Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ψευδή δηλωση εργαζομενου για επικείμενη συνταξιοδότηση..


sofiabad

Ερώτηση

 Θα ήθελα την γνώμη σας για μια περίπτωση που αντιμετωπίζω και ομολογώ ότι δεν θα ήθελα κανένας συνάδελφος να βρεθεί στην θέση μου... :wacko:

Μετά από εργασία 15 χρονών στην επιχείρηση. ένας εργαζόμενος δηλώνει ότι πρόκυτε να καταθέσει τα χαρτιά του για σύνταξη στο ΙΚΑ, και μας ζητάει να γίνει καταγγελία της σύμβασής του για το λόγο αυτό...

Όπως και γίνεται.. Υπολογισμός για τα μεροκάματά του μέχρι την συγκεκριμένη ημερομηνία, επιδ.αδείας, αποζημίωση λόγω συνταξιοδότησης, κατάθεση ηλεκτρονικά της συγκεκριμένης καταγγελιας κλπ..

Τι γίνεται τώρα...

Αυτός όντως καταθέτει στο αρμόδιο ΙΚΑ τα χαρτιά του για σύνταξη, χωρίς όμως να είναι σίγουρος ότι θα την πάρει.. Μας φέρνει αντίγραφα από την κατάθεση με αριθμούς πρωτοκόλλου και τα φυλάμε στην επιχείρηση..

Τώρα το πρόβλημα είναι ότι αναιρεί την δήλωσή του, ότι δηλαδή μας είπε ότι φεύγει λόγω σύνταξης, και έχει βρεί δικηγόρο και κινείται νομικά, διεκδικώντας ολόκληρη την αποζημίωση με τον ισχυρισμό ότι αυτός ΠΟΤΕ δεν είπε κάτι τέτοιο (να σημειώσω ότι υπάρχουν μάρτυρες)..Προφανώς το κάνει γιατί αμφιβάλλει αν θα πάρει την σύνταξη και θέλει να κερδίσει τουλάχιστον ολόκληρη την αποζημίωσή του, σαν να γινόταν απλή καταγγελία..

Το ξέρω ότι έχουμε βρει τον μπελά μας μ' αυτόν, αλλά πώς πρέπει κατά την γνώμη σας να κινηθεί η επιχείρηση σε αυτή την περίπτωση???

Μπορεί να βασιστεί ότι εγώ που έστειλα ηλεκτρονικά την καταγγελία δεν έγραψα στις παρατηρήσεις ότι πρόκειτε για καταγγελία λόγω σύνταξης και να κερδίσει κάτι από αυτό??

Δεν μου έχει τύχει ανάλογη περίπτωση και ποτέ δεν είχε παρόμοιο πρόβλημα.. :(

Περιμένω τα φώτα σας... Ευχαριστώ..

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μας φέρνει αντίγραφα από την κατάθεση με αριθμούς πρωτοκόλλου και τα φυλάμε στην επιχείρηση..

 

Εφ όσον έχεις τα ανωτέρω τι να αμφισβητήσει το αυτονόητο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στην καταγγελία δεν υπογράφει και ο εργαζόμενος, το σκανάρεις και το στέλνεις ? η κάνω λάθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στην καταγγελία δεν υπογράφει και ο εργαζόμενος, το σκανάρεις και το στέλνεις ? η κάνω λάθος ?

Σχετικά με το παραπάνω, τους βάζω και υπογράφουν σε όλες τις σελίδες που σκανάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στην καταγγελία δεν υπογράφει και ο εργαζόμενος, το σκανάρεις και το στέλνεις ? η κάνω λάθος ?

Το σκάναρα όπως λες με υπογραφή του δηλαδή, αλλά δεν έγραψα παρατήρηση ότι είναι καταγγελία λόγω συνταξιοδότησης... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξανά: 

 

Μας φέρνει αντίγραφα από την κατάθεση με αριθμούς πρωτοκόλλου και τα φυλάμε στην επιχείρηση..

 

Εφ όσον έχεις τα ανωτέρω τι να αμφισβητήσει το αυτονόητο? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξανά: 

Έτσι πιστεύω και εγώ, αλλά επειδή έχουμε μπλέξει με μ..@@...κα, καλό είναι να παίρνουμε και μία δεύτερη γνώμη.. Ευχαριστώ πάντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προφανως μιλαμε για υπαλληλο.

Για μελλοντικη χρηση, εφόσον ο εργαζομενος ηθελε να σταματησει να εργαζεται λογω συνταξιοδοτησης,

τοτε θα επρεπε να γινει οικειοθελη αποχωρηση και οχι καταγγελια της συμβασης.

Η αποζημιωση θα ηταν η ιδια και δεν θα αντιμετωπιζεται παρομοια προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε κάθε τέτοια περίπτωση να ζητάτε υπεύθυνη δήλωση του εργαζόμενου, με θεώρηση του γνησίου της υπογραφής σε δημόσια αρχή, ότι σταματά την τάδε του μήνα και ζητά ο ίδιος τον τερματισμό της εργασιακής σχέσης λόγω συνταξιοδότησης. Εγώ αυτό κάνω και σε μία περίπτωση σαν και αυτή που συζητάμε δικαιώθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προφανως μιλαμε για υπαλληλο.

Για μελλοντικη χρηση, εφόσον ο εργαζομενος ηθελε να σταματησει να εργαζεται λογω συνταξιοδοτησης,

τοτε θα επρεπε να γινει οικειοθελη αποχωρηση και οχι καταγγελια της συμβασης.

Η αποζημιωση θα ηταν η ιδια και δεν θα αντιμετωπιζεται παρομοια προβληματα.

Ο συγκεκριμένος ήταν οδηγός σε βιοτεχνία προιόντων ζύμης, σφολιάτας κλπ.. Έκανε διανομές σε καταστήματα.. Όσο για την οικειοθελή, νομίζω ότι ότι όταν είναι η συνταξιοδότηση στην μέση τότε πρέπει να κατατεθεί καταγγελία σύμβασης στον ΟΑΕΔ και όχι οικειοθελή.. Διορθώστε με αν κάνω λάθος..

Εννοείται ότι το καλλίτερο είναι η υπεύθυνη δήλωση, όπως είπε και ο doctor, αλλά που να πάει το μυαλό σου ότι θα μπλέξεις έτσι.. :huh: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο συγκεκριμένος ήταν οδηγός σε βιοτεχνία προιόντων ζύμης, σφολιάτας κλπ.. Έκανε διανομές σε καταστήματα.. Όσο για την οικειοθελή, νομίζω ότι ότι όταν είναι η συνταξιοδότηση στην μέση τότε πρέπει να κατατεθεί καταγγελία σύμβασης στον ΟΑΕΔ και όχι οικειοθελή.. Διορθώστε με αν κάνω λάθος..

Εννοείται ότι το καλλίτερο είναι η υπεύθυνη δήλωση, όπως είπε και ο doctor, αλλά που να πάει το μυαλό σου ότι θα μπλέξεις έτσι.. :huh:

Αρθρα

Καταγγελία σύμβαση εργασίας - Αποχώρηση υπαλλήλου και αποζημίωση - Πίνακες αποζημίωσης και προειδοποίησης (updated)

Ανανέωση 12-11-2012

Αποχώρηση υπαλλήλου και αποζημίωση - Πίνακες αποζημίωσης και προειδοποίησης

Στο υπ αριθ. 2255/20.10.1997 έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας ορίζονται τα εξής:

1. Το άρθρο 5, παρ. 1 του Ν.435/1976 (ΦΕΚ 251/Α-/1976) με το οποίο αντικαταστάθηκε το δεύτερο εδάφιο του άρθρου 8 του Ν.3198/1955, που προστέθηκε με την παρ. 4 του άρθρου 8 του Ν.Δ. 3789/1957, ορίζει ότι Μισθωτοί εν γένει υπαγόμενοι εις την ασφάλισην οιουδήποτε ασφαλιστικού οργανισμού, δια την χορήγησιν συντάξεως συμπληρώσαντες ή συμπληρούντες τας προς λήψιν πλήρους συντάξεως γήρατος προϋποθέσεις, δύνανται εάν μεν έχουν την ιδιότητα του εργατοτεχνίτου να αποχωρώσι της εργασίας, εάν δε έχουν την ιδιότητα του υπαλλήλου, είτε να αποχωρώσιν είτε να απομακρύνωνται της εργασίας των παρά του εργοδότου των λαμβάνοντες εις άπασας τας περιπτώσεις ταύτας οι μεν επικουρικώς ησφαλισμένοι, τα 40% οι δε μη ησφαλισμένοι επικουρικώς τα 50% της αποζημιώσεως της οποίας δικαιούνται κατά τας εκάστοτε ισχύουσας διατάξεις, δια την περίπτωση απροειδοποιήτου καταγγελίας της συμβάσεως εργασίας, εκ μέρους του εργοδότου. Δια την κατά τα ανωτέρω χορηγουμένην, εις τους αποχωρούντας ή απομακρυνόμενους μισθωτούς, αποζημίωσιν εφαρμόζονται κατά τα λοιπά, πάντα τα οριζόμενα υπό των άρθρων 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 και 9 του Ν.3198/1955 ως και των άνω διατάξεων του Ν.2112/1920 περί υποχρεωτικής καταγγελίας συμβάσεως εργασίας ιδιωτικών υπαλλήλων ως ούτος ετροποποιήθη και συνεπληρώθη μεταγενεστέρως και του Β.Δ. της 16/18 Ιουλίου 1920 περί επεκτάσεως του Ν.2112/1920 Περί καταγγελίας της συμβάσεως εργασίας των ιδιωτικών υπαλλήλων και επί των εργατών, τεχνιτών και υπηρετών, πλην των διατάξεων που αφορούν την προειδοποίησιν.

2. Από την ανωτέρω διάταξη συνάγεται ότι για να δικαιωθεί ο υπάλληλος αυτής της μειωμένης αποζημιώσεως πρέπει: α) να υπάγεται στην ασφάλιση οποιουδήποτε ασφαλιστικού οργανισμού για τη χορήγηση της συντάξεως γήρατος, β) να υπάρχουν οι προϋποθέσεις για τη χορήγηση πλήρους συντάξεως γήρατος και γ) είτε να αποχωρεί ο ίδιος οικειοθελώς, είτε να απομακρύνεται από τον εργοδότη από την υπηρεσία του.

Αντιθέτως δεν δικαιούται της μειωμένης αποζημιώσεως όσοι αποχωρούν ή απολύονται λαμβάνοντας μειωμένη σύνταξη γήρατος ή σύνταξη αναπηρίας (Αρ. Παγ. 67/1991 - 1179/1988 - 414/1991 - 989/1991 - 850/1989 - 1125/1984 - 848/1990 κ.λπ.).

Κατ ακολουθίαν των ανωτέρω, για να τύχει κάποιος της κατά την παρ. 1 του άρθρου 5 του Ν.435/1976 μειωμένης αποζημιώσεως, πρέπει να συντρέχουν σωρευτικώς οι αμέσως ανωτέρω προϋποθέσεις.

Οσον αφορά την ύπαρξη των προϋποθέσεων λήψεως πλήρους συντάξεως γήρατος αρμόδιο να πληροφορήσει είναι το ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, θα έχω θέμα (κυρώσεις..) επειδή έδωσα καταγγελία και όχι οικειοθελή..???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κυρώσεις όχι.

Αλλά δεν χειρίστηκες την περίπτωση σωστά.

Το γεγονός ότι κάποιος συμπλήρωσε τις προϋποθέσεις

για πλήρη σύνταξη ή ακόμα και ότι κατέθεσε αίτηση συνταξιοδότησης

δημιουργεί τις εξής περιπτώσεις:

1. Ο εργαζόμενος είναι υπάλληλος:

α) Και θέλει να αποχωρήσει. Υπογράφει οικειοθελη αποχώρηση.

β) Ο εργοδότης θέλει να διώξει τον εργαζόμενο. Υπογράφει καταγγελία σύμβασης.

Και στις 2 περιπτώσεις λαμβάνει την μειωμένη αποζημίωση λόγω συνταξιοδότησης.

2. Ο εργαζόμενος είναι εργατοτεχνιτης:

α) Και θέλει να αποχωρήσει.

Υπογράφει οικειοθελη αποχώρηση και λαμβάνει την μειωμένη αποζημίωση

λόγω συνταξιοδότησης.

β) Ο εργοδότης θέλει να διώξει τον εργαζόμενο.

Υπογράφει καταγγελία σύμβασης και λαμβάνει την πλήρη αποζημίωση .

Οπότε, στην περίπτωση σας, επειδη ο οδηγός είναι υπάλληλος,

ακόμα και στην καταγγελία δικαιούται την μειωμένη αποζημίωση.

Αρκεί να έχει συμπληρώσει τις προϋποθέσεις για πλήρη σύνταξη γηρατως.

Σε πρωτη φαση να απευθυνθείτε στο ΙΚΑ για να μάθετε αν έχει τις προϋποθέσεις.

Αν δεν εχει τις προϋποθέσεις, να συμβουλευτειται νομικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη συνάδελφε αλλά κανείς λάθος.

Στη εταιρεία μου, εργαζόμενος κατέθεσε αίτηση για συνταξιοδότηση και

μου δήλωσε ότι θα συνεχίσει να εργάζεται .

Κακώς θεωρείς ότι το ένα συνεπάγεται το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα το όλο λεπτό σημείο βρίσκεται και στην πρόθεση του εργοδότη περί του εάν καταγγέλει την σχέση λόγω συνταξιοδότησης η όχι.

 

Αλλα η πρόθεση του εργοδότη έπεται απο την πρόθεση του εργαζόμενου για συνταξιοδότηση

 

Γι αυτό και ο doctor έδωσε αυτή την απάντηση.  

 

Αυτό που δίνω έμφαση εγώ είναι η αίτηση για συνταξιοδότηση που υποβάλλει ο εργαζόμενος, τώρα αν μετανοιώνει τότε ας τα βρούν μεταξύ τους

 

Η άλλη περίπτωση είναι η διαπίστωση - εξακρίβωση του εργοδότη ότι ο εργαζόμενος πληροί τίς προυποθέσεις για σύνταξη (και μάλιστα λόγω γήρατος)

 

οπότε και ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να καταγγείλη τη σύμβαση   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κανείς λάθος.

Η αίτηση για συνταξιοδότηση δεν εκφράζει

καμία πρόθεση του εργαζόμενου.

Και φυσικά απο πουθενά δεν προκύπτει καμία υποχρέωση

για τον εργοδότη για καταγγελία της σύμβασης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και πότε εξακριβώνεται η πρόθεση αυτή?

Αν όχι με την αίτηση που υποβάλλει ο εργαζόμενος

Αν όχι με την υπογραφή που βάζει στην καταγγελία (με μνεία "λόγω συνταξιοδότησης") πότε?

 

Επίσης εφόσον ο εργοδότης εξακριβώνει τις προυποθέσεις για συνταξιοδότηση λόγω γήρατος δεν είναι υποχρεωμένος να τον "παύσει"? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμεις τους βαζουμε και υπογραφουν εντυπο παραίτησης όπου αναφέρουν τον λόγο

 

αν και το πιο σωστό είναι η υπεύθυνη δήλωση που αναφέρθηκε νωρίτερα

 

Σε επικοινωνία που είχα πιο παλιά με το ΔΕΝ μου ανεφεραν οτι σε περίπτωση συνταξιοδότησης είναι προτιμότερο να γίνει οικειοθελή αποχώρηση και οχι καταγγελία σύμβασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Αρθρα

Καταγγελία σύμβαση εργασίας - Αποχώρηση υπαλλήλου και αποζημίωση - Πίνακες αποζημίωσης και προειδοποίησης (updated)

Ανανέωση 12-11-2012

Αποχώρηση υπαλλήλου και αποζημίωση - Πίνακες αποζημίωσης και προειδοποίησης

Στο υπ αριθ. 2255/20.10.1997 έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας ορίζονται τα εξής:

1. Το άρθρο 5, παρ. 1 του Ν.435/1976 (ΦΕΚ 251/Α-/1976) με το οποίο αντικαταστάθηκε το δεύτερο εδάφιο του άρθρου 8 του Ν.3198/1955, που προστέθηκε με την παρ. 4 του άρθρου 8 του Ν.Δ. 3789/1957, ορίζει ότι Μισθωτοί εν γένει υπαγόμενοι εις την ασφάλισην οιουδήποτε ασφαλιστικού οργανισμού, δια την χορήγησιν συντάξεως συμπληρώσαντες ή συμπληρούντες τας προς λήψιν πλήρους συντάξεως γήρατος προϋποθέσεις, δύνανται εάν μεν έχουν την ιδιότητα του εργατοτεχνίτου να αποχωρώσι της εργασίας, εάν δε έχουν την ιδιότητα του υπαλλήλου, είτε να αποχωρώσιν είτε να απομακρύνωνται της εργασίας των παρά του εργοδότου των λαμβάνοντες εις άπασας τας περιπτώσεις ταύτας οι μεν επικουρικώς ησφαλισμένοι, τα 40% οι δε μη ησφαλισμένοι επικουρικώς τα 50% της αποζημιώσεως της οποίας δικαιούνται κατά τας εκάστοτε ισχύουσας διατάξεις, δια την περίπτωση απροειδοποιήτου καταγγελίας της συμβάσεως εργασίας, εκ μέρους του εργοδότου. Δια την κατά τα ανωτέρω χορηγουμένην, εις τους αποχωρούντας ή απομακρυνόμενους μισθωτούς, αποζημίωσιν εφαρμόζονται κατά τα λοιπά, πάντα τα οριζόμενα υπό των άρθρων 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 και 9 του Ν.3198/1955 ως και των άνω διατάξεων του Ν.2112/1920 περί υποχρεωτικής καταγγελίας συμβάσεως εργασίας ιδιωτικών υπαλλήλων ως ούτος ετροποποιήθη και συνεπληρώθη μεταγενεστέρως και του Β.Δ. της 16/18 Ιουλίου 1920 περί επεκτάσεως του Ν.2112/1920 Περί καταγγελίας της συμβάσεως εργασίας των ιδιωτικών υπαλλήλων και επί των εργατών, τεχνιτών και υπηρετών, πλην των διατάξεων που αφορούν την προειδοποίησιν.

2. Από την ανωτέρω διάταξη συνάγεται ότι για να δικαιωθεί ο υπάλληλος αυτής της μειωμένης αποζημιώσεως πρέπει: α) να υπάγεται στην ασφάλιση οποιουδήποτε ασφαλιστικού οργανισμού για τη χορήγηση της συντάξεως γήρατος, β) να υπάρχουν οι προϋποθέσεις για τη χορήγηση πλήρους συντάξεως γήρατος και γ) είτε να αποχωρεί ο ίδιος οικειοθελώς, είτε να απομακρύνεται από τον εργοδότη από την υπηρεσία του.

Αντιθέτως δεν δικαιούται της μειωμένης αποζημιώσεως όσοι αποχωρούν ή απολύονται λαμβάνοντας μειωμένη σύνταξη γήρατος ή σύνταξη αναπηρίας (Αρ. Παγ. 67/1991 - 1179/1988 - 414/1991 - 989/1991 - 850/1989 - 1125/1984 - 848/1990 κ.λπ.).

Κατ ακολουθίαν των ανωτέρω, για να τύχει κάποιος της κατά την παρ. 1 του άρθρου 5 του Ν.435/1976 μειωμένης αποζημιώσεως, πρέπει να συντρέχουν σωρευτικώς οι αμέσως ανωτέρω προϋποθέσεις.

Οσον αφορά την ύπαρξη των προϋποθέσεων λήψεως πλήρους συντάξεως γήρατος αρμόδιο να πληροφορήσει είναι το ΙΚΑ.

 

Γειά σου Τάσο με τα ωραία σου !!!!!

Μας πέταξες ανάσκελα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι Καλησπέρα σας, Χρόνια πολλά στους Δημήτρη,Δήμητρες,και για χτές.Παρακαλώ πολύ,έχω ένα θέμα με υπάλληλο η οποία σήμερα ανακοίνωσε στην επιχείρηση ότι πρόκειται να σταματήσει λόγω συνταξιοδότησης.έχει προσληφθή 01/01/1998 .Τώρα δεν γνωρίζω αν βγή με μειωμένη ή πλήρη.Τι πρέπει να κάνω αν μου πή ότι βγαίνει σε πλήρη σύνταξη και δεν είναι έτσι, από έναν έλεγχο που έκανα μάλλον πρέπει να βγαίνει με μειωμένη, είναι 55 ετών συμπληρωμένα.Την βοήθειά σας παρακαλώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι Καλησπέρα σας, Χρόνια πολλά στους Δημήτρη,Δήμητρες,και για χτές.Παρακαλώ πολύ,έχω ένα θέμα με υπάλληλο η οποία σήμερα ανακοίνωσε στην επιχείρηση ότι πρόκειται να σταματήσει λόγω συνταξιοδότησης.έχει προσληφθή 01/01/1998 .Τώρα δεν γνωρίζω αν βγή με μειωμένη ή πλήρη.Τι πρέπει να κάνω αν μου πή ότι βγαίνει σε πλήρη σύνταξη και δεν είναι έτσι, από έναν έλεγχο που έκανα μάλλον πρέπει να βγαίνει με μειωμένη, είναι 55 ετών συμπληρωμένα.Την βοήθειά σας παρακαλώ. 

 Ας φύγει με οικειοθελή αποχώρηση και όταν εξασφαλίσει την απόφαση για πλήρη σύνταξη γήρατος την καταθέτει στην εταιρεία και διεκδικεί το 40% της αποζημίωσης.

Πάντως, αν δεν κάνω λάθος, στα 55 μπορεί να βγει με πλήρη σύνταξη αν έχει κατοχυρώσει 25 έτη ασφάλισης και ανήλικο παιδί μέχρι 31/12/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι Καλησπέρα σας, Χρόνια πολλά στους Δημήτρη,Δήμητρες,και για χτές.Παρακαλώ πολύ,έχω ένα θέμα με υπάλληλο η οποία σήμερα ανακοίνωσε στην επιχείρηση ότι πρόκειται να σταματήσει λόγω συνταξιοδότησης.έχει προσληφθή 01/01/1998 .Τώρα δεν γνωρίζω αν βγή με μειωμένη ή πλήρη.Τι πρέπει να κάνω αν μου πή ότι βγαίνει σε πλήρη σύνταξη και δεν είναι έτσι, από έναν έλεγχο που έκανα μάλλον πρέπει να βγαίνει με μειωμένη, είναι 55 ετών συμπληρωμένα.Την βοήθειά σας παρακαλώ. 

 

Να σας φέρει υ.δ. με θεώρηση του γνησίου της υπογραφής όπου θα αναγράφει πότε βγαίνει στη σύνταξη και βάσει ποιας διάταξης νόμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,θα συνδυάσω σε Υ.Δ. και τις 2 απαντήσεις για να κατοχυρώσω τον πελάτη μου. Αν και δεν σας κρύβω ότι το έχω ψάξει πάρα πολύ,και απευθύνθηκα και στο ΙΚΑ και μου είπαν ότι και εσείς.Ο προβληματισμός μου ήταν που θα ξέρω αν παίρνει μειωμένη ή όχι, και αυτό λόγω της μικρής ηλικίας της.Doctor  η αναφορά της διάταξης νόμου νομίζω ότι θα λύσει περαιτέρω προβλήματα διότι θα γνωρίζω αν είναι μειωμένη ή όχι. Φυσικά θα έκανα οικειοθελή αποχώρηση με αιτιολογία την συνταξιοδότησή της.Σωστό ή λάθος? Αν μπορείς απάντησέ μου.Σας ευχαριστώ και τους δύο πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.Καλό σας βράδυ. :rolleyes: :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι ειναι ορθοτερο τελικα να γινει σε περιπτωση αποχωρησης λογω συνταξιοδοτησης?οικειοθελης αποχωρηση ή καταγγελια συμβασης? ο εργαζομενος δεν ενδιαφερεται για την αποζημειωση παραδοξως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...