Προς το περιεχόμενο

Σταματά απόψε το σήμα της κρατικής ραδιοτηλεόρασης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ συνάδελφε, πέρα από όλα τα άλλα που συζητάμε, μία μόνο ερώτηση θα θέσω και επιθυμώ μία απλή και ξεκάθαρη απάντηση.

 

Εσύ με ποιό τρόπο προτείνεις να γίνει η μεταρρύθμιση στην ΕΡΤ?

 

(Εγώ θεωρώ πως - στο συγκεκριμένο - η παύση και επανεκκίνηση είναι ο πλέον ενδεδειγμένος τρόπος)

Μα ο καθένας αντιλαμβάνεται συνάδελφε ότι το πρόβλημα είναι στην επανεκκίνηση.  

Αν μας εξηγήσουν με ποιο όνομα , σε ποια συχνότητα θα εκπέμπει και ποιο κανάλι θα καταλάβει τις ελεύθερες σήμερα συχνότητες και θα "εξαγοράσει" (βλ. παραλάβει) τα πολύτιμα αρχεία της ΕΡΤ, με όλη την σύγχρονη ιστορία της Ελλάδας, για να τα αξιοποιήσει εμπορικά, τότε θα έχεις την απάντηση, που ζητάς, εκτός αν την γνωρίζεις ήδη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Μα ο καθένας αντιλαμβάνεται συνάδελφε ότι το πρόβλημα είναι στην επανεκκίνηση.  

Αν μας εξηγήσουν με ποιο όνομα , σε ποια συχνότητα θα εκπέμπει και ποιο κανάλι θα καταλάβει τις ελεύθερες σήμερα συχνότητες και θα "εξαγοράσει" (βλ. παραλάβει) τα πολύτιμα αρχεία της ΕΡΤ, με όλη την σύγχρονη ιστορία της Ελλάδας, για να τα αξιοποιήσει εμπορικά, τότε θα έχεις την απάντηση, που ζητάς, εκτός αν την γνωρίζεις ήδη... 

 

Να θεωρήσω ότι κι εσύ συμφωνείς με τη μέθοδο, αλλά το πρόβλημά σου είναι στις προϋποθέσεις της επανεκκίνησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θεωρήσω ότι κι εσύ συμφωνείς με τη μέθοδο, αλλά το πρόβλημά σου είναι στις προϋποθέσεις της επανεκκίνησης?

Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ όσα έγραψα, αν έχεις χρόνο , μέσα εκεί είναι όλες οι απαντήσεις και μη προσπαθείς να εκμαιεύσεις υποθετικές συμφωνίες με τη μέθοδο της "εις άτοπον απαγωγής" όπως λέγαμε στο σχολείο και στην οποία πρέπει να είχες καλή επίδοση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι εκτός θέματος.

 

Το Forum εδώ και καιρό είναι μόνο για μέλη . Επισκέπτες δεν μπορούν να δημοσιεύσουν , ούτε και να απαντήσουν . Μόνο βλέπουν .

Οι εγγραφές μελών δεν γίνονται αυτόματα. Ελέγχονται από τους διαχειριστές , αφού επιβεβαιώσουμε τα αληθή στοιχεία , και αφού πρώτα οι ίδιοι επιβεβαιώσουν το email τους.

Δυστυχώς τα μέλη που γράφονται καθημερινά είναι πολλά και έτσι μπορεί να έχουμε επιβεβαιώσει εγγραφές και μελών που έχουν κάνει δεύτερο και τρίτο λογαριασμό.

Το θέμα αυτό θα λυθεί σύντομα αφού για κάθε νέα εγγραφή σε λίγο καιρό θα πρέπει να συμπληρωθεί και ένα μοναδικό στοιχείο για τον καθένα μας . Το ΑΦΜ.

Εχουμε και άλλες σκέψεις αλλά θα τις δείτε αργότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι εκτός θέματος.

 

Το Forum εδώ και καιρό είναι μόνο για μέλη . Επισκέπτες δεν μπορούν να δημοσιεύσουν , ούτε και να απαντήσουν . Μόνο βλέπουν .

Οι εγγραφές μελών δεν γίνονται αυτόματα. Ελέγχονται από τους διαχειριστές , αφού επιβεβαιώσουμε τα αληθή στοιχεία , και αφού πρώτα οι ίδιοι επιβεβαιώσουν το email τους.

Δυστυχώς τα μέλη που γράφονται καθημερινά είναι πολλά και έτσι μπορεί να έχουμε επιβεβαιώσει εγγραφές και μελών που έχουν κάνει δεύτερο και τρίτο λογαριασμό.

Το θέμα αυτό θα λυθεί σύντομα αφού για κάθε νέα εγγραφή σε λίγο καιρό θα πρέπει να συμπληρωθεί και ένα μοναδικό στοιχείο για τον καθένα μας . Το ΑΦΜ.

Εχουμε και άλλες σκέψεις αλλά θα τις δείτε αργότερα...

 

Καλή ιδέα το ΑΦΜ και δεν θα ήταν άσχημο να ζητηθεί και από τα παλαιότερα μέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ όσα έγραψα, αν έχεις χρόνο , μέσα εκεί είναι όλες οι απαντήσεις και μη προσπαθείς να εκμαιεύσεις υποθετικές συμφωνίες με τη μέθοδο της "εις άτοπον απαγωγής" όπως λέγαμε στο σχολείο και στην οποία πρέπει να είχες καλή επίδοση...

 

Προσπαθώ να συμπεράνω επειδή δεν παίρνω ξεκάθαρη απάντηση, υπάρχει απάντηση στην απλή ερώτηση?

 

Εσύ με ποιό τρόπο προτείνεις να γίνει η μεταρρύθμιση στην ΕΡΤ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι εκτός θέματος.

 

Το Forum εδώ και καιρό είναι μόνο για μέλη . Επισκέπτες δεν μπορούν να δημοσιεύσουν , ούτε και να απαντήσουν . Μόνο βλέπουν .

Οι εγγραφές μελών δεν γίνονται αυτόματα. Ελέγχονται από τους διαχειριστές , αφού επιβεβαιώσουμε τα αληθή στοιχεία , και αφού πρώτα οι ίδιοι επιβεβαιώσουν το email τους.

Δυστυχώς τα μέλη που γράφονται καθημερινά είναι πολλά και έτσι μπορεί να έχουμε επιβεβαιώσει εγγραφές και μελών που έχουν κάνει δεύτερο και τρίτο λογαριασμό.

Το θέμα αυτό θα λυθεί σύντομα αφού για κάθε νέα εγγραφή σε λίγο καιρό θα πρέπει να συμπληρωθεί και ένα μοναδικό στοιχείο για τον καθένα μας . Το ΑΦΜ.

Εχουμε και άλλες σκέψεις αλλά θα τις δείτε αργότερα...

Αλλά αν εγώ ο "κακόβουλος" προσπαθήσω να κάνω εγγραφή με το ΑΦΜ συναδέλφου, τότε θα καταγγείλεις τον συνάδελφο ότι έχει διπλή ή τριπλή καταχώρηση και εκείνος θα ψάχνεται να βρει ποιος του την έστησε; Μήπως το ΙΡ είναι καλύτερη λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να συμπεράνω επειδή δεν παίρνω ξεκάθαρη απάντηση, υπάρχει απάντηση στην απλή ερώτηση?

 

Εσύ με ποιό τρόπο προτείνεις να γίνει η μεταρρύθμιση στην ΕΡΤ?

Τελικά , φίλε ,αφού επιμένεις, σου απαντώ και τελειώνω εδώ : Μόλις λάβω την εντολή αναδιοργάνωσης και διοίκησης της νέας ΕΡΤ, θα αναρτήσω στο διαδίκτυο, όπως θα έχω την υποχρέωση, στο κρατικό site το σχέδιο αναδιοργάνωσης και μεταρρύθμισης. Οχι , που θα το δημοσιεύσω εδώ μέσα για να μου κλέψουν την ιδέα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι παρά κοινή διαπίστωση ότι οι ενεργητικοί αριστερίζοντες, πολέμιοι του καναπέ και θεωρητικοί της δημοκρατίας, της ελευθερίας του λόγου και του ανθρωπισμού είναι πολύ πρόθυμοι να εξεγερθούν και να αγωνιστούν για αυτά που δεν θέλουν να αλλάξουν, αλλά διστάζουν χαρακτηριστικά να προτείνουν, με πρακτική διάσταση, τις αλλαγές που επιθυμούν.

 

Όμως η δημοκρατία, για την οποία χύνουμε πολλά δάκρυα, δεν προχωρά με αρνήσεις αλλά με προτάσεις.

 

Και από προτάσεις, δυστυχώς, υπάρχει έλλειψη...

 

 

 

Υ.Γ. από το πρώτο ποστ μου στη σελίδα 4, έχω κάνει την ίδια απλή ερώτηση και μέχρι τώρα δεν έχει κανείς καμία απάντηση, αντίθετα θεωρητικολογούμε (κι εγώ μεταξύ όλων των υπολοίπων). Προφανώς λίγοι ενδιαφέρονται για την ουσία και την πρακτική, πολλοί για τη θεωρία, την ιδεολογία και τον "αγώνα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά αν εγώ ο "κακόβουλος" προσπαθήσω να κάνω εγγραφή με το ΑΦΜ συναδέλφου, τότε θα καταγγείλεις τον συνάδελφο ότι έχει διπλή ή τριπλή καταχώρηση και εκείνος θα ψάχνεται να βρει ποιος του την έστησε; Μήπως το ΙΡ είναι καλύτερη λύση;

 

Η I.P. αλλάζει, ο ΑΦΜ όχι.

 

Αν υπάρξει υποκλοπή πιστεύω πως θα είναι εύκολο να εντοπιστεί "ο κακόβουλος"

 

Καλημέρα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι οι γέροντες των ορεινών χωριών που βάζουν κάθε Κυριακή πρωί τη θεία λειτουργία, είναι η δημοτική μας μουσική παράδοση που κανένα τουρκοκάναλο της διαπλοκής δεν πρόκειται να παίξει.

 

Συγνώμη και εγώ ακούω την Κυριακή την λειτουργία, ειδικά τέτοιες εποχές που είμαι εξαντλημένη και δεν μπρορώ να σηκωθώ πρωί-πρωί την Κυριακή... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνάδελφε, πέρα από όλα τα άλλα που συζητάμε, μία μόνο ερώτηση θα θέσω και επιθυμώ μία απλή και ξεκάθαρη απάντηση.

 

Εσύ με ποιό τρόπο προτείνεις να γίνει η μεταρρύθμιση στην ΕΡΤ?

 

(Εγώ θεωρώ πως - στο συγκεκριμένο - η παύση και επανεκκίνηση είναι ο πλέον ενδεδειγμένος τρόπος)

 

Το να απολύσουν όλους αυτούς των ειδικών θέσεων τους οποίους οι ίδιοι προσέλαβαν, και οι οποίες θέσεις παρεμπιπτόντως προβλέπονται και στο νέο καταστατικό της ΝΕΡΙΤ ΑΕ;

Να σταματούσαν τις απευθείας αναθέσεις "έργων" και συμβάσεις, κάτι που και αυτό παραμένει ως έχει στο νέο καταστατικό...

 

 

Άρθρο 15

Προσωπικό- Αποδοχές

1. Η ΝΕΡΙΤ- Α.Ε. προσλαμβάνει προσωπικό με σύμβαση εργασίας αορίστου και ορισμένου χρόνου, με σύμβαση έμμισθης εντολής, καθώς και με συμβάσεις έργου, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, ύστερα από σχετική προκήρυξη, τηρώντας τις αρχές της διαφάνειας, της αξιοκρατίας και της ισότητας.

2. Κατ’ εξαίρεση, η ΝΕΡΙΤ-Α.Ε., ύστερα από πρόταση του Προέδρου και Διευθύνοντος Συμβούλου της εταιρείας, μπορεί να αναθέτει απευθείας την εκτέλεση ορισμένου έργου σε δημοσιογράφο, σε επιστημονικό και τεχνικό προσωπικό υψηλής εξειδίκευσης, λογοτέχνες ή άλλους καλλιτέχνες, με την επιφύλαξη του κοινοτικού δικαίου. Ο χρόνος εκτέλεσης και οι ειδικότεροι όροι καθορίζονται πάντοτε με τη σύμβαση.

3. Οι πάσης φύσεως αποδοχές του προσωπικού καθορίζονται ανάλογα με τα τυπικά και τα ουσιαστικά προσόντα και τα καθήκοντα που ασκεί το προσωπικό και ειδικότερα με την ατομική σύμβαση εργασίας που συνομολογείται με την ΝΕΡΙΤ-Α.Ε.

 

Άρθρο 12

Μεσολαβητής

1. Ο Μεσολαβητής της ΝΕΡΙΤ-Α.Ε. είναι αρμόδιος για την εξέταση καταγγελιών, παραπόνων και αιτημάτων απάντησης για όλες τις εκπομπές και τα προγράμματα της Εταιρίας. Προς τούτο απευθύνει συστάσεις και γνώμες προς τον Διευθύνοντα Σύμβουλο και τους επικεφαλής των αρμοδίων Διευθύνσεων της Εταιρίας.

2. Τον Μεσολαβητή επιλέγει το ΕΣ από κατάλογο τριών (3) υποψηφίων που καταρτίζει ο Διευθύνων Σύμβουλος από δημοσιογράφους εγνωσμένου κύρους, μέλη της Ε.Σ.Η.Ε.Α. Η θητεία του Μεσολαβητή είναι τριετής και μπορεί να ανανεωθεί μια το πολύ φορά. Την αποζημίωσή του καθορίζει το Διοικητικό Συμβούλιο.

 

 

Άρθρο 7

Γενική Συνέλευση

1. Η Γενική Συνέλευση των μετόχων της ΝΕΡΙΤ-Α.Ε. απαρτίζεται από τους Υπουργούς α) Οικονομικών, β) Πολιτισμού & Τουρισμού και γ) τον Υπουργό που είναι εκάστοτε αρμόδιος για θέματα Τύπου και Μέσων Ενημέρωσης. Συνέρχεται σε τακτική συνεδρίαση μια φορά το χρόνο, κατά το πρώτο τρίμηνο του ημερολογιακού έτους, και εκτάκτως οποτεδήποτε, με πρωτοβουλία του Υπουργού που είναι αρμόδιος για θέματα Τύπου και Μέσων Ενημέρωσης. Ο Υπουργός αρμόδιος για θέματα Τύπου και Μέσων Ενημέρωσης απευθύνει τη σχετική πρόσκληση το αργότερο μια εβδομάδα πριν από τη συνεδρίαση.

2. Οι Υπουργοί Οικονομικών και Πολιτισμού & Τουρισμού μπορεί να εκπροσωπηθούν στη Γενική Συνέλευση από Γενικούς Γραμματείς ή Γενικούς Διευθυντές των Υπουργείων τους. Καθήκοντα Προέδρου ασκεί ο Υπουργός που είναι αρμόδιος για θέματα Τύπου και Μέσων Ενημέρωσης.

3. Η Γενική Συνέλευση έχει τις αρμοδιότητες Γενικής Συνέλευσης Ανώνυμης Εταιρίας, εκτός από εκείνες που ανατίθενται σε άλλα όργανα της ΝΕΡΙΤ-Α.Ε. από το Καταστατικό της Εταιρίας και την ισχύουσα νομοθεσία.

 

 

Τι λες ότι λείπει από το νέο καταστατικό; Μα οι συχνότητες τι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι παρά κοινή διαπίστωση ότι οι ενεργητικοί αριστερίζοντες, πολέμιοι του καναπέ και θεωρητικοί της δημοκρατίας, της ελευθερίας του λόγου και του ανθρωπισμού είναι πολύ πρόθυμοι να εξεγερθούν και να αγωνιστούν για αυτά που δεν θέλουν να αλλάξουν, αλλά διστάζουν χαρακτηριστικά να προτείνουν, με πρακτική διάσταση, τις αλλαγές που επιθυμούν.

 

Όμως η δημοκρατία, για την οποία χύνουμε πολλά δάκρυα, δεν προχωρά με αρνήσεις αλλά με προτάσεις.

 

Και από προτάσεις, δυστυχώς, υπάρχει έλλειψη...

 

 

 

Υ.Γ. από το πρώτο ποστ μου στη σελίδα 4, έχω κάνει την ίδια απλή ερώτηση και μέχρι τώρα δεν έχει κανείς καμία απάντηση, αντίθετα θεωρητικολογούμε (κι εγώ μεταξύ όλων των υπολοίπων). Προφανώς λίγοι ενδιαφέρονται για την ουσία και την πρακτική, πολλοί για τη θεωρία, την ιδεολογία και τον "αγώνα".

 

 

Καλέ μου άνθρωπε , εγώ νομίζω ότι έχεις πάρει δεκάδες απαντήσεις , απλά υποθέτω ότι επειδή δεν είναι ίσως αυτές που θες θεωρείς ότι αερολογούμε όλοι εμείς οι αριστερίζοντες΄* ......

 

Το αριστερά δεξία παίζει πολύ τώρα τελευταία με απόλυτη ευθύνη του κ.Σαμαρά που προσπαθεί με αυτό το τρόπο να κρύψει τις αδυναμίες του ..... Δυστυχώς αυτό που κάνει με την αμέριστη βοήθεια πολλών ΜΜΕ (από κανάλια μέχρι θεωρικά ανιτκειμενικές εφημερίδες όπως πχ Πρώτο θέμα) είναι πολύ επικίνδυνο ειδικά τις εποχές ανέχειας που ζούμε τώρα ....

 

ΥΓ Η δική μου θέση πάντως δεν αφορά μόνο την ΕΡΤ , αλλά το πόσο εύκολα μπορεί αύριο μεθαύριο με μία απλή ΠΝΠ πχ να μας πετάξει όλους από τα σπίτα μας ως  φοροφυγάδες .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλέ μου άνθρωπε , εγώ νομίζω ότι έχεις πάρει δεκάδες απαντήσεις , απλά υποθέτω ότι επειδή δεν είναι ίσως αυτές που θες θεωρείς ότι αερολογούμε όλοι εμείς οι αριστερίζοντες΄* ......

 

Στο θέμα αυτό έχω διαβάσει για Καραμανλή, Λαμπράκη, Ερντογάν, ΣΚΑΪ, Χαλυβουργική, Χ.Α., καναπέδες, Οργισμένα Νιάτα, Ηράκλειτο, Βίσση, Κορομηλά, αλλά για αντιπρόταση στη μέθοδο της παύσης και επανεκκίνησης ούτε μία. Έχει γεμίσει μπάλες η εξέδρα.

 

Πάω να ξαναδιαβάσω το θέμα από την αρχή μήπως και μου διέφυγε κάποια από τις δεκάδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ!

 

Πες μου όμως, αυτοί που μαζεύονται στο ραδιομέγαρο τί υπερασπίζονται? Αυτά που "αυτοί δημιούργησαν" ???

 

Η ΕΡΤ δεν είναι κλασικό παράδειγμα όσων αναφέρεις? Με ποιό τρόπο θα το αλλάξουμε? Με "διάλογο" με την ΠΟΣΠΕΡΤ? Με δημοκρατικές διαδικασίες διαβούλευσης με τους "κομματικά ημετέρους"? Πώς????

 

Και ποιος σου είπε ότι όσοι μαζευόμαστε εκεί το κάνουμε για να υπεραπιστούμε την κόρη του Σαλαγκούδη, τις προσλήψεις του Κεδίκογλου ή των τόσων άχρηστων και ανίκανων κομματόσκυλων που μπήκαν εκεί;

Ποιος τους διόρισε αυτούς τους απίστευτους εκεί; Ποιος ποδηγετούσε την ΕΡΤ και την έκανε κομματικό φερέφωνο εδώ και δεκαετίες;

Μήπως αυτοί που σήμερα κυβερνάνε και προσποιούνται και τους αναμορφωτές;

Έλεος....

 

Υ.Γ. Κι άλλοι γραφικοί Ευρωπαίοι που δεν καταλαβαίνουν το θεάρεστο και θεόπνευστο έργο του εκ Καλαμών ορμώμενου διοπτροφόρου ανεπάγγελτου:

 

1006134_10201483911682432_1195286804_n.j

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  "ΕΚΤΑΚΤΟ - Κλείνει η ΕΥΔΑΠ - Χωρίς νερό για τρεις μήνες"

 

Τις επόμενες μέρες, μπορεί και ώρες, η κυβέρνηση θα αναγγείλει το κλείσιμο της ΕΥΔΑΠ και την –τουλάχιστον- τρίμηνη διακοπή παροχής υπηρεσιών της.Η απόφαση της κυβέρνησης λήφθηκε προκειμένου να εξυγιανθεί η Εταιρεία Ύδρευσης και Αποχέτευσης Πρωτεύουσας, καθώς απασχολείται υπεράριθμο για τις ανάγκες του προσωπικό. Σκοπός της κυβέρνησης λοιπόν είναι από τους 3.000 περίπου εργαζομένους που απασχολούνται αυτό τον καιρό στην ΕΥΔΑΠ, να εργάζονται στην καινούργια Εταιρεία περίπου 700 υπάλληλοι. Την περίοδο που η ΕΥΔΑΠ δεν θα λειτουργεί, οι περίπου 4.300.000 πελάτες της, μέσα από τις 2.020.000 συνδέσεις της, θα πρέπει να εξυπηρετούνται… όπως μπορούν! Η καινούργια Εταιρεία όμως, που θα συσταθεί με την επωνυμία Ανεξάρτητη Νέα Εταιρεία Ύδρευσης (ΑΝΕΥ) θα παρέχει… γάργαρο νερό στους καταναλωτές. Να σημειωθεί ότι την περίοδο ανασύστασης της καινούργιας εταιρείας οι καταναλωτές θα γλιτώσουν από το πάγιο τέλος που πληρώνουν στην ΕΥΔΑΠ.

 

Σημείωση 1η: η «είδηση» αυτή είναι φανταστική. Ίσως όμως, σε λίγο καιρό… να αποδειχθεί αληθινή!

Σημείωση 2η: το νερό είναι πηγή ζωής. Το ίδιο όμως, και ο Πολιτισμός, τον οποίο όφειλε να παρέχει η ΕΡΤ!

Σημείωση 3η: όταν καίνε το σπίτι του διπλανού σου και εσύ αδιαφορείς, τότε εύκολα θα μπουν να κάψουν και το δικό σου!

 

http://gr.news.yahoo.com/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CE%B5%CF%85%CE%B4%CE%B1%CF%80-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CF%8C-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%B9%CF%82-124300107.html

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

21,3% Χρυσή Αυγή. Αηδίες...

Μυστική δημοσκόπηση. Λες και είναι χασίς και είναι απαγορευμένη.

Παπαριές....

 

Ελα μ,ντε.....παντως απο το zougra.gr το..πηρα ξερω και εγω.....υπαρχει και η αλλη...εκδοχη ... αν καποιος ειναι πολυ θυμωμενος με αυτα που βλεπει γενικα και τον πλησιασουν για δημοσκοπηση ,λεω εγω τωρα, μπορει π.χ  να τους απαντησε:<Τι θες ρε φιλε..τι θες?εε.Χρυση αυγη θα ψηφισω ..χρυση αυγη να φανε της...αρκουδας...ενταξει ?αντε παρατα μας και εσυ τωρα....> και αυτοι, αυτο το εξελαφαν σαν  πραγματικη προθεση .δεν πιστεω... :ph34r: την ωρα <της...κρισης>,οποτε αυτη ελθει , να παη το χερι οποιουδηποτε σκεπτομενου Ελληνα ,που ζυγιζει εστω...και λιγο,τα πραγματα ,να ψηφιση χουντα !!! δεν θελω να το  πιστευω....ουτε...να το σκεπτομαι :(;)

Καλο απογευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά αν εγώ ο "κακόβουλος" προσπαθήσω να κάνω εγγραφή με το ΑΦΜ συναδέλφου, τότε θα καταγγείλεις τον συνάδελφο ότι έχει διπλή ή τριπλή καταχώρηση και εκείνος θα ψάχνεται να βρει ποιος του την έστησε; Μήπως το ΙΡ είναι καλύτερη λύση;

Και εγω δηλαδη φιλε Γιαννη που ειμαι π.χ  απο Δευτερα-πεμπτη Αθηνα και απο παρασκευη εως Κυριακη σε αλλον υπολογιστη στο Αλεποχωρι, τι θα φαινεται δηλαδη οτι ειμαι αλλος? :D;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα αυτό έχω διαβάσει για Καραμανλή, Λαμπράκη, Ερντογάν, ΣΚΑΪ, Χαλυβουργική, Χ.Α., καναπέδες, Οργισμένα Νιάτα, Ηράκλειτο, Βίσση, Κορομηλά, αλλά για αντιπρόταση στη μέθοδο της παύσης και επανεκκίνησης ούτε μία. Έχει γεμίσει μπάλες η εξέδρα.

 

Πάω να ξαναδιαβάσω το θέμα από την αρχή μήπως και μου διέφυγε κάποια από τις δεκάδες...

 

Δύο post πιο πάνω αν διαβάσεις έχεις πάρει απάντηση. Αλλά προφανώς δεν έχεις τι να απαντήσεις, δεν σε βολεύει.

Και ξέρεις το νέο καταστατικό αυτό της ΝΕΡΙΤ ΑΕ... δεν αναφέρει τίποτα για τις ιδιοκτησίες της ΕΡΤ και το αρχείο της.

Δεν υπάρχει τίποτα πιο εύκολο από τα μεγάλα λόγια. Χορτάσαμε από μ#@#%@...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα αυτό έχω διαβάσει για Καραμανλή, Λαμπράκη, Ερντογάν, ΣΚΑΪ, Χαλυβουργική, Χ.Α., καναπέδες, Οργισμένα Νιάτα, Ηράκλειτο, Βίσση, Κορομηλά, αλλά για αντιπρόταση στη μέθοδο της παύσης και επανεκκίνησης ούτε μία. Έχει γεμίσει μπάλες η εξέδρα.

 

Πάω να ξαναδιαβάσω το θέμα από την αρχή μήπως και μου διέφυγε κάποια από τις δεκάδες...

 

Όντως έχεις δίκιο συνάδελφε σ' αυτό το θέμα δεν έγινε ξεκάθαρο. Θα κάνω μια μικρή παραπομπή από άλλο θέμα:

 

 

Κωνσταντίνε καλώς ήρθες στην μακρο πολιτική, που καθώς συνηθίζουμε να λέμε δεν έχει αδιέξοδα ή για να το πω καλύτερα όταν η οικονομική διαχείριση (γενικώς η διαχειριστική προσέγγιση) οδηγείται σε αδιέξοδα τότε είναι που παρεμβαίνει η μακρο πολιτική για να δώσει λύσεις. Αρκεί βέβαια να τα δούμε τα πράγματα από ψηλά… (όχι αφ’ υψηλού) απ’ έξω… όντας μέσα σ’ αυτά, βιώνοντας μέσα σ’ αυτά. Μα ακόμη και έξω να ήμασταν θα έπρεπε να εισέλθουμε εντός αυτών για μια προσεκτικότερη και διεισδυτικότερη ματιά. Διαφορετικά, παρατηρώντας τα από πολύ κοντά Αλληθωρίζουμε... ή από πολύ μακριά, δεν βλέπουμε καθαρά. Παθαίνουμε δηλαδή αυτό το κάτι τις με τα "φρούτα του Αδιεξόδου" που λέγαμε για να έχουμε…

 

Οφείλω βέβαια να αναγνωρίσω ότι η μικρο πολιτική στην διαχειριστική της προσέγγιση είναι δυσκολότερη στην διαχείρισή της. Οφείλει ωστόσο και ο κάθε καλόπιστος μικρο πολιτικός να αναγνωρίσει τον ρόλο της μακρο πολιτικής παρέμβασης σε θεωρητικό επίπεδο. Κάτι σαν ζευγάρι που καλείται να σύρει τον ζυγό που οδηγεί στην έξοδο.

 

 

Να προσθέσω επίσης, ότι στη δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα. Τους τρόπους θα τους βρίσκαμε, αρκεί να λειτουργούσε η δημοκρατία συλλογικά και δημοκρατικά. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν θα μπορούσαν να βρεθούν λύσεις δημοκρατικές και επιλέχθηκε αυτή η μεθόδευση, λες και μ' έναν μαγικό τρόπο κάποιοι δέχονται την επιφοίτηση του "αγίου λαού" και ενεργούν στο όνομά του. Όχι καλέ μου συνάδελφε δεν είναι δημοκρατία αυτό το πράγμα. Σκέψου το λίγο από πιο "ψηλά"... προσπάθησε να δεις τι μάθημα παιδείας δημοκρατικής δίνει. Αν αύριο στο όνομα των περικοπών κλπ... κλπ... λειτουργήσουμε κατ' αυτόν τον τρόπο, τότε κάποιοι άλλοι θα αποφασίζουν στο όνομά μας για το καλό μας. Δεν ξέρω αλλά ανησυχώ και φοβάμαι για τις τεχνοκρατικές λύσεις που λειτουργούν προς όφελος των πολιτών, γιατί αυτοί ξέρουν. Και τέλος πάντων αν αυτοί ήξεραν, δεν θα φτάναμε εδώ που φτάσαμε. Σκέφτομαι επίσης πως αν αυτοί ξέρουν, τότε εμείς δεν έχουμε λόγο, ίσως τότε να μην έχουμε και λόγο να ψηφίζουμε και ίσως ίσως να μιλάμε για το τέλος της πολιτικής και αυτών των ίδιων των πολιτών. Μα τότε θα γίνουμε άμορφες μάζες... κάτι που πιστεύω πως κανείς δεν θα το ήθελε.

 

 

Με κάθε σεβασμό στην άποψή σου. Το "ηχόχρωμα" της γραφής μου είναι φιλικό, το λέω γιατί δεν μπορεί να περάσει μέσω της γραφής που στέκει ακίνητη και κάθε φορά θα πρέπει να υπερασπίζεται τον εαυτό της (η γραφή) όταν κάποιος θελήσει να την επικρίνει αμφισβητώντας τις καλές της προθέσεις.

 

Θεόφιλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  "ΕΚΤΑΚΤΟ - Κλείνει η ΕΥΔΑΠ - Χωρίς νερό για τρεις μήνες"

 

Τις επόμενες μέρες, μπορεί και ώρες, η κυβέρνηση θα αναγγείλει το κλείσιμο της ΕΥΔΑΠ και την –τουλάχιστον- τρίμηνη διακοπή παροχής υπηρεσιών της.Η απόφαση της κυβέρνησης λήφθηκε προκειμένου να εξυγιανθεί η Εταιρεία Ύδρευσης και Αποχέτευσης Πρωτεύουσας, καθώς απασχολείται υπεράριθμο για τις ανάγκες του προσωπικό. Σκοπός της κυβέρνησης λοιπόν είναι από τους 3.000 περίπου εργαζομένους που απασχολούνται αυτό τον καιρό στην ΕΥΔΑΠ, να εργάζονται στην καινούργια Εταιρεία περίπου 700 υπάλληλοι. Την περίοδο που η ΕΥΔΑΠ δεν θα λειτουργεί, οι περίπου 4.300.000 πελάτες της, μέσα από τις 2.020.000 συνδέσεις της, θα πρέπει να εξυπηρετούνται… όπως μπορούν! Η καινούργια Εταιρεία όμως, που θα συσταθεί με την επωνυμία Ανεξάρτητη Νέα Εταιρεία Ύδρευσης (ΑΝΕΥ) θα παρέχει… γάργαρο νερό στους καταναλωτές. Να σημειωθεί ότι την περίοδο ανασύστασης της καινούργιας εταιρείας οι καταναλωτές θα γλιτώσουν από το πάγιο τέλος που πληρώνουν στην ΕΥΔΑΠ.

 

Σημείωση 1η: η «είδηση» αυτή είναι φανταστική. Ίσως όμως, σε λίγο καιρό… να αποδειχθεί αληθινή!

Σημείωση 2η: το νερό είναι πηγή ζωής. Το ίδιο όμως, και ο Πολιτισμός, τον οποίο όφειλε να παρέχει η ΕΡΤ!

Σημείωση 3η: όταν καίνε το σπίτι του διπλανού σου και εσύ αδιαφορείς, τότε εύκολα θα μπουν να κάψουν και το δικό σου!

 

 

 

 

 

Καθόλου φανταστική είδηση Θεόφιλε. Ηδη συζητείται, ακόμη και στο νησί μου, η ιδιωτικοποίηση της παροχής του νερού. Διόλου απίθανο, οπότε θα συζητάμε πλέον για "κολοβακτηρίδια" που υπάρχουν στο εμφιαλωμένο σε ακατάλληλα πλαστικά μπουκάλια, νερό,  που σε λίγο, αν δεν είναι ήδη, θα είναι σε κάθε σπίτι ,σε κάθε τραπέζι.

Αλήθεια έχει δει κανείς που αποθηκεύονται τα πλαστικά μπουκάλια νερού πριν την διανομή τους; Στο ύπαιθρο, καταμεσήμερο, προφανώς για να έχουμε ζεστό νερό για ρόφημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω δηλαδη φιλε Γιαννη που ειμαι π.χ  απο Δευτερα-πεμπτη Αθηνα και απο παρασκευη εως Κυριακη σε αλλον υπολογιστη στο Αλεποχωρι, τι θα φαινεται δηλαδη οτι ειμαι αλλος? :D;)

Ναι Νίκο, έχεις δίκαιο, λάθος μου, αλλά σε πρόλαβε η αγαπητή Μαρία (ΜΚ83) : "Η I.P. αλλάζει, ο ΑΦΜ όχι.

Αν υπάρξει υποκλοπή πιστεύω πως θα είναι εύκολο να εντοπιστεί "ο κακόβουλος". Απόλυτα δεκτό.

Οσο για την αναδημοσίευση "μυστικών" γκάλοπ, αγνώστου πηγής και προέλευσης, καλό είναι να αποφεύγονται, γιατί δημιουργούν σφαλερές εντυπώσεις στον απλό κόσμο...Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συζητείται ότι διαχρονικά οι διοικήσεις έκαναν εγκλήματα και πρέπει να ελεγχθούν και να τιμωρηθούν.

 

Αλλά οι συνδικαλιστές να ζητούν τον 12/2012 αυξήσεις σε υπερωρίες και εκτός έδρας και περισσότερες προσλήψεις, νομίζω ότι θέτουν εαυτούς εκτός πραγματικότητας.

 

 

Υ.Γ. Άραγε γιατί οι εργαζόμενοι της ΕΡΤ να έχουν μειωμένα εισιτήρια ΟΑΣΑ???

 

Μήπως δεν είναι προνόμιο των υπαλλήλων της ΕΡΤ αλλά προνόμιο των δημοσιογράφων και των υπαλλήλων στα ΜΜΕ αφού αφορά συμφωνία ΟΑΣΑ και ΕΣΗΕΑ, ΕΠΗΕΑ ?

Για δείτε :

http://www.esiea.gr/gr/2arxeio/2013/01/13.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο post πιο πάνω αν διαβάσεις έχεις πάρει απάντηση. Αλλά προφανώς δεν έχεις τι να απαντήσεις, δεν σε βολεύει.

Και ξέρεις το νέο καταστατικό αυτό της ΝΕΡΙΤ ΑΕ... δεν αναφέρει τίποτα για τις ιδιοκτησίες της ΕΡΤ και το αρχείο της.

Δεν υπάρχει τίποτα πιο εύκολο από τα μεγάλα λόγια. Χορτάσαμε από μ#@#%@...

 

Άρθρο 16

Μεταβατικές διατάξεις

...

3. Οι μεταβιβάσεις των περιουσιακών στοιχείων της καταργηθείσας ΕΡΤ-Α.Ε. στην ΝΕΡΙΤ Α.Ε. απαλλάσσονται από κάθε φόρο, τέλος, εισφορά υπέρ οποιουδήποτε. Καμία φορολογική υποχρέωση δεν δημιουργείται σε βάρος της ΝΕΡΙΤ-Α.Ε.

 

Δηλαδή τι θέλεις στη διαβούλευση να σου επισυνάψει και την απογραφή?

 

 

Τελοσπάντων, δεν υποστηρίζω ότι αυτή η κυβέρνηση έχει αγαθές προθέσεις και την έπιασε ξαφνικά ο μεταρρυθμιστικός οίστρος. Απλά, βρε παιδιά, το έχω πει από την αρχή ότι δεν πιστεύω ότι με καμία άλλη διαδικασία δεν θα μπορούσε να προχωρήσει ότιδήποτε, τόσο στην ΕΡΤ όσο και στο υπόλοιπο δημόσιο. Αφού το βλέπετε ότι σε κάθε προσπάθεια οποιασδήποτε αλλαγής, τα συνδικάτα, οι συντεχνίες, όλοι στυλώνουν τα πόδια και δεν δέχονται να συζητήσουν τίποτα.

 

Γι'αυτό είπα ότι αυτό το μοντέλο - παύση και επανεκκίνηση από το μηδέν - είναι το μόνο που ενδέχεται να αποδώσει καρπού, και στην ΕΡΤ και αλλού. Συμφωνώ ότι οι κυβερνώντες δεν πείθουν για τη σωστή εφαρμογή του. Όμως θα συμφωνήσετε κι εσείς, ότι κάτι τελικά πρέπει να γίνει.

 

Το σάπιο πρέπει να γκρεμιστεί και να χτιστεί από την αρχή. Εγώ, αντί να αντισταθώ στο γκρέμισμα, προτιμώ να αντισταθώ στο στραβό ξαναχτίσιμο.

 

Γι'αυτό κι εγώ ρώτησα, καλοπροαίρετα, πώς νομίζετε ότι πρέπει να εφαρμοστούν μεταρρυθμίσεις τελικά σε αυτή τη χώρα? Τελοσπάντων, δεν θα ξανακάνουμε τη συζήτηση από την αρχή.

 

Όποιος έχει κατι να προτείνει, το λέει. Αλλά απλά η άρνηση δεν οδηγεί πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρθρο 16

Μεταβατικές διατάξεις

...

3. Οι μεταβιβάσεις των περιουσιακών στοιχείων της καταργηθείσας ΕΡΤ-Α.Ε. στην ΝΕΡΙΤ Α.Ε. απαλλάσσονται από κάθε φόρο, τέλος, εισφορά υπέρ οποιουδήποτε. Καμία φορολογική υποχρέωση δεν δημιουργείται σε βάρος της ΝΕΡΙΤ-Α.Ε.

 

Δηλαδή τι θέλεις στη διαβούλευση να σου επισυνάψει και την απογραφή?

 

 

Τελοσπάντων, δεν υποστηρίζω ότι αυτή η κυβέρνηση έχει αγαθές προθέσεις και την έπιασε ξαφνικά ο μεταρρυθμιστικός οίστρος. Απλά, βρε παιδιά, το έχω πει από την αρχή ότι δεν πιστεύω ότι με καμία άλλη διαδικασία δεν θα μπορούσε να προχωρήσει ότιδήποτε, τόσο στην ΕΡΤ όσο και στο υπόλοιπο δημόσιο. Αφού το βλέπετε ότι σε κάθε προσπάθεια οποιασδήποτε αλλαγής, τα συνδικάτα, οι συντεχνίες, όλοι στυλώνουν τα πόδια και δεν δέχονται να συζητήσουν τίποτα.

 

Γι'αυτό είπα ότι αυτό το μοντέλο - παύση και επανεκκίνηση από το μηδέν - είναι το μόνο που ενδέχεται να αποδώσει καρπού, και στην ΕΡΤ και αλλού. Συμφωνώ ότι οι κυβερνώντες δεν πείθουν για τη σωστή εφαρμογή του. Όμως θα συμφωνήσετε κι εσείς, ότι κάτι τελικά πρέπει να γίνει.

 

Το σάπιο πρέπει να γκρεμιστεί και να χτιστεί από την αρχή. Εγώ, αντί να αντισταθώ στο γκρέμισμα, προτιμώ να αντισταθώ στο στραβό ξαναχτίσιμο.

 

Γι'αυτό κι εγώ ρώτησα, καλοπροαίρετα, πώς νομίζετε ότι πρέπει να εφαρμοστούν μεταρρυθμίσεις τελικά σε αυτή τη χώρα? Τελοσπάντων, δεν θα ξανακάνουμε τη συζήτηση από την αρχή.

 

Όποιος έχει κατι να προτείνει, το λέει. Αλλά απλά η άρνηση δεν οδηγεί πουθενά.

 

Συμφωνούμε φαντάζομαι όλοι μας, ότι το σάπιο πρέπει να γκρεμιστεί και να χτιστεί από την αρχή.

Συμφωνούμε επίσης ότι πρέπει να εφαρμοστούν οι μεταρρυθμίσεις.

 

Διαφωνούμε, απ' ότι έχω καταλάβει, στον τρόπο  και αυτός δεν μπορεί παρά να είναι δημοκρατικός.

 

Υπάρχουν διαδικασίες, υπάρχουν θεσμοί, αρκεί να θελήσουν να τους εφαρμόσουν.

Η δημοκρατία δεν έχει αδιέξοδα, ας καθίσουν κάτω να ορίσουν προθεσμίες, να κάνουν τις προτάσεις τους, να δουν τρόπους μετάβασης  και στο τέλος να ενεργήσουν. Δεν είπε κανείς να μην κυβερνήσουν.

 

Διαφωνώ με τον τρόπο που το κάνουν, νιώθω να μ' έχουν φτύσει κατάμουτρα, να έχουν ασκήσει βία και μάλιστα διαδραστικά, φτύνοντάς μας μέσω της τηλεόρασης στον ίδιο μας τον καναπέ, εισβάλλοντας σε ιδιωτικό χώρο.

 

φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...