Προς το περιεχόμενο

Σταματά απόψε το σήμα της κρατικής ραδιοτηλεόρασης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καθόλου φανταστική είδηση Θεόφιλε. Ηδη συζητείται, ακόμη και στο νησί μου, η ιδιωτικοποίηση της παροχής του νερού. Διόλου απίθανο (...)

 

 

Και εδώ, Γιάννη και εδώ τα ίδια έχουμε, η ΕΥΑΘ πρόκειται να ιδιωτικοποιηθεί. Ελπίζω να μην γίνει τουλάχιστον όπως με την ΕΡΤ γιατί τότε θα πούμε το νερό νεράκι...!

 

Θυμάμαι πολιτικούς που συνέδεαν τις αυξήσεις στην ύδρευση με τα χιλιοστά βροχής που είχαν πέσει. Υπήρξαν, επίσης, και μια σειρά ενημερωτικών εκπομπών κλπ... στην προσπάθειά τους να πείσουν, σχετικά με το πόσο πολύτιμο αγαθό είναι το νερό (λες και δεν το ξέραμε...) καθώς και ότι ο επόμενος πόλεμος θα είναι για το νερό κλπ… κλπ… με απώτερο στόχο την αύξηση των τιμολογίων. Ακόμα και στα σχολικά βιβλία το πέρασαν... για να έχουν... επενδύοντας στο μέλλον, ανεκτικούς καταναλωτές.

 

Το τρελό είναι (αν είναι...) πως για το ξέπλυμα αυτό του εγκεφάλου μας, το "νερό" που χύσανε χωρίς φειδώ, μας το χρέωσαν κιόλας...

 

Δεν παραβλέπω την αντικειμενική παράμετρο του ζητήματος, πράγματι το νερό είναι πολύτιμο αγαθό. Ναι θα υπάρξει πρόβλημα στο άμεσο μέλλον με το νερό. Άλλο όμως αυτό και άλλο όλες αυτές οι παράμετροι που έχουν να κάνουν με την εκμετάλλευση αυτού του κοινωνικού αγαθού και όχι με την σωστή διαχείρισή του προς όφελος της κοινωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Σταχυολογώ κάποια λόγια για το θέμα της χειραγώγησης της δημοκρατίας,

 μέσω των ΜΜΕ.

Τα σχόλια δικά σας…

 

Το σύγχρονο κράτος μπορεί να επιβάλει τα σκληρότερα μέτρα στον πολίτη.

Μπορεί να κάνει τα πάντα, εκτός από το να διακόψει ένα σημαντικό

ποδοσφαιρικό αγώνα ή μια συναυλία ροκ.

……………………………………………………………………………………………………………………..

Πριν λίγα χρόνια ακόμη όποιος ήθελε να πάρει την πολιτική εξουσία σε μια χώρα δεν είχε παρά να αποχτήσει τον έλεγχο του στρατού και της αστυνομίας….σήμερα μια χώρα ανήκει σ’ αυτόν που ελέγχει τα μέσα ενημέρωσης.

Ουμπέρτο Έκο

 

Ο αγώνας του ανθρώπου ενάντια στη εξουσία είναι αγώνας  της μνήμης ενάντια στη λήθη.

Μ. Κούντερα

 

 «Όταν οι εργαζόμενοι κάνουν απεργία, οι μεγάλες εταιρείες δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν τη δύναμή τους, η οποία ξαφνικά εξαφανίζεται. Είναι πολύ σημαντικό να κατανοήσουμε τη δύναμη του λαού, που μοιάζει να μην έχει δύναμη, αλλά όταν οι άνθρωποι οργανωθούν, όταν πάψουν να υπακούουν, ξαφνικά αποκτούν δύναμη και τότε αρχίζουν να συμβαίνουν πράγματα. Τότε βλέπεις κυβερνήσεις να γκρεμίζονται, τυραννικά καθεστώτα να εξαφανίζονται»

(Χ. Ζιν, «από την ιστορία στην πράξη», εκδ. Αιώρα)

 

«Μας κλειδώνουν το μέλλον στα υπόγεια…Μα τίποτα δεν μας απαγορεύει! Κι αν είναι να ξαναρχίσουμε πάλι απ’ την αρχή να προτιμήσουμε, από τους συναινετικούς πολιτικούς και τους πολυλογάδες εθνοπατέρες,…από τους υπαλλήλους του εφικτού και τους ταχυδακτυλουργούς της έκτακτης ανάγκης, τους προφήτες της ΡΗΞΗΣ και τους κυνηγούς της ΟΥΤΟΠΙΑΣ»!

(Ανρί Μαλέρ, φιλόσοφος)

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

Και κλείνω με τα λόγια του Σεφέρη, που κάθε άλλο παρά «αριστερός» ήταν. Γράφτηκαν πριν από 45 χρόνια, αλλά δείτε πόσο επίκαιρα είναι .

Ευτυχώς για εκείνον δεν έζησε για να δει να επαληθεύονται τα λόγια της τελευταίας σειράς :

(η στίξη και η ορθογραφία είναι του πρωτότυπου)

 

Στις 28 Μαρτίου του ’69 συντάσσει και την επομένη δίνει στη δημοσιότητα τη «Δήλωση», μέσω του ΒΒC:

 

«Πάει καιρς πο πρα τν πόφαση ν κρατηθ ξω π τ πολιτικ το τόπου. Προσπάθησα λλοτε ν τ ξηγήσω. Ατ δ σημαίνει διόλου πς μο εναι διάφορη πολιτικ ζωή μας. τσι, π τ χρόνια κενα, ς τώρα τελευταα, παψα κατ κανόνα ν γγίζω τέτοια θέματα· ξάλλου τ σα δημοσίεψα ς τς ρχς το 1967 κα κατοπιν στάση μου - δν χω δημοσιέψει τίποτα στν λλάδα π τότε πο φιμώθηκε λευθερία - δειχναν, μο φαίνεται, ρκετ καθαρ τ σκέψη μου.

 

Μολατατα, μνες τώρα, ασθάνομαι μέσα μου κα γύρω μου, λοένα πι πιτακτικά, τ χρέος ν π να λόγο γι τ σημεριν κατάστασή μας. Μ λη τ δυνατ συντομία, ν τί θ λεγα:

 

Κλείνουν δυ χρόνια πο μς χει πιβληθε να καθεστς λωσδιόλου ντίθετο μ τ δεώδη γι τ ποα πολέμησε κόσμος μας κα τόσο περίλαμπρα λαός μας στν τελευταο παγκόσμιο πόλεμο. Εναι μία κατάσταση ποχρεωτικς νάρκης, που σες πνευματικς ξίες κατορθώσαμε ν κρατήσουμε ζωντανές, μ πόνους κα μ κόπους, πνε κι ατς ν καταποντιστον μέσα στ λώδη στεκούμενα νερά. Δ θ μο ταν δύσκολο ν καταλάβω πς τέτοιες ζημις δ λογαριάζουν πάρα πολ γι ρισμένους νθρώπους.

 

Δυστυχς δν πρόκειται μόνον γι᾿ ατ τν κίνδυνο. λοι πι τ διδάχτηκαν κα τ ξέρουν πς στς δικτατορικς καταστάσεις ρχ μπορε ν μοιάζει εκολη, μως τραγωδία περιμένει ναπότρεπτη στ τέλος. Τ δράμα ατο το τέλους μς βασανίζει, συνειδητ συνείδητα, πως στος παμπάλαιους χορος το Ασχύλου. σο μένει νωμαλία, τόσο προχωρε τ κακό.

 

Εμαι νας νθρωπος χωρς κανένα πολύτως πολιτικ δεσμ καί, μπορ ν τ π, μιλ χωρς φόβο κα χωρς πάθος. Βλέπω μπροστά μου τν γκρεμ που μς δηγε καταπίεση πο κάλυψε τν τόπο. Ατ νωμαλία πρέπει ν σταματήσει. Εναι θνικ πιταγή.

 

Τώρα ξαναγυρίζω στ σιωπή μου. Παρακαλ τ Θε ν μ μ φέρει λλη φορ σ παρόμοια νάγκη ν ξαναμιλήσω».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρθρο 16

Μεταβατικές διατάξεις

...

3. Οι μεταβιβάσεις των περιουσιακών στοιχείων της καταργηθείσας ΕΡΤ-Α.Ε. στην ΝΕΡΙΤ Α.Ε. απαλλάσσονται από κάθε φόρο, τέλος, εισφορά υπέρ οποιουδήποτε. Καμία φορολογική υποχρέωση δεν δημιουργείται σε βάρος της ΝΕΡΙΤ-Α.Ε.

 

Δηλαδή τι θέλεις στη διαβούλευση να σου επισυνάψει και την απογραφή?

 

 

 

Δεν είναι διαβούλευση. Είναι το καταστατικό της ΝΕΡΙΤ ΑΕ. Και επειδή κάτι σκαμπάζουμε από Α.Ε., όταν υπάρχει μεταβίβαση περιουσιακών στοιχείων πρέπει να αναφέρονται λεπτομερώς στο αρχικό καταστατικό.

Και ναι, όχι απλώς θέλω, απαιτώ ως πολίτης να τα αναφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική η ερώτηση της Σοφίας Σακοράφα για την ΕΡΤ, αποκαλύπτει μια πολύ βρώμικη υπόθεση

sofia-sakorafa-erotisi-stin-vouli-gia-tin-ert

Ποιός διέσυρε την Ελλάδα στους Κινέζους; Ένας λαός στον κόσμο έχει μείνει που να μας εκτιμά και τον εμπλέξατε σε ύποπτα παιχνιδάκια διασύροντας για άλλη μια φορά την Ελλάδα;

Αθήνα, 14 Ιουνίου 2013

ΕΡΩΤΗΣΗ

Προς τους :

Υφυπουργό στον Πρωθυπουργό Κο Σίμο Κεδίκογλου &

Οικονομικών Κο Ιωάννη Στουρνάρα

Θέμα: “Προσχηματική, υποκριτική και ύποπτη η σπουδή των Υπουργών να κλείσουν την ΕΡΤ Α.Ε. παραδίδοντας σε ιδιώτες καναλάρχες συμφωνίες και δικαιώματα προβολών με ζημιά της εταιρίας”

Την Τρίτη 11 Ιουνίου 2013 με “διαταγή” σας η δημόσια ραδιοτηλεόραση σίγησε.

Με την παύση εκπομπής σήματος, όμως, ακυρώθηκαν προγραμματισμένες εκπομπές αλλά

και συμβατικές υποχρεώσεις κάλυψης γεγονότων.

Παράλληλα ανεστάλησαν και όλες οι προγραμματισμένες ενέργειες προώθησης και υλοποίησης συνεργασιών.

Επειδή η τηλεόραση της ΕΡΤ είχε αγοράσει τα δικαιώματα προβολής των αγώνων μπάσκετ Α1 κατηγορίας για την ανάδειξη πρωταθλητή.

Επειδή στις 11 Ιουνίου θα προβάλλονταν ο αγώνας μεταξύ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ.

Επειδή είχαν ήδη κλειστεί διαφημίσεις ύψους 180.000 € με περιθώριο χρόνου να κλειστούν κι άλλες.

Επειδή την ίδια μέρα ήταν προγραμματισμένο να υπογραφεί συμφωνία συνεργασίας μεταξύ της ΕΡΤ Α.Ε. και της Κινεζικής CCTV για συμπαραγωγή ντοκιμαντέρ με θέμα τις ομορφιές της Ελλάδας με αφορμή το επιτυχημένο ντοκιμαντέρ “Glamorous Greece” που προβλήθηκε και ενθουσίασε τους Κινέζους κατά την διάρκεια του πρόσφατου ταξιδιού του Πρωθυπουργού εκεί.

Επειδή απαγορεύτηκε στα στελέχη της ΕΡΤ Α.Ε. να προσέλθουν για να υπογράψουν την συμφωνία.

Ερωτώνται οι κ. κ. Υπουργοί,

1. Ποιά είναι η συνολική οικονομική ζημία της ΕΡΤ Α.Ε. από την μη μετάδοση του αγώνα του Final 4 με δεδομένο ότι ήδη είχε κλειστεί συμφωνία διαφήμισης ύψους 180.000 € ;

2. Ποιός, με ποιό τρόπο και με ποιού Υπουργού την εξουσιοδότηση διαπραγματεύτηκε την συγκεκριμένη σύμβαση και προσδιόρισε, αν προσδιόρισε, το ύψος της όποιας αποζημίωσης;

3. Ποιός εισέπραξε το τίμημα της παραπάνω αποζημίωσης;

4. Ποιό ήταν το οικονομικό αντικείμενο της συμφωνίας μεταξύ της ΕΡΤ Α.Ε. και της CCTV.

5. Ποιός, με ποιούς όρους και υπό τον έλεγχο ποιού θα διαπραγματευτεί συγκεκριμένα την παραπάνω συμφωνία μετά το κλείσιμο της ΕΡΤ Α.Ε. καθώς επίσης και άλλες τρέχουσες συμβάσεις και συμφωνίες ;

ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Παρακαλώ να κατατεθούν για ενημέρωσή μου :

1. Η συμφωνία της αποζημίωσης για τα διαφημιστικά έσοδα από τις προγραμματισμένες προβολές των αγώνων του Final 4 και ειδικότερα του συγκεκριμένου αγώνα της Τρίτης 11 Ιουνίου.

2. Η εξουσιοδότηση με την οποία οι συναρμόδιοι Υπουργοί μεταβίβασαν την αρμοδιότητα διαπραγμάτευσης των εσόδων του διαφημιστικού χρόνου κατά την διάρκεια προβολής του συγκεκριμένου αγώνα του Final 4.

3. Τα πρακτικά που τηρήθηκαν από τα συμβαλλόμενα μέρη κατά τη διάρκεια των διαπραγματεύσεων μεταξύ της ΕΡΤ Α.Ε. Και της CCTV για την συμπαραγωγή ντοκιμαντέρ.

Η ερωτώσα Βουλευτής

______________

Σοφία Σακοράφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα αυτό θα λυθεί σύντομα αφού για κάθε νέα εγγραφή σε λίγο καιρό θα πρέπει να συμπληρωθεί και ένα μοναδικό στοιχείο για τον καθένα μας . Το ΑΦΜ.

Εχουμε και άλλες σκέψεις αλλά θα τις δείτε αργότερα...

 

Νομίζω Κώστα ότι θα πρέπει να ελεχθούν και τα παλαιά μέλη για διπλούς κωδικούς.

Και κάτι άλλο. Έχω παρατηρήσει ότι τελευταία έχουν αυξηθεί τα κρούσματα προσβλητικών και συκοφαντικών χαραχτηρισμών. Εδώ σε αυτό το θέμα μέλος χαραχτήρισε οχετούς τους ψυχικά ασθενείς και άλλες ομάδες ανθρώπων. Αν το διαβάσει κάποιος π.χ. από το Κέντρο Ψυχικής Υγιεινής, γεγονός καθόλου απίθανο αν λάβει κανείς υπόψιν του ότι ο κος Κυδωνάκης είναι και Μέλος του Δ.Σ., η ακόμα και συγγενής κάποιου ψυχικά ασθενή, δεν θα μπορούσε να μηνύσει το forum για συκοφαντική δυσφήμιση η και προσβολή; Μήπως με κάποιο τρόπο να γινόταν μία επισήμανση και υπενθύμιση στα μέλη για τους όρους χρήσης;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά χρειάζομαι μεγάλες ποσότητες "χρόνου". :)

 

...Και συμπληρώνω αγαπητή και μη εξαιρετέα Χρύσα: Αν χρειάζονται επιβεβαίωση και από εμένα για την προσφορά τους να το κάνω ευχαρίστως.

Πρώτος ευεργετημένος είμαι εγώ.

Η ερώτηση όμως είναι: Έχουν το ακαταλόγιστο;

ΧΡΥΣΑ μην ξεγελαστείς και κάνεις το λάθος. Κανείς δεν έχει το ακαταλόγιστο. Έχω σταμπάρει συγκεκριμένη ανάρτηση και θα με φέρεις σε πολύ δύσκολη θέση αν με υποχρεώσεις να την υποδείξω.


 

Απορώ συνάδελφε για πιο λόγο νόμισες πως αναφερόσουν σε εσένα; Ειλικρινά απορώ.

Πολλές φορές πάντως υπάρχουν περισσότερα πολιτικά ή κοινωνικά θέματα ανοικτά που απορώ αν μπήκα στο σωστό φόρουμ!!!

Υπάρχουν αρκετά φόρουμς που έχουν ένα θέμα με έναν γενικό τίτλο και μέσα σε αυτό σχολιάζει ο καθένας την επικαιρότητα με ότι αυτή περιλαμβάνει. Αυτό το θέμα φτάνει τις μερικές χιλιάδες σελίδων ΑΛΛΑ είναι μόνο 1 και στο εσωτερικό του υπάρχει ο σχολιασμός της επικαιρότητας από τους χρήστες.

Δεν με ενδιαφέρει αν είναι κλειστό ή ανοικτό στους επισκέπτες το θέμα. Με ενδιαφέρει όμως το φόρουμ να παραμείνει μόνο λογιστικό και όχι ΚΑΙ λογιστικό.

Παρ΄όλα αυτά δεν είναι τα πολλά θέματα που ενοχλούν. Είναι η τακτική που έχετε που όταν κάποιος έχει αντίθετη άποψη αμέσως φωνάζουμε τον πορτιέρη να τον πετάξει έξω. Δεν μπορεί να χρησιμοποιούμε την Δημοκρατία επιλεκτικά. Ο κανόνας πρέπει να υπάρχει και να ισχύει για όλους. Κάντε οικονομία δυνάμεων και μια προσπάθεια να το συνηθίσετε επειδή το 20% στις επόμενες εκλογές το έχουν στο τσεπάκι. Όχι λόγω δυνατοτήτων αλλά ως μια δημιουργημένη τεχνητή ετερότητα. Ένα πολιτικό σύστημα για να φανεί καλό πρέπει απαραίτητα να συγκριθεί με κάτι κακό.

Επειδή έχω την αίσθηση πως κάπου μεταξύ μας έχουμε μια συχνότητα ανοικτή σου γράφω τούτο:

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με το δημόσιο. Έχω όμως τεράστιο πρόβλημα με τον τρόπο λειτουργίας του.

Στάχτη και μπούρμπερη.

Διαβάζω αυτά που γράφετε, μερικά είναι πραγματικά δακρύβρεχτα και απορώ πως προέκυψε ως 60% άρνηση στον τρόπο χειρισμού για μια τηλεθέαση που ποτέ δεν είχε πάνω από 0% στο σύνολο; Το 0% δεν είναι τυχαίο. Αν θέλεις κάνε μια έρευνα και θα διαπιστώσεις ότι μόνο με ποδόσφαιρο ή με ... eurovision έπιανε το μαγαζί 20-30% τηλεθέαση. Αν κοιτάξεις σε συνηθισμένες μέρες ... δεν συμπεριλαμβάνεται στις μετρήσεις γιατί δεν φτάνουν τα δεκαδικά βρε συνάδελφε!!! Δεν είναι υποκριτικό;

Εκτός από την περίοδο των δηλώσεων δεν υπάρχει εκπομπή λόγου που να μην την παρακολουθήσω. Οπότε τι να πρωτοθυμηθώ; Άκουσον άκουσον 3 συντονιστές δημοσιογράφους μέχρι που έφυγε ο ένας και έμειναν αυτοί οι δυο; Πες μου ποιον θέλεις να δείς και θα σου πω ακριβώς την ημερομηνία που θα τον έχει καλεσμένο η Φλέσσα την επόμενη χρονιά!!! Αφού βρε συνάδελφε καλεί συνέχεια τους ίδιους λες και τους έχει γκόμενους. 

Θες μήπως να μιλήσουμε για την ΕΤ3; Θέλεις; Και γαμώ τα κανάλια. Το γράφω και το εννοώ με την σημασία που γνωρίζουν και δίνουν στο "γαμώ" οι άντρες. Χωρίς ακρότητες ενημέρωση, πρωϊνάδικο χωρίς κραυγές και ενημερωτικές εκμπομπές απ΄όπου μαθαίνεις ένα - δυό πράγματα. Είναι ελαφρώς ερασιτεχνικό στο στήσιμό του αλλά τίμιο και αξιόπιστο.

Ωστόσο ype ο καβγάς δεν γίνεται για τις 1000 απολύσεις που - κατά την γνώμη μου - πρέπει να γίνουν. Ο καβγάς γίνεται για τα εκατομμύρια των αναθέσεων που κοστίζουν οι εξωτερικές παραγωγές. 

Κατανοώ, καταλαβαίνω και αποδέχομαι αν θέλεις την μεγάλη ανάγκη που υποδεικνύει στην στρατηγική ανάπτυξης του κόμματος που υποστηρίζεις η απόκτηση ραδιοσυχνότητας. Όμως συνάδελφε ype ( αν θέλεις γράψε μου το όνομά σου για να μην αισθάνομαι ότι μιλάω σε ρομπότ ) το πραγματικό πρόβλημα είναι αλλού. Το έχω ξαναγράψει.

Με 8 χιλιάδες κυριακάτικα φύλλα δεν μπορείς να πας πουθενά!!!

Επίσης αντιλαμβάνομαι πως δεν έχουμε αποφύγει ( :) ) οριστικά τον κίνδυνο μιας τρίμησης ή οκτάμηνης ( ανάλογα πια χρονική περίοδο θα γίνουν οι εκλογές ) διακυβέρνησης από τον ενιαίο πια ΣΥΡΙΖΑ αλλά ως εισπράκτορας αρνητικών ψήφων δεν θα δημιουργήσετε ποτέ βάση παρά μόνο κινούμενη άμμο όσες συχνότητες κι αν αποκτήσετε.

 

Αν πραγματικά θέλετε να βγάλετε τον κόσμο στον δρόμο, αν πραγματικά θέλετε επανάσταση, αν έχετε τα άντερα τότε δοκιμάστε να κλείσετε το nickelodeon.


 

 

Συνεορτάζουσα συναλδέφισα αν σου πω πως έχεις δίκιο θα ικανοποιηθείς; Θα μπορούσε ο καθένας να αρκεστεί στην επαγγελματική διάσταση του φόρουμ. Όμως παραδίπλα δεν υπάρχει μόνο ο οχετός της πολιτικής που μπορεί να ενοχλεί κάποιους. Υπάρχουν και άλλοι οχετοί όπως ενδεικτικά των ψυχικά ασθενών, των μη συνηθισμένων σεξουαλικών προσανατολισμών, των θρησκευτικών ιδεοληψιών, διαφόρων άλλων τρομολάγνων κ.ο.κ. Που τελικά θα βάλεις το όριο; Ωστόσο θα σκεφτώ σοβαρά την σύστασή σου.

Όσο αφορά την δεύτερη ερώτησή σου θα ήθελα να σε ενημερώσω πως δεν υπάρχουν πολλές ειδησεογραφίες. Μάλλον είναι μόνο μία, μόνο που έχει πολλές οπτικές. Εξήγησα στο μεσαίο μήνυμά μου τους λόγους.

Παρ΄όλο που διακρίνω μια τάση για πικάρισμα γι΄αυτό θα σου γράψω πως την επόμενη φορά θα ήταν καλύτερα να με ρωτήσεις ευθέως.

Θα σου απαντήσω πάντως.

Μέχρι σχεδόν το 2000 δεν υπήρχε ηλεκτρονική εναλλακτική παρά μόνο το in.gr. Δεν βοηθούσαν και οι ταχύτητες του internet για να πας και πολύ μακριά. Σταδιακά μέχρι το 2002 είχα 5-6 "αγαπημένα" μεταξύ των οποίων και τον ριζοσπάστη, για να δώσω νόημα στην ερώτησή σου. Πάντα υπάρχει ο ριζοσπάστης. Ως πυξίδα. Για να γνωρίζω με ακρίβεια που είναι η αντίθετη κατεύθυνση. Κατόπιν υπήρξε ηλεκτρονικός πλουραλισμός που έφτασε μέχρι τα 22 αγαπημένα με το αλ τζαζίρα μέσα σε αυτά για να γνωρίζω μην συμβεί τίποτε στην Χώρα πρότυπό σας την Β. Κορέα ώστε να ειδοποιήσω εγκαίρως.

Τους τελευταίους 18 μήνες περίπου αναγκάστηκα να προσθέσω ως εικοστό τρίτο αγαπημένο στον φάκελο εφημερίδες την Αυγή.

Τι να κάνω ο έρμος; Ουδείς άσφαλτος.

Αγαπητέ καλησπέρα ,
 
Δεν είχα καμία διάθεση για πικάρισμα ούτε η ερώτηση μου ήταν πλάγια για να μάθω τις πολίτικες σου πεποιθήσεις .
Άλλα αφού εσύ με κατέταξε σε συγκεκριμένη ιδεολογία να σου απαντήσω.
Ναι με ενδιαφέρει όλοι οι άνθρωποι να είναι ίσοι ανα μεταξύ τους είτε είναι Έλληνες είτε αλλοδαποί.(δεν εννοώ οικονομικά)
Ναι με ενδιαφέρει να έχω παιδεία δημόσια.
Ναι με ενδιαφέρει να έχω υγεία δημόσια.
Ναι με ενδιαφέρει τους πόρους της Ελλάδας να τους εκμεταλλεύονται μόνο οι Έλληνες οι όσοι ζουν στην Ελλάδα .
 
Ναι για έμενα το αλλοδαπό παιδί που γεννιέται στην Ελλάδα είναι Έλληνας πολίτης (πριν πάρεις χάπι να σου το αιτιολογήσω) είναι ένας ΆΝΘΡΩΠΟΣ ο όποιος ζει στην Ελλάδα με τα έθιμα της συγκεκριμένης χώρας, την γλώσσα της, τον πολιτισμό της,Όπως το παιδί από Έλληνες γονείς που γεννιέται και ζει στην Αμερική δεν είναι Έλληνας πολίτης αλλά Αμερικανός Πολίτης
 
Ναι με ενδιαφέρει οι Οχετοί που αναφέρεις να έχουν την θέση που πρέπει στην δική μου κοινωνία ,να μην αντιμετωπίζονται ως οχετοί, άλλα ως ΆΝΘΡΩΠΟΙ που χρειάζονται ειδική μεταχείριση 'η βοήθεια, να ξέρεις ότι το περιθώριο έχει πιο ΈΝΤΙΜΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΊΣ ΑΝΘΡΏΠΟΥΣ από κάτι "ΑΝΘΡΏΠΟΥΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΆΣ". ΟΙ ΚΑΘΩΣΠΡΈΠΕΙ ΕΥΓΕΝΕΊΣ ΤΗΣ ΒΙΤΡΊΝΑΣ .
Ναι με ενδιαφέρει να μην καίει το σπίτι του γείτονα ούτε να ψηφίσει η κατσίκα του.
Ναι με ενδιαφέρει να σε υποστηρίξω όταν κάποιος σε αδικεί
Ναι μπορώ να ζήσω χωρίς το κινητό το έκανα πολλά χρόνια με επιτυχία.
Ναι μπορώ να κυκλοφορώ με yugo αντι για porσche και να έχω και ύφος Γκρέις Κέλι.
Ναι με ενδιαφέρει να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου.
Ναι με ενδιαφέρει να σε σεβαστώ σαν άνθρωπο ΙΣΌΤΙΜΟ ΜΟΥ.
Και πολλά άλλα ,
 
Ναι το ξέρω ότι τα παραπάνω που δεν άπτονται αποκλειστικά στην δική μου ευχέρεια δεν είναι εφικτά να εφαρμοστούν ειδικά στην δική μας κοινωνία ,όμως εμένα μ 'αρεσει το συννεφάκι μου και δεν θα κατέβω .
Aν τα παραπάνω με κατατάσσουν ως Αριστερή  ναι λοιπόν το παραδέχομαι ΕΊΜΑΙ.
 
Τώρα για την ειδησεογραφία ναι είναι μια ,άλλα πάντα στον έντυπο τύπο μου άρεσαν τα άρθρα με τα πολύ μικρά γράμματα στα περιθώρια των σελίδων..
 
Ευχαριστώ,
Ελένη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με ενδιαφέρει να μην καίει το σπίτι του γείτονα ούτε να ψηφίσει η κατσίκα του.Ψοφησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με ενδιαφέρει να μην καίει το σπίτι του γείτονα ούτε να ψηφίσει η κατσίκα του.Ψοφησει

Καλησπερα Τασο,

 

Ναι δεν βαζω τονους και χρησιμοποιω ορθογραφο  ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ αλλα και χωρις αυτο μπορω να ζησω. :D

 

Με Εκτιμηση,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα Ελενη ΔΕΝ βαζω τονους γιατι βαριεμαι και ΔΕΝ χρησιμοποιω ορθογραφο γιατι μπορω να ζησω και να καταλαβω και χωρις αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ Η δική μου θέση πάντως δεν αφορά μόνο την ΕΡΤ , αλλά το πόσο εύκολα μπορεί αύριο μεθαύριο με μία απλή ΠΝΠ πχ να μας πετάξει όλους από τα σπίτα μας ως  φοροφυγάδες .......

Προσυπογράφω....Ωστόσο μετά το κούρεμα της Κύπρου, πρέπει να πάψουμε πλέον να είμαστε απαθείς. γιατί στη σκακιέρα της Ευρώπης, αν αρχίσουν επανηλλημένα ηλεκτροσόκ, έχοντας χρησιμοποιήσει, ήδη τους ΕΛληνες, σα τα πειραματόζωα τα τρωκτικά ,θα μιλάμε πάλι για εξυγίανση  οικονομιών και όχι ΣΧΕΔΙΟ ενορχηστρωμένο, και θα ``φαγωνόμαστε`` στα φόρουμς μεταξύ μας, χωρίς να ξέρουμε, ΠΟΙΟΣ ΤΕΛΙΚΑ φταίει πραγματικά για όλα αυτά...

Το παρασκήνιο του χθεσινού κοψιματος του δορυφορικού σήματος της ΕΡΤ (ήρθε σε συνεννόηση με την EBU έκλεισε το στέλεχος της εταιρείας RRSAT) 

http://panosharitos.com/articles_det.asp?ID=795

 

"Θέλετε να σώσετε τη χώρα σας; Ξεπουλήστε την"»

 Στον Φρίντμαν επίσης αποδίδεται η θεωρία του δόγματος του σόκ ή θεραπείας σοκ που βασίζεται στην ιδέα ότι μια οικονομική κρίση  είναι η ευκαιρία για μεγάλες αλλαγές και μεταρρυθμίσεις σε ένα κράτος. Η επιτυχία της πολιτικής αυτής βασίζεται στο γεγονός ότι ο φόβος και οι ενοχές για τα αποτελέσματα της κρίσης ή της καταστροφής κάνει τους πολίτες ανεκτικούς και απαθείς σε επαναλαμβανόμενες αλλαγές και μεταρρυθμίσεις ακριβώς επειδή πιστεύουν ότι κάτι άλλο χειρότερο έρχεται................

 

Και ενώ συμβαίνουν όλα αυτά, η ύφεση βαθαίνει και το δημόσιο χρέος αντί να μειώνεται αυξάνει.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B1%CF%8C%CE%BC%CE%B9_%CE%9A%CE%BB%CE%AC%CE%B9%CE%BD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ συγνώμη, αλλά δεν κατάλαβα το νόημα της προστασίας του forum, δηλαδή πως και γιατί θα το προστατέψετε και ποια κείμενα ή μάλλον ποιο είδος κειμένων αφορά; FORUM είναι η ρωμαϊκή ονομασία της Αγοράς, της εκφοράς του ελεύθερου λόγου, που εσείς την τιμάτε εξαίρετα. Τώρα αν κατάλαβα καλά ζητάτε περιορισμό=λογοκρισία; Για αυτολογοκρισία συμφωνώ απόλυτα , αλλά όχι για λογοκρισία. Να εμποδισθεί η είσοδος κάθε άσχετου με το επάγγελμα, ναι, αλλά ο αποκλεισμός των μελών; Γιατί;

 

Γιάννη, σχετικά με την παράθεσή σου στη δημοσίευσή μου, να σου ξεκαθαρίσω ότι η προστασία του φόρουμ δεν έγκειται στη λογοκρισία των κειμένων. Αυτές οι πρακτικές δεν συνάδουν με τη φιλοσοφία του TaxHeaven και το έχουμε αποδείξει εμπράκτως νομίζω όλα αυτά τα χρόνια. Αυτό που με στενοχωρεί είναι πως σου πέρασε και μόνο η σκέψη απ΄το μυαλό ότι θα κάναμε κάτι τέτοιο, δηλαδή θα λογοκρίναμε τα κείμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, σχετικά με την παράθεσή σου στη δημοσίευσή μου, να σου ξεκαθαρίσω ότι η προστασία του φόρουμ δεν έγκειται στη λογοκρισία των κειμένων. Αυτές οι πρακτικές δεν συνάδουν με τη φιλοσοφία του TaxHeaven και το έχουμε αποδείξει εμπράκτως νομίζω όλα αυτά τα χρόνια. Αυτό που με στενοχωρεί είναι πως σου πέρασε και μόνο η σκέψη απ΄το μυαλό ότι θα κάναμε κάτι τέτοιο, δηλαδή θα λογοκρίναμε τα κείμενα.

Μα ήμουν σαφής Κώστα : Δεν κατάλαβα για τους περιορισμούς που και πως θα τεθούν και μίλησα για αυτολογοκρισία και όχι λογοκρισία, γιατί την ελευθερία του λόγου την τιμάτε εξαίρετα. Ούτε υπονοούμενα , ούτε αιχμές. Περιμένω και εγώ , όπως και πολλοί, φαντάζομαι , συνάδελφοι, για το τι θα γίνει από δω και πέρα. Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ήμουν σαφής Κώστα : Δεν κατάλαβα για τους περιορισμούς που και πως θα τεθούν και μίλησα για αυτολογοκρισία και όχι λογοκρισία, γιατί την ελευθερία του λόγου την τιμάτε εξαίρετα. Ούτε υπονοούμενα , ούτε αιχμές. Περιμένω και εγώ , όπως και πολλοί, φαντάζομαι , συνάδελφοι, για το τι θα γίνει από δω και πέρα. Φιλικά.

 

Γιάννη, στην αρχική σου δημοσίευση έγραψες και αυτό: "Τώρα αν κατάλαβα καλά ζητάτε περιορισμό=λογοκρισία;"  Πως συμπέρανες κάτι τέτοιο; Γράφεις "αν κατάλαβα καλά"  που σημαίνει ότι επεξεργάστηκες τη δημοσίευσή μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο διαβασε το ξανα , αλλα να εχεις βαλει στο νου σου οτι

απολυθηκες εσυ περισυ απο ιδιωτικη εταιρια, επειδη ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ( πιο συγκεκριμενα , οι πολιτικοι , δια ιδιον οφελος) δεν μπορουσε να πληρωσει τα κρατικα εξοδα που το ιδιο εχει -πελατειακα - δημιουργησει .

Σαν να εισαι απολυμενος απο περυσι και να το διαβαζεις...

και τα δικα σου παιδια να εχουν μετακομισει μαζι με εσενα απο περυσι

σε ενα σπιτι μικροτερο, χωρις ρευμα διοτι δεν μπορεις να το πληρωσεις αρα ουτε και την ΕΡΤ,

να φορανε τα ιδια ρουχα και παπουτσια ,

και να μην εχουν τη δυνατοτηττα να βγουν για εναν καφε.... ( ουτε δανεια ειχες ουτε χρωστουσες. Απλα εισαι 55 και ..δεν εχεις πλεον μισθο)

 

( Για να μην ασχοληθω με τα επιχειρηματα του τυπου  συγκρινω ενα πορτοκαλι με ενα τανκς)

ΜΕΤΑ διαβασε και αυτο    http://www.iefimerida.gr/news/110520/%CE%BB%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B2%CE%AC%CE%BD%CE%B7-%CF%84%CE%B9-%CE%AD%CE%B6%CE%B7%CF%83%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%81%CF%84-%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CF%83-%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AC-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CF%81%CF%85%CF%86%CE%AC-%CF%84%CE%B5%CF%86%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-, υπαρχει και η αλλη οπτικη...

 

Αυτο που θελω να πω ΞΑΝΑ, ειναι το "απο ποια σκοπια βλεπεις τα πραγματα.....

Τώρα το είδα...μα δε λέει κάτι διαφορετικό από αυτά που υποστηρίζουμε! Εκτός αν εγώ δεν έγινα κατανοητή

 

Καλημέρες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χάθηκε όλος ο πολιτισμός μας με το κλείσιμο της ΕΡΤ… αλλά ένα κομμάτι του.
 

Ο υπόλοιπος πολιτισμός μας έχει χαθεί εδώ και χρόνια…
Έχει χαθεί από τότε που αφήσαμε πίσω τις παραδόσεις και την ελληνική παιδεία μας. Από τότε που αφήσαμε τους πολιτικούς να μας κλέψουν τον ιδρώτα της ζωής μας, τα όνειρα μας αλλά και των παιδιών μας και να κυβερνούν με γνώμονα το παραγέμισμα της τσέπης τους.

 

Αναρωτιέσαι γιατί δε βγήκαν έξω όλοι οι Έλληνες να διαμαρτυρηθούν και μάλιστα μερικοί να χαίρονται με την απόφαση αυτή; Για ποιό λόγο να διαμαρτυρηθούν; Γνωρίζει η νεολαία μας τι εστί Χατζιδάκις; Χορν ; Μουσικά σύνολα; Τους μίλησε ποτέ κάποιος για έννοιες λεπτές και πολύτιμες, όπως ομοψυχία και Πατρίδα;
 

Νομίζεις πως γνωρίζουν τη σύνδεση τους με το παρελθόν που μας άφησε σα κληρονομιά ο Σολωμός, ο Ρίτσος, ο Σεφέρης και ο Καβάφης;

 

Μιλάς εσύ για πολιτισμό ενώ βλέπεις το 14χρονο παιδί σου να κρύβεται πίσω από ένα tablet, i-phone χωρίς να γνωρίζει ποιος είναι ο Σωκράτης , ο Αριστοτέλης κι ο Πλάτωνας και το αφήνεις ανενόχλητο..
 

Μιλάς εσύ για πολιτισμό που ενώ εδώ και 5 χρόνια δεν έβγαλες κουβέντα για τον άστεγο δίπλα σου, αυτόν που δεν είχε να φάει, αυτόν που δεν είχε να δώσει στην οικογένειά του αυτά που εσύ  θεωρείς αυτονόητα και τα έχεις δεδομένα για τη δικιά σου.
 

Μιλάς εσύ που για μουσική ακούς καψουροτράγουδα και ανόητα  μπουζούκια..
 

Μιλάς όταν η έννοια των… “γύρω σου”, είναι ο καφές και η παρέα που σε συνοδεύει στις εξόδους του ή σε συντροφεύει τα βράδια στη βεράντα σου.

 

Η ΕΡΤ έκλεισε και τώρα βλέπεις απλά το αποτέλεσμα των πράξεων που ανεχτήκαμε όλοι μας τόσα χρόνια..

Γιατί να υπάρχει η ΕΡΤ αφού ο πολιτισμός μας έχει πεθάνει…;
 

Είναι αναπόφευκτο και πρώτο αποτέλεσμα αυτών που δεν ήθελες να μάθεις ποτέ.

 

Ελληναρά μου. Δεν είναι τα ψέματα που σου είπαν ή οι αλήθειες που σου έκρυβαν! Είναι που δεν άνοιξες ποτέ τα μάτια για να βλέπεις γύρω σου… είναι που δε ψαχούλεψες ποτέ σου, που δεν αναρωτήθηκες τι είναι άραγε αυτό που σου σερβίρουν.

 

Βλέπεις πια ολοφάνερα τα σημάδια του βιασμού και ψάχνεις να βρεις τι έγινε. Ψάχνεις να μαζέψεις τα ερείπια σου, όταν ακόμα δεν έχεις καταλάβει πως κάποιοι άνθρωποι που εσύ ανεχόσουν έκαναν τον διπλανό σου να μη μπορεί να ζήσει κόβοντάς του ακόμα και τα 5 με 10 ευρώ.. Ναι και όμως μπορεί να τα χρειάζεται για ένα ψωμί και ένα γάλα παραπάνω, γιατί εσύ ο ίδιος ανέχτηκες να τον βλέπεις σε αυτή τη κατάσταση και να στηρίζεις αυτούς που μας σκοτώνουν…

… και τώρα εσύ ψάχνεις για πολιτισμό ενώ η φράση που κυριαρχεί δίπλα σου είναι “που θα δούμε τον αγώνα απόψε ρε μ@λ@@κ@;;;”

 

Δεν έσβησε ο πολιτισμός με το κλείσιμο της ΕΡΤ. O πολιτισμός μας έχει ξεθωριάσει επικίνδυνα από τη στιγμή που κάποιοι επέτρεπαν στον εαυτό τους να αναρριχώνται σαν ερπετά και να ζουν πάνω στις πλάτες των άλλων κι αυτοί οι άλλοι να έχουν καταπιεί το αμίλητο νερό. Ο πολιτισμός μας έχει σβήσει από τη στιγμή που έχουμε χάσει τα όρια και τη συναίσθηση. Ψηφίζεις ανθρώπους που εκπροσωπούν τη βία, γιατί αφήνεις και σε παραπλανούν δείχνοντας σου το ψεύτικο πρόσωπο τους. Κανένα δεν ακούς.. τίποτα δεν διαβάζεις.. κι αν διαβάζεις τα παίρνεις όλα στο χαβαλέ και δεν γίνονται αυτά.. κι έτσι το φίδι παίρνει μορφή και ξεδιπλώνεται και η χώρα δηλητηριάζεται όλο και πιο πολύ..

 

Με τα τελευταία γεγονότα προς στιγμήν πίστεψα πως ο κόσμος θα ξεσηκώνονταν… θα έβγαινε από την αδράνεια και θα έβλεπε πως το κλείσιμο της ΕΡΤ δεν είναι μόνο το τέλος μιας πολιτισμικής αξίας, δεν είναι οι 2.500 άνεργοι που προστέθηκαν στους ήδη υπάρχοντες, δεν είναι μόνο η ανικανότητα του κράτους να διαχειριστεί δημοκρατικά τα θέματα του και να μας παραχωρήσει αυτά που μας δικαιωματικά μας ανήκουν, δεν είναι μόνο η διχόνοια που θέλησαν να μας επιβάλουν για να πάψουμε να βλέπουμε καθαρά ο ένας τον άλλο, δεν είναι η διάρρηξη, το σπάσιμο του κοινωνικού ιστού, είναι η αρχή της σαπίλας που εμείς οι ίδιοι αφήσαμε να απλωθεί σε όλη τη χώρα και τώρα άρχισε να μας παίρνει η μπόχα!

 

Είναι η συνέπεια των δικών μας λαθών κι επίσης η συνέπεια της καθημερινής κι ασύστολης καταστροφής του πολιτισμού μας.. το χάσιμο των αρχών και αξιών μας..

 

Σήκω μωρέ και κοίταξε γύρω σου. Δεν βλέπεις ότι σε φιμώνουν, σε αφανίζουν και πως έρχεται η δική σου η σειρά Ελληναρά μου σε αυτό το ντόμινο της καταστροφής;

 

Ίσως σε συναντήσω κάπου εκεί έξω στο πλήθος των λαθών μας..του ψόφιου πια πολιτισμού μας..

 

Καληνύχτα ΕΡΤ..
Καληνύχτα Ελλάδα..
Καληνύχτα Πολιτισμέ …

 

Δύσκολα θα ξημερώσει ημέρα ξανά.

Τα κάναμε σκ@τά!

 

(Aπό το ίντερνετ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες



Ο ανήσυχος Σίμος


Σε μια αποστροφή τού χτεσινού κειμένου, χαρακτήρισα τον εκπρόσωπο της κυβέρνησης, τον Σίμο Κεδίκογλου, ως κάποιον που «δεν σπούδασε τίποτε» και συμπλήρωσα ότι κάποια στιγμή θα πω περισσότερα γι” αυτό. Ε, λοιπόν, αυτή η στιγμή είναι σήμερα. Ζοχαδιάστηκα τόσο από τις τελευταίες παρλαπίπες του ώστε πρέπει να ξεθυμάνω. Πλην, όμως, θα ξεθυμάνω με…ευγένεια.

Ας ξεκινήσουμε με μια ματιά στον επίσημο ιστοτόπο τού κυρίου Κεδίκογλου. Στην σελίδα «Ποιος είμαι», διαβάζουμε: «Σπούδασε Χημικός Μηχανικός στο Πετροχημικό Ινστιτούτο Γκούπκινα της Μόσχας και Διεθνείς σχέσεις, Departement Russe στο Institut des Langues et Civilisation Orientales στο Παρίσι. Μετεκπαιδεύτηκε στο International Professional Program, CNN στην Ατλάντα.Μιλάει άπταιστα Αγγλικά, Γαλλικά και Ρωσικά». Μια χαρά, ε; Αμ, δε!

Πρώτα-πρώτα, ινστιτούτο Γκούπκινα δεν υπάρχει! Τί υπάρχει; Ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά. Ο Ιβάν Μιχαήλοβιτς Γκούμπκιν (κι όχι Γκούπκιν) ήταν ένας διακεκριμένος ρώσσος γεωλόγος (με ειδίκευση στην γεωλογία τού πετρελαίου). Αυτού του λαμπρού επιστήμονα το όνομα έχει πάρει το «ρωσσικό κρατικό πανεπιστήμιο πετρελαίου και αερίου τού Γκούμπκιν» (κατά λέξη μετάφραση του: Российский государственный университет нефти и газа имени И. М. Губкина). Η υπογραμμισμένη λέξη διαβάζεται μεν «Γκούμπκινα» αλλά είναι σε γενική πτώση και σημαίνει «του Γκούμπκιν». Προφανώς, ο πολυσπουδαγμενος Σίμος (ο οποίος, μη ξεχνάμε, μιλάει άπταιστα την ρωσσικήν) δεν ξέρει (α) ότι σπούδασε σε πανεπιστήμιο κι όχι σε ινστιτούτο, (β) να προφέρει σωστά το όνομα του πανεπιστημίου όπου -υποτίθεται πως- σπούδασε και (γ) ότι αυτό το όνομα είναι σε γενική.

Πάμε παρακάτω. Τί δεν λέει στο βιογραφικό του ο Σίμος; Μα, το πότε σπούδασε σ” αυτό το πανεπιστήμιο. Αλλά πώς να το πει, αφού οι σπουδές στο Γκούμπκιν είναι πενταετείς κι αυτός έμεινε στην Μόσχα μόλις έναν χρόνο; Προσέξτε πώς το γράφει ο ίδιος: «σπούδασε χημικός μηχανικός». Πουθενά, όμως, δεν αναφέρει ότι είναι χημικός μηχανικός. Μια βόλτα πέρασε το παλληκάρι από την Μόσχα, έτσι, να δει πώς γίνεται. Αλλά δεν τον σήκωνε το κλίμα, όθεν ανεχώρησε για Παρίσι, όπου είναι πιο ζεστά.

Στο Παρίσι, λοιπόν, ο ανήσυχος Σίμος παράτησε τα μηχανιλίκια κι αποφάσισε να σπουδάσει διεθνείς σχέσεις. Αυτό δεν είναι κακό. Κακό είναι να ισχυρίζεσαι ότι τις σπούδασες στο Institut des Langues et Civilisation Orientales. Ας παραβλέψουμε ότι, εκτός από το «Γκούπκινα», ούτε τέτοιο πράγμα υπάρχει. Λέω να το παραβλέψουμε, επειδή υπάρχει «Institut national des langues et civilisations orientales» και προφανώς ο Σίμος ξέχασε ότι στο όνομα της σχολής του υπήρχαν ένα «national» κι ένα «s» στο τέλος τής λέξης civilisations. Διάολε, τόσα χρόνια έχουν περάσει, τί να σου κάνει ένα μυαλό;

Τέλος πάντων, ας συνεχίσουμε. Τί σόι πράγμα είναι αυτό το ινστιτούτο; Μα το λέει το όνομά του: «Εθνικό ινστιτούτο ανατολικών γλωσσών και πολιτισμών». Ο Σίμος ξεκαθαρίζει ότι παρακολούθησε το Departement Russe, δηλαδή το τμήμα που ασχολείται με την ρωσσική γλώσσα και τον ρωσσικό πολιτισμό. Τώρα, τί διάβολο «διεθνείς σχέσεις» σπούδασε ο κυβερνητικός μας εκπρόσωπος σε μια σχολή που διδάσκει γλώσσες και πολιτισμό, μόνον ο ίδιος ξέρει.

Εδώ που τα λέμε, βέβαια, είναι λογικό να ψιλομπερδεύεται ο Σίμος με το εν λόγω ινστιτούτο επειδή δεν πρέπει να πολυπάταγε το πόδι του σ” αυτό. Βλέπετε, εκεί στο Παρίσι, ο άνθρωπος είχε κι άλλη σοβαρή δουλειά να κάνει. Καθ” ότι ο Σίμος είχε την ατυχία να υπηρετήσει την στρατιωτική του θητεία στο Παρίσι! Για σκεφτείτε πόσο δύσκολο είναι να συνδυάσεις από τη μια σπουδές και μελέτη κι από την άλλη σκοπιά και αγγαρείες… Πώς να μορφωθείς με τέτοιες απάνθρωπες προϋποθέσεις;

Όμως, ο ανήσυχος Σίμος δεν βολεύτηκε ούτε μ” αυτές τις σπουδές. Πέρασε τον Ατλαντικό και πήγε για μετεκπαίδευση στο International Professional Program τού CNN. Τώρα, βέβαια, για να μιλάς περί «μετεκπαίδευσης», θα πρέπει να έχει προηγηθεί «εκπαίδευση» αλλά ας τον συχωρήσουμε, μιας και ξέρουμε ότι ο άνθρωπος έχει πρόβλημα με τα ελληνικά του. Αν αναρωτιέστε τι στα κομμάτια εκπαίδευση πήρε στο CNN, είναι απλό. Αρκεί να δείτε με πόση επιτυχία έκανε την γλάστρα στις εκπομπές τής Ρούλας Κορομηλά, μόλις επέστρεψε στην Ελλάδα με το…πτυχίο του! Οι κακές γλώσσες που ισχυρίζονται ότι ούτε αυτό θα έκανε αν δεν ήταν γυιος τού Βασίλη Κεδίκογλου (παλιού πασοκικού βουλευτή και υπουργού), είναι απλώς…κακές γλώσσες. Δίπλα στην Ρούλα, ο ανήσυχος και πολυσπουδαγμένος (αν και ποτέ δεν πήρε πτυχίο) Σίμος, βρήκε αυτό που έψαχνε και ησύχασε.

Τελικά, πρέπει να είμαστε η μόνη χώρα όπου ο κυβερνητικός εκπρόσωπος είναι πετροχημικός διεθνοσχεσίτης πανελίστας. Συνεπώς, θεωρώ ως απολύτως δικαιολογημένο το βαρύγδουπο ύφος, το οποίο χαρακτηρίζει το ύφος του, την περπατησιά του και τα λεγόμενά του. Τεφαρίκι βρήκε ο Σαμαράς, έτσι; Φτου του, μη τον ματιάσουμε!

 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που ξεκίνήσαμε την ποίηση:

 

Aπολείπειν ο θεός Aντώνιον

 

Σαν έξαφνα, ώρα μεσάνυχτ', ακουσθεί

αόρατος θίασος να περνά

με μουσικές εξαίσιες, με φωνές-

την τύχη σου που ενδίδει πια, τα έργα σου

που απέτυχαν, τα σχέδια της ζωής σου

που βγήκαν όλα πλάνες, μη ανωφέλετα θρηνήσεις.

Σαν έτοιμος από καιρό, σα θαρραλέος,

αποχαιρέτα την, την Aλεξάνδρεια που φεύγει.

Προ πάντων να μη γελασθείς, μην πεις πως ήταν

ένα όνειρο, πως απατήθηκεν η ακοή σου·

μάταιες ελπίδες τέτοιες μην καταδεχθείς.

Σαν έτοιμος από καιρό, σα θαρραλέος,

σαν που ταιριάζει σε που αξιώθηκες μια τέτοια πόλι,

πλησίασε σταθερά προς το παράθυρο,

κι άκουσε με συγκίνησιν, αλλ' όχι

με των δειλών τα παρακάλια και παράπονα,

ως τελευταία απόλαυσι τους ήχους,

τα εξαίσια όργανα του μυστικού θιάσου,

κι αποχαιρέτα την, την Aλεξάνδρεια που χάνεις  

 

Η άποψή μου στο blog μου:

http://aristeroschronographos.blogspot.com/2013/06/blog-post_11.html

το φίλο και συνάδελφο Λουκυ Λουκ δεν τον διαβάσατε καλά...!

 

διαβάστε τον με προσοχή γιατί ο Σαμαράς θα σας σαρώσει χωρίς να πάρετε χαμπάρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

διαβάστε τον με προσοχή γιατί ο Σαμαράς θα σας σαρώσει χωρίς να πάρετε χαμπάρι...

 

Θα μας τέτοιο τα αυτά (γιου νόυ γουάτ αη μιν σούγκαρ....)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι διαβούλευση. Είναι το καταστατικό της ΝΕΡΙΤ ΑΕ. Και επειδή κάτι σκαμπάζουμε από Α.Ε., όταν υπάρχει μεταβίβαση περιουσιακών στοιχείων πρέπει να αναφέρονται λεπτομερώς στο αρχικό καταστατικό.

Και ναι, όχι απλώς θέλω, απαιτώ ως πολίτης να τα αναφέρει.

 

Δεν είναι καταστατικό, είναι νομοσχέδιο για διαβούλευση (εδώ)

 

Επειδή κάτι σκαμπάζουμε από καταστατικά, συνήθως δεν περιέχουν μεταβατικές διατάξεις που καταργούν νόμους.

 

 

Δεν είναι κακό όταν κάνουμε λάθος, να το αναγνωρίζουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε πρωθυπουργέ,

 

Διάβασα με ιδιαίτερη προσήλωση το άρθρο σας στην εφημερίδα «Καθημερινή» και αναρωτήθηκα: Γιατί ξαφνικά γίνατε τόσο σκληρός με τα ίδια τα «παιδιά σας» στα οποία εδώ κι ένα χρόνο παραδώσατε, εν λευκώ, την ΕΡΤ;

 

Ρωτάτε κύριε πρωθυπουργέ: «Μπορείς να κάνεις μεταρρυθμίσεις χωρίς να ξεβολευτούν οι βολεμένοι»;

Υποθέτω ότι αναφέρεστε σε εκείνους που βολέψατε είτε εσείς ο ίδιος, είτε οι συνοδοιπόροι και εταίροι σας στην κυβέρνηση. Αναφέρεστε, προφανώς, στους 30 – αργόμισθους στην πλειοψηφία τους - ειδικούς συμβούλους και Προσωπικό Ειδικών Θέσεων, που διορίσατε στην ΕΡΤ, από την πρώτη κιόλας μέρα της ανάληψης των καθηκόντων σας.

Υποθέτω ότι αναφέρεστε στον κουμπάρο σας κ. Γιώργο Αντωνίου, τον οποίο διορίσατε με μηνιαίες αποδοχές 3.500 ευρώ το μήνα.

Υποθέτω ότι αναφέρεστε, επίσης, στον κουμπάρο του διευθυντή του Γραφείου Τύπου σας κ. Γιώργου Μουρούτη, τον κ. Μενέλαο Σεβαστιάδη, ο οποίος επίσης λαμβάνει 3.500 ευρώ το μήνα.

Υποθέτω ότι αναφέρεστε ακόμη στην συντοπίτισσα του υπουργού σας, αρμόδιου για τον Τύπο, κ. Σίμου Κεδίκογλου και υποψήφια – πότε με το ΠΑΣΟΚ και πότε με τη ΝΔ – κυρία Ματίνα Ρέτσα, που αμείβεται με 3.000 ευρώ το μήνα. Η εν λόγω κυρία ουδέποτε έχει εμφανιστεί στην ΕΡΤ, από την οποία πληρώνεται, και σηκώνει απλά, όποτε το καλέσεις, το προσωπικό κινητό τηλέφωνο του κ. Κεδίκογλου.

Υποθέτω ότι αναφέρεστε επίσης στον εκ Μεσσηνίας ορμόμενο - τυχαίο, άραγε; - κ. Σταύρο Οικονομόπουλο, ο οποίος αμείβεται με 3.500 ευρώ το μήνα.

Υποθέτω ότι αναφέρεστε στον, γυμναστή στο επάγγελμα, κ. Μανούσο Καμπανέλη, εξ Ευβοίας ορμόμενο – τυχαίο κι αυτό; – και κομματάρχη του κ. Κεδίκογλου, τον οποίο τοποθετήσατε διευθυντή του γραφείου του Διευθύνοντος Συμβούλου της ΕΡΤ με 3.500 ευρώ το μήνα. Κάποιος έπρεπε να είναι το «μάτι» και το «αυτί» του υπουργού στη Διοίκηση, προφανώς…

 

Ρωτάτε κύριε πρωθυπουργέ εάν «μπορείς να ζητάς από τον κόσμο να βλέπει να μένουν άθικτα γύρω του προπύργια αδιαφάνειας και διαφθοράς;».

Φαντάζομαι ότι αναφέρεστε στις καταγγελίες που έχουν κάνει συνάδελφοί μου, με την υπογραφή «Εργαζόμενοι ΕΡΤ», στον εισαγγελέα και τον Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης, για τα πεπραγμένα της Διοίκησης που εσείς τοποθετήσατε στην ΕΡΤ.

Φαντάζομαι αναφέρεστε στο 1 εκατομμύριο ευρώ το χρόνο που κόστιζε η εκπομπή «Μεσογείων 136» η οποία στήθηκε για να βρει βήμα έκφρασης η κυρία Ανθή Σαλαγκούδη (υποψήφια με τη ΝΔ και κόρη πρώην υπουργού του κόμματός σας). Αλλά, και για να βολευτούν και άλλα συγγενικά πρόσωπα στελεχών σας στην ΕΡΤ. Είναι τυχαίο ότι η νομική υπηρεσία της ΕΡΤ αρνείτο να υπογράψει τη σύμβαση με την εταιρία παραγωγής της εν λόγω εκπομπής καθώς έκρινε ότι ήταν «αποικιοκρατική» σε ό,τι αφορά τα συμφέροντα της δημόσιας τηλεόρασης; Συντάκτης της σύμβασης ήταν ο διευθυντής του γραφείου του Γενικού Διευθυντή Ενημέρωσης κ. Αιμίλιου Λιάτσου.

 

Λέτε κύριε πρωθυπουργέ ότι «ο Εισαγγελέας Διαφθοράς διέταξε έρευνα» και σύντομα «θα πέσουν οι μάσκες για την αμαρτωλή ΕΡΤ».

Αναφέρεστε προφανώς στην περίπτωση, π.χ., της εκπομπής «ΕΠΤΑ» την οποία ήδη ερευνά ο εισαγγελέας για πλαστοπροσωπία αρχισυντάκτη. Είναι η περίπτωση στην οποία ο κ. Λιάτσος είχε προσλάβει συνταξιούχο δημοσιογράφο –φίλο του, αλλά για να μη χάσει και τη σύνταξη στη σύμβαση εμφανιζόταν ως εργαζόμενος της ΕΡΤ ο γιος του, ο οποίος όμως τυγχάνει να είναι… φαντάρος.

Υποθέτω αναφέρεστε στην περίπτωση επίσης γνωστής ιδιοκτήτριας εταιρίας παραγωγής, με δύο εκπομπές στην ΕΡΤ, η οποία κατάφερε λόγω των σχέσεών της με τους συνεργάτες σας στο Μέγαρο Μαξίμου, να επιβάλλει το γιό της ως συντονιστή του τμήματος που επιλέγει ποιο πρόγραμμα θα παίξει στη δημόσια τηλεόραση. Αν δεν το καταλάβατε, ο γιος αποφάσιζε και η μητέρα εκτελούσε.

 

Λέτε κύριε πρωθυπουργέ ότι «ο ελληνικός λαός έχει δίκιο όταν αναρωτιέται: Εχετε την πολιτική βούληση να τα βάλετε με τους ισχυρούς και με τα ολοφάνερα κέντρα σπατάλης; Ή είστε μία από τα ίδια;»

Προφανώς αναφέρεστε στις μικτές παραγωγές, τις οποίες η προηγούμενη διοίκηση για λόγους διαφάνειας είχε καταργήσει, και επανήλθαν σωρηδόν επί των ημερών σας. Το κόστος αυτών των μικτών – και εξωτερικών - παραγωγών που επαναφέρατε ξεπερνά τα 35 εκατομμύρια ευρώ το χρόνο.
 

Λέτε κύριε πρωθυπουργέ ότι «τα προνόμια στην ΕΡΤ ήταν «καλά προστατευμένα και η αδιαφάνεια διάχυτη».

Μιλώντας για αδιαφάνεια, εικάζω ότι αναφέρεστε στην διαδρομή που ακολουθούσε – επί των ημερών σας πάντοτε - κάθε εταιρία παραγωγής προκειμένου να συνεργαστεί με την ΕΡΤ. Περνούσε πρώτα από το γραφείο του διευθυντή του αρμόδιου υπουργού κ. Σίμου Κεδίκογλου και στη συνέχεια , εάν έπαιρνε το πράσινο φως, κατέθετε την πρόταση στην δημόσια τηλεόραση. Για να διασφαλιστεί το σύστημα, στην επιτροπή που ενέκρινε τις παραγωγές, προήδρευε ο κουμπάρος σας κ. Γιώργος Αντωνίου (τυχαίο και αυτό;…).

 

Λέτε κύριε πρωθυπουργέ: «Δεν αντιδικούμε με τους εργαζόμενους της ΕΡΤ. Αρκετοί από αυτούς θα ξαναπροσληφθούν στο νέο Οργανισμό. Αλλά με αξιοκρατικά κριτήρια αυτή τη φορά».

Υποθέτω ότι αναφέρεστε σε κριτήρια ανάλογα με εκείνα που επιστρατεύσατε για την πρόσληψη, π.χ., του Γενικού Διευθυντή Ενημέρωσης κ. Αιμίλιου Λιάτσου ή της παρουσιάστριας κυρίας Ανθής Σαλαγκούδη, με τα γνωστά αντικειμενικά προσόντα και την , εκ του αποτελέσματος κρινόμενη, επαγγελματική απόδοση.

 

Αποκαλείτε κύριε πρωθυπουργέ την ΕΡΤ «χειραγωγούμενη».

Προφανώς αναφέρεστε στις προσπάθειες των ανθρώπων που εσείς διορίσατε για να μετατρέψουν την ΕΡΤ σε απόλυτο κομματικό-κυβερνητικό φερέφωνο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι απροκάλυπτες, ενώπιον συσκέψεων 20 ατόμων, εντολές που λάμβανε ο κ. Λιάτσος τηλεφωνικά από τον διευθυντή του Γραφείου Τύπου σας κ. Μουρούτη για το πότε να βγάλει έκτακτο δελτίο ειδήσεων με τις δραστηριότητές σας.

Παλιό κουσούρι, άλλωστε, του κόμματός σας. Το βίωσα και ο ίδιος προεκλογικά όταν ο κ. Μουρούτης με απειλούσε, τόσο τηλεφωνικά, όσο και μέσω του Διαδικτύου, απαιτώντας να επιβάλλει εκείνος τη σειρά με την οποία θα έπαιζαν τα θέματα του δελτίου ειδήσεων. Κι επειδή αρνιόμουν και αντιστεκόμουν, το πλήρωσα με την καθαίρεσή μου μόλις αναλάβετε την διακυβέρνηση.

 

Αποκαλείτε κ. πρωθυπουργέ την ΕΡΤ «απαξιωμένη».

Αναφέρεστε προφανώς στην απαξίωση στην οποία την οδήγησε η διοίκηση που ορίσατε εσείς. Ανέλαβε τη δημόσια τηλεόραση μετά την πρωτοφανή πρωτιά της σε τηλεθέαση τη βραδιά των εκλογών του Ιουνίου και, μέσα σ’ ένα χρόνο, την οδήγησε σε ποσοστά της τάξης του 4% (κεντρικό δελτίο ειδήσεων) μέσα από την επιβολή της κομματοκρατίας και του κυβερνητισμού. Θυμίζω ότι όταν παρέλαβαν την ΕΡΤ τα δικά σας στελέχη, το ποσοστό τηλεθέασης του κεντρικού δελτίου ήταν 9,5% (στοιχείαAGB). Τη δε βραδιά των εκλογών ο μέσος όρος τηλεθέασης ήταν 18,5%, ξεκάθαρα στη πρώτη θέση σε σχέση με όλα τα ιδιωτικά κανάλια.

 

Και κάτι ακόμη, στο οποίο δεν αναφερθήκατε – τυχαία;- κύριε πρωθυπουργέ.

Η ΕΡΤ, όταν την παρέλαβε η διοίκηση που εσείς ορίσατε, είχε κλείσει ισολογισμό για το 2011 με κέρδη 57 εκατομμυρίων ευρώ, έναντι κερδών 34 εκατομμυρίων το 2010 και ζημιάς 9 εκατομμυρίων το 2009. Σας άνοιξε την όρεξη και της κλέψατε 75 εκατομμύρια τα οποία διαθέσατε στον ΛΑΗΓΕ. Παρ’ όλα αυτά, και για το 2012 η ΕΡΤ θα κλείσει με κέρδος 15 εκατομμυρίων ευρώ. Αν, δηλαδή, δεν της κλέβατε τα 75 εκατομμύρια, τα κέρδη της θα έφθαναν στα 90 εκατομμύρια ευρώ.

 

Λέτε, τέλος, κύριε πρωθυπουργέ ότι «πρέπει να δημιουργήσουμε έναν σύγχρονο και υγιή οργανισμό». 

Γι αυτό, με το κλείσιμο της ΕΡΤ, την αποκλείσατε από τον διαγωνισμό για την εκχώρηση των δικτύων διανομής ψηφιακού τηλεοπτικού σήματος στη χώρα, που θα γίνει τέλος Ιουνίου; Αφού η ΕΡΤ, με απόφασή σας, δεν υπάρχει, μοναδικός διεκδικητής θα είναι η DIGEA, ιδιοκτησίας των κυρίων Βαρδινιοαγιάννη, Μπόμπολα, Ψυχάρη, Κυριακού, Αλαφούζου και Κοντομηνά. Τυχαία σύμπτωση;

Οι απαντήσεις σας κύριε πρωθυπουργέ σε όλα αυτά θα είχαν ξεχωριστό ενδιαφέρον.

 

Γιώργος Κογιάννης
Δημοσιογράφος
πρώην Διευθυντής Ειδήσεων ΕΡΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, στην αρχική σου δημοσίευση έγραψες και αυτό: "Τώρα αν κατάλαβα καλά ζητάτε περιορισμό=λογοκρισία;"  Πως συμπέρανες κάτι τέτοιο; Γράφεις "αν κατάλαβα καλά"  που σημαίνει ότι επεξεργάστηκες τη δημοσίευσή μου. 

 

Μα ήμουν σαφής Κώστα : Δεν κατάλαβα για τους περιορισμούς που και πως θα τεθούν και μίλησα για αυτολογοκρισία και όχι λογοκρισία, γιατί την ελευθερία του λόγου την τιμάτε εξαίρετα. Ούτε υπονοούμενα , ούτε αιχμές. Περιμένω και εγώ , όπως και πολλοί, φαντάζομαι , συνάδελφοι, για το τι θα γίνει από δω και πέρα. Φιλικά.

Αγαπητέ Κώστα, επειδή ποτέ μου στο θέμα αυτό δεν θέλησα να αντιπαρατεθώ, εξέφρασα τον προβληματισμό μου "αν κατάλαβα καλά" και την μη κατανόηση για το τι ακριβώς εννοούσες με τα όσα θα ακολουθήσουν για την διασφάλιση των μελών του forum. Δεν θα πρόσεξες το ερωτηματικό στην φράση μου, που απλά δείχνει την απορία μου με ποιον τρόπο θα αντιμετωπίσεις το πρόβλημα, δηλαδή περιορισμός = λογοκρισία, γιατί δεν βλέπω πως θα τεθεί ο περιορισμός : Στο θέμα, στις φράσεις, στις εκφράσεις, στα σχόλια; Λοιπόν, επειδή δεν θέλω να επεκταθώ άλλο (όχι, δεν επεξεργάστηκα τότε την ανακοίνωσή σου, το κάνω τώρα) , θα περιμένω την ανάλυση που υποσχέθηκες για να επανέλθω, αν έχω κάποια άλλη άποψη, όπως φαντάζομαι και άλλοι συνάδελφοι. 

Και πάλι φιλικά , Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Κώστα, επειδή ποτέ μου στο θέμα αυτό δεν θέλησα να αντιπαρατεθώ, εξέφρασα τον προβληματισμό μου "αν κατάλαβα καλά" και την μη κατανόηση για το τι ακριβώς εννοούσες με τα όσα θα ακολουθήσουν για την διασφάλιση των μελών του forum. Δεν θα πρόσεξες το ερωτηματικό στην φράση μου, που απλά δείχνει την απορία μου με ποιον τρόπο θα αντιμετωπίσεις το πρόβλημα, δηλαδή περιορισμός = λογοκρισία, γιατί δεν βλέπω πως θα τεθεί ο περιορισμός : Στο θέμα, στις φράσεις, στις εκφράσεις, στα σχόλια; Λοιπόν, επειδή δεν θέλω να επεκταθώ άλλο (όχι, δεν επεξεργάστηκα τότε την ανακοίνωσή σου, το κάνω τώρα) , θα περιμένω την ανάλυση που υποσχέθηκες για να επανέλθω, αν έχω κάποια άλλη άποψη, όπως φαντάζομαι και άλλοι συνάδελφοι. 

Και πάλι φιλικά , Γιάννης

 

Αγαπητέ Γιάννη, φυσικά και πρόσεξα το ερωτηματικό στη φράση σου. Όμως, την ερώτηση σου αυτή  "Τώρα αν κατάλαβα καλά ζητάτε περιορισμό=λογοκρισία;",  εγώ την εκλαμβάνω ως "αντίπαλη" ερώτηση και όχι ως ευθεία ερώτηση, γι΄αυτό και σου έγραψα όλα τα ανωτέρω (δεν τα ξαναγράφω για λόγους οικονομίας χώρου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...