Προς το περιεχόμενο

Σταματά απόψε το σήμα της κρατικής ραδιοτηλεόρασης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν συζητείται ότι διαχρονικά οι διοικήσεις έκαναν εγκλήματα και πρέπει να ελεγχθούν και να τιμωρηθούν.

 

Αλλά οι συνδικαλιστές να ζητούν τον 12/2012 αυξήσεις σε υπερωρίες και εκτός έδρας και περισσότερες προσλήψεις, νομίζω ότι θέτουν εαυτούς εκτός πραγματικότητας.

 

 

Υ.Γ. Άραγε γιατί οι εργαζόμενοι της ΕΡΤ να έχουν μειωμένα εισιτήρια ΟΑΣΑ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Όσο αφορά εμένα με ενδιέφερε και συνεχίζει να με ενδιαφέρει με αμείωτη ένταση η επαγγελματική διάσταση του φόρουμ.

Προφανώς μου προκαλούν έμετο οι φωνές που το τελευταίο έτος "κοσμούν" την Βουλή των Ελλήνων αλλά εξίσσου αποκρουστικός είναι για εμένα - τουλάχιστον - και ο ειδησεογραφικός χαρακτήρας που έχει προσδώσει στο φόρουμ μερίδα της αριστεράς.

Διατηρώ ακέραια την εμπιστοσύνη μου προς τους διαχειριστές ότι θα χειριστείτε με δικαιοσύνη το θέμα.

 

Όσον αφορά επίσης εμένα δεδομένου ότι μετέχω στις συζητήσεις των μελών στο τμήμα αυτό θέλω να επισημάνω ότι το κάνω σεβόμενος τους κανόνες του φορουμ (αν θεωρείτε πως δεν είναι έτσι μπορείτε να μου υποδείξετε το σφάλμα μου) στα πλαίσια ενός διαλόγου που γίνεται με το δεδομένο πως δεν είμαστε απλά λογιστές αλλά μέλη μια κοινωνίας και συζητάμε τους προβληματισμούς μας εντός της συγκεκριμένης ενότητας πάντα ως φιλοξενούμενοι των διαχειριστών.

Αν οι διαχειριστές αποφασίσουν πως οι δημοσιεύσεις πρέπει να είναι αυστηρά σε επαγγελματικό πλαίσιο θα συμμορφωθώ άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συζητείται ότι διαχρονικά οι διοικήσεις έκαναν εγκλήματα και πρέπει να ελεγχθούν και να τιμωρηθούν.

 

Αλλά οι συνδικαλιστές να ζητούν τον 12/2012 αυξήσεις σε υπερωρίες και εκτός έδρας και περισσότερες προσλήψεις, νομίζω ότι θέτουν εαυτούς εκτός πραγματικότητας.

 

 

Υ.Γ. Άραγε γιατί οι εργαζόμενοι της ΕΡΤ να έχουν μειωμένα εισιτήρια ΟΑΣΑ???

 

 

Προσωπικά διαφωνώ μαζί σας.........

Θεωρώ λογική την έκπτωση δεδομένου ότι για το ρεπορτάζ μπορεί να μετακινούνται με μέσα μαζικής μεταφοράς κι επίσης θεωρώ λογικό να υπάρχει επαρκής αριθμός ώστε να μην αναγκάζονται να κάνουν υπερωρίες και μάλιστα απλήρωτες ή να δουλεύουν τα ρεπό τους.

 

Το πρόβλημα της μισθοδοσίας δεν εντοπίζεται με τη δική μου λογική στους μάχιμους δημοσιογράφους ρεπόρτερ και τεχνικούς αλλά αλλού.....

 

δείτε και αριθμούς:

Το έπος προσλήψεων του «εξυγιαντή» Κεδίκογλου

 

Η αλήθεια για τους εργαζόμενους στην ΕΡΤ (φωτό και συνεντεύξεις)

 

Η λογική που λέει ότι "περνάμε κρίση και θα δουλεύεις τσάμπα" δεν με βρίσκει σύμφωνο.

Εκτος της ιδεολογικής θέσης την βρίσκω και μακροοικονομικά λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική που λέει ότι "περνάμε κρίση και θα δουλεύεις τσάμπα" δεν με βρίσκει σύμφωνο.

Εκτος της ιδεολογικής θέσης την βρίσκω και μακροοικονομικά λάθος.

 

Η λογική που λέει ότι "περνάμε κρίση και θα δουλεύεις τσάμπα" είναι - προφανώς - απαράδεκτη.

 

Η λογική που λέει ότι "περνάμε κρίση και απαιτούνται περικοπές" είναι - προφανώς - επιβεβλημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ λογική την έκπτωση δεδομένου ότι για το ρεπορτάζ μπορεί να μετακινούνται με μέσα μαζικής μεταφοράς

 

 Αυτό το εννοείτε ειλικρινά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρελθόν είχε τεθεί το ίδιο ζήτημα για την προστασία της ενότητας αυτής αλλά και του φόρουμ γενικώτερα. Ήμουν απ’ αυτούς που δεν ήθελα να κλειδωθεί η ενότητα "Γενικά σχόλια προβληματισμοί", είχα φτάσει μάλιστα στο σημείο να μην δημοσιεύω για κάποιο χρονικό διάστημα. Θεωρούσα πως σαν ενεργά μέλη της κοινωνίας μας και με δεδομένο (για μένα τουλάχιστον) το επίπεδο των συναδέλφων, θα μπορούσαμε να διαχειριστούμε την ενότητα αυτή με την δέουσα συμπεριφορά και τους πρέποντες κανόνες λειτουργίας μιας κοινότητας ανθρώπινης.

 

Δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράγματα. Δεν έχουμε την παιδεία. Πρέπει να γίνει αυτό που και τότε κρίθηκε σωστό και εφαρμόστηκε.

 

Να κλείσει δηλαδή η ενότητα, να είναι μόνο για τα μέλη, και οι δημοσιεύσεις αυτής της ενότητας να μην βγαίνουν μπροστά, εννοώ μαζί με κυρίως φορολογιστικά θέματα του taxheaven. Μόνο να προσεχθεί, αν είναι τεχνικά δυνατόν, να μπορεί ένας επισκέπτης να διαβάζει τα θέματα. Πιστεύω πως η κοινότητά μας δεν έχει να κρύψει πράγματα και καλό θα ήταν να είναι ανοιχτή στον κόσμο, σε επίπεδο ανάγνωσης.

 

Πιστέψτε με, δεν μου είναι ευχάριστο. Αλλά ναι, πρέπει να γίνει. Διαφορετικά, κινδυνεύει το φόρουμ από όποιον βλέπει φως και μπαίνει.

 

Την δημοκρατία οφείλουμε να την προασπίζουμε.

 

Τέλος, σχετικά με τον "ειδησεογραφικό χαρακτήρα που έχει προσδώσει στο φόρουμ μερίδα της αριστεράς" (που μπορεί να είναι και έτσι, μπορεί και όχι, δεν είναι το ζητούμενο), διερωτώμαι γιατί να μην υπάρχει-υπάρξει και από μερίδα της δεξιάς, με τις προϋποθέσεις φυσικά που ετέθησαν ανωτέρω. Θεωρώ πως δεν θα ενοχλεί κανέναν και όσοι θέλουν να μπορούν να γράφουν ελεύθερα τις σκέψεις και τις απόψεις τους, εφόσον φυσικά το επιτρέπουν και οι διαχειριστές και επιθυμούν μια γωνιά για την ελευθερία της έκφρασης των μελών αυτής της κοινότητας που δεν είναι μόνο τεχνοκρατική, αλλά πρόκειται για μια ζωντανή κοινότητα ανθρώπων και με τους όποιους κοινωνικούς, πολιτικούς ή άλλους προβληματισμούς της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική που λέει ότι "περνάμε κρίση και θα δουλεύεις τσάμπα" είναι - προφανώς - απαράδεκτη.

 

Η λογική που λέει ότι "περνάμε κρίση και απαιτούνται περικοπές" είναι - προφανώς - επιβεβλημένη.

 

Το προφανές γενικό όταν το εξιδεικεύσεις μπορεί να γίνει απαράδεκτο.......

οριζόντιες περικοπές 35% σε εργαζόμενους των 1000-1500 ευρώ είναι προφανώς απαράδεκτες ενώ αντίθετα σε εργαζόμενους των μερικών χιλιάδων μπορεί να είναι όπως λέτε επιβεβλημένες.

 

Ταυτόχρονη αύξηση ωραρίων, κατάργηση ρεπό, απλήρωτες υπερωρίες είναι εξωφρενικό και προφανώς δεν αφορά τους κολλητούς του Σίμου.

 

 

 

 Αυτό το εννοείτε ειλικρινά?

 

 

Μπορεί να σας φαίνομαι "ψιλικατζής" αλλά ναι το εννοώ.........

τα παιδάκια που κάνουν εξωτερικό ρεπορτάζ στα κανάλια δεν έχουν όλα τη δυνατότητα να έχουν ούτε μηχανάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να σας φαίνομαι "ψιλικατζής" αλλά ναι το εννοώ.........

τα παιδάκια που κάνουν εξωτερικό ρεπορτάζ στα κανάλια δεν έχουν όλα τη δυνατότητα να έχουν ούτε μηχανάκι.

 

Δεν έχει σχέση με το ύψος του ποσού...

 

Δηλαδή να το επιβαρυνθεί και αυτό ο φορολογούμενος?

Πιστεύω ότι και οι υπάλληλοι πολλών λογιστικών γραφείων χρησιμοποιούν τακτικά τα μέσα μεταφοράς. Γιατί δεν το απαιτούμε και εμείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση με το ύψος του ποσού...

 

Δηλαδή να το επιβαρυνθεί και αυτό ο φορολογούμενος?

Πιστεύω ότι και οι υπάλληλοι πολλών λογιστικών γραφείων χρησιμοποιούν τακτικά τα μέσα μεταφοράς. Γιατί δεν το απαιτούμε και εμείς?

 

Προσωπικά είμαι υπέρ μιας άλλης τιμολογιακής πολιτικής στα μέσα μαζικής μεταφοράς υπέρ των φτωχότερων και των εργαζομένων και απεχθάνομαι την αντίληψη που λέει "να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα",

 

αλλά ας μην εκτρέπουμε τη συζήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά εμένα με ενδιέφερε και συνεχίζει να με ενδιαφέρει με αμείωτη ένταση η επαγγελματική διάσταση του φόρουμ.

Προφανώς μου προκαλούν έμετο οι φωνές που το τελευταίο έτος "κοσμούν" την Βουλή των Ελλήνων αλλά εξίσσου αποκρουστικός είναι για εμένα - τουλάχιστον - και ο ειδησεογραφικός χαρακτήρας που έχει προσδώσει στο φόρουμ μερίδα της αριστεράς.

Διατηρώ ακέραια την εμπιστοσύνη μου προς τους διαχειριστές ότι θα χειριστείτε με δικαιοσύνη το θέμα.

Αγαπητέ Καλησπέρα,

 

Έχω 2 απορίες :

 

1)Γιατι δεν περιορίζεστε στην επαγγελματική διάσταση του Φόρουμ ?

2) Γιατί δεν μας παρέθετε και εσείς την ειδησεογραφία που είναι κοντά στην ιδεολογία σας ?

 

 

Ευχαριστώ,

Ελένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......

 

......

......

 

 Δώστε μου λίγο χρόνο και θα σας εξηγήσω καλύτερα τι ακριβώς εννοώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία είναι ότι κυβερνιόμαστε με ΠΝΠ αντί για νόμους στη Βουλή. Απλώς αυτή τη φορά είναι πιο δυνατός ο ήχος της ερπύστριας λόγω του σήματος που εκπέμπει η ΕΡΤ. Θυμηθείτε μόνο πόσα μέτρα εφαρμόζονται με ΠΝΠ αντί για νόμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρελθόν είχε τεθεί το ίδιο ζήτημα για την προστασία της ενότητας αυτής αλλά και του φόρουμ γενικώτερα. Ήμουν απ’ αυτούς που δεν ήθελα να κλειδωθεί η ενότητα "Γενικά σχόλια προβληματισμοί", είχα φτάσει μάλιστα στο σημείο να μην δημοσιεύω για κάποιο χρονικό διάστημα. Θεωρούσα πως σαν ενεργά μέλη της κοινωνίας μας και με δεδομένο (για μένα τουλάχιστον) το επίπεδο των συναδέλφων, θα μπορούσαμε να διαχειριστούμε την ενότητα αυτή με την δέουσα συμπεριφορά και τους πρέποντες κανόνες λειτουργίας μιας κοινότητας ανθρώπινης.

 

Δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράγματα. Δεν έχουμε την παιδεία. Πρέπει να γίνει αυτό που και τότε κρίθηκε σωστό και εφαρμόστηκε.

 

Να κλείσει δηλαδή η ενότητα, να είναι μόνο για τα μέλη, και οι δημοσιεύσεις αυτής της ενότητας να μην βγαίνουν μπροστά, εννοώ μαζί με κυρίως φορολογιστικά θέματα του taxheaven. Μόνο να προσεχθεί, αν είναι τεχνικά δυνατόν, να μπορεί ένας επισκέπτης να διαβάζει τα θέματα. Πιστεύω πως η κοινότητά μας δεν έχει να κρύψει πράγματα και καλό θα ήταν να είναι ανοιχτή στον κόσμο, σε επίπεδο ανάγνωσης.

 

Πιστέψτε με, δεν μου είναι ευχάριστο. Αλλά ναι, πρέπει να γίνει. Διαφορετικά, κινδυνεύει το φόρουμ από όποιον βλέπει φως και μπαίνει.

 

Την δημοκρατία οφείλουμε να την προασπίζουμε.

 

Τέλος, σχετικά με τον "ειδησεογραφικό χαρακτήρα που έχει προσδώσει στο φόρουμ μερίδα της αριστεράς" (που μπορεί να είναι και έτσι, μπορεί και όχι, δεν είναι το ζητούμενο), διερωτώμαι γιατί να μην υπάρχει-υπάρξει και από μερίδα της δεξιάς, με τις προϋποθέσεις φυσικά που ετέθησαν ανωτέρω. Θεωρώ πως δεν θα ενοχλεί κανέναν και όσοι θέλουν να μπορούν να γράφουν ελεύθερα τις σκέψεις και τις απόψεις τους, εφόσον φυσικά το επιτρέπουν και οι διαχειριστές και επιθυμούν μια γωνιά για την ελευθερία της έκφρασης των μελών αυτής της κοινότητας που δεν είναι μόνο τεχνοκρατική, αλλά πρόκειται για μια ζωντανή κοινότητα ανθρώπων και με τους όποιους κοινωνικούς, πολιτικούς ή άλλους προβληματισμούς της.

 

Προσυπογράφω την πολύ νηφάλια και προσεκτικά διατυπωμένη δημοσίευση του Θεόφιλου.

Εγώ θα πρότεινα, εκτός του να επανέλθει η μη εμφάνιση των γενικών θεμάτων στο ταμπλό των δημοσιεύσεων,  στα γενικά θέματα να μπορούν να δημοσιεύουν μέλη που έχουν ένα μίνιμουμ δημοσιεύσεων, όπου έτσι θα αποδεικνύεται η επαγγελματική τους σχέση με το φόρουμ. Μπορεί να τεθεί ένα όριο π.χ. 150 δημοσιεύσεων.

 

Ευτυχώς ή δυστυχώς, μία δημοκρατία προστατεύεται μόνο όταν θέτει όρους και κανόνες, γενικά αποδεκτούς και εν προκειμένω το παρόν φόρουμε διέπεται από τέτοιους κανόνες που όλοι οφείλουμε να σεβαστούμε, του γράφοντος συμπεριλαμβανομένου που ενίοτε παραφέρεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι τουλάχιστον ΕΜΕΤΙΚΟ, να ακούς αυτή την στιγμή του ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΥΣ δημοσιογραφίσκους της ΕΡΤ, που ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΝΤΑΝ και ΠΡΟΩΘΟΥΣΑΝ ΟΛΕΣ τις ΝΕΟΚΑΤΟΧΙΚΕΣ κυβερνήσεις από το 1974 και μετά, να μιλούν για "σοκαριστική απόφαση", "Μόνο 4 ευρώ το μήνα δίνει ο πολίτης" και το καλύτερο "Ασχέτως πως δούλευε η ΕΡΤ, με όσα προβλήματα ή λάθη και αν έκανε..."

 

Σαν να ακούς τους ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ.

 

Και το πιο εξοργιστικό είναι οτι ΤΩΡΑ τα βάζουν με τους εργοδότες τους και μιλούν για την ανάγκη προάσπισης της "Δημοκρατίας", όταν ΣΙΩΠΟΥΝ συστηματικά τα τελευταία 3 χρόνια με τις χιλιάδες αυτοκτονίες, το 1 1/2 εκατομμύριο ανέργους... ΤΩΡΑ θυμήθηκαν για ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ και ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ... Όλο το άλλο "ξεκαθάρισμα" του Ελληνικού Λαού, ρε αλήτες, τι ήταν; "Εξορθολογισμός κρατικού προϋπολογισμού";;;

 

Δεν κλάψατε για τον κόσμο, ούτε ο κόσμος θα κλάψει για εσάς. Θα πάρουν τις παχυλές τους αποζημιώσεις, θα το βουλώσουν (και θα μπούν στην "μισθοδοσία" κάποιου τραπεζίτη, απλά για να μην αρθρογραφούν ή ομιλούν) και ίσως βρουν απάγκιο κάπου... Οι συμβασιούχοι των 700 ευρώ είναι που θα την πληρώσουν.

 

Υ.Γ. Επειδή ΒΡΩΜΑΝΕ προεκλογικές διαδικασίες, ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 60 να ανοίξει το ΧΑΖΟΚΟΥΤΙ (υπάρχουν ακόμη τα υπόλοιπα σκατο-τσοντοκάναλα, που συνεχίζουμε να πληρώνουμε) και προπαντώς να ψηφίσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι τουλάχιστον ΕΜΕΤΙΚΟ, να ακούς αυτή την στιγμή του ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΥΣ δημοσιογραφίσκους της ΕΡΤ, που ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΝΤΑΝ και ΠΡΟΩΘΟΥΣΑΝ ΟΛΕΣ τις ΝΕΟΚΑΤΟΧΙΚΕΣ κυβερνήσεις από το 1974 και μετά, να μιλούν για "σοκαριστική απόφαση", "Μόνο 4 ευρώ το μήνα δίνει ο πολίτης" και το καλύτερο "Ασχέτως πως δούλευε η ΕΡΤ, με όσα προβλήματα ή λάθη και αν έκανε..."

 

Σαν να ακούς τους ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ.

 

Και το πιο εξοργιστικό είναι οτι ΤΩΡΑ τα βάζουν με τους εργοδότες τους και μιλούν για την ανάγκη προάσπισης της "Δημοκρατίας", όταν ΣΙΩΠΟΥΝ συστηματικά τα τελευταία 3 χρόνια με τις χιλιάδες αυτοκτονίες, το 1 1/2 εκατομμύριο ανέργους... ΤΩΡΑ θυμήθηκαν για ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ και ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ... Όλο το άλλο "ξεκαθάρισμα" του Ελληνικού Λαού, ρε αλήτες, τι ήταν; "Εξορθολογισμός κρατικού προϋπολογισμού";;;

 

Δεν κλάψατε για τον κόσμο, ούτε ο κόσμος θα κλάψει για εσάς. Θα πάρουν τις παχυλές τους αποζημιώσεις, θα το βουλώσουν (και θα μπούν στην "μισθοδοσία" κάποιου τραπεζίτη, απλά για να μην αρθρογραφούν ή ομιλούν) και ίσως βρουν απάγκιο κάπου... Οι συμβασιούχοι των 700 ευρώ είναι που θα την πληρώσουν.

 

Υ.Γ. Επειδή ΒΡΩΜΑΝΕ προεκλογικές διαδικασίες, ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 60 να ανοίξει το ΧΑΖΟΚΟΥΤΙ (υπάρχουν ακόμη τα υπόλοιπα σκατο-τσοντοκάναλα, που συνεχίζουμε να πληρώνουμε) και προπαντώς να ψηφίσει.

Αξιότιμε κύριε

Ενώ αρχίζεις σωστά ότι υπάρχει απίστευτη υποκρισία , και έχουμε 40% ανεργία καθαρή (όχι στους νέους) οι αριστεριστές του ανταρσύα και των λοιπών αριστερών δυνάμεων μας βγήκαν για να υποστηρίξουν τα επαγγελματικά δικαίωματα της κυρίας Μπόγκοτας, και της μαριλού, μου το χαλάς και τους κάνεις την χάρη.

 

Οι προδότες που κολλάνε? υποβαθμίζεις τον λόγο σου μόνος.

 

Κοινοί κλέφτες είναι για σένα γιατί σε αναγκάζουν να τους πληρώσεις μέσω ΔΕΗΣ ειδάλλως-κόβουν ρευμα και πάιρνεις κεράκια. Κεράκια να διαβάζει το παιδί σου γιατί είναι προδοσία να μην πληρώνεις την κυρία (μπόκοτα ή )Μπογκοτά!

 

Κοινοί κλέφτες σαν τον ημεδαπό ή αλλοδαπό κλέφτη που μόλις τον τσακώσεις ποτέ δεν ανέφερει ώς δικαιολογία στην ασφάλεια ότι τα κλεψιμέικα δεν επιβαρύνουν τον κρατικό προυπολογισμό.

 

Ε αυτοί βρήκαν ότι ο σκοπός( η μπογκοτά) αγιάζει τα μέσα ( το κλέψιμο που συνάμμα δεν επιβαρύνει τον κρατικό προυπολογισμό).

 

κατι παραπλήσιο με τα επιμελητήρια (οεε) τι είπαν σαν δικαιολογία? Δεν επιβαρύνουν τον κρατικό προυπολογισμό, αλλά το κλέψιμο νομιμότατο.

 

Ετσι να το θέτεις απο το να καταριέσαι για προδοσία την Μπογκοτά και την μαριλού που μας έφερε η πρώτη δόξα με την eurovision και η δεύτερη με την ομορφιά της, αχ αυτή η πανυψηλη πανέμορφη οπτασία που κοστίζει μόνο 4 ευρώ (50 τον χρόνο).

 

Με 50 ευρώ τον χρόνο τι παίρνεις? Για εναν λογιστή φοροτεχνικό της ΠΟΦΕΕ είναι ένα ουζάκι με μεζέ, για έναν εργάτη είναι το γάλα πρώτης βρεφικής ηλικίας για ένα μήνα NOVΑLAC 1( ενα κυτίο της εβδομάδα για νεογέννητο με κόστος 11 ευρώ επί 4 =44 ευρώ ) κοστολογημένα !

 

Για το γάλα του παιδιού σου θές να διώξεις την κυρία ΜΠΟΓΚΟΤΑ

 

 

PS

γιατί αξιότιμε διαχειριστή είμαι σε κατάσταση προειδοποίησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο διαβασε το ξανα , αλλα να εχεις βαλει στο νου σου οτι

απολυθηκες εσυ περισυ απο ιδιωτικη εταιρια, επειδη ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ( πιο συγκεκριμενα , οι πολιτικοι , δια ιδιον οφελος) δεν μπορουσε να πληρωσει τα κρατικα εξοδα που το ιδιο εχει -πελατειακα - δημιουργησει .

Σαν να εισαι απολυμενος απο περυσι και να το διαβαζεις...

και τα δικα σου παιδια να εχουν μετακομισει μαζι με εσενα απο περυσι

σε ενα σπιτι μικροτερο, χωρις ρευμα διοτι δεν μπορεις να το πληρωσεις αρα ουτε και την ΕΡΤ,

να φορανε τα ιδια ρουχα και παπουτσια ,

και να μην εχουν τη δυνατοτηττα να βγουν για εναν καφε.... ( ουτε δανεια ειχες ουτε χρωστουσες. Απλα εισαι 55 και ..δεν εχεις πλεον μισθο)

 

( Για να μην ασχοληθω με τα επιχειρηματα του τυπου  συγκρινω ενα πορτοκαλι με ενα τανκς)

ΜΕΤΑ διαβασε και αυτο    http://www.iefimerida.gr/news/110520/%CE%BB%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B2%CE%AC%CE%BD%CE%B7-%CF%84%CE%B9-%CE%AD%CE%B6%CE%B7%CF%83%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%81%CF%84-%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CF%83-%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AC-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CF%81%CF%85%CF%86%CE%AC-%CF%84%CE%B5%CF%86%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-, υπαρχει και η αλλη οπτικη...

 

Αυτο που θελω να πω ΞΑΝΑ, ειναι το "απο ποια σκοπια βλεπεις τα πραγματα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θαυμάστε τους!
 
   

«Οι αλλαγές που προσπαθεί να φέρει ο κ. Μόσιαλος είναι προς την τελείως λάθος κατεύθυνση. Κλείνει εγκαταστάσεις, κλείνει συχνότητες, απολύονται άνθρωποι, απαξιώνεται η δημόσια περιουσία. Αυτό το δυναμικό μπορεί να αξιοποιηθεί με πολλαπλασιαστικά οφέλη για το καλό όχι μόνο της ΕΡΤ, αλλά και της ελληνικής οικονομίας. Εχουμε καταθέσει αναλυτική πρόταση ειδικότερα για την ΕΤ-1. Εχω πει ότι δεν κατανοώ τι όφελος υπάρχει από το κλείσιμο της ΕΤ-1, από την κατάργηση των υπερσύγχρονων στούντιο και να δοθεί το κτήριο στο υπουργείο Προστασίας του Πολίτη. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αυτή τη λογική. Ακόμα περισσότερο δεν καταλαβαίνω τη λογική του κλεισίματος της συχνότητας και ειδικά στις παραμεθόριες περιοχές. Υπάρχει άμεσος κίνδυνος καταπάτησης των συχνοτήτων αυτών από ξένα, τούρκικα και σκοπιανά κανάλια. Η ΕΡΤ μπορεί να είναι πλεονασματική, μπορεί να είναι οικονομικά ανεξάρτητη, και μπορεί να πληροί τα συγκεκριμένα ποιοτικά χαρακτηριστικά που απαιτεί ο Ελληνας πολίτης. Η ΕΡΤ είναι δημόσια περιουσία. Αυτό που βλέπουμε, η συρρίκνωση και απαξίωσή της είναι προς όφελος ιδιωτικών αλλά και ξένων συμφερόντων και δεν θα αφήσουμε αυτό να γίνει».

*

Αυτά τα ωραία, τα λεβέντικα, τα έλεγε πριν από δυο χρόνια ο σημερινός κυβερνητικός εκπρόσωπος. Είναι αυτός που προχτές ανακοίνωσε όσα ακριβώς είχε «καταγγείλει» πριν από δύο χρόνια. Ο κύριος αυτός, στενός συνεργάτης του κ. Σαμαρά, είναι ο Σίμος Κεδίκογλου.

Τότε, προ διετίας, ο Κεδίκογλου, ως βουλευτής της ΝΔ, μιλούσε (για όσα έπραττε ο προκάτοχός του, ο Μόσιαλος, τα οποία είναι τα ίδια με όσα διαπράττει αυτός σήμερα) από τη θέση του Μαυρογιαλούρου της αντιπολίτευσης.

Εκτοτε, ο Κεδίκογλου προήχθη. Κι από μαυρογιαλούρος της αντιπολιτεύσεως αναρριχήθηκε στη θέση του Μαυρογιαλούρου της (συγ)κυβερνήσεως...

Γράφει:

ο Νίκος ΜΠΟΓΙΟΠΟΥΛΟΣ

 
Ποιος είναι;

Ποιος είναι αυτός, που, ενώ διορίστηκε συμβασιούχος στην ΕΡΤ, μέσα σε μια νύχτα (είδες άμα έχεις μπάρμπα, ή για την ακρίβεια: μπαμπά από τη Κορώνη), η σύμβασή του μετατράπηκε σε αόριστου χρόνου;

Ποιος είναι αυτός, που, αφού «τακτοποιήθηκε» η προϋπόθεση να είναι εργαζόμενος αορίστου χρόνου στην ΕΡΤ, κατόπιν επιλέχτηκε εντελώς αξιοκρατικά (είδες άμα έχεις μπάρμπα, ή για την ακρίβεια: μπαμπά από τη Κορώνη), να είναι αυτός που πήγε για «μετεκπαίδευση» στην Αμερική;

Ποιος είναι αυτός, που, ενώ βρισκόταν στην Αμερική για 4 ολόκληρα χρόνια και «μετεκπαιδευόταν», η ΕΡΤ του πλήρωνε κανονικότατα, επί τετραετία, το μισθό του;

Και ποιος είναι αυτός, που, ενώ η ΕΡΤ του πλήρωνε επί 4 χρόνια το μισθό του για να «μετεκπαιδεύεται» στην Αμερική, όταν επέστρεψε - «μετεκπαιδευμένος», πια, με τα λεφτά της ΕΡΤ - μετακόμισε σε ιδιωτικό τηλεοπτικό σταθμό;

Ε; Ποιος;...

 

 

Ενα πολύ ωραίο άρθρο του αξιότιμου που το δημοσίευσε,

 

Ο μόσιαλος εφυγε η ΕΡΤ έμεινε τελικά ( τι σου είναι αυτές οι συντεχνίες), ο δε κεδίκογλου άλλα έλεγε  και τελικά έκανε τα ίδια, μου ανακτά μνήμες του 1997 , τον περίφημο 2515/97 και το περιεχόμενο του .

 

Τον είχε καταψηφίσει πανηγυρικά η ΝΔ και το επιτελέιο της  εκείνη την εποχή, τελικά αποδείχτηκε ο ενθερμότερος υποστηρικτής του για αυτό και κράτησε 4 ολυμπιάδες και συνεχίζεινα ισχύει με άλλη επωνυμία.

 

Δυστηχώς το 99% εδω πέρα δεν ζεί την κατάσταση που βιώνει το 90% του ελληνικού πληθυσμού. ισώς είναι τα σκιρτήματα πρίν το τελικό θάνατο μιάς παρακμάζουζας συντεχνίας που θεωρεί ότι ακόμα παλεύετε.

 

Θα αλλάξει το πολιτικό σκηνικό προς το πολύ χειρότερο για πολλούς καλοζωισμένους εδω μέσα, τις εκλογές περιμένουν και όχι μόνο ο συνασπισμός.

 

Μπορούν να θεωρούν ότι μετα τις εκλογές θα ερθει ο όλεθρος, χωρίς να λέμε ονόματα, για αυτό προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρελθόν είχε τεθεί το ίδιο ζήτημα για την προστασία της ενότητας αυτής αλλά και του φόρουμ γενικώτερα. Ήμουν απ’ αυτούς που δεν ήθελα να κλειδωθεί η ενότητα "Γενικά σχόλια προβληματισμοί", είχα φτάσει μάλιστα στο σημείο να μην δημοσιεύω για κάποιο χρονικό διάστημα. Θεωρούσα πως σαν ενεργά μέλη της κοινωνίας μας και με δεδομένο (για μένα τουλάχιστον) το επίπεδο των συναδέλφων, θα μπορούσαμε να διαχειριστούμε την ενότητα αυτή με την δέουσα συμπεριφορά και τους πρέποντες κανόνες λειτουργίας μιας κοινότητας ανθρώπινης.

 

Δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράγματα. Δεν έχουμε την παιδεία. Πρέπει να γίνει αυτό που και τότε κρίθηκε σωστό και εφαρμόστηκε.

 

Να κλείσει δηλαδή η ενότητα, να είναι μόνο για τα μέλη, και οι δημοσιεύσεις αυτής της ενότητας να μην βγαίνουν μπροστά, εννοώ μαζί με κυρίως φορολογιστικά θέματα του taxheaven. Μόνο να προσεχθεί, αν είναι τεχνικά δυνατόν, να μπορεί ένας επισκέπτης να διαβάζει τα θέματα. Πιστεύω πως η κοινότητά μας δεν έχει να κρύψει πράγματα και καλό θα ήταν να είναι ανοιχτή στον κόσμο, σε επίπεδο ανάγνωσης.

 

Πιστέψτε με, δεν μου είναι ευχάριστο. Αλλά ναι, πρέπει να γίνει. Διαφορετικά, κινδυνεύει το φόρουμ από όποιον βλέπει φως και μπαίνει.

 

Την δημοκρατία οφείλουμε να την προασπίζουμε.

 

Τέλος, σχετικά με τον "ειδησεογραφικό χαρακτήρα που έχει προσδώσει στο φόρουμ μερίδα της αριστεράς" (που μπορεί να είναι και έτσι, μπορεί και όχι, δεν είναι το ζητούμενο), διερωτώμαι γιατί να μην υπάρχει-υπάρξει και από μερίδα της δεξιάς, με τις προϋποθέσεις φυσικά που ετέθησαν ανωτέρω. Θεωρώ πως δεν θα ενοχλεί κανέναν και όσοι θέλουν να μπορούν να γράφουν ελεύθερα τις σκέψεις και τις απόψεις τους, εφόσον φυσικά το επιτρέπουν και οι διαχειριστές και επιθυμούν μια γωνιά για την ελευθερία της έκφρασης των μελών αυτής της κοινότητας που δεν είναι μόνο τεχνοκρατική, αλλά πρόκειται για μια ζωντανή κοινότητα ανθρώπων και με τους όποιους κοινωνικούς, πολιτικούς ή άλλους προβληματισμούς της.

 

 

Προσυπογράφω την πολύ νηφάλια και προσεκτικά διατυπωμένη δημοσίευση του Θεόφιλου.

Εγώ θα πρότεινα, εκτός του να επανέλθει η μη εμφάνιση των γενικών θεμάτων στο ταμπλό των δημοσιεύσεων,  στα γενικά θέματα να μπορούν να δημοσιεύουν μέλη που έχουν ένα μίνιμουμ δημοσιεύσεων, όπου έτσι θα αποδεικνύεται η επαγγελματική τους σχέση με το φόρουμ. Μπορεί να τεθεί ένα όριο π.χ. 150 δημοσιεύσεων.

 

Ευτυχώς ή δυστυχώς, μία δημοκρατία προστατεύεται μόνο όταν θέτει όρους και κανόνες, γενικά αποδεκτούς και εν προκειμένω το παρόν φόρουμε διέπεται από τέτοιους κανόνες που όλοι οφείλουμε να σεβαστούμε, του γράφοντος συμπεριλαμβανομένου που ενίοτε παραφέρεται...

 

 

πολλά συν σε όσα πάρα πάνω ο Θεόφιλος (χαθήκαμε ρε φίλε ) και Δημήτρης γράφουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσυπογράφω την πολύ νηφάλια και προσεκτικά διατυπωμένη δημοσίευση του Θεόφιλου.

Εγώ θα πρότεινα, εκτός του να επανέλθει η μη εμφάνιση των γενικών θεμάτων στο ταμπλό των δημοσιεύσεων,  στα γενικά θέματα να μπορούν να δημοσιεύουν μέλη που έχουν ένα μίνιμουμ δημοσιεύσεων, όπου έτσι θα αποδεικνύεται η επαγγελματική τους σχέση με το φόρουμ. Μπορεί να τεθεί ένα όριο π.χ. 150 δημοσιεύσεων.

 

Ευτυχώς ή δυστυχώς, μία δημοκρατία προστατεύεται μόνο όταν θέτει όρους και κανόνες, γενικά αποδεκτούς και εν προκειμένω το παρόν φόρουμε διέπεται από τέτοιους κανόνες που όλοι οφείλουμε να σεβαστούμε, του γράφοντος συμπεριλαμβανομένου που ενίοτε παραφέρεται...

Αγαπητέ Dr καλησπέρα,

 

Το 2006 που προσπάθησα να γίνω μέλος του φόρουμ με απέρριψε γιατί είχα e-mail το gmail και όχι το otenet αν θυμάμαι καλά που ήταν αποδεκτό.

5 Χρόνια αργότερα έκανα εγγραφή με το ίδιο ακριβώς email και την πήρε Η σχέση μου με το επάγγελμα  πιστοποιείτε από τους κωδικούς των ενσήμων μου από το 1996,

η παιδεία όμως δεν πιστοποιείτε.

 

Όταν μίλησα με έναν εκ των διαχειριστών γιατί διαγράφηκε ένα σχόλιο μου, και προς τιμήν βέβαια του διαχειριστή που μπήκε στον κόπο να με πάρει τηλέφωνο να μου εξηγήσει , είπα ότι δεν υπήρχε λόγος να το κάνει γιατί κάθε φόρουμ έχει τον δικό του κώδικα δεοντολογίας που οφείλουν όσοι το χρησιμοποιούν να τον σέβονται , προσωπικά εγώ αυτόν τον κώδικα δεν τον διάβασα ποτέ (και θέλω να πιστεύω ότι δεν έχω προσβάλει κάποιον ούτε εν αγνοία μου)  .

 

Τέλος διαφωνώ με την λογική του αποκλεισμού  γιατί ο καθένας μας χαράζει  μόνος του τα όρια στον συνομιλητή του  και θέλω να πιστεύω ότι είμαστε μεγάλα παιδιά πια για να χρειαζόμαστε παιδονόμο .   

 

 

Με Εκτίμηση

Ελενη

 

Με Εκτίμηση,

Ελένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια των δημοσιεύσεων στο φόρουμ δείτε τις αποδοχές μερικών (αρκετών, όχι λίγων) εργαζομένων, κυρίως βέβαια δημοσιογράφων και παρουσιαστών που δημοσιεύονται αυτές τις μέρες στον ηλεκτρονικό τύπο.

Δε διαψεύστηκαν επί της ουσίας από κανένα.

Και φυσικά πέρα από αυτά τα χρήματα υπάρχουν σίγουρα και πολλά άλλα, με αναθέσεις, συμβάσεις περίεργες, κλπ.

Τελικά ο πολιτισμός μας παρακοστίζει...

Εκτός από τα παραπάνω βλέπουμε να διαμαρτύρονται οι αριστερές παρατάξεις και τα κόμματα που είναι μόνιμα εκτός εξουσίας, με τον ισχυρισμό ότι η ΕΡΤ ήταν πλουραλισμός στην ενημέρωση, δημοκρατία, κλπ που χαθηκε.

Οι ίδιοι όμως διαμαρτύρονταν πριν από λίγο καιρό για το αντίθετο.

Τα βλέπω και έχω χάσει τη μπάλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη και Δημήτρη, έχετε δίκιο στις παρατηρήσεις που κάνετε. Θα δούμε πως μπορούμε να προστατεύσουμε το φόρουμ. Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις γιατί μέσα στο μεγάλο πλήθος των δημοσιεύσεων δεν προλαβαίνουμε να εντοπίζουμε όλες τις "κακοτοπιές"...

Ζητώ συγνώμη, αλλά δεν κατάλαβα το νόημα της προστασίας του forum, δηλαδή πως και γιατί θα το προστατέψετε και ποια κείμενα ή μάλλον ποιο είδος κειμένων αφορά; FORUM είναι η ρωμαϊκή ονομασία της Αγοράς, της εκφοράς του ελεύθερου λόγου, που εσείς την τιμάτε εξαίρετα. Τώρα αν κατάλαβα καλά ζητάτε περιορισμό=λογοκρισία; Για αυτολογοκρισία συμφωνώ απόλυτα , αλλά όχι για λογοκρισία. Να εμποδισθεί η είσοδος κάθε άσχετου με το επάγγελμα, ναι, αλλά ο αποκλεισμός των μελών; Γιατί;

Όσον αφορά επίσης εμένα δεδομένου ότι μετέχω στις συζητήσεις των μελών στο τμήμα αυτό θέλω να επισημάνω ότι το κάνω σεβόμενος τους κανόνες του φορουμ (αν θεωρείτε πως δεν είναι έτσι μπορείτε να μου υποδείξετε το σφάλμα μου) στα πλαίσια ενός διαλόγου που γίνεται με το δεδομένο πως δεν είμαστε απλά λογιστές αλλά μέλη μια κοινωνίας και συζητάμε τους προβληματισμούς μας εντός της συγκεκριμένης ενότητας πάντα ως φιλοξενούμενοι των διαχειριστών.

Αν οι διαχειριστές αποφασίσουν πως οι δημοσιεύσεις πρέπει να είναι αυστηρά σε επαγγελματικό πλαίσιο θα συμμορφωθώ άμεσα.

Φίλε Γιάννη, παρέθεσα το δικό σου κείμενο για να μην επαναλάβω τα ίδια. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Στο παρελθόν είχε τεθεί το ίδιο ζήτημα για την προστασία της ενότητας αυτής αλλά και του φόρουμ γενικώτερα. Ήμουν απ’ αυτούς που δεν ήθελα να κλειδωθεί η ενότητα "Γενικά σχόλια προβληματισμοί", είχα φτάσει μάλιστα στο σημείο να μην δημοσιεύω για κάποιο χρονικό διάστημα. Θεωρούσα πως σαν ενεργά μέλη της κοινωνίας μας και με δεδομένο (για μένα τουλάχιστον) το επίπεδο των συναδέλφων, θα μπορούσαμε να διαχειριστούμε την ενότητα αυτή με την δέουσα συμπεριφορά και τους πρέποντες κανόνες λειτουργίας μιας κοινότητας ανθρώπινης.

 

Δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράγματα. Δεν έχουμε την παιδεία. Πρέπει να γίνει αυτό που και τότε κρίθηκε σωστό και εφαρμόστηκε.

 

Να κλείσει δηλαδή η ενότητα, να είναι μόνο για τα μέλη, και οι δημοσιεύσεις αυτής της ενότητας να μην βγαίνουν μπροστά, εννοώ μαζί με κυρίως φορολογιστικά θέματα του taxheaven. Μόνο να προσεχθεί, αν είναι τεχνικά δυνατόν, να μπορεί ένας επισκέπτης να διαβάζει τα θέματα. Πιστεύω πως η κοινότητά μας δεν έχει να κρύψει πράγματα και καλό θα ήταν να είναι ανοιχτή στον κόσμο, σε επίπεδο ανάγνωσης.

 

Πιστέψτε με, δεν μου είναι ευχάριστο. Αλλά ναι, πρέπει να γίνει. Διαφορετικά, κινδυνεύει το φόρουμ από όποιον βλέπει φως και μπαίνει.

 

Την δημοκρατία οφείλουμε να την προασπίζουμε.

 

Τέλος, σχετικά με τον "ειδησεογραφικό χαρακτήρα που έχει προσδώσει στο φόρουμ μερίδα της αριστεράς" (που μπορεί να είναι και έτσι, μπορεί και όχι, δεν είναι το ζητούμενο), διερωτώμαι γιατί να μην υπάρχει-υπάρξει και από μερίδα της δεξιάς, με τις προϋποθέσεις φυσικά που ετέθησαν ανωτέρω. Θεωρώ πως δεν θα ενοχλεί κανέναν και όσοι θέλουν να μπορούν να γράφουν ελεύθερα τις σκέψεις και τις απόψεις τους, εφόσον φυσικά το επιτρέπουν και οι διαχειριστές και επιθυμούν μια γωνιά για την ελευθερία της έκφρασης των μελών αυτής της κοινότητας που δεν είναι μόνο τεχνοκρατική, αλλά πρόκειται για μια ζωντανή κοινότητα ανθρώπων και με τους όποιους κοινωνικούς, πολιτικούς ή άλλους προβληματισμούς της.

Φίλτατε συνάδελφε Θεόφιλε, θαυμάζω και εγώ την νηφαλιότητά σου και την καθαρότητα του λόγου σου, και κατάλαβα γιατί είσαι τόσο αγαπητός εδώ μέσα. Θα μου επιτρέψεις όμως να διαφωνήσω στα σημεία που υπογραμμίζω.

Την δημοκρατία οφείλουμε να την προασπίζουμε. , ναι αλλά όχι με αναγκαστικά μέτρα, όχι προληπτικά, γιατί λίγο θα απέχουμε από την "φίμωσή" της. Ισως πρέπει να δούμε από μια διαφορετική άποψη το τι και πως θα γράφουμε εδώ , σε αυτή την "γειτονιά", όπως αρέσκομαι να ονομάζω, χωρίς ιδεολογικούς και αριστεροδέξιους διαχωριστικούς όρους, χωρίς να τρώμε τις σάρκες μας και κάποιοι να κρυφογελούν για την κατάντια μας.

 Ζητώ συγνώμη, αλλά αυτή είναι η διαφορά μου από σένα, Θεόφιλε. Δεν μπορώ να συγκρατήσω την οργή που έχει συσσωρευθεί μέσα μου, γιατί έζησα μέχρι σήμερα για να δω την κατάρρευση των ιδεολογιών , των πιστεύω και την εκμηδένιση της αξιοπρέπειάς μας...Για να δω τον φασισμό να αναδύεται πάλι μέσα από τις στάχτες του και, δυστυχώς, να μη το βλέπει ο λαός μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρολ (Διαδίκτυο)

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

 

Στη γλώσσα του Διαδικτύου, η λέξη τρολ ή τρολλ (troll) περιγράφει κάποιον χρήστη του Ίντερνετ με πονηρά προκλητικές, σκόπιμα ανόητες ή επιτηδευμένα εκτός θέματος θέσεις και απόψεις σε μία online ανοιχτή κοινότητα, όπως ένα φόρουμ συζήτησης, mailing list, chat room ή μπλογκ, με πρωταρχική πρόθεση να προκαλέσει και να ερεθίσει άλλους χρήστες[1] ή με κάθε τρόπο να επιφέρει διαταραχή σε μια διαδικτυακή συζήτηση για οποιοδήποτε θέμα και να πετύχει μια αλυσίδα αντιδράσεων από άλλους χρήστες[2]. Η συμπεριφορά αυτή πολλές φορές συνοδεύεται από αμφιλεγόμενη διαμάχη των υπολοίπων περί του σκοπού του.

Ετυμολογία

Η σύγχρονη χρήση του όρου φαίνεται ότι εμφανίστηκε για πρώτη φορά στο διαδίκτυο στα τέλη της δεκαετίας του 1980[, αλλά η πιο γνωστή καταγεγραμμένη αναφορά προέρχεται από συζήτηση του 1991]

Σύμφωνα με αυτή την έννοια, Troll είναι αυτός που κάνει trolling, αγγλική λέξη που αναφέρεται σε σύρσιμο του δολώματος μέσα στο νερό κατά την τεχνική της αλιείας θύννου (τόννου) και ξιφία, παρόμοια με την συρτή.

Η λέξη παραπέμπει επίσης και στα τρολλ (trolls), δαιμόνια πλάσματα που παρουσιάζονται στη σκανδιναβική λαογραφία.

Τρολ και τρολάρισμα

Τρολ είναι αυτός που έχει σκοπό να κάνει κακό σε μια διαδικτυακή κοινότητα, προκαλώντας αναταραχή.

·         Το τρολάρισμα είναι αποτέλεσμα συμπεριφοράς, όχι απαραίτητα με κακό σκοπό από τους φανερά εμπλεκόμενους, μια κατάσταση στην οποία μπορεί να έρθει η αλληλεπίδραση των χρηστών. Το τρολάρισμα κάνει την εμφάνισή του υπό διάφορες συνθήκες, όπως:

1.     Λόγω ενός πονηρού τρολ, στα καμώματα του οποίου ανταποκρίνονται, ανυποψίαστα, αδαείς χρήστες.

2.     Λόγω κάποιου αδαή που παρασύρεται, ακούσια, σε συμπεριφορά αγανάκτησης.

Αντιμετώπιση του τρολ

Ένα ιδιαίτερα επίμονο και ενοχλητικό τρολ μπορεί να αποτρέψει άλλους χρήστες από το να συμμετάσχουν σ' έναν κοινό διάλογο, ενώ μπορεί να προκαλέσει ακόμα και τη διάλυση μιας διαδικτυακής κοινότητας. Αν ένα τρολ αγνοηθεί από την υπόλοιπη κοινότητα (πρόκειται συνήθως για το πιο αποτελεσματικό μέτρο), συνήθως αρχίζει να παράγει όλο και πιο ενοχλητικά και προσβλητικά μηνύματα με μόνο στόχο να προκαλέσει αντίδραση. Αν αυτή δεν έρθει, τότε το τρολ συνήθως εγκαταλείπει την κοινότητα.

Η συμμετοχή ή απάντηση σε συζήτηση που συμμετεχει το τρολ, σατιρικά περιγράφεται ως "τάισμα" του τρολ, γι' αυτό και υπάρχει η συνήθης παραίνεση «μην ταΐζετε τα τρολ» (Αγγλ. "Don't feed the trolls") ωστε να μην προκληθούν αντιδράσεις που θα ικανοποιήσουν το τρολ, ή περαιτέρω δυσάρεστες τροπές.

Εκτός από την αδιαφορία, σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν χρήσιμα τεχνικά μέσα για την καταπολέμηση ενός χρήστη - τρολ, όπως η άμεση αφαίρεση των μηνυμάτων του, η τεχνική με κατάλληλα φίλτρα προστασίας ώστε αυτά να καθίστανται αυτομάτως αόρατα, ή ηφραγή του αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα ώστε να μην έχει τη δυνατότητα να γράψει απολύτως τίποτα. Σε chat rooms οι διαχειριστές ("operators" ή "moderators") έχουν τη δυνατότητα να απομακρύνουν το τρολ από ένα "δωμάτιο" συζήτησης (kick) ή και να του απαγορεύσουν την επανείσοδο (ban). Δραστικότερη είναι η μέθοδος κατά την οποία το τρολ τίθεται αμέσως εκτός chat room με την απλή είσοδό του σε αυτό με συγκεκριμένο ψευδώνυμο ή από συγκεκριμένη IP (akick). Τέλος, αν η περίπτωση του τρολ είναι πολύ «βαριά», δεν του επιτρέπεται καν η σύνδεση με το διακομιστή (K-lined).

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CF%81%CE%BF%CE%BB_(%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τρολ (Διαδίκτυο)

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

 

Και γω έψαχνα στον άρχοντα των δαχτυλιδιών :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...) ο Θεόφιλος (χαθήκαμε ρε φίλε )

 

 

Γιάννη, όντως χαθήκαμε ρε φίλε. Θυμάμαι, χαιρόμουν εκείνους τους πρωινούς κυριακάτικους καφέδες σου που σου έδιναν έμπνευση, σε διάβαζα και σ' απολάμβανα... Δεν ξέρω, τελευταία μάλλον η ζωή και τα όσα τρέχουν γύρω μας μας απομάκρυναν.

Εύχομαι να επανέλθουμε και να ξαναποκτήσουμε παλιές αγαπημένες συνήθειες που λειτουργούσαν σαν βαλβίδα ασφαλείας...

Έχουμε ξεχάσει που είναι η ζωή... και το γνωρίζεις ότι είναι κάπου γύρω μας, μόνο που μας έχουν κάνει να γυρίζουμε γύρω γύρω, χωρίς να μπορούμε να την γευτούμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...