Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ


επισκέπτη MRG

Ερώτηση

ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΣΕ ΤΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΗΛ. ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΟΥΝ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΗΛ. ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΣΕ ΤΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΔΟΥΛΕΥΩ  ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΗΛ. ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΟΥΝ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΗΛ. ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Υπάρχει έντυπο σύμβασης μαθητείας για πρακτική άσκηση.

όλα τα υπόλοιπα τα φροντίζει ο εργοδότης σου και την επιδότηση την λαμβάνει ο ερδοδότης (80% του ανειδίκευτου αμοιβή και 50% επιδότηση-αν θυμάμε καλά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΡΟΣΕΛΑΒΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΚΤΙΚΗ.ΜΗΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΩ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ Η ΣΤΟ ΤΕΙ ΜΟΥ?ΔΗΛ. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΙΚΗ Η ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προφανώς η τωρινή σου δουλειά έχει απόλυτη σχέση με την πρακτική σου.

Κίνηση πρώτη

Ρώτα στο ΤΕΙ αν μπορουν να αναγνωριστουν ( έστω και μέρος) τα ήδη υπάρχοντα ένσημα σου. ( Το λέω αυτό γιατί από σχετική διαδικασία που ακολουθηθηκε στο ΤΕΙ Τουριστικών επαγγελματων Θεσ/νικης , ήταν εφικτό και έγινε για τον έναν από τους 6 που είχα)

Εφ όσον το τμήμα σου αρνηθεί η δεν γνωρίζει ( υπάρχει και αυτή η περίπτωση).....

Πρέπει να συμπληρωθούν τα σχετικά έγγραφα ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ που θα παραλάβεις απο το ΤΕΙ και να σφραγισθουν ΤΟΣΟ απο την επιχείρηση όσο και απο το ΤΕΙ

Δεν υπάρχει υποχρέωση του εργοδότη σου για αναγραφή στο βιβλίο Νεοπροσλαμβανομένων.

Επίσης , ρώτα στην Επιθεώρηση Εργασίας και στον ΟΑΕΔ ( του εργοδότη, όπως έκανα εγώ για κάποιον που μου έφερε την σύμβαση του ΤΕΙ ενώ είχαν λήξει όλες οι σχετικές προθεσμίες) και ας με διορθώσει κάποις συνάδελφος που το αντιμετώπισε.....

Η απάντηση της Επιθεώρησης Εργασίας ήταν ότι δεν χρειάζεται ΟΥΤΕ πρόγραμμα εργασίας ΟΥΤΕ αναγγελια πρόσληψης στον ΟΑΕΔ ( αυτό ελέγχεται.....)

Υποτίθεται ότι ο εργοδότης είναι καλυμμένος από την σύμβαση πρακτικης άσκησης

Η αμοιβή σου είναι όπως λέει ο συνάδελφος setk

Το 80% του ανειδίκευτου εργάτη

Τό 50% θα επιστραφεί στον εργοδότη(επιδότηση ) από τον ΟΑΕΔ

Ασφάλιση 1% πάνω στην 12 ασφαλιστική κλάση του ΙΚΑ (τεκμαρτά ) ΠΡΟΣΟΧΗ - όχι στο 80% που θα παίρνεις και επιβαρύνει εξ ολοκλήρου τον εργοδότη

Καταθέτει ο εργοδότης κανονικά ΑΠΔ ( χρειάζεται και για την επιδότηση) και εκδίδει και τις σχετικές βεβαιώσεις όταν χρειάζεται

Για την είσπραξη της επιδότησης χρειάζεται να συμπληρωθούν κάποια έγγραφα και καταστάσεις του ΟΑΕΔ και χρειάζεται οπωςδήποτε ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ και φορολογική ενημεροτητα ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ .....ομως........

"ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΡΟΣΕΛΑΒΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΚΤΙΚΗ"

Γιατί νομίζω ότι ο "εργοδότης" σου ΔΕΝ σε "προσέλαβε" , μπορείς να μου το εξηγήσεις. Μάλλον δεν ασφαλίζεσαι ε ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη καιρατος
ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΣΕ ΤΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΔΟΥΛΕΥΩ  ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΗΛ. ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΟΥΝ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΗΛ. ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΩΝ ΤΕΙ, ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΤΕΙ ΜΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ Η ΕΞΑΜΙΝΗ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗ. ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΤΥΠΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ. ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΥ, ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 8,5-9 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ. ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΟΑΕΔ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΕΝΤΥΠΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝ. ΤΟΤΕ ΚΛΕΙΝΕΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ. ΤΑ ΠΕΡΝΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΑ ΔΙΝΕΙ ΑΦΟΥ ΥΠΟΤΗΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΕ ΟΛΟ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ. ΔΩΡΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΔΕΙΑΣ ΕΔΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη DIMITRIS_ORF

Παρ. 15.33α Επιχορήγηση Επιχειρήσεων για Πρακτική άσκηση σπουδαστών Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΤΕΙ) ή ΣΕΛΕΤΕ

Γενικά:

Αρμόδια Υπηρεσία

Οι τοπικές υπηρεσίες του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ).

Δικαιολογητικά:

Βεβαίωση ΤΕΙ ή ΣΕΛΕΤΕ για τον χρόνο της πρακτικής άσκησης του σπουδαστή.

Αντίγραφο της ειδικής σύμβασης πρακτικής άσκησης που υπογράφεται από τη σχολή, τον εργοδότη και το σπουδαστή

Βεβαίωση της σχολής ότι ο σπουδαστής βρίσκεται στο τέλος των σπουδών του και πραγματοποιεί την εξάμηνη πρακτική άσκηση για τη λήψη του πτυχίου του

Συμπλήρωση έντυπης υπεύθυνης δήλωσης εργοδότη που διατίθεται από την αρμόδια υπηρεσία ΟΑΕΔ.

Επίδειξη του βιβλίου αγοράς ενσήμων του εργοδότη.

Διαδικασία:

Υποβολή των σχετικών δικαιολογητικών στην Υπηρεσία ΟΑΕΔ του τόπου της επιχείρησης.

Χρόνος καταβολής:

Έξι (6) μήνες μετά τη λήξη της πρακτικής άσκησης.

Ύψος επιδότησης:

Ο κάθε εργοδότης καταβάλλει στο σπουδαστή το 80% του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη (ΣΣΕ) και εισπράττει από τον ΟΑΕΔ το 50% του συνολικού ποσού που κατέβαλε.

Για τους σπουδαστές που ασχολούνται στο δημόσιο καταβάλλεται μηνιαία 60.000 δρχ. μισθός από το φορέα.

www.oaed.gr/Pages/SN_66.pg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕ ΜΕ ΠΡΟΣΕΛΑΒΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΠΑΡΩ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ (ΛΟΓΩ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ)ΩΣ ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ , ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ,ΕΙΜΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΕΟΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΗ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΣΕ ΤΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΔΟΥΛΕΥΩ  ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΗΛ. ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΟΥΝ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΗΛ. ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΚΑΜΜΙΑΣΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΑΠΟ ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτή τη στιγμή κάνω κι εγώ την πρακτική μου σε ένα λογιστικό γραφείο.

μέσω του τει, ακολούθησα την εξής όδό: μέσω του Γραφείου Διασύνδεσης του τει εντάχθηκα στο πρόγραμμα ΕΠΕΑΕΚ όπου κάνω μεν την πρακτική μου σε κάποιο λογιστικό γραφείο αλλά σαν εργοδότης φαίνεται το τει. το τει μου κολλάει τα ένσημα (1%) και οι αποδοχέσ μου σε μηνιαία βάση είναι 190ε/μήνα.

αυτό που θέλω να σου πω είναι πωσ ούτε ο εργοδότης μου αλλά ούτε και ο ΟΑΕΔ είχαν καμία απολύτως ανάμειξη και δεν ακολουθήθηκε καμία ιδιαίτερη διαδικασία. απλά βρήκα ένα λογιστικό γραφείο και ....ouala!

Για οποιαδήποτε πρόσθετη πληροφόρια....ευχαρίστως

Δεν ξέρω, αλλά ελπίζω να βοήθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕ ΜΕ ΠΡΟΣΕΛΑΒΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΠΑΡΩ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ  ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ (ΛΟΓΩ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ)ΩΣ ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ , ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ,ΕΙΜΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΕΟΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΗ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

Σε αυτή την περίπτωση , επιμένω ότι το ΤΕΙ μπορει να σου αναγνωρισει τα κανονικά σου ένσημα σαν Πρακτικη. Αξίζει τον κόπο να επιμείνεις και έτσι έχεις γλυτώσει την όλη διαδικασία.

Καλή επιτυχία.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΙΟΣ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ!

ΕΠΕΙΔΗ ΠΕΡΑΣΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΟΥ,ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ,ΔΕΧΤΗΚΕ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΟΥ ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ.ΑΠΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ,ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΣΟΥ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΤΡΗΣΟΥΝ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια!!

ειμαι φοιτητης στο ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ κι εχω μπερδευτει με τη διαδικασια της πρακτικης.

Προκειται να την κανω σε γραφειο ενος γνωστου ο οποιος ομως δεν εχει αναλαβει ποτε να δωσει πρακτικη σε καποιον στο παρελθον.

Το θεμα ειναι οτι ολη τη 'χαρτουρα' δηλαδη ολα τα διαδικαστικα για την πρακτικη θα τα αναλαβω εγω(ακομα κι αυτα που αφορουν την επιχειρηση).

Δεδομενου οτι το post σε αυτο εδω το forum ανοιχτηκε πριν απο 2-3 χρονια και ισως καποια πραγματα να εχουν αλλαξει , θα ηθελα να μου πει καποιος τα βηματα για τη διαδικασια της πρακτικης αναλυτικα γιατι τα εχω μπερδεψει...

ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Γεια!!

ειμαι φοιτητης στο ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ κι εχω μπερδευτει με τη διαδικασια της πρακτικης.

Προκειται να την κανω σε γραφειο ενος γνωστου ο οποιος ομως δεν εχει αναλαβει ποτε να δωσει πρακτικη σε καποιον στο παρελθον.

Το θεμα ειναι οτι ολη τη 'χαρτουρα' δηλαδη ολα τα διαδικαστικα για την πρακτικη θα τα αναλαβω εγω(ακομα κι αυτα που αφορουν την επιχειρηση).

Δεδομενου οτι το post σε αυτο εδω το forum ανοιχτηκε πριν απο 2-3 χρονια και ισως καποια πραγματα να εχουν αλλαξει , θα ηθελα να μου πει καποιος τα βηματα για τη διαδικασια της πρακτικης αναλυτικα γιατι τα εχω μπερδεψει...

ευχαριστω!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...

ΠΑΣ ΣΤΟ ΤΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ.ΕΚΕΙ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΙΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΠΟΥ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΟΥΝ.ΕΙΝΑΙ 3 ΑΝΤΙΤΥΠΑ.ΕΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΕΝΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΕΝΑ

ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΙ.ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΣΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ....

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα!

αυτο που με μπερδευει ειναι τι ακριβως πρεπει να κανει ο εργοδοτης απο την πλευρα του -περα απο το να υπογραψει τις αιτησεις που θα του παω απο τει.Γιατι οπως ειπα οτι χαρτια και δουλειες αφορουν τον εργοδοτη θα τα κανω εγω καθως αυτος δεν εχει ξανασχοληθει με προσληψη πρακτικης και δεν εχει και το χρονο.

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ετοιμασεις μία βεβαίωση του εργοδότη προς εσένα που θα αναφέρει ότι:

Αγαπητέ κύριε __________

"Σας ενημερώνουμε ότι προκειμένου να ασκηθείτε πρακτικά σε θέματα του γνωστικού σας αντικειμένου, ως σπουδαστή Λογιστικής στο ΤΕΙ ____________, σς προσκαλούμε να πραγματοποιήσετε την προβλεπόμενη, από το πρόγραμμα σπουδών σας, πρακτική άσκηση στην εταιρεία και συγκεκριμένα από __/__/2008 έως __/__/2008.

Ο μισθός σας θα καταβάλλεται εξ ολοκλήρου από την εταιρεία μας.

Η παρούσα χορηγείται για διεκπεραιωθεί η έναρξη της πρακτικής."

Την παραπάνω επιστολή θα την καταθέσεις στο ΤΕΙ σου και θα σου δώσουν:

α) Μία ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΝΑΘΕΣΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ

β) ΕΙΔΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ (Τρία αντίγραφα)

Και τις δύο θα τις δώσεις στον εργοδότη και θα τις συμπληρώσει γιατί όταν θα πάει για την αποπληρωμή του προγράμματος θα του τις ζητήσει ο ΟΑΕΔ και θα του δώσει και δύο Υπεύθυνες Δηλώσεις να κατατεθούν και αυτές μαζί με τις ΑΠΔ και την βεβαίωση ΑΜ ΙΚΑ που θα πας να βγάλεις πριν ξεκινήσεις την πρακτική σου.

Ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
..........

Και τις δύο θα τις δώσεις στον εργοδότη και θα τις συμπληρώσει γιατί όταν θα πάει για την αποπληρωμή του προγράμματος θα του τις ζητήσει ο ΟΑΕΔ και θα του δώσει και δύο Υπεύθυνες Δηλώσεις να κατατεθούν και αυτές μαζί με τις ΑΠΔ και την βεβαίωση ΑΜ ΙΚΑ που θα πας να βγάλεις πριν ξεκινήσεις την πρακτική σου.

Ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά.

ευχαριστω ανεστη!

τι αλλες ενεργειες χρειαζεται να κανει ο εργοδοτης? γιατι οπως ειπα, οτι αφορα σε διαδικαστικα του εργοδοτη θα αναλαβω να τα κανω εγω. οποτε αν μπορεις να μου πεις τι αλλες αιτησεις ή διαδικασιες (βημα βημα) που πρεπει να κανει ο εργοδοτης, απο την αρχη μεχρι το τελος, θα βοηθουσε περισσοτερο.

ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ο (αυτο)αποκλεισμένος

Μια απορία..

η πρακτική σε τι αφορά και σε τι επιχείρηση θα γίνει?

ελπίζω να μην αφορά λογιστική που γίνεται σε λογιστικό γραφείο.. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για την έναρξη:

1ον. Την επιστολή που σου έδειξα

2ον. Πας στο ΙΚΑ για Α.Μ

3ον. Αναγγελία στον ΟΑΕΔ - κατάσταση στην Επιθ.Εργασίας

4ον. Καταχώρηση στο βιβλίο Νεοπροσλαμβανομένων

Για την αποπληρωμή:

1ον. Δύο Υπεύθυνες Δηλώσεις του Εργοδότη που σου τις χορηγεί ο ΟΑΕΔ

2ον. Την Βεβαίωση και την Ειδική Σύμβαση που σου έχει δώσει το ΤΕΙ

3ον. ΑΠΔ του 6μήνου που διαρκεί η πρακτική

4ον. Βεβαίωση ΑΜ ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστω Ανεστη.

να πω ομως οτι δεν ειμαι φοιτητης λογιστικης- αλλα δομικος και θα κανω πρακτικη σε τεχνικο γραφειο

οποτε τα μισα βηματα που μου αναφερεις δεν τα καταλαβαινω γιατι δεν εχω σχεση καθολου με αυτα τα διαδικαστικα.

πχ 3ο βημα :Αναγγελία στον ΟΑΕΔ - κατάσταση στην Επιθ.Εργασίας

δλδ θα παω στον ΟΑΕΔ εκ μερους του εργοδοτη μου και θα ζητησω τι? αναγγελια προσληψης φοιτητη που κανει πρακτικη?

συγνωμη αν γινομαι κουραστικος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ο (αυτο)αποκλεισμένος
........

3ον. Αναγγελία στον ΟΑΕΔ - κατάσταση στην Επιθ.Εργασίας

4ον. Καταχώρηση στο βιβλίο Νεοπροσλαμβανομένων

.........

κι'όμως δεν χρειάζονται..

Επειδή όμως δεν καταλαβαίνεις απ'αυτά , ενώ ο λογιστής του επιχειρηματία τα καταλαβαίνει..

ας ετοιμάσει αυτός ότι χρειάζεται και μετά τρέχεις.. αλλιώς τζάμπα θα τρέχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Για την έναρξη:

1ον. Την επιστολή που σου έδειξα

2ον. Πας στο ΙΚΑ για Α.Μ

3ον. Αναγγελία στον ΟΑΕΔ - κατάσταση στην Επιθ.Εργασίας

4ον. Καταχώρηση στο βιβλίο Νεοπροσλαμβανομένων

Για την αποπληρωμή:

1ον. Δύο Υπεύθυνες Δηλώσεις του Εργοδότη που σου τις χορηγεί ο ΟΑΕΔ

2ον. Την Βεβαίωση και την Ειδική Σύμβαση που σου έχει δώσει το ΤΕΙ

3ον. ΑΠΔ του 6μήνου που διαρκεί η πρακτική

4ον. Βεβαίωση ΑΜ ΙΚΑ

Δεν ισχύει αυτό που γράψατε περί καταχώρισης στο ΕΒΚΝΠ και η υπ'αρ.95/2004 Εγκ.ΙΚΑ είναι σαφής:

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_95-04_1342.pdf

Παρακαλούμε όταν δίνετε απαντήσεις να είστε 100% σίγουροι, κι αν δεν είστε να το αναφέρετε.

Φιλικά,

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

1ον Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Η ΣΧΟΛΗ ΕΙΝΑΙ 4 ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ (ΣΧΟΛΗ, ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ, ΦΟΙΤΗΤΗΣ, ΟΑΕΔ)

2ον ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΣΕ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΟΑΕΔ

3ον ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΒΙΒΛΙΟ

4ον ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΤΟΤΕ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ (ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ)

1 ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ

2 Η ΣΧΟΛΗ ΕΚΔΙΔΕΙ ΣΕ 4 ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ

3 ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ Ο ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ

4 ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ

5 Η ΣΧΟΛΗ ΣΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΤΑ 3 ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΘΕΩΡΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ

ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ

ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΘΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΤΙΣ 2 ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΗΣΑΝ

ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ

ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ

ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΣΤΟΝ ΦΟΙΤΗΤΗ

ΤΗΝ ΑΠΔ ή ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΘΕΩΡΗΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Vicky-

Καλησπερα

εχω μια ερωτηση σχετικα με την αδεια που δικαιουται η πρακτικη

μιλησα με το ΤΕΙ Αθηνων κ μου ειπαν οτι μπορει να κανει χρηση 5 ημερων οι οποιες πληρωνονται κανονικα (ειτε ληψει με ασθενεια, ειτε για εξετασεις, ειτε για οποιοδηποτε λογο)

αν χρειαστει να λειψει παραπανω ημερες πχ για εξεταστικη θα τις πληρωθει αυτες τις μερες η θα μπουν ανευ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΤΑΝΙΑ-
ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΣΕ ΤΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΗΛ. ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΟΥΝ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΗΛ. ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ Ή ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ Ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΙ ΤΟ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΩΣ ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ,ΣΤΑ ΦΟΙΤΗΤΙΚΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΙΑ(ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ) ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΩΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥ ΚΙ ΕΤΣΙ ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗ ΓΝΩΣΤΗ ΤΥΠΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας. Σήμερα μου είπαν στον ΟΑΕΔ Βόλου ότι για την πρακτική άσκηση φοιτητή τει δεν χρειάζεται να κατατεθούν χαρτιά πριν την έναρξη της πρακτικής παρά μόνο μετά το τέλος αυτής. Τα δικαιολογητικά παραμένουν ως έχουν αναφερθεί. Θα ανεβάσω εντός της ημέρας το έντυπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...