• 0
Sign in to follow this  
Followers 0
Guest MRG

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

Question

ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΣΕ ΤΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΗΛ. ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΟΥΝ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΗΛ. ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

32 answers to this question

• 0
Καλημέρα σας. Σήμερα μου είπαν στον ΟΑΕΔ Βόλου ότι για την πρακτική άσκηση φοιτητή τει δεν χρειάζεται να κατατεθούν χαρτιά πριν την έναρξη της πρακτικής παρά μόνο μετά το τέλος αυτής. Τα δικαιολογητικά παραμένουν ως έχουν αναφερθεί. Θα ανεβάσω εντός της ημέρας το έντυπο.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ,ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ/???

ΓΙΑΤΙ ΣΤΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΓΡΑΦΗ

• 0
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ,ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ/???

ΓΙΑΤΙ ΣΤΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΓΡΑΦΗ

Μόνο πίνακα στην Επιθεώρηση Εργασίας

ΟΧΙ αναγγελία πρόσληψης ΟΑΕΔ.

ΟΧΙ πορτοκαλί βιβλίο ΙΚΑ.

• 0

Την αναγγελία πρόσληψης, όπως και τη συμβαση τει-εταιριας-φοιτητη, την ζητάει ο οαεδ μετά τη λήξη της πρακτικης, για να πληρωσει την επιδοτηση στην εταιρια, και για αυτο πανω στο εντυπο της προσληψης πρεπει να σημειωθει οτι η πρόσληψη γινεται με καθεστως πρακτικης ασκησης.

• 0
Μόνο πίνακα στην Επιθεώρηση Εργασίας

.......................

Δόμνα, στο Ηράκλειο δεν ζητάνε ούτε πίνακα.....

• 0
Δόμνα, στο Ηράκλειο δεν ζητάνε ούτε πίνακα.....

Καλημέρα...

εδώ πάνω πάλι, μου ζητήσανε, με ειδικότητα ασκούμενη ΤΕΙ, γιατί λέει πως θα ελέγξουν το ωράριο εργασίας ??? :D

• 0

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα σε όλους σας,

θα ήθελα παρακαλώ πολύ την βοήθειά σας σχετικά με τα παρακάτω:

Εργάζομαι σε μια εταιρεία 4 χρόνια τώρα ως υπάλληλος γραφείου και ήρθε η στιγμή να κάνω την Πρακτική μου άσκηση , τελείωσα πρόσφατα την Λογιστική στο ΤΕΙ Μεσολογγίου.

Λόγω του ότι ναι μεν εργάζομαι ήδη αλλά σε άλλο τμήμα της εταιρείας που δεν έχει κάποια σχέση με λογιστικά , από το ΤΕΙ μου το μόνο που μου ζήτησαν είναι μια βεβαίωση εργοδότη και μια υπεύθυνη δήλωση για τήρηση βιβλίων Γ κατηγορίας.

Τους ρώτησα βέβαια αλλά φάνηκε να μην γνωρίζουν τα περαιτέρω διαδικαστικά που αφορούν εμένα και τον εργοδότη μου . Το ερώτημά μου είναι αν και κατά πόσο υπάρχει δυνατότητα να κάνω την πρακτική μου άσκηση εδώ , τί χρειάζεται να αλλάξει αν χρειάζεται στην ήδη ισχύουσα σύμβασή μου, κατά πόσο επιρεάζει την εταιρεία αυτό (δεδομένου ότι δεν μπορώ να φύγω από το τμήμα που βρίσκομαι) και γενικότερα αυτό που πρότεινα εγώ είναι να προχωρήσουμε σε εικονική αλλαγή θέσης ( θα παραμείνω στη θέση μου) ως μαθητευόμενη πρακτικής άσκησης για 1 εξάμηνο κατά το οποίο θα φαίνεται στα χαρτιά ουσιαστικά ότι πραγματοποιώ την πρακτική μου αλλά θα εργάζομαι κανονικά στην θέση που ήδη βρίσκομαι.

Τι θα πρέπει να κάνει η εταιρεία από μέρους της και τί εγώ;;;

Δεν ξέρω αν είμαι κατανοητή (ίσως να μην σας τα αναφέρω και σωστά ) αλλά παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να με ενημερώσει σχετικά!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Ρούλα

• 0

Για την έναρξη:

1ον. Την επιστολή που σου έδειξα

2ον. Πας στο ΙΚΑ για Α.Μ

3ον. Αναγγελία στον ΟΑΕΔ - κατάσταση στην Επιθ.Εργασίας

4ον. Καταχώρηση στο βιβλίο Νεοπροσλαμβανομένων

Για την αποπληρωμή:

1ον. Δύο Υπεύθυνες Δηλώσεις του Εργοδότη που σου τις χορηγεί ο ΟΑΕΔ

2ον. Την Βεβαίωση και την Ειδική Σύμβαση που σου έχει δώσει το ΤΕΙ

3ον. ΑΠΔ του 6μήνου που διαρκεί η πρακτική

4ον. Βεβαίωση ΑΜ ΙΚΑ

AGAPITE ANESTH,,,,ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ 3ον,,ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΟΥ 14 / 5 /2012,,ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ Η ΑΠΔ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ???ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΟΥΝ ΤΑΞΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΤΑΓΗ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΤΡΑΙΝΑΡΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΠΟΥ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΑ...Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ,,,,,