Προς το περιεχόμενο

Σταματά απόψε το σήμα της κρατικής ραδιοτηλεόρασης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν και η συζήτηση έχει προχωρήσει επιτρέψτε μου να γυρίσω λίγο πίσω για να απαντήσω σε ένα ερώτημα που μου τέθηκε προσωπικά.......

 

................
 
Απορώ συνάδελφε για πιο λόγο νόμισες πως αναφερόσουν σε εσένα; Ειλικρινά απορώ.
Πολλές φορές πάντως υπάρχουν περισσότερα πολιτικά ή κοινωνικά θέματα ανοικτά που απορώ αν μπήκα στο σωστό φόρουμ!!!
Υπάρχουν αρκετά φόρουμς που έχουν ένα θέμα με έναν γενικό τίτλο και μέσα σε αυτό σχολιάζει ο καθένας την επικαιρότητα με ότι αυτή περιλαμβάνει. Αυτό το θέμα φτάνει τις μερικές χιλιάδες σελίδων ΑΛΛΑ είναι μόνο 1 και στο εσωτερικό του υπάρχει ο σχολιασμός της επικαιρότητας από τους χρήστες.
Δεν με ενδιαφέρει αν είναι κλειστό ή ανοικτό στους επισκέπτες το θέμα. Με ενδιαφέρει όμως το φόρουμ να παραμείνει μόνο λογιστικό και όχι ΚΑΙ λογιστικό.
Παρ΄όλα αυτά δεν είναι τα πολλά θέματα που ενοχλούν. Είναι η τακτική που έχετε που όταν κάποιος έχει αντίθετη άποψη αμέσως φωνάζουμε τον πορτιέρη να τον πετάξει έξω. Δεν μπορεί να χρησιμοποιούμε την Δημοκρατία επιλεκτικά. Ο κανόνας πρέπει να υπάρχει και να ισχύει για όλους. Κάντε οικονομία δυνάμεων και μια προσπάθεια να το συνηθίσετε επειδή το 20% στις επόμενες εκλογές το έχουν στο τσεπάκι. Όχι λόγω δυνατοτήτων αλλά ως μια δημιουργημένη τεχνητή ετερότητα. Ένα πολιτικό σύστημα για να φανεί καλό πρέπει απαραίτητα να συγκριθεί με κάτι κακό.

.......................

........................
 

 

Λάθος συμπέρασμα συνάδελφε.

Δεν νόμισα ότι απευθύνεστε σε μένα.

Διέκρινα στη δημοσίευσή σας μια ενόχληση (Την δηλώνετε άλλωστε.) για τα θέματα που συζητώνται στο φόρουμ.

Λέτε ότι θα θέλατε ένα φόρουμ επαγγελματικό.

Γνωρίζοντας ότι ο φιλόξενος αυτός χώρος μας παραχωρείται από μια επιχείρηση σκέφτηκα ότι ενδεχομένως κι άλλοι "πελάτες" να δυσανασχετούν όπως εσείς και πιθανόν να προκληθεί ζημιά στην επιχείρηση.

Εσπευσα συνεπώς να πώ ότι μπορεί να συμμετέχω στις σχετικές συζητήσεις ως μέλος αλλά μόνο στο βαθμό που αυτό δεν αντιβαίνει στους όρους και δεν προξενεί ζημιά και πως αν οι διαχειριστές κρίνουν διαφορετικά θα συμμορφωθώ άμεσα.

Όσον αφορά στο .... τσεπάκι...... δεν νομίζω πως μπορεί κανείς να θεωρεί όποιοδήποτε αποτέλεσμα δεδομένο αν και προσωπικά όσο κι αν με ενοχλεί δεν θα παραξενευτώ με ότιδήποτε. Εχω πλήρη συνείδηση πως η σκόπιμη υποβάθμιση της παιδείας έχει ως προφανές αποτέλεσμα το πολύ χαμηλό επίπεδο των ανθρώπων που διαμορφώνουν τα αποτελέσματα.

 

 

..................................

Επειδή έχω την αίσθηση πως κάπου μεταξύ μας έχουμε μια συχνότητα ανοικτή σου γράφω τούτο:
Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με το δημόσιο. Έχω όμως τεράστιο πρόβλημα με τον τρόπο λειτουργίας του.
Στάχτη και μπούρμπερη.
Διαβάζω αυτά που γράφετε, μερικά είναι πραγματικά δακρύβρεχτα και απορώ πως προέκυψε ως 60% άρνηση στον τρόπο χειρισμού για μια τηλεθέαση που ποτέ δεν είχε πάνω από 0% στο σύνολο; Το 0% δεν είναι τυχαίο. Αν θέλεις κάνε μια έρευνα και θα διαπιστώσεις ότι μόνο με ποδόσφαιρο ή με ... eurovision έπιανε το μαγαζί 20-30% τηλεθέαση. Αν κοιτάξεις σε συνηθισμένες μέρες ... δεν συμπεριλαμβάνεται στις μετρήσεις γιατί δεν φτάνουν τα δεκαδικά βρε συνάδελφε!!! Δεν είναι υποκριτικό;
Εκτός από την περίοδο των δηλώσεων δεν υπάρχει εκπομπή λόγου που να μην την παρακολουθήσω. Οπότε τι να πρωτοθυμηθώ; Άκουσον άκουσον 3 συντονιστές δημοσιογράφους μέχρι που έφυγε ο ένας και έμειναν αυτοί οι δυο; Πες μου ποιον θέλεις να δείς και θα σου πω ακριβώς την ημερομηνία που θα τον έχει καλεσμένο η Φλέσσα την επόμενη χρονιά!!! Αφού βρε συνάδελφε καλεί συνέχεια τους ίδιους λες και τους έχει γκόμενους. 
Θες μήπως να μιλήσουμε για την ΕΤ3; Θέλεις; Και γαμώ τα κανάλια. Το γράφω και το εννοώ με την σημασία που γνωρίζουν και δίνουν στο "γαμώ" οι άντρες. Χωρίς ακρότητες ενημέρωση, πρωϊνάδικο χωρίς κραυγές και ενημερωτικές εκμπομπές απ΄όπου μαθαίνεις ένα - δυό πράγματα. Είναι ελαφρώς ερασιτεχνικό στο στήσιμό του αλλά τίμιο και αξιόπιστο.
Ωστόσο ype ο καβγάς δεν γίνεται για τις 1000 απολύσεις που - κατά την γνώμη μου - πρέπει να γίνουν. Ο καβγάς γίνεται για τα εκατομμύρια των αναθέσεων που κοστίζουν οι εξωτερικές παραγωγές. 
..................
 

 

Αντιλαμβάνεστε υποθέτω πως μεγαλύτερο πρόβλημα με τον τρόπο λειτουργίας του δημοσίου έχω εγώ και όλοι όσοι όπως εγώ είμαστε οι φτωχοί συγγενείς, οι Β' κατηγορίας πολίτες, διαρκώς αποκλεισμένοι και ταλαιπωρημένοι.

Διεκδικώ ωστόσο την αλλαγή αυτού του καθεστώτος και την καλύτερη λειτουργία του δημοσίου κι όχι την κατάργησή του, και την παράδοση των κοινωνικών πόρων στους ιδιώτες. Σε καμιά περίπτωση δεν θα έλεγα "Στάχτη και μπούρμπερη"

 

Απέχει παρασάγγας ο τρόπος σκέψης μας και προφανώς δεν θεωρώ ότι οι μετρήσεις τηλεθέασης είναι το κριτήριο πολλώ δε μάλλον που αυτές κατά βάση γίνονται στο λεκανοπέδιο και δεν πρέπει να ξεχνάμε πως σε καμιά περίπτωση  δεν εκφράζουν όλη την Ελλάδα.

Επι πλέον εκτός της τηλεόρασης υπάρχει και το ραδιόφωνο αλλά και πολλές ακόμη υπηρεσίες της ΕΡΤ όπως πχ τα μουσικά σύνολα των οποίων η προσφορά δεν μετρίεται από τους συγκεκριμένους δείκτες.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σας ότι ο καβγάς δε γίνεται για τις απολύσεις αλλά ούτε και για τις αναθέσεις.

Όσοι διαμαρτύρονται δεν είναι όλοι παραγωγοί ραδιοτηλεοπτικών προγραμμάτων. πχ οι εδώ συμμετέχοντες συνάδελφοι.

Το θέμα για μας είναι η ίδια η Δημοκρατία και η προστασία του δημόσιου αγαθού το οποίο θέλουμε καλύτερο κι όχι ανύπαρκτο και με νόμο, πολλώ δε μάλλον με πράξη νομοθετικού περιεχομένου.

Το ανέφερε σε άλλο σημείο της συζήτησης ο Αχιλλέας.

 

 

 

 

..................................

Κατανοώ, καταλαβαίνω και αποδέχομαι αν θέλεις την μεγάλη ανάγκη που υποδεικνύει στην στρατηγική ανάπτυξης του κόμματος που υποστηρίζεις η απόκτηση ραδιοσυχνότητας. Όμως συνάδελφε ype ( αν θέλεις γράψε μου το όνομά σου για να μην αισθάνομαι ότι μιλάω σε ρομπότ ) το πραγματικό πρόβλημα είναι αλλού. Το έχω ξαναγράψει.
Με 8 χιλιάδες κυριακάτικα φύλλα δεν μπορείς να πας πουθενά!!!
Επίσης αντιλαμβάνομαι πως δεν έχουμε αποφύγει ( :) ) οριστικά τον κίνδυνο μιας τρίμησης ή οκτάμηνης ( ανάλογα πια χρονική περίοδο θα γίνουν οι εκλογές ) διακυβέρνησης από τον ενιαίο πια ΣΥΡΙΖΑ αλλά ως εισπράκτορας αρνητικών ψήφων δεν θα δημιουργήσετε ποτέ βάση παρά μόνο κινούμενη άμμο όσες συχνότητες κι αν αποκτήσετε.
 
Αν πραγματικά θέλετε να βγάλετε τον κόσμο στον δρόμο, αν πραγματικά θέλετε επανάσταση, αν έχετε τα άντερα τότε δοκιμάστε να κλείσετε το nickelodeon.
 
 

 

 

Λάθος.....

 

Το κόμμα που ψηφίζω δεν το γνωρίζετε συνεπώς δεν .......... κατανοείτε

Το μόνο που έχω  επανειλημμένα δηλώσει είναι πως προσπαθώ κάθε μέρα να είμαι κομμουνιστής.

Το ξαναγράφω ξέροντας πως όσοι δεν ασπάζονται τις ίδιες με 'μένα αντιλήψεις στην πραγματικότητα δεν αντιλαμβάνονται τι λέω.

Απλά προσδίδουν στον χαρακτηρισμό το νόημα που τους βολεύει.

Σημειώνω επίσης πως και τα δύο κοινοβουλευτικά κόμματα της αριστεράς έχουν ραδιοσυχνότητα και το ένα διαθέτει και τηλεοπτική συχνότητα.

 

 

Το nickelodeon δεν το γνωρίζω.

Το μαθαίνω τώρα από εσάς και ένα σχόλιο του συναδέλφου Sarakinou

Λάβετε υπ΄ όψιν σας ότι εδώ και 20 χρόνια δεν έχω τηλεόραση

 

Ξαναλέω ωστόσο πως ούτε οι μετρήσεις τηλεθέασης ούτε οι κυκλοφορίες των φύλλων είναι ασφαλής δείκτης.

Το κέντρο υγείας της κάτω Φουσκομαγουλίτσας μπορεί να έχει ελάχιστες επισκέψεις τη θερινή περίοδο και σχεδόν μηδενικές τη χειμερινή.

Αντίστοιχα το Δημοτικό σχολείο της Γαύδου έχει μια μαθήτρια.

http://madeincreta.gr/el/article/%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%AE-%CE%B9%CF%89%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%B1%CF%8D%CE%B4%CE%BF-%CE%AD%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%8C%CE%BB%CE%BF-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CF%82

 

Δεν νομίζω να θέλετε να το κλείσουμε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δεν είναι παρά κοινή διαπίστωση ότι οι ενεργητικοί αριστερίζοντες, πολέμιοι του καναπέ και θεωρητικοί της δημοκρατίας, της ελευθερίας του λόγου και του ανθρωπισμού είναι πολύ πρόθυμοι να εξεγερθούν και να αγωνιστούν για αυτά που δεν θέλουν να αλλάξουν, αλλά διστάζουν χαρακτηριστικά να προτείνουν, με πρακτική διάσταση, τις αλλαγές που επιθυμούν.

 

Όμως η δημοκρατία, για την οποία χύνουμε πολλά δάκρυα, δεν προχωρά με αρνήσεις αλλά με προτάσεις.

 

Και από προτάσεις, δυστυχώς, υπάρχει έλλειψη...

 

 

 

Υ.Γ. από το πρώτο ποστ μου στη σελίδα 4, έχω κάνει την ίδια απλή ερώτηση και μέχρι τώρα δεν έχει κανείς καμία απάντηση, αντίθετα θεωρητικολογούμε (κι εγώ μεταξύ όλων των υπολοίπων). Προφανώς λίγοι ενδιαφέρονται για την ουσία και την πρακτική, πολλοί για τη θεωρία, την ιδεολογία και τον "αγώνα".

 

 

 

Αν και δεν συμπεριλαμβάνω τον εαυτό μου στους "ενεργητικούς αριστερίζοντες" θα προσπαθήσω να κάνω μια πρόταση ....... :)

 

 

Το δεδομένο που έχουμε είναι ότι υπάρχει μια ΕΡΤ στην οποία υπάρχει κακοδιαχείριση, κομματοκρατία, κυβερνητική παρέμβαση και ταυτόχρονα τεράστιος πλούτος, παρουσία σε όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό, τεράστιες υποδομές και ένα αρχείο πραγματικό μουσείο.

 

1. Νομοθετούμε την πλήρη ανεξαρτησία της από την κυβέρνηση και θεσπίζουμε την ανάδειξη της διοίκησης από κοινωνικούς, πολιτιστικούς  και επιστημονικούς φορείς. (πχ ΚΕΔΚΕ-Ακαδημία-Πανεπιστήμια-ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ-ΕΣΗΕΑ, επιμελητήρια ΚΛΠ)

2. Καταργούμε τις θέσεις ειδικών συμβούλων και μαζί με την διοίκηση αποχωρούν όλοι όσοι διορίστηκαν σε αυτές τις θέσεις από την κυβέρνηση.

3. Ορίζουμε στο καταστατικό ότι η ΕΡΤ δεν είναι επιχείρηση και δεν λειτουργεί με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια, δεν έχει σκοπό το κέρδος. Τα έσοδά της είναι το ανταποδοτικό, οι διαφημίσεις και κρατική επιχορήγηση.

4. Παραμένει όλο το προσωπικό ακόμη κι αυτοί που διορίστηκαν με αδιαφανή κριτήρια υπό την αυστηρή προϋπόθεση ότι εργάζονται πραγματικά στην ΕΡΤ και δεν βρίσκονται αποσπασμένοι σε πολιτικά γραφεία κυβερνητικών στελεχών και βουλευτών, ότι θα αξιολογηθούν οι γνώσεις και η επαγγελματική τους επάρκεια στο αντικείμενο της εργασίας τους.

5. Ορίζουμε επιτροπή προγράμματος αποτελούμενη από αντίστοιχους φορείς (πχ ΚΕΔΚΕ-Ακαδημία-Πανεπιστήμια-ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ-ΕΣΗΕΑ, επιμελητήρια ΚΛΠ)

6. Καταργούμε τις εξωτερικές παραγωγές ή θεσπίζουμε αυστηρούς όρους ανάθεσης και αξιολόγησης και σε καμιά περίπτωση αυτό δεν αποτελεί δικαίωμα του προέδρου.

7. Ερευνούμε με ποιό τρόπο, από ποιούς ανθρώπους και με ποιό αντίτιμο έχει διοχετευθεί υλικό από το αρχείο της ΕΡΤ σε ιδιωτικούς σταθμούς. Ορίζουμε τιμοκατάλογο για την μίσθωση και χρήση τέτοιου υλικού και ρητή απαγόρευση κατοχής του από ιδιωτικούς φορείς.

8. Ορίζουμε πλαφόν στο κόστος αγοράς ταινιών και ξένων παραγωγών και στην συμμετοχή στις δημοπρασίες αθλητικών αγώνων ενώ θεσπίζεται αποκλειστικότητα στην μετάδοση διεθνών γεγονότων και δραστηριοτήτων των εθνικών ομάδων.

9. Το προσωπικό αμείβεται με βάση συλλογική κι όχι ατομικές συμβάσεις. Θεσπίζουμε ανώτατα όρια αλλά και αξιοπρεπη κατώτατα.

 

Αυτά τα λίγα και γενικά από έναν άσχετο που θεωρεί την ΕΡΤ κοινωνικό αγαθό που δεν αποτιμάται με οικονομικούς όρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν συμπεριλαμβάνω τον εαυτό μου στους "ενεργητικούς αριστερίζοντες" θα προσπαθήσω να κάνω μια πρόταση ....... :)

 

 

Το δεδομένο που έχουμε είναι ότι υπάρχει μια ΕΡΤ στην οποία υπάρχει κακοδιαχείριση, κομματοκρατία, κυβερνητική παρέμβαση και ταυτόχρονα τεράστιος πλούτος, παρουσία σε όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό, τεράστιες υποδομές και ένα αρχείο πραγματικό μουσείο.

 

1. Νομοθετούμε την πλήρη ανεξαρτησία της από την κυβέρνηση και θεσπίζουμε την ανάδειξη της διοίκησης από κοινωνικούς, πολιτιστικούς  και επιστημονικούς φορείς. (πχ ΚΕΔΚΕ-Ακαδημία-Πανεπιστήμια-ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ-ΕΣΗΕΑ, επιμελητήρια ΚΛΠ) με έπιασε αναγούλα μόνο που σκέφτηκα πρόσωπα, γιατί να μη δούμε πώς το χειρίστηκαν σε άλλες χώρες? Σα γενική ιδέα συμφωνώ, τη σύνθεση θα τη βρούμε.

2. Καταργούμε τις θέσεις ειδικών συμβούλων και μαζί με την διοίκηση αποχωρούν όλοι όσοι διορίστηκαν σε αυτές τις θέσεις από την κυβέρνηση. +1

3. Ορίζουμε στο καταστατικό ότι η ΕΡΤ δεν είναι επιχείρηση και δεν λειτουργεί με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια, δεν έχει σκοπό το κέρδος. Τα έσοδά της είναι το ανταποδοτικό, οι διαφημίσεις και κρατική επιχορήγηση. Αν προσθέσουμε και το ότι απαγορεύεται να είναι ελλειμματική, συμφωνώ!

4. Παραμένει όλο το προσωπικό ακόμη κι αυτοί που διορίστηκαν με αδιαφανή κριτήρια υπό την αυστηρή προϋπόθεση ότι εργάζονται πραγματικά στην ΕΡΤ και δεν βρίσκονται αποσπασμένοι σε πολιτικά γραφεία κυβερνητικών στελεχών και βουλευτών, ότι θα αξιολογηθούν οι γνώσεις και η επαγγελματική τους επάρκεια στο αντικείμενο της εργασίας τους. Πρώτα να αξιολογηθούν και μετά να κριθεί αν θα παραμείνουν, σε συνάρτηση με την αξιολόγηση της δομής.

5. Ορίζουμε επιτροπή προγράμματος αποτελούμενη από αντίστοιχους φορείς (πχ ΚΕΔΚΕ-Ακαδημία-Πανεπιστήμια-ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ-ΕΣΗΕΑ, επιμελητήρια ΚΛΠ)

6. Καταργούμε τις εξωτερικές παραγωγές ή θεσπίζουμε αυστηρούς όρους ανάθεσης και αξιολόγησης και σε καμιά περίπτωση αυτό δεν αποτελεί δικαίωμα του προέδρου. +1 (έγκριση από το ΔΣ)

7. Ερευνούμε με ποιό τρόπο, από ποιούς ανθρώπους και με ποιό αντίτιμο έχει διοχετευθεί υλικό από το αρχείο της ΕΡΤ σε ιδιωτικούς σταθμούς. Ορίζουμε τιμοκατάλογο για την μίσθωση και χρήση τέτοιου υλικού και ρητή απαγόρευση κατοχής του από ιδιωτικούς φορείς.+1

8. Ορίζουμε πλαφόν στο κόστος αγοράς ταινιών και ξένων παραγωγών και στην συμμετοχή στις δημοπρασίες αθλητικών αγώνων ενώ θεσπίζεται αποκλειστικότητα στην μετάδοση διεθνών γεγονότων και δραστηριοτήτων των εθνικών ομάδων. Μου αρκεί ο παραπάνω όρος περί μη ελλείμματος

9. Το προσωπικό αμείβεται με βάση συλλογική κι όχι ατομικές συμβάσεις. Θεσπίζουμε ανώτατα όρια αλλά και αξιοπρεπη κατώτατα. Δεν μπορεί η ΕΡΤ να λειτουργεί εκτός του γενικού πλαισίου εργατικών σχέσεων. Νομίζω οτι αυτό είναι γενικότερο θέμα.

 

Αυτά τα λίγα και γενικά από έναν άσχετο που θεωρεί την ΕΡΤ κοινωνικό αγαθό που δεν αποτιμάται με οικονομικούς όρους.

 

Καλέ μου άνθρωπε... τώρα μάλιστα, υπάρχει μία βάση συζήτησης επί της ουσίας. Οι πρώτες παρατηρήσεις μου πάνω στο κειμενό σου.

 

Τώρα, το δύσκολο: πώς πιστεύεις ότι μπορεί να προχωρήσει μία τετοια διαπραγμάτευση με τη ΠΟΣΠΕΡΤ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1.  με έπιασε αναγούλα μόνο που σκέφτηκα πρόσωπα, γιατί να μη δούμε πώς το χειρίστηκαν σε άλλες χώρες? Σα γενική ιδέα συμφωνώ, τη σύνθεση θα τη βρούμε.

2. . +1

3. Αν προσθέσουμε και το ότι απαγορεύεται να είναι ελλειμματική, συμφωνώ!

4.  Πρώτα να αξιολογηθούν και μετά να κριθεί αν θα παραμείνουν, σε συνάρτηση με την αξιολόγηση της δομής.

5. '

6. ' +1 (έγκριση από το ΔΣ)

7. .......+1

8. ......... Μου αρκεί ο παραπάνω όρος περί μη ελλείμματος

9. ............. Δεν μπορεί η ΕΡΤ να λειτουργεί εκτός του γενικού πλαισίου εργατικών σχέσεων. Νομίζω οτι αυτό είναι γενικότερο θέμα.

 

Καλέ μου άνθρωπε... τώρα μάλιστα, υπάρχει μία βάση συζήτησης επί της ουσίας. Οι πρώτες παρατηρήσεις μου πάνω στο κειμενό σου.

 

Τώρα, το δύσκολο: πώς πιστεύεις ότι μπορεί να προχωρήσει μία τετοια διαπραγμάτευση με τη ΠΟΣΠΕΡΤ?

 

 

Δεν είμαι ειδικός και δεν είμαι αρμόδιος για εξειδικεύσεις.

Γενική ιδέα περιέγραψα........

Οι παρατηρήσεις πάνω στο κείμενο δε βοηθούν...

 

Λυπάμαι για την αναγούλα αλλά δεν βοηθά το διάλογο.  :)

Δεν αναφέρθηκα σε πρόσωπα αλλά ήθελα να τονίσω πως αφού μιλάμε για κοινωνικό αγαθό είναι αναγκαία η συμμετοχή της κοινωνίας στη διαχείρισή του. Αν κάποια πρόσωπα δεν είναι αρεστά λάβετε υπ' όψιν ότι είναι παροδική η ενασχόλησή τους και είναι στο χέρι μας με τη συμμετοχή μας να αναδείξουμε άλλα. Ο θεσμός όμως θα υπάρχει.

 

Διαφωνώ με την απαγόρευση του ελλειμματικού. Οχι ότι μου αρέσει να μην υπάρχει έλεγχος (αντιθέτως)  αλλά θεωρώ πως η επιβεβλημένη παρουσία της σε όλη την χώρα και η παραγωγή καταγραφή θεμάτων με τοπικό ενδιαφέρον άρα με περιορισμένο κοινό οδηγεί αναγκαστικά σε ελλειμματική λειτουργία. Γι αυτό πρόσθεσα την κρατική επιχορήγηση. Προ ετών (πολλών) είχα παρακολουθήσει στην ΕΡΤ μια παραγωγή για την τοπική διάλεκτο (δεν είναι ακριβώς τέτοια αλλά ας την πώ έτσι) μια περιοχής της κεντρικής Ελλάδας βασισμένη σε σφυρίγματα. Θεωρώ άξια λόγου την παραγωγή αλλά δεν νομίζω ότι κάλυψε το κόστος της λόγω περιορισμένου κοινού. Όμως ήταν μια αποτύπωση ενός "πολιτισμού" που χάνεται. Δεν θα ήθελα να μην έχει γίνει.

Επίσης υποθέτω πως τα μουσικά σύνολα είναι μάλλον ελλειμματικές δραστηριότητες.

Δεν έχουν μεγάλο κοινό, δεν κάνουν ανοιχτές συναυλίες με εισιτήριο, αλλά τα βρίσκω απαραίτητα.

 

 

Η αξιολόγηση μπορεί να γίνει με την ΕΡΤ σε λειτουργία από τη νέα διοίκηση που περιγράφω. Δεν εμπιστεύομαι την κυβέρνηση γι αυτό.

 

Το γενικό πλαίσιο εργασιακών σχέσεων παρόλο που βρίσκεται εκτός του συντάγματος κι εκτός του ευρωπαϊκού κεκτημένου όσον αφορά στα εργασιακά δικαιώματα δεν έχει φτάσει ακόμη  στο σημείο της ρητής απαγόρευσης των συλλογικών συμβάσεων.

Συνεπώς δεν προτείνω κάτι εκτός.  Αν και κατά βάση ως εργαζόμενος προτείνω την επαναφορά του σε σύγχρονα πλαίσια αντί του μεσαίωνα που κινείται σήμερα. Δεν θέλω να επεκταθώ στο παρόν θέμα περισσότερο.

Καλό απόγευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χάθηκε όλος ο πολιτισμός μας με το κλείσιμο της ΕΡΤ… αλλά ένα κομμάτι του.

 

Ο υπόλοιπος πολιτισμός μας έχει χαθεί εδώ και χρόνια…

Έχει χαθεί από τότε που αφήσαμε πίσω τις παραδόσεις και την ελληνική παιδεία μας. Από τότε που αφήσαμε τους πολιτικούς να μας κλέψουν τον ιδρώτα της ζωής μας, τα όνειρα μας αλλά και των παιδιών μας και να κυβερνούν με γνώμονα το παραγέμισμα της τσέπης τους.

 

........................

(Aπό το ίντερνετ)

 

 

Με όλο το σεβασμό συναδέλφισσα επιτρέψτε μου να σημειώσω πως πρέπει να προσέχετε τις λεπτομέρειες σε όσα διαβάζετε στο internet

 

Με την φράση "αφήσαμε τους πολιτικούς" στρέφεστε εναντίον όλων των πολιτικών και τους χαρακτηρίζετε όλους κλέφτες του ιδρώτα μας κλπ.

 

Ως φυσική συνέπεια ο αναγνώστης μπορεί να σκεφτεί ότι πρέπει να τιμωρήσουμε τους πολιτικούς φέρνοντας στη θέση τους κάποιους άλλους.

 

Ποιούς;

 

Καλό είναι να προσέχετε και να αναφέρεστε στους συγκεκριμένους πολιτικούς από τους οποίους έχετε παράπονα γιατί αυτονόητο είναι (θα πρέπει να είναι) πως εκτός από τα προβλήματα  στην πολιτική θα την αναζητήσουμε και τη λύση.

 

τα σέβη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλο το σεβασμό συναδέλφισσα επιτρέψτε μου να σημειώσω πως πρέπει να προσέχετε τις λεπτομέρειες σε όσα διαβάζετε στο internet

 

Με την φράση "αφήσαμε τους πολιτικούς" στρέφεστε εναντίον όλων των πολιτικών και τους χαρακτηρίζετε όλους κλέφτες του ιδρώτα μας κλπ.

 

Ως φυσική συνέπεια ο αναγνώστης μπορεί να σκεφτεί ότι πρέπει να τιμωρήσουμε τους πολιτικούς φέρνοντας στη θέση τους κάποιους άλλους.

 

Ποιούς;

 

Καλό είναι να προσέχετε και να αναφέρεστε στους συγκεκριμένους πολιτικούς από τους οποίους έχετε παράπονα γιατί αυτονόητο είναι (θα πρέπει να είναι) πως εκτός από τα προβλήματα  στην πολιτική θα την αναζητήσουμε και τη λύση.

 

τα σέβη μου

 

 

Συνάδελφε καλησπέρα,

 

Αυτό είναι ένα κείμενο που βρήκα στο ιντερνετ και το ανέβασα εδώ χωρίς καμία τροποποίηση λόγω σεβασμού προς αυτόν που το έγραψε.

 

Επειδή όμως έχετε απόλυτο δίκιο και συμφωνώ μαζί σας, επιτρέψτε μου να διορθώσω.

 

Σύμφωνα λοιπόν με την δική μου άποψη δεν είναι όλοι οι πολιτικοί ίδιοι. Επίσης δεν είναι και οι 300 ίδιοι όπως αναφέρουν κάποιοι.

Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που είναι πραγματικά άξιοι να κυβερνήσουν αυτόν τον τόπο και που έχουν καλό σκοπό για ότι κάνουν.

 

Διορθώνω λοιπόν:

 

Ο υπόλοιπος πολιτισμός μας έχει χαθεί εδώ και χρόνια…

Έχει χαθεί από τότε που αφήσαμε πίσω τις παραδόσεις και την ελληνική παιδεία μας.

 

Από τότε που αφήσαμε τους πολιτικούς των πρώην κυβερνήσεων και της τρικομματικής πλέον κυβέρνησης

να μας κλέψουν τον ιδρώτα της ζωής μας, τα όνειρα μας αλλά και των παιδιών μας και να κυβερνούν με γνώμονα το παραγέμισμα της τσέπης τους.

 

 

Υ.Γ.Άλλωστε έχω εκφράσει πολλές φορές την γνώμη μου και από εκεί φαίνεται ξεκάθαρα πως δεν τους θεωρώ όλους ίδιους.

 

Με εκτίμηση,

Μαρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ... κακώς έγινε οτι έγινε .

Ηταν περα για περα λάθος ο τρόπος που διάλεξαν να κλείσουν την ΕΡΤ

Δεν είναι δυνατόν , να πας στο μαγαζί σου , ενα πρωί και να λες στους εργατες σου , Κλεινουμε, παπαλα.

 

Απ την άλλη , έχει καταντήσει κουραστικό , να δηλώνουμε όλοι , συμπαράσταση στην ΕΡΤ, οι δημοσιογράφοι της ΕΡΤ, να λειτουργουν τους ρ/φ σταθμους της

λες κι ειναι τσιφλικι τους απ τη μια, λες κι ειμαστε σε χουντα απ την αλλη.Καταλαβετε το κι εγω το ιδιο θα κανα αν εχανα τη δουλεια μου, και μπορουσα να το κανω

 

Τόσα χρόνια κλείνουν οι επιχειρησεις , η μια πισω απ την άλλη. Εβγαζα μισθοδοσία για 500 άτομα , τώρα βγάζω για 100 , και πολλά λέω...

 

Κάθε μήνα , πλήρωνα ΦΠΑ 100 χιλ ευρώ , τώρα πληρώνω 10-20 χιλ ευρώ (για τους πελατες μου, μην παρεξηθουμε)

 

Τώρα μας πήρε ο πόνος για την ΕΡΤ,??? Τον λύκο τον βλέπαμε , τον ντορό του ΄ψαχναμε????(που λεγε κι η μακαριτισα η γιαγια μου)

Ξεχαστε τις ιδεολογιες , αριστεροστροφες και δεξιοστροφες, κεντρωες.

Εμεις σαν λογιστες τα βλεπουμε καθε μερα. 

ΞΕΚΟΛΑΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!!!!!!!!!!!

 

Κατεβαζετε ολοκληρα κειμενα , που χει γραψει καποιος αλλος , θεωρητικος του κωλου , απ το ΙΝΤΕΡΝΕΤ, λες και σεις

ειστε εξω απ το χορο, δεν τα βλεπεται , καθε μερα στο γραφειο σας?????

 

ΕΛΕΟΣ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεχώς κοντά σας, μόνο στην «ΝΕΡΙΤ»:

-Από τη θέση του ακροδεξιού, εκπομπή για οδηγούς.

-Κάθε Κυριακή ζωντανά η λειτουργιά από τη μονή Βατοπεδίου, με τον Θεόδωρο Ρουσόπουλο.

-»Έχεις λουκέτο» με τον Γ. Στουρνάρα. «Εχεις μπουκέτο» με τον Ηλια Κασιδιάρη.

-Ατίθασα πιάτα, εκπομπή μαγειρικής με τον Ευάγγελο Βενιζέλο.

-Εισαι πιο έξυπνος απο ένα δεκάχρονο;» – παρουσίαση Γιώργος Παπανδρέου

-Ναζί κανεις ή να μην ζει?

-»Το σκατό σας παξιμάδι» εκπομπή μαγειρικής.

-»Αγάπη μου συρρίκνωσα την λίστα», με τον Γιώργο Παπακωνσταντίνου.

-Σαν Τζήμερα

-»Πολύ σκληρός για να σηκωθεί» – Με τον Προκόπη Παυλόπουλο

-»Ο Αγών Μου», αθλητική εκπομπή.

-»Εντιμοι στρατηγοί και ταχματάρχες» – Πρώτη εκπομπή, αφιέρωμα Ντερτιλής. Παρουσιάζει ο Τάσος Τέλογλου.

-Κυριακή στην Αμυγδαλέζα.

-Το μινόρε της Χρυσής Αυγής.

-»Ψιλό γαζί, νεοναζί» (εκπομπή οικοκυρικών με τον Κασιδιάρη).

-»Καμιά Ντροπή», με τον Γιάννη Πρετεντέρη

-Στην κουζίνα με τον Πάγκαλο.

-Συγγρού 5-0.

-Το Καλαματιανό και η σχέση του με την Αρχαία Ελλάδα.

-Μουσική από την Ορχήστρα των Χρημάτων του Κωστή Χατζηδάκη.

-Κονσέρτο για πολυβόλα-Η εκπομπή εμψυχώνει τις ένοπλές μας δυνάμεις στον πόλεμο υπέρ των αλύτρωτων πατρίδων – Με την Ευγενία Μανωλίδου.

-Πρωϊνή-και μεσημεριανή και βραδυνή Μελέτη, με το Μιχάλη Χρυσοχοΐδη.

-Οι κηπουροί της ΝΕΡΙΤ.

-»Ευτυχισμένοι μαζί» με οικογένεια Μιχαλολιάκου

www.koutipandoras.gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καταστατικό, είναι νομοσχέδιο για διαβούλευση (εδώ)

 

Επειδή κάτι σκαμπάζουμε από καταστατικά, συνήθως δεν περιέχουν μεταβατικές διατάξεις που καταργούν νόμους.

 

 

Δεν είναι κακό όταν κάνουμε λάθος, να το αναγνωρίζουμε...

 

Τους καταργούν με άρθρα

 

Άρθρο 17

Καταργούμενες διατάξεις

α. Οι διατάξεις του ν. 1730/1987,

β. Η ΥΑ 8256/Ζ2/815/20.04.1989 (ΦΕΚ Β΄283) «Έγκριση του Γενικού Κανονισμού Προσωπικού της ΕΡΤ- Α.Ε, όπως ισχύει,

γ. H ΥΑ 22969/Ε1/4049/22.10.2001, (ΦΕΚ Β’ 1405) « Έγκριση Υπηρεσιακού Οργανισμού ΕΡΤ Α.Ε., όπως ισχύει,

δ. Κάθε διάταξη αντίθετη με τις διατάξεις του παρόντος

 

 

Όσο για τη διαβούλευση που λες, για βρές μου το link της διαβούλευσης να γράψω και εγώ. Γιατί αυτό που έβαλες μόνο διαβούλευση δεν είναι...Eνα  αρχείο Pdf ανοίγει....Οι διαβουλεύσεις είναι κάπως έτσι...

 

http://www.minpress.gr/minpress/index/currevents/prokirixeis_trexouses.htm

 

Τώρα γιατί γράψανε διαβούλευση ενώ δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, τι να σου πώ...Θα ρωτήσω τη Λίτσα Πατέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ... κακώς έγινε οτι έγινε .

Ηταν περα για περα λάθος ο τρόπος που διάλεξαν να κλείσουν την ΕΡΤ

Δεν είναι δυνατόν , να πας στο μαγαζί σου , ενα πρωί και να λες στους εργατες σου , Κλεινουμε, παπαλα.

 

Απ την άλλη , έχει καταντήσει κουραστικό , να δηλώνουμε όλοι , συμπαράσταση στην ΕΡΤ, οι δημοσιογράφοι της ΕΡΤ, να λειτουργουν τους ρ/φ σταθμους της

λες κι ειναι τσιφλικι τους απ τη μια, λες κι ειμαστε σε χουντα απ την αλλη.Καταλαβετε το κι εγω το ιδιο θα κανα αν εχανα τη δουλεια μου, και μπορουσα να το κανω

 

Τόσα χρόνια κλείνουν οι επιχειρησεις , η μια πισω απ την άλλη. Εβγαζα μισθοδοσία για 500 άτομα , τώρα βγάζω για 100 , και πολλά λέω...

 

Κάθε μήνα , πλήρωνα ΦΠΑ 100 χιλ ευρώ , τώρα πληρώνω 10-20 χιλ ευρώ (για τους πελατες μου, μην παρεξηθουμε)

 

Τώρα μας πήρε ο πόνος για την ΕΡΤ,??? Τον λύκο τον βλέπαμε , τον ντορό του ΄ψαχναμε????(που λεγε κι η μακαριτισα η γιαγια μου)

Ξεχαστε τις ιδεολογιες , αριστεροστροφες και δεξιοστροφες, κεντρωες.

Εμεις σαν λογιστες τα βλεπουμε καθε μερα. 

ΞΕΚΟΛΑΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!!!!!!!!!!!

 

Κατεβαζετε ολοκληρα κειμενα , που χει γραψει καποιος αλλος , θεωρητικος του κωλου , απ το ΙΝΤΕΡΝΕΤ, λες και σεις

ειστε εξω απ το χορο, δεν τα βλεπεται , καθε μερα στο γραφειο σας?????

 

ΕΛΕΟΣ !!!!

Αγαπητέ Parmenion ,

Το πρόβλημα μου εμένα δεν είναι βασικά η ΕΡΤ αλλά όλα τα ανταποδοτικά που πληρώνω.
Ούτε εγώ έβλεπα ΕΡΤ ούτε και πολύ τηλεόραση δεν σκέφτηκα ποτέ όμως να μην  πληρώσω το τελος γιατί έβλεπες εσύ ΕΡΤ .
Σε όλα τα δημόσια αγαθά ο εργοδότης είμαι εγώ, εσύ, ο δίπλα , ο παραδίπλα αρα θίγομαι προσωπικά όταν κάποιος αυθαίρετα καταργεί με το ετσι θελω  κάτι που μου ανήκει, το πληρώνω και δεν χρωστάω ,πετάει στον δρόμο παιδιά από παιδικούς σταθμούς βλέπε ΟΕΚ καταργεί επικουρικά κλπ....με την ίδια καραμέλα της εξυγίανσης .
Ποια εξυγίανση που θα χρυσοπληρώσουν αυτούς με τα σπασμένα συμβόλαια με υπαλλήλους που χρυσοπληρώνονταν και δεν πατούσαν το πόδι τους, και αυτά τα μάθαμε από το 2010 Τρια χρόνια αργότερα τι θα μου πουν ότι σε 2μηνες όλα θα είναι ΔΙΑΦΑΝΗ .
Στην ουσία η θιγόμενη είμαι εγώ και όχι η εκάστοτε εξουσία, και στην τελική αν σου δώσω το δικό μου χρήμα να το διαχειρίζεσαι και κάνεις κακοδιαχείριση δεν θα την πληρώσουν όλοι αλλά εσύ που δίνεις εντολές, ούτε θα κλείσει η επιχείρηση .
 
Ας θυμηθούμε ένα άρθρο από τα πολλά του 2010  .

 

 

http://christiannaloupa.wordpress.com/2010/02/23/%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CF%8D-%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%BF%CE%AF-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CF%81/

 

Ευχαριστω,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμεση επανέναρξη της λειτουργίας της ΕΡΤ, βάσει του άρθρου 15 του Συντάγματος, επιβάλλει το Συμβούλιο της Επικρατείας, κρίνοντας ότι υπάρχει νομική βάση στο αίτημα των εργαζομένων ώστε να χορηγηθεί προσωρινή διαταγή όσον αφορά την κοινή Υπουργική Απόφαση, υπέρ της ΠΟΣΠΕΡΤ, μέχρι την εκδίκαση της κύριας προσφυγής το Σεπτέμβριο.

Δηλαδή, η απόφαση του ΣτΕ αναστέλλει την παύση λειτουργίας της ΕΡΤ μέχρι τη δημιουργία του νέου οργανισμού και αναθέτει στους αρμόδιους υπουργούς Κεδίκογλου και Στουρνάρα να διασφαλίσουν τη λειτουργία της.

Παράλληλα, η απόφαση μπαίνει και στο εργασιακό κομμάτι της υπόθεσης, αναφέροντας ότι δεν μπορούν να καταγγελθούν συμβάσεις εργαζομένων και να αποζημιωθούν πριν εκδοθεί η απόφαση για την αίτηση αναστολής τον Σεπτέμβριο.

 

Πηγή:in.gr

 

 

φαίνεται ότι την σκαπούλαρε προσωρινά η τρικομματική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

φαίνεται ότι την σκαπούλαρε προσωρινά η τρικομματική...

 

Προσωρινά (δεν του έκατσε του κ.Σαμαρά ...) ......

Αφού έπεσε σύρμα από έξω ....

 

Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε τις κωλοτούμπες ......

 

Πως το είπε ο Παρτσακλάκης χθες ..... Δεν έχουμε επαγγελματική ταυτότητα ηθοποιού , 10 εκ. Έλληνες μπορούν να δηλώσουν ηθοποιοι , βέβαια μας τρώνε και τη δουλεία οι πολιτικοί που είναι εξάιρετικοό ηθοποιοί ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους καταργούν με άρθρα

 

 

Όσο για τη διαβούλευση που λες, για βρές μου το link της διαβούλευσης να γράψω και εγώ. Γιατί αυτό που έβαλες μόνο διαβούλευση δεν είναι...Eνα  αρχείο Pdf ανοίγει....Οι διαβουλεύσεις είναι κάπως έτσι...

 

http://www.minpress.gr/minpress/index/currevents/prokirixeis_trexouses.htm

 

Τώρα γιατί γράψανε διαβούλευση ενώ δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, τι να σου πώ...Θα ρωτήσω τη Λίτσα Πατέρα...

 

Εντάξει, τα παρατάω... είναι καταστατικό και όχι διαβούλευση.

 

Πρόκειται για το πρώτο καταστατικό που θεωρεί τον εαυτό του νόμο:

 

Άρθρο 16
 
Μεταβατικές διατάξεις
 
 
1. Κατά την πρώτη εφαρμογή του νόμου, η συγκρότηση του Εποπτικού Συμβουλίου
 
γίνεται από τα εξής μέλη:
...
 

 

Καταργεί διατάξεις άλλων νόμων και υπουργικές αποφάσεις

 

Άρθρο 17
 
Καταργούμενες διατάξεις
 
 
α. Οι διατάξεις του ν. 1730/1987,
 
β.Η ΥΑ 8256/Ζ2/815/20.04.1989 (ΦΕΚ Β ́283) «Έγκριση του Γενικού Κανονισμού
Προσωπικού της ΕΡΤ Α.Ε,όπως ισχύει,
 
γ.H ΥΑ 22969/Ε1/4049/22.10.2001,(ΦΕΚ Β’ 1405) « Έγκριση Υπηρεσιακού Οργανισμού ΕΡΤΑ.Ε.όπως ισχύει,
 

 

Και έχει τον τίτλο "Νομοσχέδιο για τη Νέα Ελληνική Ραδιοφωνία, Ιντερνετ και Τηλεόραση: Διαβούλευση"

 

 

Συγνώμη για το λάθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωρινά (δεν του έκατσε του κ.Σαμαρά ...) ......

Αφού έπεσε σύρμα από έξω ....

 

Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε τις κωλοτούμπες ......

 

Πως το είπε ο Παρτσακλάκης χθες ..... Δεν έχουμε επαγγελματική ταυτότητα ηθοποιού , 10 εκ. Έλληνες μπορούν να δηλώσουν ηθοποιοι , βέβαια μας τρώνε και τη δουλεία οι πολιτικοί που είναι εξάιρετικοό ηθοποιοί ......

Πρώτα-πρώτα βολεύει τους "παραστάτες" της κυβερνητικής τρόϊκα η ακύρωση της απόφασης για την "μαύρη" οθόνη . "Εμείς επιμείναμε , ή ΕΡΤ ή Εκλογές ! Δικαιωθήκαμε και ανοίγει πάλι η οθόνη."  Και έτσι παραμένουν στην "συγκυβέρνηση" τρομάρα τους, τηρώντας και την ανένδοτη στάση τους. Από την άλλη ο κ.Σαμαράς, τους έκλεισε το μάτι και κάνει πίσω στο "μαύρο" διατηρώντας  αυτό που επεδίωξε :Το ξεπούλημα των συχνοτήτων  στα ιδιωτικά συμφέροντα και τον περιορισμό της "νέας" ΕΡΤ (λέγε με ΝΕΡΙΤ) σε κάποια γωνιά του τηλεοπτικού ορίζοντα.

Ετσι όλα καλά και όμορφα με την σολομώντεια λύση της αναστολής μεν (της κατάφωρης παραβίασης του Συντάγματος) της διάλυσης δε της δημόσιας, αν και εν πολλαίς αμαρτίες περιπεσούσης, ΕΡΤ! Γιατί ακριβώς αυτή ήταν η αναμενόμενη απόφαση, που προκάλεσε στεναγμούς ανακούφισης στα ιδιωτικά κανάλια και στο μέγαρο Μαξίμου... 

Και για την ταμπακιέρα (κατάλυση της δημοκρατικής λειτουργίας των θεσμών) ουδείς λόγος. 

Μέχρι την επόμενη Π.Ν.Π. που θα καταργήσει τις υπόλοιπες (αν υπάρχουν) δημοκρατικές ελευθερίες...

Με τις υγείες μας και να χαιρόμαστε την κατ΄εντολή της Ευρωπ. Ενωσης, τρικομματική κυβέρνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον η επόμενη ημέρα στην ΕΡΤ. Κυρίως απ' το αν θα γυρίσει στην προτερα κατάσταση (κρατική) ή θα παραμείνει (δημόσια) όπως τη γνωρίσαμε αυτές τις μέρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΣΗΜΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

 

http://www.youtube.com/watch?v=YwbkdHa_pcE&feature=player_embedded

 

Βασικοί Συντελεστές:

Σενάριο, Σκηνοθεσία: Γιώργος Αυγερόπουλος

Διεύθυνση Παραγωγής: Αναστασία Σκουμπρή

Εικόνα: Γιάννης Αυγερόπουλος, Άννα Πρόκου

Μουσική: Γιάννης Παξεβάνης

Μοντάζ: Άννα Πρόκου, Βασίλης Μάγκος

Δημοσιογραφική Έρευνα: Γεωργία Ανάγνου, Αχιλλέας Κουρεμένος, Ανδρέας Βάγιας

Παραγωγή: Small Planet Documentary Production House smallplanet.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δημοκρατία των ερμηνευτικών ή ερμηνεύοντας τη δημοκρατία...

 

 

 

Νέες διευκρινήσεις από το ΣτΕ για την απόφαση περί ΕΡΤ

 

Νομικά αλλά και πρακτικά προβλήματα, ανέκυψαν από τη χθεσινή προσωρινή διαταγή του προέδρου του Συμβουλίου της Επικρατείας Κων. Μενουδάκου για τη μερική άρση του κλεισίματος της ΕΡΤ Α.Ε.

 

Σήμερα, από πλευράς του Ανωτάτου Ακυρωτικού Δικαστηρίου δόθηκαν ορισμένες εξηγήσεις - ερμηνείες για την επίμαχη προσωρινή διαταγή του κ. Μενουδάκου.

Κατ' αρχάς επισημάνθηκε ότι ο υπουργός Οικονομικών Γιαν. Στουρνάρας και ο υφυπουργός στον πρωθυπουργό Σιμ. Κεδίκογλου θα πρέπει άμεσα να ορίσουν το προσωπικό για την προσωρινή λειτουργία της κρατικής τηλεόρασης. Το προσωπικό αυτό (που θα έχει κατά έναν τρόπο τη μορφή προσωπικού ασφαλείας) θα προσληφθεί με σύμβαση έργου ή με σύμβαση ορισμένου χρόνου. Το αν αυτό το προσωπικό θα προέρχεται από το απολυμένο προσωπικό της ΕΡΤ, ή από άλλες επιχειρήσεις του ιδιωτικού ή δημόσιου φορέα, αυτό θα καθοριστεί από τους δύο συναρμόδιους υπουργούς. Το προσωπικό αυτό θα λειτουργήσει την κρατική ραδιοτηλεόραση στο σύνολό της (ΝΕΤ-ΕΤ-ΕΡΤ 3, ραδιόφωνα, κ.λπ.).

Σημειώνεται ότι σύμφωνα με το άρθρο 3 τής από 11.6.2013 απόφασης των δύο υπουργών (που αφορά την κατάργηση της ΕΡΤ Α.Ε.), όλοι οι εργαζόμενοι από την ημερομηνία αυτή (11.6.2013) είναι απολυμένοι και, όπως είναι φυσικό, δεν θα τους καταβληθεί μισθός.

Παράλληλα, οι δύο υπουργοί θα πρέπει να ορίσουν και τον διαχειριστή της κρατικής ραδιοτηλεόρασης, ο οποίος θα «στρώσει τον δρόμο» για τη λειτουργία της νέας ΕΡΤ, όπως την προβλέπει το νομοσχέδιο, που έχει δοθεί στη δημοσιότητα.

Αυτός ο διαχειριστής, λοιπόν, θα κρίνει ποιος είναι ο αναγκαίος αριθμός προσωπικού (δημοσιογράφοι, τεχνικοί, διοικητικοί υπάλληλοι, κ.λπ.) για τη λειτουργία της νέας ΕΡΤ, ενώ θα καθορίσει και τον αριθμό και τα πρόσωπα που θα επαναπροσληφθούν, όπως και εκείνα που θα απολυθούν.

Επίσης, ξεκαθαρίστηκε ότι δεν προβλέπεται μέσα στην τρέχουσα εβδομάδα να εκδοθεί απόφαση της Ολομέλειας του ΣτΕ επί του αιτήματος της ΠΟΣΠΕΡΤ για την έκδοση απόφασης αναστολής. Πάντως, δεν αποκλείστηκε το ενδεχόμενο να εκδοθεί μέσα στην εβδομάδα απόφαση επί του αιτήματος της ΠΟΣΠΕΡΤ για έκδοση αναστολής, εάν προκύψουν νέα σημαντικά δεδομένα που ανατρέπουν τον σημερινό χάρτη στο ραδιομέγαρο της Αγίας Παρασκευής.

Για το γεγονός ότι δεν έχει επανέλθει ακόμα το σήμα της ΕΡΤ, διευκρινίστηκε ότι δεν προβλέπεται δικονομικά κάποια ενέργεια του κ. Μενουδάκου. Αντίθετα, όμως, μπορεί η ΠΟΣΠΕΡΤ να προσφύγει εγγράφως στον πρόεδρο του ΣτΕ για το επίμαχο ζήτημα, δηλαδή τη μη εκτέλεση της προσωρινής διαταγής του. Στην τελευταία αυτή περίπτωση θα εξετασθεί τι δικονομικές δυνατότητες έχει ο κ. Μενουδάκος για να κινηθεί, χωρίς να αποκλείεται και η εισαγγελική επίκληση.

Όμως, ορισμένοι σύμβουλοι Επικρατείας συνδύαζαν το άνοιγμα του σήματος της ΕΡΤ με την απόφαση των δύο συναρμοδίων υπουργών για την τοποθέτηση προσωπικού προσωρινής λειτουργίας της κρατικής τηλεόρασης. Μάλιστα, θεωρούσαν την καθυστέρηση της άρσης του «μαύρου» της ΕΡΤ δικαιολογημένη, καθώς, όπως έλεγαν αργά χθες το βράδυ, εκδόθηκε η προσωρινή διαταγή του κ. Μενουδάκου και δεν υπήρξε ο απαιτούμενος χρόνος.

Τέλος, οι δικαστές επανέλαβαν ότι η προσωρινή διαταγή του κ. Μενουδάκου δεν περιλαμβάνει τα τρία μουσικά σύνολα της ΕΡΤ και τους εργαζόμενους στο εβδομαδιαίο περιοδικό «Ραδιοτηλεόραση», καθώς η «τύχη τους» θα καθοριστεί από τον διαχειριστή, που θα οριστεί από τους δύο συναρμόδιους υπουργούς.

 

Πηγή: http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_18/06/2013_504641

 

 

 

Δεν αποκλείστηκε πάντως το ενδεχόμενο για έκδοση και νέας ερμηνευτικής...

 

 

Πάντως, δεν αποκλείστηκε το ενδεχόμενο να εκδοθεί μέσα στην εβδομάδα απόφαση επί του αιτήματος της ΠΟΣΠΕΡΤ για έκδοση αναστολής, εάν προκύψουν νέα σημαντικά δεδομένα που ανατρέπουν τον σημερινό χάρτη στο ραδιομέγαρο της Αγίας Παρασκευής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την άλλη μεριά Θεόφιλε σκέφτομαι και αυτούς που έσπευσαν να πανηγυρίσουν για την απόφαση του ΣτΕ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους 

 

η κυβέρνηση απέρριψε την συζήτηση της τροπολογία του ΚΚΕ για την πράξη νομοθετικού περιεχομένου για την ΕΡΤ 

 

ούτε καν συζήτηση 

 

οι δύο εταίροι της τρικομματικής κυβέρνησης εποίησαν την νήσσα (κοινώς μούγκα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Θεόφιλε, αν ανατρέξουμε στο πρώτο άρθρο του αναθεωρημένου Ελληνικού Συντάγματος διαβάζουμε ότι :

'Αρθρο 1: (Μορφή του πολιτεύματος)

1. Tο πολίτευμα της Eλλάδας είναι Προεδρευόμενη Kοινοβουλευτική Δημοκρατία.
2. Θεμέλιο του πολιτεύματος είναι η λαϊκή κυριαρχία.
3. Όλες οι εξουσίες πηγάζουν από το Λαό, υπάρχουν υπέρ αυτού και του Έθνους και ασκούνται όπως ορίζει το Σύνταγμα.

 

  Και αναλύοντάς το, προκύπτουν τα παρακάτω ερωτήματα :

1.- Πως γίνεται μια απόφαση υπουργού βαπτισμένη σαν Π.Ν.Π να παρακάμπτει το Κοινοβούλιο, δηλαδή τους εκλεγμένους από τον λαό αντιπροσώπους του;

2.- Όταν θεμέλιο του πολιτεύματος είναι η Λαϊκή Κυριαρχία, πως συμβαίνει να στερούμε με μια απλή διάταξη , ένα αγαθό όπως η ενημέρωση του Λαού;

3.- Για ποιες εξουσίες μιλάμε , ότι πηγάζουν από τον λαό, όταν ένας μη κοινοβουλευτικός (μη εκλεγμένος) υπουργός, δίνει εντολή και κατεβάζουν τους διακόπτες;

 

Αρα, δεν μιλάμε για κοινοβουλευτική δημοκρατία, αλλά για κάποια άλλη μορφή πολιτεύματος, που δεν μας παίρνει ο χώρος να αναλύσουμε, αφού όλη μέρα σήμερα , δεν ξέρω πόσοι συνταγματολόγοι και μη, διαφωνούν και ερμηνεύουν ο καθένας όπως θέλει μια απόφαση του Σ.τ.Ε. που ζητά κατεπείγουσα εφαρμογή, αλλά κανείς δεν την εφαρμόζει…

 

Να θυμηθούμε άραγε την Δημοκρατία της Βαϊμάρης, που καταλύθηκε, από αμφισβήτηση των ανεφάρμοστων αποφάσεών της;

Η, την Αθηναϊκή Δημοκρατία, που οι ολίγοι αποφάσιζαν για τους πολλούς, αν κρίνουμε από τον αριθμό αυτών που είχαν δικαίωμα ψήφου σε σχέση με το πλήθος των πολιτών που κατοικούσαν στην Αθήνα; Και, τουλάχιστον, τότε είχαν το προνόμιο του εξοστρακισμού των πολιτικών που αποτύγχαναν ή έχαναν την εμπιστοσύνη του εκλογικού σώματος.

 

Αλλά όλα αυτά που συμβαίνουν σήμερα, είναι ένα επικοινωνιακό παιχνίδι για να διασωθούν κάποιες πολιτικές παρατάξεις, που συμμετέχουν στην διακυβέρνηση της χώρας.  

 

Ποια είναι η λύση, λοιπόν; Εκλογές ή ανασχηματισμός ; Με τον ανασχηματισμό θα έχουμε ένα λίφτινγκ της κυβερνητικής παράταξης, που δεν θα δώσει καμιά άλλη λύση, εκτός από την πλήρη εκτέλεση των μνημονιακών υποχρεώσεων. Με τις εκλογές, δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι θα προκύψει μια αυτοδύναμη κυβέρνηση ή κάποιο καθαρά δημοκρατικό και φιλολαϊκό σχήμα, που θα αντισταθεί στις εντολές της Τρόϊκα.

 

Τι μένει πλέον ; Δεν είμαι σε θέση να απαντήσω γιατί θα πέσω στις διατάξεις του «φιλολαϊκού» αντιτρομοκρατικού νόμου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την άλλη μεριά Θεόφιλε σκέφτομαι και αυτούς που έσπευσαν να πανηγυρίσουν για την απόφαση του ΣτΕ 

 

Καλησπέρα Γιάννη.

 

Δεν είμαστε για πανηγυρισμούς αλλά για σκέψη και περισυλλογή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Θεόφιλε, αν ανατρέξουμε στο πρώτο άρθρο του αναθεωρημένου Ελληνικού Συντάγματος διαβάζουμε ότι :

2. Θεμέλιο του πολιτεύματος είναι  (ήταν) η λαϊκή κυριαρχία.

3. Όλες οι εξουσίες πηγάζουν από το Λαό (πήγαζαν από τους πολίτες), υπάρχουν υπέρ αυτού και του Έθνους (της πόλης) και ασκούνται όπως ορίζει το Σύνταγμα (όπως όριζαν οι νόμοι της πολιτείας, καθώς δηλαδή έδοξε τη βουλή και τω δήμω)

 

  Και αναλύοντάς το, προκύπτουν τα παρακάτω ερωτήματα :

 

Να θυμηθούμε άραγε την Δημοκρατία της Βαϊμάρης, που καταλύθηκε, από αμφισβήτηση των ανεφάρμοστων αποφάσεών της;

 

Η, την Αθηναϊκή Δημοκρατία, που οι ολίγοι αποφάσιζαν για τους πολλούς, αν κρίνουμε από τον αριθμό αυτών που είχαν δικαίωμα ψήφου σε σχέση με το πλήθος των πολιτών που κατοικούσαν στην Αθήνα;

(...)

 

Καλησπέρα Γιάννη,

 

Έγραψα και σε προηγούμενη δημοσίευσή μου σ' αυτό εδώ το θέμα, ότι εκείνο που κάνει την Αθηναϊκή δημοκρατία να ξεχωρίζει και να αποτελεί πρότυπο (σ' ό,τι θα μπορούσε να μας αφορά σε πολιτικό επίπεδο) είναι η ιδρυτική στιγμή.

 

Δηλαδή εκείνη η στιγμή που ένα πολιτικό σώμα αποφασίζει να πάρει τις τύχες της ζωής του, της μοίρας του στα χέρια του και να πει: εμείς, εδώ, τώρα, αποφασίζουμε να φτιάξουμε τη ζωή μας όπως τη θέλουμε, χωρίς παρεμβάσεις άλλων, ούτε ακόμη και αυτού του ίδιου του θεϊκού στοιχείου, ορίζοντας τους κανόνες που εμείς θα φτιάξουμε, και θα τους τηρούμε. Μια πράξη που δεν συνέβη ποτέ άλλοτε στο παρελθόν και που, πολύ αργότερα μόνο, ψήγματά της συναντάμε, ως ιδρυτικές στιγμές. Όπως συνέβη αρχικά στις κομμούνες (κοινότητες) του Παρισιού και αλλού. Πράγματα γνωστά, που δεν είναι του παρόντος.

 

Η ένστασή μου λοιπόν, έγκειται στην ένστασή σου περί Αθηναϊκής δημοκρατίας των ολίγων έναντι των πολλών (προφανώς θα αναφέρεσαι σ’ όσους δεν είχαν δικαίωμα ψήφου, στους σκλάβους, στις γυναίκες και σε όσους δεν ήταν Αθηναίοι πολίτες όπως περίοικοι κλπ...).

 

Οι ολίγοι λοιπόν αυτοί Αθηναίοι άνδρες ήσαν κάπου στις 30 με 40 χιλιάδες όπως μας πληροφορούν οι ιστορικοί της εποχής. Εκεί είναι λοιπόν που ετέθη το θέμα της ιδρυτικής στιγμής, με τα αποτελέσματά της που ακόμη και σήμερα είναι θαυμαστά.

 

Παρά τα όποια της προβλήματα η Αθηναϊκή δημοκρατία έχει να επιδείξει τουλάχιστον αυτό το γονιμοποιό σπέρμα της δημοκρατικής αρχής.

 

Είναι οι πολίτες των Αθηνών που αποφασίζουν ακόμα και για ζητήματα πολέμου, αναλαμβάνοντας και την ευθύνη των αποφάσεών τους (καλές ή κακές δεν έχει σημασία). Είναι οι πολίτες των Αθηνών που μέχρι και σήμερα τους θαυμάζουμε γι' αυτήν την πολιτική τους πράξη, δηλαδή το να πάρουν τις τύχες τους στα χέρια τους. Είναι οι πολίτες των Αθηνών η πόλη τους η Αθήνα. Ο Θουκυδίδης, λίγο πριν την ναυμαχία της Σαλαμίνος, όταν ήθελαν να σώσουν τις γυναίκες και τα παιδιά τους από τον Περσικό κίνδυνο, είπε χαρακτηριστικά: μπορούμε να πάμε την Αθήνα στην νότιο Ιταλία και να την ξαναστήσουμε, γιατί τι άλλο είναι η Αθήνα πέρα από τους πολίτες της.

Και ποιός το είπε αυτό, ένας Αθηναίος που γνώριζε καλά και αισθανόταν γηγενής. Κάτι που και ο Ισοκράτης μας βεβαιώνει λέγοντάς χαρακτηριστικά: "γιατί εμείς που κατοικούμε σ’ αυτήν την πόλη, δεν διώξαμε από δω τους κατοίκους ούτε τη βρήκαμε έρημη ούτε συγκεντρωθήκαμε πολλοί λαοί και ήλθαμε να την καταλάβουμε. Η καταγωγή μας είναι τόση καλή και γνήσια, ώστε η ίδια γη, στην οποία γεννηθήκαμε, βρίσκεται στην κατοχή μας χωρίς καμιά διακοπή". Κάτι που, εμείς οι σύγχρονοι, ξεχνάμε, λέγοντας πως Ελλάδα δεν είναι οι Έλληνες, αλλά κάτι άλλο αφηρημένο και απροσδιόριστο.

 

Να προσθέσω ακόμη πως έβλεπαν την πόλη τους ως ιερή και νοιάζονταν τόσο πολύ γι' αυτή την πόλη, ώστε είχαν καθήκον ιερό την συμμετοχή τους στα κοινά. Έφταναν μάλιστα στο σημείο όποιον δεν συμμετείχε στα δρώμενα να τον αποκαλούν ιδιώτη, που αποτελούσε βρισιά. Η Αγγλική λέξη idiot εξακολουθεί να αποτελεί βρισιά, δείχνοντας τον μη σκεπτόμενο, γιατί σκεπτόμενος πολίτης δεν θα μπορούσε να μην συμμετέχει στα κοινά της πόλης του, που αποτελούσε ό,τι πιο ιερό, την ίδια την θεότητα, για την ίδια τους την ύπαρξη. Δεν νοούνταν πόλη των Αθηναίων χωρίς πολίτες Αθηναίους. Η Αθήνα ήταν οι Αθηναίοι.

 

Η φιλοσοφία και η οπλιτική φάλαγγα βοήθησαν στην ανάπτυξη της δημοκρατίας στην Αθήνα, όπως και το γεγονός ότι ο θεσμός της δουλείας στην αρχαία Αθήνα δεν είχε καμιά σχέση με τη δουλεία σε άλλους λαούς, ή και σε άλλες εποχές. Μια ματιά στον Πλούτο του Αριστοφάνη, εκεί στις πρώτες σελίδες, αρκεί για να διαπιστώσει κανείς τη σχέση δούλου και αφέντη στην αρχαία Αθήνα.

 

Δεν θα επεκταθώ άλλο. Άλλωστε είναι τόσα πολλά αυτά που θα μπορούσαμε να πούμε και να γράψουμε.

Εκείνο όμως που προέχει είναι η ιδρυτική στιγμή για τον καθορισμό του πολιτικού σώματος που παίρνει τις τύχες στα χέρια του. Όπως το περιέγραψα στην αρχή αυτής εδώ της δημοσίευσης, που εκ των πραγμάτων θα αφήσει κάποιους απ’ έξω, αναλαμβάνοντας και την ευθύνη της πράξης αυτή, αλλά δεν γίνεται διαφορετικά. Το πολιτικό αυτό σώμα των πολιτών έθεσε όριο ηλικίας, εξαίρεσε τις γυναίκες κλπ. Δεν μπορούσε κάποιος για παράδειγμα που δεν μετείχε της προάσπισης της πόλεως να έχει πολιτικά δικαιώματα.

 

Συμμετοχική λοιπόν η δημοκρατία τους, όπως γίνεται ολοφάνερο μέσα από το καθώς έδοξε τη βουλή και τω δήμω... μέσω του οποίου ψηφίζονταν οι νόμοι και τηρούνταν για την λειτουργία της πόλης τους.

 

Εμείς, σήμερα, λειτουργούμε με το καθώς έδοξε τη Μέρκελ και τω Σόιμπλε...

 

Με κάθε σεβασμό, έτσι κάπως ασύνδετα όπως κύλισαν στη σκέψη μου, μ' αφορμή την δημοσίευσή σου. Να δειχθεί κατανόηση στα όποια ορθογραφικά και συντακτικά λάθη μου, λόγω πίεσης χρόνου, δηλώσεις γαρ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα περι δημοκρατίας στη χώρα αυτή έχουν πάει περίπατο προ πολλού δυστυχώς,,,,,,όπως και περί Εθνοσωτήρων κλπ...

Επειδή μετά τις Γερμανικές εκλογές, ουδεν λάθος θα αναγνωρίζεται , μετά την απομάκρυσνη από του ταμείου, θεωρώ, ότι δεν ήταν τυχαία η ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ της ΕΡΤ,,,,,,,

Προφανώς, για να μπορεί να ελέγχεται η κοινή γνώμη, πλήρως, σε αυτά που έρχονται και θα συμβούν. και ο σκοταδισμός, να επιβληθεί ανώδυνα ,στην στιγμή που θα επιλέξουν αυτοί , ......για όσους θα μείνουμε εδώ,,,,,

Διχασμένοι και διαιρεμένοι, δεν είναι δυνατόν τίποτε να αντιμετωπιστεί. Ειδικά σκεφτόμενος τα πρόσφατα της Κύπρου, αν μπλοκαριστεί το χρήμα μιαν όμορφη Παρασκευή, πόσο να αντέχαμε , μέχρι υποκλοπής μιάς ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΗΣ υπογραφής....

Ετσι απλά, μπορούν να ``στραγγαλίζεται`` η δημοκρατία, και να χάνεται η αξιοπρέπεια της ανθρώπινης ζωής......Ομως αναρωτιέμαι, οι`` ελεύθεροι ``πολιορκημένοι. γιατί μπορούσαν να αντέχουν σε πολιορκίες για πολύ καιρό στο παρελθόν?????????? Αραγε στα πειραματόζωα, ξέρουν πόσό αντέχουν χωρίς φαγητό,????????? γιατί τουλάχιστον θα έχουμε νερό,,,,,

Και χιλιάδες απολυμένοι στους δρόμους, θα φωνάζουν στους`` υπόλοιπους`` βολεμένους, για ένα πιάτο φαγητό?????

Οχι τελικά,,,,,,Η ΤΡΟΜΟΛΑΓΝΙΑ τους, και τα τερτίπια τους, δε θα περάσουν........ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ,ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ......

Πόσοι όμως το κοιτάζουν???????????? Με παρατάσεις ζούμε συνεχώς,,,,,,,,και η ``μαύρη τρύπα`` βαθαίνει διαρκώς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένοντας τους Βαρβάρους

 

-Τι περιμένουμε στην αγορά συναθροισμένοι;

Είναι οι βάρβαροι να φθάσουν σήμερα.

 

-Γιατί μέσα στην Σύγκλητο μιά τέτοια απραξία;

Τι κάθοντ' οι Συγκλητικοί και δεν νομοθετούνε;

 

-Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα.

Τι νόμους πια θα κάμουν οι Συγκλητικοί;

Οι βάρβαροι σαν έλθουν θα νομοθετήσουν.

 

-Γιατί ο αυτοκράτωρ μας τόσο πρωί σηκώθη,

και κάθεται στης πόλεως την πιο μεγάλη πύλη

στον θρόνο επάνω, επίσημος, φορώντας την κορώνα;

 

-Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα.

Κι ο αυτοκράτωρ περιμένει να δεχθεί

τον αρχηγό τους. Μάλιστα ετοίμασε

για να τον δώσει μια περγαμηνή. Εκεί

τον έγραψε τίτλους πολλούς κι ονόματα.

 

-Γιατί οι δυό μας ύπατοι κ' οι πραίτορες εβγήκαν

σήμερα με τες κόκκινες, τες κεντημένες τόγες·

γιατί βραχιόλια φόρεσαν με τόσους αμεθύστους,

και δαχτυλίδια με λαμπρά γυαλιστερά σμαράγδια·

γιατί να πιάσουν σήμερα πολύτιμα μπαστούνια

μ' ασήμια και μαλάματα έκτακτα σκαλισμένα;

 

Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα·

και τέτοια πράγματα θαμπόνουν τους βαρβάρους.

 

-Γιατί κ' οι άξιοι ρήτορες δεν έρχονται σαν πάντα

να βγάλουνε τους λόγους τους, να πούνε τα δικά τους;

 

Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα·

κι αυτοί βαριούντ' ευφράδειες και δημηγορίες.

 

-Γιατί ν' αρχίσει μονομιάς αυτή η ανησυχία

κ' η σύγχυσις. (Τα πρόσωπα τι σοβαρά που έγιναν).

Γιατί αδειάζουν γρήγορα οι δρόμοι κ' οι πλατέες,

κι όλοι γυρνούν στα σπίτια τους πολύ συλλογισμένοι;

 

Γιατί ενύχτωσε κ' οι βάρβαροι δεν ήλθαν.

Και μερικοί έφθασαν απ' τα σύνορα,

και είπανε πως βάρβαροι πια δεν υπάρχουν.

 

Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους.

Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μιά κάποια λύσις.

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης

 

http://cavafis.compupress.gr/kavgr_29.htm

 

 

 

 

 

Αυτά τα περι δημοκρατίας στη χώρα αυτή έχουν πάει περίπατο προ πολλού δυστυχώς,,,,,,

(...)

 

Δυστυχώς... και δυστυχώς γιατι ξεπερνώντας τις δημοκρατικές αρχές, καθώς αυτές θα μας ξεπερνούν με τη σειρά τους, ξεπερνάμε τον διάλογο και την δημοκρατική παιδεία... Και τότε δεν μας μένει παρά να αναμένουμε τους βαρβάρους... που εν προκειμένω και σε αντίθεση με τον ποιητή δεν ξέρω αν θα μπορούσαν Οι άνθρωποι αυτοί να ήσαν η μιά κάποια λύσις.

προσοχή μόνο γιατί

 

αυτοί βαριούντ' ευφράδειες και δημηγορίες.

 

 

Φιλικά, Θεόφιλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...