Προς το περιεχόμενο

Κλειδάριθμος και για τους 2 συζύγους ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι απαραίτητο να πάρουμε κλειδάριθμους και για τους 2 συζύγους ? 

 

Αναλόγως τι εννοείτε. Αν έχουν κωδικούς taxis και οι 2 τότε θα χρειαστούν κλειδάριθμο.

 

Για τις συνήθεις εργασίες δεν είναι απαραίτητο να έχουν και οι 2 κωδικούς (και άρα κλειδάριθμο).

Αν εντάσσονται στο ενιαίο μισθολόγιο τότε ήδη έχουν κωδικούς και άρα θα χρειαστούν κλειδάριθμο... κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καινούργια εγγραφή συνταξιούχου εαν χρειάζεται εκτός από τον  άντρα να πάρει κλειδάριθμο και η σύζυγος του (επίσης συνταξιούχος).

 

Ή για την σύζυγο μου (μισθωτός) ενώ εγώ έχω κανονικά πάρει κλειδάριθμο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καινούργια εγγραφή συνταξιούχου εαν χρειάζεται εκτός από τον  άντρα να πάρει κλειδάριθμο και η σύζυγος του (επίσης συνταξιούχος).

 

Ή για την σύζυγο μου (μισθωτός) ενώ εγώ έχω κανονικά πάρει κλειδάριθμο ?

 

Με κάθε επιφύλαξη θα πω οτι δεν χρειάζεται και για "τις" συζύγους να λάβουν κλειδάριθμο αφού μπορούν να γίνουν οι δηλώσεις απο "τους" συζύγους. Θα πρέπει να είναι δηλωμένο στο μητρώο οτι είναι παντρεμένοι βέβαια για να εμφανίζεται η σύνδεση και στο taxisnet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε οτι το Ε9 απαιτεί κωδικούς και από την σύζυγο, γιατι απο φέτος υποβάλλεται χωριστά.

Ακόμη και αν δεν υπάρχουν μεταβολές θα χρειαστεί να υποβάλλουν ξεχωριστό Ε9

 

Οι εν λόγω συνταξιούχοι (πεθερικά μου ) μέχρι πέρσι υπόβαλλαν χειρόγραφα (έχουν και οι 2 ακίνητα στην κατοχή τους) .

 

Οπότε να πάρω κλειδαριθμους και για τους 2 , καλού κακού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε οτι το Ε9 απαιτεί κωδικούς και από την σύζυγο, γιατι απο φέτος υποβάλλεται χωριστά.

γιατί αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε οτι το Ε9 απαιτεί κωδικούς και από την σύζυγο, γιατι απο φέτος υποβάλλεται χωριστά.

Δε νομίζω ότι το Ε9 θέλει ξεχωριστούς κωδικούς. Μπαίνεις κανονικά με τον ήδη υπάρχοντα και σου δίνει το δικαίωμα να επιλέξεις για ποιόν ΑΦΜ θέλεις να κάνεις δήλωση. Δεν το έχω δουλέψει, αλλά είδα την συγκεκριμένη επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η σύζυγος δεν είναι επαγγελματίας οπότε χρειάζεται δικούς της κωδικούς για υποβολές αλλων δηλώσεων ΦΠΑ κλπ, υποβάλλει με τους κωδικούς του συζύγου την φορολογική δήλωση (κοινή) καθώς και το Ε2 και Ε9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φετος δεν χρειαζονται κωδικοι  ξεχωριστοι για το ανδρογυνο.Τα παντα θα γινουν οπως πριν με τους κωδικους του συζυγου.Λεγανε αλλα δεν το κανανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...