολογητικά πιστοποίησης της αναπηρίας."


προκύπτει τελικά από κάπου ότι η βεβαίωση πρέπει να αναφέρει όλο το έτος?

 

πως το αντιμετωπίζεται συνάδελφοι? υποβάλλεται τη δήλωση κανονικά και προχωράτε σε έλεγχο και ότι προκύψει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την υποβάλλεις και στο τέλος θα σου βγάλει ειδοποίηση ότι πρέπει να στείλεις επικυρωμένο αντίραφο με συστημένη επιστολή στα κεντρικά, την διεύθυνση την αναγράφει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την στελνεις κανονικα και αν σε καλεσουν για ελεγχο θα σου την δεχτουν γιατι το ειχε πανω απο εξαμηνο μεσα στο 2013!το ειχα ρωτησει αε εφορια και αυτο μου απαντησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...