Προς το περιεχόμενο

Σταματά απόψε το σήμα της κρατικής ραδιοτηλεόρασης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι αναμενόμενο, σε συζητήσεις γύρω από θέματα της τρέχουσας επικαιρότητας και πολύ περισσότερο σε αυτά που έχουν πολιτικές, κοινωνικές ή και ιδεολογικές προεκτάσεις, να προκαλείται το ενδιαφέρον πολλών και να φτάνουμε μέχρι και σε όξυνση των πνευμάτων.

 

Σε αυτό συνεπικουρεί και η φύση του μέσου, καθώς πολύ συχνά ο γραπτός λόγος δεν μεταφέρει ακριβώς το πνεύμα, το ιδιαίτερο ύφος και τα συναισθήματα των συνομιλητών, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται παρεξηγήσεις.

 

Όσον αφορά το κομμάτι των επαγγελματικών θεμάτων, το φόρουμ είναι σε πραγματικά υψηλό επίπεδο και έχει καταστεί καθημερινό εργαλείο για πολλούς από εμάς. Μπορώ να πω ότι ακόμα και στα θέματα γενικού ενδιαφέροντος, σπάνια κανείς φτάνει στο σημείο να ενοχλείται από τις συνομιλίες.

 

Παρόλα αυτά, αν η πλειοψηφία πιστεύει ότι το φόρουμ έχει φτάσει σε σημείο που να χρειάζεται «προστασία»,  και αν μου επιτρέπεται η άποψη, θεωρώ ότι η αφαίρεση των γενικών συζητήσεων από τα προβαλλόμενα θέματα θα τόνιζε τον επαγγελματικό χαρακτήρα του φόρουμ και θα αποθάρρυνε όσους επιθυμούν να προκαλούν ή να δημιουργούν προβλήματα ή, γενικά, να χαίρονται στην αναμπουμπούλα.

 

Η πλήρης ασυδοσία όσο και οι πολλοί περιορισμοί δημιουργούν προβλήματα. Άλλωστε πάντα στη δημοκρατία η ουσία βρίσκεται στο μέτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

(...)

Θα μου επιτρέψεις όμως να διαφωνήσω στα σημεία που υπογραμμίζω.

Την δημοκρατία οφείλουμε να την προασπίζουμε. , ναι αλλά όχι με αναγκαστικά μέτρα, όχι προληπτικά, γιατί λίγο θα απέχουμε από την "φίμωσή" της. Ισως πρέπει να δούμε από μια διαφορετική άποψη το τι και πως θα γράφουμε εδώ , σε αυτή την "γειτονιά", όπως αρέσκομαι να ονομάζω, χωρίς ιδεολογικούς και αριστεροδέξιους διαχωριστικούς όρους, χωρίς να τρώμε τις σάρκες μας και κάποιοι να κρυφογελούν για την κατάντια μας.

 Ζητώ συγνώμη, αλλά αυτή είναι η διαφορά μου από σένα, Θεόφιλε. Δεν μπορώ να συγκρατήσω την οργή που έχει συσσωρευθεί μέσα μου, γιατί έζησα μέχρι σήμερα για να δω την κατάρρευση των ιδεολογιών , των πιστεύω και την εκμηδένιση της αξιοπρέπειάς μας...Για να δω τον φασισμό να αναδύεται πάλι μέσα από τις στάχτες του και, δυστυχώς, να μη το βλέπει ο λαός μας. 

 

Όχι μόνο σου επιτρέπω να διαφωνήσεις αλλά θα ήθελα αν ήταν δυνατόν να σου το επιβάλλω κιόλας. Αυτό δεν σημαίνει άλλωστε διάλογος; Το πρωταρχικό στάδιο της διαλεκτικής (θέση-αντίθεση-σύνθεση), εκ των αντιθέτων η καλλίστη αρμονία Ηράκλειτος, που μας οδήγησε και στον διαλεκτικό υλισμό.

επί του θέματος να πω ότι με βρίσκεις σύμφωνο σ' όσα λες. Αλλά να... είναι που φοβάμαι μην καταρρεύσει η δημοκρατία της ενότητας και μαζί μ' αυτήν καταρρεύσει και η ενότητα γενικά θέματα, που είναι και η αγαπημένη μου. Υπήρξα εκ των πρωτεργατών για την ίδρυση και την στήριξή της σε χαλεπούς καιρούς τότε που τα "εξάσφαιρα ακόμη κυριαρχούσαν στην πορεία προς την κατάκτηση της άγριας δύσης"... Χαριτολογώ αλλά οι παλαιότεροι γνωρίζουν και θυμούνται...

Ήμουν λοιπόν, και παραμένω ανοιχτός πιστεύοντας πως πρέπει να ακούγονται όλες οι απόψεις, ακόμα και οι πλέον ακραίες, αρκεί να τηρούνται οι στοιχειώδεις κανόνες ενός διαλόγου. Που πα να πει όχι ύβρεις, σεβασμός στην διαφορετική άποψη κλπ... Δεν θέλησα λοιπόν να αποκλείσω κανέναν από τις συζητήσεις, ούτε καν τους επισκέπτες, αλλά ξανατονίζω φοβάμαι τις συνέπειες της κατάρρευσης της ενότητας και προσπαθώ να προλάβω καταστάσεις δυσάρεστες...

 

Να μην ξεχάσω, έχω κατηγορηθεί στο παρελθόν για την ένταση και το πάθος με το οποίο δημοσίευα και υπερασπιζόμουν θέσεις και απόψεις. Έχω κατηγορηθεί επίσης και για "Τρολισμό"... και για πολλά άλλα... εν πάσει περιπτώσει δεν έχει νόημα, πρέπει να προχωράμε μπροστά το οφείλουμε στη ζωή την ίδια... Το ίδιο πιστεύω πως πρέπει να κάνεις κι εσύ κάλε μου φίλε (μου επιτρέπεις...) Sarakine (διακρίνω από τη γραφή σου στοιχεία βαθειάς δημοκρατικότητας και κυρίως ανθρωπιάς και σεβασμού προς τον συνάνθρωπο), θυμίζοντας κάτι που έχω γράψει σε κάποιο άλλο θέμα, πρόσφατα πως

 

Κάθε κρίση και επίκριση παραμένει συνδεδεμένη με τις ερμηνείες και τις παρερμηνείες της, δεν παύει, ωστόσο, να είναι ανοιχτή σ' αυτό που προκαλεί. Και δεν πρέπει να ξεχνάμε πως σαν ένας καθρέπτης επιστρέφει στον κρίνοντα την αντανάκλαση του ειδώλου του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο σου επιτρέπω να διαφωνήσεις αλλά θα ήθελα αν ήταν δυνατόν να σου το επιβάλλω κιόλας. Αυτό δεν σημαίνει άλλωστε διάλογος; Το πρωταρχικό στάδιο της διαλεκτικής (θέση-αντίθεση-σύνθεση), εκ των αντιθέτων η καλλίστη αρμονία Ηράκλειτος, που μας οδήγησε και στον διαλεκτικό υλισμό.

επί του θέματος να πω ότι με βρίσκεις σύμφωνο σ' όσα λες. Αλλά να... είναι που φοβάμαι μην καταρρεύσει η δημοκρατία της ενότητας και μαζί μ' αυτήν καταρρεύσει και η ενότητα γενικά θέματα, που είναι και η αγαπημένη μου. Υπήρξα εκ των πρωτεργατών για την ίδρυση και την στήριξή της σε χαλεπούς καιρούς τότε που τα "εξάσφαιρα ακόμη κυριαρχούσαν στην πορεία προς την κατάκτηση της άγριας δύσης"... Χαριτολογώ αλλά οι παλαιότεροι γνωρίζουν και θυμούνται...

Ήμουν λοιπόν, και παραμένω ανοιχτός πιστεύοντας πως πρέπει να ακούγονται όλες οι απόψεις, ακόμα και οι πλέον ακραίες, αρκεί να τηρούνται οι στοιχειώδεις κανόνες ενός διαλόγου. Που πα να πει όχι ύβρεις, σεβασμός στην διαφορετική άποψη κλπ... Δεν θέλησα λοιπόν να αποκλείσω κανέναν από τις συζητήσεις, ούτε καν τους επισκέπτες, αλλά ξανατονίζω φοβάμαι τις συνέπειες της κατάρρευσης της ενότητας και προσπαθώ να προλάβω καταστάσεις δυσάρεστες...

 

Να μην ξεχάσω, έχω κατηγορηθεί στο παρελθόν για την ένταση και το πάθος με το οποίο δημοσίευα και υπερασπιζόμουν θέσεις και απόψεις. Έχω κατηγορηθεί επίσης και για "Τρολισμό"... και για πολλά άλλα... εν πάσει περιπτώσει δεν έχει νόημα, πρέπει να προχωράμε μπροστά το οφείλουμε στη ζωή την ίδια... Το ίδιο πιστεύω πως πρέπει να κάνεις κι εσύ κάλε μου φίλε (μου επιτρέπεις...) Sarakine (διακρίνω από τη γραφή σου στοιχεία βαθειάς δημοκρατικότητας και κυρίως ανθρωπιάς και σεβασμού προς τον συνάνθρωπο), θυμίζοντας κάτι που έχω γράψει σε κάποιο άλλο θέμα, πρόσφατα πως

Αυτό είναι ο ορισμός του διαλόγου θα συμπλήρωνα εγώ και έχει ρίζες στην Ομηρική θαρρώ! :unsure: 

Μοιραζόμαστε τους ίδιους φόβους. :o 

Εγώ δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο, για Ορκισμό νομίζω ήταν. Από το Ορκ. :P 

Υ.Γ.

Τι είπαμε είναι Τρολ ? :ph34r: 

Γεια σου Θεόφιλε, μη το ταϊσεις είναι αργά.  :rolleyes: 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ισχύει με το ανταποδοτικό τέλος για τα κρατικά ΜΜΕ στην Ε.Ε.

 

Τα τελευταιά χρόνια ακούγονται πολλά για το ανταποδοτικό τέλος το οποίο καλούνται οι πολίτες να πληρώσουν για τα κρατικά μέσα ενημέρωσης, είτε στο λογαριασμό του ηλεκτρικού ρεύματος είτε με κάποιο άλλο φόρο.

Αρκετοί είναι αυτοί που ζητούν την κατάργηση του ανταποδοτικού τέλους στην ελληνική κρατική ραδιοτηλεόραση. Τι γίνεται όμως πραγματικά στις υπόλοιπες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης;

Ας δούμε τι πληρώνουν και τι δεν πληρώνουν οι υπόλοιποι πολίτες.

1. ΚΥΠΡΟΣ: Μετά από μια μεγάλη αντιπαράθεση πολιτών και κράτους στις αρχές του 2000, η κυπριακή κυβέρνηση αποφάσισε να σταματήσει το ανταποδοτικό τέλος προς το ΡΙΚ μέσω τον λογαριασμό του ηλεκτρικού ρεύματος. Το κράτος χρηματοδοτεί κάθε χρόνο ένα μικρό ποσό από τον προϋπολογισμό στο ΡΙΚ και στη συνέχεια το ίδιο το Ραδιοφωνικό Ίδρυμα Κύπρου αναζητεί άλλους πόρους για να καλύψει τα έξοδα του, όπως είναι η διαφήμιση. Αυτό είχε και ως συνέπεια το ΡΙΚ να γίνει αρκετά ανταγωνιστικό με τα ιδιωτικά κυπριακά κανάλια και να παίρνει και ένα υψηλό ποσοστό τηλεθέασης.

2. ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Το ανταποδοτικό τέλος στη Γερμανία είναι 204,35 ευρώ το χρόνο για την τηλεόραση και 66,24 ευρώ για το ραδιόφωνο.

3. ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Στο Ηνωμένο Βασίλειο το ανταποδοτικό τέλος για την έγχρωμη τηλεόραση ανέρχεται στα 164 ευρώ και στα 55 ευρώ για την ασπρόμαυρη.

4. ΣΟΥΗΔΙΑ: Στη Σουηδία το ανταποδοτικό τέλος ανέρχεται στις 2076 κορώνες ή 200 ευρώ το χρόνο

5. ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Στη Φινλανδία το ανταποδοτικό τέλος κυμαίνεται μεταξύ €224.30 and €232.20 (ανάλογα με τις δόσεις αποπληρωμής του ποσού)

6. ΤΣΕΧΙΑ: Το ανταποδοτικό τέλος ανέρχεται στα 56,90 ευρώ

7. ΛΕΤΟΝΙΑ: Στη Λετονία δεν υπάρχει ανταποδοτικό τέλος, αλλά γίνονται συζητήσεις για τη θεσμοθέτησή του.

8. ΠΟΛΩΝΙΑ: Το ανταποδοτικό τέλος στην Πολωνία ανέρχεται στα 53 ευρώ το χρόνο .

9. ΙΣΠΑΝΙΑ: Η Ισπανική δημόσια ραδιοτηλεόραση χρηματοδοτείται αποκλειστικά από το κράτος.

10. ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Το ανταποδοτικό τέλος για το ραδιόφωνο ανέρχεται στα 20,52 ευρώ

11. ΔΑΝΙΑ: Το ανταποδοτικό τέλος στη Δανία ανέρχεται στα 300 ευρώ το χρόνο για την τηλεόραση και τους υπολογιστές με πρόσβαση στο διαδίκτυο ενώ για το ραδιόφωνο 43 ευρώ

12. ΑΥΣΤΡΙΑ: Στην Αυστρία το ανταποδοτικό τέλος ποικίλει από περιοχή σε περιοχή. Ξεκινώντας από 223,32 ευρώ και φθάνοντας τα 279,72 για την τηλεόραση και από 65,52 έως 80,52 για 

το ραδιόφωνο.

13. ΒΕΛΓΙΟ: Το ανταποδοτικό τέλος στο Βέλγιο ανέρχεται στα 149,67 ευρώ για την τηλεόραση και στα 26,72 ευρώ για το ραδιόφωνο

14. ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Το ανταποδοτικό τέλος στην Ιρλανδία ανέρχεται στα 160 ευρώ το χρόνο.

15. ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ: Δεν υπήρξε ποτέ ανταποδοτικό τέλος γιατί το RTL ξεκίνησε ως εμπορικό κανάλι αλλά λειτουργούσε ως δημόσιο σε ό,τι αφορά στο πρόγραμμά του.

16. ΜΑΛΤΑ: Το ανταποδοτικό τέλος στη Μάλτα ανέρχεται στα 34 ευρώ το χρόνο.

17. ΙΤΑΛΙΑ: Το ανταποδοτικό τέλος στην Ιταλία ανέρχεται στα 106 ευρώ το χρόνο και περιλαμβάνει όχι μόνο τις τηλεοπτικές συσκευές αλλά και τα κινητά, τους υπολογιστές με πρόσβαση στο διαδίκτυο κλπ.

18. ΓΑΛΛΙΑ: Στη Γαλλία το ανταποδοτικό τέλος ανέρχεται στα 116 ευρώ το χρόνο, για όσους δηλώσουν πως έχουν τηλεόραση, ενώ για τα overseas departments στα 74 ευρώ το χρόνο.

19. ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Η Ολλανδική τηλεόραση χρηματοδοτείται μόνο από το κράτος και τις διαφημίσεις.

20. ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Η Ουγγρική τηλεόραση χρηματοδοτείται μόνον από το κράτος μέσω της φορολογίας.

21. ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Το ανταποδοτικό τέλος στη Σλοβακία ανέρχεται στα 42 ευρώ το χρόνο.

22. ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Στη Σλοβενία το ανταποδοτικό τέλος ανέρχεται στα 132 ευρώ το χρόνο και αφορά τηλεόραση και ραδιόφωνο, ενώ για το ραδιόφωνο μόνο του 39 ευρώ

23. ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Στη Λιθουανία όπως και στη Λετονία ουδέποτε είχε θεσμοθετηθεί ανταποδοτικό τέλος γιατί οι κρατικές τηλεοράσεις χρηματοδοτούνταν από το κράτος. Τελευταία αναπτύσσεται ευρεία συζήτηση για τη θεσμοθέτηση ανταποδοτικού τέλους.

24. ΕΣΘΟΝΙΑ: ETV, η δημόσια ραδιοτηλεόραση της Εσθονίας χρηματοδοτείται αποκλειστικά από το κράτος. Δεν έχει ούτε ανταποδοτικό, ούτε και διαφημίσεις.

25. ΕΛΛΑΔΑ: Στην Ελλάδα από το 2006 το ανταποδοτικό τέλος ανέρχεται στα 51,60 ευρώ το χρόνο.

26. ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Στη Ρουμανία το ανταποδοτικό τέλος ανέρχεται στα 12 ευρώ το χρόνο σε ό,τι αφορά στα νοικοκυριά. Οι μικρές επιχειρήσεις πληρώνουν 45 ευρώ το χρόνο και οι μεγάλες 

150 ευρώ το χρόνο. Η Ρουμανική τηλεόραση χρηματοδοτείται επίσης από το κράτος και από τις διαφημίσεις

27. ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: BNT, Η βουλγαρική δημόσια ραδιοτηλεόραση χρηματοδοτείται από το κράτος που καλύπτει το 60% περίπου το προϋπολογισμού της ενώ το υπόλοιπο καλύπτεται από τις διαφημίσεις

Περισσότερα για: ΚύπροςΕλλάδαΜέσα ενημέρωσηςΤηλεόραση

Copyright © 2013 euronews

http://gr.euronews.com/2013/06/14/antapodotiko-telos-ert-kratikes-tileoraseis/#.Ubtk1zvhBf8.twitter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο σου επιτρέπω να διαφωνήσεις αλλά θα ήθελα αν ήταν δυνατόν να σου το επιβάλλω κιόλας. Αυτό δεν σημαίνει άλλωστε διάλογος; Το πρωταρχικό στάδιο της διαλεκτικής (θέση-αντίθεση-σύνθεση), εκ των αντιθέτων η καλλίστη αρμονία Ηράκλειτος, που μας οδήγησε και στον διαλεκτικό υλισμό.

επί του θέματος να πω ότι με βρίσκεις σύμφωνο σ' όσα λες. Αλλά να... είναι που φοβάμαι μην καταρρεύσει η δημοκρατία της ενότητας και μαζί μ' αυτήν καταρρεύσει και η ενότητα γενικά θέματα, που είναι και η αγαπημένη μου. Υπήρξα εκ των πρωτεργατών για την ίδρυση και την στήριξή της σε χαλεπούς καιρούς τότε που τα "εξάσφαιρα ακόμη κυριαρχούσαν στην πορεία προς την κατάκτηση της άγριας δύσης"... Χαριτολογώ αλλά οι παλαιότεροι γνωρίζουν και θυμούνται...

Ήμουν λοιπόν, και παραμένω ανοιχτός πιστεύοντας πως πρέπει να ακούγονται όλες οι απόψεις, ακόμα και οι πλέον ακραίες, αρκεί να τηρούνται οι στοιχειώδεις κανόνες ενός διαλόγου. Που πα να πει όχι ύβρεις, σεβασμός στην διαφορετική άποψη κλπ... Δεν θέλησα λοιπόν να αποκλείσω κανέναν από τις συζητήσεις, ούτε καν τους επισκέπτες, αλλά ξανατονίζω φοβάμαι τις συνέπειες της κατάρρευσης της ενότητας και προσπαθώ να προλάβω καταστάσεις δυσάρεστες...

 

Να μην ξεχάσω, έχω κατηγορηθεί στο παρελθόν για την ένταση και το πάθος με το οποίο δημοσίευα και υπερασπιζόμουν θέσεις και απόψεις. Έχω κατηγορηθεί επίσης και για "Τρολισμό"... και για πολλά άλλα... εν πάσει περιπτώσει δεν έχει νόημα, πρέπει να προχωράμε μπροστά το οφείλουμε στη ζωή την ίδια... Το ίδιο πιστεύω πως πρέπει να κάνεις κι εσύ κάλε μου φίλε (μου επιτρέπεις...) Sarakine (διακρίνω από τη γραφή σου στοιχεία βαθειάς δημοκρατικότητας και κυρίως ανθρωπιάς και σεβασμού προς τον συνάνθρωπο), θυμίζοντας κάτι που έχω γράψει σε κάποιο άλλο θέμα, πρόσφατα πως

Αφου διαβασα με προσοχη, ολη την ενοτητα θα δηλωσω πληρη ταυτιση σε οσα λες, οπως τα λες  και θα πω:

Σωστος,,αντικειμενικος,ευγενικος,συναδελφικος, δικαιος, ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ,ΚΥΡΙΟΣ  Θεοφιλος!!!!!(το ονομα δεν το ηξερα το διαβασα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχισαν τα οργανα .... δυστυχως

Ολόκληρη η ανακοίνωση του ΣΚΑΪ έχει ως εξής:

«Ο ραδιοφωνικός και τηλεοπτικός σταθμός ΣΚΑΙ δεν εκπέμπει ειδήσεις και ενημερωτικές εκπομπές αρνούμενος να πειθαρχήσει στις «υποδείξεις» των συνδικαλιστικών ενώσεων δημοσιογράφων, οι οποίες επιχειρούν να επιβάλουν μονομερή και αντιδεοντολογική κάλυψη των γεγονότων που διαδραματίζονται με αφορμή την παύση λειτουργίας της ΕΡΤ.

Ο ΣΚΑΙ ζητεί συγγνώμη από τους ακροατές και τηλεθεατές του και θα επανέλθει όταν αποκατασταθεί η ελευθερία στην έκφραση άποψης»

Πηγή: iefimerida.gr

Οι υπογραμμισεις δικες μου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αρχισαν τα οργανα .... δυστυχως

Ολόκληρη η ανακοίνωση του ΣΚΑΪ έχει ως εξής:

«Ο ραδιοφωνικός και τηλεοπτικός σταθμός ΣΚΑΙ δεν εκπέμπει ειδήσεις και ενημερωτικές εκπομπές αρνούμενος να πειθαρχήσει στις «υποδείξεις» των συνδικαλιστικών ενώσεων δημοσιογράφων, οι οποίες επιχειρούν να επιβάλουν μονομερή και αντιδεοντολογική κάλυψη των γεγονότων που διαδραματίζονται με αφορμή την παύση λειτουργίας της ΕΡΤ.

Ο ΣΚΑΙ ζητεί συγγνώμη από τους ακροατές και τηλεθεατές του και θα επανέλθει όταν αποκατασταθεί η ελευθερία στην έκφραση άποψης»

Πηγή: iefimerida.gr

Οι υπογραμμισεις δικες μου

 

Ναι, μαθήματα δημοκρατίας από τον ΣΚΑΪ, όταν έχει εξαπολύσει λυσσαλέο πόλεμο σε όλα τα κανάλια, όπως στον ALTER του Κουρή, τον 902, και τέλος στην ίδια την ΕΡΤ, διεκδικώντας τις συχνότητές τους και καταστρατηγώντας όλες τις απεργίες των δημοσιογράφων των καναλιών με την απειλή και πραγματοποίηση άμεσης απόλυσης, όταν με τα παπαγαλάκια του εκθείαζε και εκθειάζει τις αποφάσεις της Τρόϊκα, αποδίδοντας στους αντίθετους με αυτές, όλα τα δεινά της χώρας. Οταν οι μεγαλοδημοσιογράφοι του μεροκάματου (χιλιάρικο παρακαλώ) διαμαρτύρονται γιατί υποχρεώνονται να μην μπορούν να πάρουν αυτό το χιλιάρικο, ξεχνώντας και θάβοντας την πολύμηνη απεργία της Χαλυβουργικής και τόσες άλλες κινητοποιήσεις, στηλιτεύοντας κάθε δημοκρατικό δικαίωμα με προεξάρχοντα τον κ. Εισαγγελλάτο, που είχε εμφανιστεί με το μπαζούκας.

Να λοιπόν η αιτία της αντίδρασης των ιδιωτικών καναλιών, που διαβλέπουν ότι από την λαϊκή αντίδραση, όχι τόσο για το κλείσιμο της ΕΡΤ, αλλά για την οικονομική εξαθλίωση του λαού, χάνουν πάλι την ευκαιρία να οικειοποιηθούν τις "δωρεάν¨συχνότητες αυτών των καναλιών. Μη ξεχνάμε ότι τα μεγάλα συγκροτήματα των ΜΜΕ ανεβοκατέβαζαν κυβερνήσεις, όπως γνωρίζουν οι παλιότεροι εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε (με όλη την σημασία της λέξης) Θεόφιλε, άργησα να απαντήσω, γιατί διάβασα πολλές φορές αυτά τα που έγραψες, λέξη-λέξη και θα επισημάνω ένα-δυο σημεία, χωρίς να κατεβάσω όλα όσα έγραψες.

Και θέλω να σε ευχαριστήσω γι αυτά που μου αποδίδεις, αλλά μη ξεχνάς ότι κανείς μας δεν είναι ακριβώς αυτός που φαίνεται ή που θέλει να δείξει ότι είναι…

 

Γράφεις ότι :  Όχι μόνο σου επιτρέπω να διαφωνήσεις αλλά θα ήθελα αν ήταν δυνατόν να σου το επιβάλλω κιόλας. Αυτό δεν σημαίνει άλλωστε διάλογος; Το πρωταρχικό στάδιο της διαλεκτικής (θέση-αντίθεση-σύνθεση), εκ των αντιθέτων η καλλίστη αρμονία Ηράκλειτος, που μας οδήγησε και στον διαλεκτικό υλισμό.

 Ο Ηράκλειτος, με τα λακωνικά και διφορούμενα αποφθέγματά του τόνισε και κάποια άλλα θέματα , όπως το : Όλα γίνονται μέσα από αντιθέσεις και το σύνολο κυλά σαν ποτάμι.

 Για να γίνει χείμαρρος, όπως είχα γράψει πρόσφατα.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, γιατί το ίδιο πέρασα και εγώ με αυτά που έγραψες ότι :  

Να μην ξεχάσω, έχω κατηγορηθεί στο παρελθόν για την ένταση και το πάθος με το οποίο δημοσίευα και υπερασπιζόμουν θέσεις και απόψεις. Έχω κατηγορηθεί επίσης και για "Τρολισμό"... και για πολλά άλλα... εν πάσει περιπτώσει δεν έχει νόημα, πρέπει να προχωράμε μπροστά το οφείλουμε στη ζωή την ίδια... Το ίδιο πιστεύω πως πρέπει να κάνεις κι εσύ κάλε μου φίλε (μου επιτρέπεις...) Sarakine.

 

Να τελειώσω για σήμερα τονίζοντας σχετικά με το θέμα που ξεκίνησε εδώ, η δημοκρατία και η προάσπισή της. Γιατί μια λεπτή γραμμή χωρίζει την τυραννία από την μια μεριά και την αναρχία από την άλλη, έχοντας ανάμεσα την δημοκρατία. Για μένα ελεγχόμενη δημοκρατία, παύει να είναι δημοκρατία. Ολες οι διχτατορίες ξεκίνησαν με πρόσχημα την υπεράσπιση των δημοκρατικών δικαιωμάτων του λαού. Σήμερα βιώνουμε μια ιδιότυπη κοινοβουλευτική δικτατορία, που λαμβάνονται αποφάσεις καθ΄ υπαγόρευση, με Π.Ν.Π. ερήμην της Βουλής , που εξευτελίζεται καθημερινά , λόγω και έργω, να μην επαναλαμβάνω από ποιους και γιατί.

 

 Και , Θεόφιλε, λέγε με στο εξής , όπως όλοι οι φίλοι, απλά, Γιάννη, άλλη μια διαφορά εδώ : Εμείς είμαστε πολλοί, αλλά ο Θεόφιλος ένας …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ισχύει με το ανταποδοτικό τέλος για τα κρατικά ΜΜΕ στην Ε.Ε.

 

Τα τελευταιά χρόνια ακούγονται πολλά για το ανταποδοτικό τέλος το οποίο καλούνται οι πολίτες να πληρώσουν για τα κρατικά μέσα ενημέρωσης, είτε στο λογαριασμό του ηλεκτρικού ρεύματος είτε με κάποιο άλλο φόρο.

Αρκετοί είναι αυτοί που ζητούν την κατάργηση του ανταποδοτικού τέλους στην ελληνική κρατική ραδιοτηλεόραση. Τι γίνεται όμως πραγματικά στις υπόλοιπες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης;

Ας δούμε τι πληρώνουν και τι δεν πληρώνουν οι υπόλοιποι πολίτες.

1. ΚΥΠΡΟΣ: Μετά από μια μεγάλη αντιπαράθεση πολιτών και κράτους στις αρχές του 2000, η κυπριακή κυβέρνηση αποφάσισε να σταματήσει το ανταποδοτικό τέλος προς το ΡΙΚ μέσω τον λογαριασμό του ηλεκτρικού ρεύματος. Το κράτος χρηματοδοτεί κάθε χρόνο ένα μικρό ποσό από τον προϋπολογισμό στο ΡΙΚ και στη συνέχεια το ίδιο το Ραδιοφωνικό Ίδρυμα Κύπρου αναζητεί άλλους πόρους για να καλύψει τα έξοδα του, όπως είναι η διαφήμιση. Αυτό είχε και ως συνέπεια το ΡΙΚ να γίνει αρκετά ανταγωνιστικό με τα ιδιωτικά κυπριακά κανάλια και να παίρνει και ένα υψηλό ποσοστό τηλεθέασης.

2. ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Το ανταποδοτικό τέλος στη Γερμανία είναι 204,35 ευρώ το χρόνο για την τηλεόραση και 66,24 ευρώ για το ραδιόφωνο.

3. ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Στο Ηνωμένο Βασίλειο το ανταποδοτικό τέλος για την έγχρωμη τηλεόραση ανέρχεται στα 164 ευρώ και στα 55 ευρώ για την ασπρόμαυρη.

4. ΣΟΥΗΔΙΑ: Στη Σουηδία το ανταποδοτικό τέλος ανέρχεται στις 2076 κορώνες ή 200 ευρώ το χρόνο

5. ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Στη Φινλανδία το ανταποδοτικό τέλος κυμαίνεται μεταξύ €224.30 and €232.20 (ανάλογα με τις δόσεις αποπληρωμής του ποσού)

6. ΤΣΕΧΙΑ: Το ανταποδοτικό τέλος ανέρχεται στα 56,90 ευρώ

7. ΛΕΤΟΝΙΑ: Στη Λετονία δεν υπάρχει ανταποδοτικό τέλος, αλλά γίνονται συζητήσεις για τη θεσμοθέτησή του.

8. ΠΟΛΩΝΙΑ: Το ανταποδοτικό τέλος στην Πολωνία ανέρχεται στα 53 ευρώ το χρόνο .

9. ΙΣΠΑΝΙΑ: Η Ισπανική δημόσια ραδιοτηλεόραση χρηματοδοτείται αποκλειστικά από το κράτος.

10. ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Το ανταποδοτικό τέλος για το ραδιόφωνο ανέρχεται στα 20,52 ευρώ

11. ΔΑΝΙΑ: Το ανταποδοτικό τέλος στη Δανία ανέρχεται στα 300 ευρώ το χρόνο για την τηλεόραση και τους υπολογιστές με πρόσβαση στο διαδίκτυο ενώ για το ραδιόφωνο 43 ευρώ

12. ΑΥΣΤΡΙΑ: Στην Αυστρία το ανταποδοτικό τέλος ποικίλει από περιοχή σε περιοχή. Ξεκινώντας από 223,32 ευρώ και φθάνοντας τα 279,72 για την τηλεόραση και από 65,52 έως 80,52 για 

το ραδιόφωνο.

13. ΒΕΛΓΙΟ: Το ανταποδοτικό τέλος στο Βέλγιο ανέρχεται στα 149,67 ευρώ για την τηλεόραση και στα 26,72 ευρώ για το ραδιόφωνο

14. ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Το ανταποδοτικό τέλος στην Ιρλανδία ανέρχεται στα 160 ευρώ το χρόνο.

15. ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ: Δεν υπήρξε ποτέ ανταποδοτικό τέλος γιατί το RTL ξεκίνησε ως εμπορικό κανάλι αλλά λειτουργούσε ως δημόσιο σε ό,τι αφορά στο πρόγραμμά του.

16. ΜΑΛΤΑ: Το ανταποδοτικό τέλος στη Μάλτα ανέρχεται στα 34 ευρώ το χρόνο.

17. ΙΤΑΛΙΑ: Το ανταποδοτικό τέλος στην Ιταλία ανέρχεται στα 106 ευρώ το χρόνο και περιλαμβάνει όχι μόνο τις τηλεοπτικές συσκευές αλλά και τα κινητά, τους υπολογιστές με πρόσβαση στο διαδίκτυο κλπ.

18. ΓΑΛΛΙΑ: Στη Γαλλία το ανταποδοτικό τέλος ανέρχεται στα 116 ευρώ το χρόνο, για όσους δηλώσουν πως έχουν τηλεόραση, ενώ για τα overseas departments στα 74 ευρώ το χρόνο.

19. ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Η Ολλανδική τηλεόραση χρηματοδοτείται μόνο από το κράτος και τις διαφημίσεις.

20. ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Η Ουγγρική τηλεόραση χρηματοδοτείται μόνον από το κράτος μέσω της φορολογίας.

21. ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Το ανταποδοτικό τέλος στη Σλοβακία ανέρχεται στα 42 ευρώ το χρόνο.

22. ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Στη Σλοβενία το ανταποδοτικό τέλος ανέρχεται στα 132 ευρώ το χρόνο και αφορά τηλεόραση και ραδιόφωνο, ενώ για το ραδιόφωνο μόνο του 39 ευρώ

23. ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Στη Λιθουανία όπως και στη Λετονία ουδέποτε είχε θεσμοθετηθεί ανταποδοτικό τέλος γιατί οι κρατικές τηλεοράσεις χρηματοδοτούνταν από το κράτος. Τελευταία αναπτύσσεται ευρεία συζήτηση για τη θεσμοθέτηση ανταποδοτικού τέλους.

24. ΕΣΘΟΝΙΑ: ETV, η δημόσια ραδιοτηλεόραση της Εσθονίας χρηματοδοτείται αποκλειστικά από το κράτος. Δεν έχει ούτε ανταποδοτικό, ούτε και διαφημίσεις.

25. ΕΛΛΑΔΑ: Στην Ελλάδα από το 2006 το ανταποδοτικό τέλος ανέρχεται στα 51,60 ευρώ το χρόνο.

26. ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Στη Ρουμανία το ανταποδοτικό τέλος ανέρχεται στα 12 ευρώ το χρόνο σε ό,τι αφορά στα νοικοκυριά. Οι μικρές επιχειρήσεις πληρώνουν 45 ευρώ το χρόνο και οι μεγάλες 

150 ευρώ το χρόνο. Η Ρουμανική τηλεόραση χρηματοδοτείται επίσης από το κράτος και από τις διαφημίσεις

27. ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: BNT, Η βουλγαρική δημόσια ραδιοτηλεόραση χρηματοδοτείται από το κράτος που καλύπτει το 60% περίπου το προϋπολογισμού της ενώ το υπόλοιπο καλύπτεται από τις διαφημίσεις

Περισσότερα για: ΚύπροςΕλλάδαΜέσα ενημέρωσηςΤηλεόραση

Copyright © 2013 euronews

http://gr.euronews.com/2013/06/14/antapodotiko-telos-ert-kratikes-tileoraseis/#.Ubtk1zvhBf8.twitter

 

 

Για να έχουμε όμως ολοκληρωμένη εικόνα θα πρέπει να ξέρουμε και κάποια άλλα στοιχεία, όπως:

- Προϋπολογισμός κάθε αντίστοιχου καναλιού

- Οικονομικά αποτελέσματα

- Προσωπικό

- Ποσοστό εξόδων προσωπικού ως προς τα έσοδα

- Ποσοστά τηλεθέασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...)
Να τελειώσω για σήμερα τονίζοντας σχετικά με το θέμα που ξεκίνησε εδώ, η δημοκρατία και η προάσπισή της. Γιατί μια λεπτή γραμμή χωρίζει την τυραννία από την μια μεριά και την αναρχία από την άλλη, έχοντας ανάμεσα την δημοκρατία. Για μένα ελεγχόμενη δημοκρατία, παύει να είναι δημοκρατία. Ολες οι διχτατορίες ξεκίνησαν με πρόσχημα την υπεράσπιση των δημοκρατικών δικαιωμάτων του λαού. Σήμερα βιώνουμε μια ιδιότυπη κοινοβουλευτική δικτατορία, που λαμβάνονται αποφάσεις καθ΄ υπαγόρευση, με Π.Ν.Π. ερήμην της Βουλής , που εξευτελίζεται καθημερινά , λόγω και έργω, να μην επαναλαμβάνω από ποιους και γιατί.

 

 Και , Θεόφιλε, λέγε με στο εξής , όπως όλοι οι φίλοι, απλά, Γιάννη, (...).

 

Φίλε Γιάννη, πράγματι το θέμα μας έχει να κάνει με τη δημοκρατία... κάτι που και στη βάση του το παρόν θέμα επεξεργάζεται.

 

Λεπτές οι ισορροπίες... όντως. Είναι το πλέον ευαίσθητο και το πλέον κακοποιημένο πολίτευμα. Οι μνηστήρες της μπόλικοι, έχουν γεμίσει τα σαλόνια της και καλοπερνούν. Στο όνομά της έχουν γίνει εγκλήματα. Όπως και στο όνομα του λαού...

 

Λαός... μάζα... Όμως οι δημοκρατία είναι άλλο πράγμα. Πρόκειται για το κράτος του δήμου... των πολιτών... δηλαδή της μονάδας της πόλης που σκέφτεται και αποφασίζει ατομικά και στην συνέχεια συλλογικά. Σε αντιδιαστολή με το λαός και μάζα που λειτουργούν μ' έναν ιδιότυπο και περίεργο τρόπο, κάτι σαν ένα είδος επιφοίτησης που έρχεται στα κεφάλια των καθοδηγητών του και που μ' έναν μαγικό τρόπο εκπροσωπούν τη σκέψη της άβουλης μάζας του λαού.

 

Να τι έχει να προσφέρει σε μας εδώ τους σύγχρονους το μοντέλο της Αθηναϊκής δημοκρατίας, σαν γονιμοποιό σπέρμα και όχι σαν αρχαιολατρία και αρχαιοπληξία. Μας δείχνει το δρόμο και μας λέει (είτε εδώ στο φόρουμ είτε γενικότερα σαν οδηγός δημοκρατικής σκέψης και πράξης) ορίστε τους νόμους σας μόνοι σας. Φτιάξτε εσείς οι ίδιοι τους νόμους ώστε εκούσια στην συνέχεια να τους τηρήσετε, χωρίς αυταρχικά μέτρα επιβολής.

 

Εσείς οι ίδιοι αποφασίστε ότι θέλετε να αλλάξετε τα πράγματα, να ορίσετε τις τύχες σας, αλλά να το κάνετε μέσα από κανόνες που εσείς οι ίδιοι θα ορίσετε και θα τους σέβεστε.

 

Δεν παραγνωρίζω ότι το ζήτημα του ορισμού (του πολιτικού σώματος που θα αποφασίζει) είναι σοβαρό. Όμως δεν γίνεται διαφορετικά.

 

Πρόκειται για μια θέση πολιτική, η οποία θα οριστεί και θα ορίζει, επωμιζόμενη τις ευθύνες αλλά και τις συνέπειες αυτού του ορισμού. Δηλαδή ποιός έχει το δικαίωμα να εκλέγει, να εκλέγεται κλπ... είναι θέμα ιδρυτικής στιγμής του πολιτικού σώματος που αποφασίζει για την τύχη της κοινότητος. Ακόμα και στην Αθηναϊκή δημοκρατία δεν είχαν όλοι το δικαίωμα της συμμετοχής στις αποφάσεις.

 

Μ' αυτές τις σκέψεις, και αφού σ' ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια, σ' αφήνω φίλε Γιάννη, για την ώρα, λέγοντας μόνο και εξηγώντας ότι αυτό που έγραψα σε προηγούμενη δημοσίευση μου, πως την δημοκρατία οφείλουμε να την προασπίζουμε, θα πρέπει να το δούμε μέσα σ' αυτά τα πλαίσια.

 

Με σεβασμό στην διαφορετική άποψη

Θεόφιλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ZE1A2829.jpg

 

«Η ΕΡΤ είμαστε εμείς»: οι εκδηλώσεις αυτό το Σαββατοκύριακο αντίστασης, αλληλεγγύης και δημιουργίας στην ΕΡΤ

Ημερομηνία: 15/06/2013 11:15
 

Συναυλίες, συζητήσεις, αλληλέγγυες κουζίνες, παιδικά εργαστήρια: το Ραδιομέγαρο γίνεται χώρος αλληλεγγύης, αντίστασης, πολιτισμού

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΡΤ, ΣΑΒΒΑΤΟ 15/6/2013:
17.00 Ορχήστρα Ελληνικής μουσικής Ωδείου Αθηνών
18.00 Εθνική Συμφωνική Ορχήστρα της ΕΡΤ, συμφωνική μουσική με πινελιές από ιταλικές καντσονέτες.
19.00 "Η Δημοκρατία στο απόσπασμα". Συζητάμε για τη Δημοκρατία που διεκδικούμε, ενώνουμε τις ιδέες μας για ένα κόσμο κοινωνικής δικαιοσύνης και αλληλεγγύης.
Κοντά μας οι: 
- Κώστας Δουζίνας, καθηγητής φιλοσοφίας στο πανεπιστήμιο του Λονδίνου
- Γιώργος Δαράκης, Δημοσιογράφος της ΕΡΤ
- Γιώργος Κατρούγκαλος, καθηγητής Συνταγματικού Δικαίου στο Δημοκρίτειο πανεπιστημιο
- Γιώργος Πλειός, Πρόεδρος στο Τμήμα ΜΜΕ του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου
- David Harvey, καθηγητής στο Πολιτειακό Πανεπιστήμιο της Νέας Υόρκης
- Συντονίζει η Αγλαΐα Κυρίτση, δημοσιογράφος της ΕΡΤ. 
Και το μικρόφωνο σε σας….. 
21.30 Ορχήστρα Σύγχρονης Μουσικής ΕΡΤ & η Χορωδία της ΕΡΤ: «Άξιον Εστί»
22.30 Κοντά μας οι παραγωγοί του ραδιοφώνου μας! DJ SET του 2ου Προγράμματος ΕΡΑ
24.00 Συγκρότημα κρουστών Quilombo και αμέσως μετά οι ΕΝ ΚΑΡΔΙΑ.
Η βραδιά συνεχίζει με Κίτρινα Ποδήλατα, Λαυρέντη Μαχαιρίτσα και πολλούς άλλους καλλιτέχνες.

 

http://left.gr/news/i-ert-eimaste-emeis-oi-ekdiloseis-ayto-savvatokyriako-antistasis-allileggyis-kai-dimioyrgias

 

1000417_501620646578006_407608434_n.jpg

 

Εδώ μπορείτε να δείτε την ΕΡΤ3: http://beta.avgi.gr/article/461877/zontana-to-programma-tis-et3

κι εδώ τη ΝΕΤ: http://left.gr/news/deite-zontana-programma-ton-ergazomenon-tis-ert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε και...συνεχεια...

 

http://attikanea.blogspot.gr/2013/06/blog-post_1338.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενεκα ολων..των γεγονοτων ....σε μυστικη ....ψηφοφορια ( δεν ξερω κατα .. ποσο αληθευει) ειδα οτι ,προεκυψε ...και αυτο!!!! :ph34r:

ΠΡΟΕΛΑΥΝΕΙ η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ...21,3% και δεύτερη δύναμη σε μυστική δημοσκόπηση της (ALCO)

Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 18 Μαΐου 2013, 17:43

1005632.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενεκα ολων..των γεγονοτων ....σε μυστικη ....ψηφοφορια ( δεν ξερω κατα .. ποσο αληθευει) ειδα οτι ,προεκυψε ...και αυτο!!!! :ph34r:

ΠΡΟΕΛΑΥΝΕΙ η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ...21,3% και δεύτερη δύναμη σε μυστική δημοσκόπηση της (ALCO)

Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 18 Μαΐου 2013, 17:43

 

Συνάδελφε το γκάλοπ έγινε στην περιφέρεια Αγ. Παντελεήμονα; Μήπως έπρεπε να το ανεβάσεις στα "αστεία"; Λέμε τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητά πίσω τη δωρεά που έκανε στο Αρχείο της ΕΡΤ

Τη δωρεά που έκανε στο τμήμα Αρχείου και Μουσείου της ΕΡΤ, των πάνω από χιλίων δίσκων βινυλίου και cd, με σπάνιες εκτελέσεις έργων κλασσικής μουσικής, ζητά πίσω ο κ. Μανώλης Βραχνάκης από το Ηράκλειο.

 

Ο κ. Βραχνάκης σε επιστολή του προς τον υπουργό Οικονομικών και τον προϊστάμενο της Ελληνικής Ραδιοφωνίας Τηλεόρασης, αναφέρει ότι μετά το θάνατο του Έφορου Βυζαντινών Αρχαιοτήτων Κρήτης Μανώλη Μπορμπουδάκη, τα παιδιά του, Αλέξανδρος και Μαρία, του παραχώρησαν τμήμα της προσωπικής του δισκοθήκης.

Στη συνέχεια ο κ. Βραχνάκης δώρισε το υλικό αυτό στο αρχείο της ΕΡΤ γιατί θεωρούσε ότι ήταν ο μοναδικός δημόσιος φορέας που θα μπορούσε να το αξιοποιήσει και να το ψηφιοποιήσει.

Επειδή όμως, όπως τονίζει, μετά το κλείσιμο της ΕΡΤ, φοβάται για την τύχη του αρχείου, ζητά την επιστροφή της δωρεάς στον ίδιο.

Διαβάστε την επιστολή του κ. Μανώλη Βραχνάκη:

Προς Υπουργό οικονομικών, προϊστάμενο της Ελληνικής Ραδιοφωνίας Τηλεόρασης.

Υπουργέ των οικονομικών,

Όσο ακόμα μπορούμε να επικοινωνούμε, γιατί δεν ξέρω αν αύριο μεθαύριο σε τούτη τη χώρα θα υπάρχουν επικοινωνίες όπως τις ξέρουμε, σου στέλνω αυτήν την επιστολή, την οποία και κοινοποιώ στον Ελληνικό λαό, μιας και τον αφορά άμεσα.

Πριν δύο χρόνια μετά από πολύ σκέψη και με την προτροπή της φίλης, δημοσιογράφου στην ΕΡΑ Ηρακλείου, κυρίας Νέλλυς Κατσαμά, ήρθα σε επικοινωνία με το Τμήμα Μουσείο και Αρχείο της ΕΡΤ και συγκεκριμένα με τον κ. Χριστόφορου Μπόκα.

Όχι, δεν ήθελα να ζητήσω κάτι, ήθελα να προσφέρω κάτι. Κάτι που κατά την κρίση μου ήταν σημαντικό και, δεν θα έπρεπε να μείνει στα μπαούλα μου.

Πριν, τά όλο και σκληρότερα οικονομικά μέτρα των μνημονιακών κυβερνήσεων, που και συ συμμετέχεις, με ανάγκαζαν να εκποιήσω τα πάντα για να πληρώνω τα κέρατα, να έμενε αυτό το πολύτιμο υλικό σιρμαγιά και παρακαταθήκη στον ελληνικό λαό.

Έκρινα πως μονάχα ένας δημόσιος φορέας με το κύρος της ΕΡΤ και μια ομάδα ειδικών ανθρώπων σαν αυτούς που εργάζονται στο Τμήμα Αρχείο και Μουσείο, θα μπορούσαν να αξιοποιήσουν.

Βρέθηκα να έχω στην κατοχή μου, υπουργέ των οικονομικών, μια μεγάλη και ιδιαίτερη μουσική δισκοθήκη, ενός σημαίνοντος πνευματικού Άνδρα της πόλης μας, του Ηρακλείου.

Ο εκλιπών είχε ζήσει αρκετά χρόνια στην Αγία Πετρούπολη, και λάτρης της καλής μουσικής, αναζητούσε και αγόραζε ότι καλύτερο κυκλοφορούσε κείνα τα χρόνια.

Πάνω από χίλιοι δίσκοι βινυλίου και ακτίνας (κοινώς cd), με σπάνιες εκτελέσεις έργων κλασσικής μουσικής, από ορχήστρες των χωρών του Ανατολικού Μπλοκ, αλλά και από τη δύση, καθώς και συλλογές «ιδιαίτερης» μουσικής της πατρίδας μας.

Επικοινώνησα με τον κύριο Χριστόφορο Μπόκα. Πακέταρα τους δίσκους, πλήρωσα την ACS, και στις 02-02-2011 απέστειλα στην ΕΡΤ τρία δέματα βάρους 75κιλών. (Μιλάω με νούμερα για να καταλαβαινόμαστε).

Το μόνο που ζήτησα, υπουργέ των οικονομικών, ήταν όταν το αρχείο ψηφιοποιηθεί να αντιγράψουν και να μου στείλουν και μένα ένα στικάκι, (ξέρεις, σαν αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά με ονόματα και καταθέσεις ελλήνων φορολογουμένων).

Νάχω μια ανάμνηση του θησαυρού που πέρασε απ΄ τα χέρια μου βρε αδερφέ, αυτό μονάχα!

Υπουργέ των οικονομικών Στουρνάρα,

Επειδή ποτέ δεν είχα εμπιστοσύνη στο πρόσωπο και στις πολιτικές επιλογές σου,

Επειδή φοβάμαι ότι η προσφορά-δωρεά μου θα αποτελέσει περιουσιακό στοιχείο προς εκποίηση από εσένα και τους πολιτικούς προϊσταμένους σου,

Επειδή φοβάμαι για την τύχη και κατάληξη της δωρεάς μου, όχι βέβαια πως οι άνθρωποι της ΕΡΤ δε θα σεβαστούν την πολιτιστική μας κληρονομιά αλλά… ξέρω γω αν σε κάποιο ντου, τα όργανα προστασίας του πολίτη δε τα κάνουν όλα λαμπόγυαλο,

Επειδή ρίξατε μαύρο ακόμα και στο τμήμα Μουσείο και Αρχείο της ΕΡΤ, στερώντας από τους Έλληνες πολίτες την πρόσβαση σε ένα μεγάλο κομμάτι της πολιτιστικής κληρονομιάς τους,

Για όλα τα παραπάνω:

Αίρω την προσφορά-δωρεά μου προς το τμήμα Μουσείο και Αρχείο της ΕΡΤ και σου ζητώ με δικιά σου ευθύνη και έξοδα να συσκευάσεις τα 75 κιλά των δίσκων μου και να μου τα αποστείλεις το συντομότερο δυνατό.

Καταλαβαίνεις, θέλω εγώ να προφυλάξω αυτό που, για μένα και για ένα μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας, έχει αξία.

Και επειδή, υπουργέ οικονομικών, πολλά περνούν από το μυαλό μου θέλω να ξέρω τι έχεις σκοπό να κάνεις με το Μουσικό σχολείο Ηρακλείου που εδρεύει στην πρώην αμερικανική βάση Γουρνών.

Δώρισα και και 670 cd, κλασσικής και όχι μόνο μουσικής. Βλέπεις το κράτος προίκισε το σχολείο με δυο τρεις δίσκους από τους ένδοξους ολυμπιακούς αγώνες του 2004, νάχουν να ακούνε τα παιδιά.

Αν σκοπεύεις να βάλεις και κει λουκέτο, που θεωρώ πιθανό, να πάω από τώρα να σε βγάλω από τον κόπο…

Α, και σε ένα σχολείο, στον Αη Γιάννη Ηρακλείου, Ξηρουδάκη 17, πήγα καμιά 600ριά βιβλία, παλιατζούρες τίποτα σπουδαίο, μυθιστορήματα ελλήνων και ξένων συγγραφέων, ποίηση, θέατρο, δοκίμια, μελέτες, καμιά 150ριά τεύχη του περιοδικού.

Διαβάζω, τεύχη για το θέατρο, τον κινηματογράφο, τις τέχνες, παλιατζούρες λέμε τώρα. Τι να κάνω και για αυτά, πες μου.

Μην νομίσεις πως είμαι κάποιος μεγαλοφοροφυγάς και μου στείλεις τα όργανά σου, μεροκαματιάρης ήμουν πάντα και άνεργος, καμιά φορά και αγρότης, στο νοίκι, δεν έχω τίποτα, ένα ποδήλατο, μια μοτοσικλέτα 14 χρόνων, πολλά βιβλία και άλλα τέτοια ακόμα, και ένα σκυλί τριάμισι κιλά, τη Θοδωρίτσα. Καλώς να ορίσετε…

Περιμένω την απάντησή σου, όπως εσύ με πιέζεις και περιμένεις να πληρώσω τους φόρους μου, (υπέρ τοκογλύφων και άλλων σκοτεινών δυνάμεων-αγορών).

Για όλα τα παραπάνω υπάρχουν πλήρη στοιχεία που είναι στη διάθεσή σου. Έχω κρατήσει την ίδια λίστα που παρέλαβε η ΕΡΤ, και αυτούς τους δίσκους περιμένω. Τα πλήρη στοιχεία μου είναι παρακάτω…

Μανώλης Βραχνάκης

 

Πηγή: flashnews.gr

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά χρειάζομαι μεγάλες ποσότητες "χρόνου". :)

αυτοι που λετε, ειναι εδω μεσα μερικα χρονια με ονοματεπωνυμο....

 

δεν ειναι ο πασα ενας που ειδε φως και μπηκε ...

 

...Και συμπληρώνω αγαπητή και μη εξαιρετέα Χρύσα: Αν χρειάζονται επιβεβαίωση και από εμένα για την προσφορά τους να το κάνω ευχαρίστως.

Πρώτος ευεργετημένος είμαι εγώ.

Η ερώτηση όμως είναι: Έχουν το ακαταλόγιστο;

ΧΡΥΣΑ μην ξεγελαστείς και κάνεις το λάθος. Κανείς δεν έχει το ακαταλόγιστο. Έχω σταμπάρει συγκεκριμένη ανάρτηση και θα με φέρεις σε πολύ δύσκολη θέση αν με υποχρεώσεις να την υποδείξω.


 

......

Απορώ συνάδελφε για πιο λόγο νόμισες πως αναφερόσουν σε εσένα; Ειλικρινά απορώ.

Πολλές φορές πάντως υπάρχουν περισσότερα πολιτικά ή κοινωνικά θέματα ανοικτά που απορώ αν μπήκα στο σωστό φόρουμ!!!

Υπάρχουν αρκετά φόρουμς που έχουν ένα θέμα με έναν γενικό τίτλο και μέσα σε αυτό σχολιάζει ο καθένας την επικαιρότητα με ότι αυτή περιλαμβάνει. Αυτό το θέμα φτάνει τις μερικές χιλιάδες σελίδων ΑΛΛΑ είναι μόνο 1 και στο εσωτερικό του υπάρχει ο σχολιασμός της επικαιρότητας από τους χρήστες.

Δεν με ενδιαφέρει αν είναι κλειστό ή ανοικτό στους επισκέπτες το θέμα. Με ενδιαφέρει όμως το φόρουμ να παραμείνει μόνο λογιστικό και όχι ΚΑΙ λογιστικό.

Παρ΄όλα αυτά δεν είναι τα πολλά θέματα που ενοχλούν. Είναι η τακτική που έχετε που όταν κάποιος έχει αντίθετη άποψη αμέσως φωνάζουμε τον πορτιέρη να τον πετάξει έξω. Δεν μπορεί να χρησιμοποιούμε την Δημοκρατία επιλεκτικά. Ο κανόνας πρέπει να υπάρχει και να ισχύει για όλους. Κάντε οικονομία δυνάμεων και μια προσπάθεια να το συνηθίσετε επειδή το 20% στις επόμενες εκλογές το έχουν στο τσεπάκι. Όχι λόγω δυνατοτήτων αλλά ως μια δημιουργημένη τεχνητή ετερότητα. Ένα πολιτικό σύστημα για να φανεί καλό πρέπει απαραίτητα να συγκριθεί με κάτι κακό.

Επειδή έχω την αίσθηση πως κάπου μεταξύ μας έχουμε μια συχνότητα ανοικτή σου γράφω τούτο:

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με το δημόσιο. Έχω όμως τεράστιο πρόβλημα με τον τρόπο λειτουργίας του.

Στάχτη και μπούρμπερη.

Διαβάζω αυτά που γράφετε, μερικά είναι πραγματικά δακρύβρεχτα και απορώ πως προέκυψε ως 60% άρνηση στον τρόπο χειρισμού για μια τηλεθέαση που ποτέ δεν είχε πάνω από 0% στο σύνολο; Το 0% δεν είναι τυχαίο. Αν θέλεις κάνε μια έρευνα και θα διαπιστώσεις ότι μόνο με ποδόσφαιρο ή με ... eurovision έπιανε το μαγαζί 20-30% τηλεθέαση. Αν κοιτάξεις σε συνηθισμένες μέρες ... δεν συμπεριλαμβάνεται στις μετρήσεις γιατί δεν φτάνουν τα δεκαδικά βρε συνάδελφε!!! Δεν είναι υποκριτικό;

Εκτός από την περίοδο των δηλώσεων δεν υπάρχει εκπομπή λόγου που να μην την παρακολουθήσω. Οπότε τι να πρωτοθυμηθώ; Άκουσον άκουσον 3 συντονιστές δημοσιογράφους μέχρι που έφυγε ο ένας και έμειναν αυτοί οι δυο; Πες μου ποιον θέλεις να δείς και θα σου πω ακριβώς την ημερομηνία που θα τον έχει καλεσμένο η Φλέσσα την επόμενη χρονιά!!! Αφού βρε συνάδελφε καλεί συνέχεια τους ίδιους λες και τους έχει γκόμενους. 

Θες μήπως να μιλήσουμε για την ΕΤ3; Θέλεις; Και γαμώ τα κανάλια. Το γράφω και το εννοώ με την σημασία που γνωρίζουν και δίνουν στο "γαμώ" οι άντρες. Χωρίς ακρότητες ενημέρωση, πρωϊνάδικο χωρίς κραυγές και ενημερωτικές εκμπομπές απ΄όπου μαθαίνεις ένα - δυό πράγματα. Είναι ελαφρώς ερασιτεχνικό στο στήσιμό του αλλά τίμιο και αξιόπιστο.

Ωστόσο ype ο καβγάς δεν γίνεται για τις 1000 απολύσεις που - κατά την γνώμη μου - πρέπει να γίνουν. Ο καβγάς γίνεται για τα εκατομμύρια των αναθέσεων που κοστίζουν οι εξωτερικές παραγωγές. 

Κατανοώ, καταλαβαίνω και αποδέχομαι αν θέλεις την μεγάλη ανάγκη που υποδεικνύει στην στρατηγική ανάπτυξης του κόμματος που υποστηρίζεις η απόκτηση ραδιοσυχνότητας. Όμως συνάδελφε ype ( αν θέλεις γράψε μου το όνομά σου για να μην αισθάνομαι ότι μιλάω σε ρομπότ ) το πραγματικό πρόβλημα είναι αλλού. Το έχω ξαναγράψει.

Με 8 χιλιάδες κυριακάτικα φύλλα δεν μπορείς να πας πουθενά!!!

Επίσης αντιλαμβάνομαι πως δεν έχουμε αποφύγει ( :) ) οριστικά τον κίνδυνο μιας τρίμησης ή οκτάμηνης ( ανάλογα πια χρονική περίοδο θα γίνουν οι εκλογές ) διακυβέρνησης από τον ενιαίο πια ΣΥΡΙΖΑ αλλά ως εισπράκτορας αρνητικών ψήφων δεν θα δημιουργήσετε ποτέ βάση παρά μόνο κινούμενη άμμο όσες συχνότητες κι αν αποκτήσετε.

 

Αν πραγματικά θέλετε να βγάλετε τον κόσμο στον δρόμο, αν πραγματικά θέλετε επανάσταση, αν έχετε τα άντερα τότε δοκιμάστε να κλείσετε το nickelodeon.


 

Αγαπητέ Καλησπέρα,

 

Έχω 2 απορίες :

 

1)Γιατι δεν περιορίζεστε στην επαγγελματική διάσταση του Φόρουμ ?

2) Γιατί δεν μας παρέθετε και εσείς την ειδησεογραφία που είναι κοντά στην ιδεολογία σας ?

 

Ευχαριστώ,

Ελένη

 

Συνεορτάζουσα συναλδέφισα αν σου πω πως έχεις δίκιο θα ικανοποιηθείς; Θα μπορούσε ο καθένας να αρκεστεί στην επαγγελματική διάσταση του φόρουμ. Όμως παραδίπλα δεν υπάρχει μόνο ο οχετός της πολιτικής που μπορεί να ενοχλεί κάποιους. Υπάρχουν και άλλοι οχετοί όπως ενδεικτικά των ψυχικά ασθενών, των μη συνηθισμένων σεξουαλικών προσανατολισμών, των θρησκευτικών ιδεοληψιών, διαφόρων άλλων τρομολάγνων κ.ο.κ. Που τελικά θα βάλεις το όριο; Ωστόσο θα σκεφτώ σοβαρά την σύστασή σου.

Όσο αφορά την δεύτερη ερώτησή σου θα ήθελα να σε ενημερώσω πως δεν υπάρχουν πολλές ειδησεογραφίες. Μάλλον είναι μόνο μία, μόνο που έχει πολλές οπτικές. Εξήγησα στο μεσαίο μήνυμά μου τους λόγους.

Παρ΄όλο που διακρίνω μια τάση για πικάρισμα γι΄αυτό θα σου γράψω πως την επόμενη φορά θα ήταν καλύτερα να με ρωτήσεις ευθέως.

Θα σου απαντήσω πάντως.

Μέχρι σχεδόν το 2000 δεν υπήρχε ηλεκτρονική εναλλακτική παρά μόνο το in.gr. Δεν βοηθούσαν και οι ταχύτητες του internet για να πας και πολύ μακριά. Σταδιακά μέχρι το 2002 είχα 5-6 "αγαπημένα" μεταξύ των οποίων και τον ριζοσπάστη, για να δώσω νόημα στην ερώτησή σου. Πάντα υπάρχει ο ριζοσπάστης. Ως πυξίδα. Για να γνωρίζω με ακρίβεια που είναι η αντίθετη κατεύθυνση. Κατόπιν υπήρξε ηλεκτρονικός πλουραλισμός που έφτασε μέχρι τα 22 αγαπημένα με το αλ τζαζίρα μέσα σε αυτά για να γνωρίζω μην συμβεί τίποτε στην Χώρα πρότυπό σας την Β. Κορέα ώστε να ειδοποιήσω εγκαίρως.

Τους τελευταίους 18 μήνες περίπου αναγκάστηκα να προσθέσω ως εικοστό τρίτο αγαπημένο στον φάκελο εφημερίδες την Αυγή.

Τι να κάνω ο έρμος; Ουδείς άσφαλτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΙΑΒΑΖΑ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΗΣ ΕΡΤ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΑ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΜΑΥΡΗ ΠΑΓΩΣΑ ΜΟΥ ΔΙΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ

ΤΩΡΑ ΤΑ ΚΑΘΙΚΙΑ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ  ΘΑ ΜΑΣ ΤΑΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ.ΕΓΩ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩ ΘΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΚΡΙΝΩ...ΤΙ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΔΗΛΑΔΗ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΡΙΝΕΙ

ΕΝΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΕ.ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΦΤΑΝΕΙ Η ΣΕΙΡΑ ΟΛΩΝ...ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΗΓΟΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΒΟΥΚΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΟΤΙ ΣΚΕΥΤΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ...ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΧΙΛΙΟΣΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ....ΚΑΛΥΝΗΧΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφημερίδα των απεργών στα ΜΜΕ «Αδέσμευτη Γνώμη» κυκλοφορεί σ' ολόκληρη τη χώρα - και στο προαύλιο του Ραδιομεγάρου... 
Αναζητήστε την, διαβάστε την, διαδώστε την!
Διανέμεται δωρεάν.
Κατεβάστε την από εδώ σε pdf:http://www.ertopen.com/eidiseis/item/download/1_59bf5866d6c2dae0ad1eb2b272a63ec2

 

Προσωπικά ήμουν από τους τυχερούς που την πήρα από το ραδιομέγαρο της ΕΡΤ και τώρα που επέστρεψα την διαβάζω. Είναι πολύ καλή, μπράβο στα παιδιά!

 

398a8bc2e3f7f879ff0986359513be80_L.jpg?t

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφημερίδα των απεργών στα ΜΜΕ «Αδέσμευτη Γνώμη» κυκλοφορεί σ' ολόκληρη τη χώρα - και στο προαύλιο του Ραδιομεγάρου... 

Αναζητήστε την, διαβάστε την, διαδώστε την!

Διανέμεται δωρεάν.

Κατεβάστε την από εδώ σε pdf:http://www.ertopen.com/eidiseis/item/download/1_59bf5866d6c2dae0ad1eb2b272a63ec2

 

Προσωπικά ήμουν από τους τυχερούς που την πήρα από το ραδιομέγαρο της ΕΡΤ και τώρα που επέστρεψα την διαβάζω. Είναι πολύ καλή, μπράβο στα παιδιά!

 

398a8bc2e3f7f879ff0986359513be80_L.jpg?t

 

 

μολις γυρισα απ την ΕΤ3, κριμα που δεν ηξερα να την ψαξω ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενεκα ολων..των γεγονοτων ....σε μυστικη ....ψηφοφορια ( δεν ξερω κατα .. ποσο αληθευει) ειδα οτι ,προεκυψε ...και αυτο!!!! :ph34r:

ΠΡΟΕΛΑΥΝΕΙ η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ...21,3% και δεύτερη δύναμη σε μυστική δημοσκόπηση της (ALCO)

Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 18 Μαΐου 2013, 17:43

1005632.jpg

 

 

 

 

21,3% Χρυσή Αυγή. Αηδίες...

Μυστική δημοσκόπηση. Λες και είναι χασίς και είναι απαγορευμένη.

Παπαριές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...