Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στην υποβολή Ε1 και Ε2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

 

Εκμισθώνω ένα ακίνητο 250*12=3000€.

Συμπληρώνω το Ε2 και κάνω υποβολή.

Όταν πάω στο Ε1 και γράφω στον κωδικό,103 (3000€) και στον κωδ.801 (το ΑΦΜ του πατέρα μου), κωδ.092 (φιλοξενία), κωδ. 091(80 τμ), κωδ.097 (12μήνες) και κάνω συνέχεια υποβολής μου βγάζει κόκκινα και μου ζητάει να να συμπληρώσω το ΑΦΜ ξανά και να συμπληρώσω και άλλους κωδικούς που δεν σχετίζονται με την δικία μου περίπτωση!

 

Ας με βοηθήσει κάποιος γιατί πρώτη φορά μου βγάζει κάτι τέτοιο!

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, 

 

1) τι σχέση έχουν οι κωδικοί 801, 092, 091, 097 με τον 103 το Ε2 και γενικά την εκμίσθωση ακινήτου ???

 

και

 

2) άσχετο αλλά: γιατί δεν δημοσιεύσατε το ερώτημά σας στο σχετικό θέμα: 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php/topic/91480-%CE%B8%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B51%CE%B52-%CE%BA%CE%BB%CF%80-2013/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Εκμισθώνω ένα ακίνητο 250*12=3000€.

Συμπληρώνω το Ε2 και κάνω υποβολή.

Όταν πάω στο Ε1 και γράφω στον κωδικό,103 (3000€) και στον κωδ.801 (το ΑΦΜ του πατέρα μου), κωδ.092 (φιλοξενία), κωδ. 091(80 τμ), κωδ.097 (12μήνες) και κάνω συνέχεια υποβολής μου βγάζει κόκκινα και μου ζητάει να να συμπληρώσω το ΑΦΜ ξανά και να συμπληρώσω και άλλους κωδικούς που δεν σχετίζονται με την δικία μου περίπτωση!

 

Ας με βοηθήσει κάποιος γιατί πρώτη φορά μου βγάζει κάτι τέτοιο!

 

Ευχαριστώ

   Από το μίσθωμα συμπεραίνω οτι πάει και στον κωδ.177

 

  Τα υπόλοιπα έτσι όπως τα λές σωστά μου φαίνονται

  Αλλά για κοίταξε τα κόκκινα τι μήνυμα βγάζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, 

 

1) τι σχέση έχουν οι κωδικοί 801, 092, 091, 097 με τον 103 το Ε2 και γενικά την εκμίσθωση ακινήτου ???

 

και

 

2) άσχετο αλλά: γιατί δεν δημοσιεύσατε το ερώτημά σας στο σχετικό θέμα: 

 

  Αν δεν πρόκειται για ξεχωριστό ερώτημα . Εχεις δίκιο

  Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αν δεν πρόκειται για ξεχωριστό ερώτημα . Εχεις δίκιο

  Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο

Λάθος μου που δεν το έγραψα σωστά! ο κωδ 801 αφορούσε άλλο έρωτημα στο οποίο μου εβγαζε κόκκινα αλλά τώρα είναι οκ. δεν βγάζει κάτι!

 

Σας ευχαριστώ

 

Σημ: δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να συμπληρώσω και τον κωδικο 177 εφόσον το σπίτι είναι 80τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος μου που δεν το έγραψα σωστά! ο κωδ 801 αφορούσε άλλο έρωτημα στο οποίο μου εβγαζε κόκκινα αλλά τώρα είναι οκ. δεν βγάζει κάτι!

 

Σας ευχαριστώ

 

Σημ: δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να συμπληρώσω και τον κωδικο 177 εφόσον το σπίτι είναι 80τμ.

 

Καλησπέρα

Δείτε αν θέλετε αυτό:

 

19. Εκμισθώνω ένα σπίτι 100 τ.μ , ένα κατάστημα 250 τ.μ και μία αποθήκη. Τι συμπληρωματικός φόρος θα μου υπολογιστεί;

Στο ενοίκιο της κατοικίας η οποία είναι μικρότερη από 300 τ.μ και στο ενοίκιο της αποθήκης η οποία αφορά αστική μίσθωση υπολογίζεται συμπληρωματικός φόρος 1,5% και αθροιστικά τα ποσά αυτά θα τα συμπληρώσετε και στους κωδικούς 177 ή 178. Στο κατάστημα, το οποίο αφορά επαγγελματική-εμπορική μίσθωση ανεξάρτητα της επιφάνειας του, επιβάλλεται συμπληρωματικός φόρος 3% και το ποσό αυτό θα το μεταφέρετε και στον κωδικό 175 ή 176.

 

Γράψτε το ακαθάριστο εισόδημα των κατοικιών που εκμισθώνονται, υπεκμισθώνονται και παραχωρούνται δωρεάν, εφόσον καθεμία έχει επιφάνεια κάτω από 300τ.μ και το εισόδημά τους αυτό έχει αναγραφεί αντίστοιχα στους κ.α 103-104, 111-112 και 129­-130 του ίδιου πίνακα. Επίσης, στους κωδικούς αυτούς (177-178) αναγράφεται το ακα­θάριστο εισόδημα των ακινήτων με χρήση αποθηκών, χώρων στάθμευσης και γηπέδων, ανεξαρτήτως επιφάνειας, εφόσον εκμισθώνονται ή υπεκμισθώνονται με αστική μίσθωση και με το εισόδημα αυτό έχουν συμπληρωθεί αντίστοιχα οι κωδικοί αριθμοί 105-108 και 111-112 του πίνακα αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος μου που δεν το έγραψα σωστά! ο κωδ 801 αφορούσε άλλο έρωτημα στο οποίο μου εβγαζε κόκκινα αλλά τώρα είναι οκ. δεν βγάζει κάτι!

 

Σας ευχαριστώ

 

Σημ: δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να συμπληρώσω και τον κωδικο 177 εφόσον το σπίτι είναι 80τμ.

 Μιλώντας πάντα για εκμίσθωση κατοικιών και Ε2

Στους Κωδ. 103 και 104 Δηλώνεται το σύνολο των μισθωμάτων των εκμισθούμενων κατοικιών του Ε2

Στους Κωδ. 175 και 176 Δηλώνεται το σύνολο των μισθωμάτων των εκμισθούμενων κατοικιών > 300 τ.μ

Στους Κωδ. 177 και 178 Δηλώνεται το σύνολο των μισθωμάτων των εκμισθούμενων κατοικιών < 300 τ.μ

 

Ητοι Ποσά Κωδ. 175+176= Ποσά Κωδ. 103

        Ποσά Κωδ. 177+178= Ποσά Κωδ. 104 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα αυτό  με τα προστατευόμενα μέλη άνω των 18...

 

Υποχρεωτικά ΑΦΜ για να καταχωρηθεί το παιδί ...?

 

Άντε στειλτους στο Μητρώο τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι προσοχή!!!!!!!!! με τις βεβαιώσεις αποπληρωμής δανείων των τραπεζών. Μου έφερε κάποιος βεβαίωση που έλεγε ότι έχει καταβάλει 26.000,00 ευρώ εντός του 2012 και τον τίναζαν τα τεκμήρια. Όταν τον ενημέρωσα επέμενε ότι είχε πληρώσει μόνο κάνα χιλιάρικο. Πήρα την τράπεζα και μου είπαν ότι πράγματι σε κάποιες περιπτώσεις ρύθμισης δανείων φαίνεται πλασματικά αποπληρωμή και για να μην έχουμε πρόβλημα μπορούν να μας δώσουν αντίγραφο κινήσεων λογαριασμού που προκύπτουν οι πραγματικές πληρωμές. Τρελάθηκα. Ρώτησα τον διευθυντή σχετικά με το τι αποστέλλει η τράπεζα στο Υ.Ο. στο τέλος του χρόνου και μου είπε ότι πιθανώς να το έχουν προβλέψει και να μην στέλνουν την πλασματική βεβαίωση αλλά δεν ήξερε σίγουρα. Σκεφτείτε τι έχει να γίνει.

Ο πελάτης έχει πληρώσει 971,00 ευρώ αλλά η τράπεζα του έδωσε βεβαίωση για φορολογική χρήση για πληρωμές 26.000,00. Επίσης την ίδια βεβαίωση που έδωσαν σε μας (με τις πλασματικές πληρωμές των 26.000,00) πιθανώς η τράπεζα έχει ήδη στείλει στο Υ.Ο. για τις διασταυρώσεις !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Προσέξτε τις βεβαιώσεις που αφορούν ρυθμιζόμενα δάνεια. Έχουν πλασματικές καταβολές και θα πάει αδιάβαστος κοσμάκης με τεκμήρια.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι προσοχή!!!!!!!!! με τις βεβαιώσεις αποπληρωμής δανείων των τραπεζών. Μου έφερε κάποιος βεβαίωση που έλεγε ότι έχει καταβάλει 26.000,00 ευρώ εντός του 2012 και τον τίναζαν τα τεκμήρια. Όταν τον ενημέρωσα επέμενε ότι είχε πληρώσει μόνο κάνα χιλιάρικο. Πήρα την τράπεζα και μου είπαν ότι πράγματι σε κάποιες περιπτώσεις ρύθμισης δανείων φαίνεται πλασματικά αποπληρωμή και για να μην έχουμε πρόβλημα μπορούν να μας δώσουν αντίγραφο κινήσεων λογαριασμού που προκύπτουν οι πραγματικές πληρωμές. Τρελάθηκα. Ρώτησα τον διευθυντή σχετικά με το τι αποστέλλει η τράπεζα στο Υ.Ο. στο τέλος του χρόνου και μου είπε ότι πιθανώς να το έχουν προβλέψει και να μην στέλνουν την πλασματική βεβαίωση αλλά δεν ήξερε σίγουρα. Σκεφτείτε τι έχει να γίνει.

Ο πελάτης έχει πληρώσει 971,00 ευρώ αλλά η τράπεζα του έδωσε βεβαίωση για φορολογική χρήση για πληρωμές 26.000,00. Επίσης την ίδια βεβαίωση που έδωσαν σε μας (με τις πλασματικές πληρωμές των 26.000,00) πιθανώς η τράπεζα έχει ήδη στείλει στο Υ.Ο. για τις διασταυρώσεις !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Προσέξτε τις βεβαιώσεις που αφορούν ρυθμιζόμενα δάνεια. Έχουν πλασματικές καταβολές και θα πάει αδιάβαστος κοσμάκης με τεκμήρια.   

 

Υπαρχει σιγουρα αντιστοιχη βεβαιωση για εκταμιευση νεου δανειου

Ετσι εγινε σε μενα , σε ρυθμιση ως εξης

2 πιστωτικες καρτες κι 1 ανοιχτο δανειο εγιναν ...στεγαστικο ( με επιτοκιο στεγαστικου) μετα απο αιτηση για ρυθμιση στην τραπεζα .

παιρνεις βεβαιωση εκταμιευσης-αποπληρωμης των παλιων οφειλων σε συνδεση με το νεο δανειο

Αν τη ζητησει ο πελατης σου θα του τη δωσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει σιγουρα αντιστοιχη βεβαιωση για εκταμιευση νεου δανειου

Ετσι εγινε σε μενα , σε ρυθμιση ως εξης

2 πιστωτικες καρτες κι 1 ανοιχτο δανειο εγιναν ...στεγαστικο ( με επιτοκιο στεγαστικου) μετα απο αιτηση για ρυθμιση στην τραπεζα .

παιρνεις βεβαιωση εκταμιευσης-αποπληρωμης των παλιων οφειλων σε συνδεση με το νεο δανειο

Αν τη ζητησει ο πελατης σου θα του τη δωσουν

φίλε μου σε διαβεβαιώνω ότι δεν υπήρχε κάτι τέτοιο στην περίπτωσή μου. Κι εγώ έτσι νόμιζα. Ζήτησα από την τράπεζα άλλη βεβαίωση και δεν μπορούσαν να μου δώσουν. Δεν υπήρχε νέο δάνειο. Αντί σωστής βεβαίωσης μου έδωσαν επικυρωμένο αντίγραφο κίνησης λογαριασμού του δανείου που φαινόταν οι πλασματικές εγγραφές (εξόφληση και αντιλογισμός με νέα χρέωση) , και οι πραγματικές πληρωμές. Εγώ πέρασα τις πραγματικές πληρωμές στη δήλωση και επισύναψα το αντίγραφο του λογαριασμού στη "μαϊμού" βεβαίωση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΙΚΑ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ Ε21 Η ΟΧΙ?

Καλημέρα... Το Α21 ή Ε21 (θα δούμε πώς θα το ονομάσουν τελικά), έχει δημοσιευτεί με τις οδηγίες συμπλήρωσής του και με τις προυποθέσεις ένταξης, αλλά ΔΕΝ έχει "κρεμάσει" ακόμη μέσα στο taxis για υποβολή... Να δούμε πότε θα το αποφασίσουν και αυτό....!!

:mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα... Το Α21 ή Ε21 (θα δούμε πώς θα το ονομάσουν τελικά), έχει δημοσιευτεί με τις οδηγίες συμπλήρωσής του και με τις προυποθέσεις ένταξης, αλλά ΔΕΝ έχει "κρεμάσει" ακόμη μέσα στο taxis για υποβολή... Να δούμε πότε θα το αποφασίσουν και αυτό....!!

:mellow:

Που έιναι οι οδηγίες συμπλήρωσης του Α21;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ρε παιδιά ;

Πέρυσι είχα δηλωσει το σπίτι που νοικιαζω  87,70τμ (μαζι με ημιυπαιθριο 10τμ) σε μία γραμμή στο Ε2.

Φέτος τα δεδομένα στο Ε2 έρχονται από το Ε9 και μου βγάζει σε 3 γραμμές:

Σπίτι       77,70 τμ

Αποθήκη         5τμ

Γκαράζ          14τμ

 

Στη ΔΕΗ είναι 89τμ ( δεν ξέρω γιατί )

Εγώ τώρα πως θα το δηλώσω? Αφού νοικιάζονται όλα μαζι ? σε 3 γραμμές με αναγωγή ενοικίου και τι αριθμο παροχης θα βάλω? Αφού ειναι ενιαίος

 

ή σε  μία προσθέτοντας Σπίτι-ημιυπαιθριο-αποθήκη-γκαράζ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...